PROEFDE U OOIT ZO'N KWALITEIT VOOR ZO'N LAGE PRIJS 2 NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 6 JULI 1950 Duplex-woningen bekorten de woningnood j Bouwprogramma voor 72000 stuks in 10 jaar ff Van een onzer verslaggevers) Liever dan de samenwoning met ge meenschappelijke keuken, gang, w.c. en bergruimte kiest menig huisgezin een, desnoods kleinere, eigen woning. De weelde van eet- èn huiskamer, van een aparte werkkamer voor studerende ge zinsleden e.d. kent men meestal niet meer. De eisen voor de minimale wo ning worden geringer, doch de wens naar de eigen woning neemt toe. Wanneer overheid en woningverenigingen aan deze algemeen gevoelde wensen zouden toegeven, zou het resultaat worden een massabouw van kleine woningen, waar door het woonpeil ernstig zou dalen. De duplex—woning, d l. de eengezinswoning, gesplitst in twee aparte woningen, kan hier een oplossing brengen- Indien het, door het departement van I wederopbouw ontworpen, bouwpro- gramma gerealiseerd wordt, kan de woningnood door de bouw van 72 000 duplexwoningen over tiien jaar ver deeld, met 1960 geëindigd zijn. Zon der de duplexwoningen wordt dit 1964. Is de normale verhouding tussen vraagj en aanbod van woningen hersteld, dan zullen de duplexwoningen geleidelijk weer tot het normale huis moeten wor den teruggebracht. Op het eerste gezicht een logisch en aanvaardbare oplossing, doch de medaille heeft ook een keerzijde. Immers hoe krijgt men de gezinnen uit een betrek kelijk goedkoop huis, wanneer ze nu eenmaal aan de geringe ruimte gewend zijn en ook geen meubilair hebben om een grotere in te richten? Hoe krijgt men een straat, waar de huren liggen tussen de f 4.50 en f 5.75, bewoond door mensen, die de normale huur van f 6 tot f 8 wil len betalen? Om het eerste gevaar op te vangen heeft men zich als norm gesteld: de duplexwoning moet een noodoplossing blijven. Ze moet voldoen aan de mini mumeisen wat ruimte en sanitair betreft, maar mag niet als uiteindelijk ideaal gelden. Voor het tweede blijft de w der geleidelijkheid een mogelijkheid. De behoefte aan een grotere woning door uitbreiding van het gezin en het op groeien der kinderen kan hier de wen: tot een grotere woning zelfs tot een nood zakelijkheid maken en dan zal men ooi tot de hogere huur (alle waar is naai zijn geld) bereid zijn. Dit alles moet men als achtergrond zien, wanneer men de duplexwoningen op hun bruikbaarheid wil toetsen. Wij brachten aan verschillende types bezoek en vonden er, voor zover reeds bewoond, tevreden, ja dankbare, menser in. De oude echtparen, die we troffen ir hun woninkjes van 133 m3, met eer woonkamer van 16 m2 en een slaapka mertje van 8 m2, hun klein maar keurig en practisch ingericht keukentje en of vier bergkasten, bij een huurprijs f 4.80 per week, waren best tevreden. Zij wensen zich niets anders meer en zij dankbaar voor de rust, die ze hebben.' De jonge gezinnen nemen de bekrom penheid, omdat ze allemaal er een paar jaar samenwonen op hebben zitten met allerlei narigheid. De bovenwoningen. „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers „Het Oosten" hield een wedvlucht oude duiven vanaf Orleans, ongeveer 509 km. De duiven werden gelost om 7.30 uur met W.- tot N.N.W.-wind. De eerste duif werd geconstateerd om 3.53.19 uur. In concours waren 163 duiven. De uit slag was als volgt: F. Breedyk 1. 26; A. Rooda 2, 37; J. Boekkooi 3, 6, 12, 17, 18, 25, 27, 29, 42, 43; W. Nagtegaal 4, 20; Jac. Maryt Sr 5; H. Kettenls 7, 45, 46; J. van Staden J. Schipper 9, 32; J. R. Smits 10, 33, C. Driessen 11; J. L. de Weerd 13, 19, 31, 36, 38, 39; W. Alting 14, 23; W. van Ommen 15; J. P. Groenendijk 16, 30; C. v. d. Melj 22; H. E. Christiaanse 24, 34, 47, 48; A. ter Haar 28, 44; Th. Honthoff 35; J. Maryt Jr 41. De beker, beschik baar gesteld door de firma Van Dort, is gewonnen door de heer J. Boekkooi. Gevonden voorwerpen Sleutels, vulpen, nagelgarnituur, gym schoen, oorbel, handschoenen, sjaal, kinderschoentjes, zakkam in étui, riem, portefeuille, handtas, zakmes, nummer plaat, zwembroek, rubberlaars, bril, kin derjasje, muntbiljetten, ceintuur, arm band, binnenband van rijwiel, kinder mutsje, lage schoen, koffertje, kinder manteltje, bontvel, zonnebril, broche, bankbiljet, horloge, theedoek, vulpot lood, nota-boekje, rubberbandje, notitie boekje, actetas met Inhoud, kindertas, konijn, hoofddoek, zwembroek met handdoek, halsketting, handdoek, doos met inhoud, sportkous, mandfles met in houd, spaarkaart (Leidse Spaarbank), schaartje, kindersokje, sigaren aanste ker, rozenkrans, windjack, ballpointfien, kokertjes met poeder, medaille, kussen, onderscheidingsteken. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. die over het algemeen iets ruimer zijn, daar ze een kamertje meer hebben, her bergen dan ook de gezinnen met een of twee kinderen. Deze nog groeiende gezinnen zijn dus of de tijdelijke be woners of de toekomstige permanente bewoners van het gehele pand. Te Rijns burg werden bijv. acht woningwetwo ningen van 268 m3 als duplexwoningen gebouwd, wat een extra kosten van f 1070 met zich bracht. Er is een gemeenschap pelijke voordeur, in de gang zijn twee deuren aangebracht, een voor de bere denwoning (twee kamers en keuken) en een voor de trap naar de bovenwoning. Deze heeft twee normale kamers, een kabinetje tot keuken ingericht en een doucheruimte met toiletinrichting. Voor beneden- en bovenbewoners is een schuurtje gebouwd, waar fietsen, kolen e.d. geborgen kunnen worden. Te Hillegom had men voor de boven bewoners een gemeenschappelijke schuur, in achten verdeeld. Wanneer de. duplex woningen, door het uitbreken der scheidswanden weer eengezinswoningen zijn geworden, kan ook de schuur tot één ruimte worden gemaakt en bijv. dienst doen als clublokaal. Tot nu toe is er geen bevredigende op lossing gevonden om etagewoningen in duplexstijl te bouwen. De duplexwonin gen zullen dus in het grotestadsplan dik wijls niet mogelijk blijken. In kleinere plaatsen met meer bouwgrond, brengen zij echter een kans om, zonder blijvend schade te doen aan het woonpeil, de ont stellende woningnood te lenigen. Mulo-examens te Leiden Voor het Mulo-examen B zijn te Leiden geslaagd: H. Schuurman, Nieuwkoop; E. IJ. PIso, Alphen aan den Rijn; G. v. Doorn, Was- ar; H. Blankcspoor, Wassenaar. -. d. Bent, Voorschoten; H. Fr. L. Meijler, Noordwijk aan Zee; G. Fr. v. d. Linde, Leiden; M. van Dam, Leimuiden; N. M. v. d. Dop, Leiden; M. G. de Graaf f, Voorschoten; M. de Jong, Sassenheim; C. M. J. Pilaar, J. Matze, D. J. H. Prins J. Prins, allen te Leiden; A. J. Ro denburg, Voorschoten; Chr. H. A. Kroon Alphen aan den Rijn; H. A. Bcckcr, Was senaar; A. J. C. Gerritsen, A. P. van Dalen en D. B. Erades, allen te Leiden; J. Hogewoning, Oegstgeest; P. van Nierop, J. F. v. d. Walle, J. Kiel en Tr. Otten, allen te Leiden; W. Jelsmg, Oegstgeest; A. Verkerk, Alphen; W. J. de Rijk, Lei muiden; R. A. M- van Donk, Alphen; E. Kuin, WassenaarA. W. H. van Straa- ten. Ter Aar; P. Dubach, Alphen van Egmond, Alphen; W. M. Sollie, Lei den; A. Schreur, Leiderdorp; A. Tiele- man, Den Haag; P. Bogaards, Leiden; R. A. C. Nieuwenhuis, Wassenaar; A. Schouten, Wassenaar; A. A. Vergunst, Haarlemmermeer; M. E. Vreeken, Alke made; P. A. Willemse, M. G. E. v. d. Laken, Ph. P. H. de Groot en W. Fr. Wiggers, allen te Leiden; J. Henry, Al phen; H. Vodegel, Leiden; S. S. Ontrop, Wassenaar; M. J. Hurrelbrinck, Leiden; J. J. Wiekhart. Leiden; J. van Nieuw koop, Oegstgeest; G. J. Boter, Lelden; K. Elion, Wassenaar. Voor het diploma B zijn geslaagd van Doorn, Koudekerk; H. Blom, Was senaar; H. Gaijkema, J. L. Groffie, J. Delmeer en H. v. d. Hoek, allen te Lei den; A. A. Luca, Oegstgeest; H. v. d. Gon Netscher, Oegstgeest; D. Koning, Bodegraven; B. van Dam, Leiden; W. J. Scbiltman, Wassenaar; J. Uittenboogaard Wassenaar; N. van Leeuwen, Noordwijk- Binnen; W. Bontkes, Noordwijk a. Zee; P. Schuitemaker, E. Flinterman en M. S. v. d. Plas, allen te Katwijk aan Zei J. Poot, Valkenburg, A. L. Verlind, Leiden. Afgewezen voor diploma A: 14 daten, voor diploma B: 13 candidaten. Van deze 13 slaagden er 6 wel voor A. Militaire athletiek- kampioenschappen 1950 Op 21 Juli in de Leidse Hout Op 21 Juli zullen in de Leidse Hout regionale athletiekwedstrijden in kader van de militaire kampioenschappen 1950 worden gehouden. Deze worden, evenals vorige jaren, door het bureau sport R.A.O., in samenwerking met dé sportcommissies der Kon. Marine Landmacht, alsmede het bureau Licha melijke Opvoeding van sectie G5 van de generale staf, georganiseerd. De natio nale militaire zwemkampioenschappen vinden op 26 Juli te Hilversum plaats, terwijl ook in Nijmegen en Hilversum athletiekwedstrijden worden gehouden. Vormingscentrum „De Vonk" Cursus voor meisjes van 17 tot 20 Het vrijzinnig vormingscentrum Vonk" te Noordwijkerhout organiseert van 28 Augustus tot 3 September cursus voor meisjes van 17 tot 20 jaar. Er wordt o-m. gesproken over beroepskeuze, terwijl verder gezamenlijk het practische werk in huis en tuin wordt gedaan. Sport ontbreekt evenmin op het pro gramma. MELK EN PUUR Kwatta blijven altijd geldig N.V. KWATTA - BREDA De derde L.A.U.R.A.-rit Ondanks enorme plensbui een aller beste stemming Twee dames gaven gisteren de moed op KONDEN DE DEELNEMERS aan de derde Laura-rit Dinsdag juichen, omdat Pluvius zich koest hield, gisteren verraste de olijkerd die deelnemers, die zich niet hadden gehaast. En hy maakte ze door en door nat. Maar wat deert dit de doorgewinterde Laura-vrlenden? Ze waren al content, dat er geen al te stevige ind blies. Slechts twee dames gaven gistéren de moed op, waardoor het totaal aantal uitvallers(sters) op vijf kwam. te houden met de heer H. E. A. Gaste laars en enkele Nederlandse, Engelse en Franse deelnemers. Dit gesprek werd gisteravond uitgezonden. In de radiostad had men 80 van de 126 km achter de rug. Het weer werd er toen niet beter op en tussen Hilversum De twee oudste rijders, t.w. de 78-jarige heer G. J. Harting uit Amsterdam en de 75-jarige „Opa" Berkhouwer uit Stol- wijkersluis, draaien hun hand voor het aantal kilometers niet om. Opgewekt en monter kwamen ze weer in Alphen te rug. En dan te weten, dat „opa" een le lijke smak heeft gemaakt, toen hij tame lijk onzacht met een auto in aanraking Bij de start viel er een mals regentje, maar tijdens de tocht klaarde de lucht op. Binnen enkele uren was men reeds op Amsterdams grondgebied. Bij de stem pelpost ,,'t Kalfje" verzamelden de deel nemers zich en onder geleide van de deel nemende groep van de Amsterdamse po litie werd de drukke hoofdstad des lands doorkruist. De belangstelling van de Am sterdammers was groot. Via de ietwat saaie weg naar Hi! sum, ging het langs de studio's naai Tolhuis. De N.C.R.V. maakte van deze gelegenheid gebruik om een vraaggesprek Als de Lauia groot wil worden Onze Alphense correspondent, met vacantie in Den Haag, maakte het défilé van de Laura-rijders voor mr Schokking mee. De reactie van de Ha genaren op dit gebeuren was aange naam. Het is ons echter opgevallen, zo schrijft onze correspondent, dat practisch niemand wist, wat deze tocht uit Alphen moest betekenen. Maar dat is niet de schuld van de Hagenaren. Het moet ons in dit verband eens van het hart, dat het Laura-comité, wil het bekendheid geven aan zijn werk en streven, waarlijk niet kan volstaan met publicaties in een plaatselijk blad. Wil men de Laura groot hebben, dan zal men de zaken ook groot moeten leren zien. Men neme daarbij een voorbeeld aan Avifauna! De pers. ook en vooral die buiten Alphen. zal de Alphense rijwielvierdaagse in het juis te licht moeten kunnen stellen. Typografische examens Voor het examen jonggezel, afgenomen door de Vereniging tot bevordering van de vakopleiding in de typografie'te Am sterdam, slaagden voor zetter: J. v. Hees en J. G. A. Welling, Leiden; H. P. Elk. Lisse en J. de Haas, Noordwijk. Voor drukker: A. J. Knijnenburg en W. Ra dius, Leiden. Afgewezen werden vijf can. didaten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anna d v P Schneider C Gulik; Augustina J d v A Schaap e H Schroëder; Gerardus D z v P Ver boon en C J Prins; Casper L z v G M Seijn en M Wassink. OVERLEDEN: LBvd Hoeven huisvr. van Hoogerdijk, 67 jr. GEHUWD: S van As jm en J van Voort huizen jd; J H Bosch en J Alles; P Burg en H J Verhoog; J Eradus e Pet; M de Haan en J P Ladan; P H Marks en C H M Langezaal; P Schlag- i en P v d Wallè. hoorn begon het te regenen. Dit velen het sein om wat harder door trappen. En zij ontliepen net de enorme plensbui, die ongeveer kwart voor 4 de staart van het „peloton" de volle laag gaf. Niettemin kwam die staart zingend Alphen binnen! In de tent op het IJsclubterrein heerste In de avonduren een prima stemming, waaraan de band van de heer G. van Mild het nodige bijdroeg. „Alles in de roos", een programma, gebracht door Cas van Dijk, J. Pander, Fietje Meester, Ma Besta en Bram Damen in „Centraal", viel eveneens in de smaak. Vandaag gaat de rit naar Boskoop, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht. Oude water, Montfoort, Utrecht. Hilversum, Maartensdijk. Utrecht. Harmeien. Woer den en over Bodegraven terug naar Al phen aan den Rijn, De afstand bedraagt ongeveer 140 km. Verdwenen Buick terecht Zoals wy gisteren reeds meldden, had het echtpaar v. D. op een feestavondje Warmond een charmante jongeman leren kennen, die hen na afloop van di'. feestje naar een restaurant in Scheve- ningen bracht om de kennismaking voort te zetten. Terwijl het echtpaar wachtte, bracht de jongeman de wagen even weg, hij kwam niet terug. De recherche ging op onderzoek uit en belandde in Warmond bij de eigenaar van de zaak het drieftl op de bewuste avond geweest was. die de jongeman bij naam toenaam bleek te kennen. Het was de 23-jarige ex-student H. Th. G. A. v. d. M. uit Warmond geweest. Bij het verhoor vertelde de jongeman, dat hem -in Sche- veningen plotseling te binnen was ge schoten, dat hij de volgende morgen op tijd in Warmond moest zijn ei dat hij eigenlijk geen tijd meer had on nog verder feest te vieren. Hij had toer gemakshalve de wagen maar naar War mond meegenomen, na in Den Haag zelf benzine bijgetankt te hebben. In War mond had hij de auto bij een kennis in de garage gezet in de veronderstelling, dat de heer v. D. zijn Buick zelf wel weer zou komen halen. Doodstraf geëist tegen Fischer en Aus der Fünten De doodstraf werd gisteren voor d Raad van Cassatie geëist tegen de Duit sers Fischer en Aus der Fünten, die bei den ruim een jaar geleden resp. door het Haagse en Amsterdamse B.G. tot levens lang zijn veroordeeld. De 49-j. Fischer had in de oorlog als Kriminal-Oberassistent der Sipo de func tie van leider van het Judenreferat te Den Haag, dat ongeveer 13.000 Joden naar Duitsland heeft laten deporteren. De 41-j. Aus der Fünten was dagelijks leider van de „Zentrallstelle für Judische Auswan- derung" te Amsterdam en organiseerde Uitspraak in beide zaken op 12 Juli. Veelkind houdt levenslang De voormalige Haagse politieman J. H. Veefkind, die door het Haagse B. G. tot levenslang werd veroordeeld, hoorde zich gisteren conform de eis van de p.f. wederom levenslange gevangenisstraf op leggen. Veefkind heeft tijdens de bezet ting talrijke personen, verdacht van ille gale arbeid, gearresteerd. De tot de doorstraf veroordeelde ex- leider van de zg. Ned. Nat.Soc. Bond J. Herdtmann hoorde zich gistermorgen wederom tot de doodstraf veroordelen. H. Koehler. propagandaleider van Sport en Spel zal hetzelfde lot moeten onder gaan. De ..Ormonde" zal worden ingescha keld bij het vervoer van Nederlanders uit Indonesië, waarschijnlijk ten behoeve van aanstaande moeders. Voorts de „Otrarito" en de „Randhi". Nieuwsilitsen uit de omstreken Coloradokevers belagen Doornspijk Doornspijk (tussen Elburg en Nun- speet) heeft veel van de Coloradokever te lyden. Grote gedeelten van de aard appelvelden zijn reeds geheel kaal gevre ten. De landbouwers zijn ten einde raad. De beroepsspuiters kunnen het werk niet meer af. Politiechef sloeg en- schopte bij verhoor Waarom hoofdinspecteur van Zuilen geschorst Is. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P.. dat de hoofdinspecteur van pol: te Zuilen, die geschorst is, zoals n weet, verschillende verdachten in moordzaak blijkt te hebben geslagen geschopt om hd?i tot bekentenissen te dwingen. Ook overigens viel er volgens het A.N.P. op de leiding van deze inspec teur zoveel aan te merken, dat zijn schor sing noodzakelijk bleek. Het onderzoek wordt voortgezet. Hoger pensioen voor spoor- en trampersoneel gevraagd De centrale vergadering van de Ned. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel verzocht Dinsdag in Utrecht het hoofd bestuur, alle maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot verhoging van de pen sioenen, voorgesteld in het betreffende wetsontwerp, en tot verbetering va positie der gepensionneerden vai tram- en vervoersbedrijven. 23 Duitse vluchtelingen gaan in Nederland werken Eind dezer maand zullen 23 invalide •luchtelingen uit het kamp Eversburg .Britse zone van Duitsland) in ons land worden opgenomen. Zij zullen onmiddel lijk bij Ned. werkgevers in dienst gaan (zilversmeden, horloge- en gereedschaps- fnakers, fijn-lederbewerkers en hout beeldhouwers). Nederland is hiermee net eerste land. dat zich bereid heeft ver klaard een aantal dezer vluchtelingen op De Kamer en het crediet aan Indonesië In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp op de cre- dietverstrekking aan Indonesië, vroegen zeer vele leden op welke voet men dacht met credieten in 1951 en 1952 voort te gaan. Verscheidene leden vroegen hoe het zal gaan als de R.I.S. in de republiek opgaat. Zeel vele leden meenden te begrijpen, dat er zonder wettelijke machtiging reeds credieten zijn gegeven en maken daar tegen bezwaar. Zeer vele leden vroegen hoe het stond met het dreigement om een schadever- goedingseis tegen Nederland in te die nen. Ook waren er vele leden die vragen stelden met betrekking tot Indonesies credietwaardigheid. KOUDEKERK a/d RIJN Zanguitvoering Zoals bekend is, zal -de Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria" in samenwer king met „Zang zij onze Leus" te Bos koop en „Zanglust" te Bodegraven, alle onder directie van de heer K. J. de Beun te Gouda, op 20 Juli een concert geven in de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee- Om de Koudekerkers in de ge legenheid te stellen, dit programma te horen, zullen de drie koren -het ten gehore brengen in een uitvoering op Maandag avond 8 uur in de Geref. Kerk. De toe gang is vrij. Alleen zal een collecte wor den gehouden. Jonathan contra Samuel. Op het voetbalveld werd een vriend schappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen de C.J.M.V. „Jonathan" te Alphen en de C.J.M.V. „Samuel" alhier. De gas ten bleken verrew»" in de meerderheid en gingen met een 52 overwinning naar Alphen terug. De jongste der Koudekerk- se spelers. A. Sweris, wist met J. Corts de eer van Koudekerk te redden. Zal een revanche-wedstrijd volgen? Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Jan Hogenes, 23 jr. en Hendrikje van Veen, 21 jr. VOOR SCHOTEN Hoge belangstelling voor Zilverfahriek Mevr. Roem, echtgenote van de Hoge Commissaris van Indonesië, mevr. Djoem- hana, echtgenote van de plaatsvervan gend Hoge Commissaris, en de heer K. de Zeeuw, receptie-ambtenaar van het Hoge Commissariaat en diens echtgenote, hebben gisteren een bezoek aan de Zil- verfabriek gebracht. De gasten werden ontvangen door de directeur, mr S. A. C. Begeer, en rondgeleid door de directeur van de Indonesische bedrijven der Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven, waarvan de Zilverfabriek een dochtermaatschappij is. Mevr. Roem ontving bij het afscheid bloemen. Burgerlijke stand GEBOREN: Petronella J. M„ d. v. P. J. Karremans en C. M. Slingerland, Oranje kade 13; Charlotte J. H., d. v. J. R. E. Zó moet ook mijn haar wordeni WOO Copvriah' p. B. Ba« 6 CoptnhoQcn Eysink Smeets en H. H. A. M. Muskens, Veurseweg 76; geboren te Leiden: Geer- truida G., d. v. F. H. Th. A. Meerhoff A. M. H. Benschop, Narcisstraat 50; Ran dolph H. Th., z. v. M. J. F. George F. W. van Milt, Leidseweg 142; Arie, z P. van der Marei en J. B. Schep, Leidse weg 369. ONDERTROUWD: H. C. Romijn, 26 Leidseweg "41, en M. I. Gibbs, 22 j., Wed- hampton, Engeland. Jeugdige verkcersenthousïasten werden beloond Dinsdagmiddag heeft burgemeester C. J. van der Hoéven aan 140 kinderen ver- keersdiploma's uitgereikt. Ook het be stuur van Veilig Verkeer en de hoofden der scholen waren hierbij tegenwoordig. De burgemeester ging de gemaakte fou ten na en dertien leerlingen, die het er het best hadden afgebracht, werden voor het voetlicht geroepen. Willy Dieben van de school Bijdorp had de beste prestaties verricht en kreeg hiervoor van het be stuur van Veilig Verkeer een vulpen. Johannes Mak van de Hervormde school kreeg een vulpotlood want hij had het beste examen voor voetgangers gedaan. Van iedere school kregen vervolgens de twee besten een speldje met het efn- bleem van veilig verkeer. Van Bijdorp: Willy Dieben en Francientje Heijdt; van de R.K. jongensschool: Johannes Mooij en Joh. Kraan; van de R.K. meisjes school: Johanna Olsthoorn en Elisabeth Zonneveld; van de Geref. school: Jan Osnabrugge en Cornelis de Rijk; van openbare school: Ingeborg Moerman Alois Jost en van de Herv. school: IJtzen van Akker en Alida Brussee. Van de 186 deelnemers waren er 46 afgewezen. De voorzitter van Veilig Verkeer, mr F. C. R. Drossaart Bentfort, dankte allen, die tot het slagen van de examens had den meegewerkt. De heer Van Cuilen- burg zag zijn moeite beloond met een doosje sigaren, evenals de stuwkracht der verkeersacties, de heer C. Robbert- Rijkspostspaarbank Op het postkantoor werd in Juni bij de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ21.412," en terugbetaald ƒ31.453,04. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 12278. Autotocht naar „Beekbergen" De plaatselijke militaire commiss: ganiseert op 22 Augustus een autotocht naar „Beekbergen", het ce geestelijke verzorging der Ned.. Strijd krachten, waarbij tevens de Grebbeberg en Ouwchands Dierenpark zullen w den bezocht. Tot en met Zaterdag 5 Augustus kan men zich opgeven look niet-Voorschotenaren) aan het adres Wijngaardenlaan 103. Gunning verbetering verkeerstraverse De verbetering van de verkeerstra verse in de Schoolstraat is door B. en W opgedragen aan de firma J. A. Stomp- horst te Utrecht voor 17.050. Collecte Simavi Tussen 10 en 15 Juli a.s. wordt in gemeente een collecte gehouden Werkloosheid met een zesde gedaald Duizenden vonden in Juni weer een baas Het aantal werkloze mannen daalde Juni van 72.397 tot 60.643 (dus met 11.754) In Juni 1949 bedroeg het 45.917. Dit tal van 60.643 kan worden onderverdeeld in 42.647 geheel werklozen (vorige m 49.290), 17.734 D.U.W.-arbeiders (22.471) en 262 wachtgelders (636). Deze verdere daling van het aantal werklozen kwam in nagenoeg alle tak ken van bedrijf tot uiting, het sterkst ir de landbouw en onder de losse arbeiders. Veel seizoenwerk deed zich voor. vraag naar mannelijk personeel bij de arbeidsbureaux steeg van 19.285 tot 20.809. Nederland heeft thans 12 werklozen op de 1000 mannen (inMei 15). De groot ste werkloosheid heeft procentsgewijze nog altijd Drente (37 per duizend, in Mei 38), de- kleinste Zeeland (5, in Mei 8) Het aantal geheel werkloze vrouw daalde -van 4048 tot 3832. De vraag steeg van 17.885 tot 18.550. Eerste Kamer en afdelings- onderzoek Verschillende leden van de Eerste Kamer hebben blijkens het voorlopig verslag over het reglement van orde aangedrongen op de mogelijkheid c voorbereidende onderzoek ook op andere wjjze te doen geschieden dan in de af delingen. Groepen andere leden wilden het afdelingsonderzoek in alle gevallen handhaven. Simavi. Veel is in de verhouding Neder landIndonesië veranderd, maar de dische nood 'in de landen overzee ii bleven. Simavi vraagt een bijzondere gift, dat zij dit jaar 25 jaar bestaat. Er ii comité van aanbeveling samengesteld, alsmede een comité van uitvoering. In het laatste hebben zitting de dames F. C. Fortgens-de Haan, F.'Kuijpers-van Poel geest, G. B. J. Schut-van Eek, H. van dei Stoel-de Roos, C. E. van Suchtelen- Uyterwijk, A. Verrips-Koolstra. ZOETERWOUDE Burgerlijke stand. Geboren: Anna C. M.. d. v. W. G. Klink en A. M. A. Zweekhorst; Willibror- dus A. L.. z. v. C. J. van Leeuwen en G. van Meurs; Margaretha M. A., d. P. Th. den Eisen en M. J. Berg: Joannes P. M. G., z. v. L. W. Onderwater en A. Lelieveld; Maria J. C., d. v. W. G. Olst hoorn en W. C. v. d. Bosch; Cornelius P. M., z. v. H. J. van Teijlingen en J. M. Dobbo; Martha M.. d. v. W. Th. Hooger- vorst en E. M. Schouten. Overleden: W Moerkerk, 86 j; J Siera, 78 j, echtgenoot van J. Cornelisse; C H M Pieterse, 1 j; C v Teijlingen, 29 j, echtgenote van Chr. Straathof. Gehuwd: M v Berkel, Alphen a d Rijn en A v Dam; P v d Endt, Woubrugge M S v d Berg; A Tinga, Den Haag M Varkevisser. Nederland en Ambon Minister Drees kan niets zeggen In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Van de Wetering (C.H.) heeft minister Drees bevestigd, dat da R.I.S. een blokkade uitoefent, doch de Nederlandse regering beschikt niet over gegevens betreffende de vraag of de voedselvoorraden aanzienlijk zijn afge nomen. Zo lang het resultaat van de door de regering bij de R.I.S. en de Unci ge nomen stappen met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht nog niet bekend zijn, wil de legering nog niet zeggen of er nog verdere nodig zullen zijn. Intussen dringen de door Nederland in de steek gelaten Ambonnese militairen in Indonesië er op aan, dat zij met Ne derlandse hulp naar Ambon worden te ruggebracht. De Ambonnese luitenant kolonel Titaley heeft een verzoek aan H. M. de Koningin gericht, waarin hij er op wijst, dat de reorganisatie van het K.N.I.L. niet afdoende geregeld is. Daar de afvoer van het contingent Ambonnese militairen en hun gezinnen van Java en Celebes naar Ambon blijkbaar niet mo gelijk is, verzoekt hij de bemiddeling van H. M. de Koningin, zo nodig met me dewerking van het Rode Kruis om voor 26 dezer een oplossing te krijgen. De Ambonnese militairen in Balikpa- pan en de aangrenzende delen van Bor neo hebben een manifest tot de Neder landse minister van Oorlog gericht om onder bescherming van Nederland naar Ambon te worden gebracht. Dat Australië groot belang meent te hebben bij Ambon, is gebleken uit een eerst thans bekend geworden verklaring de Australische minister Spender enkele maanden geleden, dat da Zuid-Molukken en Timor Australiës laatste verdedigingslinie vormen en men het hoogste belang heeft bij gebeurtenis sen in de Zuid-Molukken, Timor, de Sa- lomons, Nieuwe Hebriden en Nieuw Caledonië. Zesde Garoeda-prijsvraag De Kon. Ver. Indisch Instituut te Am sterdam besloot wederom een Garoeda- prijsvraog uit te schrijven. De prij» (lste prijs f 250 en 2e prijs f 100) wordt uitgeloofd voor het beste jeugdboek, waarvan het verhaal speelt in Indonesië, Suriname of de Ned. Antillen. Manuscrip ten moeten uiterlijk 31 Dec. a.s. worden ingezonden bij de Centrale Boekerij van het Indisch Instituut, Mauritskade 63. A'dam, waar tevens een circulaire met nadere bijzonderheden verkrijgbaar is. Ook stedelingen naar Canada Ook ambachtslieden en kleine zaken lieden kunnen zich thans in Canada ves tigen. Tot nu toe konden alleen land bouwers en zy, die in Canada een fami lielid hadden, dat landbouwer was, emi greren. Ook vroeger werden reeds kleine ambachtslieden toegelaten, maar dit had in de practyk weinig tc betekenen, daar de goedkeuring een zaak van de Cana dese regering was. Cripps heeft goed geboerd De Britse minister van Financiën heeft het parlement enige aangename mede delingen gedaan. De goud- en dollarre serves van het sterlinggebied zijn name lijk aangegroeid tot 2422 millioen dol lars einde Juni, terwijl voor de deva luatie een dieptepunt van slechts 1340 millioen bereikt was. In het tweede kwartaal was er een overschot van 180 millioen tegen 40 millioen in het eerste. Vorig jaar boekte men in het tweede kwartaal een tekort van 632 millioen. Dit overschot van 180 millioen is in de eerste plaats te danken aan de Marshall hulp van 240 millioen. In de tweede en derde plaats aan de bezuinigingen op dollaruitgaven en de hoge prijzen van cacao, tin en rubber. Cripps waarschuwde, dat het niet zo gunstig zou blijven, ook al zag men af van de ongunstige internationale toe stand. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN LEIDEN. 5 Juli. Groenteveiling. Rod® kool 8—12, rabarber 4—5. kroten 9—12. uien 8—13. peen 8—15. aardappelen 8—17. andij vie 5—10, druiven 8—22. aardbeien 82—116, snijbonen 92—134, tuinbonen 6—9. stambonen 76—102. doperwten 33—54. peulen 73—102, postelein 16—23, spinazie 13—25, tomaten 40 87, komkbmmers 8—22. bloemkool 8—33, sla 2-3.70, perziken 3—18, kroten 2.50—3.90. peterselie 1.40—2.60. selderie 2—2.30, peen 3—13. IJMUIDEN. 5 Juli. Prijzen per kg: heil bot 1.90—1.55. gr. tong 2.80—2 30, m. tong 2.45—2 35. kl tong 2.55—2 25. tong I 1.66 1.34. tong II 1 24—0.98. tarbot I 0.920.76: per 50 kg: tarbot II 143—39, tarbot III 142—37, gr. schol 165—57. m. schol 68—53. kl. schol 61—58. schol I 48—32. schol II 22—8. schar 16—9. haring 35—19. makreel 31—21. grot® schelvis 33—31, m. schelvis 36—30. kleine schelvis 36-29. schelvis I 31—20. schelvis II 17—9: per 125 kg: gr. kabeljauw 124—62, f •oeg 1770 k. 650 k. haring. WOERDEN, 5 Juli. Kaasmarkt. Aan voer 329 partijen. Prijzen: le soort 201—208. 2e soort 190—198. zware 223. Handel matig, KATWIJK A/D RIJN. 5 Juli. Groente veiling: Aardappelen bonken 12.50—13.10. id. grote 12.40—15.50, idem kriel 12—12.90. was- peen 8—14. tuinbonen 7-17. andijvie 6—12, groene kool 7—7.10. spitskool 7—7.20. kom kommers 10—20, sla 2—3.70, uien 8—13, sja- lotten 8—10, aardbeien 74—98, rabarber 7.20 —7 40, bonenkruid 1.30—1.40, alles per 100 kg; bospeen 3—13.60, boskroten 3.40—4.80, bos uien 2—2.10, selderie 2—2.10, alles per 100 bos; bloemkool A 25—36, idem B 14—25, ld. O 8—8 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN. 5 Juli. Bloe menveiling: Scabiosa 0.1^—0 39, alstroemeri* 0.10—022. liatris 0 34—0.58, anjers 0.06—0.15, lelies 0.10—0.40, lathyrus 0.06—0.15, aglia 0.04 —0.12, colvillle 0.05—0.28, Esther read 0.04— 0.18, margrieten 0.12—0.23. ROELOFARENDSVEEN. 5 Juli. Groen teveiling: aardbeien 0.14—0.41, frambozen- aardbeien 0.19—0.33. kropsla 2—2.80. andijvla 5—8, bloemkool 8—27. bospeen 8—10, breek- peen 8—9, aardappelen 9—14 per 100. peulen 1.60—6.50, doperwten 1 10—3.70. capucijners I.203 15, tuinbonen 0.60—0.75. kassnijbonen II.5016. volle grond snijbonen 12.50—15.50, snijbonen afw. 8.50—12, idem stek 3—6 50 p. 10 kg; augurken grof 6.10—7.10. Idem bom men 3.40—3.70. idem stippel 3.10 per 25 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2