Jïicume geitecfft (figurant Rode troepen hebben aan de Zuidkust reeds Mokpo veroverd Rmerika zal „Pescadores-groep bij aanval verdedigen Wist U dinsdag 25 juli 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel 2U408. Abon nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. Kwartaal; 1.50 per maand; f 0.35 per week. CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD .Staatvasticftgheltevea mgn furl io tegfieaspoet" Een en dertigste jaargang No SÏ79 Opa Schram: „Ik ben pas vier en zestig" DIRECTIE: F. DIEMER De Koreaanse vloedgolf 3FFICIEEL IS EEN COMMANDO van de Ver. Natiês met algemeen hoofdkwartier te Tokio geïnstalleerd en zoals reeds vermeld, is eneraal McArthur opperbevelhebber. Peze ziet zich voor het beangsti gde probleem gesteld, hoe de Noord-Koreaanse colonnes, die steeds lichter de Zuidkust naderen, tegen te houden. Bij de verdere ontwikke- |ngen zullen ongetwijfeld de wapens de doorslag geven. Daarnaast staat, jat de Koreaanse ccmmissie der V.N. in Zuid-Korea de bevolking voor- cht over de rol, die de V.N. in de oorlog vervult. Het legercommuniqué van McArthur Bakt er melding van, dat de Noorder- agen zelfs zijn doorgedrongen ii fitènwijken van de marinebasis Mokpo I volgens de vijand zou deze stad reeds iheel in hun handen zijn. Op de kaart ft men. dat Mokpo gelegen is ii Eerste Zuidpunt van het Koreaanse iereiland. Aan de Oostkust bevindt •h de Amerikaanse aanvoerhaven Poe- h. Ook langs de Westkust rukken de mmunistische legers steeds verder op. |ngs het 240 K M. brede front van Tac it naar Jongdok. dat aan de Oostkust legen is. worden verwoede aanvallen jdernomen. De commandant van tagorder der Koningin inde van historie van 120 jaren R.M. Koningin Juliana heeft een dag- Jer uitgevaardigd aan het Koninklijke perlands-Indonesische Leger, w; I er op yijst. dat morgen een einde jnt aan de roemrijke historie van bijna j jaren. De vaandels, waarvan er Militaire Willemsorde dragen, tonen daden aan van moed, beleid en trouw, Izo talrijk zijn. Nooit werd er te- geefs een beroep op dit leger gedaan, ie overgang naar een ander leger of burgermaatschappij zal zeer veel jeilijkheden meebrengen, maar men l niet alleen achterom zien. Moge het gegeven zijn een nieuwe plaats te ;nsen van verschillende volksaard in 1 leger hebben een onderlinge band, niet kan worden geloochend. Zij allen i het karakter van het andere volk [óp hen rust de taak, het goede samen- deze volkeren te bevorderen, jen de moeilijkheden van de overgang ziet de moedige en tot offer bereide laat verder en zal met inzet van zijn B persoon alles veil hebben voor wat Si het hoogste is. ederland laat de Indonesiërs gaan in i volle vertrouwen, dat zij hun land uw zullen dienen. Jederland verwelkomt de Nederlan- S terug en ontvangt hen naar zijn beste pogen. bat allen zich waardige erfgenamen en van een groots verleden. |.M. besluit met de bede: „De Almach- i moge U allen behoeden en leiden". Alleen het ereveld blijft achter jeneraa! Buurman van Vreeden heeft kn een officieel afscheidsbezoek ge- icht aan ir Soekarno Gistermorgen icht het K.N.I.L afscheid aan de gra- I op het ereveld Menteng Poelo. Hfc- jmorgen is het hoofdkwartier over- (ragen. waarbij de generaals Buurman Vreeden en Van Langen tegenwoor- waren en.de sultan van Djokja, be- tens dr Hirschfeld. Vervolgens werd Nederlandse vlag neergehaald en de lonesische gehesen. ledenavond geschiedt de plechtige binding van het K.N.I.L. op het hoge jmissariaat. Proef met oproepen van 2 militairen per radio iet oproepen voor herhalingsoefenin- geschiedt nog steeds schriftelijk door jburgemeester der verschillende ge- Cfl tuten. Bij de opkomst-oefeningen, die CÖ 0 thans bezig is te houden voor een gital compagnieën, komen de militai- I ais regel 's Woensdagmorgens op. {legerleiding wil nu proberen in hoe- te men deze opkomst versnellen kan T oproepen per radio. len wil nl. Dinsdagsavonds een be- Bd deel van hen, die 's Woensdags toeten opkomen, per radio oproepen. N len wacht deze proef met belangstel- af, omdat in geval van mobilisatie G versnelde oproep van bepaalde on- Beien mogelijk zou worden. 1) een algehele mobilisatie is het een- Jt? dig genoeg. Dat is dusdanig ingry- g? id, dat. iedereen er over spreekt, zodat O onmiddellijk algemeen bekend is. Sr het gaat hier juist om kleine en fciale groepen. Kan men die per ra- ioproepen? Met enkele van de 22 com- lieën, die als herhaling nog een op- st-oefening krijgen, zal deze proef imen worden. Sabotage te Plymouth Jttlee heeft in het Lagerhuis mede- jeeld. dat het opblazen van de negen ptie-schuiten te Portsmouth te wijten I aan sabotage. Werklieden, die zich Ie buurt bevonden, toen de brand be- l werd een verhoor afgenomen leerden, dat de brand - - J- ngels amphibie-vliegtuig demonstreert op valkenburg het vliegveld Valkenburg zal mor- een Engels Sealand amphihie-vlicg- l worden gedemonstreerd voor dt pnklijke Marine, de Luchtstrijdkracht I de K.L.M en de Shell. Amerikaans regiment werd bij Taejon gevangen genomen. Behalve de verovering van Mokpo, heb ben de Noorderlingen successen geboekt bij Namwon. en Kwangjoe. terwijl ook Poun, 32 K M. ten N.O. van Taejon door de Noordelijke troepen veroverd zou Daarbij zouden talrijke Amerikaanse krijgsgevangenen en wapenmateriaal hun handen gevallen zijn. Geallieerde oorlogsschepen hebben opnieuw de kust plaats Jongdok onder vuur genomen. Australische Mustang-jagers vernietigden vijandelijke tanks en schoten een dorp in brand, ten Westen van Yetsjon. Gezien de krachtige maatregelen van Washington om de paraatheid te ver hogen. zullen de successen der Noorde lijke troepen wel spoedig tot staan wor den gebracht. Het gevaar voor Formosa Meer en meer nadert de aanval op Formosa. Het Amerik. Min. van Buit. Zaken heeft verklaard, dat de eilanden groep der Pescadores, voor de Z.W. kust Formosa, door Amerikaanse marine strijdkrachten, verdedigd zal worden, in dien de Chinese communisten daar een aanval beproeven. Indertijd gaf Truman eeds te kennen, dat Formosa het laatste bolwerk van Tsjang Kai Sjek verdedigd zal worden door de Zevende Vloot. Daar entegen zullen de Ver. Staten niet in grijpen. indien de communisten pogen het eiland Kinmen (Quemoy) te veroveren. Genoemd eiland, dichter bij het Chinese vasteland gelegen, werd de vorige week door de communistische artillerie be schoten. Het is daar, dat men elk ogen blik een invasie verwacht. De Chinese nationalistische regering op Formosa ij echter besloten, om haar vloot en lucht macht wel in te zetten bij de strijd oir Kinmen. De eilandengroep Pescadores behoorde sedert 1895 aan Japan, maar werd in 194f aan China teruggegeven. Op de 24 be woonde eilanden treft men een bevolking aan van circa 75.000 personen. De Chinese communisten zijn niet van plan de overing van Formosa op te geven er dan ontwikkelt zich een nieuw gevaar lijker stadium van de strijd. Scherpe Amerik. controle Truman heeft het Federale Recherche bureau opdracht gegeven, zijn campagne tegen spionnage. sabotage en revolution- naire activiteit te intensiveren. De Ame rikaanse koopvaardij voelt niets voor links-extremistische bemanningen; er wordt strenge controle uitgeoefend op de aanmonsteringslijsten. Noorwegen zal met koopvaardijschepen steun verlenen voor Korea. Perzië kan geen grondstrijd krachten leveren, zoals zovele landen der V.N. Pandit Nehroe. de Indiase premier, tracht nog steeds op onoordeelkundige wijze bij Dean Acheson te bemiddelen bewijst daarmede de „zaak Korea" geen goede dienst. Volgens latere berichten, zijn de Noord-Koreaanse troepen, die zich over het Zuid-Westelijk deel van Korea ver spreiden, opnieuw 32 km opgerukt van de haven Mokpo en 25 km van Namwon. vrees wordt geuit, dat het voor naamste defensiegebied van de Ameri kanen door de Noordelijke opmars het Z.W. zal worden ondergraven. Aan de andere kant van de frontlijn, dus de Oostkust, doen de Noord-Koreanen krachtige pogingen door te breken de aanvoerhaven Pohang, waar im de Amerikanen, fia hun landing, bruggehoofd gevormd hadden. Het be gint hevig te spannen. Het vrouwelijk element is weer uitstekend vertegenwoordigd bij de Vier daagse en vol goede moed zijn ook deze charmante tippelaarsters op stap ge gaan daor het land van Maas en Waal. Jt is a long way Arbeider in Merwedekanaal bij aanvaring verdronken Op het Merwedekanaal bij Diemen zijn gisteren een motorjacht en een sleepboot elkaar in botsing gekomen, ten ge volge wa'arvan de Amsterdamse gemeen te-arbeider C. Ekman overboord sloeg en verdronk. Eén groentewinkel op elke 592 inwoners Het aantal vestigingen in de detail handel in aardappelen, groenten en fruit bedroeg per 1 Januari 1950 16928. Hier- waren niet minder dan 7676 of 45' het totaal aantal gevestigd in de pro- ïes Noord- en Zuid-Holland. In ge heel Nederland komt op elke 592 inwo- .ecs één detailhandel voor. De moord op de R'damse koerierster Vier van de zeven leden uit de voor malige Rotterdamse illegaliteit, die ver dacht worden van de moord op de 25-j. Rotterdamse koerierster Kitty ten Have, zullen voor de Krijgsraad terecht staan. Het zijn H. J. S., J. A. de G. (Voorburg), A. v. d. H. en H. v. T. De aanklacht tegen de drie anderen wordt niet vervolgd, omdat zü op bevel van hun K.P.-commandant gehandeld hebben. Op 5 Juni 1945 werd. zoals indertijd gemeld is. de koerierster om het leven gebracht, daar zij de K P.-leider Rob zou hebben verraden. Een week later vond de rivierpolitie in het Boerengat te- Rot terdam haar zwaar verminkt lichaam, ontkleed in een zak genaaid. Het onderzoek heeft toen niet tot aan houding van de daders geleid, maar in April j.l. kwam de zaak aan het rollen, doordat een gedetineerde, die voor een geheel andere zaak was gearresteerd, alles heeft bekend. De zeven bij de moord betrokken per sonen werden toen enige dagen vastge houden, maar daarna weer op vrije voe ten gesteld. De behandeling van de zaak voor de Krijgsraad kan nog wel enkele maanden duren, omdat bij het onderzoek moei lijkheden worden ondervonden bij het zoeken naar de getuigen. Het onderzoek heeft totdusverre nog geen bewijs opgeleverd voor de stelling dat de koerierster verraad zou hebben gepleegd. Evenmin is haar rol in de ille galiteit duidelijk omscheven kunnen MR BOUWMAN OVERLEDEN In de leeftijd van 49 jaar is gisteren na een langdurige ziekte, .overleden mr D. Bouwman, Lorentzkade 52. De over ledene was ridder in de O.N.. De begra fenis vindt Donderdag a.s. om 1 uur op „Rhynhof" plaats. i De Amerikaanse troepen in Engeland De Britse premier, Attlee, heeft in he Lagerhuis medegedeeld, dat de Ver. Sta ten nog 10.000 man van de luchtmach 1500 man van de marine en 180 vliegtui gen in Engeland hebben. Veiligheidsraad bijeen De Veiligheidsraad komt vandaag bij een om kennis te nemen van hét rapport van McArthur over de toestand in Korea. Scheuring in de P.N.I. In Hatta's partij, Partai Nasional In donesia. is thans een scheuring gekomen De rechtervleugel heeft zich afgesche'- den en een nieuwe partij gevormd. Gelijk men weet is de P.N.I. door da communisten geïnfiltreerd, zodat zü eigenlijk in plaats van een steun een der krachtigste tegenstanders van Hatta De nieuwe partij heet Partai Nasional Indonesia Merdeka. Reeds 23 afdelingen van de P.N.I. zouden zich hebben aange sloten, met 4 leden van het werkcomité van het parlement der republiek. Leider wordt mr Djodi. T.N.I. geland op Banda- neira Radio-Ambon meldt volgens het Fran se persbureau A.F.P., dat de T.N.I. ge land is op het eiland Bandaneira. Ge vechten met de strijdkrachten der Zuid- Molukken zijn reeds aan de gang. In tegenstelling tot de verklaring der Indonesische regering als zou het eiland Boeroe geheel door de T.N.I. bezet zijn, meldt Radio-Ambon, dat de gevechten op Boeroe nog steeds voortduren en dat aan de invallers zware verliezen zyn toe- Moordzaak Clobus Dader houdt levenslang De Hoge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van H. J. B. te Hil versum, die wegens moord op de Rot terdamse taxichauffeur Clobus. gepleegd onder de gemeente 's-Gravenzande op 18 November 1947, zowel door de Haagse rechtbank als in hoger beroep door het gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Jongeman voor ogen van zijn verloofde in zee verdronken Te Wijk aan Zeé is de 21-jarige A. H. voor de ogen van zyn verloofde, de 23- jarige mej. S. G., beiden uit Enschede, verdronken. Tijdens hét spelen met een bal in zee, geraakte het tweetal in een diepe uitholling, die het afnemende wa ter b(j een oud trawlerwrak heeft ver oorzaakt. De jongeman, die niet kon zwemmen, verdronk onmiddellijk. Het meisje wist zich te redden door zich aan de scheepswand vast te klemmen. Pas uren later kon men het stoffelijk overschot van de jongeman onder het wrak weghalen. Het verloofde paar was de dag tevoren met vacantie in Wijk aan Zee aangekomen. De Vierdaagse, het grootse wandelsportevenement is weer begonnen e fotograaf knipte vanmorgen na de start deze heren, die alles goed i vinden, maar het toch op een regenbuitje niet zo hebben voorzien Storm verwacht in Belgisch parlement Communisten willen van gelegenheid profiteren "l^ANDAAG ZAL HET SPANNEN in de beide Kamers van de Belgische Volksvertegenwoordiging, daar preipier Duvieusart rekenschap zal afleggen van het aanblijven zijner regering en een korte verklaring zal voorlezen betreffende de terugkeer van de Koning. De Rooms-Katholieken zullen waarschijnlijk pogen te verhinderen, dat er over deze punten be sprekingen worden gevoerd, want.de voorzitter Cauwelaert heeft reeds te kennen gegeven, dat de voor te lezen Koninklijke boodschap geen troon rede is en als gewone vèrklaring geen aanleiding kan zijn tot debat, doch de liberale oud-minister Hoste betoogt, dat de regering rekenschap schuldig is. Behalve enkele incidenten i: •r in België geen sprake van ordever storingen en de betogingen tegen de Koning worden verre overtroffen door de trouwbetuigingen in Vlaanderen. Voor het slot te Laeken verschenen uit het land van Wals dertig autobussen 265 personenauto's met in totaal 3000 nsen om de Koning te huldigen. Zij brachten duizend bloemstukken mede en duizenden kaartjes "van mensen, die niet hadden kunnen komen. De dragers van de bloemstukken mochten naax binnen het gejuich was niet van de lucht toen twee afgevaardigden op het paleis werden ontvangen. De tegenstanders van Koning Leopold hebben nog steeds niet hun kaarten bloot gelegd en volharden in vage drei gementen. Het socialistisch comité voor gemeenschappelijke actie heeft bekend gemaakt, dat in de eerstkomende dagen en weken de maatregelen ten uitvoer zullen worden gelegd, waartoe besloten werd, d.w.z. volstrekte weigering van elke samenwerking, en een niet nader omschreven actief verzet. Het liberale partijbestuur heeft een motie aangeno- waarin het de samenwerking met de Koning afwijst en troonsafstand eist, doch er schijnen vele liberalen te zijn, die deze opvatting niet delen. De communisten trachten uit deze gang van zaken zijde te spinnen en pro beren socialisten en liberalen te bewegen onder hun vaan een grote actie tegen de Koning te beginnen. De liberalen uiten de beschuldiging, dat de regering de Koning min als een gevangene behandelt en er gaan geruchten dat Z.M. lichtelijk ontstemd er de bijzonder strenge politiemaat regelen bij zijn aankomst. Opvallend is. dat men niets ziet of hoort van de afgetreden Prins-Regent Karei, de Graaf van Vlaanderen. Geen der deputaties van meerderheid en min derheid. die hem naliepen met adressen hulde, kregen hem te zien. Dat de Koning geen ontmoeting met hem heeft gehad, verwondert de openbare mening geenszins, doch de oppositie tracht breed uit te meten, dat de koninklijke bood schap slechts een enkele zinsnede wijdde het werk van de Regent. De af- gheid uit het paleis, waar hij vijf jaren lang bescheiden een vleugel heeft bewoond, en het gemis van officiële in lichtingen doet het zeer hardnekkige gerucht leven, dat de Prins aan de Rivièra is om zich te verloven met de Prinses van Orleans Braganza. Officieel dit gerucht echter tegengesproken. Waarschijnlijk vertoeft hü in zijn villa te Oostende. De socialisten zijn van plan in de Kamers te vragen of de Prins wel tot de ontvangst van de Koning was uitge nodigd. In Luik zjjn in een viertal mijnen wilde stakingen uitgebroken van onge- 2000 man. Men verwacht, dat het aantal stakers heden ongeveer 15.000 tot 20.000 man zal bedragen. Óp de muren Luik verschenen niet alleen leuzen tegen Koning Leopold doch ook swas tika's. In Luik betoogden 1000 communisten. In de binnenstad van Brussel werden bil jetten verspreid om vanavond een grote ;ing te houden. In Brugge daaren tegen betoogden de aanhangers va Koning. Met het hoofd naar beneden Het socialistische blad „Le Peuple" dringt er op aan, dat de partijgenoten de postzegel van Koning Leopold als protest ondèrsteboven op de brief zul len plakken. Postzegelligfhebbers haasten zich om de nieuwe postzegels te bemachtigen. Nader wordt gemeld, dat re bomaan-. •slagen zyn voorgekomen in de buurt van Namen en te Luik. In Cognelee is door een ontploffing de spoorweg Na men—Tienen onklaar gemaakt. De scha de was echter gering en kon nog in. de loop vin de r.aoht worden hersteld. In Waals-Brabant is hedenochtend de aangekondigde staking begonnen. Alge meen is de staking te Tubize en in de steengroeven van Quenast. De staking zal minstens 48 uren duren. DAT van 1940 tot de période 1948/'49 de pachtprijzen voor boerderijen met 28.6 pet. voor los bouwland met 7.4 pet. voor los grasland met 11.1 en Voor tuin grond met 36.4 pet gestegen zün. DAT op de hoeve Canada te Appelsga van Zaterdag 29 Juli t/m Maandag 7 Augustus een luchtvaartkamp voor mo delvliegtuigbouwers wordt gehouden en er 60 personen aan deelnemen. DAT de burgemeester en havenautori- t t- van Varhuus (Den.) gisteren een bezoek brachten aan Rotterdam-Ahoy' en deze expositie thar.s door meer dan 600 00' personen werd bezocht. DAT een groep van 20 Engelse scho lieren de eerste twee weken van Augus tus eem bezoek aan ons land zal brengen. DAT het Amsterdams politie gezel schap Kunst Verheft in September naar het Ned. sanatorium te Davos wil om voorstellingen te geven en de Amster damse hoofdcommissaris. H, A. J. G. Kaasjager, de reis misschien zal mee- DAT twee vertegenwoordigers van de Amerikaanse bond van oudstrüders (het legioen Georges N. Graig) burgemeester mr W. baron Michiels van Kessenich gis teren de bonds-ere-medaille voor bijzon dere verdiensten uitreikten. DAT de architect G. Rietveld een cir kelvormig, in aluminium uit te voeren. model-V.V.V.-bureau heeft ontworpen, hetwelk in verschillende afmetingen kan worden gebouwd. DAT aan de rükshoofdinspecteur van verkeer en rykshavencommissaris-Zuid te Rotterdam mr P E Barbas, op züb verzoek eervol ontslag is verleend. Noors stoomschip op rede van Vlissingen gezonken Op de rede van Vlissingen zijn vai nacht het Poolse ss Baltyk <7000 brt.) het Noorse ss Songa met elkaar in aa varing gekomen, ten gevolge waarv; de laatste is gezonken. De Songa. groot 2066 brt., van de rederij K. W. Jansen te Bergen, was van Antwerpen op weg naar Alexandrië, doch moest wegens machineschade op de rede van Vlissingen voor anker gaan. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De bemanning van de Songa was aan boord va Baltyk gegaan. Het is zeer twüfelachtig of de Songa gelicht zal kunnen worden. Het schip ligt büna 40 meter diep. Nederland en Eritrea De Nederlandse delegatie zou volgens Reuter, voorstander zijn van verdeling van Eritrea tussen Ethiopië en de Engels-Egyptische Soedan, aldus verluidt uit Lake Success. BontI Te Leningrad gaat het bont toe. Daar is de 21ste internationale bont- veilmg geopend, waaraan door 100 vertegenwoordigers van Amerikaan se en Europese firma's wordt deelge nomen. Ongeveer de helft dezer ver tegenwoordigers wordt gevormd door eigenaars of directeuren van Ameri- rikaanse en Britse firma's, maar ook Franse en Italiaanse huizen zyn op het appel. De veiling 'begon met'de1 verkoop vgn hermelijn en daarna werd een zending Siberische eek hoorns geveild. De prijzen werden berekend in Sowjet-roebels en voor het eerst werd.de Russische taal gebezigd. Militairisatie van het plan- Marshall Truman vraagt tien milliard voor militaire doeleinden DE VOORSPELLING van de „New York Times" is gisteren in grote mate v Amerikaanse regering overweegt inderdaad, de Mar- shall-gelden voor een deel niet langer te besteden aan de economische op bouw van Europa, maar voor bewapening. Het geld wordt bestemd voor plannen, die van militair standpunt nuttiger zijn, aldus verklaarde de democratische senator Tom Connally na een besloten zitting van de senaatsoommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarin minister Acheson een verklaring had afgelegd. Connally zeide, dat de verklaring Acheson hem hoopvoller en opgewekter had gestemd. Op de vraag of hü uit die verklaring had opgemaakt, dat er an dere gewapende conflicten op komst waren, zeide h(j: „Neen". De economische plannen, voegde hü er aan toe, zullen misschien niet voortgezet worden, of misschien beperkt. Tegelükertüd wordt gemeld, dat Tru man in een brief aan het congres voor 10.5 milliard dollars militaire credieten heeft gevraagd. De president wil de strijdkrachten uitbreiden met 600.000 Hondsdagenweer (Van onze weerkundige medewerker)* De diepe depressie, die Zondag j.l. via Engeland de Noordzee passeerde, was ook in ons land aanleiding tot zeer on stuimig weer, waarbij de wind in de kustgebieden en in het Noorden van ons land tot stormachtig toenam. Met deze depressie trokken tal van vare buien, gepaard gaande met onweer i slagregens over ons land. Vooral in het N. O. van ons land viel hierbij zeer veel regen, zo melde b.v. Eelde bij Gro ningen 45 mm neerslag. Ook gisteren kwam er langs de kust jg een harde wind voor met af en toe rn bui. De wind zal nu geleidelijk ver der afnemen en het weer zal tevens langzaam beter worden. Wel komen er nog enkele buienstoringen naar onze om geving, maar deze zullen het weer hoog- een wat wisselend karakter geven. Daar ook de barometers in Duitsland en I Scandinavië weer aanzienlijk zijn ge- daald, dringt de koele Oceaanlucht tot in Midden-Europa door. Ons land! blijft daardoor de eerste dagen nog onder deze Westelijke luchtstroming liggen. Hetj weer zal een koel en wisselend karakter; houdenEen nog iets in betekenis toene mende rug van hoge luchtdruk over Frankrijk kan af en-toe wel voor zonnige perioden zorgen. Juli wordt zeker al een te natte maand, omdat er in vele delen van ons land al meer dan 100 mm regen is gevallen, ter- wijl er normaal in Juli ruim 70 mm valt. Dit weertype is karakteristiek „honds- dagehweèr", waar het in deze tijd van del zomer voor bekend staat. ^a^of 50 Procent- mariniers, thans man' krtisen een versterking 57.000. De marineluchtmacht wordt 12 op 18 eskaders gebracht en er zullen twee of wellicht drie vliegdekschepen in dienst komen. EINDE VAN EUROPA'S TEKORT AAN DOLLARS? Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft medegedeeld, dat de uit gaven. voorgesteld in Trumans mobili- satiewet een einde zouden, maken aar Europa's tekort aan dollars, daar er door Amerika voor 2 milliard dollars zal gekocht worden. Autobus met kinderen door vrachtauto geramd Alles liep gelukkig vrü goed af Een ongeluk, dat gelukkig nog goed afliep, vond gistermiddag plaats bij het GOS™6*™'11101 tC Kloetin*e onder Een autobus met kinderen, die op nodiging van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" van Simpelveld in Limburg op weg waren naar Westkapelle, werd ge ramd door een vrachtauto. De bestuurder de vrachtauto, de heer Lubbers zijn zoontje, werden ge- Rotterdam c_ wond. In de autobus werden twee'ktn- deren door glasscherven gewond. Allen konden, na verbonden te zün hun voortzetten. De vrachtauto en de autobus werden echter zwaar beschadigd. WEERBERICHT Enkele Buien Tot morgenavond verwacht 'e Bilt: Vrü veel bewolking met ikele regen- of onweersbuien, vanvankelük veranderlüke vind, later meest matige wind iit Westelüke richtingen. Wei- iig verandering in tempera- Opgemaakt t 10 i ZON EN MAAN \v^..p„0g: Zon 4.52—20.40; Maan 19.28 0.48.-29 Juli V. M Leiding en leden Vanmorgen is te Utrecht de algemene vergadering van het Chr. Nationaal Vak verbond begonnen, de vijfde na de her leving van het verbond in 1945. Zowel uit de openingsrede van de heer Rupper; als uit de bespreking van de verschil lende verslagen blü'kt duidelük, dat de arbeid van de vakbeweging zich na de oorlog enorm heeft uitgebreid. Bij vele belangrijke vraagstukken, zowel op na tionaal als op internationaal terrein zün de vertegenwoordigers van de arbeiders ten nauwste betrokken. Het Marshall plan, de Europese betalings Unie, het plan-Stikker en het plan-Schuman, zü alle vallen binnen de gezichtskring van het C.N.V. Dit is een natuurlijk gevolg van de ontwikkeling in de wereld, waarbü al lerlei vraagstukken slechts op internatio- tionaal niveau tot een oplossing gebracht kunnen worden. Toch roept deze ont wikkeling met name voor het C.N.V een tweetal problemen op. die we wat nader willen bezien. In de eerste plaats is daar de kwestie van het contact tussen leiding en leden. Dit contact wordt door de tegenwoordige toestand steeds zwakker en als hier niet de meest krachtige middelen tot verbe tering te baat kunnen worden genomen, kon het wel eens geheel verloren gaan. In de vooroorlogse jaren stond ieder lid steeds in onmiddellijk contact met de arbeid van zijn organisatie. Loonovereen- komsten werden plaatselijk afgesloten en de onderhandelingen konden door iedere arbeider bijna stap voor stap worden gevolgd. Na de oorlog zijn deze bespre kingen over lonen en arbeidsvoorwaar den verplaatst van de afzor.derlyke be drijven naar de gehele bearyfstak. Het gewone lid kan by de onderhan delingen over een C.A.O. slechts heel uit de verte de gang van zaken volgen en voelt zich hierbij niet onmiddellijk betrokken. Zün bestuurders zijn verwik keld in besprekingen over onderwerpen, waarvan de gewone arbeider het nut voor hem en voor zün levensomstandig heden dikwüls in het geheel niet kan in- Straks gaat deze ontwikkeling nog ïrder en zullen allerlei besprekingen 'er de lonen internationaal worden ge voerd. Als het plan-Schuman werkelijk heid wordt, zal de hoge autoriteit zich noodzakelükerwys ook moeten bemoeien met de lonen in de metaalindustrie en de münen van de aangesloten landen. De vakbeweging zal hierin weer worden gekend, maar de vragen, die zich hier bij voordoen, vallen meestal geheel bui ten de gezichtskring van een mijnwerker .t Hoensbroek of een metaalbewerker t Velsen. Gelukkig ziet het bestuur van het C.N.V. duidelük het gevaar dat hier dreigt. De heer Ruppert kondigde aan. dat door middel van voorlichting in de vakbladen, cursussen enz. getracht zal worden, de leden zoveel mogelük bü het werk van de leiding te betrekken. We spreken de hoop uit, dat deze voorlichting de volleinteresse van de leden zal hebben, want een vakbeweging. meer gedragen wordt door de belangstelling van de gewone leden, heeft haar bestaansrecht verloren. Een tweede punt. dat het contact tus sen leiding en leden bedreigt, is de grote mutatie bij de mannen, die leiding te geven hebben. Het bestuurderscorps van het C.N.V. is in de laatste jaren door allerlei omstandigheden sterk aan ver anderingen onderhevig geweest. Op het ogenblik zit nog slechts één man in het dagelüks bestuur, die in 1941 bü de op heffing van het vakverbond en bü de voortzetting van het werk in 1945 daar ook al een plaats innam. En deze man moet door de aard van de hem opgedra gen werkzaamheden nog een groot deel van het jaar buitenslands verbüjven Ook deze wisseling van leidinggevende figuren is niet bevorderlük voor het con tact met de leden, die vroeger de be stuurders vaak persoonlük kenden en in .ieder geval met hun namen vertrouwd waren. Natuurrijk brengt deze snelle op eenvolging van functionarissen nog ver schillende andere nadelen mee. In de eerste plaats achten wü het een verlies voor de Chr. vakbeweging, dat de be stuurders. die „de hitte des daags en de koude des nachts" gedragen hebben, die de oude strüd en de ontwikkeling naar de huidige toestand hebben meegemaakt, uit de gelederen gaan verdwqnen. Zeer jeugdige bestuurders worden nu geplaatst voor taken, waaronder meer ervaren voorgangers soms gezucht heb ben. Maar dit is de natuurlijke loop der dingen. Het ene geslacht gaat en het an dere kómt. Jongeren moeten ook op het terrein van de vakbeweging de banier uit de handen van de oude garde over nemen en het werk in de sociale sector eist physiek meer dan vele ouderen kun nen opbrengen. Te betreuren is het echter, dat ook verscheidene van hen, die pas in de na oorlogse jaren hun intrede in het dage lijks bestuur van het C.N.V. deden,"al zijn heengegaan, na zich nauwelijks te hebben ingewerkt. Zoals uit het ook door de heer Rup pert geciteerde jaarverslag blykt. zijn van de zes man die op 1 Januari 1948 het dagelijks bestuur vormden, op het ogenblik nog slechts drie in functie en een van hen gaat binnen enkele dagen ook de directe dienst van het Verbond verlaten. Wij weten, dat deze mutaties noodza kelijk waren. De heer Strijbis is over leden, de heer Schipper ging van een welverdiende rust genieten en de heren Wernsen en Ormel werden tot andere belangrüke taken geroepen. Toch is het vakverbond de dupe van dit alles. Ook al kon de heer Ruppert dan dank baar verklaren, dat de continuïteit in het bestuursbeleid grotendeels gehand haafd kon worden, dank zy het gemeen schappelijk beleden beginsel. ïsen het C.N.V. dan ook toe, dat het morgen voor de heer Ormel een waardige plaatsvervanger zal krijgen en dat de vele jonge krachten, die het Ver bond nu dienen, gedurende een lange reeks van jaren hun schouders onder van de Chrestely'ke vakbewe ging zullen zetten, een arbeid die we constateerden het reeds in de aanvang dit artikel steeds in belangrük- heid toeneemt. Noorwegen achter Nederland Volgens het Deense blad .Politiken" heeft de Noorse regering besloten. Neder lands candidatuur voor de West-Europese zetel in de Veiligheidsraad te steunen. Deze zetel komt vrij als Noorwegen ein de van dit jaar als lid moet aftreden De Algemene Vergadering der V.N- moet dan drie nieuwe leden van de Raad ver kiezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1