ïlicuwe jtriJtsrlK (Courant AAN LEOPOLDS BALLINGSCHAP EEN EINDE GEKOMEN IS Nu beginnen we op een andere manier, zegt Spaak Generaal Dean bleef in verloren stad achter en wordt vermist Nieuw wapen verhoogt moreel strijdende troepen Flinke mensen en kapitaal vraagt minister Louw Wist (J VRIJDAG 21 JULI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN TIENt 0.18 per millimeter. (Bi) contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8178 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstxeken .StantoGsticfc Is qfifbleora tnga bert ia tegenspeel" Minder drinken, minder roken DE KONING LEVE De beslissing is gevallen in België. Koning Leopold komt terug (doch nen weet nog niet of hij voorgoed komt) en Spaak heeft, voordat com- nunisten, socialisten en liberalen ontstemd uit de verenigde vergadering Ier volksvertegenwoordiging wegliepen, taal geuit, welke op een bur- jeroorlog wijst. De Koning schijnt niet vóór Zaterdag te zullen komen, lodat de kans op scherpe botsingen gedurende de nationale feestdag "ferminderd is. iano.' een Aan de aanneming van de wet ging 15..jog een felle strijd vooraf, waarbij het :oop.lne compromisvoorstel na het andere !09t vliegveld Melsbroeck. waarschijnlijk Za terdag. is goed voorbereid. Een detache- soldaten en twee of drie militaire kapellen zullen bij de aankomst zijn. Mochten de socialisten ten jouwen, dan zal de militaire muziek dit waarschijnlijk wel ove In vrijwel alle politieke kringen heerst de mening, dat de Koning spoedig zijn bevoegdheden zal overdragen aan Prins Boudewijn. In Antwerpen hielden 500 personen een betoging voor de Koning. De schitterend verlichte hoofdingang van het koninklijk verblijf ging open en een groot gekleurd portret van de Koning werd zichtbaar met het jaartal 1940 bovenaan en onder- 1950. Verscheidene personen legden bloemen. Even later werd er op een bal tweede portret vertoond, met de woorden: „Trouw. Ja." Spaaks reactie op de gebeurtenissen vas: „Wij zijn er nog niet. Nu beginnen ffe op een ander plan". Is Koning Leopold al terug? Te Brussel deden hedenmorgen ge ruchten de ronde, dat Koning Leopold reeds op het slot te Laeken is terugge keerd, omdat men de gehele nacht ge ronk hoorde en navigatielichten van vliegtuigen kon waarnemen, die in for matie laag over Brussel vlogen. Ierworpen werd. Een lid verklaarde, dat Koning Leo pold zelf de behandeling van de wet lie- •illen uitstellen, doch dat de Katholieken deze hadden door- i. zodat zelfs de koning hen later ekenschap kan vragen voor de gevolgen. )e R. Katholieken betoogden aan de idere kant. dat zij ook de honderd- luizenden vertegenwoordigen, die Koning Leopolds terugkeer wensen, zonder dat lij tot hun partij behoren. Tenslotte zeide Spaak, dat de volks vertegenwoordiging een der rampspoedig- te historische daden ging verrichten. ,Gij zult het teken geven voor een strijd, lie België kan gaan verscheuren." zeide lij. Toen de tegenstanders de zaal hadden 'erlaten, bleven alleen de Rooms Katho- ieken en één liberaal (Lahaye) over.'die let wetsontwerp met 193 stemmen voor jannamen. De Rooms Katholieken ston- jen van hun zetels op, juichten en riepen (Leve de Koning". j Socialisten en liberalen begaven zich laar de residentie van de Prins-Regent foor een huldebetuiging. Juist op het (genblik dat zij aankwamen, vijf minuten vijven, ging de vlag neer als teken, it het regentschap van de Prins-Regent afgelopen en de ballingschap des Ko- ings ten einde was. De Prins-Regent zelf had zich terug trokken in zijn villa te Oostende, doch iu heden weer in de hoofdstad zijn oi adres van hulde in ontvangst te n< l, dat de volksvertegenwoordiging r stemming over de terugkeer van K< ing Leopold aannam. •enigde Kamers", aldus luidt het adres, „betuigen Zijne Konink lijke Hoogheid haar diepe dankbaar- Taejon thans onfruimd Zij danken Z.K.H., dat hy na de bevrijding de moeilijke taak van het regentschap over het koninkrijk heeft •illen aanvaarden en zijn cdnstitutio- nale plichten met gewetensvolle eer bied heeft vervuld op een wijze, die het land en de een heid van het volk ten goede is ge- komen. De verenigde Kamers verklaren, I diep doordrongen van de uitnemende diensten, die ZK.H. het land heeft !»bewezen, dat Z.K.H. Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, Prins van België, een waardig zoon van zijn land is geweest". Beweerd Vordt, dat de bevolking van Srussel het nieuws met een gevoel var Ipluchting vernam, omdat er nu einde- ijk een beslissing gevallen is. In elk ge- fal neemt de minister jerevan^KoningULeopoW,ngeen1enkel1'rtsi-de laats,e Amerikaanse troepen, die nog in de Zuid-Koreaanse tijdelijke! De gehele politiemacht van Brussel, Hoofdstad aanwezig waren, over een, onder zwaar vuur liggende weide, ,1.000 man, komt op de been en boven- haastig uitwijken om volkomen omsingeling te voorkomen. Zij slaagden jien wordt zij versterkt door afdelingen j er ^et allen in. Taejon te verlaten. Een kleine groep bleef ingesloten, fan de rijkswacht van buiten. DezeIT^ T lolitietroepen met hun zwarte helmen Daartoe behoorde de staf van de Amerikaanse bevelhebber m dit ge- ajn geoefend in bestrijding van onlusten deelte van het Koreaanse front, generaal-majoor William Dean met dei zij komen in donkerblauwe auto's,generaal zelf. Het laatste wat men van hem zeg was, dat hij persoonlijk De Belgische socialisten uit Kamer en Senaat gingen na de Stemming in de Verenigde Zitting, waarbij aan het regentschap een einde werd gemaakt, in optocht naar het paleis van de Prins-Regent. De Prins was niet thuis;maar men heeft toen zijn handtekening maar in het gouden bezoekersboek gezet. Kwartjes en stuivers buiten omloop Alleen die met het jaartal 1948 of later blijven geldig Met Ingang van 15 Augustus 1950 zul len de oude zilveren kwartjes en nik kelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgegeven zinken kwartjes stuivers buiten omloop wórden gested, zoals we gisteren reëds In een officiële publicatie hebben gómeld. Gedurende drie maanden, n.I. tot en met 15'November 1950, zal er gelegen heid zijn de buiten omloop gestelde munten tot elk bedrag in te wisselen op alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen. Bij de inlevering wordt de nominale aarde vergoed in gangbare betaalmid delen. Van 15 Augustus af zijn alleennog wettig betaalmiddel die kwartjes en Stuivers, welke het jaartal 1948 of later De oude zilveren kwartjes zijn ge makkelijk te herkennen aan de krans van eikenloof rondom de waarde-; duiding. De Oude stuivers zijn vierkant, de niéuwe rond. Dit jaar geen najaars manoeuvres Alle lijd wordt besteed aan opleiding van kader Naar we vernemen, zullen er dit Jaar geen grote nalaars-manoeuvres door de Kon. Landmacht worden gehouden. Dit is het gevolg van de reorganisatie van het leger, die zoals gemeld dit jaar wordt doorgevoerd. Vóór de oorlog werden ieder jaar de gebruikelijke herfstmanoeuvres gehouden ook vorig -jaar vond op de Veluwe een grote meerdaagse oefening plaats met troepen, die bestemd waren vbor de uit zending naar Indonesië. Momenteel zijn echter niet voldoende manschappen onder de wapenen. Deze zomer is het op leiden van kader in volle gang. Het zal in het najaar de nieuwe lichting een gedeelte van lichting 1950 trainen. Amerikanen vlogen boven ons land Velen' inons land keken gisteravond met bewondering naar .boven, waa vliegtuigen in formaties van drie tot acht toestellen voorbij zagen trekken. Het was een dertigtal Amerikaanse vrachtvliegtuigen, dia in Frankfort ge- stationneerd zijn en een vlucht boven ons land maakten. Te middernacht hebben de Amerikanen Taejon ontruimd. Terwijl de i binnenlandse |Noord-Koreanen de stad van twee kanten beschoten, moesten gisteren Paarop harmonicaprikkeldraadversper- fingen zijn geladen, die snel op straat pinnen worden opgesteld. Onmiddellijk na het besluit der volks- fertegenwoordiging kwam het kabinet iijeen om zich te beraden over hetgeen |r thans te doen staat. De ministers zou- |en hedenochtend het „Te Deum" ter ere fan de nationale feestdag in de St. Goe- lele bijwonen en daarna zou een depu- atie zich naar Pregny begeven om de Lening te spreken. Vanmiddag zou de parade van 5000 loldaten gehouden worden en zowel de «cialisten als de communisten hebben pannen opgeroepen voor grote be- pgingen. Ter beschikking van de Koning en Prins Boudewijn worden drie militaire lllegtuigen gesteld Zy zullen in verschil- ende toestellen naar België terugvliegen liet het oog op de veiligheid. De Prinses le Réthy, die een kleine verwacht, zal Blnstens een maand in Genève blijven. LU zal zich uit eerbied voor Koningin Istrid ook daarna op de achtergrond louden en wil alleen een thuis scheppen roor de Koning en de kinderen, die haar De ontvangst van de Koning op het Dwight Eisenhower, heeft verklaard, dat ich beschikbaar stelt, indien het; conflict in Korea zijn aanwezigheid eist. geloofde niet, dat de Russen de aanval in Korea gebruiken om elders een il te beginnen. „Zij stellen daar de anti-aggressiekracht der Amerikanen op de proef," zo zei de generaal. Op zoek naar generaal Dean Nader wordt gemeld, dat een-Ame-' rikaanse hulpcolonne pogingen heeft ge daan, Taejon binnen te dringen op zoek naar generaal Dean. die vermist wordt. Als gewoon soldaat heeft de generaal gestreden. Tevens hielp hij bij het weg brengen der gewonden. De colonne slaagde er echter niet in, door de Noord- Koreanen heen te breken. De Koreaanse tolk van de generaal iS er echter in geslaagd, de Amerikaanse linies te be- Amerika wil sterker Europa Andere begrotingen omlaag is recept Volgende week zullen de Verenigde fetaten bij de bijeenkomst van plaats vervangers van landen van het Atlan tische verdrag aandringen op een aan zienlijke verhoging van de begrotingen Van oorlog der West-Europese landen 'Amerikaanse hoogwaardigheidsbekle ders menen, dat de tijd voor voorberei ding aanzienlijk is ingekort, zodat de landen hun bewapening moeten ver- knellen op gelijke wijze als Amerika doet, voorzover hun middelen dit toe laten. Amerika is van oordeel, dat de Europese landen op hun binnenlandse uitgaven moeten bezuinigen om de llterking van hun leger te betalen. Intussen hebben de ministers van ilog der vijf landen van het Brusselse verdrag te Fontainebleau gewezen op de noodzaak om de productie van krijgs behoeften te vergroten en de kraent van zee-, lucht- en landmacht uit te brei den. een Noord-Koreaanse tank met een nieuwe 8.75 cm bazooka onschade lijk maakte. Verwoede gevechten Voordat de 24ste divisie de stad opgaf, er verwoed gevochten, zo deelt een Amerikaans communiqué mee. Vijande lijke flankaanvallen en infiltraties dwon gen de Amerikanen de stad op te geven. De rode aanval werd door tanks ge steund. In Tokio hield men er rekening mee, dat de Amerikaanse troepen, na de val Taejon. nog verder zullen moeten terugtrekken. De communisten in Oost- rukken n.I. op naar het Zuiden, met het doel, de aanvoer voor het ge bied bij Taejon uit bevoorradingsba: als Poesan, af te snijden. In Taejon was een tijdlang het Ai rikaanse hoofdkwartier gevestigd. Alles ijst er op, dat de Amerikaanse terug- icht, ondanks de geweldige overmacht, goed verlopen is. Het communiqué van MacArthur aakte er verder melding van, dat het i het overige gedeelte van het front, vrij rustig is geweest. In het Oosten bleef de vijandelijke druk ten Zuiden van Moengyong e Noorden van Yongjoe voortduren, de Westkust staan de roden bij Iri en Nonsan. Beide plaatsen zijn waarschijn lijk al in communistische handen. Geal lieerde piloten meldden, dat beide steden brand staan. De Noordkoreaanse haven Jongdok erd door de vloot zwaar beschi Jongdok ligt 40 km. ten Noorden Pohang, waar de Amerikanen hun e< landing uit zee uitvoerden. De luchtmacht voerde 92 vluchten uit. Gisteren maakten wij reeds melding van het nieuwe Amerikaanse anti-tank wapen. de bazooka, waarmei Noordkoreaanse tanks met su gaat. Thans wordt meegedeeld, dat dit wapen het Amerikaanse moreel sterkt heeft. De projectielen der bazoo ka's doorboren de pantserplaten en ko men binnen de tanks tot ontploffing. De Amerikanen hebben geconstateerd, dat het moreel der nieuwe Noordkoreaan se troepen verrassend slecht is. Zij geven zich gemakkelijk over, bang gedood te zullen worden. Eisenhower stelt zich beschikbaar Kansen in Zuid-Atrika Land met open deur voor iedereen (Van een onzer verslaggevers) De Zuid-Afrikaanse minister van Eco nomische Zaken, de heer E. Louw, heeft ons vanmorgen op de Zuid-Afrikaanse legatie in Den Haag het een en ander over zijn land verteld. Er wordt veel onzin over mijn rege ring geschreven, aldus de heer Louw. Er is een schok door de wereld gegaan, toen zij in 1948 optrad. Dat was echter niet het gevolg van het aan de macht komen van Malan, maar moet worden toegeschreven aan het feit, dat Smuts de verkiezingen verloor. De verkeerde berichtgeving over Zuid- Afrika en zijn regering is toe te schrij ven aan het feit, dat zovele journalis ten en correspondenten redacteuren van oppositie-bladen zijn. Tot een objectieve berichtgeving kan het dan nooit komen, aldus de minister. De Zuid-Afrikaanse minister ging ver- volgens in op het naturellenprobleem. Hij zei: Wij blanken vormen in Zuid- Afrika een minderheid. Het is, terwille van de beschaving nodig, dat de blan ken het roer van staat in handen blij ven houden. Daarom streven wij naar een apartheidspolitiek. Wat niet weg neemt. dat <4e naturellen in Zuid-Afrika de beste delen van het land (b.v. in de Kaapprovincie) als reservaat bezitten. Jammer genoeg hebben zij dat laten verwaarlozen, omdat grote aantallen na turellen, gedurende de oorlog, naar de steden kwamen. In de reservaten en daarbuiten is ruimschoots gelegen heid voor de kinderen der naturellen onderwijs te ontvangen. Daar wordt ook druk gebruik van gemaakt. Er zijn lagere, middelbare en hogere scholen voor naturellen. Het is de bedoeling, dat zij. in hun eigen omgeving, zelf de be langrijke posten zullen gaan bekleden, die de leiding van hun gemeenschap eist, maar de leiding blank te blüven. Kansen voor Nederland Sprekend over de economische aspec ten, daarvoor kwam de heer Louw ter slotte naar Europa, zeide hij, dat de Nederlands-Zuidafrikaanse handelsbalans steeds een gunstig verschil ten voordele Nederland vertoond heeft. In het jaar 1948 voerde Nederland voor ruim 8 millioen pond uit Zuid-Afrika erscheepte voor een bedrag v lioen naar de Unie. Daar zat vi land dus wel wat in. Financiële strubbelingen maakten het ,'enwel nodig voor de regering in te grypen en de aankopen van totaal over bodige en luxe artikelen te voorkomen. Er werden prioriteitsleveringen inge voerd, waaronder maehineriën en grond stoffen èen voorname plaats Bovendien werd toestemming gegevén het invoeren van een aantal andere artikelen, zoals bijv. uit Nederland spiri tualiën. „Mijn ideaal Is, geen handelsbelemme ringen," aldus de hi T vrije markt v> streeft hij wéér na. De betalingsbalans is thans een vergemakkelijking in het handels- iedereenl". Dat doe De Russische fanks ondervonden geen of weinig hinder van het Amerikaanse tankgeschut en daardoor waren ze steeds in het voordeel, want een tank die men niet buiten gevecht kan stel len is een akelig ding. Dus stuurden de Amerikanen nieuw anti-tank- geschut, de zgn. Bazookanaar Korea. Hier ziet men een Amerikaans sol daat met het nieuwe wapen aan de schouder. De- Russische tanks houden niet van de Bazooka, want het pro jectiel gaatdoor de pantsering heen -en ontploft binnen in de tank. Amerikaanse mariniers opgeroepen Engeland weet nog niet wat het doen zal Amerika heeft aan 47.000 man mariniers aangezegd, dat zü binnen 10 dagen in werkebjke dienst zullen komen. De Marine riep nog 39.000 man op en !het leger heeft verschillende afdelingen i opgeroepen om zich gereed te maken voor vertrek naar het Verre Oosten. Engeland delibereert nog of het tri pen zal zenien of niet. Zuid-Afrika vi I klaarde, dat het geen zin heeft, dit Idoen. Nadat Niciragua soldaten a; bood, heeft ook Thailand een aanbod ;4000 man gedaan. Bij de Amerikaanse ambassade in Madrid is een grote toe- l loop van vrijwilligers, die naar Korea Zweden zal een veldhospitaal zenden, -Griekenland wil zes Dakota's afstaan, Lie zou verscheidene aanbiedingen strijdkrachten hebben ontvangen. Auto reed tegen muur Jongetje, dat door brokstukken getraffen werd, ernstig gewond. In de 2e Messstraat op het terreir het circus, reed gistermiddag een vracht auto, bestuurd door de 55-jarige J. K. H. uit Leiden, achteruit tegen een r- Door de schok viel de muur om, w; stukken van de muur op het 5-jarige jongetje D. K., uit de 2e Messstraat,'dat daar speelde, vielen. Het kind kreeg een .gecompliceerde beenfractuur, een hersen schudding en een shock. Het werd Bronovo opgenomen. verkeer kan worden egbracht. Daarvan kan ook Nederland profiteren en daar- is de minister hier. i handelsverdrag met Nederland komt er niet, doch Zuid-Afrika is bereid bedrag van 2 millioen pond sterling ter beschikking te stellen voor uitvoer dóór de oorlog getroffen gebieden. Emigratie blijft Zuid-Afrika toejuichen, alleen van valide- en geschoolde .-crachten. Aan ongeschoolde arbeids- rachten is geen behoefte. Die recruteert ten uit het naturellenheid. „Zuid-Afrika", zo zeide minister Louw in slotte, „is hét land voor beleggingen, iet staat het vrye particuliere initiatief oor en het garandeert de vrijheid buitenlands kapitaal. En er valt ii nende jaren heel wat te doen. Niet ;en komen dertien nieuwe goudmynen exploitatie, maar men gaat ook d< litputtelijke voorraad steenkool, die het land ryk is, aanvatten. Daartoe zyn iwerpen gemaakt voor olie-uit-steen- kool-bedrijven." Prins zal 75 dapperen onderscheiden Dertien hunner ontvangen het ridderkruis M.W.O. Op Maandag 31 Juli a s. zal Prins Bernhard namens de Koningin een aan tal dapperheidsonderscheidingen uitrei ken aan personeel van de Kon. Marine, het K.N.I.L. en de K. L. De uitreiking begint te 14.00 uur in de Dumoulin-ka- zerne te Soesterberg. Dertien der on geveer vijf-en-zeventig te decoreren per sonen ontvangen het ridderkruis 4e klas se der Militaire Willemsorde. De overi gen zullen worden onderscheiden met de Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis of het Kruis van Verdienste. Prinses Wilhelmina zal op Curagao exposeren Prinses Wilhelmina heeft zich bereid verklaard, gevolg te geven zoek van Curagaose zyde.om daar Haar schilderüen in het Curagaose ten toon te stellen. Hij voelde niets voor de operatiekamer Een heer van ruim dertig jaar, die opgenomen was in het oude- en nieuwe Gasthuis te Delft voor een operatie, voelde er bü nader inzien toch weinig voor, om het practicum in de snykamer bij te wonen. Hij sprong uit bed, rende alle zusters en de. portier voorbij en ijlde in zyn ondergoed over de Koornmarkt en de Lange Geer naar zün woning. Of hü ér nu beter aan toe is, laten v maar in het midden Toch weer vogelpest rond Barneveld Een week lang zijn in Barneveld geen nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd, doch dezer dagen i weer een kleine pluimveestapel te Koot wijkerbroek worden vernietigd. Ondanks deze gunstige vooruitgang worden de beperkende maatregelen nog met grote gestrengheid gehandhaafd. omdat de deskundigen menen het gunstige resul taat daaraan te moeten toeschrijven Van een vrye pluimveehandel kan echter voorlopig nog geen sprake zijn. Adelborst Gaaltink kwam te Rijnsburg on^ het leven De gisteren te Rijnsburg zo tragisch omgekomen vlieger was de 24-jarige adelborst, vlieger le klasse. A. N. Saai- tink uit Amsterdam. Hij was geplaatst op het vliegveld Valkenburg en van daar per fiets naar het station Leiden vertrokken om zich naar Hilversum le begeven, waar hy zou worden beëdigd. Terugbetaling van spaar gelden zonder identiteits bewijs DAT te Tilburg van 26 Aug. tot 17 Sept. een tentoonstelling wordt gehou den van Brabantse edelambachtspro- ducten. DAT de referendaris 2e klasse der PTT Th. v. d. Molen uit Amsterdam m. i v. 1 Juli is benoemd tot postdirecteur te Hoogeveen. DAT Urk nog dit jaar een koelhuis zal bezitten met een capaciteit van 2000 ton. DAT de PTT ter gelegenheid van de poppententoonstelling te Gouda <28 Juli t m. 6 Aug en te Breda (18 Aug. t.m 28 Aug.) speciale poststempels zal uit geven. DAT de leerlingen van het school- ba tal jon der genieschool te Soesterberg van Maandag 24 t/m Zaterdag 29 Juli practisch worden geoefend door het slaan van drie bruggen in de omgeving van Zwolle en Hattem en daaraan op Vrijdag 28 Juli een ouderdag is verbon den. DAT op 17 October in Zuidlaren de 750ste paardenmarkt wordt gehouden, welk feit met een nationaal hippique zal worden gevierd. DAT op initiatief van de Nedërlaridse Stichting -ter bevordering van de indu striële electro-warmte en electro-chemie in October te' Parijs een internationale conferentie- over dit onderwerp zal wor den gehouden en prof. dr ir H. Gelissen waarschünlyk als voorzitter zal- optre den. DAT de Limburgse Kamer van Koop handel er bij de Minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen heeft de luchtlijn'Z.-Limburg-Schiphol weer in te stellen. DAT te 's Hertogenbosch is overleden de heer Hub Gerritse, die 15 jaar voor zitter van de V.V.V. aldaar-was en pro motor van de bekende St. -Jansmarkt. DAT Zuster Hilana reeds 70 jaar werkzaam is in het gesticht „Renier van Arckel" te 's Hertogenbosch. DAT de omzet van de Coöperatieve Nümeegse groenten- en fruitveiling in 1949 5.100.000 bedroeg tegen 4.900.000 het jaar daarvoor. DAT in het Zwolse- wandelpark een tijdelijk openluchttheater is gebouwd en daar deze zomer 12 voorstellingen ge geven zullen worden. DAT de Ned. Herv. Kerken tg IJs- brechtum en Tjalhuizen (Fr.) voor hun klokken, die door de Duitsers werden geroofd, nieuwe zullen krygen en deze een dezer dagen worden opgehangen. DAT de districtscommandant der Rykspolitie in Zeeland, majoor G. H. van Helden, m.i.v. 1 Juni is bevorderd tot luitenant-kolonel. DAT de heer F. Roelvink, dierenarts te Oirschot, werd benoemd tot voorzit ter van de R.K. Ned. Bond van lande- Ujke rüverenigingen. DAT de regent van het Seminarie IJpelaar mgr P. Sweere het dankbaai- heidsinsigne met schrijven ontving van Prins Bernhard voor zyn werk op het gebied der verkennersbeweging. DAT de provinciale Friese V.V.V. op 18 en 19 Augustus een tocht voor fiets- motoren door Friesland organiseert DAT de raadsleden van bijna alle ge meenten op Goeree en Overflakkee zich tegen de samenvoeging van een aantal gemeenten zullen verzetten. DAT in Amsterdam een kantoor ge vestigd zal worden ken kan verkrijgen Australië. Houders van Rükspostspaarbankboek- jes, die geen geldig identiteitsbewijs be zitten, kunnen toch rechtstreekse terug betaling krijgen aan de postinrichting alwaar hun handtekening berust. Voorts bestaat de mogelükheid om aan een tweede postkantoor, op een speciaal for mulier (stamkaart), zijn handtekening te deponeren. Hieraan zün geen kosten verbonden. Nadat die handtekening dooi de Rykspostspaarbank is gecontroleerd kan de inlegger ook aan dat tweede kan toor zonder identiteitsbewüs te tor.cn, rechtstreeks terugbetaling verkrügen. Nog eens het probleem van de dure sigaar In het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wüziging van de omzetbelasting sigaren en sigaretten vragen enkele leden de minister of hü bereid i accijnsgrens voor de hoge en lage accijns te leggen bij 3 kg en niet bü 3% zoals thans het geval is, en of hij de invoerbelasting van circa 3 pet. op ruwe tabak voor de sigarenindustrie zou kun- .rfen doen vervallen, of deze, na betaling, bij verwerking van de ruwe tabak tot gereed product te restitueren. Enige leden achten de belastingsver- hogingsgrens van 60 cents per pakje sigaretten te laag. Een verhoging tot ets per pakje lijkt hun in verband m het verbruiksrijfer rationeler. Aruba wil andere zetelverdeling Op Aruba wordt een actie bü H. M- de Koningin en de Eerste Kamer voorbe reid om de beslissing ten aanzien van dc zetelverdeling in dc Staten der Neder- inlichtin-1 landse Antillen ongedaan te maken. De emigratie naaripaTtyen hebben vrede geslqten en willen een delegatie naar Nederland zenden. Historisch moment yOOR het Nederlandse volk in al zijn geledingen is het vandaag een zeer belangrijke dag. Immers, vanmiddag kwam de Sociaal Economische Raad het eerst in openbare zitting bij en daarmede is de publiekrechte lijke organisatie van het Nederlandse bedrijfsleven thans een feit geworden. izen reeds meermalen op Je grote betekenis van de p.b.o. In de maatschappelijke verhoudingen heeft zich thans na vele jaren van strijd een omwenteling voltrokken, die door sommige figuren, vooral in de Chris- telijk-sociale beweging, reeds jaren geleden werd bepleit. De gang van zaken in het maat schappelijk bestel zal in Nederland niet worden bepaald door de resultaten onafgebroken strijd tussen de ondernemers enerzijds en de georgani seerde werknemers anderzijds. Ook de overheid zal niet door middel van een ambtelijk apparaat decreteren, hoe de zaken in het bedrijfsleven geregeld moeten worden. Voortaan zullen vertegenwoordigers in ondernemers en arbeiders in be drijfschappen en productschappen ge- zamenlyk om de tafel zitten om beslis singen te nemen in het belang van de bedrijven, waarin zij beiden werkzaam zijn. De overheid ziet hierbij toe. dat het belang van het Nederlandse volk als geheel door de hier te treffen maat regelen niet wordt geschaad. jjE Sociaal Economische Raad. die vanmiddag officieel zijn werk is begonnen is thans het top-orgaan van het hele Nederlandse bedryfsleven. Onder hem ressorteren immers de productschappen en bedrijfschappen, aarover we reeds spraken. Deze Raad heeft krachtens de veel omstreden taakomschrijving in de wet op de p.b.o. in de eerste plaats de taak het belang van het Nederlandse volk te dienen en in de tweede plaats het bedrijfsleven en de daar toe behorende personen. Vijftien ver tegenwoordigers van de representa tieve ondernemersorganisaties en vijf tien representanten van de drie er kende vakcentralen hebben in de Raad zitting met vijftien leden, die door de overheid werden aangewezen. Zij zün echter niemand verantwoording schul dig en behoeven generlei opdracht te aanvaarden van hen, die zij vertegen woordigen. De Raad zal de Regering adviseren, gevraagd of ongevraagd, over allerlei punten, die het beleid op sociaal en economisch gebied raken. Ook kan de Raad zelf verordeningen uitvaardigen ten aanzien van allerlei onderwerpen, waarvan regeling of nadere regeling door de wet aan hem is opgedragen. Hij heeft het toezicht op de „schappen" en adviseert over de wenselijkheid om een product- of bedrijfschap in te stel len. Uit een en ander blykt wel, van hoeveel invloed dit lichaam zal zyn op de gang van zaken in ons bedrijfs leven. DE voormannen in de Christelijk- sociale beweging, die een halve eeuw geleden onder smaad en hoon van hun tegenstanders reeds het woord „bedrijfsorganisatie" in hun vanen schreven zouden zeker met vreugde bij de plechtigheid van hedenmiddag in het gebouw van de Eerste Kamer te genwoordig zyn geweest. Onvermengd zou die vreugde zeker niet zijn ge weest, want de p.b.o. in haar huidige vorm vertoont duidelijk de kentekenen van een compromis tussen de door hen uitgedragen gedachten over be drijfsorganisatie en de socialistische opvattingen over deze materie. We kunnen dan ook zeker niet zeg gen, dat we nu zijn waar we wezen willen, al is de S.E.R. zyn werk be gonnen en al zullen naar wy hopen termijn de eerste „schappen" worden ingesteld. Allen, die zich ook hun sociale en economische activi teit willen richten naar Gods Woord, zullen met inspanning van al hun krachten moeten trachten om de mo gelijkheden, die de huidige wet op de p.b.o. biedt, uit te buiten, zodat wer kelijk in Christelijk-sociale geest de kring van het bedryfsleven eigen or ganen krijgt tegenover die van de Staati De strijd is nog niet gewonnen, maar begint pas. Eén der voormannen uit de Chris telijke vakbeweging schetste de si tuatie heel juist, toen hy zei: „De hui dige regeling biedt slechts een plat vorm voor deze strijd, hoewel tenge volge van de vele vreemde elementen helaas niet kan worden gezegd, dat het een stevig platvorm is". Wij kunnen dan ook op deze zo be langrijke dag niet beter doen, dan de mannen, die de Christelijke opvattin gen over de bedrijfsorganisatie in de nieuwe organen zullen uitdragen, Gods Zegen toewensen bij de moeilijke en verantwoordelijke taak, die hen wacht. Wij hopen, dat ons Christenvolk voort aan naast overheid en volksvertegen woordigers ook hen, die leiding moeten geven bij het werk in de organen van de p.b.o., in het gebed zal gedenken. Want alleen onder Gods zegen zal de S.E.R. en zullen de „schappen" ons volk en ons bedryfsleven waarlijk kunnen dienen en tot zegen zijn. AANKOMST BOOTTREIN MET 500 REPATRIËREND Vandaag komt de boottrein, die 500 repatriërenden van de Napoli naar Neder land brengt, in ons land aan. De trein zou in Den Hacg arriveren om 18.02 uur. WEERBERICHT Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk veel bewolking met op de mees te plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Later van het Westen uit opklarin gen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelyk tussen Zuid en West. Koeler. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1