OP BEZOEK BIJ KAPITEIN WESTERLING ACHTER DE MUREN VAN CHANGI Getuige, die 12.000 kilometer reizen moest Koningin woonde de uitvoering van „Petrouchka" bij Bas Wallaart speelde gister avond zijn afscheidswedstrijd De heer H. E. A. Gastelaars verlaat het Laura-comité NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 TU111950 (Van John Thiessen Jr.) SINGAPORE, 20 Juni 1950. Zoals U bekend zal zijn, vertrok ik Donderdag 15 Juni van Schiphol om als getuige voor Westerling in Singapore op te komen. Het zal zeker •en zeldzaamheid zijn en blijven, dat een getuige meer dan 12.000 km reizen moet. Met prof. Gerbrandy in eigen persoon aan het stuur bereikte ik veilig het vliegveld. moet dit alles eens rustig opschrijven." „Dat heb ik gedaan," zegt hij en over handigt me een groot aantal volgetikte bladen, bevattende het verhaal van zijn ie en van zijn gaan naar Singapore (hierop komen wij morgen uitvoerig terug. Red.). Het werpt een schel licht op het hoe en waarom der gebeurte- „John", zegt hij, „weet je, dat ik meer in 300 brieven gekregen heb uit alle delen van de wereld en dat mijn cel wel een persbureau lijkt. Hij laat me een brief van een schoolvriend zien, Nerin Emrullah Gun, thans een van 's werelds bekendste correspondenten bij de „Ca- nado Mondial", met het voorstel or de Amerikaanse pers een artikel Westerling te plaatsen, waarvan de op brengst voor Westerling zal zyn. Ei Zelfs mandje kersen bleef achter Gelukkig had ik alle speciale geschen ken voor Westerling afgewezen, want ik had al 30 kg. overvracht. Trouwens, had ik erin toegestemd om iets van dat alles mee te nemen, dan was het zeker het mandje kersen geweest, waarmee een oude dame kwam aandragen. Maar aan gezien die kersen toch beschimmeld zou den zijn aangekomen, heb ik haar aan geraden, ze zelf te verorberen. Ik moet zeggen, dat allerwegen het medeleven op vallend was. Evon voor ik het vliegtuig Instapte, werd Hr terzijde geroepen door een mij totaal vreemde persoon, die me nadruk kelijk wilde vragen toch vooral te zorgen dat Westerling niet naar Holland kwam, anders was het met hem gedaan. Geluk kig kon lk hem tevreden stellen met de mededeling, dat op de „Recorder" die lk Mj me had, een officiële mededeling van een regering stond, dat Westerling in dat land welkom was alleen al op vertoon ran een bewijs van Nederlanderschap. Opgewekt en tevreden kon ik mijn spe ciale missie beginnen. Zij gold de man Westerling, door velen veracht en be spot. maar voor meerderen een man vau moed en prestige. Van alle Intercontinentale vluchten welke ik gemaakt heb, was dit wel de mooiste. Tot Rome een hoop Amerika nen, die het heilige jaar wilden vieren, daarna Egyptenaren die naar het Zuiden gingen, en zo viel het op, dat onze K.L.M. nog altijd internationale vermaardheid Damascus was een evenement. De Arabische pers begon een vraaggesprek en interesseerde zich voor Westerling. Het interview werd in het Arabisch neer gekrabbeld. Een foto werd gemaakt en bijna had ik de rode baret van Wester ling nog uit het vliegtuig moeten halen. Met de belofte dat als Westerling bin nenkort Damascus aandoet er een groot diner op hem wacht, namen we afscheid. Zware dobber De dag na aankomst te Singapore heb lk een uitvoerig gesprek met zijn advo caten. Ze hadden niet gedacht, dat de achtergrond van de hele zaak zo ernstig zou zijn, en zü" blij, dat ik gekomen ben. We bellen meteen de officier van Justitie op, of ik mijn vriend mag bezoeken. Het zal een zware dobber worden. Meer dan 80 personen hebben het al gevraagd, ook vele journalisten, maar allen Is het ge weigerd. „O", zegt de Officier van Justitie, „de getuige die 12.000 km. gereisd heeft; moe ten we toelaten," en dan krijg ik de officiële mededeling van „Secretaris van Koloniën", dat ik Westerling bezoeken mag. Het is half twaalf en met een vrien delijke Maleier aan het stuur, die zelfs nog een woordje Soendanees spreekt, ga ik op weg naar de Changi-gevangenis, die 13 mijl buiten de stad ligt, een ge bouw met hoge, dikke, grijze muren. Ik heb voor Westerling appelers, peren en druiven meegebracht en wat chocolade- Nog voordat lk op de ijzeren deur klop, gluren een paar donkere ogen door een getralied venster en een deel van de grote deur opent zich. Een tweede deur wordt ontsloten en keurige wachten met groene baretten het lijkt wel, of ik bij de „speciale troepen" ben aangeland en gebruinde gezichten ontsluiten poort na poort, totdat lk bjj de hoofdwacht kom. Zijn jongens Na nog even getelefoneer duurt het niet lang meer, of met een Britse be waker staat Westerling voor mij. We worden In het kantoor geleid van mr Spurgeon, een van de beide gevangenis directeuren. Mr Spurgeon is een aller aardigste man, die zelf hier knijp heeft gezeten onder de Japanners en misschien zullen vele Nederlanders, die ook in dit oord gevangen zaten, hem nog wel ken nen. Hü laat ons alleen en we kunnen vrijuit spreken. Westerling ziet er patent uit. Men had mij gezegd, dat hij wat terneergedrukt was, maar deze man die voor me zit, vraagt me meteen: „Wat gaan we doen?" Ik zeg hem: „Eerst zor gen, dat je eruit komt" „Ja," zegt hü, en hü laat erop volgen, dat hü zün jon gens niet ln de steek wil laten. Dat Is de echte Westerling. Dan begint hü te vertellen van het moment, dat we elkaar op Java vaarwel hebben gezegd en wat daarna gebeurd is. Ik onderbreek hem en zeg: „Ray, je PUZZLEPROMINENTEN De duyteboom is weer geschudt. De silverappels ploften needer. Men smaeckt verruckt het soete nut en apegaept nae 't volghent weeder. 1. H. van Schie, Baljuwstraat 35, Katwijk aan Zee; 2. mej. H. v. d. Haak, Brouwerstraat 25, Rijnsburg; 3. P. Aalbersberg, Hermanstraat 15, O pluckersvolck beyvert u den boom te schudde nae uw oordeel. Misviel u het profyt oock nu, dan vanght gü soms een volghent voordeel. aanbieding om voor de film te werken, een verleidelyk aanbod van Warner Brothers. Een ander schrüven is van de „London Daily Mail" met een uitnemend voorstel en een schitterende aanbieding. Ook ont dek ik een brief van Alfred van Sprang met de mededeling, dat hü geprobeerd heeft Westerling te bezoeken, maar dat hem dit niet was toegestaan. De eerste We hebben nog veel besproken, dat in dit stadium niet neergeschreven kan worden, maar we hebben afgesproken, door te gaan tot er recht geschied is. Het laatste kwartier staan er drie ge vangenbewaarders bü ons die één en al oor zyn voor wat ik meedeel over de ontwikkeling in Indonesië en Europa. En als ik, na drie uur bü hem te zijn ge weest, hem de hand druk, kükt Wester ling mij aan en zegt: „Je gaat niet terug zonder mij, John." Mijn antwoord ls kort en krachtig: „Remember that, Ray!" De bekende procedure van afmelding en het opengaan van al die binnen- en buitendeuren voltrekt zich snel en dan sta ik weer buiten, maar ik heb Wester ling gesproken als de eerste, die buiten zijn advocaten by hem toegelaten werd. Morgen hoop ik hem weer te zien, dan moet hij voor de rechtbank verschenen. En als Westerling naar Singapore ge bracht wordt om verhoord te worden, vereist dit speciale maatregelen, heeft me de wacht verteld. (Nadruk verboden) Bijzondere manilestatie in het Holland Festival !et was voor de 2000 mensen, die gisteravond het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bevolkten, een grote verrassing, vlak voor het begin van deze Holland Festival-uitvoering, Koningin Juliana te zien binnenkomen. Onze Vorstin werd begroet met het Wilhelmus, gespeeld door het Concertgebouw-orkest oJ.v. Gustave Cloez. De zaal gaf door de talrijke prachtige, avondtoiletten een feestelüke aanblik en i onder de aanwezigen waren ook burge ter Schokking en mr Reinink, secr.- van het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. Het belangrykste deel van deze avond as ongetwijfeld de uit- en opvoering van Strawinsky's „Petrouchka" door het Con certgebouworkest o.l.v. Pierre Monteux het Grand Ballet de Monte Carlo, met de choreografie van Michel Fokine. Het behoort in ons land tot de uitzonderingen de „Petrouchka" in zijn geheel te zien en horen uitvoeren. Dit werk, waartoe de aanleiding eigenlyk was het plan om een stuk voor piano en orkest te schrijven a la Webers „Konzertstück", is een van de klassieke composities van Strawinsky. De speelsheid van dit pianostuk nog opgenomen in het tweede tafereel van „Petrouchka" inspireerde hem en de choreograaf Diaghilev het werk uit te breiden tot een dramatisch ballet, waar van de hoofdfiguren drie levende pop pen zouden zijn, die optraden bij een Rus sisch volksfeest. Met dit werk heeft Strawinsky muzikaal gezien eei stap vooruit gedaan en o.m. hi van de bitonaliteit geopend. Er zijn ook heel nieuwe klankdiménsies gekoi de orkestrale kleurenpracht viel wel hoogty. Juist hier toon Strawinsky een eigen physionomie al? nu als colorist. Dit Russische volksfeest, met volksdansen, een tovenaar en een pop penkast, alles in een primiteit en een carnaval van kleur, beweging en rhyth- me, is een van de grootste creaties ge worden van het Russische ballet. En hier vinden we de volkomen gelyk- •aardigheid van de beide elementen in deze kunst. De uitbeelding in de bewe ging en de muziek verdringen elkaar niet, omdat deze kunst synthetisch is. feite zü geen der beide elementen sen, ook al wordt de „Patrouchka" vaak alleen als orkeststuk gespeeld. Er de „Patrouchka" een krachtig stuk Russische folklore gegeven, volbloedig levenslustig. En zo dus geniaal tieeft Monteux het dan ook met het Con certgebouworkest gespeeld. Zo heeft ook de Monte Carlo-groep het in de beweging uitgebeeld, niet ruw, niet ongebolsterd, iart en verve. En hier is ideale eenheid bereikt tussen de elemen- de alomvattende synthese der (een vaak genegeerde synthese) .1. klank, rhythme, lijn, beweging en gelaatsuitdrukking. Dank zü vooral de prachtige prestaties van Rosella High- tower, Nicolas Orloff en Raoul Celada, die de drie poppen dansten. Voor de pauze ging de pantomime Gi selle met muziek van Ad. Adam (1803— 1856). We willen direct erkennen dat deze muziek, niet al te best gespeeld door het Concertgebouworkest o.l.v. Cloez, niet tot de grote werken kan worden gere kend. Doch vergeleken met de andere balletmuziek uit de tijd van Adam het een hoogtepunt en het prototype het Frans-romantische ballet. De muziek raakte echter op de achtergrond bü psychologisch zo uitermate sterke gave van het beminde en ongelukkige meisje Giselle door Tamara Toumanova. Dat was na een Pavlova de grootste creatie van deze rol, ook technisch. En Allen i Uledhi.ll, JThiessen Jr. »sy see fer. ;ig the Ooamiés.oner of Prisons infomed sc&ordxngly, I have ths hotwijx to b«, CeatOepA, tour obedient servant, rfjL - a 9ShK -* Hier hef machtige papier, dat t En hielp U. V. S. aan een 30 zege op Quick Boys BAS WALLAART, de populaire aanvoerder van U.V.S., heeft gisteravond defini tief een streep gezet onder zü11 actieve voetballoopbaan. En het kwam zo uit, dat hü zü" laatste wedstrüd met het elftal, waarvoor hü zoveel betekend heeft, speelde tegen het elftal, waarvoor hü veel zal gaan betekenen: Quick Boys. Nog even en we krügen de Kantebeen-school van U.V.S., tegen de Wallaart-school van Quick Boys te zien. bleef het, ondanks de hardnekkige po gingen van Quick Boys om een beter resultaat te boeken. Na afloep van de wedstryd werd Bas Wallaart in de cantine hartelük gehul digd. Voorzitter Wondergem liet alle ver diensten, die Bas voor zün club en het Nederlandse voetballeven heeft gehad, de revue passeren, en bood hem namens U.V.S. een vulpenhouder en vulpotlood ln étui en zyn vrouw bloemen aan. De heer W. Caro, voorzitter van de afd. Leiden van de K.N.V.B., schetste wat Bas, de sportieve, voor de L.V.B. heeft betekend en overhandigde hem, als klein aandenken voor zijn medewerking aan de Bond, een ets van de Waag. Wethouder A. J. Jongeleen betitelde Bas als een fijne voetballer en als een waardig vertegenwoordiger van de men sen, die het goed met de sport menen. De afscheidswedstrijd van Bas was nu niet direct een geweldige. En dat kon .et, als men de omstandigheden in acht neemt. U.V.S. had wekenlang geen bal aangeraakt en Quick Boys moest noodgedwongen met een elftal uitkomen, dat vele invallers telde. Slechts Bouw, De Best, Barnhoorn, Zandbergen, v. d. in het eerste elftal present, waarvan Vis en Zandbergen bo vendien nog op voor hen vreemde plaa:- sn speelden. Het aardige was echter, dat Quick Boys, ondanks deze handicap, toch voor maal het stopperspil-systeem in toepassing bracht. Natuurlijk gebeur de dit niet vlekkeloos. Dat kon onder deze omstandigheden ook niet. Maar we toch, dat de Boys op de ingesla gen weg moeten voortgaan. De betere techniek van U.V.S. was in deze wedstrijd meer waard dan het en thousiasme van de Katwykers. Het ging slechts om, hoe lang Quick Boys be stand zou zijn tegen het voor hen uitput tende spel der Leidenaars. En dat viel alles mee. De Best c.s. hebben tot het einde dapper party geboden en had Van Wel in het laatste kwartier niet een paar maal ten koste van een corner red ding kunnen brengen, dan waren de blauw-witten aan een verdiend tegen- punt gekomen. U.V.S. wilde het vaak veel te mooi doen, vooral voor het doel van Bouw. Bovendien was het met het schieten van de thuisclub niet best gesteld. Zo kwami het, dat ze eerst 1 minuut de leiding kon nemen. M. de Wolf, die het Quick Boys-doel herhaaldelyk Hillegomse arts promoveerde te Leiden „Het veischijnsel dei linkshandigheid" Dokter A. van Straaten. arts te Hille- gom. promoveerde gistermiddag aan d« faculteit der geneeskunde van de Leidse Universiteit tot doctor in de geneeskun de op het proefschrift „Proeve ener ver klaring van het verschynsel der links handigheid". Zijn promotor was prof. dr E. A. E. D. Carp. In de inleiding tot zyn proefschrift ees dr Van Straaten er op, dat het probleem van de linkshandigheid heden ten dage weer in het licht der belang- s filing staat Over dit onderwerp ver schijnen telkenmale nieuwe overzichten en beschouwingen, wetenschappelijke zowel als meer populair gestelde. Spr. hoopte, dat men het feit, dat een samen vatting nog eens in een proefschrift ver scheen, niet euvel zal duiden. Van practisch belang is, dat het ver schijnsel van de linkshandigheid niet mag worden opgevat als van minder waardige aard en dat men steeds meer en wel voornamelijk in onderwijskrin gen er van wil gaan afzien, de van na ture linkshandigen tot rechtshandigen om te vormen. Van meer wetenschappe lijk belang echter is het feit, dat recent onderzoek aantoonde, dat men naa: pure rechtse en de pure linkse typen een grote groep dient te onderscheiden van overgangsvormen, een groep die ge vormd wordt door individuen, welke met betrekking tot hun handigheid geen onafhankelyke grootheden behoeven te vertegenwoordigen, maar die zich door aanpassing van linkshandigheid oi rechtshandigheid trachten om te scha kelen. Naast de meer theoretische beschou wingen richtte dr Van Straaten het prac- Militaire oefeningen in Het Kanaal en Noord-Duitsland De eerst komende twee weken zullen vliegtuigen, onderzeeërs en schepen van de vijf landen van het Verdrag van Brussel (Engeland, Frankryk en de Be- neluxlanden) oefeningen houden in Het Kanaal. Het doel der manoeuvres is 't oefenen in de bescherming van c vooien tegen vliegtuigen, duikboten mijnen. Na afloop zullen te Brest in Frankrijk besprekingen plaats vinden tussen de bevelhebbende officieren. In Noord-Duitsland zullen van 25 tot 29 Juli gecombineerde landmanoeuvres worden gehouden door het Britse RUn- leger en de Noorse en Deense troepen, die in West-Duitsland zijn gestation- neerd. Voor het houden van besprekingen met Amerikaanse militaire autoriteiten zyn te Washington de stafchefs der Franse gewapende diensten o.l.v. gene raal Lecheres, aangekomen. De heer Bartoe van Emma uit Dordrecht liet zijn waarderende woorden van fraaie zilveren asbak vergezeld gaa de heer J. Pluimgraaff, voorzitter Quick Boys, vertelde, hoezeer zyn club Wallaart als voetballer waardeerde. Zyn beste wensen gingen vergezeld bloemen. Koos Fasel was de woordvoerder de strydmakkers van Bas. De waardering voor de scheldende aanvoerder werd uit gedrukt ln een actetas, terwyl de jongens mevr. Wallaart in de bloemetjes zetten. Ook de heer M. Wolters bood Bas nog iets aan. Het staat nu vast, dat de sympathieke initiatiefnemer van de Alphense rijwiel- vierdaagse. de heer H. E. A. Gastelaars, de gelederen van zy'n naaste medewer- kers vandaag, bü het eindigen var derde Laura, gaat verlaten, hoog had gezocht, schoot tegen de paal L D*gepensionneerde referendaris en Fasel wist de terugstuitende bal on- de P T T. heeft in 1947 het prachtige ini- houdbaar lang. de uitstekend op dreef tiatiel genomen voor het organiseren zijnde Bouw in het net te plaatsen. vierdaagse fietstochten door het hart Tonny Kantebeen verhoogde in de Holland en Utrecht, met het doel de deel- tweede helft de score tot 2—0, toen hij i nemers dagen van zeer gezonde ontspan- dichtby een voorzet van Laurier be-ning te verschaffen. Aan deze tochten nutte en het was Blom, die Bouw met j ligt niet de wedstrijd-gedachte ten grond laag schot in de uiterste hoek voor slag. maar uitsluitend het toeristisch prin- de derde maal passeerde (3—0). Daarbij cipe. De honderden personen, die nu Zon op de derde dag L.A.U.R.A.-rijders naar Utrecht en weer naar Hilversum Tempo btehoefde niet moordend te zijn Een voor velen onbegrijpelijk besluit de Lauratochten hebben deelgenomen, hebben dit gerespecteerd. En zij hebben de heer Gastelaars leren waarderen. In eenvoudigheid heeft hij zich als organi sator van deze vierdaagse opgeworpen en juist zijn eenvoud deed een grote kring van vrienden en vriendinnen rondom hem ontstaan. De woning van de heer Gastelaars stond altijd wagenwijd open. Enkele weken geleden al vingen wy het gerucht op. dat de heer Gastelaars zou heengaan. Och, er zijn zo veel ge ruchten. Maar dit bleek werkelijkheid te bevatten. Zyn besluit is nu gevallen. En wij kunnen het slechts betreuren. Met hart en ziel gaf de heer Gastelaars zich aan de Laura. En wy vragen onwillekeu rig. wat toch wel de reden van dit heen gaan mag zün. Voor velen is deze be slissing onbegrijpelijk. Alphen heeft veel aan de heer Gaste- „Opa" Berkhouwerfverscheen gisteren toch aan de start. Wel had hü meer last van de smak, die hü op de Amsterdamse keien had gemaakt, dan de dag er voor, maar het ging wel volgens hem. En dat dit waar was, bleek wel in deze zw stc rit van de vier. „Opa" reed hein kwiek en opgeruimd uit. Het sombere wolkendek was er de oorzaak van, dat de eerste 50 km naai de Domstad in snel tempo werden af gelegd. Men vreesde, dat deze derde dag een herhaling zou worden van die van vorig jaar, toen het goot en stormde. Maar de vrees bleek ij del. Bij de grens van Utreoht kwam het André Eglevsky als Albert en Marjorle Tallchief, als de Koningin der Willis ga ven eveneens een wonderlyke sublimatie van dans. Daar stond het groepwerk by achter. Langdurig heeft men geap plaudisseerd voor deze byzondere mani- festie in het Holland Festival. Corn. Basoski. Naar 't open vrije strand mooiste deel van het parcours. De his torische stad Utrecht werd doorkruist o.l.v. de politie aldaar en langs de sin gels en straten stonden vede belangsiel- Vanuit de Domstad ging het via De Bilt, Bilthoven, Soestdijk en Baarn vour de tweede maal naar de „hoofdstad" van het Gooi: Hilversum. Van het Gooi kun nen de rijders maar niet genoeg krijgen. Het natuurschoon is er dan ook on geëvenaard. 's Middags ging er zowaar een warm zonnetje schijnen. Een prettige terug tocht werd daardoor verzekerd. Het snelle tempo van 's morgens werd vaar wel gezegd en rustig peddelde men „huis"waarts. Minder vroeg dan anders, veelal tussen 4 en 5 uur. kwamen de rijders op het IJsclubterrein aan. De Avada-wagen heeft zo nu en nog wel dienst moeten doen, maa: voor zover bekend zyn er geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Vandaag, de grote dag met het kleinst aantal af te leggen kilometers, voei deelnemers o.m. naar Rotterdam, afstand bedraagt ongeveer 104 km. Lou Bandy vond 's avonds in de L.A.U.R.A.-tent een zeer welwillend ge hoor. G. van Mild en zijn band verhoog den de gezellige stemming nog meer. JOURNALIST H. A. L. HOEFT NIET TE ZITTEN De Haarlemse rechtbank heeft de 45-j. Amsterdamse journalist H. A. L. veroor deeld tot f 500 boete subs. 50 dagen hech tenis en ontzegging van de bevoegdheid gedurende vier maanden een motorrijtuig te besturen. Hij was door de kantonrechter in Haarlem veroordeeld tot vier weken hechtenis en een verbod van een jaar om motorvoertuig te besturen. Veertien dagen geleden was dezelfde straf geëist. laars te danken. Prins verwelkomde 1300 Amerik. studenten „Geloof niet aan slogan van een stervend Europa" (Van een onzer verslaggevers) Gisteren zün twee schepen vol Ameri kaanse studenten de Rotterdamse haven binnengelopen: de Volendam met 1325 jongelui, de General Ballou met 1515. De studenten op de Volendam morgen verrast dat Prins Bernhard ln eigen persoon hen kwam verwelkomen. De Prins sprak op een manier, die jongeren aantrekkelük vinden: namelijk zo gewoon mogelyk. Hy sprak over het samen vechten in de oorlog, niet omdat we dat zo leuk vonden, maar uit bittere noodzaak. In Europa zullen de Ameri kanen allerlei tegenstellingen met de nieuwe wereld ontmoeten. „Gelooft niet In de domme slogan van het stervende Europa. Houdt Uw ogen open en ge zult zien hoe springlevend Europa is." Toen de Prins aan boord ging. de ovaties niet van de lucht. De Ameri kanen wilden wel wat terug doen, een cadeautje hadden ze niet meegeno men. Maar een der studenten, Francis Fisher, zegde de Prins dank en overhan digde een origineel geschenkje: een „col legesweater", een lang shirt, dat byna tot de knieën reikt en dat elke Ameri kaanse student draagt. Op het shirt wa ren alle namen der Amerikaanse univer siteiten geschreven. Vele studenten stapten over in de trein naar Parijs. Er zün vliegtuigen gechar terd voor Londen en Kopenhagen. Naar verluidt zullen ongeveer 400 hun vacan- tie ln Nederland doorbrengen. De reis ls georganiseerd door het Ned. bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen. Chr. Emigratiecentrale bestaat 12 V4 jaar De Chr. Emigratie Centrale houdt op 5 Augustus in het gebouw voor K. en W te Utrecht de algemene ledenvergade ring. Het is dan precies twaalf en een half jaar geleden, dat de Centrale ont stond uit de Geref. Emigratievereniging. tische en proefondervindelijke onder zoek op de bepaling der handigheid bij tweelingen. Verder trof hij vergelijkin- tussen de categorie der één- en die der twee-eiige tweelingen. In de disser- waren zestien stellingen opge- f?* Begin van het begin De kortgeleden overleden veldmaar schalk Wavell heeft eens gezegd: „Nie mand wenst te sterven; wat beweegt de soldaat dan zijn leven in de waagschaal te stellen?" Generaal Mac Arthur, die thans in Korea de soldaten weer aan voert in de krijg, heeft datzelfde pro bleem overdacht. Hij formuleerde het positiever. n.l. zo: „De mens wil niet vechten en sterven, tenzij hij weet waar voor hij vecht en waarvoor hy sterft." Aan deze twee uitspraken moesten we denken, toen we de nota inzake het defensiebeleid (waarover we een vorige week reeds schreven) nader bestudeer den, voor zover het daarin gaat om de opbouw van een legermacht. Over het „Waarom een soldaat vecht" zouden meer uitspraken van bevelheb bers aan te halen zijn. er zou meer over te zeggen, zijn, maar deze twee tonen dui delijk aan. dat het voor de vorming van een goed leger absoluut noodzakelyk is. dat de soldaat vertrouwen heeft in het apparaat waarvan hij deel uitmaakt en ten tweede, dat hij gegrepen is door het ideaal waarvoor hij de oorlog ingaat. Voor de legeropbouw is dat van het grootste belang, want hoever de tech niek dan ook voortgeschreden mag zijn, een leger zonder soldaten is vooralsnog ondenkbaar. Het vertrouwen in het ideaal en de paraatheid van het militaire apparaat hangen ten nauwste samen. Hoe zal men de bevolking, en de soldaat in het bij zonder, warm maken voor een ideaal, als de regering in gebreke blyft het noodzakelijke militaire apparaat ter be scherming van dat ideaal in dit geval het behoud van het territoir in West- Europa. en dus ook van Nederland, als essentiële voorwaarde voor het in vrij heid voortbestaan van het Nederlandse volk te verschaffen? In de nota toont de regering dit te beseffen. We lezen daar n.l.: „Het is slechts verantwoord van militairen te vergen een verdedigingsstrijd aan te gaan. indien zy in voldoenden getale, be hoorlijk bewapend en uitgerust kunnen optreden." Nederland, zo zegt de nota verder, is niet vergeten, dat zijn strijdkrachten de laatste wereldoorlog ingingen met een volstrekt onvoldoende bewapening. Daar om dienen tijdig de nodige voorbereidin gen getroffen te worden. Men kan zich over deze uitlatingen slechts verheugen, want alleen als men dit als uitgangspunt neemt, mag men verwachten, dat de wil tot verdedigen en tot zelfhandhaving levend zal blijven. Maar tegelijkertijd vraagt men zich toch af. waarom de regering zo laat tot dit inzicht is gekomen. Twee jaar ge leden schreven we dit reeds en het is nadien in velerlei toonaard herhaald. Meer dan eens is gezegd: het is de hoog ste tijd, dat begonnen wordt met de op bouw van een strijdmacht. Maar Den Haag zweeg. En vandaag moet aan de opbouw van die strijdmacht nog begon nen worden. Natuurlijk zyn daar rede nen voor. De ongelukkige Indonesische politiek van de regering is er slechts een van. De controverse tussen het financieei-mogelyke (een uitermate rek baar begrip) en het militair-noodzalijke is een tweede. En er zyn nog meer rede- Maar hoe het ook zij, vijf jaar na de oorlog bezit Nederland nog geen strijd macht en is het niet in staat zulk een strijdmacht op korte termyn op de been te brengen. Want de minister moge dan in de nota zeggen, dat we beschikken over can groot aantal behoorlijk geoefende mili tairen (de uit Indonesië teruggekeerden», die voor de landsverdediging van grote betekenis zijn, aan de andere kant moet helaas gezegd worden, dat de minister niet in staat is deze troepen op korte termijn te mobiliseren. En dat om de heel eenvoudige reden, dat er voor deze troepen geen wapenen zyn en dat een mobilisatieschema ontbreekt. Deze troepen had men in korte tijd paraat kunnen hebben, indien men ze bij hun terugkeer uit Indonesië had kun nen indelen en indien men de nodige wapens en munitie in de verschillende mobilisatiecentra had kunnen opslaan. Maar dit militair-noodzakelijke was volgens de regering financieel niet mo gelijk. Het is dus niet gebeurd en zo staan we vandaag nog, by het begin, misschien zelfs nog maar by het begin van het begin. De legeropbouw is dus urgent, uiter mate urgent. Die toon beluisteren we in de nota o.a. wat te weinig. We zün nuch ter genoeg om te begrypen, dat men niet alle andere volksbelangen opofferen kan aan de defensie, maar anderzijds is ook waar, dat het verlies van onze zelfstan digheid het eind van vele, zo niet alle volksbelangen betekenen zou. En daarom is de defensie van het grootste belang. Dat dit geld kost is duidelyk, maar hier kan de samenwerking zoals die ga- regeld is in het pact van Brussel en in het Atlantisch Paot, ons zeer te staae komen. Niet zo, dat wij op onze lauwe ren kunnen rusten, maar wel in die zin, dat doublures voorkomen kunnen wor den, dat de geldmiddelen zo efficient mogelyk worden besteed. Als taak voor de Nederlandse krijgs macht ziet de regering het in hoger ge allieerd verband tegenhouden van de vijandelyke strijdkrachten waarvoor land- en luchtstrijdkrachten nodig zijn. In de tweede plaats dient gezorgd te worden dat 'svyands luchtstrijdkrachten afdoende kunnen worden bestreden en daarvoor moet beschikt kunnen worden over een luchtmacht en luchtafweer. In de derde plaats dient de krygsmacht te zorgen voor het openhouden en bescher men van onze havens en zeeverbindin gen. een specifieke marinetaak dus. En tenslotte dient gezorgd, dat het achter land rustig blyft, en hier komt de be tekenis van de Nationale Reserve naar In een volgend artikel willen we be zien. of het beleid, dat de regering voe ren wil bij de opbouw van de krijgs macht van dien aard is. dat de hier ge stelde taken behoorlijk kunnen woraen vervuld, en of op die wijze het onmis bare vertrouwen van de bevolking ia het militaire apparaat verkregen ka*

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3