Onderwijs in Latijnse declinaties en conjugaties in andere handen Zorg in de ziekenhuizen moet niet alleen verplegend zijn Chr. H.B.S.-ers vertoefden gisteren in de Leidse Hout NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG S IULI 1950 CftE STEEN Wei zou U daarvan denken. Tantetje Wanneer ik vandaag de Leidse P.T.T. op die blauwe steen van ons zet, doe ik dat met het volledige be grip voor het overig verdienstelijke werk van deze instelling. Laten de directeur en de postbode en alle daartussen liggende rangen dat voor al goed beseffen. Maar nu we aan 't begin van de vacanties staan, en half Leijen naar andere oorden vlucht, terwijl de lege plek gevuld wordt door vreemdelingen, die zo graag eens in Leijen willen zijn, lijkt het me toch niet ondienstig de vinger eens te leggen op die éne wondeplék op dat overigens zo kerngezonde lichaam. Laat ik dan beginnen met te ver tellen, dat ikzelf reeds met vacan- tie uitstedig ben. Nee, ik vertel u niet waar ik uithang, want dat beant woorden van al die brieven en an sichten zou me te zeer in de papie ren gaan lopen. En het ambt van Baljuw van Leiden wordt alevel niet zo hoogdravend betaald. „Meneer", zei ik, drie dagen voor mijn vertrek, tegen de betrokken be ambte, „ik ben de Baljuw van Leijen. Schrikt u niet. Ik kom u niet halen voor de blauwe steen. Ik wil u al leen maar even vriendelijk verzoe ken alle post, exclusief dwangbeve len, inclusief postwissels en erfe nissen, te doen opzenden naar mijn vacantie-adres. Kan dat?" „Zeker", zei de man. „Zeker, me neer de Baljuw, kan dat! Laat ik het effe degelijk noteren". De man was zichtbaar opgelucht en schreef naarstiglijk mijn naam en toenaam, benevens het tijdelijke adres, op een formulier. Nu ben ik, waarde lezer, lezeres geen beroemdheid, die iedere mor gen een secretaresse nodig heeft om de post te helpen doorkijken, maar het viel mij in de eerste dagen van mijn retraite op, dat er toch wel bit ter weinig correspondentie was. En toen ik enkele dagen later toch in dat goeie, ouwe Leijen moest zijn zette ik met een wantrouwig hart koers naar mijn ambtswoning, al waar ik een brievenbus aantrof, die als een zatgegeten pad te bungelen hing aan m'n voordeur. Aan de bin nenkant, uiteraard. Ik zei: ik was tóch in de stad, e\ waarom zou ik daarom ook niet eventjes bij die P.T.T.-meneer in de Breestraat langs gaan? „Menéeeer", zei ik zacht verwij tend. En ik toonde hem de armvol post, die ik uit m'n bloedeigen brie venbus gegaard had. P.T.T. zag thans de blauwe steen als een onoverkomelijke werkelijk heid, doch ik tuist hem bijtijds te grijpen en te ondersteunen en te ver zekeren, dat ik enkel en alleen nog maals kwam vertellen, dat ik me', vacantie was en derhalve Enfin, bij de baard van alle P.T.T.- heiligen werd me bezworen, dat voortaan geen briefkaart, geen sicht, wat zeg ik, geen adreswijziging in mijn gangbaar huis terecht zou komen, voordat ik hiertoe het sein zou geven. Ik ben een goed- en lichtgelovig mens, Leijenaars, en dies ging ik m'n vacantiedorp en de toekomst met vol vertrouwen tegemoet. Toch ben ik naast licht- en goed gelovig óók een practisch mens. Der halve gaf ik een vriend de sleutel van mijn huis, met het verzoek iedere morgen voor alle zekerheid even een kijkje te nemen in dat gekke kastje aan m'n voordeur. Welnu, al verschillende keren heb ik post gekregen met het door mijn vriend veranderde adres er op.... Waarde Tante Pos, sta me toé, dat ik een ogenblik uw vriendelijke, ge rimpelde en vergeelde hand in de mijne neem, en u op de vrouw af vraag of uw werk u niet een beetje te zwaar wordt. Heus, ik begrijp wel, dat het voor u, die de tijd van post koets en koerier nog hebt meege maakt, niet licht valt deze moderne tijd bij te benen. Ik neem u dit niet kwalijk. Zelfs ik, die in het begin dezer eeuw in een matrozenblouse ronddartelde, sta soms verbouwe reerd te kijkn naar Vader Tijd, die er zo de sokken in zet. Ik zou u daar om in goeden tjemoede willen vra gen: wat zou u er van denken, Tan tetje, als u eens een jonge, energieke Oom opscharrelde, aan wiens zijde u met nieuwe energie zoudt kunnen proberen die langbenige man-met- de-zandloper bij te houden? POENE: Ach nee, voor dat ouwe mens is de blauwe steen al erg ge noeg. BALJUW „SIeutelstad"-toumooi gaat door Naar we vernemen, gaat het natio naal polotournooi van „De Sleutelstad" Zaterdag a.s. door. Het aanvankelijk verbod van de sportcommissie van de K.N.Z.B., om dit tournooi te organise ren, is door het bondsbestuur ingetrok ken'. Afscheid aan hel Leids gymnasium Mej. dr M. M. Assmann begon en eindigde met verdriet MEJ. Dr AL AI. ASSMANN, lerares in de klassieke talen, heeft gisteren afscheid van het Leidse gymnasium genomen. Niet minder dan 31 jaar heeft zü tot de klassieke opvoeding van de gymnaslumjeugd haar steentjes bijgedragen. Haar stenen! Allen, die gistermiddag in de gymnastiekzaal de officiële afscheidssamen- komst bijwoonden, waren het er over eens, dat deze dag wel een zware dag voor mej. Assmann moest zijn. In elke toespraak klonk dit door. Daarom was het wel een verlichting, toen de scheidende lerares zelf met een glimlach verklaarde, dat zij met verdriet haar werk ln de school was begonnen. Het was helemaal geen roeping. Er was destijds veel gebrek aan leerkrachten en tegen haar zin in werd ze maar ineens voor de klas gezet. Maar mej. Assmann heeft toch niet gezegd, dat zij nooit roeping heeft gevoeldMen zou het haar ook hoogst kwalijk hebben genomen. De inspecteur van de gymnasia, dr J. van Buytenen. merkte in zijn toespraak tot mei, Assmann op, dat het komen van de vrouw in de school een zegen is ge- eest. Niet alleen voor de vrouw zelf, iaar ook voor de school en voor de jeugd. De vrouw kreeg meer mogelijk heid om van haar kwaliteiten te doen genieten en zij heeft het vrouwelijke, moederlijke element in de school ge- braoht. Mej. Assmann heeft voor velen iets mogen betekenen. Dit moet ha; toch wel tevredenheid geven. Reeksen leerlingen getuigen van haar kwaliteiten en eigenschappen, aldus wethouder J. C. van Schaik. Haar taak- ■ervulling was uitstekend en het ge meentebestuur heeft er de grootste be wondering voor. Mej. Assmann is er één, mag zeggen: Ik heb mijn best ge daan; het was' alles goed. Dit mag haar vergezellen, ook in de ogenblikken, dat 'j met weemoed aan haar schooltijd te- jgdenkt. De reotor van het gymnasium, dr A. Scholte. memoreerde dat mej. Assmann de eerste vrouw was. die aan het gym- im in vaste dienst werd verbonden. Het ijs was gebroken, de weg was ge baand en mej. Assmann kon haar loop baan beginnen. Uit enkele schetsen bleek dat mej. Assmann zich tussen de heren van toen goed heeft thulsgevoeld. Er heeft altijd vaart in haar werk zaamheden gezeten. Onblusbaar was haar werklust „Niet in ledigheid" was haar spreuk. Ondanks haar huiselijke moei- Demping der Mare Niet minder dan dertig leden van de gemeenteraad van Leiden hebben aan Ged. Staten een schrijven gericht, waar in zu mededelen, dat zij het raadsbe sluit tot demping van de Mare niet in strijd met het algemeen belang ach ten en waarin zij Ged. Staten verzoeken, het raadsbesluit niet ter. vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Het raadsbesluit tot demping van de Mare werd genomen met 2214 stem men. Acht raadsleden hebben het. schrij ven aan Ged. Staten clus mede-onder tekend, terwijl zij tégen het voorstel tot demping hadden gestemd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wilhelmus A M z v W A M Mulder cn M Speel; Johannes z v Y Eenshuistra en J Sikma; Robert W z v W v d Pol en J C Develing; Eleanore R J d v G H F Remmé en T A Dolstra: Johannes z v C v Tol en M Rijerkerk. OVERLEDEN: J Keereweer, wedn-, 57 j: H v d Waal, man, 67 j; J Ramaer, man. 60 j GEHUWD: A J Bins en C H Brinks lijkheden heeft zij deze leus vastgehou den. Allen kenden haar goedheid. Voor de leerlingen stond haar deur wijd open. En hoevelen hebben daarvan geen dank baar gebruik gemaakt! De indirecte schoolbelangen hadden eveneens haar volle belangstelling. Spr. herinnerde aan haar wandeltochten. De tijd ging voort en mej. Assmann ging mee. De leraren hebben haar brede blik op het werk ge waardeerd. Ze was een trouwe, sportieve compagnon, een steun voor de rector. Het is ongetwijfeld moeilijk voor mej. Assmann haar taak af te sluiten. En 't is moeilijk voor 't gymnasium haar te 'laten gaan. Maar zij heeft haar taak met ere volbracht. Dr Scholte dankte haar voor wat zij voor de school is geweest. Spr. gaf de verzekering, dat dit niet alleen 'n formele plicht, maar ook, een inner lijke behoefte was. Als vrouw, als moeder en als vice- presidente van het college van curato ren voerde mevrouw C. G. de Jager— Galavazi het woord. De vruchten van de moed en het doorzettingsvermogen van mej. Assmann zijn velen zo maar in de schoot geworpen. Grote belangstelling heeft zij steeds aan de dag gelegd voor de leerlingen. Zij waren geen nummers, maar persoonlijkheden, aan wie deze no bele lerares zich ten volle heelt gewijd. Ook de curatoren beseffen wat de school verliest nu mej. Assmann heengaat. In een geestig toespraakje schetste de leerling S. Rozemond wat de leerlingen van mej. Assmann hebben ontvangen. De geschiedenis der oudheid wist zij levend voor hen te maken. De vereniging van leerlingen had steeds haar belangstel ling. De band tussen het gymnasium en mej. Assmann is nu niet te breken. Mr dr B. W. Kranenburg uit Almelo was de woordvoerder der oud-leerlingen. Hij haalde verscheidene markante figu ren uit de school van vroeger naar vo ren en wees op de waarde van het on derwijs van mej. Assmann. dat inleidde in de cultuur van de oudheid. Met de liefde van haar hart heeft zij dit onder wijs gedragen. Zij blijft voortleven bij haar leerlingen. Verschillende geschen ken werden mej. Assmann aangeboden. In haar dankwoord verklaarde mej. Assmann, dat langzamerhand de liefde voor het onderwijs in haar begon te rij pen. Tegen deze dag heeft zij opgezien. Zij vertelde nog, dat ze nu een reis gaat maken, opdat ze op 1 September, als de nieuwe cursus begint, in ieder geval niet in Leiden zit. De klank van het gymna sium-klokje zou zij niet kunnen verdra gen. Maar ze zal met het gymnasium bliiven meeleven! Na afloop werd in de tuin van het gymnasium een foto met alle oud-leer lingen gemaakt. Mr dr Kranenburg zat hierbij aan de voeten van mej. Ass mann. Op de receptie werd ook grote belangstelling voor de scheidende lera res getoond. Deze dag zal zij zeker nooit vergeten. Ze zei het ook! Er heerste een prettige sfeer op de receptie ter gelegenheid van het afscheid van mej. Assmann van het Leidse gymnasium. V.l.n.r. dr A. Scholte, rector, mr J. Zwanenburg uit Valkenburg i(Z.H.), oud-leerling, mej. dr M. M. Assmann, órs A. J. Koster, eveneens leraar in de klassieke talen aan het gymnasium, mej. G. C. Scheltema uit Leiden, oud-leerlinge, mr A. Seret uit Leiden, secretaris-penningmeester van het oud-leerlingen-comité en mr dr B. W. Kranenburg uit Almelo, voorzitter van dit comité. (Foto Meyer) Maatschappelijk werk in Leidse zieken huizen in 1949 Het jaarverslag 1949 van de Vereniging] uit de randgemeenten worden verpleegd, tot maatschappelijk werk in de Leidse het maatschappelijk werk eens goed zal ziekenhuizen meldt, dat het werk in het worden aangepakt. Er zijn reeds licht- Academisch Ziekenhuis dit jaar verder punten, werd uitgebreid. Ook het sociale werk in' De moeilijkheid, het Diaconessenhuis nam gestadig toe. Nog te weinig wordt in de particuliere ziekenhuizen ingezien, dat de zorg voor de patiënten niet alleen verplegend moet zijn. Men moet ook daar leren begrijpen, dat dokters, verpleegsters en sociale werksters samen een ploeg vormen om de patiënt ten spoedigste weer op de been te helpen. Zuster Woelders is voort durend bezig om het werk in het Diaco nessenhuis ingang te doen vinden. Helaas kan de toon over het werk in het St. Elisabeth-ziekenhuis niet zo optimistisch zijn. Men hoopt en verwacht, dat ook in dit ziekenhuis, waar zoveel patiënten ook I. L. de Graaf 40 jaar in Sijthoffs dienst De heer I. L. de Graaf, die 40 jaar in dienst is van A. W. Sijthoffs Uitgevers Maatschappij N.V., werd gistermorgen door het personeel gehuldigd. De jubi laris, die pas hersteld is van een ziekte, werd met 2 van zijn zoons in het gebouw de Douzastraat temidden van het gezamenlijke personeel ontvangen er toegesproken door de alg. procuratie houder, de heer B. P. du Croix, die wegens verblijf van de directeur in het buitenland de heer De Graaf namens directie en commissarissen gelukwenste. Spr. gewaagde van de uitzonderlijke ac curatesse van de jubilaris en las een felicitatietelegram van de directeur voor. Namens directie en commissarissen over handigde hij een enveloppe met inhoud een sierlijke mand met bloemen. De heer Dissevelt feliciteerde nar de collega's. Hij haalde allerlei grappige voorvallen aan en bood namens procu ratiehouders, afd.-chefs en collega's fototoestel inet statief aan. Als derde spr. voerde de secretaris de jubileumcommissie het woord. Hij stelde in het licht, dat de heer De Graaf niet alleen populair is, omdat hij de salarissen uitbetaalt, maar ook omdat hij een ieder belangstelling aan de dag legt. Het geschenk van deze spr. bestond cn mooie Parkervulpen en een keu rige diplomatentas, waarmee hij hulde bracht aan de diplomatieke talenten de jubilaris. De feestvierende kassier-boekhouder dankte voor de hartelijke waardering, die uit de huldebetuiging bleek. Aan mevr. De Graaf, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werden thuis bloemen aangeboden. de arbeids- therapie te kampen heeft is het verkrij gen van materiaal. Er werd een comité gevormd dat zich ten doel stelt materiaal te verzamelen voor dit werk. Men het bijzonder waarderen als ook de Leid se fabrikanten er toe zouden overgaan deze zaak ter harte te nemen. Het aantal leden daalde van *290 op 203. Helaas meldden zich geen nieuwe leden aan. Een wervingsactie is in plan gereed. Nog steeds voelen weinigen zich gedrongen lid te worden. De contributie 1 per jaar kan voor niemand een bezwaar zijn. In 1949 kreeg de vereniging subsidie de gemeente, en wel 5000. Men is dankbaar voor deze steun, maar ge noeg is het niet. De randgemeenten ble- vrijwel alle in gebreke wat het sub sidiëren betreft. Subsidie verleenden: Vlaardingen, Benthuizen, Bleiswijk, Lei derdorp en Zoeterwoude. Sassenheim zegde subsidie toe. Tevens verleende het provinciaal bestuur een subsidie van f 2000. Ds P. W. Spruyt neemt nog deze maand afscheid Op 30 Juli intrede te Amsterdam Naar wij vernemen, zal ds P. W. Spruyt, predikant bij de Leidse Hervormde Ge meente, op Zondag 23 Juli a.s. in de avonddienst in de Pieterskerk afscheid van Leiden nemen. Zoals bekend, ds Spruyt reeds geruime tijd geleden het door de Hervormde Gemeente van Amsterdam in de vacature van ds J. K. Lofvers op hem uitgebrachte beroep Op 30 Juli zal ds Spruyt in Amster dam worden bevestigd door ds A. Th. Stcgenga van Arnhem. Op de avond van die dag hoopt hij dan in de Wester- kerk zijn intrede te doen. De collectebus rammelt te dikwijls, aldus het rapport van de staatscommissie, dat het collectewezen wettelijk wil rege len. De conclusies zijn neergelegd in een ontwerp van wet. Het bevat een vinger wijzing in de richting van een jaarlijks collecteplan. EREDOCTORAAT VOOR Dr VISSER 'T HOOFT De universiteit van Princeton (V.S.' heeft het eredoctoraat in de theologie verleend aa" dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Jaarverslag N.Z.H.V.M. Steeds achteruitgang in reizigerstal Bollenstreek streed alleszins sportief Het jaarverslag 1949 van de N.Z.H.V.M. wijst er op. dat de achteruitgang in het aantal reizigers nog steeds niet tot staan is gekomen. Het rijwiel is thans een stige concurrent van tram en autobus. De verminderde koopkracht van het pu bliek heeft eveneens geleid tot een ringer vervoersvraag. De Maatschappij heeft met genoegen kunnen constateren, dat van de aan kelijk nog al sterke tegenstand ten op zichte van de autobus in de Bollenstreek maar weinig is overgebleven. Deze streek heeft getoond op een alleszins sportieve wijze te kunnen strijden. Het betrekken van de voor het bedrijf benodigde materialen geeft geleidelijk aan minder zorg en moeilijkheden. In het algemeen kan gezegd, dat meer en meer de toestand van vóór de oorlog terug keert. Ook het krijgen van deviezen voor inkoop van die artikelen, welke in ons land niet of moeilijk verkrijgbaar zijn, verloopt vrij vlot, mede in verband met de liberalisatie van de handelsbetrekkin gen. Op de lijn ScheveningenLeiden werd 4740 m rijdraad vernieuwd. Bouw viaduct Gevangen laan begin Augustus Naar wij vernemen zal in het kader van de Leidse spoorwegwerken om streeks begin Augustus een begin wor den gemaakt met de bouw van het eer ste deel van het kunstwerk aan de Ge- vangcnlaan (Pcsthuislaan). Dit viaduct wordt zoals wij reeds eerder schreven in verband met het berijden van de bestaande hulpsporen Den HaagHaarlem v-V. en de spoor lijn naar Utrecht in drie gedeelten ge bouwd. Zoals zich laat denken, komt dit eerste viaductdeel aan de Westkant van de huidige spoorbaan te liggen, waarna dan te zijner tijd de trein op de ver hoogde baan wordt overgebracht. Daar na worden de andere viaductdelen op getrokken. Eigenwijsheid kost geld Het komt zelden vor, dat voetgangers ee'n proces-verbaal krijgen, als ze tegen de verkeersregelen zondigen. Maar met iemand uit Oegstgeest was dat wél het geval, omdat hij eigenwijs was geweest, toen hem zijn verkeerde oversteken op het kort Rapenburg aan het verstand was gebracht. Hij had daarbij een Solex- rijder ondersteboven gelopen. De Oegst- geestenaar verweet de kantonrechter, dat deze niet met de situatie op de hoogte was, waarvoor hij een flinke reprimande kreeg. Het O. M. eiste 10 boete of 4 d. h. en de kantonrechter deed er niets af.' L.T.C. „De Munnik" Mevr. Boot en de heer Aldershoff werden kampioen. Mevr. Boot is er in geslaagd de wissel beker definitief in haar bezit te krijgen, door een overwinning op mej. Bouhuis. Het spel bleef beneden de verwachting, daar mej. Bouhuis blijkbaar een off-day had. Aldershoff behaalde de titel voor de tweede keer, door J. W. Boot in twee te verslaan. Ook deze eindstrijd viel erg tegen. Tegen de canon-balls van Aldershoff was Boot in het geheel niet bestand. De finale in het heren-dubbelspel gaf meer strijd, hier wonnen Den Holder en Boot van Aldershoff en Laman. Het dames-dubbelspel werd gewonnen door de dames Bouhuys en Lamers, die mevr. Boot en mevr. Koning in twee sets ver sloegen. Ook het gemengd-dubbelspel was het aankijken waard; hier werden winnaars mevr. Boot en Den Holder. Veel belangstelling trok nóg de finale enkelspel voor nieuwelingen. Bernard Reys en Koert van Diepeningen gaven elkaar niet veel toe. De uitslagen zijn: Heren-enkelspel: W. G. Aldershoff slaat J. W. Boot 6—0 6—1. Dames-enkelspel: mevr. K M. Boot- Koning slaat mej. T. Bouhuis 6—1 6—0. Heren-enkelspel B: J. Soripada slaat B. Wiggers 64 6—3. Dames-enkelspel nieuwelingen: Kitty Keizer slaat mej. M. v. Brummen 6—2 13—1L Heren-enkelspel nieuwelingen: Bern. Reys slaat Koert van Diepeningen 6—2 16 62. Heren-dubbelspel: J. Vlasveld en Donders slaan A. Wiggers en Bleyi 6—2; W. G. Aldershoff en J. H. C. Laman slaan H. Bennink en C. Hollebrandse 6_i 64; Den Holder en J. W. Boot slaan J. en H. Braakman 60 6—2; P. Brouwer en A. van Weeren slaan J. Vlas veld en P. Donders 60 46 64; W. Aldershoff en J. Laman slaan J. Soripada en H. de Koning 6—2 1—6 6—0; W. Kar stens en L. Engelenburg slaan Stigter en Soete 6—0 60; Den Holder en J. W. Boot slaan P. Brouwer en A. van Weeren' 5—7 6—2 6—3; W. Aldershoff en J. Laman slaan W. Karstens en L. Engelenburg 64 46 63; Den Holder en J. W. Boot slaan W. Aldershoff en J. Laman 97 61 Gemengd-dubbelspel: mej. D. Lamers en P. Brouwer slaan mej. W. Kruider H. Braakman 6—1 7—5; mej. C. Kret Hollebrandse slaan dhr. en mevr. Braak- 6—3 6—1; dhr. en mevr. Karstens slaan mevr. De Vrij en Soripada 63; mevr. Boot en J. den Holder slaan mej. L. Reys en P. Donders 60 46 6—3; mej. D. Lamers en P. Brouwer slaan mevr. Koning en A. van Weeren 7—5 2—6 6—1; mej. C. Kret en C. Holle brandse slaan dhr. en mevr. Karstens 6—4 4—6 6—4; mevr. Boot en J. Holder slaan mej. D. Lamers ei Brouwer 62 63; mej. Bouhuis Engelenburg slaan mej. Kret en Holle brandse 62 60; mevr. Boot en Den -Holder slaan mej. Bouhuis en Engelen-1 burg 62 60. Dames-dubbelspel: mevr. de Vrij mej. C. Kret slaan mevr. Karstens mevr. Nolles 68 64 60; mej. Lamers en mej. Bouhuis slaan mevr. de Vrij en mej. C. Kret 62 60; rm Boot en mevr. Koning slaan mej. Zal de bal door de korf gaan? Neen, dit werd geen doelpunt in de in het kader van de sportdag der Chr. H.B.S. gespeelde wedstrijd tussen de H.B.S en de Geref. U.L.O. <Fot° Meyer) Na blokken de sportdag Ze oritspanden zich met allerlei wedstrijden Wanneer men de klein van stuk, maar groot in populariteit zijnde leraar van do Chr. H.B.S., de heer C. A. de Bruyn, gewapend met pet, zonnebril en een knaap van een megafoon op een sportveld ziet rondtippelen, dan kan men er van op aan, dat hg één van zijn kunststukken aan het uitwerken is. Welnu, gisteren was dat de jaarlijkse sportdag van zijn school, één van zijn creaties, die bij de jeugd uit stekend in de smaak valt. ..Geef de jongens en meisjes een dag van gezonde sportoefening in de open lucht en kijk dan niet naar de gemaakte tijden, uitslagen, enz.", is de -stelregel van de organisator. En inderdaad, wie de jeugd tijdens haar spel gadeslaat, ziet hoe ze van de ontspanning geniet. Ont spanning, die na de tijd van hard blok ken en examens, hard nodig is. Ons houdend aan de stelregel van de heer De Bruyn, zullen we niet over de wedstrijden gaan uitweiden. Slechts en kele opmerkingen willen we plaatsen. Het korfbalspel stond op behoorlijk peil. „Pernix" zal daar wel meer van weten. Dr P. C. van Arkel, die we van meer dere zijden als „de baas" hoorden be- Braakman en mej. L. Reys 60 62; mej. T. Bouhuis en mej. D. Lamers slaan mevr. Koning en mevr. Boot 64 60. Rest nog te vermelden, dat de aanmoe digingsprijs, uitgeloofd door de burge meester van Leiderdorp, de E.A. Heer K. van Diepeningen, door de wedstrijd- uitgereikt werd aan mej. mr Brummen. Bevorderingen aan de Chr HBS Aan de Chr. H.B.S. te Leiden werden: I P. Passchier, L. v. d. Plas, J. B. Reyne- Bevorderd tot de tweede klasse: veld, C. B. Rietkerk, D. Schoonenbcrg, J. W. Bakker, M. Bavclaar, J. S. Bic-|H. C. Sepers, A. J. Varkevlsser, C. I. M. mond, J. Th. Bouma, G. C. Ciggaar, J. J. Rampen. Afgewezen: 2. F. de Cler^ J. W. Filippo, P. G. Glasber-j Bevorderd gen, C. A. Groenewegen, W. M. Harinck, E. Hennipman, F. H. Ketting, P. Lagen dijk, K. W. v. Leeuwen, J. J. v. d. Maas, J. Makkes, J. v. d. Mark, A. S. Alting, M. G. Feenstra, S. de Hoog, W. v. Kem pen, C. Kragt, M. Kwant, J. J. La main, N. Mol, G. Moret, V. R. Nowack, H. H. v. Oosten, J. den Ouden, J. Oudwater, M. Paats, D. C. G. v. d. Plas, H. Ravestein, A v. Tol, C. M. Varkevlsser, G J. v. Veen, L. de Vries, C. Rampen, J. C. An derson, C. Ravensbergen, W. R. Schelke, P. Schippers, C. M. Storm, E. J. Veldhuy- zen, J. J. Verhaar, H. C. Verra, G. Ver- wey, P. de Vries, C. H. Westerink, C. Wolff, D. Zwart, H. E. P. Rampen. Af gewezen: 28. Bevorderd tot de derde klasse: M. Bax, D. Boersema, H. Bouwer, M. J. v. Breda. P. D. C. Broks, J. Dirkse, J. M. v. Dijk, Ph. v. d. Does, C. Favier, W. Flinterman, J. ten Have, H. F. Heuse- veldt, S. P. d. Hollander, A. Hollebeek, H. G. v. Kampen, N. Landaal, M. v. Leeuwen, J. H. v. d. Luyt, W. D. H. Zwart, E. den Boon, A. W. C. Buis, M. P. den Haan, J. G. Heuseveldt, C. J. Hout- Th. P. de Konink, P. v. d. Kwaak, J. v. d. Land, W. v. Leeuwen, N. G. Mln- naard, R. J. Moolenaar, L. Parlcvliet, J. M. Pet, W. v. d. Plas, G. M. M. Segaar, K. v. d. Spijk, L. v. d. Sijs, A. W. G. Terpstra, E. v. Weelden, H. N. Wolles- wlnkel. Afgewezen: 16. Bevorderd tot' de vierde klasse: C. Barnhoorn, B. Batelaan, D. Binnc- kamp, A. S. de Bode, P. M. Boekling, G. A. de Bruyne, A. J. v. Damme, G. Groe- neveld, E. A. Gijsman, G. de Jong, A. Keus, J. de Klerk Wolters, G. Kuipers, W. Kukler, A. Lievense, J. v. d. Maaden, A. Mulder, D. M. Passchier, P. A. Piers, S. Rensink, J. P. Smit, H. Tja-A-Lien, C. J. Verver, Chr. Wijling, L. P. M. Ram pen, R. J. P. de Groot, H. v. Heurn, B. J. Huurman, J. J. v. Leeuwen, A. Leget, H. Lindenburg, J. de Mey, H. J. Nagte- gaal, C. Piers, B. Smit, W. F. H. Timan, R. A. F. v. Veen, J. C. Verloop, P. V.erra, H. W. Verrips, A. Vis, F. C. v. d. Vliet, H. Voorthuls, J. v. Wingerden, L. S. v. Wijk, K. Jansze, N. Gerharz. Afgewe- 10. (lit. •orderd tot de v ij f d e klassi afd.): F. L. Allaart, P. Arnoldus, A. C. Batenburg, J. Bleichrodt, F. W. Buurman, J. A. Dregmans, B. C. Dunn, over GLANS gesproken: de v ij f d e -klasse (math, phys. afd.): D. A. Bekooy, R. O. v. d. Bijl, H. L. Boter, L. Dekker, F. v. Eg- mond, J. M. Feringa, H. R. Goudsmit, J. H. do Graaff, W. F. de Haan, C. D. Hajer, P. B. v. d. Horst, H. Meyer, Roorda, H. Y. Th. Ronkes, J. D. Voor kamp, A. v. d. Berg, W. de Bruyne, A. G. ten Cate. J. L Goudsmit. P. Kiel, H. Koster. M. Pamoentjak, A. Ravestein. G. J. Roclands, C. v. Rooyen, G. v. Rijn, J. K. Smelik, A. Veldhuisen, A. J. Wei E. J. A. Rampen, C. Barnhoorn. Afge wezen: 11. R.K. H.B.S. te Leiden Van drie groepen van de afdeling B der R.K. H.B.S. te Leiden zijn geslaagd: A. Allard, Den Haag; K. Bakker, Roelof- arendsveen; W. Bots, Leiden; T. de Bruyckère, Leiden; M. Bunnemeijer, Oegstgeest; A. Dalhuisen, Roelofarends- veen; W. van Dam, Noordwijk; B. van Deuren, Alphen aan den Rijn; J. van Dongen, Voorschoten; B. Farensbach, Noordwijk; T. Grimbergen, Leiden; P. v. d. Ham, Voorburg; P. Hamm, Oegstgeest; J. van Kan, Noordwijk; P. de Keuning, Leiden; J. Knegtel, Leiden; J. van der Kraan, Zoetermeer; E. Lagerweij, Oegst geest; P. van Paassen, Voorschoten; J. Piket, Bodegraven; P. van Remundt, Lei den; J. Ruigrok, Leiden; D. Versteeg, Voorburg; A. Vis, Ter Aar. Geslaagd 25, afgewezen 4 candidaten. Voor de afdeling B zijn ook geslaagd J. van Sonderen, Voorschoten; N. Ver- weij, Noordwijk; H. Vreeburg, Lelden; P. Waayer, Stompwjjk; P. Wiessing, Leiden; K. Zwetsloot, Hoogmade. Afge wezen 2 candidaten. Zij slaagden voor het E.H.B.O.-diploma Na diverse gehouden examens slaag den de volgende candidaten van de ver eniging EHBO-dienst, de dames J. Ben schop, G. Okkerman, J. de Tombe, H. ten Broek. N. van Ginhoven, G. de Haas. M. Kraan. H. v. d. Laan. J van Leeuwen. A. Schellingerhout, S. Verboom, M. Wil- lems, D. Wondergem, J. Wijfje en R. Blitz én de heren A. Arents, C. van Bem- melen, W. v. d. Berg, D. Boom, B. v. Bru-mmelen, Th. Driessen, C. v. d Ham, R den Hertog, J de Hoog. A. Kooreman. F Kuyper, F. Sloot. W. Varkevisser, A Vaesen, Tj. ten Wolde, H. v. d. Zeeuw, R. Alberts, M. Altink, E- van Heykoop, B. Kerkhoff, J. Laman, J. v. d. Linden, L Nagtegaal, M. Overdiijk, B. Pols Sr, B. Pols Jr en D. Wolters. De opleiding geschiedde door de dokters J. G. Bazuin, A. J. Sneep en H. P Veldhuyzen. Exami nator was dokter H. J. Postel. Helpt toekomstige Academieburgers Door ze onderdak te verschaffen De vraag naar kamers overtreft nog steeds ln belangrijke mate het aanbod, zo vernamen wij van het kamerbemid- delingsbureau voor aankomende studen ten, Rapenburg 34. De laatste oproep had tot resultaat, dat een aantal kamers werd opgegeven. Willen nu ook anderen niet meehelpen, om toekomstige Leidse Academieburgers onder dak te brengen? Het genoemde bureau is dagelijks ge opend, behalve het weekend, en is tele fonisch te bereiken onder nr 23905. CONCERT „SEMPRE AVANTI" Het concert, dat Sempre Avanti" mor gen in het Zeehos. ïtium te Katwijk aan Zee zou geven, is uitgesteld. titelen, troffen we op het voetbalveld aan. Wat zat hij smakelijk te lachen, als de jongens elkaar in de luren legden. Ook meende hij eenmaal duidelijk off side te hebben geconstateerd. Ja, dr Van Arkel weet van voetbal bijna net zoveel als van schaken, en daar is hij een meester in. Hoor zijn jongens daar mafcr eens over vertellen! Als zij over hun proefwerk zitten te transpireren, werkt de baas schaakproblemen uit! Hoewel hij zijn hart met name aan Koning Voetbal heeft verpand, liet hij zich ook bij de andere wedstrijden zien. Zoals steeds trok ook op deze dag voetbal de meeste belangstelling. De jon gens uit de eerste klasse kregen een da verend pak voor hun voetbalbroek van de jongens uit de tweede klasse: 132 Maar daarna bewezen de knapen uit de derde klasse, dat men heus niet een klas hoger behoeft te zitten, om een voetbalwedstrijd in winst om te zetten. De vierde klasse kreeg een heel normale 3—0 nederlaag te slikken. De uitslagen en resultaten van deze dag zijn: Lopen: jongens le kl.: 1. C. Ravens bergen; 2e kl.: W. D. H. Zwart; 3e kl.: 1. A. Leget; 4e kl.: P. Arnoldus. Werpen: jongens le kl.: 1. J. Th. Bou ma; 2e kl.: J. G Heuseveldt: 3e kl.: A. Leget; 4e kl.: 1, A. Velthuyzen. Springen: jongens le kl.: 1. C. Ravens bergen; 2e kl.: 1. J G. Heuzeveldt; 3e kl.: 1. H. Tja A Lien: 4e kl.: 1. A. J Wevers. Lopen, meisjes le kl.: 1. Wally No wack; 2e kl.: 1. Menny van Leeuwen; 3e kl.: 1. Truus Groeneveld; 4e kl.: 1. H Buurman. Werpen: meisjes le kl.: 1. Henny Ra vestein; 2e kl.: 1. Niky Landaal: 3é kl.: Fia Rensing; 4e kl.: A. Ravestein. Springen: meisjes le kl.: 1 Maaike Feenstra: 2e kl1. Emmy Bach Koll; 3e kl.: 1. Bep Mulder; 4e kl.:* 1. Lies Hajer. Korfbal: Chr. H.B.S.Geref. U.L.O. 2—5. Estafettes: jongens: 1. 1 C, 42.9; 2. 1 A, 44.4; 3 1 B. 44.8. Estafettes: meisjes: 1. 2 A. 44.3: 2. 2 B. 448; 3. 1 A, 45; 4. 3e kl. 46.3; 5. 4e kl. 47.6. Estafette: jongens: 1. 3 B, 53.9; 2. 2A, 54: 3. 3 A, 54.2. Etafette: jongens: 1. A 4, 50.9; 2. 4 B, 52 6; 3 4 A. 52 8. Handbal: meisjes: Chr. Lyceum Alphen —Chr. H.B.S. 3—2 (rust 3—0); 3e kl.— 4e kl. 2—2. De genoemde prijswinnaars kregen allen een diploma, met de vermelding „de beste van de klas". De Zijl had geen succes volle avond Drie zeventallen verloren De Zijl was gisteravond niet succes vol. De drie zeventallen, die in het water kwamen, kregen alle een nederlaag te slikken, hoewel dit zeker niet nodig was geweest. De Zijl 4 was niet zwakker dan HWV 1. maar de Leidenaren plaatsten bar slecht Zo gingen vele kansen teloor. HWV buitte voor de rust de gelegenheid uit, dat een speler van De Zijl het water uit moest (0—1). Na de rust speelde de thuisclub nog slechter en de eindstand werd dan ook 04. De Zijl 1Zwip 1 (dames) gaf beter spel te zien. Zwip nam de leiding, maar nog voor de rust maakte G. Blauw gelijk (11). In de tweede helft was Zwip sterker en het einde' kwam met de stand 14. Ook De Zijl 2—SVH 3 bleef beneden de verwachtingen. H. Blansjaar hield de prima midvoor van de bezoekers goed in bedwang, maar hij kon toch niet ver hinderen. dat deze speler tweemaal raak schoot (0—2). Na het wisselen bleef de strijd span nend. Door Kloos werd het verdiend 12. Een De Ziji-speler moest toen naar de kant en SV'H profiteerde hiervan (13). Even later benutte De Zijl een strafworp (2—3). Nogmaals wist de snelle midvoor van SVH te scoren, maar door Sanders werd het 3I. En daar bleef het bij. Njord tegen Italiaanse acht De acht van Njord zal in de eerste ronde van de Henley Regatta Grand Challenge Cup morgen de Italiaanse acht van de Canottiere Veresa ont moeten- De Nederlandse roeiers hebben bij de training een tijd van 6 min. 57 sec. gemaakt, hetgeen uitstekend ge noemd kan worden. Zij hopen wraak te kunnen nemen voor de nederlaag die zij vorig jaar zomer tegen de Verase heb ben geleden. In üe Diamond Sculls komt R. van Mesdag morgen uit tegen de Engelsman H. H. Hatton. C. T. Neumeier ontmoet morgen de winnaar van de wedstrijd tussen de beide Engelsen Sturges en Barclay, die morgen in de eerste ronde legen elkaar uit komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2