Idictaoe £ciiisrt)e dTiwrant Amerikaanse superbewapening gericht tegen Europa bedreigende aggressie Westelijke defensie vereist in twee jaar tijds 30 divisies Geef de V.N. krachtige troepen en „wij winnen in Korea!" Belgische oppositie vecht met hulp van sabotage Laatste uren van het K.N.LL. in Oost en West Wist U WOENSDAG 26 JULI 1950 BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADV ERTEN l'IËN0.18 per millimeter. (Bü contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staattreitcfc h getints mgo iurt in Icgijenspcet" Een en dertigste jaargang No 818Ü Honderdtwintig jaar moed beleid en trouw Snel herstel der machtsverhouding „Het Westen mag niet opnieuw door een aggressie worden verrast", aldus de waarschuwing, die de voorzitter der conferentie van de plaats vervangende ministers van Buit. Zaken, Charles Spofford, te Londen deed horen. De Atlantische Verdedigingsraad bleek voorstander te zijn van een snelle herbewapening. Teneinde de ongunstige verhouding tussen de Amerikaanse en Russische strijdkrachten te herstellen, zal de Ameri kaanse luchtmacht met meer dan 5000 vliegtuigen worden uitgebreid. De 'getalsterkte der Amerikaanse strijdkrachten wordt met 600.000 man op gevoerd. Truman vroeg aan het Congres om een onmiddellijke belas tingvermeerdering van 5 milliard dollar. Dit zeer belangrijke militaire nieuws [was vervat in een verklaring van de Ame rikaanse minister van Defensie. Johnson, voor het Congres. De uitbreidingen ge schieden binnen het kader van het mili taire program van ruim 10 milliard dollar, zoals Truman heeft aangekondigd. Let wel: deze 10 milliard vormen een mini mum en niet een maximum, aldus de voorzitter van de Congres-commissie voor de strijdkrachten. Carl Vinson. Het is een harde werkelijkheid, die wij vanuit Washington te horen krijgen. Vin son verklaarde o.m.: De Russen bezitten zeven maal meer- tanks en hebben 17 maal meer manschappen onder de wapens dan Amerika. Zij bezitten 300 duikboten en een zeer sterke luchtmacht. Aan de andere kant. al is dan de „staande mili taire sterkte" der Ver. Staten momenteel onvoldoende, de zeemacht der Ver. Sta- Vader en zoon gered Moedig optreden van twee waterklerken Aan het snelle reageren van twee wa terklerken, de 28-jarige Cornelis Sieben ie even oude Klaar Prins, in dienst Halverhout en Zwarts Scheepsagen- n te IJmuiden, hebben de 32-jarig? heer Loops en diens 4-jarig zoontje het te danken. De heer Loops daalde, met zijn zoontje voorop de fiets, de trapjes af van de middensluis te IJmui- toen hij plotseling zijn evenwicht verloor. Beiden vielen in het 10 m diepe water tussen ebdeur ert vloeddeur. De waterklerken en een. voorbijganger de heer J. Snel uit Nederhorst den Berg. schoten onmiddellijk toe. De heer Snel dook het jongetje na, terwijl Klaar Prins op het nippertje de heer Loops om het middel kon grijpen. Sieben had intussen ladder gegrepen en tezamen met een sluisknecht, die met een touw was toege sneld, kon het jongetje uit het water worden gehesen. Enige ogenblikken later ook de redding van de vader een feit. De drenkelingen konden, nadat zij eer een beetje op verhaal waren ge komen, naar Velsen-Noord. waar vader ion wonen, terugkeren. ten is veel en yeel groter dan die van Rusland en zijn'satellieten. Dit geldt ook voor de Amerikaanse strategische lucht macht, en de voorsprong der Ver. Staten op het gebied van de atoomwapens is nog steeds zeer groot. Opnieuw zullen er derhalve dollars op het tapijt moeten worden gebracht. On middellijk een belastingvermeerdering van 5 milliard en de grotere belasting bedragen zullen deels van particulieren, deels van het bedrijfsleven geheven wor den. Zonder belastingverhoging ontstaat er een deficit, dreigt het spook der in flatie en dan is het hek van de Ameri kaanse dam. Het ingediende wetsontwerp maakt de belastingverlaging, die het Congres in 1948 invoerde, thans weer ongedaan. Duitse industrie ingeschakeld? De Britse regering heeft in een geheime vergadering verreikende beslissingen ge nomen betreffende de defensie. Er zal een bataljon of een brigade grondtroepen aan de Ver. Naties worden aangeboden voor de strijd in Korea. De voorgestelde ver lenging van de militaire diensttijd van 18 maanden tot twee jaar wordt nog niet opportuun geacht, doch het afvloeien van dienstplichtigen zal worden vertraagd. Het is natuurlijk mogelijk, dat beïnvloed door de. hierboven genoemde, conferentie te Londen, hierin nog veranderingen zul len worden gebracht. Welke defensieve maatregelen zullen Frankrijk. Nederland en België treffen? In ieder geval moet volgens Ass. Press het tijdschema voor de opbouw der Wes telijke defensie worden teruggebracht van vier op twee jaar en een centraal leger van 30 divisies zal in Europa moeten wor den gevormd. West-Europa wordt aange wezen op een industriële expansie, ge financierd door Washington, en ook zal de Duitse industrie worden ingeschakeld. Berichten uit Parijs wijzen erop. dat spoedig een beroep op West-Duitsland zal worden gedaan om mee te helpen met de herbewapening der West-Europese legers. Aangezien Frankrijk niet in staat is, meer dan de helft der 50 divisies te leve ren. noodzakelijk voor de defensie Europa, zal het te Londen bepleiten, dat Amerika meer troepen in Europa sta- tionneert. Op het ogenblik is het Amerika Kenneth Likes, correspondent van Ass. Press te Djakarta, meldt, dat de In donesische regeringsautoriteiten zich thans in de handen wrijven, omdat In donesië nog geen lid van de Verenigde Natiën geworden is en zodoende ook niet gedwongen werd, Zuid-Korea te helpen. Het feit, dat Nehroe de maatre gelen van de V.N. steunde, was voor de RIS een koude douche. Indonesische re geringspersonen verzekerden Likes, dat zij onzijdig zouden blijven en dat zij hun waren zullen leveren aan ieder, dio ze maar kopen wil. Op het ogenblik is het Amerika Bemanning „Zeearend" vrij De bemanning van de ..Zeearend" is thans vrijgelaten. Van de oorspronkelijk aangehouden 15 Nederlanders te Menado zijn nu nog een zestal in arrest. Het on derzoek naar de 8 Nederlandèrs. die op Ternate gevangen zijn, is nog niet eens begonnen. Optimisme van McArthur: Successen voor de aggressors op alle fronten slechts van tijdelijke aard DE VEILIGHEIDSRAAD nam gisteren kennis van het eerste rapport van generaal McArthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Ver. Naties in Korea. Hierin wordt de waarschuwing geuit, dat de aggres sors niet verslagen kunnen worden, vóórdat de Ver. Naties een doeltref fende voorraad wapens hebben aangelegd en een krachtige troepenmacht hebben samengesteld. Volgens hem zal de kracht der strijdende troepen van de V.N. voortdurend toenemen, terwijl die van de vijand relatief zal verminderen. De aanvoer van de vijand is onzeker en volgens McArthur heeft deze zich een unieke kans laten voorbijgaan. „Wij zijn jong, de aard ligt open" zongen deze vrolijke meiskes, toen onze 'fotograaf hen van achteren „aanviel" met de camera. Het zijn enkelen der duizenden, die deelnemen aan de voetreis door de Betuwe: de Vierdaagse Op vele plaatsen ontploften bommen op de spoorwegen ER GAAT EEN GOLF van sabotage over België, doch gelukkig nog zonder ernstige gevolgen. Uit Namen. Luik, Ciney, Bosvoorde, Molen beek, Guenast en Doornik werden aanslagen op de spoorwegen gemeld. 'Meestal waren kleine pakjes ontploffingsmiddelen aan de spoorstaven ibevestigd, die men veelal tijdig kon verwijderen en die bij ontploffing 'slechts een beperkte uitwerking hadden. Verdere, sabotage richt zich /voornamelijk tegen hoogspanningshuisjes, masten enz. De lijn Amsterdam—Parijs was Dins dag gestoord bij Molenbeek, doch men kon de hindernissen verwijderen vooi de aankomst van de expres. Op de hoofdweg Brussel—Nivelles werden 60 auto's opgehouden, doordat er spijkers 'aren gestrooid. Te Vilvoorde zijn twee vakbondleiders gearresteerd onder verdenking van sabo tage. In Brussel is echter alles rustig. De stakingen komen pas goed op gang in de Borinage. In de staalfabrieken van jZuid-Brabant is zij vrijwel algemeen._Bij ".uik liggen 10 mijnen stil en staken 5000 nan. De huldebetuigingen aan de Ko- ling gaan voort. In het parlement had premier Duvieu- jrt een zware storm te doorstaan [Spaak noemde de verklaring van de "Coning, dat hij zich boven de partijen •laatst, belachelijk. Bovendien had de ioning niets te vergeven en te vergeten, laar als er iets te vergeven en te ver aten viel, dan zou het Belgische voik moeten doen. Elke ruiterlijke erken- g van eigen fouten ontbrak volgens jSpaak in de koninklijke boodschap. De liberale oud-minister Leve'ore ont- tegde namens zijn partij elke vorm van lamenwerking aan de regering. Hij aakte het dat de beide prinsen rouw Ihadden gedragen voor mevrouw Baels [Hij beweerde: „Wij zijn allen bereid, da irinsen in hoog aanzien te houden, doch ij waarschuwen de regering, hen niet te misbruiken voor een zaak, die het niet waard is." De communistische woordvoerder nep 'liberale-, en socialisten op om de Koning te verjagen. De socialist Buset uitte de beschuldi ging, dat de telefoongesprekken van de socialistische leiders afgeluisterd werden en dat er spionnen op de socialistische vergaderingen verschenen. Hij dreigde, dat men de spionnen naakt zou uitkleden op straat zou meeslepen. Hij zeide ...t dat men hetzelfde doen zou met de minister, die dit had geboden, doch wel 'a moreel opzicht. De premier verklaarde, dat de poli- zieke stakingen niet belet kun- - wor pen, daar zij tot dusverre we'. aren. Onder- luid ge^ch <y?r lieken laakte hij -de sabotage. De verga dering eindigde in tumult. Ook de se naatszitting wag rumoerig. Het heet dat Prins Karei te St. Raphael verblijft. Meer dan 10 milliard vaste staatsschuld De binnenlandse gevestigde schuld van het Rijk bedraagt f 7928 millioen, de bui tenlandse f 2930 min. Een eenvoudig ra kensommetje leert, dat dit meer is dan f 1000 per inwoner, om niet te spre- van de nog grotere vlottende schuld de schulden van provincies en ge meenten. Flatgebouw aangekocht voor ambtenaren Anders kan in diverse vacatures niet worden voorzien. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben een flatgebouw in Haarlem- Noord aangekocht, dat bestemd zal wor den voor gezinnen van ambtenaren van de provinciale waterstaat. Het was na melijk niet mogelijk om in belangrijke vacatures van deze dienst te voorzien, omdat er geen woningen beschikbaa: VICE-PRESIDENT HAAGSE GERECHTSHOF Bij K.B. is benoemd tot vice-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage mr G. Scholten, thans raadsheer in dat gerechtshof. T.N.I. zou Ceram hebben veroverd Een communiqué van de T.N.I. te Dja karta verklaart, dat Boeroe en Ceram thans geheel veroverd zijn. Op 21 Juli j.L werd Piroe, de hoofdplaats van ram, zonder strijd bezet, op 23 Juli 1 uur 30 n.m. Amahai aan de Zuidkust. De T.N.I. zou geen verliezen hebben ge leden. Het communiqué beweert, dat di Soumokil van Ambon zou zijn wegge- De Sowjels in Oostenrijk De Russische militaire autoriteiten heb- oen een order uitgevaardigd waarin wordt geëist, dat alle fabrieken en be drijven in de Russische bezettingszone Oostenrijk, vóór 10 Augustus een opgave moeten doen van materiaal en machinerieën, na 1 September 1939 in gebruik genomen. In Augustus 1948 werd gelijksoortig bevel gegeven. Toen steunden de Westelijke bezettingsautori teiten de kanselier bij zijn weigering. Thans heeft de Oostenrijkse min. van Financiën alle Oostenrijkse firma's in de Sowjet-zone opdracht gegeven aan het bevel te voldoen omdat de Russen met sancties dreigen. Rapport over tweede luchthaven bij minister ingediend De commissie, die het vraagstuk van en tweede luchthaven in het Westen an ons land heeft bestudeerd, heeft thans haar rapport aan de min. van Verkeer en Verkeer en Waterstaat aangeboden. Twee leden van de commissie hebben minderheidsnota ingediend. Voorzitter in dé commissie was de oud-minister in Wederopbouw, dr ir J. A. Ringers. Hachelijk avontuur van buspassagiers Een deel van het wegdek van de Schip brug bij Doesburg zakte plotseling weg, toen een bus met passagiers er gister avond over reed. De chauffeur gaf. met grote tegenwoordigheid van geest, direct vol gas, zodat de bus nog net de vaste' wal kon bereiken. Het brugdek bleef 3Vz m lager op een ijzeren balk hangen. De voorzitter van het Surinaamse kabinet, dr J. C. de Miranda, is van nacht in Nederland aangekomen. Hij schatte de sterkte der aanvallers bij het begin van de oorlog op circa 100.000 man, verdeeld in 7 divisies van 5 brigades en voorzien van perfect Rus sisch materiaal. Hiertegenover stond slechts een Zuid-Koreaans leger van 4 divisies, zonder tanks of zware artillerie cn een zeer gering aantal instructeurs. Aangezien de V.N. in Korea voor een niet geringe taak staan, moeten de strijdkrachten van het verenigd com mando verder versterkt worden. Dank werd gebracht aan landen als Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland, Ca- I nada en Nederland, die onmiddellijk vlootstriidkrachten ter beschikking had- j den gesteld. Beljélve Tailand heeft nu ook Turkije grondstrijdkrachten aange- I boden voor de oorlog in Korea en wel j 4500 man. Het ziet er naar uit, dat de V.N.-troepen zullen moeten terugtrek- ken op een bruggehoofd van 50 km diepte. In geen geval zullen de Ameri kanen zich uit Korea „laten gooien". Met de val van Jongdok is voor de Noordelijken echter een belangrijke hin derpaal opgeruimd op de weg naar Taegoe. In het Z.W. rukken zij op zon der. tegenstand van betekenis te ont moeten. Hadong, een belangrijk spoor- I wegknooppunt, 120 km van de haven Poesan, werd veroverd. De actie con centreert zich nu op Poesan. Bij Jongdok werd door een Amerikaanse torpedo- boatjager met succes geopereerd tegen de Noord-Koreaanse troepen. Ook Australië en Nieuw-Zeeland zul len landstrijdkrachten ter beschikking stellen. Vreemde duikboot in de Zwarte Zee De Turkse regering verklaarde, dat er verscheidene malen in de Zee van Mar mora buitenlandse onderzeeboten zijn waargenomen. Rusland heeft een aantal onderzeëere in de Zwarte Zee gestation- neerd. ERE-DOCTORAAT VOOR PROF. M. W. WOERDEMAN De Universiteit van Oxford heeft een ere-doctoraat verleend aan prof. M. W Woerdeman. hoogleraar in de Anatomie van de Gem. Universiteit te A'dam, die in Oxford het internationale congres vooranatomie bijwoont. Zo'n juffrouw toch Minister Van Maarseveen is een beetje gepikeerd. Nou, dat zou in zijn positie iedereen zijn. Daar heeft me een o\ dere juffrouw in Bergen een bacchanaal aangercht onder het voorwendsel, dat „paps" minister Van Maarseveen Ze strooide met borrels, diners en recep ties of het niks was. Nu rijst de vraag: waarom heeft die juffrouw juist de naam van Van Maarseveen genomen, om haar dure logeerpartij te rechtvaardigen. Als die juffrouw zo handig is, een heel ho tel op te lichten, zal ze zich ongetwijfeld niet „zo maar" een ministersnaam heb ben aangemeten. Daar zat overleg in. Zi overwoog, dat dr Drees te eenvoudig vat hart is, om een dochter te hebben, dii met duizenden smijt; ze bedacht, dat Lieftinck zijn dochters van kindsbeen leert, ieder dubbeltje tweemaal oi draaien; ze wist, dat minister v. d. Brink te jong is, om een dochter van 33 jaar te bezitten; ze was er zich van bewust, dat ze in een hotel heel goed weten, hoe de familieomstandigheden zijn van mi nister Stikker, die directeur was van een bierbrouwerij, nee, het moest Van Maar seveen zijn. Natuurlijk, een minister, die een millioen uitgeeft voor een Ronde Tafel-conferentie zou best een dochter hebben, wier royaalheid in daggeldjes gelijke tred houdt met die van paps. Wat een mentaliteit toch. Die juffrouw ziet als exempels van uitspattingen alle mi nisters in het algemeen de minister Van Maarseveen in het bijzónder. Nu c weegt de minister, of hij niet ad interim nog eens even de portefeuille van justi tie kan beheren, om die dame eigenhan dig een degelijke afstraffing te geven. Al» Was het sijn eigen dochter Er gaat geen man naar Korea, zegt legercommandant Gisteren is in het Hoge Commissariaat te Djakarta het K.N.LL. plechtig ontbonden in tegenwoordigheid van Cochran, Hatta en verschillende ministers en militaire autoriteiten van de R.I.S. De aftredende legercommandant, luite nant-generaal Buurman van Vreeden. verklaarde: Wat dit ontbinaingsbeslui; betekent, kunnen allen wij K N.I.L.-mili- tairen begrijpen, dip zo innig met land en volk verbonden zijn geweest. Ik ben verheugd, dat ik naar Nederland trek in de wetenschap, dat „al het gelijke is gedaan om de manschappen van het K.N.I.L. zo goed mogelijk te zorgen." Hij verklaarde dat er geen schappen naar Korea zullen worden ge zonden. De mannen willen trouwens naa: huis. Van de voor de thuisvaart gechar terde Amerikaanse schepen zal er geen worden teruggeroepen om dienst te doen in Korea. Dr Hirschfeld was dankbaar dat de moeilijke taak met succes was geëindigd en wenste de R.I.S. daarmede geluk. Hij deelde mede, dat generaal Buurman Vreeden was bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau en gene- raal-majoor Van Langen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Hierna werden het Wilhelmus en Indo nesia Raja gespeeld en vertrok generaal Buurman van Vreeden naar Nederland met het vaandel van het K.N.I.L. De geruchten, dat hij militair attaché te Washington of elders zou worden, noemt men voorbarig Op de verspreide posten in Indonesië luisterden het K.N.I.L. naar de dagorder. Intussen was de T.N.I. doodsbang voor betogingen en bracht rondom haar ka zernes zandzakken en verschansingen Ook-in Den Haag werd een plechtig heid gehouden op het ministerie var Uniezaken, waarbij de ministers Götzen en Schokking en staatssecretaris Fockë- ma Andreae aanwezig waren, benevens de generaals Engles en Mojet. Minister DAT t.g.v. het 25 jarig jubileum van de V.V.V. Baarns Bloei een tentoonstel ling wordt gehouden, waar planten, tro pische en subtropische vogels en uit heemse vissen bijeen zijn gebracht. DAT de directeur-generaal van het ge- angeniswezen in Nederland, mr E. A. M. Lamers, met zijn Belgische collega. J. Dupreel, een bezoek aan Frankrijk heeft gebracht om een aantal Franse strafge- stichten te bekijken. DAT in de nacht van 5 op 6 Augustus de twee enkelsporige bruggen over de Nieuwe Maas bij Dordrecht door een dub- belsporige brug worden vervangen, wel ke met een rolbaan op haar plaats wordt gebracht. DAT in September in Zandvoort een aanvang zal worden gemaakt met de aanleg van een midden-boulevard, waar door deze gemeente voorjaar 1951 over één rechte strandweg zal beschikken. DAT de- deelnemers aan het internatio naal bodemkundig congres gisteravond door de regering en het Amsterdamse ge meentebestuur in het Rijksmuseum wer den ontvangen. DAT te Valkenburg in de volkshoge school Geerlingshof Zaterdag 12 en Zon dag 13 Augustus een Beneluxweekeinde wordt gehouden voor jongeren uit Bel gië en Nederland. DAT er bij de uitreiking van onder scheidingen door Prins Bernhard op 31 Juli te Soesterberg speciale plaatsen zijn gereserveerd voor ridders M.W-O- en voor oorlogsinvaliden. DAT in de buurt van Winterswijk een onbekend persoon rond loopt, die zijn uitgaven betaalt met reeds in 1945 on geldig geworden bankbiljetten van f 25 en reeds drie caféhouders daar de dupe van werden- DAT in Assen een Rykslandbouwwin- terschool zal worden gevestigd, waarvoor de Provinciale Staten een bijdrage ver lenen van f 70 000, de helft van' alle kosten. DAT een wetsontwerp is ingediend or de naam van de gemeente Beek (N.B. te wijzigen in Prinsenbeek, aangezien e herhaaldelijk verwarring is met gelijk luidende of nagenoeg gelijkluidende namen, o.a. Beek (Lo, Beek bij Nijme gen, Beek en Donk lN.B.) en Beek iBelgië). DAT bij K B- Marius Ploos van Amstel te Den Haag met al zijn wettige, nelijke als vrouwelijke afstammelingen in de mannelijke lijn erkend is als te behoren tot de Nederlandse Adel met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. DAT de gemeenten Den Helder, Alk maar en Langendijk tezamen een N.V. gaan stichten, die de gasvoorziening in Noord-Holland ter hand zal nemen. DAT het Nederlandse jacht Duodecimo zich zonder brandstof op open zee bevond en door een vissersboot, 0-288 Maria, naar Oostende is gesleept. DAT de Pr. St. f 5 millioen beschik baar stelden voor uitbreiding der werken het Prov. Electrisch Bedrijf in Noord-Holland. Götzen zeide, dat de ontbinding gev lens wekt van bitterheid en rouw. doch deze mogen niet overheersen. Hij wee- er op, dat het K.N.I.L. een uiterst nut tige taak heeft verricht. In stilte werden de gesneuvelden her dacht, waarna men een driewerf hoera op HM. de Koningin uitbracht. Minister Schokking gaf de verzekering, dat zij die naar de K.L. overgaan sieun zullen ontvangen. Generaal Gie bel las in Den Haag voor de luchtmacht de koninklijke dagorder voor, kolonel W. C. Muller in het K.N.I.L.-centrum Nijmegen, kolonel Antoni voor K N.I.L.-mannen te Venlo. Te Paramaribo hield gouverneur Klaassesz een rede. Buitengewoon pensioen voor millioenen guldens De Buitengewone Pensioenraad heeft verslag over 1949 uitgebracht aan H.M. de Koningin. Daarin wordt medegedeeld dat nagenoeg alle verzetsgevallen, v in een uitkering van de Stichting 1940 1945 wordt genoten, bü de raad in be handeling zün en voor een groot gedeel te zün afgedaan, Aan 226 deelnemers aan het verzet werden buitengewone in validiteitspensioenen toegekend; 156 aan- vragen om buitengewone invaliditeits pensioenen werden in 1949 afgewezen; 35 deelnemers aan het verzet trokken hun aanvraag in. Verder zün aan nagelaten betrekkingen van deelnemers aan het verzet blijvend 1291 buitengewone pen sioenen verleend tot een totaal bedrag bü eerste toekenning van f 3.253.127, tü- delük 401 buitengewone pensioenen tot een totaal bedrag van f 1.030.190; in 22 gevallen is een buitengewoon pensioen omgezet in een blüvend, 110 aanvragen om buitengewoon pensioen door nagela ten betrekkingen werden afgewezen 29 aanvragen werden ingetrokken. In het verslag wordt bezwaar gemaakt tegen de regeling waarbü een Invalide, wiens gezondheidstoestand aanzienlek ls verbeterd toch het hogere percentage beroepsinvaliditeit krügt toegewezen, hetgeen de inschakeling in het arbeids proces belemmert. Het ligt dan ook in het voornemen deze regeling te wüzigen. Verder wil de raad pleiten voor regeling waarbü een vermeerdering buitengewoon pensioen mogelük wordt op grond van gebreken welke op den duur een in verhouding tot de levens omstandigheden van de belanghebbende kostbare verpleging of behandeling eisen. Leverde de omzetting der door de Stich ting 1940—1945 gedane uitkeringen in buitengewoon pensioen al vaak moeilyk- heden op, aldus de raad aan het slot van zün verslag, wü ontveinzen ons niet, dat deze moeilükheden in aard en omvang belangrpk zullen toenemen, wanneer wü genaderd zün tot de behandeling van de pensioenaanvragen van hen, die van de Stichting geen uitkering ontvangen. Stukje papier wordt werkelijkheid TOEN we twee weken geleden over de Defensie-Nota schreven, merkten we op, dat deze Nota ons in nevelen liet zitten. Immers, men speurde tevergeefs naar enig concreet gegeven aangaande de opbouw van een nieuw leger. Wel wees de minister op de uit Indonesië teruggekeerde troepen als tot op zekere hoogte geoefende troepen, doch daar moest tegenover worden gesteld, dat de minister deze troepen niet kon mobili seren, omdat ze zonder mobilisatiebestem ming met groot verlof waren gezonden. Het was alles papier. Het is verblijdend, dat de legerleiding zich gehaast heeft, dit euvel zo spoedig mogelük te herstellen. Zo toch mag men o.i. het besluit tot de opkomstoefening van de 7 Dec.-divisie en van de Tweede divisie zien. Men gaat deze troepen op nieuw registreren, indelen en tot een heden formeren. Men gaat ze mobilisabel maken. Hoeveel van de ongeveer dertigduizend, die men oproepen zal. men daarvoor zal kunnen gebruiken is niet met zekerheid te zeggen. Men wil. terecht, het oude verband zoveel mogelijk handhaven, maar een West-Europese divisie is nu eenmaal wat anders, zowel wat indeling als wat grootte betreft, als een divisie, zoals we die in Indonesië kenden. Men zal voor het ene onderdeel man schappen tekort komen, voor andere overhouden. Maar vermoedelyk zal het aantal mobilisabele troepen uit deze beide divisies toch wel lager liggen dan 30.000 man. Wanneer aan het eind van de volgende maand alle mannen van deze divisie hun mobilisatiebestemming hebben en weer rustig thuis zitten, betekent dat nog niet, dat men ze. indien nodig, nu direct als gevechtsklare troepen zou kunnen op roepen. Daarvoor moet nog meer werk verzet worden. Wapens moeten worden opgeslagen in de mobilisatiecentra, kleding moet er zijn, munitie en voer tuigen en al datgene wat een modern leger in onze dagen nu eenmaal nodig heeft. Maar verwacht mag worden, dat men daar aan het eind van het jaar mee klaar is. Dan zouden deze troepen ge mobiliseerd kunnen worden, indien het nodig was. Daarover verblijden we ons, al hopen we dat het niet nodig zal zyn. HET MOBILISABEL maken van deze divisies heeft verscheidene voor delen, waartegenover slechts een enkel nadeel staat. Dit nadeel nl., dat het niet de jongste lichtingen zyn, iets wat voor een toekomstig leger te velde wel wenselijk is. Maar de jongste lich tingen uit Indonesië zün nog niet terug; dat duurt nog enkele maanden. Daarom valt het toe te juichen, dat men geen tijd verloren laat gaan, maar de mogelijk heden, die thans voorhanden zyn, benut. Een van de voordelen is. dat deze sol daten niet alleen in Nederland geoefend zijn, maar, de een meer de ander minder, de kruitdamp geroken hebben. Ze heb ben in Indonesië de wapens moeten ge bruiken, ze hebben ook geleerd wat ze waard waren. Ze hebben moeilijke situaties moeten doormaken met vaak onvoldoende en ge brekkige middelen. Maar in die situaties hebben ze geleerd, wat ze aan elkaar hadden, hebben ze ook op elkaar leren vertrouwen. Dat is allereerst een morele factor, maar'dan toch een factor die voor een leger, dat paraat moet zijn, van de grootste betekenis is. Daarom is het goed gezien, dat men de verbanden, waarin deze soldaten hebben samengewerkt, zoveel mogelyk intact wil laten. Het kan de paraatheid en de gevechtswaarde van de te vormen onder delen slechts vergroten. ER IS NOG EEN ANDER VOORDEEL. In het kader van de militaire hulp verlening zorgt Amerika voor een belangrijk deel van het benodigde mate riaal. Dat betekent niet. dat de Ver enigde Staten nu als een soort St. Nico- laas met wapens, tanks en vliegtuigen strooien. Ze willen materiaal leveren, wanneer er soldaten zijn die deze waoe- nen gebruiken kunnen. Nederland kan nu zeggen: hier staan zoveel duizend soldaten, die misschien nog niet helemaal op West-Europese wijze geoefend zyn. maar toch soldaten, die van het eerste schot niet meer schrikken zullen, die zelfvertrouwen hebben en initiatief weten te ontplooien. Wij hebben de geoefende mannen, die op hun wapenen durven vertrouwen, wat kunt gij nu leveren? Nederland heeft hier een voordeel boven bijv. België en Frankrijk. In die landen zyn de naoorlogse lichtingen wel gebruikt voor bezettingsdiensten in Duitsland, maar ze missen oorlogserva ring zoals onze troepen die in Indonesië hebben opgedaan. Dat voordeel dient ge bruikt. De wapens hebben we hard nodig. Er komt dus nu een concreet begin aan de opbouw van een defensie-apparaat. Uiteraard nog maar een bescheiden begin Maar na de jaren, waarin er aan de op- bouw niets kon worden gedaan, is dit op zichzelf al verblijdend. We behoeven ons echter nog allerminst op de borst te kloppen. Vóórdat we een ietwat doeltreffend defensie-apparaat hebben, zal er nog heel wat moeten ge beuren. Ons volk zal dat ervaren en. er van harte aan moeten meewerken. Hoenderpest te Den lip (N.H.) 7'^J? is op het bedryf van de heer Widlar een geval van Pseudo-vogel pest geconstateerd. Onge veer 600 kippen moesten worden verni»- stffd. Vorige week waren de beesten in geënt, doch de entstof had hen nog .niet immuun gemaakt. WEERBERICHT Nu en dan opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met r.u en dan flinke opklarin gen en byna overal droog weer. Tamelijk koele r.acht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Morgen overdag zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. tOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 4.53—20.39; Maan 20 20 —1.50. 29 Juli V24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1