Jlicmuf £riiwdje (ümirant Socialisten werken met rookbommen en straatkeien Wist U EN ZATERDAG 29 JULI 1950 BUREAUX: Uogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN T1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) r Een en dertigste jaargang No 8183 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasttcfe is Qfirfetevn tngn hert in tcgfieaspotl" Het Koreaanse volk hoe het leeft en werkt ZIE PAG. 3 België onder zode terreur Vijfduizend man te Brussel met geweerkolven uiteengedreven Een half millioen stakers verlamt nu het leven van negen millioen Belgen en wie niet naar hun pijpen danst, wordt geterroriseerd. In vele plaatsen delen de stakingscomité's de lakens uit en tyranniseren de bevolking. Behalve in Wallonië, Brussel en Gent, woedt de staking ook in Antwer pen en Doornik. In Walenland zijn alleen Namen en Verviers centra van betrekkelijke rust. De regering heeft krachtige maatregelen aahgekon- digd, doch achter de dreigende gard houdt zij de zoete koek van een compromis met de Koning. In Brussel verijdelden de stakers een poging om 100 trams te laten rijden. Zij verbrijzelden de ruiten, vernielden de beugels en probeerden zelfs de wagens om te werpen. De passagiers werden naar buiten gejaagd door rookbommen. Stakende taxichauffeurs sloegen de raampjes van nog rijdende taxi's in en «neden de banden stuk. Bij de beurs sprong een betoger boven op een taxi en bracht die tot stilstand. De politie moest de chauffeur redden uit de handen van een volksoploop. Overal in de binnen stad hoorde men politiefluitjes en bel len van ambulancewagens. Isabel Blum, een leidster van de socialisten, marcheerde aan het hoofd van betogers door de stad en bewoog de grote magazijnen om de deuren te sluiten. In de winkels werden stink- en rookbommen gegooid en zodoende deden de meeste zaken de luiken voor de ra men. In de Nieuwstraat werden fluit concerten aangeheven en werden de winkeliers bedreigd. Het algemeen Belgisch vakverbond te Brussel heeft afgekondigd, niet te zul len gedogen, dat eigenaars van voer tuigen tegen betaling het vervoer yan het publiek ter hand nemen. Slaags met de politie Socialisten, communisten en liberalen benevens studenten van de vrije siteit, 5000 man sterk, vochten Belgische hoofdstad drie kwartier met de politie, waarbij aan beide zijden ge wonden vielen. Eindelijk werden zij met de kolf van het geweer verdreven, ter wijl zij zich wapenden met de stoelen der café's van de Brouckerplaats. Zij trokken zich onder het zingen de Marseillaise langs de grote boulevard terug naar het Noord-station, waar een nieuw cordon van de rijkswacht hen op wachtte. Weer ging het rechtsomkeert naar de binnenstad. Op de grote plaats vochten 4000 betogers met de politie. Op 1 Augustus verwacht men een ern stige situatie als de betogers uit de mijn streek hun mars naar Brussel zullen uit- Uitgekleed Betogende mijnwerkers, die uit het station te Brussel kwamen, kleedden iemand, die „Lang leve de Koning" riep, uit. Elders sloegen zij een priester de hoed van het hoofd en brachten hem de Nazi-groet. Het personeel van de drukkerij der staatscourant is in staking gegaan In Evere, waar de Koning landde, staakt het gemeentepersoneel. In Luik, waar alles stil staat, werden de ruiten ingeworpen van een grote zaak. die niet gesloten was Ook bij kleine winkels kwamen ordeverstorin gen voor. „Wy hebben zeer overtuigende argumenten. Alle winkels zullen sluiten" verklaarde een vakverenigingsleider. Op de Place St. Lambert was een ge vecht met de politie, waarbij traangas- bommen en kleine granaten w erden ge worpen. Er waren verschillende gewon den. In Luik staakt ook de belastingdienst. In Charleroi heeft het stakingscomité al het wegverkeer verboden. In de Borinage staken de post gemeentebesturen. Rondom Bergen zijn vijf aanslagen op de spoorwegen gepleegd. In Antwerpen zou de staking pas van daag beginnen, maar Donderdag was deze reeds gaande in de haven. Uit Doornik vertrokken slechts en kele treinen Om het spoorwegverkeer in het ge hele land te ontwrichten, hebben de sta kingsleiders het personeel aangezet orr alle reglementen naar de letter uit te Gisteren werkte de Sabena nog nor maal. De provinciale raad van Henegouwen besloot een millioen francs beschikbaar te stellen voor hulp aan de stakers. De belastingbetalers zijn er goed .Soldaten ingezet Inmiddels heeft de premier Duvieu- sart met krachtige maatregelen gedreigd en een half uur later was het hoofdkan toor van de P.T.T. reeds door troepen bezet. Het was de eerste maal, dat er soldaten werden ingezet. Men gelooft, dat de premier bezettingstroepen uil Duitsland wil terug-trekken. Uit de pro vincies worden vrachtauto's vol rijks achten naar Bussel aangevoerd. Aan de andere kant verklaarde de pre- iier, dat de Koning in alle onpartijdig heid maatregelen politiek van ruil vorderen. Wat deze belofte betekenen mag, men gelooft niet, dat de socialisten daarvan onder de indruk zullen komen. Max Buset, de leider der socialisten .zeide, dat hij niet met de Koning zou spreken, voordat hij zeker was, dat deze zijn wens zou bevredigen. De liberalen dringen aan op een com promis. Het heet, dat er sommige leden van het kabinet aandringen op toegevend heid. In elk geval heeft het kabinet ze ven uur lang vergaderd. Terwijl de liberalen vrezen, dat Bel gië een toestand zou leren kennen als onder Dolfuss, verklaart het onafhanke lijke linkse blad „Le Soir", dat de sta kingen geleidelijk zullen verminderen en dat Dinsdag de toestand normaal zal zijnDan zou de premier in de Kame- een verzoeningsgezinde verklaring kun nen afleggen. Folklore daalde op Ypenbuig.. Een van de attracties der gisteren op Ypenburg geopende luchtvaartshow I.L.S.Y. was de klompenrally waarbij de sportvliegers zich gestoken hadden in de dracht van de provincie waar zij vandaan kwamen. Bovendien namen zij ieder een product meè uit hun eigen streek zodat op Ypenburg uit alle hoeken van ons land de folklore daalde. Op onze foto ziet men de heer J. J. Kappeyne v. d. Coppello met zijn passagiere mevrouw Schalier Malik „voorlopig afwezig"/ Veiligheidsraad tevreden over gang van zaken in Korea Noordelijke troepen trachten beslissing te forceren met 90.000 man TOEN GISTEREN te Lake Success de Veiligheidsraad bijeen kwam om het rapport van generaal McArthur te bespreken, was de Sowjet- afgevaardigde, Jacob Malik, niet aanwezig. De gedelegeerde van India heeft een beroep op Noord-Korea gedaan, om „zelfs in dit stadium" zich te voegen naar de resolutie van de Veiligheidsraad en zich achter de 38ste breedtegraad terug te trekken. In Korea zelf zetten eenheden der Noorde lijken op alle fronten het offensief voort. Ter zitting van de Veiligheids raad hebben verschillende vertegenwoordigers het woord gevoerd. Avontuur met een tank Kom er maar uit Zuid-Koreaanse troepen veroverden gisteren een Russische tank aan het front Hamtsjang en voerden haar be smeurde bemanning van vijf, als ge vangenen naar het hoofdkwartier. Dit geschiedde aldus: Nadat de tank in haar loop was gestuit door een ondermijnde brug, vielen de Zuid-Koreanen de tank met zelfgemaakte „Molotof-cock tails". Dit zijn handgranaten samenge bonden met dynamietstaven. Toen dat geen uitwerking had, werd het vuur ge opend van anti-tankgeschut en raketten lichte Bazooka's. De projectielen konden de zware bepantsering echter niet doordringen. De Noord-Koreanen in hun tank raakten echter zo van streek, dat zij in een padiveld verzeild raakten de modder bleven steken. Dit het moment, waarop de Zuid-Koreanen de tank bestormdèn ende toren met hun vuisten begonnen te bewerken. „Kom er maar uitToen ook dat niet hielp schoot een officier zijn revol- af door een opening in de toren, stak vervolgens zyn arm naar binnen poogde de bemanning te overtuigen, dat zij zich nu maar moesten overgeven. De gedreven bezetting moesl tenslotte wel zwichten. Het bleken lie den te zijn, die door de communisten gedwongen waren, om aan de oorlog deel te nemen. Braziliaans toestel neergestort 50 Personen omgekomen Een Constellation van de ..Pan Air Brazil" is neergestort bij Porto Alègre Brazilië. Er bevonden zich 43 passagiers boord en een bemanning van 7 kop pen. Het toestel was van Rio de Janeiro gestart en verongelukte tijdens een he vig noodweer, toen de brandstofvoor raad was uitgeput. Reuter bevestigt, dat Het kantooi der Verenigde Naties wordt een wapenfabriek (Krantenbericht) In spanning van de strijd f 23000 zoekgeraakt Regering betaalde niet minder dan 1000 voor „Mein Kampf" van Hitier Onthullingen in het verslag 1949 van de Algemene Rekenkamer Even wreven we ons de ogen uit. Waren we wel gopd wakker ol JaTteüs, het stond er in het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1949. En het is toch niet aan te nemen, dat een dergelijk instituut zich vergist. In dat verslag lazen we, dat het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie 1000 (duizend gulden) betaalde zowel voor Hitiers „Mein Kampf" als voor diens „Volk in nood". Zelf hebben we het indertijd uit curiositeit gekocht voor 4,50. „Aafke Jacoba" had goede vangst Deze dagen is te IJmuiden binnenge lopen de Kw. 41, de Aafke Jacoba, (schip per C. v. d. Plas) met 156 kantjes haring van een uitstekende kwaliteit. De besom ming bedroeg ruim f 3C00. Reeds met de eerste trek had men 80 kantjes. Ir Soekarno eiste weer Nw. Guinea op In een rede te Makassar heeft Soe karno oDnieuw Nieuw Guinea opgeëist. „Ik hoop. dat voor 1 Januari Irian tot Indonesië behoort, maar zo niet wat dan?" vroeg Soekarno. Hierop brulde de menigte „Kita berdjoeang teroes" (Wij zullen doorstrijden). „Juist", antwoord de Soekarno. „wij zullen doorstrijden tot dat Irian tot Indonesië behoort, in '53. '54, enz." Soekarno werd door een overweldi gende menigte luide toegejuicht ei zijn rede riep men 17 minuten lang nMerdeka". De afgevaardigde van nationalistisch China maakte erop opmerkzaam dat de wereld zich met grote bezorgdheid af vraagt. waar en wanneer de %'olgende slag zal vallen. De vergadering werd tot 31 Juli verdaagd. Nog steeds worden over het Russische besluit betreffende de terugkeer tot de Veiligheidsraad de meningen gekruist. In gezaghebben de kringen te Londen, aldus Ass. Press, wordt gewaarschuwd tegen optimisme om dit besluit als een con crete stap naar een oplossing van het Koreaanse conflict te zien. Krijgskunde der Roden D© Westelyke landen gaan voort met het treffen van maatregelen, verband houdende met het opvoeren van hun de fensie. Koning George van Engeland heeft de „noodtoestand" afgekondigd, ten einde het Britse opperbevel In staat te stellen manschappen en materieel te mo biliseren. Het Britse leger heeft, in na volging van de marine, het groot verlof :ekere geregelde troepen tydelyk in getrokken en een beperkt aantal man schappen van de legerreserve opge spen. Zoals men weet, gaan er Engelse land strijdkrachten naar Korea en wordt de Britse vloot in het Verre Oosten op oor logssterkte gebracht. Aan het Koreaanse front sturen de Noordelijken aan op een snelle beslissing en daar zy ruim 90.000 man in de stryd geworpen hebben, hopen zij de wiggen In het Amerikaanse front te kunnen handhaven. Een Amerikaans opperofflcler aan het front heeft verklaard, dat de Noordko- soldaten uitstekend geoefend zij: in gevechtstactiek en het is duidelijk, dat deze communisten hun krijgskunde op een school van de eerste rang hebben geleerd. Ook hun inlichtingendienst is perfect. De Noordelijken maken op grote schaal gebruik van een zgn. S.U. 76, een kanon met motor, dat veel gelijkt op een tank, doch veel kwetsbaarder is. Het voertuig ls licht gepantserd en kan een tank buiten werking stellen. De geconcentreerde aanvallen zijn ge richt op Amerikaanse stellingen, ten Z.O. van Jongdok. De Amerik. 25ste divisie zou volgens Reuter, de Noordelijke wig al weer hebben opgeruimd. Zoals men weet werd de stad Hamjang, ten Zuiden van T; -jon door de Noordkore ove.L Ö-'t tienduizenden vrou- ten v.- or ie Noordelijken werkzaamheden verrichten in de gevechtszone. De Amerikaanse verliezen ln Korea be dragen tot dusver 904 man. w.o. 76 ge sneuvelden, 472 vermisten, 269 gewonden en 79 personen, die lichte kwetsuren op liepen. Militair trachtte ex-verloofde te wurgen Te Blijham heeft gisteren de onlangs uit Indonesië teruggekeerde militair. J. H. uit Oude Pekela, zijn vroegere loofde trachten te wurgen. Hy heeft haar, toen zij met een andere jongen fietste, met zijn motor van achteren gereden. Daarna wierp H. zich op het meisje, dat door de val licht gewond werd. Door kordaat optreden van de an dere jongeman, wilde H. vluchten, doch hy werd vastgehouden door de dorpsbe- ts, die hem aan de Rijkspolitie overleverden. Dr Hirschfeld zal verjaardag van republiek vieren Dr Hirschfeld zal zeer waarschijnlijk 18 Augustus a-s. naar Nederland vertrek ken. Ir Soekarno heeft hem verzocht, de uitroeping van de republiek op 17 Augus- *--- "n Indonesië te vieren. De Rekenkamer scheen het ook niet helemaal te geloven en vroeg het de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Diensantwoord bepaalde zich tot de mededeling, dat deze aankoop zijn mening te verdedigen was. In dien de minister nog een exemplaar wil hebben, dan stellen we ons bezit gaarne beschikbaar. Zelfs voor minder dan f 1000. Dienstauto's U kent ze wel die grote of kleinere wagens met op de voorruit het woord „dienstauto". In de eerste jaren na de bevrijding leek het alsof er alleen maar dienstauto's bestonden. De Alg- Reken kamer heeft er indertijd al eens het een en ander over gezegd en het resultaat was een vrij grote beperking van hel gebruik dezer auto's. Helemaal bedwon gen is het euvel nog niet. Maar in ieder geval is er verbetering en een hoofd ambtenaar te Groningen, die twee- ol driemaal per maand naar Den Haag moet voor dienstbesprekingen, reist meer per dienstauto, maar per trein. Dat scheelt ruim f 2500 per jaar. En de rr ter van Wederopbouw krijgt voortaan de departementale stukken met meer pei auto thuisbezorgd, doch per fiets. Da' betekent een besparing van f 1250 per jaar. Tragisch was het voor een officier van de Landmacht, die na een opmer king van de Kamer, f 685 moest terug betalen wegens het onnodig gebruik een auto tijdens dienstreizen. Een hoofdambtenaar van het departe ment van Landbouw was ook trots op zijn dienstauto, maar het onnodig gebruik kostte hem 1500. Onrechtmatige winst Het verslag van de Rekenkamer doet nog meer onthullingen. De minister Landbouw heeft door de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst een onder zoek doen instellen l.v.m. de aankoop van motorbrandstof voor de. voedselvoor ziening in de oorlogswinter 1944—1945, welke ongemotiveerd hoog ln prijs was. Blijkens het rapport van het onderzoek kon worden vastgesteld, dat 19 personen tezamen ongeveer 200.000 aan onrecht matige winst hadden geïnd. Deze gege vens zijn vanzelfsprekend direct doorge- DAT in Amsterdam van 27 Augustus tot 2 September het 20ste congres der internationale federatie voor huizen- en stedebouwkunde wordt gehouden en in de Zuiderkerk tegelijkertijd een ten toonstelling te bezichtigen zal zijn over vijf jaar wederopbouw in Nederland. DAT op 1 October de gemeenten Wer kendam, de Werken en Sleeuwijk in Noord-Brabant samengevoegd worden en dan de naam dragen Werkendam. DAT prof. dr J. C. H. Gerretsen en prof. dr J. Ridder de Rijksuniversiteit te Groningen zullen vertegenwoordigen op het internationale congres voor wis kundigen in de Ver. St. van 30 Aug. tot 6 September. DAT mr A. R. Hammenoms Bakker per 1 Sept. op zal treden als secretaris van jhr mr A W L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, plaatsvervanger van de minister van Buitenlandse Zaken bij het Permanent.orgaan van de Noord- Atlantische Raad te Londen. DAT F. Heystra lid van het bestuur van de Nederlandse Transportarbeiders- bond, tijdens een congres te Stuttgart is gekozen tot bestuurslid van de Interna tionale Transportarbeiders Federatie. DAT de hoofdstationschef in Den Bosch J. H. Kreling, op 1 Augustus met sioen gaat en H. Swart uit IJmuiden hem zal opvolgen. DAT te Hilversum is opgericht de Nederlandse Bond van chromatische mondharmonica solisten en ensemble in amateur- en beroepsverband. DAT op 30 Augustus de aanleg va een betonverharding zal worden aanbe steed voor de omlegging Hoogezand- Sappemeer in de Rijksweg Groningen- Nieuwe Schans. RAT de werkloosheid in de gemeente Rucphen, St. Willebrord en Etten t.g. seizoenarbeid tijdelijk is gedaald van 15 tot 62 personen. DAT mr W. F. baron Röell thans werk zaam is als hoofd van het bureau cultu rele zaken van de directie voorlichting buitenland van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. a aan de belastingautoriteiten, om daarmede rekening te houden bij het op leggen van aanslagen. Dure zefp Na de oorlog had de Regering door iannen van wie men meende dat zij daartoe capabel waren, zeep laten kopen. -ïannen bleken achteraf niet capabel te zijn geweest en de Regering verloor 700.000 op deze aankoop. De handel diénde echter 2 500.000. Toen op ver zoek van de Rekenkamer de minister van Economische Zaken een onderzoek deed nstellen, bleek dat de handel niet ge legen was (en terecht) de fout van de Regering te betalen. Wel was de handel bereid een tegemoetkoming van ƒ150.000 in het verlies ter'beschikking te stellen. Dit bedrag is (vermeerderd met 3 603 in de Rijkskas gekomen. Maar het es? En de man die zijn handen met deze dure zeep in onschuld meent te Departementale traagheid De Rekenkamer is wel een lastig in stituut. Althans voor de ministers en hun departementen. Zo wordt er in het ver slag geklaagd over de grote traagheid, waarmede sommige departementen de voorstellen in behandeling nemen. In de loop van het verslagjaar w; Rekenkamer genoodzaakt verschillende ministers persoonlijk te verzoeken tal van aangelegenheden, die reeds lang bij hun departement waren aangebracht, zonder verder uitstel in behandeling nemen. De afwerking van het geldelijk beheer, dat van 1940 tot 1945 te Londen werd gevoerd, is nog niet zo ver gevor derd, dat de resultaten daarvan kunnen worden voorgelegd. Zo werd op 17 Mei 1940 een bedrag van ruim 2,4 millioen opgenomen bij de Ned. Bank te Middel burg. Achteraf bleek, dat ruim 23.000 daarvan onvindbaar zijn, daar een offi cier van het Ned. leger, die met deze taak was belast, door de spanning van de strijd in Zeeland, de som niet heeft C.C.D. had sociaal bureau Grqpt was de verbazing van de Algem. Rekenkamer, toen bij een onderzoek van de Centrale Controledienst bleek, dat de ze dienst een Bureau voor Sociale Aan gelegenheden had, met een personeel van 9 man. De kosten hiervan konden op ruim 25.000 per jaar worden vastge steld. Zonder voorkennis van de minister had de C.C.D. het bureau opgericht. De afdeling is natuurlijk opgeheven en de minister zegde toe nog scherper toe te zien op de onder zijn departement res- inde diensten. Maar die 25.000 verdw Dan heeft er nog een gedachtenwis- seling plaats gehad tussen de Rekenka mer en de minister van Oorlog over de restauratie van de gebouwen der Kon. Militaire Academie te Breda, welke res tauratie ruim 3 millioen kostte. De minister wees op de cultuur-historische waarde van de gebouwen, het enige Re- naissance-slot van bijzondere betekenis Geld voor feestjes Ten slotte heeft de Alg. Rekenkamer nog de vinger gelegd op de wonde de "feestjes, waarvoor te veel belasting geld werd besteed. Zo kostte scheidscoctail van de Mijnopruimings- dienst van de Kon. Marine te Leiden geveer 450 en bij de opening van bruggen over de IJssel bij Zwolle en c de Maas bij Venlo werden resp. 650 en 2000 uitgegeven. We zullen het der bij deze onthullingen laten. Het zijn slechts „kleine fouten en tekortkomin gen." Lonen en prijzen REEDS THANS, een half jaar na da practisch over de gehele linie door gevoerde loonsverhoging van vijf procent, is de kwestie van de lonen en prijzen weer in een acuut stadium ge komen. Zoals men gisteren kon lezen, heeft de Raad van Vakcentralen de Re gering dringend verzocht onmiddellijk »en prijsstop af te kondigen, prysbeheer- sende maatregelen te nemen en de lonen samen met de Stichting van de Arbeid opnieuw onder de loupe te r klem .an vijf r achterhaald door de voortdurende stij ging in dé kosten van het levensonder houd. Deze kosten zijn sedert de jongste cijfers van het C.B.S. met ruim 10 pet. ïstegen, waardoor vijf procent niet meer door deze loonsverhoging wordt gedekt De vakcentrales hebben zich steeds op het standpunt gesteld, dat de werkne mers onmogelijk verdere prijsstijgingen ronder compensatie kunnen dragen, daar hun Inkdmsten dan beneden het be staansminimum zouden dalen en zo was actie van deze zijde wel te verwachten. Op 17 Mei sprak de secretaris van het N.V.V., de heer Vermeulen, reeds uit, dat de regering binnen enkele maanden voor herstel van het levenspeil der arbeiders op de basis van vóór de devaluatie dien- zorgen en dat de vakbeweging an ders niet zou schromen door strijd te ver krijgen, wat haar door de regering werd onthouden. Na die tijd is de verwachte daling van de prijzen op de wereldmarkt uitgebleven en daar de lonen bevroren waren, doch de prijzen werden vrijgelaten, werd de situatie voor de loontrekkers steeds on gunstiger. De huidige oorlogsdreiging onrust op internationaal terrein heeft de toestand nog verscherpt, want de prijzen op de wereldmarkt ver tonen nu een sterke tendenz in snel tem po te stijgen. NKELE DAGEN geleden, heeft de voorzitter van het C.N.V. dan ook zoals men in onze kolommen heeft kunnen lezen een vrij scherpe aanval op de Regering gedaan in ver band met het loon- en prijsbeleid. Het was dus te verwhehten, dat ook het C.N.V. zich achter een actie zou stellen, als thans door de drie in de Raad van Vakcentralen samenwerkende werkne mersorganisaties is ondernomen. Hoe de door deze Raad verzonden boodschap door de regering zal worden ontvangen, valt moeilijk te zeggen. Ge zien de posities van de organisaties, die achter deze noodkreet staan, is het haar natuurlijk onmogelijk de oren geheel voor het gedane verzoek te sluiten. Opmerke lijk is in dit verband, dat zowel de heer Vermeulen als de heer Ruppert in ver band met de loonkwestie een ander desi- brachten, n.l. de mogelijkheid om de vacantiebijslag van 2 procent als verplichte bepaling in de C.A.O.'s op te nemen en dat dit betrek kelijk geringe verzoek juist dezer dagen het College van Rijksbemiddelaar» Is ingewilligd. Bij de ondernemers zal dit telegram el een zeer ongunstig onthaal vinden. Van ondernemerszijde is imtners tijdens n na de onderhandelingen over de loons- erhoging van vijf procent meermalen met nadruk betoogd, dat men met deze •hoging tot het uiterste ging en nieuwe loonronde tot de onmoge lijkheden behoorde. dan opnieuw een strijd in de Stichting van de Arbeid en in de inter departementale commissie, een strijd, die heviger zal zijn dan in Decem ber j.L en een strijd, waarbij de regering n een allesbehalve benijdenswaardige po- itie verkeert. Vader Den Hertogh wil desnoods zelf naar Singapore Vreugde in Singapore, ontsteltenis in Bergen op Zoom Huilend en lachend van vreugde zyn Bertha den Hertogh en haar Maleise pleegmoeder Aminah gisteren herenigd. Onmiddellyk na de uitspraak van het Hof van Appèl te Singapore had Aminah het dertienjarige meisje van het kinder tehuis, waar het. gedurende het proces heeft gelogeerd, afgehaald. Het Hof van Appèl heeft de beslissing van het Hoge Gerechtshof, waarbij Ber tha toegewezen werd aan de ouders in Nederland, teniet gedaan, omdat niet alle aspecten van de zaak op de juiste wijze ter kennis van het gerechtshof waren gebracht. Het verklaarde dat de voogdij procedure, die het kind onder voogdij van het Nederlandse consulaat had ge bracht, niet op de Juiste wijze was be gonnen en verlopen. Het voegde hier aan toe, dat Bertha's wensen niet in aan merking zijn genomen, en dat het kind bij de voogdijprocedure niet wtfs verte genwoordigd. De raadsman voor het Nederlandse consulaat-generaal, dat de ouders van Bertha vertegenwoordigt, heeft inmiddels te kennen gegeven, dat hij om een nieuw proces zou vragen. Bertha blijft in af wachting daarvan bij Aminah. In Bergen op Zoom heeft het bericht grote teleurstelling verwekt. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door het stédje en bereikte op déze wijze sergeant Den Hertogh. Deze kreeg direct verlof om zijn vrouw te gaan inlichten. Dat mevrouw De Hertogh diep geschokt was. is begrijpelijk. De heer Den Hertogh heeft thans plan nen zelf naar Singapore te gaan. Inder tijd heeft hjj een brief aan de Koningin doen. Voorts schreef de heer Den Hertogh aan het Hog? Gerechtshof in Singapore. Een antwoord heeft hij echter nog niet gekregen. Intussen, zowel Buitenlandse Zai|gn a consul-generaal Winkelman te Singapoi zullen al het mogelijke doen om te b reiken dat het kind naar haar ouders kan terugkeren. Geheel Bergen op Zooi volgt deze pogingen in spanning. Naar wy verenmen, heeft de Neder landse Regering officiële stappen gedaan om Bertha den Hertog aan haar ouders te doen teruggeven. Inbreker uit Enschede uit zijn cel gevlucht Voor de tweede maal binnen is de 33-jarige schilder J. S, opgesloten in een cel van het Enschedese politiebureau, uitgebroken. Met een ijze ren voorwerp is hij er in geslaagd de cel deur open te krijgen. Buiten gekomen stal hy een fiets en verdween. Reeds eerder in de week had hij een psychia trische inrichting heimelijk verlaten. opgesloten wegens het ple gen i i vele diefstallen. i Engeland geschreven. Koningin Ma-j republiek. NED. GEZANT TE BOEKAREST. Naar wij vernemen is de heer W. C Posthumus Meyjes. H.M.'s gezant in Boedapest, tevens benoemd tot Neder lands gezant bij de Roemeense Volks- Politie slaags met Berlijnse studenten West-Berlijnse politiemannen gebruik ten gisteravond voor het eerst sinds de oorlog, traangasbommen. toen een aan tal studenten een vergadering verstoor de van de rechtse „Socialistische Rijks party". Daar zou Otto Ernst Remer, de voormalige nazi-generaal, die het complot tegen Hitler in 1944 verijdelde, het woord voeren. Sterke politieafdelingen met gum miknuppels dreven de menigte terug. Deense Koningspaar naar Parijs Koning Frederik van Denemarken zal van 7 tot 10 November een bezoek bren gen aan Parijs. Dit zal het eerste be zoek zijn van het Deense Koningspaar buiten Scandinavië, sinds de kroning in begin 1947. Redelijk zomerweer Het hoge drukgebied. dat enkele da gen droog weer bracht, trok gisteren vrij snel en in betekenis afnemend naar Oost Europa. De barometer begon reeds gis termorgen vrij regelmatig te dalen onder invloed van een over Frankrijk nade rende storing. Deze trok in de afgelopen nacht over Z. O. van ons Land naar Duitsland. Vanmorgen om zes uur meld den Leeuwarden en Den Helder onweer op afsfand en enige uren hiervoor ook het station Hoek van Holland. Wat de vooruitzichten voor de komende dagen betreft, ziet het er naar uit, dat het voor lopig rustig zomerweer zal blijven. Een z.g. rug van hoge luchtdruk brengt voor morgen goed zomerweer, maar na Zon dag kunnen de regenkansen weer toe nemen, omdat een nieuwe depressie ten Westen van Engeland gelegen, naar onze omgeving optrekt. De temperatuur zal no gvrij hoog blijuen, evenals de voch tigheid van de lucht WEERBERICHT wacht Wisselende bewolking Tot morgenavond ver De Bilt: Wisselende bewolking met aanvankelyk in de Noorde lijke helft van het land nog enkele plaatselijke buien. Overigens droog weer. Zwak ke tot matige wind. hoofd zakelijk tussen Noord en West. Iets hogere tempera- Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1