In October Leiden-Utrecht per electrische trein NIEUWE LEIDSCHE COUHANT ZATERDAG 29 JULI 1&0 lij ook heeft een mensenziel De Leidse bevolking, lieve lezer, lezeres, telt in haar volière vogels van zeer diverse pluimage. Om en kele rassen te noemen: gemeente raadsleden, hoogleraren, politieman nen en voetgangers. En over dat laat ste soort toil ik het ditmaal eens heb ben. En eveneens over de voorlaatste categorie. De voetganger, Leijenaars, behoort tot een zeer taai ras. Hoewel zijn Iepen steeds benarder wordt en de' kwestie van to be or not to be in zijn brein, om zo te zeggen, kind in huis is, schijnt hij moeilijk uit te roeien te zijn. Ik zou de Leidse voetganger het devies willen aanraden, dat Parijs in zijn wapen voert: „Fluctuat nee mergitur". Hij wordt geslingerd, maar gaat niet onder. lm oude tijden was er voor de voet ganger het wilde bos en het wijde veld, de (weliswaar modderige) weg en het rulle pad. Thans is het wilde bos alleen voor het beschermde wild, het wijde veld voor de nijvere boer, de weg voor het snelverkeer en het pad voor de ruiter of de wielrijder. In sommige steden is er, als een soort reservaat voor een uitstervend ras, een strook langs de openbare weg af gebakend, genaamd trottoir, van waar hij het leven van alle dag kan gadeslaan. Hij geniet de vrijheid van de vlieg aan de vliegenvanger: hij kan voor- en achteruit, maar niet eraf. Zo'n vlieg voelde ih mij gisteren, toen ik, uit de ruines van Pompei komend, waar de Nederl. Spoor wegen hun reizigers plegen te spuien en op te zuigen, op een niet al te vriendelijke toon door een nijvere politieman onmiddellijk naar uiterst rechts gedirigeerd werd, hoewel ik op dat ogenblik een beetje linksig aangelegd was. Niet uiterst links, men begrijpe mij goed. Maar zo'n beetje tussen rechts en links in, om dat ik een kennis zag aankomen, die, omdat hij geen geld heeft om de puinhopen van Carthago te gaan be zoeken, maar ereis naar het station ging kijken. Ik protesteerde lichtelijk tegen de consciëntieuze zoon van Hermandad, maar lauw, zunnel Réchts, of mee naar 't bro! Daar kwam het, in ogen- en gebarentaal, zo'n beetje op neer. Nu heb ik aan alle bureaux een he kel, behalve aan m'n bloedeigen schrijfbureau. Dies verloochende' ik ■m'n vriend-, zwaaide- hem weemoedig toe en liet me wegvoeren met de stroom voet-schlemielen. Nu wens ik beslist geen kwaad te spreken van onze politie. Al kan ik het optreden van sommige jongeren onder hen, die iets S.S.-erigs over zich hebben, allesbehalve waarderen. Maar ik zou die goeie politie en daarom zet ik haar, ik beken het: met enige schroom, vandaag op die blauwe steen van ons ik zeg, ik zou die politie toch met de verschul digde beleefheid willen vragen, of zij nu werkelijk niets anders te doen heeft, dan op dergelijke, waarlijk niet levensgevaarlijke punten, de toch al zo in z'n vrijheid beknotte schoenmobilist nóg meer aan ban den te leggen. Ik denk ik heb er al eens over geschreven aan de autoduivels en motorgekken in de Breestraat, aan de auto-imperialisten, die hun auto half op 't trottoir parkeren, aan de vierwielisten, die hun portieren open klappen, zodat het leven van de ar geloze voetganger, die juist passeert, dreigt te eindigen met een ingesla gen borstkas. Ik denkja, wat zou ik nog meer denken? Ik denk al leen maar, dat op deze manier het ras der schoen-toeristen toch waar lijk zal gaan verdwijnen, wanneer men hem het laatste restje vrijheid goed van de mens. Ergo óók van de gaat ontnemen. Vrijheid, het hoogste voetganger. Want ook hij, hoe diep hij viel, Hij ook heeft een mensenziel. BALJUW Wie doet mee? Lezers contra schaakmedewerker (1. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, d5xc4; 3. e2—e4, e7—e5; 4. Lflxc4, e5xd4; 5. Pgl— f3, Lf8b4t; 6- Lel—d2, Dd8—e7; 7 Ddla4t, Pb8cö; 8. Lc4—d3, Lc8—d7; 0 Da4c2, ooo; 10. o—o, Lb4dB; 11. a2—a3, Ld7—g4; 12. Pf3—el. Pg8—f0; 13. 12—f4, Ldft—c5; 14. b2—b4, Lc5—b6; 15 b4b5. Pf6xe4; 16. b5xc6, Pe4xd2; 17 Pblxd2, Lg4e2; 18. c6xb7t, Kc8—b8;l Dit waren de tot dusverre gespeelde tetten. De keuze van de lezers viel nu op 19. Tfl—f2. Hierop is mijn antwoord 19Th8e8. Inzending van Uw 20ste zet uiterlijk Woensdag aan ons bureau- W. H. van der Nat. Een dokter nodig? De Zondagsdienst te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, P. van Es, Kortmann, Van Leeuwen en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 29 Juli 8 uur tot Zaterdag 5 Augustus 13 uur waargenomen door apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, #n do Doeza-apotheek, Doezastraat 31, UL 20313. Vermoedelijk 8 October in gebruik Het staat nu wel vast dat de spoorlijn LeidenUtrecht met ingang van de nieuwe dienstregeling vermoedelijk op 8 October, geëlectrificeerd zal zijn. Het vorig jaar zomer zijn de werkzaamheden hiervoor begonnen. Het „draadtrekken" thans practisch geheel voltooid. Druk ordt nog gewerkt aan de installatie van het onderstation te Alphen aan den Rijn an de vier schakelstations langs de van Leiden tot Woerden. Vanaf Woerden was de lijn reeds geëlectrifi ceerd, ten behoeve van d© verbinding RotterdamUtrecht. Gisteren is de laatste van de twee kwikdampgelijkrichters voor het onder station te Alphen aan den Rijn aange komen en op zijn plaats gebracht. Dit station dient om de 10.000 voit draai stroom, te leveren door het electriciteits. bedrijf te Leiden, om te vormen in 1500 volt gelijkstroom, welke de clectrische treinen behoeven. Thans resten nog enkele maanden, om deze apparaturen op te stellen en de diverse stations in te richten. Zij dienen de bedrijfszekerheid zo hoog moge lijk op te voeren en om het electrische spar.ningsverlies tot een minimum te be perken. Het zal dus niet lang meer duren of in lang-gekcesterde wens van de Rijn streek-bewoners zal in vervulling gaan. Dan zullen zij gebruik kunnen maken de comfortabele electrische treinen, die tevens een snellere verbinding van West met Oost zullen garanderen. Slechts één wens blijft dan nog over: in latere verbinding met beide richtin- ;n naar het hart van de Rijnstreek: Alphen ean den Rijn. Avondmuziek in de Hooglandse Keik De avondmuziek in de Hooglandse kerk wordt Maandagavond om half 9 verzorgd door Joh. Zweers (orgel). Het programma ziet er als volgt uit: 1. Pre lude en fuga D. gr. t. D. Buxtehude; 2. Wlr glauben-all' an einen Gott, Joh. S. Bach; 3. Concert in Bes, G. F- Handel; 4. Sonate d kl. t J. S. Bach; 5 Praelu- dium en fuga in C, J. S. Bach; 6- Impro visatie over Gezang 280. Volgende Avondmuziek op 14 Aug. De lezers wordt aangeraden dit pro gramma uit te knippen; aan de kerk zijn geen programma's beschikbaar. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Clara d. van H. vai i E. M. Kluivers; Bernardus z. va C. Giezen en L. J. van Kooperen; Geer- truida M. E. d. van J. v. d. Kwaak e E. Kokkedee; Aleid J. z. van J. Spaai garen en A. van Werkhoven. OVERLEDEN: T. C. M. Nederlof d. jaar; E. H. Chaudron, huls vrouw Schlagwèin 79 jaar; P. Ouwehand,J1 maanden; T. M. Overdijk, m. 48 jaar; L. de Dreu, huisvrouw van Wesdürp, 6E Zomervacantie-bezig- heden „Groenoord" Van 31 Juli tot en met 4 Augustus Ook dit Jaar is het comité Zomervacan- tlebezigheden „Groenoord" actief. In de van 31 Juli tot en met 4 Augustus en diverse wedstrijden en uitstapjes georganiseerd. Hier zijn ze. Maandag ngelwedstryd ln de VI':t; alle andere nderen gaan naar de Leidse Hout sport en spel. Dinsdag: om 9 uur v melen op de speeltuin; van daar speeltuin „Ons Eiland"; kinderen m flets gaan naar „Avifauna", zonder fiets lar speeltuin „Westerkwartier". Op Donderdag 3 Augustus gaan de kin deren naar speeltuin „Ons Eiland". De dag daarna de voetballers naar het L.D. W.S.-terrein en de kinderen van 8 tot 14 jaar per N.ZH.-wagen naar Noordwijk- Binnen. Ze wandelen dan naar de den nenbossen in Noordwijkerhout. Kinderen 67 jaar gaan naar de Leidse Hout athletiek. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Een goed initiatief De stoffelijke nood der zendelingen Dat de toestand in Indonesië niet roos kleurig is, staat dagelijks in de kranten te lezen. De nood, ook van de Hollanders, is op maatschappelijk gebied zeer groot de salarissen zijn niet toereikend door de steeds stijgende .voedselprijzen, terwijl in artikelen zelfs geheel niet te ver krijgen zijn. Ook de zendelingen van de onderscheiden kerkformaties weten van :n en ander mee te praten. Nu kunnen we melding maken van een itnemcnd initiatief van de Zendings commissie der Ned.. Hcrv. Gemeente te Alphen aan den Rijn. Besloten is name- aan de zendelingen voedselpakketten doen toekomen. In alle godsdienst oefeningen zullen morgen (Zondag 30 Juli) tafels gereed staan waarop de kerk bezoekers hun gaven kunnen deponeren. De bedoeling is, dat in blik verpakte ar tikelen (melk, leverpastei, vlees, vis ln olie, biscuits) geschonken worden waar om door de zendelingen zelf is gevraagd. Ook financiële steuh wordt graag ge accepteerd. Alphen aan den Rijn is de eerste ge meente ln ons land, waar een dergelijke nzameling voor de zendelingen plaats zal vinden. Slaagt deze proefneming, dan zal die stellig worden nagevolgd. Geslaagd De heer P. J. Schuyl, onderwijzer de Oranjeschool, is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofdacte. De gemeente-ontvanger met pensioen In verband met het bereiken van d pensioengerechtigde leeftijd heeft de ge meente-ontvanger, de heer J. A- v. d. Lee, met Ingang van 1 Januari 1951 ontslag gevraagd uit zijn functie- B. en W. stel len de raad voor, dit op de meest eer volle wijze te verlenen, onder dankbe tuiging. De heer v. d. Lee is als gemeen te-ontvanger werkzaam van 1 Septem ber 1920 af. De werkzaamheden aan de Heul Ontevreden over de trage gang der werkzaamheden bij de Heul (verkeers- verbetering) stelde de heer v. d. Meent in de laatstgehouden raadsvergadering de vraag, wanneer dit werk volgens bestek opgeleverd had moeten zijn. B. ei antwoorden thans schriftelijk, dat deze datum 1 Juni 1950 was; dat wegehs uit voering van werkzaamheden door de zelfde aannemer bij „Avifauna" het werk bij de Heul, met toestemming van college, ca twee weken is stop gezet; dal met het verwijderen van de aanwezige kabels en buizen niet eerder kon worden begonnen dan nadat de omlegging van net verkeer tot stand was gebracht; dat thans nog enkele erfafscheidingen tussen aanliggende percelen gedeeltelijk moeten worden afgemaakt en enkele hekwerken afgeverfd en ten slotte de demping van gelegen wijk moet worden vol tooid; dat thans wel vaststaat, dat met en ander niet meer dan- twee weken de bouwvakvacantie gemoeid zullen zijn. Engelse dank voor de Laura 1950 Enkele Engelsen namen deel aan rijwiel-vierdaagse 1950. Eén van hen zond brief aan de heer H. E. A. Gaste laars, secretaris van het Laura-comité De vertaling van dit schrijven luidt als volgt: „Geachte heer, Mede namens mr Reg. Thomson wil ik mijn oprechte dank betuigen voo buitengewoon prettige dagen, die wij tijdens de Laura-rit hebben gehad. De uitstekende organisatie vooral bij het doorkruisen van de grote steden iets dat men gezien moet hebben on te geloven. Van harte danken wij alle organisato- in en helpers, die de rit mogelijk heb ben gemaakt. Voorts betuigen wij onze dank ai i Alphen, die ons verblijf Bachconcert in de Pieterskerk „Die Orgelmesse' In dit laatste concert van de Bach- cyclus was Piet Uiterlinden de organist, terwijl de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" onder leiding van Simon C. Jansen haar medewerking verleende. Het programma vermeldde de z.g.n. Orgelmesse, d w.z. een aantal orgelvoor spelen over de catechismus, zoals Bach die ln 1739 uitgaf in zijn „Dritter Theil der Clavierübung." Dank zij de publicaties van Albert Schweitzer en vooral door de critische uitgave van Bachs werken door de Parijse organist Marcel Dupré zijn deze koralen weer in hun liturgisch verband geordend. Ze behandelen achtereenvol gens de Drieëenheid, het Gloria, de Wet des Heeren, de Heilige Doop, de Schuld belijdenis en het Heilig Avondmaal. Hoewel deze orgelmis een zuiver In strumentaal werk is, was het toch een goede gedachte, de koralen als inleiding te laten zingen door een koor. Niet alleen zal het velen tot steun geweest zijn bij het volgen van de koraalmelodie in de orgelbewerking, maar bovendien legt Bach, die een buitengewoon stijlbesef had. bijna steeds een zeer intiem ver band tussen tekst en wijze van koraal- bewerkifig. Een volledig begrip van Bachs koraalvoorspelen is slechts mo gelijk met de tekst er naast. Voor de uitvoering kan men niet an ders dan de grootste waardering hebben Uiterlinden was buitengewoon gedispo neerd, zijn spel droeg de sporen zorgvuldige voorbereiding. Zijn stijlvolle voordracht, de weloverwogen registra tie en de uitstekende technische verzor ging van zijn spel hebben ons voortdu rend geboeid. Wü denken o a. aan d« prachtige voordracht van Allein Gott ir der Höh' sei Ehr en van het wonder mooie voorspel Christ unser Herr Jordan kam, terwijl ook de intelligente en duidelijke vertolking van Wir glau- Goede paardensportdag te Voorschoten Er werd een mooi programma algewerkt De ruiters hebben in Voorschoten het nuttige met het aangename verenigd, zo de heer G. v. d. Marei, die de alge hele leiding had gisteren, in zijn slot woord. Want 's morgens zijn zy in de gelegenheid geweest de dressuurproeven houden, terwijl 's middags ook het publiek van de edele sport heeft kun- genieten. De paardensportdag is ge houden op „Adegeest" aan de Leidseweg uitgeschreven door de paarden sportvereniging „Voorschoten", in sa menwerking met de landelijke ruiters- vereniging „Koningin Emma" uit Leider dorp en het streekverband „Rijnmond" der K.N.F. v. L.R., waarvan vertegen woordigd waren de Palesteijnruiters uit Zoetermeer, de Koningin Emma-ruiters uit Wassenaar, de Duinkantruiters uit Lisse en Hillegom, de Rijnruiters uit Koudekerk en de Northgo-ruiters uit Noor4*vijk. Morgens werden winnaar in ring I: mej. L. Smit (Kon. Emma) met Irene; mej. E. van zyverden (Duinkantruiters) met Jimmy, mej. A. van Rooijen 'Kon. Emma), met Johnny en de heer C. van Spronsen (Kon. Emma) met Excellent, zij behaalden resp. de le, 2e, 3e en 4e prijs In ring II werden de resp. win naars: P Barnhorn (Northgo) met Kap- pi, J v. d. Haak (Northgo) met Johnny, C. v. d. Vis (Rijnruiters) met Hella en J. van Vliet (Kon. Emma) met Carola. In ring III: J. Veldwisch (Palesteijnrui- ters) met Janco, mej. J. v. d. Stoel (idem) met Oscar en P. van Straalen (Kon. Emma) met Jeanette. Met de viertallen werden de eerste, tweede en derde prijs gewonnen door de Palesteijn- ruiters, het A-viertal van „Koningin Emma" en het B-viertal van dezelfde vereniging. 's Middags werden resp. eerste, tweede en derde bij de sigarettenrace: de heren P. de Wit, J. Rijneveen en PI. v. d. Marei Gzn; bij'de poppenrace: de heren W. v. d. Marei. J. v. Vliet en C. van Spronsen; bij de ei.errace; mej. D. Filippo en de heren J. van Vliet en J. van Leeuwen; bij de vrijheidsdressuur: de heren P. de Wit, P. van Straalen en mej. E. van Zijvërden. De eerste prijs bij het springen werd i de wacht gesleept door mevr. F. Jon- geneelVerboon, terwijl verder in de prijzen vielen de heren W. v d. Marei J. Ryneveen, mej. C. van Santen, de heer C. v. d. Vis en mej. J. v. d. Stoel, een rondrit werden de paarden in opgesteld en werd het Wilhelmus gespeeld. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de paardensport- vereniging „Voorschoten", de heer W. Lekkerkerker. De aanwezigen zijn 's middags best be zig gehouden doordat het programma zo samengesteld, dat men zowel mooie komische als spannende wedstrijd- te zien kreeg. ben all an einen Gott, vermelding dient. Het concert werd ingeleid door het Preludium in Es gr. t. en besloten met de grandioze tripelfuga in dezelfde toonaard. Oih in de grote ruimte van de Pieters kerk een bevredigende indruk te ken, is een zangkoor nodig van zekere omvang, dat een mooie verzadigde klank produceert. Dat was gisteravond hei geval, en daarom had Con Amore zeer zeker een groot aandeel in het welslagen van deze avond. Onder leiding van uitstekende dirigent heeft dit koor de koralen prachtig gezongen, met opval lende zuiverheid en mooie evenwichtige klank. De tempi waren uitstekend de muzikale, soepele en genuanceerde voordracht verdient vermelding. Van de zijde van het publiek wi vqpr dit concert een verblijdende be langstelling. Het was gisteren juist 200 jaar geleden, dat Bach stierf. Als een piëteitvolle hulde aan de Leipziger Tho mas-cantor is dit concert in alle opzich ten geslaagd. P. B. Middenstandsexamens te Leiden A. A. Oskam, Alphen tan den Rijn; L. W. Otte. Nieuw Vennep; J. S. Otten, Alkemade; H. P. R. Otterloo, 's-Graven- hage; P. W. A. Otto, Lelden; J. J. M. Oudheusden, idem; D. P. Oudshoorn, Idem; M. M. Oudshoorn, Woubrugge; P. A. Oudshoorn, Warmond; A. Ouwerkerk, Wassenaar; J. Paauw, Rijnsburg; M. C. G. van Paridon, Katwijk aan den Rijn W. C. v. Paridon, Wassenaar; D. Parle- vliet, Katwijk aan Zee; P. do Pater, Ter Aar; J. A. Peeters, Noordwijk aan Zee; A. C. Peters, Wassenaar; B. W. Piket, Lelden;; C. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; C. J. v. d. Plas, idem; D. v. d. Plas, Idem A. J. v. d. Poel, Oude Ade; P. L. v. d, Poel, Rijpweterlng; A. P. v. Poelgeest, Lelmulden; M. van Polanen, Leiden; W. v. d. Polder, idem; K. Post, Haarlemmer meer; J. J. Postma, Leiden; J. H. Rasser, Leiderdorp; R. Remmelts, Oude Wetering; H, de Ren, Leiden; R. A. v. d. Raad, Warmond: J. Raaphorst, Hazerswoude; R. van Pijpen, Lisse; J. Qualm, Alphen aan den Rijn J. Raar, Leiden; J. W. v. d. Reyden, Lisse; M. Reyerse, Leiderdorp; M. Rhijn, Wassenaar; W. van Rhljn, idem C. Rietkerk, Leiden; J. Rietkerk, idem; J. G. Roest, Nieuwveen; C. W. A. Romljn, Leiden; T. de Roode, idem; Roos, Alphen aan den Rijn; P. de Rooy, Nieuwkoop; L. E. van Rossum, Katwijk A. H. Rutgrink, Voorhout; W. M. Rut- grink, idem; H. C. de Rijk, Alphen den Rijn; M. H. J. de Rijk, Leiden; G. W. M. van Rijn, Alkemade; J. van Rijn, Katwijk aan den Rijn; T. van Rijn, Kat wijk aan Zee; T. Rijnsburger, Zoetei de; A. Sasburg, Leiden; J. Schild, Rijns burg; H. Schipper, Leiden; A. M. J. Schip pers, Woubrugge; G. Schoneveld, Rotter dam; J. B. H. Schoots, Leiden; Schoots, Leiden; C. J. Schouten, Noord wijkerhout; L. C. Schrijvers, Rijpwete- ring; E. Segaar, Leiden; J. Seller, idem. Geref. kerk Morsweg- Mors-Rijndijk Het aanvangsuur van de morgendienst in de Geref. kerk aan de Morsweg (geb. voor Chr- Belangen), waar ook de Ge ref. kerk van de Mors-Rijndijk "ijeen- komt, is niet 9.30 maar 10.30 uur (half elf). GESLAAGD VOOR TANDARTS Onze stadgenoot, de heer P. Nieboer, slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het examen tandarts- Dr H. J. Westerink 12V2 jaar te Leiden Op 8 Augustus zal het 12^4 jaar gele den zijn, dat de nestor der Leidse Geref. predikanten, dr H. J. Westerink, in de Sleutelstad zijn intrede deed. Van 1934 tot 1938 stond dr Westerink te Tien- in hun gemeente onvergetelijk maakten, in het bijzonder de ontvangst aan einde van de laatste dag. Als het mogelijk is zullen we ook. het volgend jaar onze vacantie doen sa vallen met de Laura-rit en dan proberen nog een paar vrienden mee te nemen. Hoogachtend, Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Kleuterschool heeft geld nodig Er zal begin volgende week een huis- ui-huis-collecte worden gehouden voor de kleuterschool, die in financiële nood BurgelUke stand. Geboren: Gerard, z. v. F. Vis en G. Hof- ïan; Marinus H., z. v. A. H. Boogaard en van Daalen. HAZERSWOUDE Ds J. Oussoren blijft Ds J. Oussoren heeft voor het beroep an de Geref. Kerk te Herwijnen be dankt. Personalia. A. Raaphorst Jd., slaagde voor het Middenstandsexamen en mej. A. Oussoren voor het examen Nuttige hand werken (acte K). Geslaagd R. Moerland en A. Moerland, leerlingen van de Ambachtsschool te Gouda slaag den resp- voor het diploma machine- bankwerken en eleotrotechniek. HILLEGOM Bollenschuur uitgebrand In de nacht van Donderdag op Vrijdag brak brand uit in een bloembollen- schuur van de firma Joh. van Til aan de Stationsweg. De schuur, die geheel ge vuld was met plantgoed (hyacinten) brandde geheel uit. Door snel en door tastend optreden van de brandweer kon worden voorkomen, dat een in de nabij heid liggende schuur eveneens een prooi fier vlammen werd. De schade wordt door de verzekering gedekt. KATWIJK Zondagsdienst. Voor zover het patiënten betreft van de dokters Bergman en Hueting te Kat wijk aan Zee en Van der Laan te Rijns burg, wordt de Zondagsdienst waarge- omen door dokter Hueting. KATWIJK AAN DEN RIJN Schoolreisje Hervormde school Gisteren hebben de drie laagste klas- in van de Ned- Herv. school, hoofd de heer M. M. Vöge, een schoolreisj' autobus gemaakt naar Haarlem er geving. Eerst werd uitgestapt in de Haarlemmerhout, waar een wandelin? gemaakt werd 0 a. rondom het herten kamp. Hierna werd het Palestina-diora- ma bezichtigd. In de middaguren werd in het Groenendaalse bos naar hartelust gespeeld en geravot- Natuurlijk viel de speeltuin hier bijzonder in de smaak. KATWIJK AAN ZEE v Julikevers op het strand Op 'het strand worden nogal eens grote kevers aangetroffen, die werkelijk wat vervaarlijk aandoen en een blazend ge luid maken. Men noemt deze kevers Juli kevers, ze behoren tot de Meikeverach- tigen en ze doen geen kwaad. Wel kun nen de kevers schadelijk zijn voor de helmaanplant. Ze hebben grote larven groter dan engerlingen. De Latijnse naarr der kevers is Polyphylla Fulla. Schoolreisje openbare school De vijfde en zesde klas van 'dè open bare school hebben hun schoolreisje maakt. Eerst ging het naar Utrecht daarna via Driebergen naar de Grebbe- berg. Vervolgens over Wageningen de Westerbouwing, waar in de speeltuin heerlijk gespeeld werd. Na een boot tocht op de Rijn werd het park Sons- beek bezocht, waarna de terugreis werd aanvaard: over de Veluwe en via c Pyramide van Austerlitz en Schiphol. Hoog en laag water. Zaterdag 29 Juli: hoog water 3.00 e 15.33, laag water 11.13 en 23.42 uur. Zon- Juli: hoog water 3.49 er\ 16.19, laag water 12.04 e 0.27 1 (Advertentie) Wenst O 'n GOED VERZORGD KAPSEL. Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voorstraat 73. Katwijk aan Zee, Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- gln^" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- bygiëne. Velen waren gisteren te Voorschoten getuige van goede hippische sport. Op de foto ziet men een mooie sprong van mej. J. d. Stoel (Palesteijnruiters, Zoetermeer) op Oscar, (Foto N. van der Horst) LEIDERDORP Opgravingen Kom van Aaiweg Naar we vernemen zullen binnenkort langs de Kom van Aaiweg opgravingen worden verricht door de oudheidkundi ge dienst. Men vermoedt, dat resten zul len worden gevonden van een dorpj- uit de Karolingische tijd. aangezien reeds scherven zijn aangetroffen, die vern delijk uit die tijd dateren. Reinwaterkelder wordt gebouwd Aan de heer I. Th. Cornet te Leiden is opgedragen het bouwen van waterkelder voor de drinkwaterleiding aan de Berkenkade voor de f 15367- Dit werk zal in een grote be hoefte voorzien voor het Zijlkwartier, temeer daar binnen enkele weken zal worden begonnen met de bouw van 40 arbeiderswoningen nabij de Touwfabriek. Raad komt Vrijdag bijeen Vrijdag 4 Augustus a.s., des avonds om kwart voor 8 vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt de volgende punten: voorlopige vaststelling rekening 1949 van het grondbedrijf; voorstel tot verlening van een subsidie aan het Chr. Lycum te Alphen aan den Rijn; revisie centrale verwarming gemeentehuis; over grond voor straatverbreding in Achtho- voorstel sluiting Doesbrug voi scheepvaart op Zondagen; vaststelling schuldrestant en annuïteit woningstich ting Patrimonium; voorstel inzake invoering 7e en 8e leerjaar op o.l. school- „Vitesse" speelt De pas opgerichte korfbalclub „Vites- speelt Zaterdagmiddag en Maa: avond op het terrein langs de Sportlaan LISSE Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter P. J. I Haase Jr., Achterweg 42, telef. 3685. Kroon vernietigt besluit G.S. De Kroon heeft een door Ged. Staten goedgekeurd besluit van de gemeente Lisse over de aard van de bebouwing het gebruik van gronden, gelegen in bebouwde kom der gemeente, vernietigd. Dit naar aanleiding van een beroep var één der belanghebbenden. NOORDWIJK Concert „Echo der duinen". Gisteravond gaf de „Echo der duinen' onder grote belangstelling een geslaagd concert op de Kon. Wilhelminaboulevard. Burgerlijke stand. GEBOREN: Nicolaas G., z. v. F. J. Dorp en M. J. J. Koemans; Jacob, z. H. Hoek en M. J. Korbee; Josephus, z J. Steekers en M. H. Heemskerk; Petro- nella H. H. M„ d. v. P. S. J. Steenvoorden H. H. Hoogervorst; Petronella H. C. W. L. v. d. Meer en A. van Zonne- OVERLEDEN: H. J. Kerner 65 j; J. Eeden 77 j; C. Th. v. d. Berg 82 j. ONDERTROUWD: J. Verboom, 34 j. M. P. Plug, 24 j. GETROUWD: F. Krug. 23 j. en D. van Rooyen, 28 j; B. C. Schulte, 30 j. en A. M. J. Reekers, 28 j. NOORDWIJKERHOUT Medische dienst. De Zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter Van Praag. Geslaagd. Mej. L. C. Rinck, onderwijzeres aar> de Herv school, is gisteren geslaagd voor de hoofdacte. Vrij tamme raadsvergadering. De raadsvergadering, die gisteren werd gehouden, was vrijtam. Tot aan punt 17 was slechts de burgemeester aan het woord geweest en werden alle voor stellen z.hs. aangenomen. Bij genoemd punt vroeg de heer Hogervorst (K.V.P.) of de electriciteitsspanning op het net aan de Herenweg werd opgevoerd, ja dan neen. De heer Geerlings informeerde, of de gemeente verplicht was het transfor mator-station voor haar kosten te laten bouwen. Bij een uiteenzetting door de gemeente-secretarie bleek, dat dit de voordeligste wijze van zaken doen was. In antwoord op de vraag van de heer d. Sleet (Prot. Chr.) deelde de voor zitter mede, dat de kosten "van het trans formator-station zijn bepaald op f5070. De heer Hogervorst vroeg nog, of ook de aan de Schulpweg een dergelijk huisje zal komen. De voorzitter deelde hierop mede, dat de een of andere particulier wel een stukje grond beschikbaar zal stellen. Hierna ging de raad in geheime zitting. OUDE WETERING Geslaagd. Voor het diploma Ned. Associatie Boekhouden slaagde de heer W. J. Ves- seur. Voor het diploma Middenstand slaagde de heer C. v. d. Meer Johz. RIJNSBURG Dringend hulp gevraagd Nu de gezinsverzorgster van de Ned. Herv. Gemeente wegens ziekte niet in staat is haar werk te doen, is de vraag ontstaan, hoe ln deze tijdelijke vacature kan worden voorzien. Er werd reeds een advertentie geplaatst voor een noodhulp, maar niemand meldde zich. Daarom wordt thans een dringend beroep gedaan op meisjes en jonge vrouwen uit de eigen gemeente, die dagelijks enige uren beschikbaar hebben om daar te helpen, waar, wegens langdurige ziekte van de moeder, hulp dringend nodig is. Wan neer zich voor deze liefdedienst b v. zes dames beschikbaar stellen, dan kunnen de diakenen het werk gemakkelijk ver delen, zodat ieder zich slechts enkele uren per week beschikbaar behoeft te stellen. Men kan zich (liefst zo spoedig mogelijk) opgeven bij de heer N. van Egmond, Vliet N.Z. 25. RDC (dam)-nieuws F. Laterveer gaat RDC weer verlaten. Hij verhuist naar Leiden en daar gaat hij de kleuren van DCL verdedigen. Er zijn geruchten, dat ook A- Brink RDC gaat vaarwel zeggen. Maar dit is niet waar. Brink zal nu aan het eerste bord van het eerste tiental gaan spelen. Ds club gaat voorts een propaganda-actie in. zetten. Er kunnen veel meer Rijnsbur gers lid van RDC zijn. Opbrengst collecte De collecte voor de kinderbescherming heeft opgebracht f 228.58 Burgerlijke stand. GEBOREN: Maria T„ d. v. B. Heems kerk en H. Bakker, Petr. van Saxenstraat 76; Albertus, z. v. J. de Visser en J. Amersfoort, Hofstraat 5; Adriana ,d. v. P. van Beekum en A. J. Philipse, Smid straat 1; Anna H., d. v. A. L. van Delft en E. Imthorn, Burg. Meijboomstraat 31b; Hendrik, z. v. J. van Vliet en A. v. d. Eijkel, Vliet N.Z. 70. OVERLEDEN: August N. Saaltink, 24 jr, adelborst-vlieger, wonende te Rotter dam: Neeltje Rovers, 29 jr, gehuwd met J. Heeringa, Kloosterschuur 2a. ONDERTROUWD: J. N. Oudshoorn, 24 jr, bakker te Katwijk, en J. Klos, 22 jr, zonder beroep. Schoolsteeg 3. Voor de Zondagsdienst wordt ver wezen naar Katwijk. (Advertentie) VOOR WRINGERS Fa Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19-20 RIJNSBURG Telefoon 2515—2099 ROELOF ARENDSVEEN Personalia. Voor het M.U.L.O diploma A slaagde onze plaatsgenote mej Willy v. d. Meer. SASSENHEIM Dodelijke aanrijding Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op de oprit naar de Rijksweg een stige aanrijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's uit Amsterdam die één der inzittenden het leven heeft ge- De heer H. A. Pohlmann reed met zijn wagen in de richting Leiden en kwam in botsing met de auto van de 48-jarige heer J. M. Goppel. Deze werd met zyn vrouw en drie-jarig kind uit de wagen geslingerd, waarbij de 43-jarige mevr. Goppel werd gedood. Haar echtgenoot werd zwaar gewond en moest naar 1 Academisch Ziekenhuis worden vi voerd. Het kind kwam er goed af, ev£ als de heer Pohlmann, die na te zijn vi bonden, op eigen gelegenheid verder VISSERIJGOLFJES De haring deze week Met de haringvangsten is het deze week niet zo gelopen, als men verwacht had. Waren in het begin der week de vangsten nog heel goed, Woensdag trad al een verslechtering in. Dit is zo door gegaan, totdat het gemiddelde per schip Vrijdag vijf kantjes was. Het vooruit zicht, dat het nog goed zou komen me*, de maatjesharing, is dan ook in duigen gevallen Immers, wanneer we ongeveei drie weken verder zijn, is de tijd van de maatjesharing voorbij. Wil er nog wat komen, dan zal het gauw moeten gebeu- De vangsten van de loggers, die de haring trawlen, word;o beter Vooral op de 57° 40' wordt nogal wat gevangen De vangsten van honderd kantjes zijn geen uitzondering meer. De vraag naar trekharing is dan ook heel goed en er worden over het algemeen betere prijzen voor betaald dan voor de drijfnetharing. Toch zijn ook de prijzen voor de trek haring zakkende. Prijzen drijfnetharing: maatjesharing klein f 3049; idem groot f 27.3030; steurharing f 20 4025.90. Trekharing. maatjesharing klein f 4448; idem grof f30; steurharing f26 5027.50, alles per kantje. De aanvoer aan de Katwykse afslag was deze week 6611 kantjes. Nieuwe hellingen. Te^Jmuiden is men begonnen met de bouw van twee hellingen voor de ha ringhaven. Deze komen op de plaat» waar vóór de oorlog al begonnen was aan de bouw van drie scheepshellingen en waar nu nog de betonnen gevaarten staan, die de Duitsers bouwden voor hun duikboten. Kustvissers in nood. Va nverschillende kanten tracht men thans de kustvissers een betere organi satie te geven. Deze vissers raken steeds meer in nood, nu de prijzen kelderen. Aanvoer en prijzen De prijzen van de kleine scholsoorten liepen Vrijdag nog sterker terug. Voor de kleine pufsoorten werd f 5.50 gemaakt voor f 0 86 per kg, tegen f 1 bij vorige noteringi ruim 1000 kisten haring, zag zijn vangst tegen sterk gedaalde prijzen van de hand gaan WeWrd aanvankelijk nog f taald, later daalde de prijs tot f 11. De besomming Daar de prijsdaling voor de Schoor! eerst later optrad, besomde deze trawler voor een 9-daagse reis nog f 17.500. Weer naar zee De Assan Reis. die enige weken stil lag, ls weer naar zee vertrokken. De KW 39 kreeg op zee motorpeoh en moest door één der thuisstomende log* gers van dezelfde rederij op sleeptouw worden genomen. Naar -Aberdeen De Bergen moes?® de visserij onderbre ken om een zieke in de dichtstbijzijnde haven aan wal te brengen- Het schip zal Aberdeen binnenstomen en dit opont houd benutten om ijs bij te laden. Aangevoerde tonnenharing In de periode van 22 Juli t/m 29 Juli werden niet minder dan 6414 kantjes haring aangevoerd in IJmuiden. Een ge deelte hiervan ging naar Katwijk, een ander deel werd in de afslag verkocht Hiervan waren 2548 kisten van de trawl en 3866 van de vleet. Voor Maandag Hoewel voor Maandag m worden verwacht, kwamen staande schepen de vangstberichten reeds door: Claes Compaen met 1000 grote kisten haring en 500 kleine kisten haring; Maria van Hattum met 1000 kis ten haring, 120 makreel, 30 gul, 15 wij ting en 200 kleine kisten haring; de Fla mingo met 400 kisten haring, 160 ma kreel, 40 diversen, 200 kleine kistei haring en 14 tonnen gezouten vis. Medi door het feit, dat verscheidene trawlers zonder ijsvoorraad zitten, worden voor Maandag een aantal 'boten verwacht tenminste 5000 kisten Ook de schol II bleef laag en kwam niet I haring. Verder kunnen worden verwacht hoger dan f 10 tot f 12. Grote tongvis I een 15-tal kustloggers en enige kotten bleef standvastig en noteerde gemiddeld benevens enige trawlharingloggers mil f 3 per kg- Kleine tong werd genoteerd wat vis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2