Jïictuuc £ciiwd)c (tTouranl Geringe beweging aan het Han-front; vliegveld Soewon niet prijsgegeven India wil rood China in de Veiligheidsraad Gromyko beschuldigt Amerika Koningin sprak bij eeuwfeest Provinciale wet Vier personen dodelijk getroffen door het hemelvuur Wist U DINSDAG 4 JULI 1958 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTED TIEN: i u.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8161 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasttcl!Qhtbltvea tnyn bert is te^tieospoet" BETONNEN KOLOS (3 millioen kilo) draaide als een sluisdeur ZIE PAG. 3 DE STRIJD IN KOREA De gebeurtenissen in Korea, waar Amerikaanse troepen contact hebben met de Noordkoreaanse strijdkrachten, vertonen een mobiel karakter. Middelzware bommenwerpers, B-29 Superforten, worden vanuit de V.S. naar Korea gedirigeerd, terwijl mariniers op verzoek van MacArthur ter versterking naar Japan worden gezonden. Het moreel van de Zuidkorea- nen schijnt verbeterd te zijn en het vliegveld Soewon is nog steeds in hun handen. De Noordkoreaanse troepen voeren een tangbeweging uit om de stad Soewon. Over twee bruggen zijn zij over de rivier de Han getrokken. Een daarvan is een herstelde spoorbrug. Wonjoe, 80 km ten Oosten van Soewon werd bereikt. De communisten geven verder op, tot aan de kust van de Japanse Zee over het ge hele front contact te hebben. Hun troe pen zijn uitgerust met Russische tanks van het model T-34 en A.T.-70. Bij Soewon graaft Amerikaanse infan terie, die o.a. gewapend is met anti tankwapens, en Zuidkoreaanse troepen zich in. Amerikaanse bombardeurs heb ben de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong- jong en de havenstad Jongpo aangeval len. Voortdurend worden eenheden van de 24e Amerikaanse infanteriedivisie vanuit Japan naar Korea gevlogen. De Noordkoreanen zijn bezig met het inrichten van bases en voorraden. Wel licht is daardoor enige kalmte aan het front ontstaan. Overdag was de activiteit van de tanks tengevolge van de Ameri kaanse luchtactiviteit gering. Noordko reaanse convooien werden vernietigd. Het Amerikaanse communiqué maakt ge wag van 14 vluchten, waarbij twee vij andelijke vliegtuigen werden neerge haald. Een B-26 ging verloren. Volgens Chinese bladen zouden ca. 30.000 Chine se communistische troepen op weg zijn naar Korea. Te Washington was van deze beweging niets bekend. Het besluit om troepen te zenden, doch geen alge mene mobilisatie in te voeren, werd ge nomen na besprekingen tussen president Truman en minister Johnson. Er zullen geen Britse troepen Malakka naar Korea worden gezonden, zo verklaarde veldmaarschalk Sir Wil liam Slim. Ook uit Engeland wordt ge meld, dat in politieke kringen bezwaren zouden bestaan tegen het uitzenden Britse landstrijdkrachten. Wel heeft de Britse admiraliteit verklaard, dat Britse schepen in het eerste gevecht met de Noordkoreaanse vloot geen schade heb ben opgelopen en een aantal vijandelijke vaartuigen hebben vernietigd. De Ame rikanen zouden 6 Nordkoreaanse marine- vaartuigen in de grond hebben geboord. Het Amerikaanse congreslid Mendel Rivers heeft er bij president Truman op aangedrongen, aan Noord-Korea mee te delen dat, tenzij het binnen 24 uur met de aggressie ophout, atoombommen zul len worden gebruikt tegen strategische militaire installaties. Politieke aspecten Radio Vietminh heeft omgeroepen, dat de Sowjet-Unie voornemens was neu traal te blijven in de Koreaanse kwestie, waaraan werd toegevoegd, dat de SU de „oorlogsophitsers hun duistere plan nen niet zal laten volvoeren". Tsjiang Kai-Sjek heeft in een rede voor ca 2000 hoge persoonlijkheden verklaard, dat Rusland verantwoordelijk was voor de aanval tegen de Koreaanse republiek. Rusland zou goed weten goed profijt te trekken uit de door zijn satellieten on dernomen aanval, zonder dat het zelf in het gedrang komt. De Nationale Vergadering van Zuid- Korea heeft gisteren tijdens haar vijfde tijdelijke zitting „ergens in Korea" pre sident Truman en de V.N. dank betuigd voor de spoedige hulp. Zweden heeft be kend gemaakt, dat het steun zal verlenen aan de resolutie van de Veiligheidsraad om Zuid-Korea te redden en verklaard, dat het van belang zal zijn, dat de Noord koreaanse aggressie niet met succes zal worden bekroond. Dit werd telegrafisch aan Trygve Lie meegedeeld. Verder wordt gezegd, dat de Zweedse regering niet in staat is troepen te zenden, maar andere vormen van hulp aan Zuid-Korea overweegt. De Australische regering heeft nog geen beslissing genomen of Australische troepen uit Japan naar Korea zullen worden gestuurd, omdat nog niet een desbetreffend verzoek is ontvangen. Argentinië heeft de V.N. mee gedeeld. dat het bereid is al zijn inter nationale overeenkomsten „binnen de ter beschikking zijnde middelen" uit te voe- Israël, Turkije, Haïti en Ethiopië heb ben boodschappen gezonden, waarin zij verklaren de actie der V.N. in Korea te steunen. Hierdoor is het aantal leden der V.N. dat zich officieel op dit standpunt heeft gesteld, tot 40 gestegen. De Sowjet- Unie en Polen bestempelden de resolu tie van de Veiligheidsraad inzake Kort onwettig, terwijl Joegoslavië zijn stem „Korea-conflict binnenlandse zaak" Andrei Gromyko, plv. minister van hulp begonnen Buitenlandse Zaken van de Sovjet Unie heeft in een officiële publicatie het Rus sische standpunt over de Koreaanse kwestie vastgelegd. De directe oorzaak zou een „provo cerende" aanval van de Zuid-Koreaanse troepen zijn, gericht tegen de „Koreaan se volksrepubliek". (Bedoeld is Noord- Korea. dat niet erkend is door de UNO). Het plan hiertoe zou reeds lang in voor bereiding zijn en president Syngman Rhee zou hierover hebben gepocht tegen een correspondent van United Press. Een verklaring van gelijke strekking zou zijn afgelegd door de Zd.-Koreaanse minister van Defensie. Tijdens het bezoek van de Amerikaanse reizende adviseur John Foster Dulles, zou de president in de „z.g." nationale vergadering nog hebben gezegd, dat de democratie niet in een koude oorlog verdedigd kon worden, de overwinning zou in een werkelijke oorlog bevochten moeten worden. Deze verklaringen, aldus Gromyko, kon den alleen worden afgelegd onder de steun van de Amerikaanse vertegenwoor- Over het Amerikaanse aandeel in de voorbereiding wordt gezegd, dat Johnson, president van de Commissie van Toe wijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zou hebben verklaard, dat „100.000 Zd.-Koreaanse soldaten en officials hun voorbereidingen hadden vol tooid, uitgerust waren met Amerikaans oorlogsmatériaal en opgeleid door de Amerikaanse missie en elk ogenblik een oorlog konden beginnen". Gewezen wordt op het bezoek van de Amerikaanse Minister van Oorlog, Louis E. Johnson, samen met generaal Omar Bradley en John Foster Dulles aan Japan, voor een conferentie met generaal Mac Arthur. Direct daarop bezocht Dulles Kore, H(jt „terroristische regime van presi dent Rhee" dat nooit de ste Koreaanse volk zou hebben gehad, bleek alras niet opgewassen tegen de Noord- Koreanen, die een serie successen wisten te behalen. Hierop ging de regering van de VS tot openlijke interventie in Korea er bevel tot aanvallen aan zee- en lucht strijdkrachten. Hierdoor zouden de VS de vrede hebben geschonden, en zich vijand van de vrede hebben getoond. „Oorspronkelijk", zo vervolgde Gromy ko. „werd alleen materiaalhulp aange kondigd. landstrijdkrachten zouden niet gezonden worden, doch thans zijn er degelijk landstrijdkrachten in Korea i het vechten". Hierdoor zou de regering der VS dat land steeds verder in de oorlog slepen. •Het Amerikaanse volk voelt niets voor een oorlog en zo drijft de regering stap voor stap het volk naar een openlijke «orlog. De VS zijn in Korea met gewapende de Veiligheidsraad op 27 Juni bijeen kwam. „Op grove wijze" werd in die vergadering het handvest der Verenigde Naties geschonden belangrijke zaken zou men 7 stemmen moeten hebben en slechts 6 zouden zijn uitgebracht want de SU telt de stem de (nationalistische) Chinese afge vaardigde niet als zevende mee. Bovendien waren slechts drie van de vijf permanente leden aanwezig. De Sow- jet Unie was er niet en Gromyko telt de aanwezigheid van het nog steeds offi ciële lid Nationalistisch China dus ook tegen de resolutie uitbracht. Twee lan den, Egypte en Jemen hebben geen po sitieve steun gegeven. Het antwoord van 12 leden wordt nog ingewacht. Zowel Pakistan als India overwegen nog de >rm van steunverlening. De Indiase vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft verklaard belang te hechten aan het toekennen van een zetel aan communistisch China in de V.N. Dit achtte hU een stap. op weg naar de oplossing van het conflict. Pandit Nehroe heeft er op aange drongen, gezien het wereldconflict de kleine geschillen tussen Pakistan en India op te ruimen. De Noordkoreaanse regering heeft de algemene mobilisatie afgekondigd om een „spoedig einde aan de burgeroorlog te maken". Verder heeft zij besloten de „orde van held van de volksrepubliek van Korea" in te stellen, welke orde in Rusland „held van de Sowjet-Unie" heet. In Oost-Duitsland worden steuncommissies opgericht om de Noordkoreaanse communisten te helpen hun strijd tegen de „Amerikaanse aggressoren". De V.N. hebben bekend gemaakt, dat heden zal worden begonnen met een speciaal Koreaans nieuwsbulletin, dat dagelijks zal worden uitgezonden. Paratyphus in Zwolle: 14 zieken De laatste dagen geen nieuwe gevallen- twee Zwolse ziekenhuizen zijn 14 personen opgenomen die aan paratyphus lijden. Daarvan zijn er zeven dn één gezin behoren Al deze gevallen den vorige week ontdekt. Daar er de laatste dagen geen n kend werden, neemt ziekte gelocaliseerd is Prov. Staten bijeen Burger en Overheid werkten vruchtbaar samen Vanmorgen om 11 uur begon in het gebouw der Eerste Kamer in Den Haag, de zomerzitting van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Het was voor de eerste maal, dat dit, in het voorjaar nieuw gekozen college bijeen kwam. Dit feit en de herdenking van het 100-jarig bestaan der Provin ciale wet, drukten op deze samenkomst een bijzonder karakter. specteurs en leden van provinciale missies, de proc.-generaal bij het Haagse Gerechtshof, fungerend directeur-gene raal van politie mr J. Versteeg, hoofd commissaris Valken van de Haa.se poli tie. generaal-majoor J. Jager, territoriaal bevelhebber in Den Haag en de oud-grif fier jhr. mr B. W. Th. Sandberg. was voor de aanvang van de zitting druk heen en weer geloop in de zittingszaal, waar de verschillende leden elkaar begroetten. Zij ontvingen allen en dat was een van de feestelijke uitingen op deze het door de heren mr S. J de Monchy, mr F- A. Helmstrijd en mi A Muller, griffier van de Staten var Groningen samengestelde boek: „De pro vinciale wet honderd jaar". Om 11 uur precies sprak de commis- ...ris der Koningin, mr L. A. Kesper het ambtsgebed uit. Hij schorste daarop de vergadering tot half 12, om een commis sie. voorzitter mr G- van Baren, gelegen heid te geven de geloofsbrieven der nieuw gekozenen na te zien. Na heropening bleek, dat alle gekoze nen konden worden toegelaten met uit zondering van de heer J. P- Schalker (CPN) te Rotterdam. De heer J. P. Schalker is wel wettig gekozen als Statenlid, doch hij is ook lid Zuid-Holland. Met dat lidmaatschap Er was een groot aantal genodigden op de officiële tribune. Onder hen zagen wij: dr M. J. Prinsen en mr J. W. Kan als vertegenwoordigers van de minister van Binnenlandse zaken. Jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, mr dr J. Donner. presi dent van de Hoge Raad, mr W. J. Berger, procureur-generaal van de Hoge Raad. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en prof. A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer. mej. mr M. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin, de burgemeesters van Den Haag. Delft en Vlaardingen. de dijkgraven der verschil- gevallen be-1 lende Hoogheemraadschappen, de Rotter- aan, dat de damse hoogleraren prof. dr C. W. de Vries en prof. mr D. Simon, de Provinciale in- Hedenmorgen defileerden in Den Haag de deelnemers aan de Alphense Rijwielvierdaagse voor burgemeester Schokking, die zoals men meet voor zijn benoeming in 's-Gravenhage burgervader van Alphen aan den Rijn was. Een colonne agenten in de stoet De vijandige houding van Amerika be let het Chinese volk hun afgevaardigde de raad te hebben. Tenslotte achtte Gromyko de resolutie in de Veiligheidsraad onwettig, omdat de interventie van de organisatie van de VN verboden is, wanneer er een binnen lands conflict tussen twee groepen in een staat is. De VS zouden sterke druk heb ben uitgeoefend op de leden van de Vei ligheidsraad, zij zouden die raad hebben omgebouwd tot een soort afdeling van het State Department. Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO, wordt ervan beschuldigd, de Ame rikanen op „overgedienstige" wijze te hebben bijgestaan. Het zou hem niet te doen zijn geweest om versteviging van Amerika te helpen bij de uitvoering de vrede, doch om de heersende kringen m de aggressieve plannen in Korea. De resolutie van de Veiligheidsraad noemt Gromyko een vijandige daad tegen de vrede „een schandelijke resolutie". Elke aggressor gebruikt een methode n zijn doel te verbergen. De militaire actie van McArthur is geen actie ter ondersteuning van de besluiten van de Veiligheidsraad. De VS willen niet alleen op Zuid-Korea beslag leggen doch ook op Noord-Korea. De VS willen daar een kolonie stichten als militaire basis voor operaties in het Verre Oosten. Trumans order om Formosa tegen een aanval te vrijwaren wordt geschetst als directe aggressie tegen China, een grove schending van de accoorden van Potsdam en Cairo en betekent de bezetting van Formosa door de VS. Even werden de Philippijnen aangestipt. Ook hier zouden de VS een binnenlandse strijd aanwakke ren. In Indo-China wordt het koloniale regiem ondersteund. Duidelijk ziet Gro myko hier een samenstel van Amerikaan se inmenging in binnenlandse aange legenheden met het doel de volkeren een „gehaat regiem op te leggen". De regering van de S.U. volhardt bü het principe van versterking van de vrede. Zij houdt zich aan haar beginsel [HJMI van non-interventie in de binnenlandseopdat aan de „Engels~Amerikaanse ag- aangelegenheden van andere staten! gressors" een halt wordt toegeroepen. Tenslotte eist Gromyko dat de Veilig- heidsraad het onmiddelEflk stopzetten van I Het verbod van uitvoer van ijzer- de Amerikaanse vijandelijkheden zal ge-1 staalproducten uit West-Duitsland ni. lasten. De verantwoordelijkheid voor de'de Sowjetzone is gedeeltelijk afgeschaft. Veel geld en goud voor „waardeloze rommel" Smokkelaar in het groot krijgt celstraf en hoge boete De enorme goud- en bijouterieën- smokkel, die deze winter werd ontdekt, is gisteren in Arnhem berecht. De koop man C. de B. uit Naarden kreeg van de politierechter wegens de clandestiene uitvoer van 50.000 Mark en 1075 gram goud, alsmede het uitlokken van invoer goud en het beschikken over goud in Duitsland tot een bedrag van 250.000 Mark (ƒ226.100), een jaar ge vangenisstraf (vier maanden voorwaar delijk), ƒ4434.80 boete en verbeurdver klaring van een hoeveelheid bijouterieën. De Amsterdamse barhouder A. R., die de B. had geholpen, kreeg twee maan den en de schipper R. J. F. K., die de goederen vervoerde, werd bij verstek veroordeeld tot zeven maanden. De koopman De B. ging naar Duits land om bijouterieën te kopen. Hij smok kelde Marken en goud om de fabrikan ten te betalen. Hij interesseerde A. R. voor de zaak en die smokkelde een keer goud over de grens. De schipper smokkelde de goederen in gedeelten, maar R. zou enkele pakjes hebben ge stolen. Het grootste deel van de partij was nog niet betaald. „Als ze verbeurd wor den verklaard, zal ik ze moeten beta len", zei verdachte. Ze werden verbeurd verklaard. De boete van ƒ4434.80 is het bedrag, dat een Nederlandse firma voor reeds geleverde bijouterieën had betaald. De officier van Justitie laakte de uit voer van geld en goud voor „waardeloze rommel" en eiste lVz jaar. De eis tegen A. R. luidde 8 maanden, tegen K. maanden. gewapende aggressie valt terug op de VS. De evacuatie van alle Amerikaanse strijdkrachten is dringend geëist. Deze verklaring werd heden in alle Moskouse bladen opgenomen. Noord-Korea heeft gisteren de Verenigde Staten beschuldigd openlijke aggressie in een telegram, Moskou gezonden naar de VN. Mede werd gezegd, dat de VS trachtten imperialistische heerschappij in het Oos ten te vestigen. Het telegram, dat in hel Russisch was gesteld, behelsde de mede deling. dat (Noord) Korea een „heilige oorlog" tegen alle aanvallen Voor kippenhandelaars IV2 en 2 maanden Trokken zich van vogelpest niets aan Een pluimveehandelaar uit Blokker is wegens clandestiene handel in Barne- eld (wegens pseudo-vogelpest is de han _el er verboden) door de Zutphense rechter veroordeeld tot 2 maanden gev.straf en een van zijn collega' Voorthuizen tot 6 weken. Zes pluimvee houders, die kippen hadden verkocht, kregen allen een week gevangenisstraf n bovendien geldboeten. Zelfbeschikkingsrecht „van geen belang" Hatta -heeft geantwoord op de Neder landse nota betreffende het zelfbeschik kingsrecht- Van zeer welingelichte zijde eemt de speciale correspondent A N.P. te Djakarta, dat Hatta in zijn nota de verklaring herhaalt, dat de eenheids staat wettig en volkomen overeenkomstig de voorlopige constitutie tot stand geko men is. De debatten over zelfbeschik kingsrecht zijn volgens Indonesische kringen volkomen theoretisch en de betrokken bevolkingsgroepen geen enkel belang. Intussen gaan er in de politieke strijd steeds meer stemmen op, die provinciale autonomie verlangen, hetgeen wordt be vorderd door de administratieve onmacht Door het invaren van een beton nen Phoenix-ponton in het laatste gat, maakten onze waterbouwkun digen gisteren de afdamming van de Brielse Maas tot een feit. Het grote moment der dichting. De havens van Katwijk en Scheveningen OP 25 JULI IN DE STATEN VERGADERING. De Staten van Zuid-Holland besloten vanmiddag om het lid der Staten, de heer C. P. Damme (Arb Den Haag, op 25 Juli a.s. gelegenheid te geven het college van Gedeputeerde Staten vra gen te stellen over de aanleg van een vissershaven in Katwijk en de verbete ring van de vissershaven te Schevenin gen. NIEUWE ORGANISATIE VOOR BAKSTEENINDUSTRIE Dezer dagen is de vereniging „De Ned. Baksteenindustrie" opgericht, die bin nenkort het werk van de vakgroep en ondervakgroepen zal overnemen. De ze ven verenigingen van baksteenfabrikan ten. Waarin 98 pet van de baksteenindustrie is vertegenwoordigd, zijn de leden. Voor zitter is de heer C. C. Huisman te Nij megen. Het secretariaat berust bij mr C A. Geurs. Cronjéstraat 15. Arnhem. weer treft om zijn eenvoud en belang rijkheid: de beëdiging der Staten-leden- Mr Kesper sprak ben na de beëdiging toe- Hij zei: „Ik stel er prijs op u al geluk te wensen met uw benoeming". Hij herdacht de overleden heer D. Zijp (VVD) die 15 jaar lid der Staten was. Gezegend met de gave der humor wist hij voor zijn instructieve denkbeelden steeds een welwillend gehoor te vinden. De voorzitter dankte alle niet terug gekeerde vroegere leden voor hun arbeid in het belang der provincie. Ifi de zaal waren luidsprekers opge steld.- Daardoor klonk om half 1 de stem van H M. de Koningin. (Zie vervolg op pop. 3) NOODWEER IN NOORD-HOLLAND Twee van hen kwamen om bij blussen van een der vele branden De bliksem heeft gisteren in ons land vier personen gedood en verscheidene boerderijen alsmede een villa in de as gelegd. Vooral in Noord-Holland vond het noodweer zijn prooi. In het Gooi sloeg de bliksem in de boven leiding van een trein, doch persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. f Terwijl men In He er hu g o wa a r d Werd ten gevolge van blikseminslag ge- gisteravond bezig was met het blussen I heel in de as gelegd. Overwaaiende von- van een brand, die door het hemelvuur ken tastten bovendien het dubbele woon- was aangestoken in de boerderij van Thuis van de families Out en Bakkerde Tweede Kamer ingediend.^ N. Beers aan de Rustenburgerweg, volg- aan. Ook dit perceel ging verloren. Alle Dit is nu eens een voorbeeld van een de een nieuwe bliksemflits. Vier mensen j 14 bewoners werden gered. Met de oude bepaalde belastingpolitiek De sigaren werden bewusteloos tegen de grond bandspuit van Goome wist men twee j goedkoper en de duurdere sigaret'.: geslagen. Twee van hen kon men niet {andere bedreigde huizen te behouden, duurder, daardoor tot bewustzijn brengen. Het waren Te Hoorn brandde op het Te hoog gevlogen? Ieder Nederlander draagt de K.L.M. een goed hart toe. Maar dat is toch niet het enige, dat hij voor de K.L.M. bij draagt. Hij draagt ook bij uit zijn porte- annaie. Want de K.L.M. wordt uit Rijks kas gesubsidieerd en behoorlijk gesubsidieerd ook en dat betekent, dat allemaal aan de K.L.M. meebetalen. We doen dat, of we van de K.L.M. ge bruik maken öf dat we dit niet doen. Dit laatste punt is uit de Tweede Ka- ...er nog eens nadrukkelijk aan de orde gesteld bij het jongte regeringsvoorstel om aan de K.L.M. geldelijke steun te geven. Die K.L.M. maakt gaarne reclame met de slagzin: „Vliegen is goedkoper dan U denkt". We weten niet. wat de grote meerderheid van het Nederlandse volk op dit punt denkt. Wel weten we, dat die grote meerderheid van het Neder landse volk niet vliegt en dit ook niet spoedig zal gaan doen, ook al omdat het vliegen een tamelijk dure liefhebberij is. Gaat het aan, zo is nu nog eens uit de Tweede Kamer gevraagd, de betrekkelijk weinige Nederlanders, die wel van de K.L.M. gebruik maken, te laten profi teren van die toelage uit 's Rijks kas, immers alle Nederlanders mee betalen? Vliegen moge dan betrekkelijk goed koop zijn. iets waarvoor men betalen moet zonder dat men er iets voor terug krijgt, is altijd duur. En dit laatste geldt toch de grote meerderheid van ons volk. Nu zal men zeggen, dat het toch wel „jn nationaal belang is. wanneer een be drijf als de K.L.M. zijn vleugels kan blij- a uitslaan, ook al moet er dan uit Riiks kas geld bij. Inderdaad, over deze boeg kan men het gooien en dan zal de belastingbetaler het misschien ook wel slikken. Hij moet trouwens ook wel andere en misschien ook wel heel wat •eer dingen slikken. Maar dan moet hem dit ook wel goed duidelijk worden gemaakt. En dan mag van de zijde der Regering en der K.L.M. ook wel duidelijk worden gemaakt, dat alles wordt gedaan om het bedrijf zo ef ficiënt mogelijk te 1 +en draaien. Dan rijst onwillekeurig ook de vraag, waarom dan op buitenlandse lijnen wordt toe gelegd. terwijl binnenlandse lijnen wor den opgeheven als ze niet rendabel zijn. Er is met die binnenlandse lijnen niet altijd erg elegant omgesprongen. In Gro ningen en in Zuid-Limburg zijn enkele vliegvelden, waaraan provincies en ge meenten op instigatie van de Regering veel kosten hebben besteed. Vliegvelden zijn nu eens niet goedkoper dan men denkt. Maar.... de diensten op die vel den zijn stopgezet. Over deze en andere vragen mag wei enig licht opgaan. De Nederlandse staats burger is blijkbaar „goed van betalen Maar hij wil wel weten, wat hij ervoor terugkrijgt. Als is dat voor de grote meer derheid niet overmatig veel. Daarvoor blijft ze nu eenmaal noodgedwongen heel dicht bij de grond. Meer sigaren roken Waar d'e uitdrukking ..de sigaar zijn" vandaan komt, is ons niet be kend. Wat we wel weten, is dat de men sen uit de sigarenindustrie hard op weg zijn. „de sigaar te worden" Er is stijgende werkloosheid en nood onder deze mensen, cmdat er heel wat minder sigaren worden gerookt dan vroeger. En er worden minder sigaren gerookt, omdat ze zoveel duurder zijn. En ze zijn veel duurder door de zeer hoge belastingen. Op een si'gaar van ge middeld 20 cent wordt 7 cent belasting betaald. Het was wel duidelijk, dat het zo niet blijven kon. Het was trouwens al veel te ver gekomen- Verscheidene ro kers zijn al van de sigaar „afgestapt" en men moet maar hopen, dat ze weer op de sigaar zullen terugkomen, al zal dat wel lukken. De regering wil nu een hancje helpen door de sigaren vrij te stellen var, zetbelasting en door de omzetbelasting op de duurdere sigaretten te verhogen- Een voorstel, dat dit wil bereiken, i de 70-jarige J. de Vries en de 15-jarige J. Evers, beiden uit Heerhugowaard. In De Rijp werd de 21-j. ongehuwde, landarbeider P. Portegies het slachtoffer van het onweer. Hij was met drie arbei ders op het land aan het werk en wilde gaan schuilen, toen hij werd getroffen. De heer Nieuwenhuyzen, vader van 2feven kinderen, werd te Dorregeest (gem. Uitgeest) door de bliksemgetrof fen in een bollenschuur. Voorts werd een koe dodelijk geraakt en vlogen en kele oppers hooi in brand. Het hele gezin van de landbouwer J. Wiering te Zwaagdijk werd tegen de grond geworpen en verloor het bewust zijn, toen de bliksem achter de boerderij insloeg. Allen kwamen spoedig weer bij Slechts twee hooimijten brandden af Boerderijen in vlammen In West-Friesland woedden vele boer- derübranden. De hofstee van de wed. Tessel te Go ome (gem. Berkhout) DAT J. K. Melse, hoofdinspecteur het bureau oogstvoorziening, Maandag a/s. om kwart voor acht over Hilversum 1 spreekt over de arbeidsvoorziening het a.s- oogstseizoen. DAT F. S. Dohmen, voorzitter van de Ned. Kath. mijnwerkersbond, namens de Mijn-industrieraad zal deelnemen de besprekingen over het plan-Schuman in Den Haag. DAT de Starline-televisie-apparaten- fabriek thans definitief besloten heeft, van Den Haag naar Oudenbosch te ver huizen. DAT op 1 September in Schoonhoven een reünie van oud-voloritairs der vm. instructie-compagnie wordt gehouden secr. comité: H. J. Groothuis. De Sille- straat 17, Den Haag). DAT in Den Haag besprekingen wer den gevoerd tussen R.K. Kamerleden uit Nederland en Duitsland. DAT burgemeester P. C. J. Peters van Medemblik en H. A. Stoke hoofdasis- tent bij het laboratorium van het minis terie van Financiën te Amsterdam, be noemd zijn tot ridder in de orde van O.N. DAT onder voorzitterschap van dr P. Schoenmaker te Den Haag een vaste commissie vo:or opvoedende bescher ming, van de hoofdcommissie voor de industrialisatie, is ingesteld. DAT aan dr S. Douma te Amersfoort, inspecteur van de volksgezondheid (vleeskeuringswet) en van de veeart- senijkundige dienst, op 1 Augustus met pensioen gaat. DAT de St.crt. van gisteren wijzigin gen bevat van de lonen etc. voor de hoveniers en de binnenbeurtvaart. DAT gisteren voor het eerst, sedert in Nov. 1942 de vijf klokken van het Rot terdamse Beurscarillon werden geroofd, het complete carillon het beursuur weer inluidde. DAT gisteren in het kader van de ten toonstelling Met Prins Bernhard op reis in Utrecht een Canada-avond werd ge houden, waarop ambassadeur P. Dupuy over zijn land vertelde. DAT de afd. Maastricht van de Alg. militaire Pensioenbond de Tweede Ka merleden heeft verzocht de regering tot een meer sociaal gerechtvaardigde be slissing ta v. de gepensionneerden te be wegen. iiTé Ho klompenpakhuis aan de Wissel straat af. De electrische installatie van Snouck van Loosenziekenhuis te k h u i z e n werd door de bliksem vernield. Een hooimijt ging te Grost- buizen in vlammen op en in And\jk werd een schuur van de heer P. Dekker zwaar beschadigd. Gloednieuwe villa vernield De gloednieuwe villa van de heer P. Krom aan de Eeuwigelaan te Bergen die pas drie weken was bewoond, brand de tot de grond toe af. Aan blussen viel bijna niet te denken, doordat het rieten dak brandde als een fakkel- Ook de kapi tale boerderij „Overkerk" van de heer J. Muis aan de Westerweg te Heil 00 bij Alkmaar ging geheel verloren. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat de hofstee vrij ver verwijderd was van het dichtstbijzijnde slootje, dat boven dien spoedig was leeggezogen. De grote boerderij van J J. Immink te Scha- g e r b r u g werd eveneens een prooi van de vlarqjmen.a Een landbouwschuur te Kortgene op Noord-Beveland, waar 200 balen kunstmest lagen opgeslagen, is uitgebrand. De schade beloopt f40.000 In Vriescheloo (Gr.) woedde het vuur in de boerderij van J Koets, Van de boerderij van K. Reinink te Eur- singe bij Westerbork kon slechts het voorhuis gered worden De bovenleiding van een trein uit Amersfoort werd gistermiddag even voor Baam door de bliksem getroffen De trein raakte dhklaar en moest door een reservelocomotief naar Amersfoort worden teruggebracht. Het verkeer werd gestagneerd. Doordat een gloeiende uitlaat van een hooiblazer in aanraking kwam met het hooi is de boerderij van P. v d Woud3 Hogebe (Fr.), met d: schuur, die meer dan 100 voer hooi be vatte. afgebrand. De wind deed het vuur overslaan op de uit 1500 daterende Harsta-state. waar juist de 80ste verjaar dag van de bewoner jhr. B Eekhof werd gevierd. De brandweer kon de schade beperken tot de grote zaal, die is opge trokken in Lodewijk XVI stijl. Gisteravond is de bliksem inge slagen in een ooievaarsnest bij Drachten. De drie jongen en een van de beide oude vogels werden gedood. -ordt de aandacht bijzonder op de sigaren ge vestigd. De mensen uit de sigarenin dustrie zullen er blij om zijn. Die vrijstelling van omzetbelasting i* aorgesteld als een tijdelijke maatregel, en meer blijvende verbetering zal ge zocht moeten worden binnen Benelux- erband Maar een tijdelijke maatregel vas nodig En hard nodig ook. Vooral 'oor de 15.000 werkers in deze industrie hopen we, dat het baat brengt Nog kans op onweer Juni was op drie na warmste sedert 1900 We beleefden dit jaar de op drie na armste Junimaand sinds 1900. Er waren f zomerse dagen tegen normaal vijf. Het aantal tropische dagen bedroeg vier, terwijl het normaal één is. Er werden 158 uren zonneschijn genoteerd. In De Bilt viel op elf dagen regen (normaal 14). Over het gehele land bleef de gemiddel de regensom onder het normaie van 50 mm. al viel in Zuid-Holland en vooral op Terschelling meer regen dan ge woonlijk. Het zal nog enkele dagen warm zo merweer blijven, daar de warme hsctol uit Zuid-Frankrijk zich reeds gisteren in beweging zette naar onze omgeving. De kans op warmie-onweder blijft be staan maar overigens zijn de vooruit zichten goed- Java-China-Paketvaartlijnen Het bestuur der Koninklijke Java- China- en Paketvaarilijn enstelt 6 (v.j. 9) pet. dividend voor. WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol- king met later plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tijdelijk vry krachtige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Ie'.s hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.27—2102. Maan 23 44 11-11- 7 Juli LK. At

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1