Jlieuwe geUtórtje (übunuü Chinese en O.-Duitse communisten gereed om Noord-Koreanen te helpen Frankrijk heeft een nieuw kabinet zonder socialisten Wist U MAANDAG 3 JULI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENi 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No I HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. OIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staotoasttct; is ghrbleoen mgo furt in tcgfjcaspacl" MEESTE MILITAIRE VLIEGRAMPEN ONVOORZICHTIGHEID I ZIE PAG. 5 DE STRIJD IN KOREA Zuid-Korea moet nog 48 uur volhouden vóór Amerikaanse hulp effectief wordt Sinds Zaterdag is de situatie voor de Zuid-Koreanen slechter geworden. Weliswaar heroverden zij Soewon, dat de vorige week reeds hoofdkwar tier van het Amerikaanse leger was, doch toen, tegen de wens van Mac Arthur in, naar thans blijkt, werd opgegeven doch Zondag is deze stad, na een gevecht, waarin de Zuidelijke Koreanen verscheidene stel lingen moesten opgeven, oon de Oostlijke zijde afgesneden. Indien de Noordelijke Koreanen het tempo van hun opmars kunnen volhouden, zullen zij weldra in contact komen met de Amerikaanse troe pen, die Zaterdag hun stellingen ten Noorden van Taejon hebben in genomen, op niet nader bekende punten. Twee nieuwe N.-Amerikaanse colonnes trokken de rivier de Han op twee plaatsen ten Zuiden van Seoul over en zij bewegen zich Zuidwaarts. Volgens radio Peking (in commu nistische handen) zouden de Noordelijken op 30 Juni tussen Seoul en Souwon een divisie van Zuid-Koreanen hebben vernietigd, of tot over gave gedwongen. Wie de berichten over de strijd in Noord-Korea leest, komt onder de indruk van de verschillende volkeren, die nu reeds rnet materialen of mensen bij deze wereldoorlog in zakformaat betrokken zijn. Aan Zuid-Koreaanse zijde strijden, behalve Amerikaanse troepen, vlooteen- heden en vliegtuigen. Australische jagers, Britse schepen kleinere eenheden van andere bij de Verenigde Naties aangeslo ten landen. Aan Noord-Koreaanse zijd? wordt melding gemaakt van Yak-vlieg- tuigen, die geen Noord-Koreaanse. doch Russische kentekenen dragen. Chinese troepen staan gereed aan de grens van Mantsjoerije en Korea, terwijl een Bèr- lijns blad meldt, dat zelfs 7000 man Oost- Duitse Volkspolitie gereed gemaakt wordt om naar Korea te reizen, ter on dersteuning van de actie der Noorde lijken. Geen Chinese nationalisten De Amerikanen hebben gisteren het aanbod van Tsjang Kai Tsjek om 33 000 „geharde" Chinese troepen beschikbaar te stellen voor de verdediging van Korea, „onder grote waardering voor het aan bod" van de hand gewezen. De Ameri kanen zijn van mening, dat de voorbe reiding voor de verdediging van For mosa, waar die troepen gestationneerd zijn. dient voor te gaan. Als tweede reden voor de weigering, om deze troepen voor Zuid-Korea te accepteren, noemde men in Washington, dat men de Chinese communisten geen voorwendsel wil geven om Noord-Korea openlijk steun te verlenen. Het aanbod van Nationalistisch China omvatte, behalve manschappen, vliegtuigen, transportschepen en escorte- vaartuigen van de Chinese marine. Over de strijd, de laatste 24 uu. Korea gevoerd, wordt gemeld, dat Mac Arthur de Zuid Koreanen verzocht, de Han linie nog 48 uur te blijven bezetten. Dan zouden de Amerikaanse versterkin gen (15.000 man, die per vliegtuig over de Oceaan worden aangevoerd) in Zuid Korea zijn aangekomen. De Zuid-Kore aanse minister, die dit aan een vertegen woordiger van A.F.P. meedeelde, zei ei van overtuigd te zijn, dat zijn troepen dit zouden kunnen. Wij hebben echter ge brek aan pantserwagens, zwaar geschut en anti tankwapens, zo zei hij. Maar de moed ontbreekt ons niet". Toen de eerste Amerikaanse troepen Zondagochtend in het station te Taejon, waar ze door een Koreaanse muziekka- pen werden afgehaald, aankwamen, was de stemming optimistisch. De troepen werden door de bevolking geestdriftig toegejuicht. Geruchten, die Zaterdagach- tend de ronde deden, volgens welke de Noordkoreaanse troepen naar het Zuiden waren doorgebroken, hadden plaats ge maakt voor berichten over stabilisering van het front. Volgens een bericht van het Zuidkore- aanse Minister van Landsverdediging, hebben de Chinese communistische auto riteiten, alle Koreanen gedemobiliseerd, die in Mandsjoerije hebben gevochten ten einde hen in staat te stellen, zich bij de Noordkoreaanse strijdkrachten aan t€ sluiten. Anderzijds zegt een Zuidkoreaan- se officier, die van het Kimpo-front is teruggekeerd persoonlijk onder de doden van de bombardementen van 29 Juni, lijken in de grijze uniform van het Chi nese communistische leger te hebben ge zien. Geruchten doen de ronde, als zou den Chinese communistische strijdkrach ten en enkele Russen aan de Noordko reaanse operaties deelnemen. De onder minister van landsverdediging van Zuid- Korea voegt er evenwel aan toe, deze geruchten niet te kunnen bevestigen. Over de Noordelijke opmars wordt meld, dat de Noord-Koreaanse colonne, die op weg is naar Ichon uit 400 tot 600 an infanterie bestaat. Bij het vliegveld van Seoul zijn dertig tanks van Russisch model waargenomen. He tbombardement van Amerikaanse Superforten op het vliegveld Kimpo kost te daar twee duizend communistische soldaten het leven. Om op alles voorbereid te zijn is de verdediging van Alaska krachtig geor ganiseerd, om te voorkomen, zo ver klaarde de bevelhebbende officier, luit. generaal Twining, dat we bij verrassing overvallen worden. De troepen waarovei hij beschikt worden met tanks en vlieg tuigen versterkt. Achter de soldaten: „rechters" De Zuid-Koreaanse soldaten, die het, in hun slechte uitrusting reeds zwa verduren hebben gehad zijn bang de Russische tanks en voo tische volksrechtbanken, die, terstond de bezetting van Seoul, in die stad z „het werk" togen. Deze communistische rechtbanken richten hun activiteit tegen de familieleden van Zuid Koreaanse sol- De Amerikanen publiceerden de eerste verlieslijst. Zij bevatten de namen van elf officieren en manschappen die bij het verongelukken van een Superfort in de heuvels van Zuid Korea, om het leven kwamen. De eerste Amerikaanse infanteristen zijn -in stelling gebracht op een belang rijke hoofdweg in Zuid Korea. Ameri kaanse straaljagers beschoten Noord Koreaanse infanteristen, die op weg wa ren naar Ichon, 50 km ten Zuid Oosten var. Seoel. Internationale aspecten Wat de internationale aspecten om trent de oorlog in Korea aangaat is het van belang, dat de bekende Russische schrijver Ilja Ehrenburg in de „Prawda" schreef: „Het Russische volk wil niet vechten." Hij noemde die onwil om de strijd op te nemen: „de kleine vredes duif die de superforten in de weg vliegt." ..Terwijl de hysterische Amerikaanse propagandisten hun tirades houden over de waterstofbom, werken onze land bouwkundigen aan het verbouwen van graan en groenten Laat gerust nog maar een gek meer op persconferenties met oorlog dreigen. Wij zijn bezig met een ernstige zaak: wij bouwen aan onze tóe- komst". aldus Ehrenburg. John Foster Dulles, de republikeinse adviseur van Acheson verklaarde Washington: „Het onmiddellijk risici niet een algemene oorlog, maar eerder een poging van de communisten om. on der de huidige internationale omstan digheden aan de weet te komen, of internationale aggressie lonend is Morgen is het in Amerika „onafhan- kelijikheidsdag." De bewoners der grote steden zijn Zaterdag j.l. in groten getale naar het land getrokken, om van dit lange weekeind te genieten. De mil- lioenen in bossen en aan de stranden luisteren naar de berichten over Korea, die door de radio binnenkomen. Er waren Zaterdag 2Vz millioen auto's op de wegen! Veilig-Verkeersweek eindigde met reeks dodelijke ongelukken Twee hengelaars naast hun motor in een sloot aangetrofien De Veilig-Verkeersweek 1950 is geëindigd met een reeks ernstige onge lukken, die Opnieuwe bewezen hebben, dat propaganda voor veilig verkeer hard nodig is, maar ook dat er nog maar zo bitter weinig van terecht schijnt te komen. l-jarige K. J. Reijnders was Vrij-' dagnacht op zijn motor met zijn 41-j. zwager J. ten Seldam als duopassagier, uit Nijverdal vertrokken om bij Ommen te gaan vissen. Zaterdagmiddag keerden zij terug. Tussen June en Ommen is hun ernstig ongeluk overkomen. Men vond hen in een sloot naast de motor. Reijnders bleek overleden te zijn en Ten Seldam zwaar gewond. In het ziekenhuis te Zwolle is ook hij overleden. Hij was afkomstig uit Vries en was met vacantie bij de familie Reijnders. Tussen Brandwijk en Bleskensgraaf raakte gisteren een touringcar met 45 in zittenden op een smalle weg te water. Dit ongeluk kostte aan een 72-jarige passa gier uit Rotterdam het leven. Andere in- 'e verwondingen op; de meesten kwamen met de schrik vrij. Bij Kevelaer (Did.) is Zaterdagmiddag :n nog onbekende vrouw op haar fiets _jj een verkeersongeluk om het leven ge komen. Men vermoedt, dat zij Nederland- s en uit het grensgebied tussen Venlo Nijmegen afkomstig. Zij droeg een ring met de initialen M. V. Zaterdagavond reed een personenauto in Hoogerheide in een bocht tégen een boom. De heer R. Franken uit Bergen op Zoom, die naast de bestuurder zat. werd dodelijk gewond. De bestuurder kreeg lichte verwondingen. In Venlo werd een 51-jarige op zijn rijwielmotor plotseling de weg overstak, door een auto overreden. Bij aankomst in het ziekenhuis was hy al ovérleden. Tsjechische geestelijken willen „vrede" Het officiële persbureau te Praag meldt, dat de Tsjechische „geestelijkheid" een motie heeft aangenomen, waarin zij de Westelijke mogendheden beschuldigt „goddeloze oorlogsplannen". »r mensheid", „zoeken om de levensduur onzedelijke uitbuiting te verlengen, hun toevlucht in de bedreiging met de atoom bom." Vlootmanoeuvres in Kanaal Van 3 tot 5 Juli zullen onder het motto Vedette vlootmanoeuvres in het Kanaal orden gehouden, waaraan Nederlandse ïijnenvegers en vliegtuigen zullen deel- Rusland begroet twee bondgenoten Indonesië en Egypte. Met voldoening worden in de Russische kranten twee buitenlandse verklaringen in zake Korea gememeoreerd. De ene was de verklaring var Indonesische premier, die gezegd heeft, dat zijn republiek de interventie in Korea niet zal steunen. De andere was de verklaring va Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dat zijn regering van oordeel dat het vervoer van manschappen, v pens en uitrusting voor Zuid-Korea door Egyptische wateren een schending van Egypte's neutraliteit vormt. Geen Ronde Tafel-conferentie van India en Zuid-Afrika India heeft aan Zuid-Afrika medege deeld, dat het niet zal deelnemen de voorgestelde rond-tafelconferentie laatstgenoemd land. Gouden paviljoen te Kyoto afgebrand Het beroemde gouden paviljoen te Kyoto (Japan) met al zijn wereldberoem de" kunstschatten is verbrand, waar schijnlijk door een priester-student. Het paviljoen werd in 1397 gebouwd door Ashikaga Yoshlmitsu. Nazi's steken het hoofd weer op De Oostenrijkse regering heeft maat regelen moeten nemen tegen een nieuwe nationaal-socialistische partij, die het hoofd opstak in Stiermarken. Deze orga nisatie draagt de naam Bond van Onaf- ha nkelijken en veroverde bij de verkie zingen 16 zetels in het parlement. De jeugdbeweging dezer organisatie heeft het oude nazi-uniform van voor Anschluss zwarte broek, wit hemd zwarte das. De organisatie is nu ontbonden, doch de vertegenwoordigers in het bestuur en het parlement blijven gehandhaafd. Weer 4500 militairen en burgers terug 't Was tamelijk goed op de Harry Taylor. Het troepenschip General Harry Tay lor is gistermiddag met 1450 militairen aan boord in Amsterdam binnengelopen. De meeste opvarenden kwamen uit Bra bant en Limburg. Zij werden verwel komd door kaoitein mr J. C. Bühri namens de Koningin, door mil Schokking. en door kolonel C. F. Pahud de Mortanges namens de Prins. De stem ming aan boord was zeer goed e voeding voldeed. De ontscheping van de Goya, die 900 militairen thuisbracht, begon hedenmid- ïg om twee uur in Amsterdam. Bijna 1300 burgerpassagiers kwamer van-morgen in Rotterdam aan met dt Fairsea. Er waren 278 kinderen beneden twaalf jaar aan boord. Op dit stukje Panamees grondgebied de Fairsea onder Panamese vlag werd ge durende de reis één ..Panameesje" ge boren. Om 8 uur vanmorgen aan de Lloyd- kade in Rotterdam de ontscheping de Empire Brent, waarmee 760 KNIL- passagiers en 235 burgerpassagiers repa trieerden- Er waren 381 kinderen bene den twaalf jaar aan boord. Van de baby' zijn er onderweg twee gestorven. HANDELSACCOORD MET FINLAND Tussen Nederland en Indonesië zyds en Finland anderzijds is een han- delsaccoord tot stand gekomen, behou dens uiteindelijke goedkeuring door de regeringen. Deze handel zal in 1950'51 ongeveer dezelfde omvang hebben als durende het afgelopen jaar. Vrijmaking van West-Duitsland Heden begint te Londen een conferen- e van Amerika, Engeland en Frankrijk met het doel aan West-Duitsland grotere bevoegdheden te verlenen. NIEUWE RIDDER M.W.O. De heer H. J. Roubos is benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willems orde. Ifik2< Spoorbomen waren open Franse sneltrein tegen autobus23 doden Nabij Lons le Saulnier in Oost- Frankrijk-heeft vanmorgen een trein ongeluk plaats, gehad, dat aan 23 per sonen het leven heeft gekost. Een snel trein van de lijn Parijs—Gervais reed in volle vaart op een overweg tegen een juist passernde autobus Om- een nog onbenkede reden waren de spoorbomen niet' gesloten. Russen konden Berlijn niet in donker zetten De Russen hebben de electrisohe stroom voor West-Berlijn afgesneden in verband met een geschil over de betaling. West- Berlijn kan nu zelf zijn electriciteit pro- duceren en ondervond geen overlast va: het gedrag der Russen. West-Berlijn heeft voor vijf maanden kolen in voor raad. Ook de waterleiding van West- Berlijn wordt van die van Oost-Berlijn afgescheiden. Tijdens de viering lustrum der Ned. Jeugd Gemeen schap, voerde men een feestpro gramma uit op het Domplein te Utrecht, waarbij ook H.M. Koningin Juliana tegenwoordig was. Hier ziet men Haar met de autoriteiten tussen de jeugd. Koningin zong met de jeugd in Utrecht Eerste lustrum N.J.G. gevierd De viering van het eerste lustrum vai de Nederlandse Jeugd-Gemeenschap ein digde Zaterdagmiddag op het Utrechtse Domplein met een allergenoeglijkst samenzijn van een beminde Vorstin met de jeugd van haar volk. Dat was, toen de Koningin zich tijdens de samenzang een liederenbundel liet aanreiken en de jeugd beduidde voor haar op het trottoir en op het plein te gaan zitten. De herdenkingwas begonnen in het groot auditorium van de universiteit. De voorzitter van de N. J. G.. ds N. O. Steen beek. zei in zijn openingswoord, dat er altijd een plaats open wordt gehouden de Gereformeerde organisaties en de Ned. Padvinders, die de N.J.G. verlieten. Ook staatssecretaris Cals zei deze breuk de N.J.G. te 'betreuren. Op het Domplein stonden daarna bij het standbeeld van graéf Jan van Nas- vele honderden jongeren opgesteld. De Koningin nam met andere autoriteiten plaats op het bordes van de universiteit.; - werd een symbolisch spel opgevoerd na volksdansen volgde de samenzang, e zo onofficieel eindigde. NIET MEER NEKKRAMP IN HILVERSUM De quarantaine, die de bemanning van het marine-opleidingskamp Hilversum op 24 Juni werd opgalcgd wegens een ge val van nekkramp, is Zaterdag jl. opge heven. Er hebben zich geen nieuwe ziek tegevallen voorgedaan. Koning Leopold 13 Juli terug Dit zal zonder enige ophef geschieden. Grensincident Israël Egypte De Egyptische minister van Oorlog heeft medegedeeld, dat lichte strijdkrach- Israël een aanval hebben gedaan op het dorp Karam ben al Mosslih, 32 km. ten Zuidwesten van Gaza, doch wer den afgeslagen. Zij zouden daarbij de door de V.N. getrokki lijn hebben geschonden. Een stilstands- •oordvoer- der van Israël deelde mede, dat inder daad een patrouille bij ongeluk over de lijn was geraakt en beschoten werd, waarna zij terugkeerde. De zaak was niet ernstig> Van Egyptische zijde beweert men. dat er een Arabier om het leven gekomen is. Nieuw rumoer aan Griekse grens Het is zeker niet toevallig, dat het nu, kort na het uitbreken van de strijd in Korea, rumoerig wordt aan de Grieks- Bulgaarse grens "nabij het dorp Kotesov- vo Nevrocop, waar zich 6000 Griekse guerilleros hebben verzameld. Een woordvoerder van de Griekse generale staf: acht deze cijfers overdre ven. De guerilleros zijn voorzien van zware mortieren en werden minder dan 2 uren gaans van de Griekse grens op gesteld. Later meldde de Griekse generale staf dat hij het bericht niet kon bevestigen. Mijnwerker in „Julia" gestikt De 36-jarige arbeider E. Arkenbosch uit Kerkrade is Zaterdag in de' mijn Julia te Eygelshoven door verstikking om het leven gekomen. Hij had zich in een af gesloten deel van de mijn begeven, dat niet wordt geventileerd en waar dus veel mijngas hangt. Robert Schuman behield de portefeuille van Buitenlandse Zaken WIJ GAAN AAN HET WERK als mensen van goeden wille, die uit sluitend aan Frankrijk denken. Ik hoop, dat het land in de huidige internationale omstandigheden aan mijn oproep tot eenheid en politieke wapenstilstand gevolg zal geven". Aldus verklaarde de Franse kabinets formateur Henri Queuille gisteren tegenover de pers, nadat hü gereed was gekomen met de samenstelling van een nieuw kabinet. Zoals te verwachten was, hebben ook ditmaal geen socialisten in dit nieuwe kabinet zitting. Het telt veertien radi calen of radicaal-gezinden, twaalf leden de (r.k.) M.R.P. en zeven onafhan kelijker conservatieven en rechtsen. Het oude kabinet telde 28 ministers en staats secretarissen, van wie veertien M.R.P., negen radicalen of radicaal-gezinden en vijf onafhankelijke conservatieven. Zes leden van het oude kabinet zijn naar het nieuwe overgegaan. Queuille zelf is radicaal-socialist. Hij behoudt de portefeuille van Binnenlandse Zaken, die hij ook beheerde in het af getreden kabinetrBidault. Hij hoopt ken nelijk op de steun van de rechtervleugel ln de Franse Assemblee, doch zonder de steun van de socialisten zal hij niet kun- regeren. Het nieuwe kabinet heeft .neer rechts karakter dan enig ander Frans kabinet sedert de jongste wereld oorlog. Morgen zal Queuille met zijn ministers .oor de Kamer verschijnen. Verwacht wordt, dat hij dan minder stemmen zal verwerven dan de 363, waarmee Zaterdag de Kamer Queuille's optreden als kabi netsformateur goedkeurde. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: Queuille, minister-president en Binnen landse Zaken: Robert Schuman, Buiten landse Zaken; Petsche, Financiën; Bi- dault, vice-premier; Pleven, Defensie; Faure, Begroting; Moriee, Onderwijs; Letourneau, Voorlichting; Re-naud. Geas socieerde Staten; Giacobbi, Ambtenaren zaken; Mayer, Justitie; Louvel, Industrie Handel; Floret, Overzeese Gebieden; Bacon, Arbeid; Petit, Wederopbouw; Jacqinot, Veteranen; Schnelter. Gezond heid; Brune, P.T.T.; De Tinguy du Pouet, Koopvaardij; Pflimlin, Landbouw. Paul Reynaud, iel anti-communist Dat Schuman minister van Buit- Zaken zou blijven, stond reeds bij vc baat vast. Vandaag zouden de gedele geerden van de zes landen bijeenkomen, het plan-Schuman te beraad slagen. Men verwachtte gisteren, dat zij de commentaren hunner regeringen bij zich zouden hebben. Een benoeming van betekenis is die in Paul Reynaud, de Franse minister president van 1940. HU krygt het pro- bleem-Indo-China op te lossen. Reynaud bekend als een resoluut voorvech- an energieke samenwerking met Engeland en Amerika en als een vurig anti-communist. ZUn benoeming kan •den beschouwd als een symbool bulten van de vastbeslotenheid va Franse regering om haar volle aandeel te leveren in het Atlantisch Pact e de steunverlening aan de Verenigde Na ties in zake Korea. kabinet-Bidault was gevallen de kwestie van de verhoging der ambte- msalarissen. De Corsicaan Giacobbi, tot voor kort de leider was van een _ie groep afgevaardigden, die De Gaulle steunden, zal dit probleem tot oplossing moeten brengen. Twee treinen strandden bij Voorschoten En zetten verkeer Den Haag-Amsterdam een uurtje stil ee treinstoringen hebben Zaterdag avond eerst de helft van, en lateT heel het verkeer tussen Leiden en Den Haag en- uren stopgezet. Eerst liepen, om 6 bij voorschoten de remmen van een electrisch treinstel, dat van Den Haag naar Amsterdam reed, vast. De passa giers zetten de reis met een andere trein voort en het verkeer werd over enkel spoor geleid. Echter, even voor acht uur raakte op dezelfde hoogte van de eerst gestrande trein de locomotief van de D'-trein uit Amsterdam onklaar, zodat beide sporen geblokkeerd waren. Het duurde een uur, voordat beide sporen weer bruikbaar waren, Kellner vermoord in Leeuwarden Wraakneming in het spel? Vannacht Is de kellner C. Funcke van het café Lido aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden, op het trottoir voor het café vermoord gevonden. Waarschijnlijk is hier wraakneming in het spel wegens het ontslag, aan een der leden van het in dit café optredende orkest gegeven. Prinsesjes zagen Ballet de Monte Carlo De uitvoering, welke gisterenmiddag door het Grand Ballet de Monte Carlo in het Kurhaus werd gegeven, werd ook bijgewoond door de Prinsesjes Beatrix en Irene. Zij waren onder leiding van mevr. Penning met enige vriendinnetjes naar Schevenir.gen gekomen en volgden, ge zeten op het frontbalcon van de Kur- hauszaal. met grote belangstellng het optreden van het ballet TWEE LAKENSE POSTBODEN VRIJGELATEN Twee van de zeven Larense postboden, die enige weken geleden wegens diefstal van pakketten werden gearresteerd, zijn in vrijheid gesteld. Mevrouw Roosevelt voldaan naar de V.S. terug Na bij Koningin-Moeder Mary In Marlborough House in Londen des mid dags de thee te hebben gebruikt, is me vrouw Roosevelt gisteravond per vlieg tuig naar New York vertrokken. Zü ver klaarde zich bij haar vertrek zeer vol daan over haar Europese reis. Britse mijnwerkers willen 1 loonsverhoging De beheerders van de genationaliseerd» Britse steenkolenmijnen hebben de eis van 400.000 mijnwerkers, die loonsverho ging wensen, afgewezen. Blikken benzine ontploften bij brand in Urk Buurt was al ontruimd uit vrees vc zwaardere explosies. De garage en machinewerkplaats de firma De Boer en Bruinsma in Urk is Zaterdagnacht door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Enige tijd geleden werd het woon huis van de heer De Boer in Vollenhovt door brand verwoest. De brandweer had het moeilijk, want telkens maakten ontploffende blikken benzine de vuurzee groter. De belenden de percelen, waaronder een ijsfabriek en. een olie- en benzine-opslagplaats, bleven behouden. Een aantal blikken met zuur stof werd nog juist op tijd naar buiten gesleept; voor alle zekerheid had men de dichtbevolkte buurt al ontruimd. Lijk van opvarende „Ormen Friske" opgevist Nabij het eiland Amrum in de Noord zee hebben Duitse vissers Zaterdag het lijk opgevist van één der 14 opvarenden van het verleden week vergane Zweedse vikingschip „Ormen Friske". Naar de stoffelijke overschotten der 13 andere slachtoffers wordt nog gezocht. WBmt'S "w Henri Queuille. zoals hij Vrijdag j.l. zich en zijn regeringsprogramma in de Franse Assemblee presenteerde. Moge het hier al lijken, dat hij niet dik in 2y>» ministers rit, de waarheid is toch, dat zijn kabinet gereed is Werd NSB-er vermoord? ™OR ogen van ziin vscuw ciu AAN HE! STRAND VERDRONKEN DAT de Maastrichtse graanbeurs, die al ruim een eeuw bestaat, doch in de oor log haar deuren sloot, is heropend. DAT voor jeugdige bezoekers van de tentoonstelling Met Prins Bernhard op (in Utrecht) een teken- en een op stelwedstrijd zijn georganiseerd. DAT de Zaterdag in Deventer gehou den nationale brandweerwedstrijden vooi gemotoriseerden werd gewonnen door corpsen uit Vught („Voorburg") er Baarle-Nassau. DAT A. K. Klaren, een bekende drank bestrijder, 78 jaar oud in Zutphen is overleden. DAT op de plaats van het oude raad huis van Heusden, waar in November '44 ruim 130 personen in de kelder omkwa men. toen de Duitsers boven hun hoofd het gebouw opbliezen, een nieuw raad huis zal worden gebouwd. DAT de Amsterdammer W. J. de Voogt. die 40 jaar in de journalistiek bij De Telegraaf en Het Parool werk zaam is geweest, Zaterdag in Amsterdam is overleden. DAT in Maastricht op 61-j. leeftijd overleed mr H. H. Kortebos, rayon-cnef Zuidelijk Nederland van de Twent se Bank. DAT de electrificatie van het baanvak AmersfoortZwolle thans is begonnen (men wil in 1951 klaar komen). de vijftig in Frank- bouwen electrische land aan- DAT de eerste a rijk voor de N.S. locomotieven gisteren kwam. DAT het eerste deel van het binnen- gedeelte van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, waarover we Vrijdag schre ven, Zaterdag is geopend. DAT het historische pand De Gouden Grendel in Blokzijl, vroeger een Doops gezinde kerk, wordt afgebroken. DAT J. van Hout, die Zaterdag jaar trouwe dienst afscheid nam als kas sier bij de houthandel Eecen te Oud karspel (N.-H.), ereburger van Lange- dijk is geworden. DAT minister In 't Veld Zaterdag de (goedkope) Boumawoningen in Bussum bezichtigde. DAT er een massa-t.b.c.-onderzoek van ensen en vee in de Langstraat (N.-B.) op handen is. DAT staatssecretaris mr J. M. L. Th Cals op 22 Juli e engedenkplaat zal aan brengen in het in aanbouw zijnde hoofd gebouw van het openluchtmuseum Arnhem. DAT het onthullen van voor het verzet van de Amerikanen in Bastogne (Ardennen) op 16 Juli zal wor den bijgewoond door gen.-maj. W. J. K. Baaij en een detachement Ned. militairen. DAT de Lemelerberg weer beperkt is opengesteld voor autobussen. DAT van 1 Januari tot 30 Juni in Rot terdam 2280 (v. j. 1705) schepen binnen liepen met een inhoud van bijna 2" millioen (v. j. 1,9) millioen netto regis:* ton. DAT dr ir M. F. de Bruyne. directeur van de gem. vervoer- en motor-, reini- gings- en ontsmettingsdienst te Rotter dam, Zaterdag na 32 dienstjaren mjl pensioen ging en zich in Elspeet zal zes tigen. Staat der Nederlanden gedagvaard In de nacht van 6 op 7 November 1942 werd ir L. K. A. Raedt van Oldebarne- •elt door een marinier in Suriname bij -en ontvluchtingspoging neergeschoten. Thans hebben-mr A. G. Besier en mr J- H. Willems namens de echtgenote en de twee zoons van de doodgeschotene de staat der Nederlanden gedagvaard en is de R.I.S. als rechtsopvolger van de Nederlands-Indische regering. De betrokkene werd na de Duitse in- il van 10 Mei 1940 in Indië als N.S.B.- er geïnterneerd. Toen de Japanse inval kwam zijn 145 geïnterneerden, die de naam „onverzoenlijken" hadden ontvan gen op 21 Januari 1942 aan boord van de „Tjisedaria" gebracht. ZU bleven daarna in Suriname gevangen, doch in Juli 1946 z(jn de overlevenden naar Ne derland teruggebracht, vrijgelaten en onvoorwaardelijk buiten vervolging ge steld. Eind September 1942 weigerde de be trokkene en anderen een nodeloos ver vuild toilet te reinigen, daar zij geen reinigingsmiddelen ontvingen. Zij werden opgesloten in een cel van 1 bij 2 m Na 6 weken waagden zij een ontvluch tingspoging, doch werden gegrepen mishandeld. Ir Raedt van Oldebarnevelt zou na het verhoor zijn doodgeschoten. Zijn lotgenoot Poelje zou uit de cel zijn gehaald en vermoord, aldus de dagv. ding. MR R. HÓPPENER VOORZITTER MIR? Volgens de Volkskrant is binnenkort de benoeming te verwachten van mr R Höppener te Roermond tot voorzitter van de Mijn-Industrie-Raad. Zoals men weet werd eerder me Struyoken. die nu mi nister van Justitie is geworden, voor deze functie genoemd. KANOVAARDER BIJ ALKMAAR VERDRONKEN. Gisteravond is de 17-jarige J. Nijman. die met kon zwemmen. verdronken toen de kano waarmee hij in het Noordhoi lands kanaal bij Alkmaar voer. was om geslagen. Zijn zestienjarige vriend, di met hem in de kano zat. wist naar d kant te zwemmen. Voor de ogen van zijn vrouw en zijn twee-jarig dochtertjes is de 35-jarige Roterdammer J. V. L., die zich gister middag bij bet Wassenaarse Slag met een rubberbootje in zee waagde, door een golf overboord geslagen en verdronken, hoe wel hij kon zwemmen. De Reddings brigade heeft tevergeefs naar de man ge zocht. Vanmorgen is het stoffelijk over schot aangespoeld. Amerikaanse olie-pijpleiding ontploft De meer dan 2000 km lange olie-pijp leiding van Texas naar de Amerikaanse Noordoostkust is in de buurt van Beal- lisville in de lucht gevlogen. De vlammen laaiden ruim 100 meter hoog op en waren op een afstand van 25 km zichtbaar. Er vielen geen slachtoffers te betreuren. Opnieuw aanvaring in New Yorkse haven In de haven van New York is Zater dagnacht opnieuw een schip na een aan varing gezonken. Het vrachtschip „Mel rose" (6.643 ton) botste in het donker tegen een baggerboot van 2000 ton, waarbij de .Melrose" een gat in de boeg kreeg en water maakte. De 33-koppige bemanning kon worden gered. WEERBERICHT Warm weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enke le buien, hier en daar met onweer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Warm weer. (Opge- 10 i. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1