ïlieume fciiwdjc (Uimnutl Truman wil geen reservisten oproepen, noch meer geld vragen Optimisme overheerst ondanks verklaarbare tegenslag Vier uren wanorde te Brussel om Koning Leopold Ambon biedt troepen aan voor Korea Wist U Het Wilhelmus klonk op Ambon, toen Kota Inten wegvoer Bij een kroniek VHIJDAG 7 JULI 195TJ BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN T1ÊNi 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8164 CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Staatvasttcl; Is gfirtfttreo myn bert in teghcasDoet" Op bezoek bij kapitein Westerling DIRECTIE: F. DIEMER Terugtocht houdt aan Niettegenstaande de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea nog steeds terugtrekken, verklaarde president Truman gisteren op zijn persconfe rentie, dat hij optimistisch was. „Alles op Korea komt voor elkaar", aldus de president. Hij voegde er aan toe: „Er zijn op het ogenblik geen plan nen, om de nationale garde of reservisten van de Amerikaanse gewa pende macht op te roepen in verband met de oorlog op Korea. Ik zal het Congres ook niet om meer geld vragen voor de oorlog in Korea", zo besloot de president. Het communiqué van MacArthur meldt voortgezette aanvallen van de Noord- Koreanen langs de lyn Soewon-Sigral- Kumyangjang. die ten Zuid-Oosten van Soewon loopt. In Zuidwaartse richting rukken de eerste-, derde- en vierde di visie der Noord-Koreanen op naar Osan, 23 km. ten Zuiden van Soewon. Pijong- teak, dat ook in deze omgeving ligt, zou reeds gevallen zijn. De haven Intsjon is nu in handen van de Noord-Koreaanse troepen. Tot aan Pogang toe (130 km. ten Zuiden van Samchok) wordt versterking gemeld van de vijandelijke bewegingen. De Zuid-Koreanen reorganiseren hun eenheden. Noord-Koreaanse vliegtuigen deden aanvallen op een versterkingssta tion te Osan. Zij droegen echter Zuid- Koreaanse kentekenen, waarmee het eer ste bewijs geleverd is, dat er misbruik van kentekenen wordt gemaakt. Het communiqué ontkent, dat een Amerikaanse voorpost, zoals gisteren ge meld, onder de voet gelopen zou zijn. Zij is teruggetrokken en opnieuw gegroe peerd. De activiteit van de luchtmacht was, ondanks het slechte weer, zeer uit gebreid en gericht tegen bruggen, wegen, stations en vijandelijke opslagplaatsen. De uitwerking ervan moet zich zeer binnenkort op de Noord-Koreaanse troe pen doen gevoelen. Tot nu toe vernielden de Amerikanen 20 tot 35 tanks van Russische .oorsprong en 19 tot 25 Yaks vliegtuigen. De commu nisten beschikken over 160 tot 170 zware tanks. Slechts kleine eenheden In aansluiting op dit communiqué, ver klaarde de Amerikaanse commandant in Korea, generaal Dean, dat slechts kleine eenheden Amerikanen ingezet waren te gen de Noord-Koreaanse colonnes vecht- wagens. Zij hebben hun taak goed ver vuld. Tot nu toe was slechts een half bataljon, aldus generaal Dean, in corttact met de Noord-Koreaanse gevechtswagens. Nieuwe versterkingen vloeien Korea toe. Uit San Diego vertrok een ni< vlooteenheid naar het strijdtoneel. Ook nieuwe vliegdekschip „Bataan" de Stille Oceaan onderweg. Bij Haar bezoek aan de Amsterdamse haven stelde Koningin Juliana door middel van een drukknopinstallatie ook het nieuwe moderne houtveem aldaar, in bedrijf. Heiblok dreunde saluut voor Vorstenpaar Jloutveem geopend, dat van A'dam eer stapelplaats kan maken Er klonk een harde klap, toen het Koninklijke jacht Piet Hein gistermiddag het reeds weggebaggerde deel passeerde van de dyk, die de herstelde Coenhaven in Amsterdam afsloot van het Noordzee kanaal. Het blok van een heimachine was neergevallen, dreunend als een sym bolisch saluutschot, voor het Vorstenpaar. Honderden Amsterdammers op de wal juichten de Koningin, gekleed in een licht grijs deux pièce, en de Prins, in zwart colbert en een grijze pantalon, hartelijk toe. Tien boten volgden met vele autoriteiten, o.a. minister Spitzen, de commissaris der Koningin in Noord- Holland baron de Vos van Steen wijk, de directeur-generaal van Scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, en de generaals mr H. J. Kruis en J. H. Jager. De Piet Hein meerde voor loods I, waar de Koningin en de Prins aan de hand van foto's en kaarten werden voorgelicht door de directeur van publieke werken, jhr ir J. E. Heemskerck van Beest, en de directeur van de havens en handelsin richtingen, ir J. C. Tuyn. In een hofauto met neergelaten kap begaven de hoge gasten zich naar he' nieuwe houtveem. Het gebouw is 26 me ter hoog, heeft een oppervlakte vai 15.000 m2 en kan 50.000 kubieke meter hout bergen. Burgemeester d'Ailly zei o m.: „Het houtveem maakt het mogelijk, Amsterdam tot een stapelplaats tropisch hout te maken. Koningin Juliana drukte op een knop. De lichten, die op rood brandden, spron gen op groen en de loopkranen kw in actie. Langzaam schoof de eerste balk die uit de Nigerstroom was getild, door de hal naar de andere zijde van de ha- Ten slotte bezichtigden de Koningin de prins het veem en om tien minuten ever vier stapten zij weer in de auto. Bidt om goed weer! „Wat kunnen wij voor U doen?", vroegen correspondenten aan de Amerikaanse opperbevelhebber in Ko rea, generaal Dean. „Het zou een goede daad zijn, indien U mij hielp bidden om goed weer", luidde het antwoord. De generaal was van mening, dat de situatie in Korea gelijk is aan die in de tweede wereldoorlog, toen de Ame rikanen de Duitse kogellagersfabrie- ken gebombardeerd hadden. „Toen was er ook tijd nodig, voor de vijand gebrek aan materiaal begon te krij gen. Zo is het wéér," besloot hij. De Amerikaanse luchtmachtstaf gaf op dracht om meer Mustangs naar het strijd toneel te zenden. Men verbaasde er zich daar over, dat de Noord-Koreaanse vlieg tuigen vrijwel uit de lucht verdwenen jn en is geneigd, dat toe te schrijven in de voortdurende bombardementen an de Noord-Koreaanse vliegvelden. Van marinezijde wordt ontkend, dat gisteren Amerikaanse schepen door Noord-Koreanen beschadigd zouden zijn. De zevende Amerikaanse vloot zal in actie komen, om Formosa te beschermen tegen communistische invasie. De Ame rikaanse marine gelooft, dat er in.de Stil le Oceaan 75 Russische duikboten ope- De Zuid-Koreaanse minister van fensie Sihn Sung Mo is optimistisch. Hij wil de Noordelijken over de Mantsjoe- rijse grens drijven. „AIS we ophouden bij de 38ste breedtegraad", zei hij. „zouden de aanvallers toch terugkomen." In Washington bespreekt men de vraag, hoeveel meer dan één divisie MacArthur zal nodig hebben, om de Noord-Koreanen terug te drijven. Hij heeft van de vier divisies, die in Jpaan zijn er één geheel of gedeeltelijk naar Korea gezonden. Zo nodig zal hij de overige drie ook kunnen zenden, maar dan moeten er terstond euwe troepen naar Japan. Over de Amerikaanse troep, die bij Suwon opgesloten zit, heeft men niets gehoord. Soldaten, die de aanval van de Noord- Koreanen op Pjongtaek hadden bijge woond. zeiden: vernielde bruggen konden hun opmars niet tegenhouden. Zij cheerden in colonnes, sigaretten rokend. Zij kwamen in troepen aanzetten, als rat- Het zijn formidabele vechters. wegen zijn vol vluchtelingen. De Amerikanen zagen een man, die te voet het Zuiden op weg was. Hij droeg vrouw in een mand op zijn hoofd Diplomatieke bedrijvigheid om Korea In tegenstelling -tot vroegere berichten, kwam de Veiligheidsraad niet vanoch tend bijeen, doch vanavond. Gisteren -bezocht de Britse ambassa deur Sir David Kelly de Russische plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Volgens T.ass zou de Britse ambassadeur geen voorstellen ge daan hebben om het conflict te beëin digen. Hij heeft enkel gezegd te hopen, dat het confliot t.z.t. geregeld zal kun nen worden. Truman hield, met zijn voornaamste adviseurs, een belangrijke geheime be spreking over de situatie. Egypte en de landen van de Arabische Liga hebben besloten neutraal te blijven in het conflict. De uitnodiging van India aan Egypte de regering van Mao Tas Toeng te erkennen als Chinese regering zal Egypte niet accepteren. Drie en veertig leden der Ver. Naties hebben meegedeeld, dat zij achter de resoluties van de Veiligheidsraad staan. De berichten, dat India bemiddelen zou inzake Korea worden door Pandit Nehru tegengesproken. De frontlijn vandaag In Tokio is bekend gemaakt, dat de frontlijn vandaag als volgt loopt: Van Ansong (15 km. ten Oosten van Pjong taek en 65 km. ten Zuiden van Seoul) aar Poejongmjon. Eén journalist weer boven water Van de drie gisteren als vermist op gegeven journalisten in Korea Margi rite Higgins, Tom Lambert en Peter Kalischer is Tom Lambert (A.P.) boven water. Hij sprak persoonlijk het bericht tegen, dat hij gevangengenomen zou zijn. Van de beide anderen heeft MOLLET DENKT TE SLAGEN Guy Mollet, de secretaris der Franse soc. partij, heeft verklaard, dat bij pet overeenstemming" heeft gevonden bij de politieke partijen in zijn pogingen tot het vormen van een nieuwe regering. Hij geloofde nu ook wel een premier te zullen vinden, doch voegde eraan toe, dat hij dit zelf niet zou zijn. De zaak-Westerling De advocaat van Westerling hééft he den voor de politierechter te Singapore verklaard, dat Westerling niet aan In donesië uitgeleverd kan worden, omdat er geen uitleveringsverdrag bèstaat tus sen Indonesië en Engeland en de Engel se uitleveringswet niet toepasselijk Indonesië. De politierechter was oordeel, dat de zaak-Westerling buiten de jurisdictie van de politierechter viel en gaf zijn toesteming zijn argumenten binnen acht dagen aan het gerechtshof te Singapore voor te leggen. Prinses t Réthy verwacht sn kind Verenigde vergadering kwam niet eens aan de zaak toe NA VIER UUR EN TWINTIG MINUTEN rumoer is de verenigde ver gadering van de Belgische Kamer en Senaat onverrichter zake uit eengegaan zonder nog aan de Koningskwestie te zijn toegekomen. De terugkeer van Koning Leopold is hierdoor aanmerkelijk vertraagd. Niet voor Dinsdag zal er opnieuw vergaderd worden en wanneer men ooit klaar zal komen, is niet te voorzien. De strubbelingen begonnen al onmid-1 Bulten het parlement kwam het tot dellijk na de opening door voorzitter stakingen ,in" in Frans van Cauwelaert. Een socialist „La libre Belgique" meldt dat de Prin ses van Réthy. gemalin van Koning Leo pold. een kind verwacht. Dit werd be kend tengevolge van het feit, dat haar moeder, mevr. Baels, plotseling overleed en de Prinses niet in staat is, de begrafe- klaarde, #dat hij daar niet behoorde te zitten, doch dat het oudste lid voorzitter behoorde te zijn. Een kwarier lang trachtte Van Cauwelaert aan het woord te komen, dooh hij werd overstemd door het lawaai van socialisten, liberalen en communisten. Twee uren waren er nodig om een voorzitter, vice-voorzitter en secretaris te benoemen. Spaak wees er op, dat er geen reglement van orde was en dat de gehele organisatie niet deugde, omdat vele afgevaardigden wegens gebrék aan stoelen moesten staan. Tevens verweet hij de regering, dat zij niet voor behoor lijke Franse en Vlaamse vertalingen had gezorgd, zodat vele afgevaardigden, niet in staat waren, het gesprokene te volgen. Een onbeschrijfelijk rumoer volgde, toen de socialisten eisten dat het lid de Christelijke Volkspartij Leemans wijderd moest worden wegens een Duits artikel in 1941 en dezelfde be schuldiging gericht werd tegen senator Struyen. Het geroep: ,,De Duitsers er uit", was niet van de lucht. Een foto werd vertoond van Leemans naast i kele later gefusilleerde collaborateurs. Wegens al dit rumoer moesten de tri bunes ontruimd worden en de zitting werd een tijdlang geschorst. Dinsdag hopen de socialisten met een elftal sprekers uit de komen, de libe ralen met zes en de communisten met j minstens twee man, terwijl de CVP zich tot twee r i beperkt. Misdadig optreden van de R.I.S.-vloot De republiek der Zuid-Molukken heeft de Verenigde Natiën aangeboden, troepen naar Korea te zenden, zodra de aggressie door de R.I.S. ophoudt. Dit aanbod geschiedde in een telegram van dr Nikijuluw, zaakgelastigde in Nederland, naar Lake Success. Dr Nikijuluw wijst er op, dat artikel 2 lid 6 ook niet-leden de plicht oplegt om te helpen. Tevens wil de republiek der Zuid-Molukken door deze daad bewijzen, dat zij behoort, tot dat deel der wereld, hetwelk de door de Verenigde Natiën voorgeschreven wereldorde aanvaardt. Zij meent voorts tot deze steun verplicht te zijn in verband met de strategische ligging van de Zuid-Molukken, juist tussen Nederlands Nieuw-Guinea en Australië in. Als de Zuid-Molukken niet hun steun gaven, zou er een gevaarlijk gat ontstaan in de verdedigingslinie van de V,N. De vertegenwoordiger der Zuld-Mo- lukken neemt tevens deze gelegenheid te baat om er op te wijzen, dat de Zuid- Molukken behoren tot Melanesië. De Ambonse troepen, welke aan de oorlog in Korea zullen deelnemen, zijn door en door geoefende en geharde strij ders, die uitnemend geschikt zijn voor de strijd in het terrein van Korea. Ambon zou nog veel meer steun aan de V.N. kunnen geven mits de terugkeer der Ambonnese militairen uit de R.I.S. naar Ambon niet belet werd. Tot zover in het kort het telegram; terwijl de R.I.S. duidelijk te kennen geeft, dat zij niets zal doen om de Rus sische aanval op Azië te stuiten, hebben de anti-communistische Zuid-Molukken onmiddellijk partij gekozen. Het is dui delijk hoe groot het gevaar voor de be schaafde wereld worden zal, als de R.I.S. eens beslag mocht leggen op Ambon. Dan zou een der voornaamste schakels van de verdedigingslinie benoorden Australië zijn verbroken. Dat de R.I.S. voortgaat met de aggres sie tegen Ambon, blükt uit een pas door de Nwe Leidsche Crt. ontvangen bericht, dat een oorlogsbodem va: R.I.S. onder Australische vlag voor bon verscheen. Toen de bevolking vol geestdrift samenstroomde om de Austra liërs te begroeten, werd zij gemitrail leerd. Daarna verdween het schip met bekwame spoed. Bij de beschieting van Ambon is een moskee getroffen. Twaalf burgers verlo- het leven en een politieagent werd gewond. Het bestuur van de stichting „Door de nnven -trouw" te Eindhoven maakt be kend, dat de eerste zending medicamen- 3n voedsel (o.a. sera, vaccins, vita- n, kinine, geneesmiddelen tegen tro pische ziekten, gedroogde groenten en melkpoeder reeds op weg zijn naar Ambon. Al 60.000 haantjes voor de slacht in Barneveld Met de inenting gaat het niet zo vlot Er bestaat in Barneveld voor de cen trale pluimvee-slachtplaats een enorme belangstelling. Tot gistermiddag waren er in totaal 60.000 haantjes voor de slacht opgegeven. Vandaag is een mestbedrijf ingeschakeld om de slachtcapaciteit op te voeren. Kippen komen deze maand zeker nog niet in aanmerking. Met de inentingen tegen de vogelpest gaat het nog niet vlot. Men twijfelt aan het resultaat. Maar een aantal bedrijven is over alle vragen en bezwaren heen gestapt en heeft de pluimveestapel laten Op het ogenblik breidt de ziekte zich in Barneveld niet zo snel meer uit. Het ophok'gebod wordt beter opgevolgd en ook het weer sohijnt invloed op de be smetting te hebben, zoals men reeds eer der vermoedde. Maar er is nog lang geen reden om te juichen.' De eierhandel ging het echter gisteren voor de wind, dank zij een grote aan vraag van Duitsland. Er werden prijzen genoteerd van 13,75 tot 15 de honderd. DAT de voorsohriften en richtlijnen die reeds van 1 Januari af bestonden t.a.v. het uitvoeren van bouwwerken zonder rijksgoedkeuring, thans door drie ministeriële beschikkingen zijn beves tigd. DAT docenten van de Amsterdamse gem.universiteit in de vacantiemaanden de bevolking van Bunschoten-Spaken burg zullen bestuderen. DAT in Alkmaar het nieuwe fabrieks pand van H. Eckmann corsettenfabriek en de Marlyn Formcraft in gebruik is genomen. DAT het zesde bataljon stoottroepen, het laatste uit Indonesië weergekeerde, gisteren in Den Bosch werd ontvangen. DAT in Westerbroek de kustvaarder Erebus voor H. Schothorst te Groningen te water is gelaten. DAT de Bolswarder heamielwike (hooioogstweek) gisteravond haar hoog tepunt bereikte, toen men aan lange ta fels rijst met rozijnen at. DAT de Staatscourant van gisteren o.a. bevat een beschikking wijziging waarde- coupons voor het schildersbedrijf en een aankondiging over tijdelijke uitoefening van busdiensten in meer dan één ge meente. DAT. gisteren in Apeldoorn één en vandaag in Nieuw Milligen twee mili taire schietbanen in gebruik zijn geno- DAT de R. v. C. het beroep van eb voormalige corpschef van de gemeen!' politie te Bussum. E. J. Woers, die' w gens verraad in Amsterdam tot 14 ja werd veroordeeld, heeft verworpen DAT een employé van een fabriek aan de Distelweg te Amsterdam is gearres teerd wegens diefstal van bijna f 1800 uit de brandkast, waarvan hij de sleutel had laten namaken. DAT wegens diefstal van 500.000 siga retten gisteren voor de Rotterdamse Rechtbank drie jaar (m.a.) werd geëist tegen de 38-j. bankwerker J. B. en de 27-j. loswerkman W. C. A. de B. en 2"£ jaar (m.a tegen de 33-j. kapper F. S„ allen uit Rotterdam. DAT aan de Rotterdamse raad f 2 954.100 wordt gevraagd op pier 6 in de Waalha ven met 250 meter te verlengen. de mijnen ktvartierstaking van de ha venarbeiders en het trampersoneel te Antwerpen. De mijnwerkers dreigen met een algemene staking als Koning Leopold terugkomt. Zaak Bertha den Hertogh uitgesteld Hét höf van beröep té Singapore heeft de beslissing over de vraag of Bertha den Hertogh zal terugkeren naar haar ouders, uitgesteld. Ter gelegenheid van het weder in gebruik nemen der in de oorlog zwaar geteisterde en thans her stelde Coenhaven te Amsterdam, kwam H.M. de Koningin vergezeld van haar Gemaal naar de Hoofd stad. Het koninklijk jacht Hein" tijdens de bezichtingsronde in het ruime havenbekken. Minister Mansholt bij Engels Koninklijk paar Tijdens zijn vierdaags bezoek a Engeland was minister Mansholt dezer dagen ook een avond de gast van Koning George en Koningin Elizabeth op het Buckingham Palace. Voorts bezocht nister Mansholt zijn Britse collega Ton Williams, de grootste landbouwtentoon stelling van Engeland in Oxford, eer veefokkerij en het nationale instituut voor zuivelonderzoek. Vanavond keert de minister terug, vergezeld van ir C Staf, directeur-generaal van de land bouw en ir H. Verschuyl, Rijks veeteelt consulent in algemene dienst. Een Zwolse kleuterschool is tot Maarn dag gesloten, omdat een der kinderen vermoedelijk paratyphus heeft. Dezer da gen meldden we reeds, dat enkele Zwolle naars met paratyphus in het ziekenhuis waren opgenomen. Van talrijke nieuwe gevallen is geen sprake. dit geschrift verschijnen. Met nadruk wilden onze zegslieden nog verklaren, dat de huidige mening op Ambon is, dat men er helemaal niet aan zou denken zich af te scheiden van de rest van Indo nesië, als Indonesië een zuiver federa tieve staatsvorm zou hebben volgens de R.T.C.-overeenkomst. Vermelden wy nog, dat de Kota Inten gisteren 905 militairen naar Nederland terugbracht en dat zy op de gebruike lijke wijze namens de Koningin, de regering en Prins Bernhard werden verwelkomd. DAT een nog dit jaar te graven geul door de Zeehondenplaat vooi rivier-ingang in het Volkerak een weg van 12 km zal opruimen, i DAT aan de commissarissen van p< A. M. Preusting te Tilburg en I j Meijer te Dordrecht m.i.v. 1 October Jvol ontslag is verleend. Drie officieren uif Zuid-Molukken waren nief veilig in Indonesië (Van een onzer verslaggevers) MET DE KOTA INTEN zijn gisteren drie mannen in Nederland aange komen, die hun aan de Koningin afgelegde eed hoger achten dan een politieke formule van enkele „staatslieden"; mannen waarop Indonesië en Nederland trots op moesten zijn. Het waren de Ambonnezen: majoor H. J. Kainama. de enige chirurg op het grote eiland Ambon, de majoor van de infanterie N. Nanlohy en de kapitein P. Pasanea. Op de kade in Rotterdam stond dr J. P. Nikijuluw, de vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken, op hen te wachten; deze ontmoeting zou zich danl voortzetten in de woning van dr Nikiju-1 luw, waar nog andere heren van dej Zuid-Molukken met hen de eerste confe-j rent ie wilden houden. Maar door mili-j tair-technische voorschriften was deze ontmoeting gisteren nog niet mogelijk. Voordat de drie officieren in de militaire autobussen stapten, wisten we hei te klampen. Dit is hun verhaal: „Wij zijn officieren, gebonden a« eed, en wij willen niet overgaan na Apris. Daarom hebben wij ons Nederland laten inschepen. Dat moest wel, omdat wü uit veiligheidsoverwegin gen niet langer in Indonesië konden blijven. In Djakarta verbleven wy onder ge wapend geleide; tweemaal deed de T.N.I. een poging om ons uit te lichten. Tot aan ons vertrek daar bleef onze verblijfplaats onbekend voor de buitenwacht. Wij verheugden ons in een groot mede leven van de zijde van de Nederlanders in Indonesië. Klinklare onzin Wat betreft de opvatting, dat Ambon niets meer van Nederland zou willen weten, willen wij met nadruk verklaren, dat dat onzin is, klinkklare onzin. Na tuurlijk is er een geïrriteerde stemming, omdat men zich verlaten en overgeleverd voelt, maar loyaliteit en verschillende aanrakingspunten met Nederland kon- len dat gevoel gemakkelijk naar de ach- orgrond dringen. Alle opvarenden van de Kota Inten' 'voordat het schip naar Nederland ver- Tok, evacueerde het 350 Europeanen en 500 Indonesiërs uit Ambon) waren diep geroerd over de omstandigheden by dit bezoek aan Ambon. Toen het schip de trossen daar losgooide, klonk voor het laatst het Wilhelmus en het „Dankt, dankt nu allen God" over de kade. Menig K.N.I.L.-man kon de tranen op dat ogen blik niet meer bedwingen. 'Men kan zich de gevoelens van dr Kainama voorstellen bü het vertrek uit zyn vaderland, waar hij de enige chirurg was. Nu zal h'y als balling (tot wan neer?) in ons land zijn vrywillig op zich genomen taak ten dienste van z'n prach tige eiland en z'n bewoners, voortzetten. Hij Is met majoor Nanlohy de enige offi cier, die van Ambon op deze manier naar ons land kon komen. Een brochure De heren hebben aan boord niet stil gezeten. Kapitein Pasanea heeft in over leg met zijn twee collega's een brochuri geschreven over Ambon, Binnenkort zal Onder hel BLAUW-WIT-GROEN- ROOD In onze mast wapperde de blauw- wit-groen-rode vlag van de Republiek Zuid-Molukken, toen we op 2 mijl van Ambon de machines stil zetten en telegrafisch toestemming vroegen, in de baal voor anker te gaan, ver telt kapitein F. de Jonge van de Kota Inten. De ministerraad gaf ons eerst geen vergunning om burgers mee te nemen, maar de zaak veranderde, toen men hoorde dat de Rotterdamse Lloyd mijn opdrachtgever was. Op de kade ontmoetten we uitsluitend ge trilde soldaten, gewapend met sten- uns en handgranaten en een kle- itang met een rood lintje. De beman ing werd in de sociëteit De Sago- •alm ontvangen en iedereen sprak 'ederlands. Bij het afscheid zong de enigte op de kade uit volle borst het 'ilhelmus. Wilde stakingen bij Hero en Twenthe Conflicten over loon en nachtarbeid Wegens een meningsverschil omtrent het uitbetaalde loon zijn 44 arbeiders bij de Hero-conservenfabrieken in Breda een wilde staking begonnen. Zij zijn daarop ontslagen. Alsnog verleende de vakbeweging bemiddeling, waardoor 25 arbeiders in het bedryf werden terugge nomen. Ook bij de stoomspinnerij Twen- the in Almelo is een wilde staking uit gebroken. Hierbij zijn echter 200 nen en vrouwen betrokken. Er was n:euwe regeling voor nachtarbeid i maak en toen deze groep arbeiders dat hoorde, gingen zij staken. Inmiddels kwam de directie met een nieuw stel en tien arbeiders gingen weer het werk. tN het Juni-nummer van „Wending", „maandblad voor Evangelie en cul- r". troffen wij van de hand van mr G. E. van Walsum een binnenlands over zicht aan over de laatste maanden. Mr Van Walsum is, zoals men weet, m doorbraakman en het interesseerde as wel, kennis te nemen van zijn visie p enkele (belangrijke gebeurtenissen, •elke zich in deze maanden hebben voorgedaan. Boven dit overzicht staat „Binnen landse kroniek", maar een groot deel het overzicht is aan Indonesië ge wijd. De ontwikkeling in Indonesië sedert de overdracht van de souvereini- teitnoemt mr Van Walsum kortweg er teleurstellend". Hij ziet het zo. dat Ronde-Tafelconferentie een poging is geweest, een ontwikkeling te kanali seren op een moment, dat daarvoor ach teraf nog niet rijp bleek. „Men heeft de revolutie een halt willen toeroepen, ter wijl de krahten, die haar teweeg brach ten, nog niet uitgewerkt hadden." Zoals men weet, zien wij deze zaken anders. De overdracht van de souvereini- niteit kan volgens ons kwalijk gelden :en poging om de revolutie te stop pen. Veeleer moet men zeggen, dat op noment de revolutie nog vrijer spel kreeg dan tevoren. Wel heel zonderling is de opmerking, elke de heer Van Walsum vervolgens maakt- Nadat hij heeft gezegd, dat de ontwikkeling wel een gans andere is geworden dan men meende te mogen hopen, schrijft hij: „Intussen blykt nu eens te meer, wat een opluchting het is, dat de sou vereiniteitsoverdr acht een feit is geworden". Onze rechtstreekse ver antwoordelijkheid is van ons afgenomen, aldus mr Van Walsum, en dat is dan blijkbaar een reden tot opluchting, voor- u de ontwikkeling in Indonesië een ongewenste gang gaat. Ons oordeel is, dat er over het ge- 'oerde beleid met betrekking tot Indo- ïesië en deszelfs gevolgen toch wel in andere termen gesproken dient te wor den dan in die van „opluchtingwelke men gevoelt nu de rechtstreekse ver antwoordelijkheid is afgenomen. Die verantwoordelijkheid is trouwens nog altijd meer afgelègd dan afgenómen. nesië is ongunstig. „Hoe anders had het kunnen lopen", schrijft hij. „wanneer wij voor de oorlog meer begrip hadden weten op te brengen voor de nationalis tische aspiraties in Indonesië of zelfs al indien de politieke verhoudingen hier te lande ons na de oorlog hadden vergund een tegemoetkomend beleid te voeren". Vooral het tweede deel van deze zin is wel merkwaardig. Moeten we dan aannemen, dat door de kabinetten- Schermerhorn, -Beel en -Drees geen „tegemoetkomend" beleid is gevoerd? Zeker, het had misschien nóg tegemoet komender gekund, maar dat was dan alleen eên overtreffende trap geworden van wat er reeds was. Het werd immers een bekende uitspraak uit ministeriële mpnd, dat de revolutie in Indonesië op de weg der revolutie tegemoet zou wor den getreden? Thans echter moeten we vernemen, dat er blijkbaar alles aan heeft ontbroken. Daarvan zouden dan dus „de politieke verhoudingen" de schuld drager.. Ook dat is ons niet helemaal duidelijk. De Indonesische politiek is steeds kabinets- politiek geweest en die politiek is nim mer door de socialisten gedesavoueerd. Men kan achteraf wel spyt hebben over iets als de tweede politionele actie en mr Van Walsum heeft die spijt inder daad maar achteraf het échec te schuiven op de „politieke verhoudin gen" lijkt ons niet fair. In elk geval heeft de oppositie in die politieke ver houdingen geen rol mogen spelen: naar haar. ook naar haar waarschuwingen, is nimmer geluisterd, al moet men nu ihet gebeurt nog niet altijd onomwonden) toegeven, dat ze maar al te zeer gelijk had. |pR is nog een andere opmerking van mr Van Walsum. waarop wij even de vinger willen leggen. Hy komt ook te spreken over de doorbraak, een onder werp, waarin hij thuis is, en dan ver zekert hij, het voor de toekomst van de P.v.d-A. van beslissende betekenis te achten, of zij er in slagen zal de door braakgedachte in eigen ryen werkelijk te verwerken. „Indien daar", aldus deze overzicht schrijver. „de stemming zou ontstaan, dat de last, die men van de doorbraak ondervindt, doordat zij aanpassingen cn beperkingen met zich brengt, niet op weegt tegen de beneden de verwachting blijvende voordelen in de vorm van een versterking van de machtspositie, zou het pleit verloren zijn en de enige winst, die de bevrijding het politieke leven heeft gebracht, ongedaan zijn gemaakt. Maar voor zover zich op dit punt span ningen zouden voordoen, zou het niet gaan om een keus tussen de P.v.d.A. en de christelijke partijen, maar om de vraag, of een ongedeelde socialistische partij mogelijk is, dan wel of het gemis aan eenheid in het levensbeschouwelijke zo zwaar weegt, dat enigerlei vorm van splitsing overwogen zou moeten wor den". Mr Van Walsum voegt hieraan dan toe, zich er over te verheugen, dat dit nog zozeer binnren de sfeer van de spe culatie ligt, dat hier niet anders dan vage aanduidingen mogelijk zijn. Wat ons trof. is. dat hier. kennelyk vanuit de P.v.d-A., over de doorbraak gesproken wordt als over „een last", welke de partij aanvaardt omdat en zo lang hiertegen ver staan „de voordelen in de vorm van een versterking van de machtspositie". En dan moet men blijk baar hopen, dat niet „de stemming" ontstaat, dat de weegschaal wel erg aan het doorslaan is. Zelf gevoelen we voor de doorbraak met zo by'ster veel. Maar we hebben er toch wel een beetje idealistischer over geoordeeld Zouden we ons zelfs daarin hebben vergist? Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt- Aanvankelijk overwegend droog weer met tijdelijk enkele opklaringen, maar later m het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. (O», gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1