Ilicuwc fciftsrl) e(iimrant Onze laatste kans Rusland wijst Amerikaanse nota inzake „bemiddeling" in Noord-Korea botweg af Truman: geen oorlog, maar slechts een „politiële actie" MacArthur klopte zijn pijp uit aan het front bij Seoel Debatten in de Tweede Kamer begonnen Een driehoeksconferentie met Nederland en R.I.S. Wist U Defensiebeleid VRIJDAG 30 JÜNI 1930 BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN I'IËN: i U.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8158 HOOFDREDACTEUR: Dt E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatnasitctj h ghebleves tnyn bert In teghtaspect* MacAithut ontwikkelt kracht In een antwoordnota van Moskou aan Washington wordt verklaard, dat de gebeurtenissen in Korea zijn uitgelokt door een aanval van Zuid- Koreaanse troepen op de grensgebieden van Noord-Korea en derhalve berust de verantwoordelijkheid voor deze toestand bij de Zuid-Koreaanse autoriteiten en bij diegenen, die achter haar staan. Inmenging van vreemde mogendheden in de binnenlandse aangelegenheden van Korea is ontoelaatbaar, aldus het Russische verweer. Derhalve zal Moskou er niet toe medewerken, dat het vuren gestaakt wordt. Tevens slaat Mao Tse Toeng een dreigende toon aan: „De Aziatische volken zullen zich krachtig verzetten tegen de Amerikaanse aggressie." Tegenover deze Russisch-Chinese visie staat, dat president Truman spreekt van een „politiële actie" der Ver. Naties om een bandietenoverval op de Koreaanse republiek af te slaan." De Ver. Staten zijn niet in oorlog...! Zuidelijke stad. Gisteravond werd op het vliegveld Itazoeke, de luchtbi President Truman staat voor het pro bleem of hij Amerikaanse legerstrijd- krachten naar Korea moet sturen en in verband met de toestand had hij gister avond laat de hoogste militaire leiders op het Witte Huis bijeengeroepen. Mac Arthur heeft na zijn inspectiereis te ken nen gegeven, dat hij voorstander is van een „volledig ingrijpen". Ook zijn de strijdkrachten der Ver. Staten in Panama en in de Caraibische Zee in voorlopige alarmtoestand ge bracht. In het algemeen heeft de Ameri kaanse marine de voorzorgsmaatregelen aan de Oost- en Westkust verscherpt. Zo werd er opdracht gegeven om een vlieg kampschip van 27.000 ton, een zware kruiser en twee eenheden torpedoboot- jagers naar Hawaii te dirigeren. De schepen zullen te Pearl Harbour meer bescherming kunnen bföden tegen een onverwachte aanval en zijn thans 2000 mijl dichter bij Zuid-Korea. Hoofdstad der Noordelijken onder vuur Na het bezoek van generaal MacArthur zijn de Zuid-Koreaanse troepen tot het offensief overgegaan. Het strategisch be- langrijke vliegveld Kimpo werd her overd. Amerikaanse oorlogsbodems na men de Noord-Koreaanse bruggehoofden langs de Oostkust van Zuid-Korea onder vuur. Superforten vielen tanks en vijan delijke stellingen aan, waarbij een aan tal Yaks werd neergeschoten. Volgens MacArthur waren de gevechtslinies ge stabiliseerd. Alle bruggen over de rivier de Han in Korea werden gebombardeerd, teneinde te voorkomen dat Noord-Koreaanse tanks hun stoot naar het Zuiden voort zetten. Het officiële oorlogscommuniqué vermeldt, dat Amerikaanse oorlogsvlieg tuigen gisteren in 183 vluchten tegen militaire doelen in Zuid-Korea zware schade hebben aangericht. Het militair interessantste nieuws is dat de grens tussen Zuid- en Noord- Korea door MacArthur terzijde is ge schoven. want Amerikaanse vliegtuigen kregen voor de eerste keer bombarde mentsopdrachten ten Noorden van deze linie. Volgens Reuter hebben 27 Ameri kaanse Superforten de Noord-Koreaanse hoofdstad Phongyang bestookt en 300 bommen afgeworpen, waardoor grote .Onderweg werd even halt gehouden om de kaarten te bestuderen. MacArthur klopte zijn pijp uit op de weg en wilde schade werd aangericht. Het oorlogscom- verder naar voren gaan om de beschie- muniqué der Noordelijken gewaagt van j ting van een brug. die nog niet opgebla- bevrijding" van een gebied van 7800 zen was. beter te kunnen volgen. „Wat Amerikanen, en in 5 Japanse steden luchtalarm gegeven. Volgens de Japanse politie werd boven Nemoero. het Noor delijkste eiland van Japan, eer motorige, middelzware bommenwerper met Russische kentekenen gesignaleerd, vermoedelijk ter verkenning der voor malige Japanse vliegbasis Kenebetsoe. Veiligheidsraad vandaag bijeen Vandaag komt de Veiligheidsraad bij een ter bespreking van de hulp aan Korea. Ook India heeft thans haar goed keuring gegeven aan de resolutie van de Veiligheidsraad. Volgens politieke waar nemers vormt de veranderde houding van India een der belangrijkste factoren in de huidige wereldsituatie. Behalve Nederland, zullen ook België. Nieuw- Zeeland en Brazilië %teun verlenen, er ook nationalistisch China. Trygve Lie heeft zijn vacantiereis naai Europa afgelast en een „schaduw-kabi- net" ingesteld, dat de hulpaanbiedingen voor Zuid-Korea moet coördineren. De Russische vertegenwoordigers bij de V.N. te Lake Success, w.o. Jacob Malik, bla zen de aftocht naar Moskou. Meerdere Sowjet-functionarissen in de V.S. zijn naar Rusland teruggeroepen. Egypte neutraal Verschillende berichten wijzen dat Egypte communistisch China spoedig zal erkennen. De kans bestaat, dat Egypte een neutrale houding in het Koreaanse geschil zal aannemen, daar dit land Noord- en Zuid-Korea niet als twee aparte staten heeft erkend. Dit zou dus betekenen, dat Egypte de resolutie, van de Veiligheidsraad niet zal steunen.' Trygve Lie, de Secretaris-Generaal van de Ver. Naties, zal kolonel Katzin, een Zuid-Afrikaans zakenman, als zijn per soonlijk vertegenwoordiger naar Korea Volgens een. te Tokio gepuhliceerd Koreaans regeringscommuniqué, is de be velhebber der Zuid-Koreaanse strijd krachten afgetreden. Australië steunt met luchtmacht Australië heeft zijn luchteskader ln Japan ter beschikking gesteld van het Amerikaanse opperbevel, voor steun in Korea. Het zijn 40 Mustangs, uitgerust met mitrailleurs en raketten. Duitsland en Korea De communisten in Oost-Duitsland spannen zich met uiterste krachten in. om het Duitse volk achter het rode, Noord-Korea te krijgen. In Oost-Berlijn werd een grote demonstratie uitgeschre ven. Ook tracht men de Westelijke zone te beïnvloeden. Dertinger, de min. van Buit. Zaken, van Oost-Duitsland, ver klaarde: „Amerika veroorzaakt een oor log in Korea, omdat het die in China reeds heeft verloren. Derhalve zal het internationale communisme elke aanval, desnoods 'met wapengeweld afslaan," Amerik. functionarissen verklaarden, dat berichten over communistische troepen verplaatsingen in Europa en het Verre Oosten, nauwkeurig worden gevolgd. Er wordt, aldus Ass. Press, melding ge maakt van Russische militaire maatrege len bij de Joegoslavische en bij de Turks- Iraanse grens. Het kan hier echter ook „militaire oefeningen" in vredestijd be treffen. In Amerika maakt men zich zorg over het strategische, maar kwetsbare Perzië. Iedereen holde, behalve de generaal Enkele uren na zijn bevel de bruggen over de rivier de Han op te blazen, om de opmars der Noordelijken eeh halt toe te roepen, was generaal MacArthur gisteren, zoals reeds gemeld, na een gevaarvolle vliegtocht, zelf aan het front. In een zwarte wagen reed de 70-jarige generaal, ver gezeld van verscheidene jeeps met hoge officieren en correspondenten, van Soewon, waar hij een conferentie had met de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee, in de richting van het 35 km noordelijker gelegen Seoel, dat onder zwaar vuur lag. weg bewogen zich vluchtelingen, bela den met hun inderhaast bij elkaar ge vierkante mijl. Het Noord-Koreaanse offensief wordt vanuit Seoel Westkust voortgezet en in Zuidelijke richting naar Taejon, een provinciale Bankbedrijf heelt C.A.O. Voor het eerst is er een C.A.O. afge sloten voor het bankbedrijf. Er zijn op onderscheiden punten verbeteringen aan gebracht. vergeleken met de bepalingen, die in de regelingen van de rijksbemidde laars voorkomen. Ook de salariëring is verbeterd. Zodra de rijksbemiddelaars de C.A.O. hebben goedgekeurd, treedt zij in wer king. General Taylor komt morgen, Goya Maandag Het troepenschip General Harry Taylor wordt morgenochtend omstreeks 10 uu: voor IJmui'den verwacht. De ontsche ping begint om half drie in Amsterdam. De Goya wordt Maandag om 10 uur met troepen in IJmui'den verwacht. Ont scheping in Amsterdam om twee uur. Dit is dan de nieuwe minister van Justitie, mr A. A. M. Struycken. Hij is de derde Bredanaar, die tot een functie van minister wordt geroepen. Zijn voorgangers waren minister Ne- lissen (Justitie) en minister Ver schuur (o.a. Sociale Zaken). Minister Struycken zal voorlopig in de Baro- niestad blijven wonen. zeggen, als wij gingen, Ed. 'vroeg hij zijn chef-staf. gen. maj. Edward Almond, terwijl zich boven hun hoofden een luchtgevecht afspeelde tussen Amerikaanse jagers en Yak-vlieg- tuigen. Het gezelschap ging nog verder en na- derde Seoel zo dicht, dat het temidden j aeerd van doffe dreunen duidelijk het granaat- "r""" vuur van de Noordelijke troepen kon zier en rook-kolommen zag opstijgen var branden tussen Sehon en de buitenwij ken van Seoel. Op een korte afpand ten Oosten van Seoel liet de generaal stilhouden. Op de tereugweg moesten MacArthur en zijn gevolg een keer dekking zoeken in de bossen, toen verscheidene niet-ge- identificeerde vliegtuigen werden waar genomen. Dat wil zeggen, vrijwel ieder een holde naar de kant van de weg, be halve de generaal. Hy liep op zijn gemak van zijn auto weg. keek eens in de lucht., stofte zijn leren vest af keerde weer te rug. De uittocht uit Seoel leverde een drastische aanblik op. Overal langs de pakte bezittingen naar het veiliger Zui delijk deel van het omstreden schier- Een uur voordat Mac-Arthur naar To kio terugging, wilden president Rhee en de Amerikaanse ambassadeur Muccio. in een tweemotorig vliegtuig naar Taejong vertrekken. Toen het toestel de rol- baan afreed, werd het plotseling door 6 Yaks aangevallen Rhee en Muccio spron gen uit het vliegtuig en wisten onge- Vleeseter èn vegetaner moeien oppassen Personen die veelvuldig maaltijden ge bruiken met veel dierlijk voedsel, heb ben eerder aanleg voor slagaderverkal king dan zij, die minder dierlijk voedsel consumeren. Daarentegen is vastgesteld, dat een vegetarische voeding een daling van het lichamelijk en geestelijk presta tievermogen ten gevolge heeft. Dit is gebleken uit een proef met zes tig jonge mensen (voornamelijk studen ten). die uit een aanbod van 200 waren geselecteerd. Zij volgden in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam onder leiding van prof. dr B. C. P. Jansen, de directeur van het Ned. instituut voor de volksvoe ding. en de medicus dr J. Groen, een speciaal diëet. De „proefkonijnen" wer den in drie groepen verdeeld: de eerste kreeg een zeer rijkelijke voeding, de tweede een normale en de derde een ge heel vegetarische (plantaardige). Na drie maanden werd elke groep in tweeën ge splitst en kreeg dan een van de twee an dere diëten. De aanleg voor slagaderverkalking werd geconstateerd aan het cholerestol- gehalte van het bloed. Cholerestol werkt bij een te grote ophoping slagaderverkal king in de hand. In de oorlog, toen er weinig dierlijk voedsel was. daalde het aantal van deze ziektegevallen en ook in Indonesië en China komt de ziekte min der voor. Negen maanden geleden werd met de proef, die nog niet is geëindigd, begon- Definitieve conclusies en practische richtlijnen kunnen daarom nog niet den gegeven. schuilplaats te bereiken. Terstond na zijn terugkeer beval Mac Arthur artillerie, mortieren, machinege weren en munitie naar de Zuidkoreanen te zenden, die al hun zware uitrusting ten Noorden van de rivier de Han heb ben verloren. Ook vogelpest in Waterland? Er 'bestaat een kleine kans. dat de pseudo-vogelpest ook is doorgedrongen in het Noord-Hollandse Waterland. Er werden verdachte verschijnselen waar genomen op de grote export-poeliersbe- drijven van J. M. en J. F. in Oostzaan Het geslachte pluimvee van M. werd naar het abattoir in Zaandam gébracht. Ook bij F. nam men een aantal dode kip pen mee voor onderzoek. Er werd een voorlopig slachtverbod uitgevaardigd Het voorlopige slachtverbod is inmid dels beperkt tot een der beide bedrijven. In Apeldoorn kregen gisteren vier Barneveldse pluimveehouders, die het ophokgèbod hadden genegeerd, boeten van 25 tot 50 gulden. Een van hen ver klaarde, dat hij zijn kippen liever dood zag gaan aan de vogelpest dan door de warmte in de hokken. In het eerste ge val geeft het Rijk een rijksdaalder per kip. in het andere geval geen cent. Jonge zwemmer verdronken De 16-jarige P. Schoon is gisteren bij het zwemmen in het Bosscherveld te Maastricht plotseling in de diepte ver dwenen en verdronken Het zilveren jubileum van de Chr. school te Valkenburg: ds Baas, Ned. Her vormd predikant, de huidige voorzitter van het schoolbestuur, drukt ds Her- manides, de voorzitter bij de oprichting der school, de hand. (Foto N. van der Horst). De regeringsverklaring over Zuid-Korea Communisten wensen „onbeperkte" spreektijd (Van onze parlementaire redacteur) „Korea" in de Kamer! Velen, belust op nieuws en wellicht op wat meer, vonden de weg naar de publieke tribune, doch de toegang, zelfs tot het Binnenhof, werd door de gemeente politie niet gemakkelijk gemaakt. De ministers Drees, Van Sahaik, Schok' king, Joekes, Lieütinck. Götzen, Van Maarseveen, Rutten en In 't Veld zaten achter de regeringstafel. De spreektijd per fractie werd in eerste termijn vast gesteld op 30 minuten, overigens niet dan en bezwaar van de CPN-fractie ge formuleerd door de heer Gortzak, die vrijë spreektijd vroeg! c.q. een r spreektijd. Natuurlijk vroeg de heer Gortzak'hoofdelijke stemming, waardoor de toon van dit debat al direct vast stond. De Kamer besloot met 55 fcegen 7 stem- tot, spreekbijdibeperking tot 30 mi nuten. De aanleiding tot dit debat is bekend- de gistermiddag door de vice-president van de ministerraad, minister Van Passagekosten Brazilië worden voorgeschoten Binnenkort krjjpt het emigratieverdrag aört beslag Binnenkort zal het emigratieverdrag tussen Nederland en Brazilië, waarover nu al meer dan anderhalf jaar bespre kingen zijn gevoerd, zijn beslag krijgen. Het ligt in de bedoeling een groot aan tal Nederlandse landbouwers in de ge legenheid te stellen in loondienst te tre- ;n bij akkerbouw- en melkveebedrijven In het ontwerp-emigratieverdrag ii door de Braziliaanse regering voorge steld, dat zij gronden ter beschikking stelt en voor de verkrijging van de dige crediten voor de aanschaf van eerst-noodzakelijke levensbehoeften werktuigen om de grond te bewerken, zorgt. Aan de emigranten zullen credie- ten worden verstrekt tegen een rente van 5Vt (wat voor Brazilië; dat een algemene rentestandaard van 7 ken', laag genoemd kan worden). Voorts heeft de Braziliaanse regering voorgesteld de passagekosten voor te schieten, waarv Nederland slechts de helft behoeft vergoeden. Oranje-ieest in een vlaggend Ede Landdag van jubilerende bond /(Van een onzer verslaggevers) De viering van het veertigjarig be staan van de bond van Christelijke Oranjeverenigingen, die vorige week in Den Haag is gehouden, werd gisteren op Prinsen verjaardag in Ede besloten t een landdag ln de prachtige Eder- kuil, het openluchttheater. Voordat de landdag begon, marcheer den tamboers en pijpers van de Jonge Garde door het vlaggende Ede naar het mausoleum van gevallen verzetsstrijders. Voorzitter ds H. van Andel (uit Den Haag) sprak" herdenkingswoorden. De landdag zelf. begon 's middags met 'elkomst- en begroetingswoorden, werd voortgezet met volkszang o.l.v. mevrouw M. C. GrimbergHuijser uit Rotterdam en beëindigd met een opvoering door dé Timblerclub uit Leiden, van Antöon Coolens toneelspel „.Heil van het ramp jaar 1672". Het was een goed Oranje feest. Wrakstukken straaljager geborgen Leden van het personeel van de vlieg basis Leeuwarden hebben gisteren de wrakstukken van de Meteor, die bij Schiermonnikoog ln zee stortte, gebor gen. Het stoffelijk overschot van de piloot Luit- Noyons, dat eveneens gevonden is, (n Eindhoven ter aarde worden be steld. Schaik afgelegde regeringsverklaring, aankondigende het voornemen, marine- eenheden naar Korea te zenden, ter uit voering van de aanbeveling, voorkomen de in de resolutie van ae Veiligheids raad van 27 Juni j.l. Mej. Klompé (KVP), sprekende na mens haar fractie, loofde de regering dat zij de Kamer in de gelegenheid stelde door de regeringsverklaring, die zij van groot belang achtte, een debat te houden. (De vergadering duurt voort). Vishandelaren betalen contributie niet De bedrijfsgroep detailhandel is op grote schaal overgegaan tot het invorde ren van de vakgroepcontributies onder de vishandelaren over de jaren na de oorlog. Een aantal vishandelaren twijfelt er achter aan of deze contributie werke lijk verschuldigd is en heeft dan ook ge weigerd deze te betalen. De handelaren willen het tot een proces laten komen- Prins vierde feest in kleine kring Scholieren kwamen modelvliegtuig brengen De verjaardag van Prins Bernhard is gisteren, in tegenstelling met andere jaren, in kleine kring gevierd. Leerlingen van de Amsterdamse Groen van Prinstererschool bezorgden op het paleis Soestdijk een met anjers versierd modelvliegtuig. De particulier secretaris mr J. Thomassen, nam het gesrhenk in ontvangst. 800 Bootpassagiers moesten het zonder kersen stellen De waterstand in de Lek is zo laag. dat het ms Prins Bernhard, met 800 naar de kersenboomgaarden verlangde pas sagiers, gisteren in Ameide niet kon meren. De ondiepte van de haven in Ameide 'begint verontrustend te wor den. Vorig jaar heeft men bovendien een aanleg-bruggenhoofd afgebroken. Nieuwe Nederl. nota's aan R.I.S. en Unci De speciale correspondent van A.N.P. in Indonesië verneemt uit zeer betrouw bare bron, dat de Nederlandse regering naar aanleiding van de motie-Romme opnieuw nota's heeft gezonden aan de R.I.S. en de Unci, in verband met het zelfbeschikkingsrecht. De Unci heeft reeds geantwoord, dat z(j bepaalde stap pen ongelegen acht, hoewel zy toegeeft, dat zü verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht. Brandende trein reed van Naarden naar Hilversum Toen een der treinen Amsterdam Amersfoort gisteren het station Naar denBussum verliet, zag men op het station onder een der wagens rook wolken uitslaan. Men belde het station in Hilversum op en toen de trein daar arriveerde, bleek een as te zijn warmge lopen. De vlammen doofden vanzelf. „Vader en zoon" verkocht Het met de Jacob Marisprijs bekroon- le werk van P. Ouborg op de tentoon itelling in het Haagse Gemeentemuseum, s verkocht aan een collectionneur in Amsterdam. Door de vele publiciteit in velke vorm dan ook, die aan dit gegeven is, trekt het de belangstelling allen, die de tentoonstelling bezoe ken. De heer Ouborg, naar zijn mening gevraagd over de kritieken, liet uitko men, dat er z.i. weinig begrip bestaat voor „dit soort abstracte kunst". Hij wenste verder geen commentaar op zijn werk te geven. E. N. van Kleffens naar Lissabon De Portugese regering heeft bewilligd in de voorgenomen benoeming va: E. N. van Kleffens, tot voor kort am bassadeur in de Ver. Staten, tot gezant in Lissabon. Voorstel der Zuid-Molukken Een werkelijk vrije volksstemming is aanvaardbaar De regering van de Republiek der Zuid-Molukken is van plan om tezamen met de Indonesische en Nederlandse regeringen een nieuwe verhouding te scheppen krachtens artikel 2 van de overgansovereenkomst der Ronde Tafel Conferentie, aldus verklaarde dr Nikijuluw, zaakgelastigde der Republiek van de Zuid-Molukken in Nederland, op een persconferentie. Thans nodigt de Republiek Nederland en Indonesië uit tot een driehoeksconferentie om 'r nieuwe verhouding tussen deze drie landen tot stand te brengen. In verband met de jongste gebeurte- Malakka), geen benden en geen stijgen de misdadigheid. Ieder is daar veilig, zeide spr. Korea neemt zij doelbewust stappen om tot samenwerking te komen met. alle vrije volken, er van uitgaande, dat Nederland en Indonesië de weg van vrede en niet die van geweld willen be wandelen. Dr Nikijuluw betoogde, dat dit ge schiedde ondanks de blokkade en de uit hongering, waardoor de zuigelingen ver stoken worden van medicijnen ei voedsel. Ondanks de plannen tot weldiging met gebruikmaking van door de Nederlandse regering overgedragen korvetten, bommenwerpers en KNIL- personeel, hetwelk daartoe gedwongen •ordt. en aan het eerste front zal strij den. Ondanks het feit, dat de Neder landse regering het behoud van de unie hoger stelt dan het zelfbeschikkings recht. Spreker wees er op, dat de Republiek- der Zuid-Molukken nu reeds twee maan- werkelijkheid is. hoewel de RIS de Ambonnezen huiten Ambon, de Mena- donezen. de Toradja's. de Timorezen te gen haar wil doen vechten. Hij deelde voorts mede. dat de Rode Kruishulp geen effect oplevert, omdat de RIS de zendingen niet doorlaat. Ook verzekerde spr.. dat zijn staat het et zo moeilijk heeft als de RIS met in terne strubbelingen en kinderziekten. Er is daar geen Dar oei Islam of een Partai Moerba (proletarische partij van Tan DAT de president van het Amsterdamse hof thans beslist heeft, dat de door de staat op het aangeslibde land aan de N.O.-kust van Groningen neergezette boeren, pachters van dit land kunnen blijven. DAT een aantal personen uit de suiker industrie in verschillende landen de proefboerderij De Laar te Eist bezochten. DAT er gedenktekens zullen komen op de Amsterdamse fusilladeplaatsen Apollo- laan, Weteringplantsoen en Amsteldijk (Rozenoord). DAT de afdeling Wasserij van De Pe likaan te Gouda morgen 125 jaar be staat. welk feit vanwege de zware be lastingen niet wordt gevierd. DAT morgen in Austerlitz een nieuw I kampeercentrum voor padvinders wordt (geopend. DAT mr H. P. A- Achterberg en W. Nieuwenhuysen gisteren als rechter in Rotterdam zijn geïnstalleerd. DAT de onderlinge brandwaarborg lestverzekering, waarbij van de oprich ting af twee Brabantse molens w verzekerd, het 100-jarig bestaan heeft herdacht. DAT het treinverkeer over de Waal brug te Zaltbommel van Zaterdagnacht tot Maandag 5 uur v.m. gestremd zal zijn het treinverkeer NoordZuid over Nijmegen en Roosendaal wordt geleid. DAT het voorstel om het houden van ieer dan drie honden en/of katten in Zaandam aan een vergunning te verbin- en, is aangenomen. DAT men van plan is tussen Beukers i de Blauwe Hand in de kop van Over ijssel een weg aan te leggen, zodat Steen, wijk etc. daardoor 6 km dichter bij Zwolle komt DAT de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de waren wet goedkeurde, welk ontwerp beoogt de bedrijven in de verhoogde kosten te ia- ten bijdragen (verdubbeling van het minimum- en maximum-bedrag tot resp. ƒ80). DAT de handel tussen Nederland en Finland over 1950/51 ongeveer dezelfde omvang zal hebben als gedurende het voorafgaande jaar. DAT Kosters kaashandel voor Oost huizen (N.-H.) behouden blijft, daar het voormalige stationsgebouw, waarvan de gemeente woningen wilde maken, voor ƒ17.500 aan de firma is verkocht. DAT de 49-jarige SS-Untersturmführer H. Neumeyer uit Duitsland, die fusillades leidde in vele Utrechtse plaatsen, in Am- sterdam tot 4 jaar is veroordeeld, met af- trek. Hij heeft reeds 5 jaar gezeten. De Republiek der Zuid-Molukken met Nederland en de RIS samengaan tot stabilisatie van het Zuiden van de Stille Oceaan, In antwoord op enkele positieve vragen werd nog medegedeeld dat de Republiek der Zuid-Molukken bereid is tot volksstemming over de vraag of men afhankelijk zal zijn of tot Indonesië wil behoren. Zeer positief wees dr Nikijuhr af. de aanvaarding van de positie va., deelstaat der RIS. Aan deze volksstem ming zullen meedoen alle ingezetenen ongeacht geloof. Ook de Ambonnezen (d.w.z. allen, die hun bakermat in de Zuid-Molukken hebben) buiten Ambon, mits zy in de gelegenheid worden gesteld naar Ambon terug te keren, daar zy ders geen vrijheid hebben om hun ning tè uiten. Zy is bereid, internatio naal toezicht te aanvaarden, terwyl Am- bonse troepen tijdelijk hun wapens zullen opbergen. Zij is bereid, zich te plaatsen onder hoge commissaris van de beheersraad der Ver. Naties, die zal uitmaken wat de tus zal zyn, behoudens dan dat men v af de voorwaarden van de volksstem ming wil vaststellen. De voorstellen van Ambon De voorstellen van de Republiek di Zuid-Molukken zijn vervat in een brief aan dr W. Drees en hebben de volgende inhoud: Zo spoedig mogelijke opening der on derhandelingen over de staatkundige verhouding tussen Nederland. Indonesië en de Zuid-Molukken. Hiervoor «orden de volgende voor waarden gesteld: 1) Onverwijlde beëindiging der blok kade en waarborging van het vrije ver keer door de Koninklijke Marine: 2) VrU telegraafverkeer met alle de len der wereld: 3) Opening der onderhandelingen uiterlijk 1 Augustus a.s. buiten het grond gebied der R.I.S. Verkrijging van erkenning Is het doel der onderhandelingen. Erkenning is du< -1et een voorafgaande voorwaarde. De Zuid-Molukken willen met Neder land en Indonesië een gewijzigde Tevei De Nota inzake het Defensiebeleid is thans verschenen- Ook ons blad heeft de inhoud ervan, zij het uiteraard verkort, weergegeven. Die Nota is spoedig ge volgd op de gewijzigde Begroting. Zoals men weet, is uit de Tweede Kamer op de indiening van deze Nota aangedron gen, aangezien het wel heel moeilijk, in dien niet ondoenlijk was, over de Begro ting van Defensie te gaan spreken laat staan te oordelen, zonder dat men al thans enigermate op de hoogte was ge steld van het Defensiebeleid, dat de Re gering zich voorstelt, samen met de an dere Regeringen van het Westelijk half rond te voeren. De Nota is zó prompt op de Begroting en op deze wens uit de Kamer gevolgd, dat men zich temeer af vraagt waarom de Regering niet zelf al dadelijk bij de Begroting de Kamer over haar voornemens met betrekking tot het Defensiebeleid heeft ingelicht. Hoe het zij, de Nota is er thans, Ze wordt, hebben wij het wel. gedragen door twee centrale gedachten. De eerste is, dat voor de landen van het Westelijk halfrond en in het bijzonder voor de landen van West-Europa de landsverde diging maar niet is een nationale bezig heid, maar veeleer een kwestie van in ternationale samenwerking. Wat op het spel staat, is niet maar de verdediging van ons eigen land. maar de verdediging van West-Europa en van het Westelijk halfrond. Wil men het anders stellen, dan kan. men zeggen dat Nederland, net zo goed als de andere landen van West-Europa, op het gebied van de defensie zijn auto nomie is kwijtgeraakt- Ons land is in een gemeenschap getreden met andere landen en die andere landen zijn met el kander te rade gegaan, hoe zij samen het best de defensie kunr.cn opzetten en hoe zij ter bereiking van het gemeen schappelijk doel het best de taken kun nen verdelen. Dat echter weet deze Nota ook wel duidelijk te maken. Het is verder be grijpelijk, dat ze ons niet veel vertelt van de totale defensieplannen. Dat zijn naar hun aard dingen, waarover men niet teveel publiek moet maken. Ze vertelt alleen iets van de plaats, welke in de to tale defensieplannen is toegekend aan de Nederlandse defensie. Daarom kan men uit deze Nota ook nog niet opma ken, of het aandeel van Nederland een billijk aandeel is. billijk in verhouding tot hetgeen van de anderen wordt ge vraagd. maar ook billijk, gelet op de totale plannen en derzelver doeltreffend heid. Nogmaals, we begrijpen, dat me' hieromtrent zijn nieuwsgierigheid zovee* mogelijk moet bedwingen. Maar dan is het aan de andere kant ook wel duide lijk. dat men in deze Nota niet meer kan en niet meer mag zoeken dan er in staat. Hieruit blijkt ook opnieuw, dat de feitelijke bekwaamheid der verschillen de volksvertegenwoordigingen met be trekking tot de beoordeling van het de fensiebeleid eigenlijk beperkt is en eigenlijk wel zéér beperkt is ooit- Deze Begroting is tenslotte vrucht van het geen de ministers van Defensie der on derscheidene staten samen met hun mi litaire deskundigen zijn overeengekomen. Zij zijn het, die de plannen gemaakt hebben en die de taken over de onder scheidene deelnemende landen verdeeld hebben. De volksvertegenwoordigingen uit die landen kunnen uit de aard der zaak geen afdoend inzicht ontvangen in alles wat door die ministers overeenge komen is. Maar gesteld dat ze dat wèl zouden kunnen, dan nog zou het voor een enkele volksvertegenwoordiging van een enkel land niet gemakkelijk zijn, de de fensie van het eigen land in een bepaalde chting, hoe weinig ook, om te buigen. Want de defensie van het eigen land is tegelijk de defensie van al die andere landen in de omgeving. Die gedachte over de beperkte macht der nationale volksvertegenwoordigingen in het beoordelen van de internationale defensie vindt men overigens niet in de Nota terug. Dit hoefde ook niet het ge- ral te zijn. Den gedachte, welke men er wèl in terugvindt, naast die van de defensie als zaak van internationale werking, is deze. dat bij de vraag en land kan bijdragen, gezocht moet worden naar het evenwicht tussen it voor dat land militair noodzakelijk economisch mogelijk is. Dat even- cht zal zeker weer niet altijd uitslui tend nationaal gevonden kunnen wor den. Maar het is daarom nog niet gezegd, dat met het economisch mogelijke ook het militair noodzakelijke gegeven is. Militair kan er wel meer nodig zyn dan de economie kan opbrengen. Zou men van 'n land meer vragen dan het conomisch kan opbrengen, zo verstoort aen de economische en dientengevolge ook de sociale stabiliteit en roept daar mede weer andere gevaren op. In de Nota lezen we dan. dat de Regering voor 1951 het „streefcijfer" der defensie heeft vastgesteld op f 850 millioen. Gezien weer het feit. dat onze defensie niet langer is los te denken van de inter nwerking op dit punt, dat dit cijfer correspon- ceer. met hetgeen op internationaal ni veau dienaangaande is overeengekomen- Over de Nota en deswege over het Defensiebeleid valt nog meer op te mer- Ken. Dat is dan voor een volgend artikel. Morgarineprijg na 1 Juli nog niet vrij Hoewei het in het voornemen lag met ingang van 1 Juli a.s. de maximumprijs margarine te laten vervallen vernemen wy thans, dat de con sumentenprijs nog niet kan worden vrij gegeven. Wel zal spoedig nadien tot af schaffing van de maximumprijs worden overgegaan, doch het tijdstip daarvan zal nog nader worden bepaald. nationale WEERBERICHT Tamelijk koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met slechts enkele verspreid optredende buien. Matige, tijdelijk vrij krach tige Westelijke wind. Tame lijk koel weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN waarnemer» Zaterdag: zon 4.24—21.03. Maan 22 55— gg 7 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1