nieuwe leidkhe courant s VRIJDAG 21 IUU 1950 Een nieuw vaandel en een zilveren tram PJ Zegevierende Tramboys werden door collega's ingehaald leine /aren De opgewekte klanken, die gisteravond]C. A. Burggraaff, ere-voorzitter van de antalioor het N.Z.H.-corps in de Leidse bin- j Tramboys, en Michels, voorzitter van de t ge-#enstad werden rondgeblazen, golden bus-en tramcompetitie, de prestaties van de pet N.Z.H.-voetbalelftal „Tramboys". dat de voetballende trammensen. De laatste doch lis overwinnaar van de bus- en tram-! was tevens scheidsrechter iveer, kompetitie terugkeerde. In de te Zeist dewisselprgs o ggJiespeelde beslissingswedstrijd tegen de slub van de Ned. Buurtspoorweg-Mij. phi. bad het elftal een 2—2 gelijk spel weten eltjk bevechten, zodat Leiden in het bezit am van de zilveren tram, een wissel- j... prijs, die jaren geleden door de Amster- inten »amse- Haagse, Rotterdamse en N.Z.H.- 'wjstteammaatschappijen beschikbaar werd De besteld. dend cJe Wilhelminabrug werden de zege- Tierende voetballers opgewacht en daar- n ,je Ja ging het naar het Stadhuisplein, waar inter. Ée muziek nog enkele ere-nummertjes g ér peelde. In de optocht liep ook de heei Da I. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H. doen in gezelschap van zijn vrouw, leep- 1 Toen de officiële gelukwensen te Zeist 15 en teerden afgestoken, voerde ook de heer furrissen het woord, onder aanbieding een ban een bouquet bloemen. Verder roem- latsteieu de heren A. M. Galjard, voorzitter, i reikte ook Bij deze gelegenheid bood het huldl gingscomité tevens een niéuws clubvlag In de Kleine Burcht werd de rest de avond feestvierend doorgebracht. ngen Haagse dief in ="sS Katwijk gesnapt Met gestolen bontmantel en costuum achter op de fiets Te Katwijk is gearresteerd de 32-ja- rige Hagenaar M. H. Deze had in Der. 2gw Haag verscheidene diefstallen gepleegd. 55 p.m. in de Hildebrandstraat vorige week 539,1 Katerdag, waar hij om. een bontmantel 32U" meenam- Verder was hij geen onverdien- 38V stel ij 1c zwijntjesjager. Hij heeft n.l. 5 69^1 Rijwieldiefstallen op zijn naam staan. Hij 83 werd in Katiwijk gesignaleerd, toen hij sen rijwiel trachtte te verkopen- Hij werd aangehouden met achter op zijn 15 tijwiel de gestolen bontmantel en een eveneens gestolen colbertcostuum. Allés Ron worden achterhaald. 23 i 4öi Hoe Eileen Joyce haar vingers lenig houdt De beroemde en geliefde Engelse Eileen Joyce heeft een middel haar vingers te oefenen, •rwijl zij per vliegtuig reist. Zij is na- 100* toelijk gewend voor belangrijke concer- 258% »n vier uur per dag te spelen tot de dag /an het concert aangebroken is. Zij neemt klein koffertje mee, waarin zich toetsenbord van een piano bevindt, idens de reis kan zij dit uitklappen en normale vingeroefeningen doen. Enige klank produceren is niet mogelijk, 45%* jiaar verder bieden de toetsen precies 43*i lezelfde weerstand alsof zij. in verbin- 28,4 lil 57»2 jianiste Eil 5# jevonden 70 terwijl zij S fee 8'i »aar ling staan met werkelijke s Een 3-jarig meisje in een boontje gestikt Een driejarig meisje uit Nieuwolda x^* (Gr.) heeft tijdens het spelen een boon- je ingeslikt, dat in de luchtpijp bleef litten. Het boontje kon niet snel genoeg /orden verwijderd, waardoor het meisje itikt. PUZZLE- PROMINENTEN Weer vliegen de rijksdaalders Naar hen, wier uitslag 't beste leek Hier volgen dan de namen,der win naars van de afgelopen week: 1. Korp. der Mariniers W. A. Rosen- brand, 52243, Ziekenboeg S.M D. Noordeinde 2a, Leiden; 2. J. Vooijs, Atjehstraat 89, Leiden; 3. Alb. v. d. Zwart, Zuiderstraat 38, Sassenheim. Niet getreurd, wie deze keer Vergeefs wacht op z'n puzzle-rente: De krant van morgen roept al weer Om drie and're puzzle-prominenten. Raffinement bij vervalsing van de Frans Hals „De lachende roker", het schilderij dat de gemeente Groningen jaren geleden had ontvangen uit de schilderijencollectie dr Hofstede de Groot en dat indertijd een Frans Hals was aangezien, zoals gemeld, door de Haagse experts dr W. Groentjes en dr ir A. M. de Wild of ficieel gekwalificeerd als een vervalsing. en röntgenonderzoek kon men geen afwijkingen ontdekken en ook loste de verf in alcohol niet op. De verf is hard doch evenwel niet 17e-eeuws verrassing bij het onderzoek was, dat de verf in water oplosbaar was, hetgeen stellig niet het geval is bij de 17e-eei producten. De vervalser heeft zeer geraf fineerd gewerkt en de hardheid va verf verkregen door het gebruik van bindmiddel van eiwitten, welke de verf de nodige hardheid gaf. Geconstateerd werd dat zich in de verf een in water op losbare lijm bevond. Verondersteld wordt dat zich nog meer vervalsingen van Frans Hals in Ned. musea bevinden, doch speciaal onderzoek zal hiernaar niet 9 den ingesteld. Damkampioenschap van Zuid-Holland Morgen wordt te Leiden de laatste ronde gespeeld De spanning in de strijd om het kam pioenschap van Zuid-Holland duurt tot de laatste ronde voort. Hoewel Van Zuilekom uit Rotterdam eerst de beste kansen had. verloor hij deze, door tegen Heemskerk uit Leiden remist spelen. Nu staan de Rotterdammers Roozenburg en Van Zuilekom gelijk. De uitslagen van de 10e ronde zijn: Laterveer—D. van Nugteren 2—0; W. Heemskerk—H. van Zuilekom 1—1; W. de Jong—C. J. Privé 1—1; A. J IwensW. Roozenburg 02; B. G GrouwstraA. J. Bom 20; G. J. Aarts A. Stuurman 11. De stand na de voorlaatste ronde thans: 6 o o 0, 1. H. an Zuilekom (Rotterdam) 10 6 2 2 2. W. Roozenburg (Rotterdam) 10 5 4 1 3. W. de Jong (Ouderkerk) 10 4 3 3 4. A. Stuurman (Rotterdam) 10 3 5 2 5. W. Heemskerk (Leiden) 10 4 2 4 6. B. Grouwstra (Den Haag) 10 3 4 3 7. G. J. Aarts (Rotterdam) 10 1 8 1 8. A. J. Ivens (Den Haag) 10 3 3 4 9. A. J. Bom (Den Haag) 10 4 1 5 10. C. J. Privé (Den Haag) 10 3 2 5 11. I. Laterveer (Leiden) 10 3 2 5 8 12 D. van Nugteren (Zwijndrecht) 10 1 4 5 6 Morgenmiddag om 4 uur zal in „De Valk", Stationsweg hoek Morssingel te Leiden, de laatste ronde onder grote spanning beginnen. Voor damliefhebbers een unieke gelegenheid! Tramboys en -muziekkorps samen rond het nieuwe vaandel. Op de achterste rij, derde en vierde van links mevrouw en de heer Jur rissen. Voorste rij, derde van links, aanvoerder A. F. van der Heijden. (Foto Meyer). v- Doelinchem krijgt ook een Damstadt TENTOONSTELLING 700 JAAR INDUSTRIE 1850—1950 Damstadt vindt navolging. Thans zal ook Doetinhem zich in oud-Nederlandse kledij steken. Op 18 Augustus wordt de klok een eeuw teruggezet. De stad zal geheel gecamoufleerd worden. De stads poorten worden weer opgericht, de schout en schepenen in ere hersteld de bedienden van de winkeliers zullen in oude klederdracht hun klanten te woord staan. Het hoogtepunt wordt ech ter gevormd door de tentoonstelling „100 Jaar industrie 18501950", waaraan door exposanten uit het gehele land wordt deelgenomen. Een derde deel de expositie is ingericht in negentiende eeuwse trant Het oude Doetinchem zal tot 27 Augustus te bezichtigen zijn. MAAKT DIE PEUKJES TOCH GOED UIT! In de Sirtemastraat ontstond een bin nenbrandje. Doordat men in de gang op de eerste étage een brandende sigaret tenpeuk achteloos had weggeworpen, ontstond er een brandje. De brand werd door eigen personeel geblust. Bezoldiging rechterlijke macht in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft de behoefte gevoeld, een nadere regeling te treffen voor de rechterlijke en militair-rechterlijke) ambtenaren, teneinde deze catogorieën te behandelen overeenkomstig het Bezoldi gingsbesluit voor de burgerlijke rijks ambtenaren. Bij de rechterlijke macht was er )g een aftrek voor ongehuwden zwang terwijl over de hele linie een ver hoging wordt toegepast. Er is schema opgesteld. waarin een zeker verband ligt, afdalend van President en Procureur-Generaal bij de Hoge Raad tot de Kantongerechten toe of in geld uitgedrukt: van f 1325 per maand f350 per maand (voor een griffier bij een Kantongerecht der derde klasse) Deze bezoldigingen zijn zeer laag, ge zien de onaantastbare integriteit, deze ambtenaren moeten bezitten. De heer v. d. Feite (CHU) wilde in het schema enige wijziging hebben, dóch de heer Burger (Art).) was daar tegen. Hij wees op de veel te lange duur procederen, mede omdat de rechterlijke carrière voor de gewone man financieel zo bezwaarlijk is, dat men slechts tot uit breiding van de rechtscolleges kan ge- Voor het eerst trad de nieuwe minister van Justitie, mr Struycken, op Tweede Kamer. Zijn arftwoord- getuigde van kennis van het onderwerp, v hij zich zo snel moest inwerken sprekers beantwoordende verklaarde hij dat er inderdaad moeilijkheden komen, wanneer men dit schema weer zou scheef trekken, wat hij met voorbeelden aantoonde. Beide ontwerpen wer4 i z.h s. aangenomen. Lagere bijdragen voor woningwetwoningen De nieuwe regeling van bijdragen voo woningbouw door woningbouwverenigin gen en gemeenten, welke regeling in de St.Crt. van 14 Juli is opgenomen, treedt op 1 Augustus in werking. Voor plexen, waarvoor reeds een bijdrage eenkomstig de regeling van 1948 wa gezegd en met welker bouw nog vóór 1 September begonnen wordt, zal de oude regeling gelden. De nieuwe bijdragen zijn lager dan de bedragen, welke op grond van de rege ling van 1948 worden verleend, variëren van ƒ170 (voor een eengezins huis voor ouden van dagen) tot ƒ350 (voor een étagewoning met 13 slaap plaatsen). Hierbij komt dan nog toeslag in verband met extra kosten fundering en voor bouwrijp maken de grond. De hunrprjjzen worden niet langer berekend naar de exploitatiekosten per Mei 1940. In de plaats daarvan treedt de bepaling, dat de huurprijs 30% bedragen dan hetgeen voor voor-oorlogse woningen wordt betaald. Wijziging M.O.- en H.O.- wet aangenomen In Tweede Kamerzitting van gistermiddag Na zeer korte discussie nam de Twee de Kamer gistermiddag de wijziging de middelbaar-onderwijswet hoger onderwijswet zonder hoofdelijke stemming aan. De voorzitter excuseerde de Kamer bij de Minister: naar zijn mening hadden de sprekers (de heren Tilanus (CHU) en Hoogcarspel (CPN) hun op merkingen moeien maken in de van onderwijs. Het verslag blanco. Niettemin bleek de antwoorden bereid, al verklaarde dt voorzitter, dat deze wijze van behande- de hoge uitzonderingen moest behoren. Minister Teulings ziek De minister van binnenlandse zaken mr F. G. C. J. M. Teulings is wegens ziekte afwezig. Het tijdelijk beheer het ministerie van binnenlandse zaken zal derhalve worden waargenomen door de minister zonder portefeuille mr J. R. H. van Schaik. Premieregeling woning bouw 1950 z.h.s. aangenomen Minister In 't Veld wil geld sparen Bij de in de Tweede Kamer gehouden replieken over de Premieregeling wo ningbouw 1950 spraken de heren An- (KVP) en Ritmeester (WD) waarop minister In 't Veld kort du pliceerde en er op wees, dat het ei hem om te doen was, om geld te sparen. Daarom wenst hij geen keuze van rege ling aan belanghebbende te laten. Het ontwerp werd daarop aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Lange Jan in Middelburg wordt weer het aankijken waard De Middelburgse Lange Jan zal bin- en niet al te lange tijd weer geheel hersteld zijn. De Rijksdienst voor Monu mentenzorg heeft het ontwerp van de spits, die in 1940 verbrandde, goedgekeurd. Het ontwerp is van c" Amsterdamse architect Jan de Meyer. Hamsteraar gepakt te Rotterdam Woensdag heeft de Rotterdamse politie de 15-jarlge banketbakker C. H. vi aangehouden. Bij hem thuis had m< een grote party thee, zeep, rywielbanden, spijsolie, rookartikelen, leder, dozen met rubberzolen en een bus zilvergeld In be slag genomen. De man is op het hoofd bureau ingesloten. Het zegevierende zevental van ,JDe Sleutelstad": v.l.n.r. de heren H. van Berkel, IV. v. d. Berg (reserve), L. Ouwerkerk, W. van Rooyen, P. Erades, J. Dool, B. van Hooidonk en D. Kraan. (Foto N. van der Horst). ,De Sleutelstad" werd kampioen Monsterzege op Amsterdamse politie De belangrijke wedstrijd van De Sleu telstad tegen de waterpoloclub van de Amsterdamse politie, waarbij onze stads genoten een vorige keer in een klein zwembadje met 42 ten onder gingen, werd nu in de Zijl gespeeld. Terwijl de tegenpartij met vier invallers verscheen, werd het een mosterzege voor De Sleu telstad, n-L 11—1. Wist en voriga avond A.PG.S. tegen Z.A.R. gelijk te spelen, waardoor De Sleutelstad alle kansen in handen kreeg, onze stadsgenoten liete zich niet ver schalken en brachten deze wedstrijd op volle winst. Kort na het uitziwemmen wist Van Berkel <na goed doorzetten 10 te maken en toen hij evten later een bal van Dool fraai kon overnemen, was de stand 20- Bijna direct hierna moest een A.P.G S.-speler het water uit en on danks felle tegenstand werd het door Kraan 3—0. Nóg was de doelpunthonger van Sleutelstad niet gestild en met een schot van P. Erades werd het 40. Toen een Sleutelstad-speler het water moest verlaten, wisten de Amsterdamse politie mannen van deze meerderheid geen ge bruik te maken en werd het door Doo! 50, welke stand hij nog voor de rust veranderde in 60. Ook in de tweed helft was De Sleu telstad verre in de meerderheid en dat een Amsterdamse speler wéér het water moest verlaten, werd 'het door Dool 70- Van Berkel maakte met ver schot 80 en toen Kraan op de juiste wijze doorgaf, werd het wéér door Dool 90. Na een strafworp kwam de stand op 91 en voor de zoveelste maal was het Dool, die na goed samenspel nog tweemaal wist te doelpunten: 111. Na afloop had een gezellige bijeen komst plaats in Royal. De heer G. J. Kolk sprak namens de Amsterdamse politie. Aanvoerder Hooidonk ontving bloemen. Namens De Sleutelstad dankte de voorzitter, de heer W A. Bergers, voor deze sympathieke geste. Tot slot overhandigde het damescomité de voerder van De Sleutelstad een mascotte in de vorm van een baby-pop. NOMA prot«steert tegen fusie orkesten De Ned. Organisatie van Music: Artisten (N.O.M.A.) heeft in telegram men aan min. Rutten. B. en W. en Ge meenteraad van Den Haag en R'darn de aandacht gevestigd op het gevaar, dat een mogelijke fusie van het Residentie orkest en het Rott. Philh. Orkest ople vert, het gevaar nl. van de toename der werkloosheid van vakbekwame musici Te meer. daar nagenoeg een compleet symphonie-orkest uit Indonesië repa trieert. De N.O.M A. verzoekt de samtu- werking van deze twee orkesten te voorkomen. Eerste vergadering van Expogé in de Haagse Dierentuin Niet op alle punten overeenstemming tussen afdelingen en hoofdbestuur (Van een onzer verslaggevers) De tweede congresdag der Ver. van ex-politieke gevangenen werd gistermor gen ingezet met een vergadering in de Dierentuin, die bij afwezigheid van m.- B. W. Stomps werd gepresideerd door de vice-voorzitter, mr G. Ch. Aalders. Er werden door de verschillende afde lingen tientallen voorstellen ingediend, vragen gesteld, en punten aangeroerd die meestal van interne aard waren, zo als de insigne-kwestie, verkiezing voor 3 jaar en inkrimping van het hoofdbe stuur met instelling van districtsverte genwoordigers. het beginselprogramma, de rechtspositie der leden (welk vraag stuk makkelijker zal ziin op te lossen nu Prins Bernhard beschermheer is ge worden), de adviserende houding die d/ Ver. t.a.v. „Steun Wettig Gezag" aan neemt, e.d. Door 5 Limburgse afdelingen werd een motie ingediend waarbjj aan de Prov Staten van Limburg zal worden ver zocht geen subsidie meer te verlenen aan toneelverenigingen die samenwer ken met de Belgische collaborateur Joris Diels. Het congres nam deze motie bil acclamatie aan. Anders gin® het met een voorstel van de afd. Den Haag om de statuten zó te wijzieen dat ex-gevangenen die niet uit hoofde van verzet werden gearresteerd ook lid kunnen worden van de Ver Hiertegen rezen vele bezwaren: zwart handelaren. vrijwilligers voor werk in Duitsland, en alle Joodse overlevenden zouden onder deze nieuwe leden kunnen worden gerangschikt. (Het laatste argu ment is o.L onjuist. Lidmaatschap staat niet alleen open voor verzetslieden, r ook voor her die door houding en zindh»id de Duitsers onweleevallig ren Men spreekt ook inderdaad van litieke-, en niet van „verzets"-eeva nen in deze Ver.) De andere bezw; telden echter zwaar, en toen bij stem- mine door hand-oosteken ook de Haagse afdelingshanden niet de lucht in gingen Ook later bij de behandeling van het jaarverslag kwamen noe meningsverschil len voor: volgens de afd. Rotterdam zou de afwezige voorzitter, mr B. W Stomps een „knupoelaar" uit een concentratie kamp de ifend boven het hoofd hebber gehouden. Gedurende de vergadering arriveerde Peter Lütsche, afgevaardigde van d( ..Bund der Verfolgten des Nazi-Regime Nadat hij was verwelkomd, vertelde hij in een korte rede. hoe hij in het cor Woubrugge-Rotterdam-IJmuiden per Katwijkse logger Een „slecht" zeetje en helverlichte boulevards (Van onze medewerker, de heer N. van Beelen te Katwük aan Zee) Dezer dagen werden wij op vriendelijke uitnodiging van de schipper in de gelegenheid gesteld een tochtje van Woubrugge naar IJmuiden met een Katwijkse logger te maken. Aanvankelijk liet het weer zich minder goed aanzien; de grauwe lucht voorspelde tenminste weinig goeds. Maar hoe het zij, we waren eenmaal scheep gegaan en moesten de sprong wel wagen. We overdrijven niet wanneer we zeggen, dat deze tocht voor ons een open baring is geworden. Door ons binnenwater stomende wer en we weer eens duidelijk gewaar, hoe mooi ons Holland toch wel is, dat schone polderland met de water- en korenmo lens, de boerderijen en zuivere groenheid soms onafzienbare weiden en het grazende vee. Voeg daarbij de aangename stemming in boord, de hartelijkheid en de voor komendheid van de schipper en de be ling, dan begrijpt men wel. dat wij dankbaar zijn voor deze dag. Onder hen, die de reis meemaakten, bevond zich ook de bijna 80-jarige vader van onze schip per. En 't was hem aan te zien, dat deze kerngezonde oud-varensgezel weer in zijn element was. Wat men aan boord gebruikt? 't Doet >or thuis niet onder, 's Morgens de boterham met koffie. Om elf uur hoort de kok plotseling roepen: „Bakjèèè", dat wil zeggen: koffiedrinken. Voor zo de werkzaamheden dit toelaten, spoedt men zich naar de messroom om zich te verkwikken. Een bak koffie met „Boonekampje" smaakt! 't Is er ge moedelijk en gezellig In die messroom. En als om één uur de kok weer met ver heffing van stem roept: „Schaftèèèè", dan hoeft hij dat niet twee maal te zeg- want het water maakt hongerig. Ditmaal schaft de pot een bal runder gehakt, aardappelen met groenten en een heerlijke saus van rundervet. Wat wil je nog meer! De kok heeft eer van zijn werk. Heus, moeder de vrouw kan 't hem niet verbeteren. Na het middagmaal natuurlijk een bab beltje. Een lid van de bemanning ver baasde ons met te vertellen, dat het kleinste voorwerp van ieder vaartuig de grootste naam draagt, namelijk het „azijn-zure-houten-opslag-pennetje". Dit bevindt zich ln de schakel van de anker ketting. In Rotterdam moest gewacht worden bij de Koningsbrug, maar dit wachten werd ruimschoots beloond door de aan blik van de haven. Op de Nieuwe Water weg passeerden ons grote oceaanstomers van verschillende nationaliteit. Op ons schip werd een oranje vlag met de letter K gehesen, wat beduidde, dat door geen buitenlandse haven werd bezocht en dus niet ln- of uitgeklaard moest wor den. Het hijsen van deze vlag is wettelijk voorgeschreven en by het niet-nakomen van dit voorschrift zou men zich een boete op de hals kunnen halen. Buiten gaats gekomen stoomden we onder de hoogstbekwame leiding van onze schip per door de geveegde boeien of de elf vadem-lijn en koersten we op IJmuiden aan. De zon verborg zich langzaam ach ter een wolkenbank. Dit deed de schipper het volgende rijmpje ten beste geven: Het zonnetje in een nestje, Morgen een Noordwestje, Of een klaartje uit het Oosten, Daar kun je je mee troosten. Of men zich spoedig thuisvoelt op een logger? vraagt ge. Inderdaad. De accom modatie is goed. Centrale verwarming op de brug. in de radiohut, ln de messroom, in de achterkajuit, een douche met koud en warm stromend water, vaste was tafels, ruime berggelegenheid voor schip per en bemanning, spiraal-matrassen, wat kan men nog meer willen. Indrukwekkend is het aspect van de Noordzeekust, vooral by avond. De vuur torens van Scheveningen en Noordwgk, de verlichte boulevards, waarvan die Katwgk zeker niet hoefde onder te doen voor de andere. Een lid van de bemai ning merkte nog op: „En als nou d toren van de Oude Kerk eens hersteld as, wat zou het dan nog veel mooier jn". Volgens oude zeelui was de witte We stoomden snel door. In volle de schipper de motor op volle toeren draaien, 't Was spoedig volslagen don- laar op de logger werden de lich- itstoken en konden wg een krant lezen. We troffen het, dat de wind wat kalmeerde en dat 't een „slecht" (vlak) >e zee vuurde. Grote en schoten pijlsnel als licht flitsen door het water. Men kwam ogen kort om alles in zich öp te De grootheid van de natuur, waarin God Zich ook openbaart, maakte ons klein, gingen onze gedachten een veer tig jaar terug. En we zagen meester Bootsma, destijds hoofd van de openbare school, die ontelbare mensen voor de timistische geest, dat bij al onze familie grote vaart heeft opgeleid, die zijn les-1 leden de emigratie-plannen steeds ik sloot met te zeggen: „God is groot en wy begrijpen Hem niet". In de buurt van IJmuiden liet de schip per vaart minderen. Ontelbare lichten en atjes van IJmuidens havencomplex len onze ogen schitteren. De schipper >eg vanaf de brug het havenpersoneel i geschikte plek om aan te leggen, en we stil lagen, merkten we, dat er Katwgkse logger naast ons lag. Wat der lag nog een KW. Daar nog een, se, drie. We raakten de tel kwijt. We rden weer voor het probleem geplaatst, dat Katwjjk geen eig-en haven heeft De schipper had per Radio Schevenln- ïn een bus besteld, die de meevarenden i een uurtje thuisbracht. Wonder boven wonder werd door bijna niemand een n Neptunus gebracht tratiekamp vele bekende Nederlanders (o.w. oud-minister Verschuur) had ont moet, en hij bood verontschuldigingen aan voor de misdrijven die zijn vader land jegens ons volk heeft bedreven. „Moge God Uw Koninklijk Huis en Uw land beschermen", eindigde deze Duitss afgevaardigde. THOMAS WATSON NAAR PALEIS SOESTDIJK De 78-jarige Amerikaanse industrieel Thomas J. W. Watson, president van de international business machines corpo ration in New York, zal van 20 tot 25 Juli ons land bezoeken. De heer Watson, zyn echtgenote en jn zoon Arthur zullen Vrüdag de lunch gebruiken in Paleis Soestdyk. De heer Watson is wegens zün ver diensten voor Nederland gedurende de oorlog door de Koningin benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Nederlandse Luchtmacht wordt gereorganiseerd Van officiële zijde verneemt het A.N. P., dat de minister van Oorlog zijn goed keuring heeft gehecht aan een reorgani satie van de staven van de Nederlands» luchtmacht. Deze reorganisatie houdt in een samenvoeging van de thans bestaan de luchtmachtstaf cn het daaronder res sorterende commando luchtmacht Ne derland Als gevolg hiervan zullen medio September onder de luchtmachtstaf en kele commando's ressorteren, waaronder hei commando luchtverdediging. D» huidige organisatie kent reeds het com mando luchtvaartopleidingen en het commando luchtvaarttroepen. De total» personeelssterkte van sitaven en com mando's blijft in de nieuwe organisatie ongeveer gelgk aan de huidige. Gaat K.M.K. ook naar Arnhem Men spreekt er over dat de overplaat sing van de garderegimenten Grenadiers en Jagers naar Arnhem tot gevolg kan hebben dat ook de Kon. Militaire Kapel naar Arnhem vertrekt. Tot heden is er nog geen enkel definitief plan, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, daar de K.M.K. is ingedeeld bij de Grenadiers. Zal de overplaatsing inderdaad geschie den dan betekent dit een groot verlies voor ons eerste militaire korps, waar van de leden niet al te hoog gesalarieerd worden en dus hulpdiensten verrichten bij andere orkesten. In Arnhem zija deze bijverdiensten vrijwel uitgesloten cn dus zullen meerdere musici zich aan de Kapel onttrekken en elders een on derkomen zoeken. Eerste vissers-emigran ten vertrokken Van de b'ijna duizend emigranten, dl» Woendag niet de Sibajak uit Rotterdam naar Australië vertrokken, zullen ruim vgftaonderd aldaar worden ondergebracht ln zogenaamde woonoorden, omdat se nog geen adres hebben. Aan boord spraken wij met Dirk Plug, een visser uit IJmuiden, die met zijn broer. Jan Plug, en hun respectieve ge zinnen van tien en zeven personen, ala eerste vissers-emigranten vertrokken. „Half December heeft onze familie da hoofden eens bijeen gestoken." zo ver telde de heer Plug. Onze familie bestaat uit negen en dertig personen. Uitvoerig zgn toen de emigratie-plannen besproken, zomede onze gezamenlijke financiële draagkracht. Al mijn familieleden zijn vissers en hoewel zij thans nog wel een goede boterham hebben, zijn toch de toe komstmogelijkheden niet aanlokkelijk. Velen voelden wel wat voor emigratie, doch het leek ons verstandig enkele „ver spieders" vooruit te zenden, die dan al vast poolshoogte konden nemen in het nieuwe land. En zo kwam het, dat mgn broer Henk en zijn zuster Rika vast ver trokken. Hun brieven ademden i tere v Voorlopig zullen de emigranten in Al bany gaan wonen. Waarschijnlgk zullen deze beide emigrantengezinnen spoedig gevolgd worden door alle leden van de grote familie Plug. De oude 70-jarlg» moeder gaat ook mee. Zg vertrekt den- kelgk half September met een Engels emigrantenschip. Verder was daar de heer Piet Maree, bekend illustrator, publicist, cineast en schrgver van kinderboeken. Het ligt in zijn bedoeling in Penguin, dat ln Tas- manie ligt, een Hollandse kolonie t» stichten. Op het ogenblik zijn hier nog maar veertig Nederlanders. Maar men hoopt, dat dit er het volgende jaar vier honderd zullen zijn. De Aajke Jacoba (KW 41), logger van de N.V. Kennemerland, schipper C. van der Plas. £Cl

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3