Jlieume £dJtsrt)e (üimrant Werkloosheid kweekt groter werkloosheid en moet krachtig worden bestreden Regering legt hierover nota voor aan Tweede Kamer Boot met vleugels maakte een geslaagde proeftocht Koemlinie zou volledig zijn ineengestort Strijd tussen Ambon en R.I.S. Zaterdag begonnen Wist U MAANDAG 17 JULI 1950 BUREAUX: Moge woerd 103 Dir en redactie: TeL 20408 Abon nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58036. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVEHTEN 1'lEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting» Een en dertigste jaargang No 8172 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasttcfe H gfirblmn inga bert la tegljeaspset" Nederlands deviezenpositie Ingesteld zal worden een Bureau Werkgelegenheid, dat ressorteren zal onder de Interdepartementale Commissie voor de Werkgelegenheid en zeer nauw zal worden verbonden met het Centraal Planbureau, terwijl het ook ,nauw contact zal moeten onderhouden met het Rijksarbeidsbureau. Voorts, komt er een Coördinatiecollege voor Openbare Werken en zal in elke pro- 'Vincie worden overgegaan tot instelling van een Provinciale Commissie 'voor de Werkgelegenheid. Dit alles kondigt de Regering aan in een nota over de werkgelegenheidspolitiek, welke thans bij de Tweede Kamer is in gediend. Industrialisatie en emigratie De nota begint met op te merken, dat. .nadat in Nederland in deze vijf jaar van ,een tekort aan werkgelegenheid in feite geen sprake is geweest, in deze toestand thans merkbaar verandering komt. Be- 'droeg het gemiddeld aantal geheel werk lozen en wachtgelders in de jaren 1947 1948 achtereenvolgens 32.000, 30.000 en 143.000 of met inbegrip van de D.U.W.- jtrbeiders resp. 47.000, 43.000 en 63.000, en was vdor de eerste zes maanden van 1949 'dit laatste cijfer nog 67.000, voor de eerste zes maanden van 1950 was het reeds ge stegen tot 90 000. Intussen mochten tot in 1949 deze cijfers niet ongunstiger wor den genoemd. Zoals gewoonlijk geschiedt, onder scheidt ook deze nota vier* vormen van werkloosheid, die elk een eigen wijze van bestrijding vragen, en wel inciden tele werkloosheid, seizoenwerkloosheid, jstructuurwerkloosheid en conjunctuur werkloosheid. 1 Van de seizoenwerkloosheid zegt de Iiota. dat zij vooral bestreden dient te [worden door tijdelijk overbruggende werkgelegenheid. In de landbouw kan dit gebeuren door openbare werken en voor wat betreft de bouwnijverheid wordt melding gemaakt van het streven, onlangs Iiog eens van particuliere zijde naar voren jgekomen, om het zgn. binnenwerk van Schilders en stucadoors zoveel mogelijk Tiaar de winter te verschuiven. De rege ling verleent hier volle aandacht aan. I Bestrijding van structuurwerkloos- heid door middel van openbare wer ken heeft volgende de regering alleen j waarde als tijdelijke maatregel. De I nota noemt dit middel in beginsel on gewenst, aangezien het geen blijvende oplossing brengt en integendeel de noodzakelijke aanpassingen b.v. over- i gang van de werklozen naar een l andere bedrijfstak, belemmert. Groei Bij de bespreking van de structuur- IWerkloosheid wijst de nota op de grodi der bevolking. Tussen 1947 en 1963 zal elk Jaar gemiddeld aan 4*000 nieuwe krach ten arbeid moeten worden verschaft. In dit verband verdeelt de nota de Neder landse bronnen van werkgelegenheid in drie sectoren, nl. de agrarische sector, de Industrie en de „dienstensector" (handel, Verkeer en verwante bedrijfstakken, het dverheidsapparaat, de vrije beroepen er de verrichting van persoonlijke diensten) In de agrarische sector is nauwelijks mogelijkheid tot uitbreiding van hel ■antal werkenden, ondanks landaanwin ning en bodemverbetering. Voor het over grote deel van de agrarische bevolkings aanwas zal plaatsing elders gevonden knoeten worden. Ook in de dienstensec tor is de uitbreiding van de personeels bezetting aan nauwe grenzen gebonden. Daarom moet gezocht naar uitbreiding Van de industrie en naar mogelijkheid wan emigratie. Dan sprekende over de industrialisatie gegt de nota, dat de regering elk inter nationaal streven naar vermindering handelsbelemmeringen zal steunen, dit verband staat het streven van regering, om ongewenste verhogingen het loon- en prijspeil tegen te gaan en de arbeidsproductiviteit op te voeren I De regering is reeds overgegaan tot fiscale tegemoetkomingen ten dienste van de uitbreiding der industrie. De blannen om te komen tot een instituut, dat een deel van de bij de institutionele beleggers gevormde besparingen zal moe ien omzetten in risicodragend kapitaal, krijgen al meer vaste vorm. Binnenkort lullen hierover voorstellen aan de Staten- leneraal worden voorgelegd. Beroep op allen i In dit deel van de nota doet de rege ling nog eens een beroep op alle werk gevers om, waar een mogelijkheid tot uitbreiding van de productie aanwezig is, nauwlettend na te gaan, of hier misschien Boor invoering van ploegenarbeid een op lossing gevonden kan worden, die kapi taal en deviezen spaart. Op de werk nemers doet zij een beroep om hier aar ptede te werken. In aansluiting op de memorie van toe lichting op de begroting voor 1950, zc lezen we voorts, zal aan de Staten- Generaal een tweede nota over de indu strialisatie worden voorgelegd. Hoe het tempo der industrialisatie, gezien ook het op zichzelf niet onbevredigend verloop der industriële investeringen, snel Boeg opgevoerd kan worden, wordt nog piderzocht. Sprekende over de emigratie, zegt de Bota, dat een emigratieverdrag prazilië binnenkort ondertekend wordt en dat de onderhandelingen met Argen- gevorderd zijn. Canada bleek ge- 2000 gedemobiliseerden na eer landbouwtechnische opleiding op ie nemen. Naar het zich laat ai kijn Australië en Nieuw-Zeeland Bemens, Nederland tegemoet te komen In de kosten van het vervoer de kranten. Bovendien zijn Australië blindere mate) ook Nieuw-Zeeland de Bnige landen, die ook ongeschoolde arbei ders opnemen. Verwacht wordt, dat, indien voldoende rervoersgelegenheid kan worden ver kregen, alleen naar Australië en Nieuw- peeland in 1951 omstreeks 26.000 per- zullen kunnen emigreren. Ir lotaal zijn in 1946—1949 ruim 36.000 per- land vertrokken, Aantrekkelijk maken Regionale structuurwerkloosheid wordt vooral aangetroffen in Drente, Gronin gen, Friesland en Noord-Brabant, Naast Lgratie zal hier gezocht moeten wor- l naar een betere economische struc- r door uitbreiding van de industrie. Deze streken zullen voor industrieves tiging aantrekkelijk moeten worden ge maakt. Daartoz zijn ontwikkelingsplan- opgesteld. Gedacht wordt in dit ver band ook aan een doelmatige spreiding de ambachtsscholen, t is verder de bedoeling, de ge meenten in deze streken zo nodig door middel van een rijksbijdrage in staat te stellen, industrieparken te bouwen, die industrieën kunnen worden ver- Dit deel van de nota maakt melding an het besluit van de 'directie der AK.U. om voor haar nieuwe product .Enkalon" een fabriek te Emmen te stichten. Hier zyllen 1000 arbeiders, waaronder 650 mannen, werkgelegenheid vinden. Aan administratief personeel staan nu 5500 bij de gewestelijke arbeidsbureaux al$ werkloos ingeschreven. De kansen en aat linië ge Begen, korte h M-000 voor deze mensen zijn in het algemeen niet gunstig. Voor de toekomst, aldus de nota, ligt misschien een oplossing voor dit probleem hierin, dat de gewestelijke arbeidsburéaux aan jeugdigen die ge schiktheid voor een technisch beroep bezitten, voorzover daartoe aanleiding bestaat, met klem wordt ontraden een administratieve functie te aanvaarden. Moet de wet bijspringen De nota zegt ook, dat in overleg met de Stichting van de Arbeid pogingen worden aangewend om langs vrijwillige weg het bedrijfsleven ertoe te breng m, personen boven 40 jaar in dienst te ne men of te houden. Tot nu toe is echter niet gebleken, dat die pogingen succes hebben opgeleverd. Thans wordt over wogen. of misschien wettelijke maatre gelen getroffen moeten worden. Tenslotte spreekt de nota ook uitvoe rig de ctu dat Hiervan zegt zij de normale activiteit van het bedrijfs leven zoveel mogelijk op peil zal moeten worden gehouden. De investeringsbereid- heid der ondernemers en de koopkrach tige vraag van consumenten en bediy- ven zullen moeten bevorderd en het tem po van sommige onderdelen van net thans gevoerde economisch beleid zullen moeten versneld. De nota noemt in dat verband ook de uitkeringen wegens oorlogsschade aan woningen en huisraad. Vervolgens kunnen in de plaats van de uitblijvende investeringen van het par ticuliere bedrijfsleven, extra investerin gen door de overheid worden verricht. Van belang bij dit alles is. aldus dc nota. dat bijtijds wordt opgetreden. Werkloosheid kan nieuwe werkloosheid doen ontstaan. Is eenmaal een zekere mate van werkloosheid ingetreden zon der dat corrigerende maatregelen wor den genomen dan oefent de daardoor ontstane vermindering van de koop kracht een zo ongunstige invloed uit op het gehele bedrijfsleven, dat overal de bereidheid tot investering en de produc tie afnemen en de werkloosheid dus Met een vaart van zestig kilometer boven het Hollandsch Diep Zaterdagmiddag werd op het landgoed Groot Haesebroek te Wassenaar een garden-party georganiseerd ten bate van het opbouwfonds van The English, and American Episcopal Church. Clarence C. Hunter, hoofd van de E.C.A.- missie in Nederland en zijn echtgenote grabbelen in de levéhde grabbelton. Oubaas W. C. Roest van Limburg, hoofdcommissaris van de Ned. Padvinders Beweging, doopte Zaterdag pp Ypenburg de Grunau Baby Scout en droeg daarna dit zweefvliegtuig over aan de Zuid-Hollandse Vliegclub. Zoals bekend beoefenen de luchtverkenningstroepen van de padvinders het zweefvliegen. Naast oubaas Roest van Limburg dr Plesman, pres.-dir. van de K.L.M. In het Hollands Diep naby Willem stad heeft Zaterdagmiddag de Engelse uitvinder Christopher Hook voor een vry groot aantal belangstellenden demonstra ties gegeven met een door hem ontwor pen „Hydrofin"-boot, een vliegende schuit, die de heer Jan Rademakers uit Roosendaal, die Hook kort na de oorlog in Engeland leerde kennen, heeft ge bouwd. Christopher Hook, die pensionhouder is op Wight en houder van de grand prix voor uitvinders dokterde zeven jaar lang aan de tot stand koming van „hydrofin"-boot, waarin hij de voordelen van het vliegen en die van het v heeft willen combineren. De uitvinder is er namelijk van uitgegaan dat vleugel het vliegtuig draagt, maar deze evengoed op het water kan worden gebruikt om een toestel te dragen- Hij construeerde daarvoor een boot met e«en soort staken eraan, waaraan dan weer watervleugels (hydrofoils) bevestigd zijn. Deze miniatuur vliegtuigvleugels zorgen ervoor, dat de boot geheel uit net water komt wanneer haar snelheid welke wordt ontwikkeld door een propeller op de achtersteven-groot genoeg is. De demonstratie verliep gesmeerd. De kleine twee-persoons boot, die mer best met een plomp uitgevoerde boot kan vergelijken stoof met een snel heid van 60 km per uur over het Hol lands Diep. Letterlijk over het Hol lands Diep, want de honderden kijkers zagen voor het eerst van hun leven een boot. die niet met de golven in aanraking komt. Hook is niet de eerste die van deze soort van varen studie maakt. Graham Bell bouwde reeds eerder een soortge lijke boot en in de laatste wereldoorlog hadden de Duitsers watervleugelboten- Doch Hooks vinding is anders. Alle vroe gere „vliegboten" waren namelijk uitge rust met vaste vleugels, waardoor de vaartuigen op gelijke hoogte bleven, ook al kwamen er zeer krachtige en hoge golven, wat minder prettig voor de pas sagiers was. Voelarmen Hook heeft echter gebruik gemaakt van voelarmen, die als een soort zen-sprinkhanenpoten ter weerszijden van de neus van de „Hydrofin" zijn ge monteerd. Deze voelsprieten tasten als het ware voor de boot uit het water af en wanneer zij een golf onmoeten, groten zij automatisch de inval hoek de watervleugels, die Hook beweegbaar heeft gemaakt. De boot duikt dus niet in de golven, maar krijgt meer draagkracht Het prettige is, dat hierdoor zeeziekte wordt vermeden. Nu de proeftochten zijn geslaagd zal Hooks volgende stap zijn het bouwen van een boot voor vijftien personen. Hij 1949. .Volgens de regering lig-'werd gedood. Havenarbeiders gingen rustig aan het werk Gisteren een roerige vergadering met handtastelijkheden. Ondanks alle pogingen van de zijde van de E.V.C., zijn de Rotterdamse havenarbeiders vandaag rustig aan werk gegaan. Op een gisteren gehouden protestvergadering hebben ongeveer 1100 arbeiders gediscussieerd over de vraag staken of niet-staken. Het ging ove 50 gratificatie, waarvoor in de afgelo pen week een uur lang door een groep arbeiders een sit-down-staking gehouden werd. De E.V.C. drong aan op staken. De O.V.B. echter, een van de E.V.C. af gescheiden groep, wilde een langzaam- beginnen. De verschillende sprekers gingen soms recht tegen elkaar in, wat zelfs aanleiding gaf tot hand tastelijkheden. Het eind van het liedje dat de O.V.B.-ers de agitatoren van de E.V.C. maar aan hun lot overlieten, en de zaal uitgingen. Ook een deel van het „strijdcomité", dat op het podium had plaats genomen, verliet de zaal en toen konden de E.V.C.-ers ruzie zoeken met elkaar Grensconflicten Albanië- Joegoslavië Albanië heeft per nota Joegoslavië be schuldigd van grensoverschrijdingen, „met het doel een oorlog te ontketenen". Zevenmaal te land en tweemaal in de lucht zou dit de laatste maand gebeurd zijn. Op de dag. waarop Joegoslavië deze not kreeg, overhandigde het juist zelf een nota aan Bulgarije, waarin dat land werd beschuldigd van vier grensinci- denden, waarbij een Bulgaars soldaat Nieuwe maatregelen tegen hamsteren? Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zou de Ministerraad, welke als gebruikelijk heden gehouden wordt, zich o.m. bezighouden met de vraag, of en zo ja welke maatregelen genomen zullen worden tegen het hier en daar in den lande optredende verschijnsel van hamsteren van levensmiddelen. Met name zal onder ogen gezien worden, of de huidige nog uit 1939 stammende Harn- sterwet een afdoende bescherming biedt tegen het voor onze volkshuishouding funeste euvel, dat prijsopdrijvend kan werken, dan wel dat langs justitiële weg scherper moet worden opgetreden. Engelsen over Parlemen tair Enquête Rapport De Engelse bladen schenken enige aan dacht aan het zojuist gepubliceerde rap port der Parlementaire Enquête Commis sie. De Daily Mail, de Times en de Man chester Guardian geven beschouwingen Een woordvoerder van het Foreign Of fice zou hebben verklaard, het niet eens te zijn met de Nederlandse beschuldiging van ernstige fouten aan Britse zijde. Wel had men, zoals ook vroeger reeds offi cieel is verklaard, „errors in judgment", beoordelingen gemaakt. Andere wel meestal met j Daarentegen heeft, volgens Reuter, de „Engelsman, die tijdens de oorlog ver antwoordelijk was voor het optreden van geheime agenten in Nederland", fouten gemaakt, zo zou een (andere) woord voerder van hetzelfde ministerie hebben gezegd. Koningin zal carillon in gebruik stellen Op 7 Augustus bezoek van Koninklijk paar aan Vlaardingen. Koningin Juliana zal op 7 Augustus het carillon in gebruik stellen, dat is aange bracht in de toren van de grote kerk uit erkentelijkheid voor de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina. De grootste klokken dragen dan ook de namen van Koningin Wilhelmina, Koningin Juliana, Prins Bernhard en van de vier prinsessen Vóór de ingebruikstelling hoopt de Ko ningin in gezelschap van Prins Bernhard een incidenteel bezoek aan Vlaardingen te brengen. Prins Bernhard zal reeds om ongeveer 10 uur in Vlaardingen aankomen voor een z.g. werkbezoek, waarbij hij be sprekingen hoopt te voeren met enkele grootindustriëlen. De Koningin zal om 11.30 uur arriveren en in het stadhuis worden ontvangen. acht daar alle goeds van, immers .Hydrofin", ook die van groter af metingen. is sneller en veel goedkoper dan elk ander vaartuig, waarvoor per passagier meestal 20 ton nodig heeft. De „Hydrofin" zal slechts een halve ton passagier nodig hebben. De ui' neent dus sneller en goedkoper te kunnen bieden. Bovendien kan de „Hydrofin" overal komen en zijn pas sagiers van hartje Rotterdam tot hartje Londen brengen. De „Hydrofins" zullen wellicht spoedig i Frankrijk in serie worden gebouwd. Hier interesseert zich de admiraliteit namelijk sterk voor deze boot Enige dagen geleden heeft een Franse duikbootkapitein bij Willemstad met de „Hydrofin" gevaren. Hij was enthousiast- De strijd op Korea De Zuidelijken zouden echter later de Noordelijken hebben teruggeworpen EEN NIEUWE FASE in de Koreaanse strijd is ingetreden door het vol ledig ineenstorten van de Koemlinie. Hoewel in Engeland door de militaire medewerkers van de Daily Telegraph verklaard is, dat deze gebeurtenis van geen strategische betekenis is, moet rekening worden gehouden met de morele invloed van dergelijke nederlagen, waarbij de Amerikanen, vechtende tegen een tienmaal sterkere overmacht zich moesten terugtrekken. Volgen Russische berichten hebben de Noord- koreanen de gehele Zuidkoreaanse 8ste divisie vernietigd. voeren verkenningen uit boven Straat De doorbraak wordt doorgezet in de richting Taejon. Op deze wijze werd een deel der Amerikaanse troepen in de rug afgesneden. De stormaanval kon noch door tanks, noch door direct artillerie vuur tot staan worden gebracht. De re gering zetelt thans te Taegoe. Slecht vliegweer beperkte de Ameri kaanse luchtactiviteit. 2 Yaks werden ernietigd benevens vele voertuigen en tanks. De N.-Koreaanse radio meldt nog de bezetting van Mungyeng. dat slechts 70 km verwijderd is van de plaats Kumehen, knooppünt van de Amerik. aanvoeren. Deze worden ook in de flank bedreigd door een communistische strijd macht, die langs de kust zuidwaarts trekt. Taejon, de regeringszetel en Taesjon aan de Gele Zee schijnen de volgende doelen te zijn. Wel staat vast, dat de ver liezen der Koreanen enorm zijn. Men wordt herinnerd aan de Russische tac tiek van de man-golven. De Russische propaganda maakt melding van de aan melding van 740.000 vrüwilligers. Dit is een bewijs, dat de verliezen aanmerke lijk moeten zijn. Tot 13 dezer werden die geschat op acht tot negen duizend doden, tegen 500 Amerikanen. Hoewel vroegere berichten geen mel ding maakten van tanks die over de rivier de Koem waren getrokken is het aan te nemen, dat deze tankcolonnes vrijwel overal aan de zuidoever van de Koem kunnen opereren. Formosa beschermd 0E 2ELFSTANDIGVERKLAR1NG VAN DE 2UID-M0LUKKEN Formosa, doch hebben instructies zich niet te wagen boven Chinees territorium. Een Brits koopvaardijschip, de Glenern is door een vliegtuig van de Chineese na tionalisten beschoten, toen het schip op weg was naar een Noord-Chinese haven. Tegenaanval Latere berichten gewagen van een Z. Koreaanse tegenaanval aan de Oostkust, de 23ste Z.-Koreaanse divisie de N.-Koreanen zouden hebben teruggewor pen. Hierdoor zou in midden- en west sector een verzwakking ontstaan. De ac tie wordt over de hele linie ondersteund door het bombardement van tactische doelen en scheepsgeschut langs de kust- eg. De correspondent van de Chicago Tribune schetst de Amerikaanse troepen als „groen" en de officieren door lang verblijf in Japan nog niet opgewassen tegen hun taak. Hiertegenover roemt hij de taaie harde Noord-Koreanen. Politieke aspecten Radio Peking heeft wreedheden tegen gevangenen van Z.-Korea en Amerika nen ontkend. De chefs van leger en luchtmacht van de V.S. zijn uit Korea teruggekeerd en hebben verslag uitge bracht aan Truman. Men verwacht, dat deze in de eerste dagen maatregelen zal aankondigen over mobilisatie en an dere noodzakelijk geworden voorzienin gen. Zo heeft de vakverenigingsleider Wil liam Green (AFOL) aangedrongen op volledige paraatheid voor eventualitei ten, daar hij gevaar voor een derde we reldoorlog aanwezig acht. Zweden heeft verklaard, dat de hulp in Korea de vorm zal aannemen van het zenden van een ambulance, Israel zal geen troepen zenden. Het niet zenden van troepen door enige Oosterse volkeren heeft de Sovjetpers geïnspireerd tot 'een verklaring, waaruit zou dienen te blij ken, dat de Oosterse volkeren niet met het Westen wilden samenwerken en ook de mogendheden die bezittingen hebben in het Oosten niet graag meedoen met Amerika. De UNO overweegt de vor ming van een intenationaal vrijwilligers legioen. Het Russische persbureau Tass meent, dat in de VS de ontevredenheid de interventie toeneemt. Dit is in stnjd met de Amerikaanse berichten. De heeft de voormalige leden van de vrouwelijke hulpdiensten ge vraagd weer in dienst te treden. T.N.I.-troepen deden een landing op Boeroe Radio-Ambon heeft Zaterdag gemeld, dat troepen van de Apris (TNI) bij Namlea op het eiland Boeroe nabij Ambon geland zijn en dat er thans hardnekkige gevechten worden gevoerd, waarbij beide partijen zware ver liezen lijden. Hooggeplaatste ambtenaren van de- R.I.S. te Djakarta bevestigden, dat de troepen in de Molukken in beweging zijn gekomen met het doel Ambon te omsinge- n en een amphibie-aahval op het eiland sor te bereiden. De speciale correspondent van A.N.P. te Djakarta verneemt echter van welinge lichte zijde, dat de R.I.S. voorlopig de tactiek volgt van bezetting der eilanden rondom Ambon en dat het er niet naar uitziet alsof men plannen heeft voor een rechtstreekse aanval op Ambon. Ook Zweden zou aanval op Rusland voorbereiden Het officiële orgaan van het rode leger „Rode Ster" heeft er Zweden van be schuldigd militaire voorbereidingen te gen Rusland te treffen. Als zodanig ziet het blad de militaire versterkingen, die, volgens de Zweedse generaal-majoor Tamm, gemaakt moeten worden in het Noord-Oosten van Zweden, in het ge bied van de Torneo rivier. „Dus tegen de USSR", aldus de „Rode Ster". Hel blad noemt het verdedigingsargument belachelijk. Zweden heeft steeds de grootste vriendschap van de USSR on dervonden, zo besluit het blad. DAT de benoeming van prof. dr E. C. Mohr te Hilversum tot ridder in de ord? van de Nederlandse Leeuw is geschied voor zijn verdiensten op het gebied van bodemonderzoek. DAT in Noord-Brabant een provin ciaal contactorgaan is opgericht voor emigratie-mogelijkheden, hetwelk een brochure zal uitgeven met alle voor emi gratie belangrijke gegevens. DAT het congres van. de RK. bond van smedenpatroons het volgend jaar in Den Haag wordt gehouden. DAT de N.V. Misset te Doetinchem het kort geding betreffende het drukken van radioprogramma's in nieuwsbladen heeft verloren. DAT een aantal leden van de vereni ging van burgemeesters en secretarissen van Zuid-Holland Zaterdag een bezoek aan Rotterdam bracht. DAT bij de N.D.SM, te A'dam als vierde van een serie van zeven voor Noorwegen bestemde motortankschepen, het ms Bergestrand te water is gelaten. DAT tijdens de Zaterdag in Artis ge houden reünie van Ridders M.W.O. de heer W. G. van Oijen werd gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ridderschap. Geheim verdrag tussen Rusland en China? De America China Policy Association, een genootschap, dat er naar streeft China een „opendeurpolitiek" te volgen, heeft verklaard, te beschikken over e< document, waaruit zou blijken, dat geheime verdragen bestaan tussen China en Rusland, waarin o.m. is bepaald, dat het Chinese Rode leger een internationale rode strijdmacht zal worden, die zal hel pen bij de „bevrijding" van geheel Azië. Dit verdrag zou te Moskou zijn geslo ten op 12 Februari 1950, terwijl het offi ciële Russo-Chinese dertigjarige pact op 14 Februari afkwam. Een recht wordt aan de S.U. gegeven om troepen in China te legeren. China neemt op zich. te helpen bij de „bevrij ding" van Azië. Het Chinese leger zal worden uitgebreid tot 4.000.000 man ei omgebouwd tot een internationale com munistische strijdmacht onder direct be vel van de hoogste officier van het Rode leger. Voor de rest zouden enige econo mische bepalingen zijn opgenomen. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken weigert elk commen taar. De vereniging twijfelt klaarblijke lijk zelf aan de echtheid en verklaart het document, dat als Chinese vertaling uit China zou zijn gesmokkeld, reeds twee maanden in haar bezit te hebben. Ook in Zaanstreek inenting tegen vogelpest In Landsmeer is hedenmorgen het inenten van het pluimvee tegen de pseudo-vogelpest met dode entstof gonnen. Het aantal kippen, dat hierbij betrokken is. wordt in deze streek, die Landsmeer, Den lip en Oostzaan omvat, op 80.000 geschat. Men hoopt aan het eind van deze week gereed te zyo. De scboolvacanties zijn een groot succes, niet alleen dank baar geaccepteerd door de leerlingen, maar ook door Ambon. Eén school bracht zelfs f280 bijeen. We kunnen ons voorstellen dat men dan met een dankbaar gevoel met vacantie gaat. Wie gaat er deze week met vacantie? U? Denkt U dan ook even aan Am- bon? Dan bereiken we zeer spoedig ons doel. nl. f 10.000 aan voedsel en medicijnen voor Ambon. Wij ontvingen van: Collecte Chr. H.B.S.. Populierstraat f280; Collecte Chr. Kweekschool f 12; P. P.. Imma- nuël, Ch. J. v. D.v. K ieder f5. F. J. F. f2.50; J. E. V. f2.—. R. T. f 82.50. Totaal f 8664.97. Alle gevers en ge.efsters hartelijk dank. Alvorens U met vacantie gaat stort u nog even een bedrag op onze girorekening No. 58936! Dan zijn wy U zeer dankbaar. Churchill over Korea In een veregadering van de Conserva tieve party heeft Churchill gezegd, dat de druk. die de Sowjetunie op de wereld tracht uit te oefenen, het Westen ln ernstiger gevaar brengt, dan sedert het waarop Hitler in 1940 de over wonning voor het grypen meende te hebben. Het bevorderen en leiden van de oorlog in Korea, zo vervolgde hij, is voor de S.U. slechts een van de aspecten van haar streven naar de wereldheei schappij. Mijn bezorgdheid over de vrije wereld, herinnert mij aan de zomer van 1940, verklaarde de oud-premier, nu de S.U. met een leeer, dat in getalsterkte dat der gezamenlijke andere volkeren overtreft, een weloverwogen veldtocht om die wereldheerschappij was begonnen. Het initiatief lag bij de 14 mannen van het Kremlin (het Politburo). Misschien waren er thans dertien, er viel er wel eens eentje af Zy infiltreren alle landen met aanhan gers. die geen loyaliteit hebben tegen over enig geboorteland, het tijdstip van hun daden kunnen wy niet bepalen. Vrede noemen zy de onderwerping aan hun wiL Zy voeren een eindeloze aggressie en verwerpen elke internatio nale atoomcontröle. De stryd in Korea is in wezen een herhaling van onze strijd voor de menselijke vrijheid tegen Hitier. Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselend bewolkt en aan vankelijk overwegend droog- Later op de dag waarschijn lijk weer enige regen. Meest matige Z-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 4.40—30.51. Maan 8.1»— 23.33. 22 Juli EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1