TUINBONEN Commissie Kiveron ingesteld WD m? 't \4 Aagwettte dia hot Vu doet1 Edna Earl Chefarine 4 5 ZATERDAG 8 JULI 195B Adviserend lichaam bij repatriëringszaken (Van een onzer verslaggevers) NA BESLUIT VAN DE -•MINISTERRAAD ln April 1950 werd ln Mei geïnstal leerd de „Coördinatiecommissie voor gerepatrieerden" onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, de heer J. M. Kiveron. Deze commissie zal de regering van advies dienen by alle vraagstukken, verband houdende met de voorzieningen door de Nederlandse Overheid te treffen ten behoeve van uit Indonesië gerepatrieerde personen. ie ten aanzien van de opname in het arbeidsproces. Echter heeft man goede hoop, dat met herscholing hier even bevredigende resultaten zullen, zijn te boeken als bij de gedemobiliseerden Bijv. kunnen vele ambtenaren, na stu die, opgenomen worden in het onder wijzerscorps. De drie nieuwe profes soren aan de V.U. De commissie, waarin vertegenwoordi gers van de departementen van Binnen landse Zaken. Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, Wederopbouw en Volkshui vesting, Sociale Zaken, Verkeer en Wa terstaat, Financiën, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Oorlog en Marine zitting hebben, onderhoudt bij de uitvoe ring van haar taak nauw contact met de betrokken kerkelijke instanties, de Stichting „Pelita" en" „Nederland helpt Indië" en met de Nederlandsch-Ind. Bond van ex-Krijgsgevangenen en Ge- interneerden, de Nibeg. Dr J. Th. A. H. van der Putten, direc teur van de dienst Matschappelijke Zorg van het departement van Sociale Zaken, deed omtrent de werkzaamheden ten be hoeve van de repatrieerden gisteren enige mededelingen aan de pers- Zoals wij reeds eerder schreven wor den 50.000 personen, de leden van de Kon. Landmacht en de marine niet medegerekend, in 1950 in Nederland vanuit Indonesië verwacht. De regering heeft een 2200 eenheden en nog 800 voor leden van het KNIL boven het bouwcon- tingent toegestaan. Deze eenheden (veel al duplexwoningen) worden toegewezen aan de gemeente, die zich bereid heeft verklaard repatriërenden op te nemen. Ongeveer 30 pet van de repatriërenden zien geen kans zelf huisvesting te vin den, geleidelijk aan wordt dit percen tage hoger. Wanneer de mensen van boord komen gaan ze naar districtscentra en van daar worden zy verwezen naar een van de 25 huisvestingscentra, die in capaciteit variëren van 6 tot 310 gezinnen. Nog 12 centra met een totaal capaci teit van 405 gezinnen zijn in voorberei ding, terwijl er voor marinemensen 1 centra voor 100 gezinnen ter beschik king zijn. In deze centra worden de gerepatrieer den op vele wijze terzijde gestaan met voorlichting op huishoudelijk, medische en sociaal gebied. Zo nodig wordt kledingvoorschot van f100 per gezinslid verstrekt, dat slechts bij betere finan ciële omstandigheden terugbetaald moet worden. Ook bij eventuele woningin richting wordt de helpende hand gebo- Reeds schreven wij verscheiden malen over het werk van „Nederland helpt In dië" en „Pelita", verricht voor de gere patrieerden. Deze arbeid zal in onver minderde mate noodzakelijk blijven. Door coördinatie van alle krachten hoopt men echter de resultaten nog te kunnen vergroten. Een staaltje hiervan is geleverd bij de voorbereidingen voor de aankomst het schip met babies, de „Atlantas", dat Maandagmorgen om 9 uur te Amster dam verwacht wordt. Er is gezorgd voor 150 baibyuitzetten, met wiegen, luierman den, veiligheidspelden enz. Honderdtien gezinnen met een baby onder de maanden zullen te Woerden en te Stap horst worden gehuisvest. In de kaze- te Woerden is een groot gedeelte vi gezinsbewoning ingericht, evenals twee barakken. Het centrum „Conrad' Staphorst kan ongeveer 30 gezinnen huis- Naast de zorgen voor de huisvesting, (Advertentie) 1 GEZONDE SLAAP:) ^pullman CYYlatraóóen. r AS* S Geneesmiddel tegen huidaandoeninge Doet de jeuk bedaren doodt de ziektekiemen, zodat I de huid zich kan herstellen, f Erepenning voor helden der zee Bij K.B. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekénd de erepenning menslievend hulpbetoon, met bij behorend loffelijk getuigschrift, wegens het met gevaar voor eigen leven verrich ten van onderscheidene reddingen: W. Bruin, schipper van de reddingboot „Arthur" te Scheveningen; C. Jonker, schipper van de reddingboot te Katwijk Zee; J. van der Meulen, schipper van de reddingboot „Neeltje Jacoba", te IJmuiden; B. Ney, schipper, tevens mo tordrijver, van de reddingboot „Abra ham Fock", te Hollum; K. Toxopeus, van de reddingboot „Insulinde", te Oostmahorn; S. Wielinga, schipper van de reddingboot te Harlingen; G. Stam. opstapper van de reddingboot „Neeltje Jacoba" te IJmuiden; J. van Putten, mo tordrijver van de reddingboot te Lemmer; A. Steegstra, opstapper van de redding boot „Insulinde", te Oostmahorn; H. Pronk, opstapper van de reddingboot te Scheveningen; H. Benard, le machinist i de reddingboot „President Jan Leis" Hoek van Holland; A. van der Ster, le machinist van de reddingboot „Presi dent J. V. Wierdsma" te Breskens; G. Bijl, stuurman van de reddingboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland. Voorzitter van A.V.R.O.: Televisieproef dreigt te stranden „Propaganda van V.P.R.O. In elk opzicht verwerpelijk". De propaganda van de V.P.R.O. is in elk opzicht verwerpelijk. Hy tracht A.V.R.O.-leden te bewerken lid va Vrijzinnige omroep te worden met het argument, dat de V.P.R.O. uit de aether zal verdwijnen, wanneer hij onvoldoende leden heeft. Daar is echter geen sprake van. De vier grote omroepen hebben zich bereid verklaard er toe mee te wer ken, dat de V.P.R.O. bij het definitieve omroepbestel gehandhaafd blijft, ook wanneer hij geen 5 pet van het aantal betalende radioluisteraars heeft. Dit zei de heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., op de algemene leden vergadering die vandaag in Hilversum werd gehouden. De V.A.R.A. heeft vol gens de heer De Clercq de goede ver standhouding verstoord, door een mani fest aan de afdelingsbesturen en de Ar beiderspers, terwijl juist de V.A.R.A. altijd beweert, dat alleen zij wil samen werken. Op 1 Mei telde ons land 1.894.683 be talers van radioretributie. Voor el'k van hen betaalt de Radio-Unie vier cent per jaar aan het bureau voor muziek auteursrecht te Amsterdam. De heer De Clercq vindt, dat de 2% millioen de wereldomroep door de regering be hoort te worden opgebracht. De televisieproef van minister Spitzen i.m.v. de P.T.T. en Philips dreigt te stranden, doordat de grote omroepen geen animo hebben om geld beschikbaar te stellen. De A.V.R.O. is echter daartoe ten volle bereid, aldus de heer De Clercq. Het bestaan var. vier autonome organi saties voor de televisie is volgens de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, te kostbaar. Het ledental van de A.V.R.O. steeg het afgelopen jaar met 30.000 tot plm. 200.000. Prof. Dr G. A. LINDEBOOM maakt dikwijls het gebruik van een laxeermiddel noodzakelijk. Vergeet dus niet Zwitsolax U met vacantie gaatl Prof. Dr A. STOLK Opheffing reizigersverkeer eindelijk vastgesteld op 1 Augustus Minister Spitzen heeft thans gunstig be schikt op het verzoek van de Spoorwegen om de reizigersdienst te mogen staken tussen Den Bosch en Lage Zwaluwe; Boxtel, Uden en Boxmeer; Heerlen- Haenrade en tussen Apeldoorn en Dieren/ Doesburg. Van 1 Aug. af zullen dus op deze trajecten geen reizigerstreinen of N.S- autobussen meer rijden. De streek vervoerders nemen het passagiersvervoer Voor baby's op Atlantis 150 uitzetten In Augustus vertrekt opnieuw een zuigelingenschip. Er bevinden zich honderd baby's op de Atlantis, die in de nacht van Zondag op Maandag met militairen en gezinnen van militairen uit Indonesië in Amsterdam wordt verwacht. Veertig zuigelingen zijn boord ter wereld gekomen. Door de goede zorgen van „Hulp aan gerepatrieer den", georganiseerd door de stichtingen Pelita en Nederland helpt Indië, zijn 150 baby-uitzetten beschikbaar. Op korte termijn moest gezorgd worden voor 1800 gewone en 300 wollen luiers, 600 hemdjes. 150 bedzeilen, 300 dekentjes, 900 lakentjes. 450 sloopjes, 150 bedkruikjes, 150 molton onderleggers, 5000 veiligheidsspelden en grote hoeveelheden babypoeder en zeep. Tachtig gezinnen worden ondergebracht in de parterre van de militaire kazerne te Woerden en twintig in het dorpji Rouveen bij Staphorst. De ontscheping begint Maandagmorgen In de tweede helft van Augustus ver trekt uit Indonesië een schip met nog moeders, dan de Atlantis mee brengt. Is er nog plaats op troepenschepen? Tweede Kamerlid Meijerink (A.R) heeft minister Schokking ge vraagd of het waar is, dat verscheidene troepenschepen slechts gedeeltelijk ge vuld uit Indonesië naar Nederland zijn vertrokken, hetgeen onder het K.L.-per soneel grote ontstemming heeft gewekt. Ambonnezen willen naar huis Zij voelen niets voor gevangen kampen De speciale correspondent van ANP te Djakarta, seint, dat men zich in Neder landse kringen zorgen maakt vraag of de reorganisatie van het KNIL dezer voltooid zal zijn. De grote moeilijkheid vormt namelijk de vraag, t er gebeuren moet met het Ambonne- personeel, dat niet in dienst van de Apris komt en dat naar huis wil, doch dit niet mag zolang het geschil met Am- bon niet is opgelost. De RIS wil, dat de Ambonnezen in zgn. doorgangskampen wofden gebracht, doch het Nederlandse opperbevel acht dit niet mogelijk, daar de Ambonnezen zich niet goedschiks zul len laten ontwapenen, tenzij zij naar Am- bon terugkeren. Van Nederlandse zyde begrijpt m ens, dat verder uitstel de grootste lijkheden zal veroorzaken, daar de sultan Djokja zijn persoonlijk aai het spel heeft gezet om de zaak inderdaad op 26 Juli te voltooien. Protest van dochter van Willem Maris Het gemeentebestuur van 's-Graven- hage heeft een schrijven ontvangen van A. Biezevel-Maris, een dochter van Willem Maris, in welk schrijven ge protesteerd wordt tegen het samenstellen kunstcommissie (c.q. voor de Jacob Marisprijs), welke zo weinig reke ning houdt met de funeste gevolgen van haar keuze voor het kunstleven in de toekomst. Niet minder dan 380 namen, van vele kunstenaars, zijn aan het schrijven toegevoegd als adhaesie- betuigingen. Studenten uit vele landen in Overschie In Overschie is gistermiddag de regio nale studentenconferentie, die gehouden wordt onder de auspiciën van de Inter national Student Service-World Student Relief, geopend. Daarbij was o.m. aan wezig mr Moh. Roem, de Hoge Verte genwoordiger van Indonesië. Prof. mr P J. Verdam (V.U.), burgemeester Oud e.a voerden het woord. Tweede Kamer over de echtscheiding Blijkens het voorlopig verslag over het etsontwerp op de echtscheiding is de Tweede Kamer het algemeen eens over de bedoeling namelijk het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, maar over de voorgestelde maatregelen is men min der eenstemmig. Vele leden erkenden, dat het aantal echtscheidingen belangrijk is toegenomen ,maar meenden toch ook dat de toelichting der regering niet vrij te pleiten is van overdrijving. Zij achtten de uitspraak dat de processen met over ijling worden gevoerd, minder juist. Zeer vele andere leden gingen hier te- _en in en verklaarden, dat er voor een deel der processen wel degelijk van over ijling sprake is, terwijl zij vooral wezen op het grote gevaar dat de echtscheiding iplevert voor de kinderen. Weer andere leden voerden aan, dat handhaving van een ontwricht huwelijk iet altijd in het belang der kinderen is Enkele leden merkten op, dat herzie ing van de financiële positie van d< rouw en de kinderen mitsgaders eer verhoging van de uitkering een rem tegen lichtvaardige echtscheiding zou zijn- Zeer vele andere leden echter achtten het niet juist 'het huwelijksgoederenrecht er bij te halen. Verscheidene leden wilden als extra echtscheidingsgrond: „Grove inbreuk op huwelijksplichten, waardoor een zodanige ontwrichting van het huwelijk is inge treden, dat herstel van de echtelijke ver houding niet kan worden verwacht". Ook middelbare meisjesscholen van het Rijk Een wetsontwerp is ingediend ter wij ziging van de M.O.-wet en de H O.-wet. De voornaamste wijzigingen betreffen het verlenen van voorschotten op subsidie t-b.v. gemeentelijke en bijzon dere scholen voor V.H. en M O. stichten van middelbare meisjesscholen door het ryk. Het ligt in het voornemen vooralsnog slechts een dertien rijks HBS'e deling MMS te verbinden; daarbij zijn slechts in aanmerking gebracht gemeen ten waar uitsluitend het rijk in de be hoefte aan openbaar M.O. voorziet. Oom Jarig (v. d. Wielen) overleden Gistermiddag is de heer J. v. d. Wielen, beter bekend als Oom Jarig, op 70-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Leeuwarden overleden. Hij kan de pionier worden genoemd van het volkshogeschoolwerk in Nederland. Eind Juni werd hij onder scheiden met de zilveren anjer Prins Bernhardfonds. voor zijn verdien sten voor de volksontwikkeling. Oom Jarig woonde vele jaren in de volks hogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) PROMOTIES AMSTERDAM (Gem Univ.) Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Psittacosis en nornithosis in Nederland' Dekking, geb. te Rotterdam en op proef schrift: „De voeding en de voeding! van de bevolking van Uden in 1948—1949", W. J. Schaab, geb. te Nijmegen. DELFT. Gepromoveerd tot doctor in technische wetenschap: T. Dijs, A'dam. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 8 Juli. 1 St.tr. 13.300, IJM 39—7980, motorlogger KW 9—3500, kust' sers: IJM 52—1010, IJM 228—1280, KW 189 ,760. HD 125<1560. Prijzen per kg: heilbot 2.05—1 tong 3—2.65, groot middeltong 2.80—2.04. kl. idem 2.10—1.94, tong I 1 36—1.24, idem II 98 —82, tarbot I 1.56—1 04: per 50 kg: grote schol 55—47, gr. mlddelsehol 55—43, klein idem 50—39, schol I 36—23, schol II 17—5.50, schar 11—9, verse haring 26—16, makreel 36—26: per 125 kg: grote kabeljauw 146—72, koolvis 46—42, leng 59—57. Binnengelopen is de KW 3 met 35 kantjes eigen vangst Overgenomen van de KW 2: 23 kantjes. KW 25—81 k. KW 54—33 k. IJM 75—160 k en van de KW 353—35 k. Van het erf van School en Kerk Europees plan voor de kerken Beroepingswerk Ned. Herv. Kerft. Beroepen :te Huizen (N.-H.) C. van Dop te Ameide; te Slijk- Ewjjk J. v. d. Werf, cand. hulppred. te Driebergen; te Overkerk R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen: naar Vollenhove W. Bieshaar te Ederveen. Bedankt: voor Heerjansdam F. Roos- n te Blitterswijck <L.); voor Breuke- ïen H. Onstein te Lemele; voor Ridder kerk L. Brasser te Riissen (nad. besl.). Geref. Kerken. Bedankt: voor Leid- schendam K. G. Idema te Lollum. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Does burg cand. W. van 't Spiiker te Zwolle n cand. C. Verhage te Middelburg. Beroepen: te Broek onder Akkerwoude cand. C. Verhage: te Scheveningen J. G. in Minnen te Huizen. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Zaan dam C. H. Lindeyer te Doetinchem, G. Kroes te Woerden en F. J. B. van der Chys te Zutphen. ►nsgez. Broederschap. Aangenomen: Oude-Bildtzïil B. K. Homan, prop. te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Yer- seke A. de Blois te Rotterdam-Zuid; te Dinteloord F. Mallan te Bruinisse. N. P. DEKKER EN J. M. SANDERS PROMOVEERDEN AAN DE V.U. Het academische jaar van de Vrije Universiteit te Amsterdam is gistermid dag besloten met twee promoties in de faculteit der wis- en natuurkunde De heer N. P Dekker, leraar aan de Chr. HBS te Gorinchem. promoveerde op Conforme theorie van tripelorthogona'.f stelsels". Een van zijn stellingen luidt: Bij vele orgels in kleinere kerken is de mensurering van het pijpwerk n het prestantenkoor te Het klankbeeld van deze instrumenten !s onbevredigend en ze zijn voor bege leiding van gemeentezang ongeschikt". andere stelling zegt: „De hoge plaats, die het orgel in vele nieuwere Prot. kerken inneemt, beïnvloedt acoustische werking op zeer nadelige ïjze". Promotor was prof. dr G. H. A Grosheide F Wzn. De tweede promovendus was J, M Sanders, leraar in Den Helder, op „Ver delingsproblemen bij gegeneraliseerde duale breuken". Promotor prof. dr J. F Koksma. L van Her Leider A B Breebaart. Voorburg; doet. ex. geschiedenis mevr. E W v Voorst tot Beest. J Woltjer, Leiden (cum laudei; dologie (taalk.) F kander. Leiden, R voorber. Kerkelijk Leiden. PAL Brinl raam. Leiden, H C F E v d Zee, Delft, C van Eijsinga, Lelden: doet. ex. Godgeleerdheid W J H Hubeek. Leiden; cand.-ex. Ned. recht de dames A E Schiff, Den Haag. T Roëll. Rotterdam, de P. Mostert, Den Haag. E B N de Los lamma, Leiden. T Is- in Soejono, Leiden imen M. Koopmans in, Leiden, L A Eigen- E Koopm Leider r Lim Apo, Leiden, M G A Blauwhof, Zoeternu P van Voorthuljsen, Leiden. C F P van Heek Den Haag. A van Wllligenburg. Den Haag. R J J Jansen, Rotterdam, J A L Brada, War- ga. J P C Bury, Nijmegen: cand. ex. psycho logie J P van der Geer, Rotterdam (cun- Den Haag; doet. ex Roy van Zuidewijn titeld „Röntgenographisch complexe verbindingen tusj waardige halogenlden", mej Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor kunde op proefschlft. get eener verklaring van het v< linkshandigheid', de heer A. te HiUegom. op proefschrift ge- de genees- eld: „Proeve schijnsel der De Europese betalings unie Ook vorderingen met plan- Schuman De thans te Parijs beklonken Europese betalingsunie zal met terugwerkende kracht tot 1 Juli j.l- in werking treden. Amerika zal een werkfonds van Marshall-dollars verschaffen Een ver- rekenkantoor zal de saldi in het beta lingsverkeer der versohillende landen regelen en deze zullen moeten worden weggewerkt door een combinatie van credieten en betaling in goud. De reken eenheid wordt gelijkgesteld aan 1/35 ounce fijn goud (0-8856 gram). De nadelige maatregelen tegen België zullen aflopen en op 1 Januari a.s. zul len alle landen een voor alle deelnemers gelden vrije li.ist invoeren vóór 60 pro cent van hun handel. De Franse minister Petsche diende eer. plan in voor een Europese beleggings- bank met het doel één Europees beleg gingsbeleid te voeren- De directie zou ir handen moeten komen van de vertegen woordigers der verschillendoe regerin gen. Tevens wordt uit Parijs, gemeld, dat de zeslandenconferentie over het plan-Schu- man goede vorderingen maakt. Mer. heeft gevolg gegeven aan Nederlands voorstel, dat het gezaghebbende lichaam verantwoordelijk moet zijn aar lichaam, dat niet de parlementen de regeringen vèrtegenwoordigt. De inhoud van het Italiaanse tegen voorstel van het plan-Stikker, dat eens ter sprake zal komen, is een Euro pese zone met voorkeurstarievi lijkend op het stelsel van het Britse Rijk. Vragen over vergiftiging van zalm en forellen Het Tweede Kamerlid Van der Zaal (A.R) heeft minister Spitzen gevraagd, of hij van de Duitse overheid schadeloos stelling wil eisen voor de vergiftiging van zalm en forellen in de Rijn, waar van we gisteren melding maakten. Nederlandse vakbondsleiders naar Engeland Een gezelschap van de Nederlandse vakbeweging zal aan de zomerschool te Dorking (Surrey) de Britse vakbewe ging bestuderen. Bekende vakvereni gingsleiders en parlementsleden zullen als leraars optreden. Vandaag vertrek ken 100 Britse vakverenigingsleiders naai België voor een studiereis en andere n naar Frankrijk. zijn buitengewoon rijk aan eiwit en vitamine B,. Laat die vooral niet verloren gaan. Kook de boontjes slechts een half uur onder water met een scheutje melk. Dat is voldoende Wat bonenkruid of peterselie maakt deze groente extra pikant en geurig. En eet U ze ook eens een keertje met ham of varkensvlees. Dan heeft U een koningsmaal! i BESSY K IV ING 15 ..Tussenbeide komen! Pardon moe der, ik vind het veel te interessant jp een afstand te kunnen gade slaan hoe die kleine schelm haar spel uitspeelt, 't Is natuurlijk uw zaak, u zult het mij toch wel veroor loven het geval amusant te vinden, niet waar? En u zult het met uw ge- j lieftalligheid mij wel willen ver geven, als ik er wat zorgeloos onder gestemd mocht zijn bijgeval, en den- „het sop is de kool niet waard". ;t was Edna niet mogelijk nog langer te twijfelen aan de identiteit van de vreemdeling, de inscriptie op het „schutblaadje" luidde N. A. M. en zij wist dat zij in de zoon van haar vriendelijke weldoenster de eigenaar van haar Dante had gevonden en de man, die haar grootvader had uitge vloekt, omdat hij te langzaam naar zijn zin het paard voor hem besloeg. Als zij dit slechts een uur eerder had kunnen weten, dan zou zij het aanbod hebben afgewezen, dat, nu aange nomen, niet meer veranderd kon wor den, of zij moest het feit mededelen, dat zij het hele gesprek gehoord had. En ook het vooruitzicht met hem onder één dak te leven, hoe zou zij dat ooit kunnen verdragen, een man, die zij zo verafschuwde en vreesde' De herinnering van de afkeer, die haar grootvader van hem had, ver grootte nu nog de hare. En als zij overdacht op welk een beledigende wijze hij zich over haar uitgelaten had, dan kende haar verontwaardi ging geen grenzen en met het schaam rood op haar wangen mompelde zij tussen haar tanden: „Ja, grootvader, hij is een wreed mens en ik zal nooit tot hem op kun nen zien of tot hem spreken! Hoe durfde hij mijn lieve grootvader zo te beledigen? Hoe zal ik ooit ontzag voor hem kunnen hebben, als hij zelf niet eens het minste respect voor zijn moe der betoont? O, ik wenste wel, dat ik nooit hier gekomen was! Ik zal hem altijd haten!" Op dit ogenblik kwam Hagar de kamer binnen en toen zij de opwin ding merkte die Edna niet kon ver bergen. zeide zij ernstig, terwijl zij haar vingers op de pols van het meisje hield: „Wat heeft je zo geschokt? Je gen zijn gloeiend heet; je bent veel te lang opgebleven. Is er een poosje geleden ook een heer hier binnen ge weest? Heeft mijn meesteres je ook gezegd, dat je hier moet blijven en je hier je opvoeding kunt krijgen?" „Ja, zij bood mij aan enige jaren >or mij te zorgen." „Nu, ik ben blij, dat het vastgesteld dus kun je blijven, want je kunt voor mevrouw Murray nog een troost haar leven zijn, als je je voorneemt haar genoegen te willen doen." Daarop zweeg ze en begon de kamer op te ruimen en Edna, zich het ver zoek van mevrouw Murray herinne rend, het personeel niet tot spreken aan te moedigen, keerde het hoofd naar de muur en sloot de ogen. Maar voor ditmaal had Hagar haar gewone stilzwijgendheid en geslotenheid aan de kant geschoven en zich over het ledikant buigend, zeide zij haastig: „Luister naar mij, mijn kind, want ik houd van je rustig, geduldig op treden en daarom wilde ik je een vriendelijke waarschuwing geven; je bent een vreemdeling in dit huis en zou in moeilijkheden kunnen komen. Wat je ook doen zult, zorg er geen geval de weg van mijnheer Nor man te kruisen! Blijf hem uit de weg, dan zal hij ook jou bijzijn niet zoeken; want hij heeft een zekere schuwheid voor vreemden en zou wel eer willen lopen om niemand te ontmoe ten; maar zou hij je vinden op zijn weg. dan zou hij zich aan niets storen en je slecht behandelen zo nodig vertrappen. Hij gaat altijd recht op zijn doel af en laat zich door niemand of niets daarvan afhouden. Hij denkt er zelfs niet aan acht te slaan op wat zijn moeder zegt en zij is zo goed als de enige, die tot hem durft te spreken. Hij haat iedereen en alles, maar hij zal niemand op de voet trappen of hij moet hem in de weg komen. Hii is als een ratelslang, die over zyn eigen gebied rondkruipt en een beet doet naar alles wt zijn spoor kruist. Boven alles, mijn kind. om des lieven vredes wil, tracht niet met hem te redetwis ten. Als hij zegt dat zwart wit is. spreek hem dan niet tegen en als hij zweert dat het water stroomopwaarts loopt, laat hem zweren en weet dan niet. dat het naar beneden loopt. Blyf uit zijn nabijheid en je zult wijs zijn; heb je hem één keer woedend, dan zou je beter met Satan zelf kun- vechten, al had die dan ook een gloeiende hooivork in de hand! leder- bang voor hem en loopt hem uit de weg en jy moet doen als de anderen, die met hem te maken hebben. Ik heb hem als kind verzorgd, maar ik stak mijn hoofd liever tussen de kaken van een wolf, dan dat ik hem iets in de weg zou gelegd hebben. Denk m wat ik je gezegd heb. Ik ben anders niet geneigd tot praten, ditmaal is het tot je bestwil. Onthoud, wat ik je meegedeeld heb, kind; en als je de vrede liefhebt, wijk dan van hem." Plotseling verliet zij nu de kamer Edna lag daar in de reeds inval lende schemering, verslagen en ont moedigd en niet begrijpend, hoe zij de moeilijkheden zou ontduiken, die zy onder dit dak. waar het lot haar heengevoerd had. zeker zou aan treffen- V. HET LEVEN OP „LE BOCAGE" Eindelijk was Edna zover, dat zij met behulp van een paar krukken de kamer kon verlaten, waar zij zo lang was opgesloten geweest en door iiet huis kon dwalen, waar zij elke dag weer nieuwe, voor haar interessante ontdekkingen deed. Voor haar bewonderende ogen scheen dit huis van weelde een sprook jespaleis, een betoverd rijk, en met begerige nieuwsgierigheid en grenze loze bewondering keek zy naar sl die mooie dingen, waarvan zij het nut zelfs niet kon vermoeden. Het huis was even elegant als kostbaar inge richt; alles wat maar de meest kies keurige smaak kon bedenken was aanwezig, terwijl de bewerkelijke mooie aanleg van het geheel duidelijk te kennen gaf, dat de eigenaar er een Voorstel van Brussels predikant In een artikel n.a.v. het plan-Schuman elt ds P. Fagel uit Brussel vandaag in „De Hervormde Kerk" voor, in zekere dit plan op de kerken van Europa Jte passen. Men zou dan moeten be ginnen met de kerken, die geestelijk het dichtst bij elkaar liggen: de Hervormde van Frankrijk. Duitsland. België, Schotland, Zwitserland, Nederland en ischien nog andere presbyteriaanse kerken. se kerken," zo schrijft ds Fagel .benoemen elk een commissie voor a met ruime bevoegdheden, welke issies samen het Europese plan bureau der presb. kerken vormen, dat in ïuw contact met de Wereldraad werkt. Enige levende initiatieven worden zo spoedig mogelijk tot „gemeenschappelijk bezit" dezer kerken gemaakt. Ik denk Kerk en Wereld voor de evangeli- aan Cimade voor de D.P.'s, aan coördinatie van de kerkelijke pers, aan opleiding van jeugdleiders en materiaal de godsdienstige opvoeding, •uwe activiteiten op het gebied van de opwekking van het gemeenteleven en de evangelisatie worden steeds voor of i hun uitwerking in het gezamenlijk erleg ingebracht. Nieuwe centra wor den niet gesticht dan na gezamenlijk erleg omtrent de meest geschikte plaats. De kerken zullen zich er op j gaan leggen elkander te leren kennen en zich voor elkander verant- delijk te weten. Hiertoe kan de ker kelijke pers in sterke mate bijdragen. Ook is het van belang, dat er theologen- gressen en uitwisseling van profes- en plaats vinden. Eveneens zijn be langrijk leidersconferenties, zoals deze ige jaren in Europees verband gehouden zijn. Maar dit alles is niet vol doende. Want het is de gemeente het is het kerkvolk bij wie deze dingen moeten gaan leven. Men kan dit trachten te bereiken door •n systeem van „geestelijke adoptie". Hiermede bedoel ik, dat er in de ge meenten correspondentiegroepen worden revormd. Amersfoort correspondeert met S'imes, Keulen met Edinburgh enz. Hier- ïit komen voort wederzijdse vacantiebe- soeken van gemeente aan gemeente, vaarbij alles wordt gericht op het leren tennen van elkanders gemeenteleven. Ook kan men overnemen het aan da jmstandigheden aangepaste systeem der .caravans" uit de U.S.A. Een groepje wel getrainde gemeenteleden, jongeren en ouderen, maakt een reis van gemeente nte in een ander land, met de bedoeling de beste dingen van eigen kerk delen en bij te dragen tot de ing van het gemeenteleven in de bezochte plaatsen." „De reformatie der 20ste eeuw" Thema van congres LC.C.C- in Genève. Zoals wij reeds meldden, zal het tweede plenaire congres van de interna tionale raad van Chr. kerken (I.C.C.C van 16 tot 23 Augustus in Genève wor den gehouden. Thans wordt gemeld dat het thema voor de onderwerpen op dit congres zal zyn: „De reformatie der twintigste eeuw uit de duisternis naar het licht". Het congres wil in de geest van de grote reformatoren der 16e eeuw het getuigenis voor het geloof bekrach tigen, de ware eenheid van alle Chris tusbelijders over de gehele wereld de monstreren en de prediking van het Evangelie bevorderen. Voorts denkt men gemeenschappelijk die stappen te kunnen ondernemen, die religieuze vrij heid kunnen waarborgen en ook wil het congres de strijd voeren voor het open houden der deuren in de zendingslanden daar naar Bijbelse beginselen het angelie te kunnen blijven verkon digen. Mesdag verslaat Neumeier De Nederlander Robert Mesdag heeft in de demi-finale voor de Diamond Sculls te Henley zyn landgenoot Tom Neumeier verslagen. De race tussen deze twee Ne derlanders was de opwindendste van de gehele dag. De jonge Mesdag ging met een voor sprong van één meter de finish door. Zijn tijd bedroeg 8 min. 54 sec. Vandaag kwam hij in de finale uit tegen de Britse kampioen Tony Rowe. Wimbledonkampioenschappen Patty wint het enkelspel In de finale van het herenenkelspel te Wimbledon heeft de Amerikaan Budga Patty met 6—1 8—10 6—2 6—3 gewonnen van de Australiër Sedgman. In het dames dubbelspel halve finaie versloegen Louise Brough en Margaret Dupont (V.S.) de Amerikaansen mevr. Buck en Anacy Chaffee met 61 63. In de halve finale van het herendub belspel wonnen de Australiërs Bromwich en Quist met 6—4, 3—6. 6—3. 6—4 van Drobny (Egypte) en Sturgess (Zuid- Afrika). Herendubbelspel halve finale: Brown en Sidwell (Australië) sl. Patty en Tra- bert (V.S.) 6—4 6—4 6—3. Gemengd dubbelspel halve finale: Louise Brough (V.S.) en Sturgess (Zuld- Afrika) sl. Doris Hart (V.S.) en Sedgman (Australië) 62 97. Zweed vestigt nieuw wereldrecord zweefvliegen De Zweed Manssen heeft een nieuw wereldrecord zweefvliegen gevestigd door met een vlucht van Ljungbyhed naar Joenkoeping een afstand van 390 km af te leggen in 5 uur 10 minuten. Ned. jeugdbasketballploeg verliest van België In het kader van de Amsterdamse sportweek werd gisteravond te Amster dam gespeeld een basketball-wedstrijd tussen jeugdploegen van Nederland on België. De Belgen waren veruit de bes ten en wonnen met 5613. (Aduertentie) Viervoudige werking van Chefarine „4". Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Eik tablet bevat vier wereldberoemde geneesmid* delen. Eén ervan Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5