llicuwo geihs ctfe(Courant Indonesische neutraliteitsverklaring inzake Korea Wekte ergernis )ok een bijz. pensioentoeslag over 1949 voorgesteld Wist U Koreaanse front na 48 uur weer in beweging Over de vrede valt te praten, niet te chanteren WOENSDAG 19 JULI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58036 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVEKTEN 1'IEN; i 0.18 per millimeter (Bij contract belangriike korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang Nc 817-1 .Staatoasilcfe U gfirblmn myn bert in tcgtienspoct" Niet met een kluitje in 't riet Begroting van Uniezaken Socialist De Kadtliever Suriname dan Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) È7EN NOGAL SLAP DRIEHOEKSDUEL tussen de heren Oud, Romme en de J minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen Van Maarseveen (die eerst den zijn degen zal hebben te kruisen met zijn tegenstander) was het slot van een (ebat over de begroting van MINUOR dat gekenmerkt werd door een sfeer van hatheid, zoals de heer Oud vaststelde en een caesuur in een feitelijk en een politiek |eel, gescheiden door een pauze voor het diner. iDe frontlinie werd gevormd door de luistei feren De Graaff van de K.V.P., Meyerink AR Van de Wetering (C.H.U. - iadt en Stufkens van de P.v.d.i lonk (V.V.D.). Hoe vermeldenswaardig &k hun betogen zijn, veel nie r niet bij en hoe kon dat oo e beschouwingen over de regei L25 en 26 Mei, het slot vastgelopen in de motie-Oud, wat bepaald een »tie^ van afkeuring was tegen minister [Uit hun betogen lichten wij: bij de heer Graaff de wens, om een synthese te jrmen tussen Oost en West, een zelf- ischikkingsrecht als basis van een de- ocratische opbouw van Indonesië, waar- hij, o.i. verkeerdelijk, uitging van de tonderstelling, dat Nederland in In- inesië nog zo „lakoe" was (gezien) dat ien onze hulp daar zou wensen. Zijn (toog culmineerde in de vraag, of de gering nu antwoord had van U.N.C.I. [R.I.S. nopens de toepassing van het «beschikkingsrecht. Van de heer Van i Wetering memoreren wij, dat hij de Je heren achter de regeringstafel, mi- f:er Van Maarseveen. minister Götzen iden van MUOR) en staatssecretaris Om van Buitenlandse Zaken, nu ein- lijk eens vervangen wilde zien door n ter zake kundige bewindsman aan E hoofd van dit departement, welks rganisatie door hem zou worden toe juicht. Een zijsprongetje belandde net de tenen van próf. Romme, die in zijn ld een aanval had geopend op de heren titer en Van de Wetering, door iets aangenaams te zeggen over het zich itrekken aan stemming door de Ka- jr uit te lopen. Verhoging van pensioen ruime toepassing van de Garantiewet br Ambtenaren waren de punten, die te spreker gemeen had met de heer jyerink, die daaraan toevoegde, dat hij n ergerde aan de herhaalde verklaring n. neutraliteit, door Indonesië afgelegd (pens het Korea-conflict. Als de R.I.S. jar weet, dat ze kleur zullen mpeten kennen, willen zij bijv. de Nederlandse kitaire missie handhaven. Die militaire bsie was nu juist het punt, waarover [heer, Stufkens weer viel. Hij meende, j, daar er K.N.I.L.-militairen in zaten, ir deze pérsonen nooit het nodige ver- uwen kon worden gewekt. Hier be- ;n wij weer dat argument van deze lat mensen uit Indië niet deugen, erkeerd doen en zullen doen en dat de Indonesiërs altijd gelijk hebben. En dat nu de brokken zo duidelijk op tafel liggen! Een stotend geheel. Het is in zulk een verband goedkoop, wanneer deze spreker pleit voor de ambtenaren, die hij toch eigenlijk het liefst vervangen ziet door Indonesiërs of leden van zijn groep. Zijn partijgenoot De Kadt achtte het zelfbeschikkingsrecht gelijk zonder uitzondering alle andere sprekers gedaan hadden de basis van een democrati sche opbouw van Indonesië. Alleen, hij vond dit maar een begrensd recht, dat moest Ambon inzien. Toch is het recht zelf onontbeerlijk voor een opbouw, an ders blijft er onrust. Hij zag ook wel de communistische dreiging en infiltratie. Wij moesten opkomen voor de afspraken R.T.C. Het pleit is overigens al be slecht voor de eenheidsstaat, zo vond hij verder en hij waarschuwde tegen de niet brengen investeringen, die een exploratie op Nieuw-Guinea zou vergen. Dat geld wilde hij liever geïnvesteerd Suriname. Jawel, dat betekent het opgeven van Nieuw-Guinea en weer •en „fait accompli", want niet werd ver- :uimd te vragen om een overleg met een Kamer-commissie te doen voorafgaan openbare behandeling. Dat ken- Oaveiende collecten fimen binnen voor Ambon, zelfs'één an 1000.Dit prachtige resultaat laakt dat we vermoedelijk reeds deze [eek ons doel bereiken: Wij ontvin- i nog Collec Naaldwijk en Monster 27.54; inzameling verg. 23.75; Pr. rillemschool opgehaald door de leer- ögen bij een afscheidsavondje van un onderwijzers(essen) ƒ10.10; W. I L. V B. 10; dames H„ G. K., M. H.. J. V. ieder f 2.50; N N L W. L. ieder 2; C. van G.. W. I L., N.N. ieder 1; collecte plus R. If 1002.97. Totaal 9.756,33. •Indien U nog iets wilt zenden voor i met vacantie gaat, wilt U het dan ize week doen? Bij voorbaat harte- k dank. Bom ontploft bij slot te Laeken (Zie vervolg op pag. 3) Koning Leopold wordt Vrijdag terugverwacht. Een bom is ontploft nabij het konin klijk slot te Laeken (niet ver van Brus sel) tussen de kerk en de hoofdingang van het park. De ontploffing sloeg gat van enkele meters in de tuinmuur, doch persoonlijke ongelukken kwamen Nu men verwacht, dat Donderdag de verenigde vergadering van de Belgische Volksvertegenwoordiging over de terug keer van de Koning zal beslissen, neemt men tevens aan, dat de Koning Vrijdag te Brussel terug zal zijn, juist op de tionale feestdag De stemming van socialisten laaide tot kookwoede op, toen zij vernamen, dat er diezelfde dag een parade zou zijn voor het koninklijk paleis van duizenden manschappen het Belgische leger en men vertelde, dat de Koning tezamen met de Kroonprins en de Prinses op het balcon de troe pen zouden gadeslaan. De socialisten noemden dit een uitdaging en het socia listische blad riep op tot een tegenbe toging. waarbij men algemeen zou roe pen: „Leve het Belgische leger" en „Weg met Koning Leopold!" De Prins-regent heeft echter ingegrepen en de troepen zullen nu défileren in het Pare du Cin- quantenaire. In de Volksvertegenwoordiging kwam het gisteren weer tot woelige tonelen twee Waalse afgevaardigden namen gelegenheid te baat om afscheidingspro- paganda te spuien. Eeh hunner zeide, dat Koning Leopold het graf heeft geopend, waarin het huidige België zal verzinken. Zuid-Slavië verwerpt beschuldiging van Albanië Zuid-Slavië heeft de Albanese beschul diging, dat Zuid-Slavische grenswachten en vliegtuigen de grens van Albanië schonden hebben, afgewezen. Zag de chautieur het knipperlicht niet Autobus op onbewaakte overweg door trein 30 meter meegesleurd Vier gewonden en grote ravage op spoorbaan bij Vught M ET EEN VAART VAN 90 KILOMETER per uur is gistermiddag kwart voor drie op een onbewaakte overweg bü Vught een Diesel-electrische trein op een autobus gevlogen. De enige passagiere van de bus, de 32-jarige mej. M. Bakker uit Amsterdam, alsmede de chauffeur, de 47-jarige Gerrit van Hal uit Den Bosch werden zwaar gewond. De wagenvoerder van de trein liep snywonden treinpassagier, de 29-jarige J. de Leeuw uit Breda, kreeg een shock. De bus werd ongeveer dertig met meegesleurd en sloeg daarna over de k n sloot. Door de hevige botsing oi spoorde het vijfwagenstel van de tre alle i werd i beschadigd. De trein had de bus gegre- )en, toen deze al voor twee-derde de spoorbaan was gepasseerd. Het achterge deelte van de bus werd afgerukt. Daar de overweg beveiligd is met knip- «rlichten, is het een raadsel, waaroi de chauffeur getracht heeft op het laa ogenblik nog voor de trein langs 1 komen. De treinbestuurder heeft vei geefs gepoogd, de botsing te voorkomei door de snelremmen te gebruiken. Ten hoogste veertig gulden i een M. v. A. betreffende het wets- rerp verhoging van pensioenen met 'bijzondere toeslag heeft de minister Binnenlandse Zaken a.i. medege ld, dat de regering het toekennen van Jet over de gehele linie aan gejjen- Deerden niet verantwoord acht, ge- j>p de toestand van 's lands financiën, m bedrag van 16 millioen, waarvan [50.000 dient voor het toekennen van [kinderbijslag aan gepensionneerden in redelijke tegemoetkoming, kt de trekkers van middelgrote en Ire pensioenen het kind van de reke- worden, is een mening, die de re- ng niet kan delen. De bedoeling van toeslag is toch, in het bijzonder daar felpen, waar hulp het meest geboden n dat is allereerst het geval bij de psionneerden met lage pensioenen. I rüp beraad is de regering bereid Eoet te komen aan 't bezwaar tegen turn van ingang der regeling, door Jensioenen waarop een toeslag is of It verleend, over het tijdvak in 1949 fcrhogen met een bijzondere toeslag, fcenkomstig de bepalingen van het 'erp van ten hoogste 40. Het ont- I is dienovereenkomstig met een bü gevoegde nota gewijzigd, kt het maximale weduwenpensioen 100 verhoogd met 25 pet) betreft, I de minister mede, dat de pensioen- zich hierbij heeft gebaseerd op de 1948, dit i jesteld. Later heeft dit college zijn bretatie gewijzigd en kent nu in de irhavige gevallen een toeslag van i toe. Belanghebbenden zouden zich le pensioenraad kunnen wenden om alsnog een toeslag toe te kennen, et ingegaan kan worden op de sug- e uit de Tweede Kamer, om voor fcrtoelage in aanmerking te doen en die kinderen, voor wie, uitgaan- Van het onverkorte weduwenpen- l, niet of niet ten volle het wezen- doen ad 10 pet van de pensioen- dslag per kind wordt uitgekeerd. Niet alleen, dat volgens deze suggestie veel meer wordt gegeven dan redelijk is, doch ook een der grondbeginselen der pensioenwet zou worden aangetast. Minder aftrek van inkomsten der oudjes bepleit Dat de regering nog niet is kunnen komen tot een wettelijke ouderdoms voorziening, welke hel geheie iNcuer- landse volk zal omvatten, maar is geko men met een uitbreiding der toepas singsmogelijkheid van de bestaande noodwet hoewel noodzakelijk heeft vele leden van de Tweede Kamer te leurgesteld, aldus wordt gezegd in hel verslag van deze Kamer. Evenmin kon den deze leden bewondering hebben voor de wijze waarop de minister thans voorstelt tegemoet te komen aan de ge dachte van het, in de memorie van toe lichting besproken amendement-Van Lienden. Niettemin stonden zij er niet geheel afwijzend tegenover, omdat de voorgestelde wijzigingen van het onder havige wetsontwerp verbetering brengen in de noden van hen. wier belangen zij zelf, op een naar hun inzicht juistere wijze, wilden brengen. Tenslotte wilde men de wijziging v de noodwet gepaard doen gaan met eer wijziging van de bepaling, waardoor het bedrag van eigen inkomsten, dat voor aftrek wordt vrijgesteld, verhoogd z; Meer vracht en passagiers voor K.L.M. In het eerste halfjaar van 1950 heef' de KLM 187000 passagiers vervoerd te gen 178.000 in hetzelfde tijdvak van 1949 Aan post werd in het eerste halfjaai van 1949 3M millioen kg vervoerd, ter wijl dit cijfer voor het eerste halfjaar van 1950 5 millioen kg bedraagt. De president van de Spoorwegen, ir Den Hollander, heeft zich onmiddellijk naar de plaats van de botsing begevi en gelastte, dat het treinverkeer Den BoschTilburg ln verband met de op ruimingswerkzaamheden de eerste 24 via Boxtel moest worden geleid. Men verwachtte, dat hedenmiddag de dienst Den BoschTilburg vla Vught in ieder geval over enkel spoor hervat kon den. Drie der slachtoffers werden opge nomen in een ziekenhuis in Den Bosch; de wagenbestuurder kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De autobus was van de B.B.A. en onderhield dienst tussen Den Bosch en Vught. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de knip perlichten op het ogenblik van het onge luk in werking waren; bovendien was de spoorbaan aan beide zijden goed zicht- KONINGIN ONTVING OOSTENRIJKSE GEZANT H. M. de Koningin heeft heden op Soestdük dr R. Friedinger-Pranter, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Oostenrijk, in afscheidsgehoor ontvangen. Onderzeebootdemonstraties in Rotterdam In het kader van de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy zal de onderzeeboot O 24 op 26, 27, 28 en 29 Juli telkens des mid- tussen 15.00 en 17.15 uur duikdemon- ald"s d«ze adviseurs, straties geven. De boot komt Parkkade tegen stroom te liggen en gaat tussen kilometerpaal 1002 en 1001 onder ater op een diepte van ongeveer 12 meter. De duik zal ongeveer 20 minuten de botsing volledig uit de railê. Geen Engelse olie voor rood China Voldoening ln Amerika. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat Engeland een einde heeft gemaakt aan alle olieleveranties aan rood China, daar de Britse strijd krachten zelf alle olie nodig hebben voor de uitvoering der besluiten van de Vei ligheidsraad. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken maakte bekend, dat het met grote voldoening dat besluit ver nomen heeft. Oostenrijkers willen vechten in Korea Duizenden Oostenrijkers hebben zich gemeld om te vechten op Korea, in de mening, dat Amerika een vreemdelingen legioen vormt en dat zij na vijf jaren dienst Amerikaan zullen worden. Zij werden echter allen afgewezen. Kominlorm bijeen De leider van de Italiaanse communis ten, Togliatti, is Zondag met onbekende bestemming uit Rome vertrokken. Uit Wenen wordt er gemeld, dat er op het ogenblik een vergadering van de Komin- form aan de gang is. Koreaans gevecht in Tokio Dinsdag leverden 60 Noordkoreanen en 20 Zuidkoreanen slag in de straten van Tokio. Er waren 300 politiemannen nodig om de rust te herstellen. Twee personen werden gearresteerd. Landingen op Saparoea? Onbevestigde berichten te Djakarta maken melding van landingen der T.N.I. op het eiland Saparoea (Zuid-Molukken). Dar oei Islam opereert onder rook van Bandoeng Aan het einde van de vastenmaand neeft de Dar oei Islam een overval ge pleegd op Parawati, 30 km ten Zuidoosten van Bandoeng, doch werd afgeslagen door de T.N.I Dertig aanvallers sneuvelden en vijf burgers verloren het leven. Monument voor Margra ten kost 11 millioen Het monument, dat op het Ameri kaanse kerkhof te Margraten in Lim burg zal verrijzen, zal inclusief de bom van een kapel voor het houden va godsdienstoefeningen, alsmede de aanleg van een omringend? waterbassin en nieuwe aanplantingten ruim 11 millioen kosten. Het 30 meter hoge gedenkteken zal, zóals gemeld is, het grootste oorlogs monument van Europa worden. Van dit monument af zullen de bezoekers uit zicht hebben over het gehele kerkhof. Met het plaatsen der marmeren kruisen David-sterren op de ruim 8000 i zal dit jaar nog een begin worden gemaakt. Brandweer raakte in brand Het dorpje Viry Chatillon ten Zuiden van Parijs is sneu van zijn nieuwe brandweerauto afgekomen. Op 14 Juli was, met plechtig ceremonieel, de nieuwe auto ingehuldigd. Gisteren raakte een korenveld door vonken uit een locomotief in brand. De nieuwe brandweerauto er op af. Zij raakte evenwel zelf in brand en werd geheel vernield. Vandaar dat Viry Chatillon s zit. Weer heel wat mooie plekjes opengesteld De volgende landgoederen zijn gedeel telik voor het publiek opengesteld: War- melo in Diepenheim (15 ha), Meerve'd, De Elleboog en Boeschoterbos in Barnv veld en Nijker k (samen 173 ha). Krab benbossen in Rijsbergen en Breda (153 't Mulra in Hummelo en Keppo! (24 ha), alsook Boshoven in Heerde (114 ha). Het landgoed Groote Meer in sendrecht, Putten en Huybergen daar entegen is voortaan voor het publiek gesloten. Vijf milliard voor hulp aan Europa? Enige adviseurs zouden er bij Truman 3 aangedrongen hebben, buiten het reeds door het congres gevoteerde be drag van 1 milliard 225 millioen dollars hulp aan West-Europa nog 5 mil liard extra aan het congres te vragei wapenzendingen naar de Europese landen. „Daartegenover dient een groter opofferingsgezindheid van de Europes volken voor hun verdediging te staan' NEDERLAND TELDE OP 1 JUNI 10.091.226 INWONERS Op 1 Juni jl. bedroeg het aantal inwi ners van ons land 10.091.226, aldus het C.B.S. DAT vannacht om 2 uur op Schiphol aankwam ile heer Jaggernath Lachmon, fractievoorzitter der Hindoestaanse par- i Suriname, die in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam een behandeling moet ondergaan. DAT minister Rutten gisteren de Cen trale Ambachtsschool in Zaandam be- DAT de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde binnenkort begint met scholingscursus voor internationale DAT in het kader van de grote stads uitbreiding van Den Helder, welke be oogt, het inwonertal op te voeren 35.000 tot 60.000. binnenkort zal worden begonnen met de bouw van de eerste 374 DAT op 22 Juli in Ede de nationale wedstrijd voor politiehonden wordt ge houden. DAT P. de Vries te Arnhem de eerste prijs won van een prijsvraag voor ontwerp van een dokterswoning, uitge schreven door het Vakblad voor de bouwbedrijven. DAT de Amsterdamse politie vier Ne derlandse zeelieden arresteerde, die een jaar geleden ladinggoederen verduister de en deze in Indonesië aan de man brachten. DAT Zaterdag in Elspeet een nieuwe schietbaan wordt geopend, speciaal aan gelegd voor het nieuwe Olympische num mer: schieten op een lopend hert. DAT tot voorzitter van het water schap De Zoom (N.-B.) is benoemd de heer G. C. van Loon te Wouw. DAT gisteren op de jaarlijkse bijen- markt te Veenendaal 1000 korven e kasten waren aangevoerd en de prijs varieerde van f 6 tot f 10 per korf en f 5" per kast. DAT 28 Engelse zeekadetten met offi eieren van 4 tot 14 Augustus de gasten zullen zijn van het Nederlandse zeekadet- bencorps in het eerste zomertrainings- kamp bij Loosdrecht. DAT „Kaat Mossel", de bekende Rot terdamse visvrouw uit de 18de eeuw gis teravond op haar viskar Rotterdam- Ahoy' en Oud-Rotterdam bezocht- DAT te Wassenaar. 65 jaar oud, is overleden de gep. lt.-kol. van de infan terie K.N.I.L. J. Drewes en de verassing morgen plaats heeft. Amerikanen ten N. van Poesan geland Acht en veertig uur is het Koreaanse front rustig geweest. Daarna heeft in de vroege Koreaanse ochtend van deze Woensdag, het N.-Koreaanse geschut de stilte verbroken en is, ten Noorden en Westen van Taejon een aanval op de Zuid-Koreaanse stellingen begonnen. Bij Poesan voerden de Amerikanen een landing uit. De Noord-Koreaanse luchtmacht en artil lerie werden eveneens actief. Reuter meldt omtrent deze nieuwe ontwik keling, dat er een sterke concentratie van geschut werd waargenomen in de sector Yoesong. Deze batterijen waren zeer actief. Vijf honderd man Noord-Koreaanse infanterie, zonder steun van tanks, ruk ken óp in de richting Taejon. Nieuwe Amerikaanse troepen werden opgesteld om deze afdeling tgenstand te bieden. Noord-Koreaase vliegtuigen begonnen gisteren aanvallen te doen, die de groot ste zijn, tot nu toe uitgevoerd. Boven Taejon werden drie Yaks neergeschoten Mac Arthur meldde de aankomst de 25ste Amerikaanse divisie en de ste cavalerie-divisie in Korea. Zij heb ben een amphibie landing uitgevoerd aan de Oostkust. Amerikaanse piloten hebben geconstateerd, dat de Noord Ko- reanen, in plaats van voertuigen, pak- dieren gebruiken voor het transport va-i hun wapens en voorraden Zij schrijven dit toé aan hun luchtactiviteit tegen Noord Koreaanse doelen. De Noord Koreaanse radio maakt be kend. dat bij de gevechten ten Zuiden van de Koem 2500 Amerikanen zijn ge sneuveld en ruim 100 gevangen genomen zijn. Daarentegen spraken de Amerika nen slechts van „geringe verliezen". De landing in Pohang In de kleine haven Pohang in Zuid- Korea. 105 km ten Noorden van de be langrijke aanvoerhaven Poesan. Amerikaanse macht van 5000 m land gegaan. Haar opdracht luidt, hinderen dat Poesan door Noord Kore aanse troepen bezet zal worden. Artille rie en een half dozijn lichte tanks werden aan land gezet en daarmee trokken de Amerikanen snel het land in. respondent, die de landing meemaakt? zen: „De soldaten gingen aan land. of zij picknicken gingen. De zee glad als zijde". De positie, die door de landing staan, opent de mogelijkheid, dat de nieuwe divisie, hetzij oprukt 38ste breedtegraad en dus Noorden gaat. dan wel het land intrekt om de Noord-Koreanen in de centrale sector Hamtsjang in de flank aan te val len. en op te rukken naar de Koem. Een dergelijke operatie vordert anders drie maanden van voorbereiding. Deze werd in tien dagen opgezet, aldus d-? New York Herald Tribune. Ook uit Pjongok wordt een landing van, waarschijnlijk Zuid Koreaanse troe pen, gemeld. De correspondenten, die meenden een herhaling van Anzio of Normandië te zullen zien, zijn teleurge steld naar Tokio teruggekeerd. De kust ter plaatse was nl. in Amerikaanse han en de landing had meer van een oefening in vredestijd, dan van een am- phibische operatie. Men landde op^ het strand te Pohang, omdat de haven van Poesan reeds overbelast is. Nieuwe wreedheden door Noord-Koreanen Amerikaanse soldaten hebben meege deeld gezien te hebben, hoe Noord-Ko- eanen acht en dertig Amerikaanse ge vonden, die op draagbaren lagen, dood schoten. Het corps geneeskundige troe van het Amerikaanse leger heef. met karabijnen en geweren bewa pend. omdat gebleken is. dat de Noord- Koreanen de leden van het corps als non combattanten beschouwen rode kruisen op de ambulance auto's zijr. met zwarte teer onzichtbaar gemaak: In het bezette deel van Zuid-Korea zullen „vrije verkiezingen" worden ge houden, zo heeft Peking meegedeeld Iedereen heeft het recht te kiezen of ge kozen te worden behalve: pro-Japanners pro-Amerikanen en zenuwlijders! En Tass weet -al te melden, „dat het volk van Noord Korea zijn spaargelden geeft voor aankoop van tanks, vliegtui gen en schepen voor de oorlog". De stak kers zullen wel veel te geven hebben. Russische adviseurs gevangen genomen? In Washington is gisteren gezegd, dal het Amerikaanse leger over duidelijke aanwijzingen beschikt, dat er zich in een bepaalde eenheid van het Noord-Kore aanse leger Russische adviseurs bevin den. Het zouden tien a twintig Russische officieren zijn wier indentiteit niet werd bekend gemaakt. Er werd geen commen taar gegeven op de vraag, of de Russen wellicht gevangen genomen zijn. Men was zeer voorzichtig in zijn uitingen en zei: „U moet niet vergeten, dat er in het Zuid-Koreaanse leger ook Amerikaanse Marguerite Higgins weer naar Korea Generaal Mac Arthur heeft de Ameri kaanse oorlogscorrespondente Margue rite Higgings. die aanvankelijk uit Korea gezet was, toegestaan weer naar het front terug te keren en haar werk voort Dubbele activiteit Er is waarom het te ontkennen? in deze weken bezorgdheid by vele mensen. Zij klampen elkaar aan en wil len weten, hoe de ander denkt over „de toestand". Men hoopt van elkaar te ho ren. dat het „meevalt", maar men vreest tegelijkertijd, dat die hoop vergeefs zal zijn. Het is een tijd van gissen en specu- Zal het conflict in Korea niet de in leiding. het voorspel, zijn van een derde wereldoorlog? Of zal dit gevaar „nog" kunnen worden afgewend? Maar hoelang zal die derde wereldoorlog zich nog la ten afwenden? En wie zal dan overwin naar zijn? Zal er nog wel een overwin naar zijn? Of zal de wereld ten onder gaan aan de krachten, welke de mens zelf heeft ontketend en welke hy niet langer vermag te beheersen? Dat zijn zo de bange vragen die aller wegen rijzen. Het mensdom zucht weer. Het zucht onder de crisis. Die crisis is maar niet een crisis der wapenen. Het is bovenal een crisis in geestelijke zin. Het is het nihilisme dat in dit alles streeft naar de eindoverwinning. Het is de van God afgevallen mens. die streeft naar de wereldheerschappij. Hij schijnt zijn za ken voor elkaar te hebben. Zijn organi satie "klopt en zijn legers zijn machtig. De anderen hebben hiertegenover grote moeite om op gang te komen en hun or ganisatie staat in volmaaktheid verre ten Wie onzer is in deze weken niet aan geklampt over de vragen, welke dan rijzen gaan? Wie onzer heeft zelf niet bij anderen naar het antwoord ge vraagd. dat hij hoopte te krijgen? Het is alles zo mens^<*jk en zo begrijpe lijk. Het is zo menselijk, dat wy juist de moed moeten hebben, om in deze din gen van de mens af te zien. Want laten wy toch weten, dat bij hem de oplossing met ligt. Die ligt niet bij de massa der kleine mensen, die troost en opbeuring zoeken bij elkander Maar die ligt er ook niet bij de grote mensen, de leiders der volken. Het antwoord Is alleen te zoeken bui ten de mens. De mens. de kleine en grote is niet anders dan een middel, waardoor God Zijn plan met de wereld voltooit. Zeker, wij kunnen vallen in de handen der mensen. De Bijbel heeft ons al ge leerd. dat dat een verschrikkelijk iets kan zijn. De Hel. zo heeft een modern Frans schrijver gezegd, wat is dat eigen lijk anders dan al die mensen waaronder wij gedoemd zijn te leven? Wy weten, dat dat de Hel niet is. Maar we weten wel, dat het verschrikkelijk kan zijn, in de handen van mensen te vallen. Geluk kig te weten, dat er ook een mogelijkheid is. om in de handen van God te vallen. Inderdaad, de tijden zijn donker. Een van de benauwende verschijnselen Is, dat volken niet slechts worden over wonnen, maar ook als volk worden Ingeschakeld in de machinerie van het communisme. Dat geschiedt radicaler dan het natiohaalrsocialisrtie óóit "zijn inscha keling tot stand kon brengen. Waar de communistische propaganda moet falen, daar vindt zij steun in de communistische wapenen. Het belangrijk ste gevolg van de jongste oorlog, zo la zen wij onlangs ergens, is niet zozeer, dat het nationaal-socialistische Duitsland verslagen werd (niemand had het anders verwacht), maar dat het communistische Rusland geleerd heeft, moderne wapens te vervaardigen en te hanteren. De com munistische propaganda wordt nu door de communistische wapens geschraagd. De communistische wapens banen de weg voor de communistische propaganda. Wij weten, dat het verloop der wereld geschiedenis gaat overeenkomstig Gods plan. Wij weten ook, dat de mens daar in een taak heeft. In afwachting van het einde moet hij strijden, een materiële en een geestelijke strijd, voor recht en voor Er wordt in dit alles van ons een dub bele activiteit gevraagd, welke trouwens onderling niet te scheiden is. Die activi teit bestaat in bestrijdng van het kwade en in bevordering van het goede. Wy kunnen hierin nog veel doen. Maar dan moet de vrees uitgebannen. En hoe zou die vrees anders en beter kunnen wor den 'uitgebannen dan in het geloof in Hem, Die het boze der wereld heeft Achesons antwoord aan Nehroe thans verzonden en de Australische premier Menzies gis teren redevoeringen aan een maaltijd, ter ere van de Australische gast. Eenstemmig waren zij in hun oordeel, dat de inter nationale spanning zal blijven voortduren en dat het Britse gemenebest als één man achter de Veiligheidsraad dient te staan, om de vrede en de welvaart in de vrye wereld te beschermen. Het Britse kabinet bestudeerde het rapport over de gisteren tussen Sir David Kelly, de Britse ambassadeur in Moskou en Gromyko, de plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken der Sov jet-Unie. gehouden besprekingen. Men gaf slechts te verstaan, dat Kelly op nieuw naar Gromyko zal gaan. Labouroverwinning in Lagerhuis Een conservatieve motie van afke.i- ring over het grondnotenplan in het Britse Lagerhuis is met een kleine meer derheid van 9 stemmen verworpen. Zoals te verwachten viel. heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, minder enthousiast gerea geerd op Pandit Nehroe's bemiddelings voorstel inzake Korea, dan Stalin. Hoewel het antwoord eerst gepubli ceerd zal worden, nadat het door Nehroe is ontvangen, gelooft nen, dat Acheson zegt: de vrede kan het best gediend worden als de communisten hun troepen terugtrekken tot de 38ste breedtegraad. Als de vijandelijkheden dan zijn gestaakt, kan gesproken worden over het al of niet toelaten van Communistisch China tot de Veiligheidsraad. Een standpunt dus. dat iedere vorr politieke chantage met behulp van wapen geweld afwijst. Ook verscheen er in Washington witboek over Korea. Daarin wordt aller- gezegd, dat de pogingen or tijdelijke grens, die de 38ste breedtegraad immer was. op te heffen, ten behoeve de eenheid van Korea, door de Sov jet-Russische autoriteiten in Noord-Korea steeds zijn verijdeld. Algemene verkiezingen, zoals in 1947 ontworpen, waren in Noord-Korea mogelijk. Te oordelen naar de werkelijke gang van zaken heeft het Noord-Kore- reglem een zorgvuldig voorbereide gecoördineerde aanval op Zuid-Korea in- Het witboek gaat ook uitvoerig in op de Sovjet-Russische bewering, dat de besluiten van de Veiligheidsraad ten aan zien van Korea onwettig zouden zijn en besluit met het publiceren van meer dan 100 documenten over de Koreaanse crisis. Belangstelling ln Moskou. Uit Moskou deelt A.P. mee. dat de be langstelling daar voor de notawisseling tussen Stalin en Nehroe zeer groot was. „De Russen wensen vrede", zo zegt het telegram van de A.P.-correspondent. „en waarschijnlijk zien zij in Nehroe's initia- Stalin's antwoord een mogelijkheid tot verwezenlijking van die wens". In Engeland hielden Attlee, Churchill Truman is ook hier te beluisteren De radiotoespraak van president Tru man wordt heden van 3.30 tot 4 uur Ne derlandse tijd uitgezonden en herhaald van 18.15 tot 18.45. Nederlandse tijd op de golflengten tussen 13 en 20 meter. ASTWRIAS LOOPT 21 JULI BINNEN De Astwrias wordt reeds op 21 Juli met passagiers uit Indonesië verwacht aan de Javakade in Amsterdam. WEERBERICHT J Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel be wolking, maar overwegen droog weer. Zwakke tot ma- tige Zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als van- Opgemaakt te 10 uur. ZON EN MAAN Donderdag zon 4 43—20.48; Maan 10.5»— 22.54; 22 Juli EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1