Jlicuure £ciJtsri)c GTourant Landstrijdkrachten en parachutisten zijn ingezet op het Koreaanse front Amerik. hoofdkwartier verplaatst en gehele kust geblokkeerd Maximum-pensioen verhoogd van f4000.- tot 4800.- Weerstrevende „Aaltje" eindelijk vlot Wist U ZATERDAG 1 JULI 195TJ BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8159 CHRISTEU1R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken »Stastvasl!cfe h «fieltrvai mgn bert in UtfeBSpoei" Binnenkort een ergernis te koop DIRECTIE: F. DIEMER. De oorlog in verhevigd stadium De Amerikaanse strategie ten aanzien van Korea ontwikkelt zich in étappes. President Truman heeft generaal MacArthur gemachtigd Ameri kaanse strijdkrachten op Korea in het veld te brengen. Het zijn voor namelijk luchtdoelartilleristen en manschappen van de genie. Zij nemen reeds deel aan de gevechten. Langs de gehele Koreaanse kust is een doeltreffende blokkade ingesteld. Alle legeronderdelen in het Verre Oos ten houden rekening met de „alarmtoestand". Tokio neemt de allures aan van machtige oorlogsbasis. Amerika heeft een embargo ingesteld op alle export naar het Noord-Koreaanse gebied. Desbetreffende maat regelen werden door Truman genomen, na een conferentie op het Witte Huis, waaraan het kabinet, de stafchefs en de hoogste leiders van het Congres deelnamen. De militaire operaties verlopen voor de Zuidelijken ongunstig. De weerstand van het Zuid-Koreaanse leger zou volkomen gebroken zijn en Soewon (ten Zuiden van Seoel) gevallen. MacArthur moest zijn hoofdkwartier verplaatsen. Volgens latere berichten zijn thans reeds de Britse oorlogsschepen, die mee helpen om de resolutie van de Veilig heidsraad betreffende Korea ten uitvoer te leggen, tot daadwerkelijke actie over gegaan. Te Washington verluidt, dat ook schepen van de Sowjet-Unie, com munistisch China en andere landen, welke het besluit van de Ver. Naties niet goedkeuren, automatisch betrokken wor den bij de blokkade van Korea. Vermoe delijk zullen dus ook eventuele duikbo ten in de Koreaanse wateren worden vernietigd. Terwijl de wet op de wapenhulp ook door de Senaat met spoed werd aange nomen, van welke militaire steun ook Zuid-Korea en de Philippijnen hun deel krijgen, heeft Truman verklaard, dat voor het ogenblik de Ver. Staten zich geen grotere luchtmacht kunnen veroor loven, die overigens 48 gevechtseenheden omvat. De Veiligheidsraad 33 Landen vóór steun aan Korea Tijdens de jongste zitting van de Vei ligheidsraad stroomden brieven en tele grammen onafgebroken binnen, waarin steun werd toegezegd aan de actie var de Ver. Naties tegen de communistische overrompelaars in Korea. Circa 33 lan- landen, meer dan de helft van het aantal ledenn der Ver. Naties, hebben zich reeds uitgesproken voor de hulp aan Korea, Vier landen hebben zich tot dusver ver zet tegen de beslissing van de Veilig heidsraad: Rusland, Joegoslavië, Tsjecho- slowakije en Polen. Egypte heeft geweigerd de resolutie te steunen en ook Zweden zal zich afzijdig houden. Egypte staat op het standpunt, dat Korea slechts een nieuwe phase vormt in een permanente serie geschil len tussen Oost en West, welke de wereldvrede bedreigen. Er zijn gevallen van agressie ter kennis van de V.N. ge bracht en toen trad de Veiligheidsraad niet op, aldus de nota van Egypte. Ver-1 melden wij nog, dat Zuid-Afrika elk ver- zoe kom hulp van de VN. voor Zuid- Korea zorgvuldig overweegt. Grieken land, zelf een slachtoffer van agressie, keurt de positieve stappen van de Vei ligheidsraad natuurlijk goed. Japan bereid vrijwilligers naar Korea te zen den. De houding van Nederlanc zake steun voor Korea is in Amerika met grote waardering ontvangen. R.I.S. protesteert tegen steun aan Ambon Volgens Radio-Djakarta heeft de Indo nesische regering bij de Nederlandse ge protesteerd tegen de financiële steun, welke groepen Nederlanders geven aan dr Nikijuluw, zaakgelastigde der Repu bliek der Zuid-Molukken in Nederland. De R.I.S. beweert, dat dit niet in over eenstemming is met de „vriendschappe lijke betrekkingen" tussen Nederland en Indonesië. (Als de R.I.S. er zo op tegen is, dat Nederlanders geld inzamelen om voedsel en medicijnen naar Ambon te zenden, waarom durft zij dan niet ronduit het verzoek van het Rode Kruis, om deze levensmiddelen en medicijnen te zenden, te weigeren? Red.) Noch Amerika, noch Engeland gev hun pogingen op, om toch nog tot e compromis te komen ten aanzien van Koreaanse kwestie. Zo heeft de Britse regering een beroep op Rusland gedaan bracht Sir David Kelly een bezoek i Patlof, hoofd van de afdeling Euro van het Russische departement Buit. Zaken Genoemde Patlof zou „hint" aan Gromyko overbrengen. Psychologische angst voor tanks Zware artillerie-voorbereiding en gebruik van tankspitsen, een bekende Russische tactiek, zijn de kenmerken de eerste rampzalige week va oorlog, aldus de corr. van de „Chicago Tribune". De Zuid-Koreanen hebben psychologische angst voor tanks en de eerste kreet „de tanks komen" staat een wilde vlucht. Teneinde der halve het moreel te verbeteren en tf versterken, heeft de afdeling „psycholo gische oorlogvoering" van het hoofd kwartier van Mac Arthur vlugschriften boven Zuid-Korea uitgeworpen. De inhoud verzekert troepen en bur gers, dat de Amerikaanse steun met het Ondanks het protest van Djakarta bij de Ned. Regering, dat Nederlanders geld geven ter leni- gin gvan de nood op Ambon, menen wij te moeten doorgaan, opdat de zieken en zwakken gesteund worden. Reeds ontvingen wij van: W. W_ D. 15.; V. en Zn, M. J. E. G., mevr. J1., mej. S. P., allen 10; R. v. R. 7.50; J. L. 6.—; A. B. 5.—, J. L. v. d. B., C. de B„ J. W. A. P., D. D„ V. M. (voor de 3e maal), C. H., allen 2.50; M. E. S., J. W. F. G.. N. N., H. S., N. N„ allen 1.—; R. T. 43.; mevr. V.. Zr S. en Zr H. elk 1.—; J. R. Jr 2.50; T. N. V. 5.—; N.3 1; Voet balmatch Lisse 37.50; M. S. 9. H. KI. 1.coll. op verg. „Fen" 6; A. L. L. B. 2.50; F. H. 5.—; A. C. K. 5.—; Drs P. K. 2.50; N. N. 5.—; N. N. 2.75; A. v. U.-v. K. 1.—; J. L. M. 10.—; wed. L. B. 5.—. Hierdoor is de totaal-opbrengst 7948,42. Wilt U ons helpen om snel te tien duizend gulden vol te maken? Help mee de nood op Ambn te lenigen. Mogen wij Uw giften tegemoet zien? Hartelijk dank. wordt geïntensiveerd en aangespoord wordt de strijd krachtig vol te houden. Dat zulks noodzakéljjk is, blijkt uit het feit, dat Noord-Koreaanse troepen met tanks de rivier de Han zijn over getrokken. De weerstand van het Zuid- Koreaanse leger heeft een enorme deuk gekregen en zelfs moest het Amerikaan se hoofdkwartier te Soewon worden ont ruimd. Dit is voorlopig verplaatst naar Taejon, dat tevens de nieuwe zetel is geworden der Zuid-Koreaanse regering De eerste Amerikaanse gewondert zijn in Japan aangekomen. De aanval der Noordelijken in de rich ting van Soewon, waarvan Reuter be vestigt dat het gevallen is, werd voor afgegaan door een spervuur van de ar tillerie en zelfs Amerikanen erkenden, dat de Zuid-Koreaanse verdediging als sneeuw voor de zon wegsmolt. De 280 Amerikaanse adviseurs kregen aan zegging Soewon binnen 10 minuten te verlaten. John Church, de plv. van Mac Arthur in Korea, eveneens een enthou siaste vechtjas, verklaarde echter: „Wij gaan niet verder terug." In verband met deze tijdelijke debacle werden de verloven van de Amerikaanse 24ste divisie te Kioesjoe in Japan inge trokken. Sterkere contingenten „grond strijdkrachten" worden met spoed naar het toneel van de striid vervoerd. Valschermtroepen zijn boven Zuid- Korea neergelaten en onmiddellijk actie gegaan; ten Westen en ten Z.O. van Seoel operen zü tegen de Noord- Koreaanse strijdkrachten. Tevens zijn valschermtroepen ingezet in de streek van Poesan. op de kaart Z.- Oostelijk Korea, waar vannacht Noorde lijken zijn geland op 45 K.M. afstand van deze stad. Peesan is de grootste ha ven van Zuid-Korea, en het eindpunt van de spoorweg vanaf Seoel. Experts te Washington oordelen, dat de feitelijke Ineenstorting van het Zuid- Koreaanse leger inhoudt, dat de Ameri kaanse troepen een bloedige en lang durige campagne tegen de Noord- Koreaanse strijdkrachten zullen moeten voeren. De Amerikaanse Luchtmacht wordt in haar operaties bemoeilijkt door het aanbreken van de „natte moeson", die gedurende twee maanden of langer stortregens en een bedekte lucht met zich brengen. Een aantal Amerikaanse B-29 bommenwerpers, dat de Zuidi-Koreaanse lucht macht zal steunen bij de strijd tegen de communistische Noord-Koreanen, Werd gefotografeerd bij de Japanse berg Foeji, op weg naar Korea. Sigaren worden goedkoper Duurdere sigaretten nog duurder De enige maatregel, die volgers minis ter Liêftinck op korte termijn de noód- lijdende sigarenindustrie zal kunnen helpen, is de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting op de sigaren. Vandaar dat gisteren een wetsontwerp, waarin dit wordt voorgesteld, bij de Tweede Kamer is ingediend. Daar de minister uit fiscale overwe gingen meent niet met deze vrijstelling te kunnen volstaan is er een verhoging de onrzetbèlastin-g op sigaretten, die duurder zijn dan drie cent, aan vastge koppeld- Het gevolg van deze maatregel zal zijn, dat de belastingdruk op sigaren met on- ;r zes procent van de kleinhandels prijs zal worden verlaagd en dat diè op de duurdere sigaretten met ongeveer 2-3 procent wordt verhoogd. Volgens de Minister, -in zijn Memorie an Toeliohting, zullen bij aanvaarding an het voorstel de uitgaven voor roken i het budget van een gezin met een in komen van f 40 tot f 50 per week nauwe lijks enige wijziging ondergaan. Voorts meent hij, dat de verhoging van de prijs i-oor de sigaretten ongeveer door een verlaging van de prijs voor de sigaren zal worden opgevangen. Eveneens zullen de opbrengsten van de omzetbelasting rookartikelen en van de tabaks accijns in totaal geen grote wijzigingen ondergaan. Prinses Wilhelmina kreeg gedenkbord Ook een gramofoonplaat van de Mastreechter Staar Een deputatie van de Mastreechter Staar bood gisteren in Het Loo een ge denkbord aan Prinses Wilhelmina aan, daar zij -tijdens haar regering gedurende 45 jaren beschermvrouwe van dit man nenkoor is geweest. Het geschenk ging vergezeld van een gramofoonplaat met opnamen van twee liederen van het koor. De Prinses onderhield zich lang met haar gasten. De Huurwet is er door! De Tweede Kamer heeft gisteren, de behandeling van de regeringsverkla ring over Korea, zich verder gebogen over de huurwet. Het resultaat was, dat deze zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, met het langzamerhand bekende refrein: de communisten wil den geacht worden, tegen te hebben ge- Tevoren waren, twee, van- socialistische zijde ingediende amendementen, ver worpen. Het vom-ioamSte van deze twee hield in de invoeging van een nieuw, ar tikel 20. waardoor een onderhuurder ge rechtigd wordt ontruiming te vorderen van ihet gedeelte, dat bewoond wordt door de hoofdbewoner, niet zijnde de eigenaar, als uit de omstandigheden duidelijk blijkt, dat deze aan de huurder ernstige overlast aandoet als gevolg van het feit, dat deze zijn recht op be taling van niet meer dan de wettelijke prijs in rechte heeft geldend gemaakt. Het amendement behaalde slechts stemmen van de 19 aanwezige leden van de P.v.d.A.. De Kamer komt pas 11 Juli weer MAANDAG BEGRAFENIS VERONGE LUKTE PILOOT. Het stoffelijk overschot van de 2e luit. vlieger Noyons. die bij Schiermonnikoog neerstortte, zal Maandag omstreeks 11 met militaire eer in Eindhoven worden ter aarde besteld. Twee soorten pruimen aan één boom In Nijkerkervcen staat bij de land bouwer Van den Vis een pruimenboom die dit jaar voor de tweede maal bloe sem gaf. De boom draagt thans grote pruimen van de eerste bloesem en klei ne van de tweede, die ook rijp beginnen t,e worden. Geen overeenstemming te Djakarta De besprekingen zijn vastgelopen. Aneta verneemt van welingelichte zijde te Djakarta, dat de R.I.S. en de republiek Indonesia niet tot overeenstemming zijn gekomen over de eenheidsstaat. De R.I.S. een soort veiligheidsklep voorge steld, waarbij het mogelijk zou zijn, een presidentiëel kabinet samen te stellen, doch dit wenst de republiek niet. Tevens kunnen beide partijen het niet eens wor- len over de hoofdstad Men zal geen besprekingen meer voe- en, doch de zaak aan het „parlement" oorleggen. Critiek op de K.L.M. Het gevolg van het feit, dat men niet is ingegaan op de wens van enige grote scheepvaartmaatschappijen om deel te nemen in het luchtvaartverkeer, is, dat het rijk thans alleen voor de nodige middelen moet zorgen en voor de ver liezen moet opkomen. Dit is de mening van een lid van de Vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer. Zij is te vinden in het voorlopig verslag over het ontwerp van wet tot nadere regeling van de verhouding tus sen het rijk en de K.L.M. Er staat echter nog meer critiek op de K.L.M. in dit rapport te lezen. Enige leden bijv., hadden de indruk, dat de K.L.M. sedert de bevrijding wel zeer is uitgebreid en dat de exploitatiekosten wel zeer optimistisch zijn geraamd, deze ondanks de veel hogere inkomsten, toch een groot nadelig saldo hebben ver oorzaakt. Zij vragen zich daarom af, of het beheer wel voldoende zuinig voerd en of het niet mogelijk zc een niet-ambtelijke bezuinigingscommis sie in te stellen. Zij zijn er bovendien niet van overtuigd, dat de plaats gehad hebbende rigoreuze uitbreiding gemoti veerd was. Verschillende leden waren intussen van oordeel, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen aan de Algemene Reken kamer op de een of andere wijze de controle over de faits et gestes K.L.M. op te dragen. ORANJE VERTREKT EEN DAG LATER Het vertrek van de Oranje uit Amster dam, dat bepaald was op 27 Juli, zodat de aankomst-te Djakarta op 17 Augustus zou vallen, zal een dag worden uitge steld. aangezien 17 Augustus in Indone sië een feestdag is en verwacht mag worden, dat er die dag niet zal worden gewerkt, Militaire pensioenen Maximum weduwen-pensioengrondslag wordt van 3000.- op f 5000.- gebracht Bij de" Tweede Kamer zijn twee wets ontwerpen ingediend tot nadere wijzi ging en regeling van de militaire pen en en dè 'militaire weduwen-pen sioenen. Deze", wetsontwerpen hebben ten doel ïn aantal gedurende de vijandelijke be zetting uitgevaardigde regelingen in normale Nederlandse vorm te gieten en aantal voorzieningen te treffen, deels prinóipiële, deels van technische aard. Tot .de voorzieningen van principiële aard, voor wat betreft het eerstgenoemde wetsontwerp, moeten gerekend worden: a. De -verhoging; van het eigen maxi mum-pensioen van f 4000.- tot f 4800, alsmede de verhoging van de maximum- pensioengrondslag inzake het gezins- pensroen 'van f 4000' tót f5000. b. het niet langer berekenen van de verhoging vanr het pensioen wegens tijd doorgebracht in de tropen naar vaste bedragen per rang of stand doch de be rekening van deze verhoging op dezelfde wijze," zij hët haar andere maatstaf, te doen" geschiedén als de berekening van het pensioen; c. voor de vaststelling van het bedrag, waarmede het pensioén" moet worden verminderd', wanneer andere inkomsten worden' genoten, niet langer deze totale inkomsten doch slechts een gedeelte de nieuwe inkomsten in -aanmerking te men en wel 70 procent daarvan In de- toelichting wordt nog gezegd dat de grootte; van het pensioen afhankelijk is van de laatstelijk genoten weddè. pensioengrondslag genaamd. Dit geldt ook voor, de. Indische pensioenen, die bij de vroegere regelingen onberoerd ble ven. Het-ligt in de-bedoeling het pen sioen. dat elk ja?r- ia aanmerking komt voor een verhoging wegens verblijf de tropen,.in. den. vervolge extra waarderen mét één procent van de pen sioengrondslag, tot I tie-n procent van de pensioengrondslag Indien tachtig procent van deze grond slag meer dan f 6000.- bedraagt zal dit aximum op f 1200.- worden gesteld; Militaire weduwenwet De principiële voorziening t. militaire weduwenwet-, welke beoogt, de bestaande gelijkvormigheid tussen de pensioen-wetgeving voor de burger ambtenaren en de miliitairen te hand haven, brengt een belangrijke verbete ring van het weduwen- en wezen pen- i mede aangezien dit -pensioen, ir stede van over een maximum grondslag f 3000 naar een maximum grond- van f 5000 zal worden berekend. Onze tekenaar heelt vacantie „Hoe ik me voelde, toen ik voor het eerst in zo'n hoge bus zat..." Een werk van geduld en stuurmanskunst (Van een onzer verslaggevers) Aan het kleine zee-drama van de „Aaltje" is nu een „happy end" gekomen. De voor Scheveningen gestrande Kat- wijkse schokker is veilig geborgen. De berging gistermiddag heeft uren ge duurd. Menig staaltje van zee- en stuur manskunst wekten de bewondering van de duizenden toeschouwers langs de strandmuur. Lof komt toe aan. de Sche- veningse reder J. J. v. d. Toorn, die de léiding van de-.berging op zich nam. en' zijn materiaal voor dit waagstuk beschik baar stelde. Omstreeks twee uur voer de Sch. 25 uit en om kwart over twee pikte men de breel. waaraan de ruim 300 meter lange tros zat, uit zee op. Toen begon het manoeuvreren, Langzaam stoomde de logger op. De eerste rukjes brachten de „Aaltje" echter geen duimbreed van het strand. De trekkende logger had ge ducht te kampen met de vloed. Men moest oppassen om niet op het strand gedrukt te worden. De eerste gedachte was de tros maar weer los te gooien. Amerikanen komen Ned. export bevorderen Filiaal van grote firma In Amsterdam Ter bevordering van de export naar Amerika is in Amsterdam een filiaal van een grote Amerikaanse rm- en export firma, E. W. Bruno Co. Inc. uit New York. opgericht. Men wil mede assis tentie verlenen, vooral aan de kleinere Nederlandse fabrikanten. bij hun pogin gen afzetgebied te vinden in Amerika. De firma werkt samen met een zuster organisatie. die de inkoop van 250 wa renhuizen in geheel Noord-Amerika ver zorgt. Het inkoopcijfer van deze waren huizen is op 500 millioen dollars becij ferd. Nederland is vanwege zijn centrale ligging, de Benelux en de 10 pet export- premie uitgekozen als enig filiaal in Europa. Weer twee brandjes in treinwagons Niet te gauw aan de noodrem trekken In de dieseltrein die gistermiddag om kwart voor vijf uit Den Haag naar het Noorden vertrok, ontstond even voor het station Woerden in een rijtuig een begin van brand door het vastlopen van een rem. De passagiers, die de rook bemerk ten, trokken aan de noodrem. Treinper soneel bluste het begin van de brand. In een der treinen uit Leeuwarden heef' zich gisteren tussen Hoogeveen en Mep- pel iets dergelijks voorgedaan. i De Spoorwegen delen mee, dat in deze voorvallen niets verontrustends gezien moet worden; er lopen wel eens vaker remmen vast. Men moet niet bij de ge ringste rookontwikkeling aan de nood rem trekken; de wagenvoerder kan sto ringen onmiddellijk constateren en op het dichtsbijzijnde station maatregelen treffen. De Kw. 66 schoot door de, gegraven sleepgeul, doch verder was er aanvan kelijk geen beweging in te krijgen. In middels had de reder een tweede log ger, de Sch 45 te hulp geroepen. Nadat ook dit schip verbinding met de Katwij- ker had gemaakt, brak de tros en mosst de Sch. 25 het sleepwerk toch leen doen. Decimeter voor decimeter moest op zand en zee gewonnen worden. Het sleepwerk vorderde dan ook enige Eenmaal ïn het losèe zand aan gekomen kïvam ër schot in. Maar hët bleef „zachtjes aan, dan breekt het lijn tje niet". Het was een werk van geduld, het lukte. Eenmaal in volle de reddingboot „Arthur" de Kw 66 en sleepte het vaartuig behouden de Scheveningse haven binnen. Gedu rende het sleepwerk bleef steeds de bemanning van het gestrande vaartuig aan de pomp om het door de scheuren binnensiepelende water te ho- De Kw 66 staat nu op de sleephel- ling. De schade valt mee, zelfs de motor- schade, want de motor draait al weer. Queuille kan nieuw kabinet vormen De Franse radicaal-socialist. Henry Queuille, heeft hedenmorgen vroeg, zoals werd verwacht, in de Franse Nationale Vergadering met 363 tegen 208 stemmen vertrouwensvotum gekregen, waar door hij in staat gesteld is, een nieuwe regering te vormen. In zijn uiteenzetting stelde hij het plan- Schuman op de voorgrond. De voornaam ste punten van Queuille's binnenlandse program zijn: concessies aan de ambtena. ;n oud-strijders, gemakkelijker ere- dieten voor de industrie, het handhaven officier (de staat) DAT gisteren uit het Noorderdierenpark te Emmen een chimpansee ontvluchtte, maar door de kordaatheid van een buf fetjuffrouw kon worden achterhaald. DAT de eerste prijs c f 500) voor een prentverhaal voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen is gewonnen door Herbert Meijer-Ricard met „De Vuurjagers". DAT de hoogste klas van het studie huis Kranenburg te Dordrecht vier weken naar Biaritz (Fr.) gaat en er Amerikaanse jongelui in Dordt komen. DAT de jeugdige boekhouder T. H. uit Zwijndrecht, die ten nadele van een Dordts restaurant in twee jaar f24 000 heeft verduisterd, is veroordeeld tot 10 maanden m a en het ondergaan van een kuur ter bestrijding van drankzucht. DAT de lakfabriek Fil tussen Zeist en Woudenberg gisteren door onbekende oorzaak uitbrandde. f)AT de wederopbouwwet heden werking is getreden. het Ned. consulaat al- DAT het Tweede Kamerlid Terpstra (AR.) minister Teulings heeft gevraagd, of ook de salarissen van de leden van de Raad van State niet moeten worden herzien- DAT J. Lafontaine, Belgisch consul- generaal in Barcelona, belast is met de •aarneming daar. DAT het ambtenarengerecht het beroep van mej. NX., die ontslagen is als hoofd van een school voor b g. lager onderwijs in Utrecht, ongegrond verklaarde. DAT de bewoners van de met prikkel draad afgezette Kerkraadse Nieüwstraat. die de grens vormt tussen Nederland er Duitsland, minister Liêftinck hebben ver zocht tot hun straat vrije toegang te ver- DAT de garnizoenscommandant var Den Bosch, kol. C. Walraven, is overge plaatst naar Den Haag en als comman dant van de stoottroepen wordt opgevolgd door luit.-kol. G. Bérenschot. DAT gisteren in Foxhol de kustvaar der Flevo (399 ton) voor de gelijknamige Groningse rederij te water is gelaten- Op de tweesprong In deze tijd van het jaar staan heel veel ouders op de tweesprong. Vooral at hun jongens betreft, staan ze voor de vraag: moet hij een werker worden mèt het hoofd of met de handen, iemand et boord en hoed of met een overall? Helaas wordt in de meeste gevallen gekozen voor boord en hoed. Men ziet daarin blijkbaar altijd nog iets mooiers en hogers dan in het werken met de handen. Maar om „mooi" en „hoog" gaat het nu juist niet, als het de toekomst van onze kinderen betreft. Als Christenouders zijn wü het er over •ns, dat onze kinderen een geschenk van Gód zijn. dat ze Hem toebehoren en wij hen moeten ópvoeden tot Zijn eer. Onze vraag moet dus zijn: wat wil God met de jongen? Wij allen, gij en uw kin deren, zijn immers op de wereld om Gods raad te dienen. Maar velen zullen zeggen: hoe krijgen e op die vraag een bevredigend, een afdoend antwoord? Precies zoals het met alles gaat in de wereld: door bidden en We mogen onze kinderen maar niet laten opgroeien als de kalveren in de Integendeel, we moeten hen nauw lettend gadeslaan, letten op aanleg en karakter, op hun verstandelijke vermo gens, op hun liefhebberijen, kortom, op al hun levensuitingen. En uit dat liefde- geduldig observeren kunnen we tenslotte komen tot een goede beslissing. Een spoorwagen kan alleen rijden als hij staat op rails die precies breed ge noeg zijn voor zyn aslengte. Is dit het geval, dan rolt de zaak vanzelf. Maar •ele ouders maken bij het bepalen van de vraag: „Wat moet mijn jongen (en engoed mijn meisje) worden?", d» grove fout, dat ze meer met hun eigen inzichten, dan met de talenten van het kind te rade gaan. Hoogmoed speelt zo vaak bij ons op voedingswerk een grote rol. Hoogmoed de eerste en misschien wel de ergste zonde. Ieder onderwijzer kent daarvan voorbeelden uit de practijk in het schoolleven. Menigmaal wordt ons van een kind uit het 2e of 3e leerjaar verzekerd, dat het dominee of nog liever dokter moet wor den. Soms volgt er nog: „Ten minste, als hij goed leren kanmaar dat zal hij Geen sprake van een onderzoek de begaafdheid, zelfs niet naar de lichamelijke geschiktheid. En met de ambities van het kind wordt helemaal niet gerekend. Te zelden komt het voor, een vader zegt: „Mijn jongen moet bruikbaar. Godvrezend mens wor den". En toch is dat het enig goede ant woord. Daarop moet het streven gericht iijn.. Over alle werk ligt de glans van het Goddelijk beroep: U kent wellicht het verhaal van de marskramer, die bij een boer zijn snuisterijen te koop aanbood. De boer vroeg hem: „Waar is de reis naar de marskramer antwoordde: „Ik ben op reis naar de Hemel en om in 't leven te blijven verkoop ik onderweg garen en band". God is het in eerste instantie, die ook is kind zijn taak in de wereld geeft. Wij mogen en moeten daarbij hand- en spandiensten verrichten. Maar laten we oppassen, dat wij door hoogmoed Gods plannen met onze kinderen niet doorkruisen. Daarom is het zoeken van een bestem ming voor onze kinderen in de eerste plaats een zaak des gebedsdaarom ook is het niet in de eerste plaats de vraag: Waarmee wordt mijn oudertrots het meest gestreeld?, maar wel: Waar is die jongen het best op zijn plaats om zich naar zijn (van God gegeven) aard te ontplooien tot een bruikbaar en God vrezend mens? Als dit wat meer, als dit altijd in practijk werd gebracht, zouden er veel en veel minder teleurstellingen en ontgoochelingen zijn. Eens kwam een vader bij me, die blijk baar op de J.V. was geweest. Hij had drie jongens op school en hij zei me. dat hij die bestemd had voorkerk. staat en maatschappij. De jongste zoon moest j dominee worden (de kerk), de middelste ichtige begroting ledige tewerkstelling. Hij gaf te kennen, dat hij de bevoegdheden van de Nationale Vergadering wilde vergroten en dat zijn regering een wijziging in het kiesstelsel zal vergemakkelijken. Geen wijziging in repatriëring Staatssecretaris Moorman heeft ver klaard, geen mededeling van de Neder- lyandse regering te hebben ontvangen betreffende het zenden van vlooteen- heden uit Indonesië naar Japan of Korea. Tevens verklaarde de legercomman dant, generaal Buurman van Vreeclen, dat er geen enkel besluit is genomen om verandering te brengen in het repatrië ringsplan onzer troepen. Pornografische films in Enschede Ook ln Den Haag copleën ln beslag genomen De Enschedese politie is op het spoor gekomen van een aantal pornografische films, die naar een Franse film ver digd werden door de 30-jarige C. D.. exploitant van een filmatelier in Enschede. Men vermoedt dat dit dezelfde film is, die reeds in 1946 door de Haag.' politie is gesignaleerd. Van D. had al negen copieën vervaardigd. In verschil lende plaatsen, o.a. in Enschede en Der Haag. zijn films in beslag genomen. Tn Den Haag is in verband met deze affair: een handelaar in tweedehands goederei gearresteerd. Ook heeft Van D. afdruk ken van de film verkocht. INTREKKING FRANKEERZEGELS De verkoop van frankeerzegels met de beeltenis van Koningin Wilhelmina (type Hartz. uitg. 1947) wordt op 1 Oc tober geëindigd. Dan zullen er eveneens geen formulieren wórden verkocht, voorzien van een daarmee overeenko mende zegelafdruk tbriefkaarten etc). Voor de frankering worden deze zegels op 30 September 1951 ongeldig. Tot die datum blijven de zegels, voor zover A radig, aan de verzamelaarsloketten krijgbaar. de oudste moest bakker worden (de maatschappij) Ik wist toen al. dat alleen de bakker in spé kans had te zullen slagen, 't Hielp niet. of ik de man voorzichtig probeerde bij te brengen, dat kerk en staat andere capaciteiten eisten dan zijn jongens be zaten. Hij zette door. De marteling op de U.L.O. begon en het resultaat? De bak ker werd slager, de luitenant werd boe renknecht en de dominee werd kantoor bediende maar alle drie deden ze hun werk uitstekend. Wie op de tweesprong staat met z'n kinderen, moet dit alles eens rustig over wegen. En biddend. Maar nooit en nog eens nooit mag de hoogmoed daarbij onze raadsman zijn. Daardoor zijn al duizen den kinderen diep ongelukkig geworden. Naar het woord van Paulus moet onze opvoeding, moet ons onderwijs, er op ge richt zijn. van onze kinderen te maken: mensen Gods, tot alle goed werk toe gerust. Zo bewijzen we onze kinderen de grootste dienst en vervullen we onze roeping tegenover de Heere, die ze ons gaf. P. DE ZEEUW J.Gzn. Iets warmer overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het algemeen wei nig bewolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Koude nacht, mor gen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN. Zondag: Zon 4.24-21.03. Maan 23.14-7.03. Maandag: Zon 4.25—21.02. Maar. 23.28— 8.34. 7 Juli LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1