Gemeenteraad bijna unaniem voor plan tot zandwinning onder Warmond Merenplan brengt water en zand voor melk Tweede verklaring van de burgemeester Hebt begrip voor de moeilijkheden van uw kinderen Jaarfeest van Leidse Chr. fabrieks- en transportarbeiders NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 29 JUNI 1950 Leiden ziet geen andeie weg Maai zand hebben we nodig om er onze huizen op fe bouwen De Leidse raad heeft het „Merenplan" maar niet „en bagatelle" genomen. Er Is ernstig over nagedacht en gediscussieerd. De zaak was ook ernstig en maar wat graag hadden B. en W. en raad, dat bleek duidelijk, een andere oplossing voor handen gehad. Die was er niet en dus ging het voorstel van B. en W. er met bijna algemene stemmen door. Lelden gaat zandzuigen uit enkele polders onder de ge meente Warmond. Daarmede verdwijnen 64 ha vrij goede cultuurgrond. De melk verdwijnt en water en zand komen er voor in de plaats. Het zand hebben Lelden hard nodig om er onze huizen op te bouwen. En het 'water wori nieuw oord voor recreatie, wat in ons overbevolkte Westen ook niet onbe langrijk is Als eerste spreker wees de heer SCHüLLER (Arb.) op de vier punten van de open brief der gemeente War mond. Hij zou graag nader worden in gelicht. De heer A. VAN DIJK (K.V.P.) meende zich terdege te hebben laten voorlichten door volkomen integere personen. Zich stellend op Nederlands standpunt, wilde hij de belangen van Leiden allerminst verwaarlozen. Aan de hand van de ge publiceerde cijfers bestreed spr. het grote voordeel, dat Leiden bij het plan zou hebben. En heeft Leiden die 5 millioen m3 zand in de eerste tien jaar wel nodig? Kan de bouwgrond niet wat minder op gehoogd worden? Hierdoor zouden grote hoeveelheden zand worden bespaard. Maar vooral wilde spr. het zand op een andere plaats winnen, om de cul tuurgrond te vrijwaren. Dit is nog maai een begin! Met die tien jaar zijn we ei niet. De duinen en de Veluwe kunnen nog heel wat zand leveren. De in het advies van B. en W. aangegeven prijzen van het duin- en Veluwezand achtte spr. te hoog. Het zand is daar goedkoper te krijgen. Zandwinning te Warmond zou volgens B. en W. tien millioen gulden goedkoper zijn, over tien jaar. dat is dus millioen per jaar. Hierin geloofde De bedoeling is een N.V. op te richten ter exploitatie. Spr. voelde niets een dergelijke gemeentelijke exploitatie en verkoos een particuliere. De raad Warmond en het polderbestuur proteste ren ernstig tegen het plan. En hoe zouden de jonge boeren er over denken, die grond zitten te snakken? Waarom alles in het geheim en zonder medeweten Warmond voorbereid? De grond zou van mindere kwaliteit zijn, volgens B. en W., maar deskundigen verklaren anders. Elders probeert cultuurgrond te winnen hier gaat die teloor! Laten we zuinig zijn op kostbare grond. Er zijn andere mogelijk heden te over, aldus spr. De spoorwegen zuigen binnen onze gemeente zand wegDeze problemen moetén lande lijk worden bezien. Recreatie is nodig maar melk ook!-Een strijd tussen;stad .en platteland moet worden voorkomen. De weg, door B. en W. ingeslagen, leidt tot zelfvernietiging. De heer VAN ITERSON (Prot.-Chr.) maakte zijn compliment over het tech nisch rapport. In eerste instantie had spr. eerst van het plan gezegd: „Dat nooit!" Maar meer en meer werd het spr. duidelijk, dat er geen andere weg is. Helaas Een zware taak op Leidens schouders Het begint er werkelijk meer en meer op te lijken, dat we in ons klei ne land, en dan vooral in het Westen er van, onszèlf gaan opeten. Of eigenlijk: dat we met z'n allen lang zamerhand zoveel ruimte nodig heb ben om op te wonen, dat er geen plaatsje overblijft, waarop we ons eten kunnen verbouwen. Nu is het wel allang zo, dat we veel voedsel moeten importeren, wil len we geen honger lijden. Maar het leek er toch altijd nog op, dat we met ons achtertuintje ook heel wat konden klaar spelen. Als het echter doorgaat zoals het schijnt te moeten gaan, wordt alles om ons heen nog eens stad en is alle tuin mettertijd verdwenen. Maar alia, B. en W. wisten geen andere oplossing, de raad niet en de hogere instanties niet dan maar zandzuigen uit de polder. Dan van grond, van behoorlijke cultuur grond, water maken. Mooie om op te zeilen. Dan krijgen we meteen mooi zand om er (niet zo heel mooie) huizen op te bouwen. Het schijnt de tragiek van de twin tigste eeuw in Holland te moeten zijn. Wij zullen over Leidens meren plan dan ook niet al te veel meei schrijven. Want als we er te lang aan dénken, wordt ons hart toch wat on rustig. Het is dat de wethouder ons overtuigd heeft van het moeten. Van het feit, dat er geen andere oplos sing te vinden is. Eén ding moet ons echter van dat wat onrustige hart: als het dan ernst is met het treuren om het verlies van cultuurgrond, dan zal dat in de toe komst stellig moeten blijken. Dan oók wat zuiniger omgesprongen met die grond binnen Leidens wallen. Veel groen in de stad prachtig. Brede lanen en straten uitstekend. Niet te veel huizen op elkaar heel aantrekkelijk. Maar of dat allemaal maar zal kunnen? Of dat verant woord is, ook tegenover onze buur gemeenten? We zijn zo vrij het te betwijfelen. Het zoeken naar dt juiste middenweg zal niet gemakke lijk zijn. Zwaar rust deze taak op Leidens schouders! Elke stad in het Westen heeft gebrek m zand. Waarom grijpt het rijk dan niet in? Dan zou ook een lage prijs kunnen worden gewaarborgd. Kan niet op een lager bodempeil worden gebouwd of zou de gezondheid daar onder lijden? Bijvoor beeld 25 cm. beneden het huidige grond- peil. Er moet nog worden afgewacht, of de prijs wel zo zal meevallen. Hebben n W. het rapport-Vergouwen (zie de N.L.C. van jl. Dinsdag) wel goed onderzocht? Is het mogelijk, andere win- plaatsen te vinden? De kwestie is moeilijk en daarom klemt de vraag, of alle punten tot en met zijn bestudeerd. Het behoud van goede cultuurgrond moet ons, zo nodig, stellig wel een offertje waard zijn. Ook de heer D. J. VAN DIJK (Arb.) sprak zijn bewondering uit voor de stoutmoedigheid van een plan als dit. Het economisch voordeel is veel groter, cijfers kan worden uitgedrukt. Door goedkoop bouwen dient men im- n sociaal belang. Niet alleen Leiden behoeft zand, maar bijna alle steden. Spr. achtte een andere oplossing Leiden niet mogelijk. De verhou ding tussen rijk en gemeenten wordt in 1951 anders en zeker niet zo erg gun de gemeenten. Grote bezuini ging zal moeten worden betracht. Het plan van B. en W. heeft nadelen (voor- al: verlies van cultuurgrond, ongeveer G4 ha, maar toch geen ramp!), doch ook grote voordelen. De stijging van ons in wonertal brengt consequenties mee. Re creatie is hard nodig het scheppen ren geeft nieuwe recreatie. War mond moet daaronder lijden, maar kleine gemeenten profiteren ook van de nabij heid van een grote stad: scholen, zieken huizen e.d. Er valt niet aan te ontkomen: moet zand komen om er huizen op te kunnen bouwen en in Warmond is die grond het goedkoopst te verkrijgen. De heer LOMBERT (K.V.P.) had ern stige bezwaren, vooral dat van verlies cultuurgrond. Hiertegenover staan wel de recreatieve mogelijkheden van de nieuwe meren (watersport!), maar als die alleen de doorslag moesten geven, spr. zeker tégen het plan zijn. Spr. had diverse vragen: zijn er geen andeie winplaatsen te vinden? Kunnen de reeds bestaande meren niet verder worden uit gediept? Moet één millioen liter melk per jaar maar het water ingaan? De open brief van Warmond oefent te recht critiek op de wijze, waarop Leiden deze kwestie heeft behandeld, maar geeft niet voldoende aan, wélke bezw Warmond nu eigenlijk tegen het plan heeft, aldus spreker. De heer Lombert geloofde, dat Warmond z a k e 1 ij k wel zijn trekken is gekomen, en wilde nog geen definitief standpunt innemen. Wanneer Mr VOS (V.V.D.) persoonlijk (niet als fractievoorzitter) wat voor het plan zou voelen, zou dat zuiver op mate riële gronden zijn geweest. Het bereke- nen der kosten geldt evenwel alleen vooi dit moment en kan dus niet voor tien jaar dienen. Mét de heer Van Iterson vroeg spr.: „Is het wel noodzakelijk, het huidige peil van de bouwrijpe grond te houden? Kan te Leiden niet gebouwd worden met gebruik van minder zand?" Bij de afweging der belangen liet sp het door de heer A. van Dijk gesprokene zwaar meetellen. Met name het verlies van cultuurgrond, een dwaas feit onder de gegeven omstandigheden Ir De Gruyter heeft onlangs opgemerkt, dat water tot grond mag worden ge maakt maar grond nooit tot water. Al met al is spr. tegen het voorstel. Er moet n andere oplossing worden gevonden, Nederland vecht om zijn grond. Ook mr dr KNOL (Prot.-Chr.) was erg bang voor het verhezen van cultuur grond, vooral als ergens anders nog zand te verkrijgen is, desneods wat duurder. Mag een ernstig probleem als dit wel uit het standpunt van Leiden alléén worden bekeken? Het algemene economische belang gaat verre boven het Leidse belang. Dat klemt vooral in grote economische zaken De heer FROHWEIN (V.V.D.) sprak zijn erkentelijkheid uit voor de wijze, caarop ir Lem van gemeentewerken leze zaak heeft voorbereid. Verlies van cultuurgrond moet worden tegengegaan, óók het veranderen van melk in water. Maar ons land heeft een groot melk overschot! De landhonger zal moeten leiden tot omscholing naar industriali satie. Ook meende spr., dat er nog land genoeg is voor de koeien, die Nederland thans heeft. Na de prijzen onder ogen te hebben genomen, fulmineerde spr. tegen ontijdige publicaties, waardoor de ge meente schade werd toegebracht. De uit de bollenstreek afkomstige heer KNETSCH (Prot.-Chr.) was door het artikel van de heer Vergouwen sterk aangesproken. Wanneer het Reigersbos, het Langeveld en enkele andere gebie den worden afgezand, gaat niet veel recreatieterrein verloren en komt heel wat zand vrij. Deze oplossing leek spr. des te beter, omdat dan vele hectares uitmuntend teelland vrijkomen. Dat zal ook onze handelsbalans zeer ten goede komen. De omstreden poldergrond onder Warmond is Inderdaad van goede kwali teit: sommige boeren weiden er twee koeien per hectare! Ook naar de mening van de heer VAN WELZEN (Comm.) moet rekening wor den gehouden met de belangen van andere gemeenten. De regering is in ge breke gebleven met betrekking tot dit belangrijke vraagstuk. Spr. wenste zijn standpunt pas te bepalen, nadat de wet houder zou hebben geantwoord. De heer QUESTROO (Prot.-Chr Wij hebben in de Roomburgerpolder ook zo'n zandput. Is daar wol eens door iemand wat van gezegd? Als het plan niet wordt .aangenomen, zullen de provincie of het j rijk: dan elders cultuurgrond opofferen, lont zand te winnent Knap betoog van de wethouder Weth. JONGELEEN zeide, dc moeilijk heid der kwestie in deze in te zien. Hij achtte het verleidelijk, een lang betoog op te zetten. Hebben B. en W. juist ge handeld t.o.v. de nabuurgemeente? Spr. svilde hiervan niet in het openbaar ge tuigen. De weg was lang en vaak moedigend, bij de hogere instanties eerst veel tegenstand, maar het plan noodzakelijk ter wille van Leidens ningbouw. Er is in de raad herhaaldelijk gesproken over de dure bouwgrond en terecht! Het grote bezwaar is, dat van het verlies van cultuurgrond. Er hebben in een blad inderdaad on tijdige publicaties plaats gehad. De ge meente heeft er financiële schade door ondervonden, aldus spr. B. en W. hadden het „heilige voornemen", met Warmond overleg te plegen. Hogere instanties zei den evenwel: „Doe het niét, wij zullen het doen!" Maar vóórdat de officiële publicaties verschenen, was het plan te Warmond toch al uitgelekt. Moet ik nu uitvoerig ingaan op de be zwaren van de heer A. van Dijk, aldus spr. De heer A. van Dijk is toch bij VO' tegen en dus niet te overtuigen, zijn hier en daar nog belangrijke hoeveelheden zand. Maar is dat zand be schikbaar? Te Noordwijkerhout (De Zilk) niet, omdat de Amsterdamse wi maatschappij er haar water uit wint. In de nabije toekomst zitten we met enorm tekort aan duinwater. En veel zand is bestemd voor de kalkzandsteen fabriek „Arnoud". Ook elders in Zuid- Holland is op gemakkelijk bereikbare plaatsen geen zand beschikbaar. Dat is enkele malen nauwkeurig onderzocht. De ieeste terreinen zijn hard en hard nodig Dor de watervoorziening. De wethouder noemde de cijferé de heer Vergouwen niet altijd deugdelijk. Waar B. en W. steeds m3 spreken, publiceerde de heer Vergou- en de prijzen van het Veluwezand in innenMaar dat scheelt nogal Iets! De heer LOMBERT: En dan mot 't nog niet eens geregend hebben! Weth. JONGELEEN: In deze inter ruptie schuilt een grote waarheid. In 't bijzonder bestreed de wethouder vervolgens het betoog van de heer A. van Dijk, hem verwijzend naar „zijn ge loofsgenoten in Den Haag"In ver band met de grote kosten, die dan nodig voor de polderbemaling, achtte spr. verlaging van het peil van de bouw grond niet mogelijk. Te grote toevloed patiënten naar de „rheumatische afdeling" van het Acad. Ziekenhuis vond spr. ook niet aantrekkelijk Kunnen de Kager- en Brasemermeer nog verder worden uitgezogen? Volgens de deskundigen zal het kwaad van „kwel" dan onrustbarend toenemen. Het cijfer „een millioen liter melkverlies" noemde spr. sterk overdreven. Het zuigen van zand uit zee achtte spr. practisch en economisch onuitvoerbaar. Misschien zou dat zelfs gevaarlijk kun- zijn. Men denke slechts aan de moeilijkheden, die in dit verband ver wacht worden bij het eventueel aanleg- van een haven bij Katwijk. Door het waterloopkundig bureau te Delft wordt thans onderzocht, of door het zuigen van en het aanbrengen der havenpieren een geheel andere golfslag zou wor den verkregen, waardoor gevaren voor duinenrij zouden kunnen ontstaan, aldus de wethouder. Ook is het zeer wel mogelijk, dat bij voorbaat moet worden gevreesd, dat de haven niet kan worden aangelegd wegens het voortdurende ge vaar van verzanding. Met dit plan, aldus spr., hangt de woningbouw ten nauwste samen. Inder daad moeten diverse belangen wijken. Wie heeft er aldus viel de wethouder de heer Questroo bij één woord gerept van het zuigen van zand in de Room burgerpolder, in het Papenmeer, te Noordwijkerhout en op andere plaatsen, om rijkswegen aan te leggen of met andere oogmerken? Zoekt Leiden alleen z^n eigen belang? Zeer beslist niet! In Warmond wonen 3 personen op 1 ha, in Voorschoten 6.6 in Zoeterwoude 3.8 in Leiderdorp 3.9 in Wassenaar 4.3 In Leiden 72.8 per hectare. Leiden zit in een keurslijf en moet bovendien zijn bouwgrond steeds ophogen. We moeten ook aan de toe komst der sleutelstad denken. Ruim 2000 urgente gevallen van woningnood zün er. Er möèt gebouwd! B. en W. zien geen andere weg dan dit plan, aldus besloot de wethouder zijn met grote aandacht aangehoord betoog. Drie stemmen tegen Bij de replieken verklaarde de heren VAN ITERSON en KORTMANN, met het voorstel te zullen meegaan, hoewel de bezwaren (vernietiging van cultuur grond!) bleven. De heer A. VAN DIJK zeide thans, voor de bestudering van het plan te weinig tijd te hebben gehad. (Spr. had anders wel degelijk zijn hou ding van te voren bepaald! Red.) Spr. stelde voor, dat de raad aan B. en zou verzoeken, een nieuw plan tot zandwinning te doen ontwerpen, waarbij geen cultuurgrond behoefde te worden vernietigd. Weth. JONGELEEN merkte heel han dig op, dat de heer A. van Dijk geduren de een half jaar onder de plicht van ge heimhouding heeft gestaan, waar het het Merenplan betrof, en dat zes maan den toch wel voldoende waren, om zich op het voorstel voor te bereiden. Een nationale oplossing achtte de wet houder niet zo eenvoudig. Spr. bestreed het voorstel van de heer A. van Dijk, waarvan de enige consequentie zou zijn, dat de zaak onnodig werd uitgesteld. De zandwinning zal door een N.V. of een stichting worden geëxploiteerd. Daarover komt nog een afzonderlijk voorstel. Het voorstel-A. van Dijk werd verwor pen met 34 tegen 3 stemmen (vóór: de heren A. van Dijk, mr Vos en Knetsch). het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 34 tegen 3 stemmen (tegen: de zelfden). De voorzitter complimenteerde de heer Jongeleen met zijn succes en de wethouder zelf dankte ir Boogerd en zijn technische staf, in 't bijzonder Ir Lem, voor zijn werk. Hetgeen de raad met een applaus onderstreepte. De raad besloot ten slotte tot aankoop van een serie percelen weiland en bos in de Zwanenburgerpolder (26,5 ha, ƒ100.000), een boerderij aan de Dorps straat te Warmond met toebehoren (ƒ65.000), een perceel wei- en teelland en bos in de Simontjespolder (ƒ37.000) en idem in de Kleine Cronesteynse of Knot- terpolder (ruim 21 ha, ƒ175.000). „Sole Mio" naar Heemstede Enkele weken geleden meldden we reeds, dat het sanatorium voor tuber culoselijders „Sole Mto" te Noordwijk binnenkort zal worden overgeplaatst naar Bennebroek (Heemstede). B. en W. van Amsterdam hebben. de gemeenteraad thans het voorstel doen toekomen, om aan de Leidse stichting voor t.b.c.-bestrijding In afwachting van een door haar te sluiten geldlening voor de bouw en in richting van een sanatorium op het ter rein van het landgoed „Eikenrode" te Heemstede een geldlening te verstrek ken van 193.500 tegen 3 pet. 's Jaars. Verschillende agendapunten afgehamerd Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot heeft gisteravond aan het begin der raadszitting een tweedy verklaring afgelegd Inzake het besluit tot demping de Mare. Deze tweede verklaring handelt alleen over de wijze, waarop de ei ter kennis van de wethouders en de raadsleden werd gebracht. Ze spreekt dus niet over het feit, dat een beroep Ingevolge artikel 76 der gemeentewet is gedaan. De tweede verklaring van de burgemees ter luidt als volgt: „Het is mij gebleken, dat mijn mede deling inzake de voorgestelde vernieti ging van het raadsbesluit tot demping van de Mare enige verwarring heeft ge wekt, daar de leden hierop niet waren voorbereid; daarom wil ik gaarne duide lijk de motieven uiteenzetten, die mij tot wijze van handelen hebben geleld. Ieder zal begrijpen, dat een dergelijk belangrijk besluit, voor de uitvoering •van slechts 24 uur is gelaten, van ?ren dient te worden overwogen en voorbereid. Het voor en tegen van de demping was vóór de raadsvergadering in alle opzichten gewikt en gewogen en behoudens het aanvoeren van nieuwe rgumenten in de openbare discussie •elke trouwens niet te berde zijn ge- racht was mijn zienswijze voor het geval, dat de raad tot demping zou be sluiten, bepaald. Om de raad echter gelegenheid te geven tot volkomen vrije gedachtenwis- seling, zoals in onze democratie past, heb ik opzettelijk nagelaten hem van de mogelijkheid tot vernietiging op de hoog te te stellen of daarvan te doen blijken. Ik wilde juist voorkomen, dat de leden een dergelijke mededeling, welke ien dreigement kon worden opgevat, vóór de stemming zouden worden be- Ook de wethouders heb ik met opzet niet ingelicht over mijn voornemen, ten einde aan hen volledige vrijheid van spreken en handelen te laten en tevens hen in geen enkel opzicht te betrekken ■in de verantwoordelijkheid voor het door mij te nemen besluit. Dit was mijnerzijds zeker geenszins bedoeld als een gebrek aan onderling vertrouwen en ik ver trouw, dat mijn standpunt in deze wordt begrepen. Door een en ander was het niet te ver mijden, dat de mededeling van mijn voornemen tot toepassing van art. 76 der gemeentewet een verrassing zou zijn. Uit dit oogpunt ware het wellicht aanneme lijker geweest, indien ik op de dag na de raadsvergadering mijn besluit aan het college van burgemeester en wet houders had medegedeeld en aan de raad hiervan schriftelijk had kennis gegeven. Ik heb echter gemeend, de voorkeur te moeten geven aan een onmiddellijke mondelinge verklaring aan de raad, het geen mij eerlijker toescheen en naar buiten geen onzekerheid liet. Overigens acht ik het de plicht van de burgemeester, om in een dergelijke aangelegenheid, waar, naar mijn mening, in strijd met het openbaar belang wordt besloten, zélf een vernietiging aan te vragen en zich niet later te scharen ach ter een mogelijk voorstel tot vernietiging van andere zijde. Naar ik hoop. zal deze uiteenzetting thans mijn handelwijze voldoende duide lijk hebben gemaakt"( Namens de P. v. d. A.-fractie zeide de heer D. J. v a n D ij k, de handelwijze va de voorzitter wel te kunnen begrijpei doch die ook nog steeds te betreuren. Mr Woudstra (Prot.-Chr.) sloot zich hierbij aan, maar mr Vos (V.V.D.) koi dat niet doen en zeide de stap van di burgemeester te willen verdedigen, om dat art. 76 hem het (juridische) recht geeft, een beroep op dc Kroon te doen. Kleine agendapunten De raad besloot tot algehele sloping van molen „De Stier" en van de aange bouwde woning, gelegen nabij de Hout markt. Er werd ƒ10.100 beschikbaar gesteld voor de bouw van een gebouwtje van de Dienst der Gemeentewerken, op het ge meentelijk opslagterrein aan de Hoge Morsweg. Het voormalige kruithuisje zal vorden afgebroken, in verband met vonlngbouwplannen. (De heer Van Iterson vond de prijs wat te hoog). De verbetering van de Haarlemmer- trekvaart (voor zoveel betreft de weg- vakken spoorwegovergang-Poelgeestbrug en Warmonderhekbrug-Postbrug, vervanging van de Tolbrug door dam met duiker) werd onderhands besteed aan de N.V. Aannemersbedrijf N.B.M. te Zaandam voor ƒ55.560. Aan de stichting „Pelita" te Den Haag werd pl.m. 1966 m2 grond verkocht, ad ƒ12 per m2, gelegen aan de De Mey van Streefkerkstraat, voor 12 woningen, waaronder 4 duplex-woningen, ten be hoeve van gerepatrieerden uit Indonesië. Besloten werd tot aankoop van grond in de Kikkerpolder tussen de Maredijk en de Haarlemmertrekvaart (21.09.35 ha ad ƒ0.50 per m2), in hoofdzaak bestei voor sport- en speelvelden en uitbreiding van de Leidse Hout. De wijzigingen van de verordening op de winkelsluiting, die gisteren reeds uit voerig werden vermeld, konden alle de goedkeuring van de raad wegdragen. Besloten werd ook tot straataanleg bij de Burggravenlaan, de De Goejestraat en de Lage Morsweg. Bi) de rondvraag vroeg de heer Van O yen (K.V.P.) drieste maatregelen tegen de rattenplaag bü de Mare. Stemmen: Dempen!! Zand!! Ongeveer kwart over 1 sloot de voor zitter de vergadering, die om 8 uur was begonnen en van half 9 tot half 11 ge heim was. Er waren verscheidene inwo ners van Warmond op de publieke tri bune. Ook de heer C. P. Vergouwen uil Voorhout was tot half 1 aanwezig. Toen de hamer voor de laatste keer viel, was de heer Van der Kwaak al 5 kwartier jarig. Successievelijk ware: burgemeester, de wethouders en de velo raadsleden naar Leidens thesaurier schreden (voorzichtiglijk om de discus sies niet te storen), ten einde hem ge luk te wensen met zijn 44ste levensjaar. Merenplan De classis Leiden ei de Nieuwe Kerkorde Naar wij vernemen heeft de class: Leiden van de Ned. Hervormde Ker in de gisteren gehouden vergaderir zich met een grote meerderheid uitgi sproken voor aanneming van de Nieuw Kerkorde der Ned. Herv. Kerk. Naar de dubbele Synode worden aj gevaardigd de heren J. Valkenburg I Hillegom, N. Heertjens te Oegstgeest e J. Zonneveld te Alphen aan den Rijn- GEMEENTE LEIDEh Officiële Publicaties VERORDENING OP DE WATEREN Burgemeester en .Wethouders val Leiden brengen ter openbare kennis, da van heden af gedurende drie maande! op de secretarie dezer gemeente (Afde ling Algemene Zaken) voor een iedel ter inzage ligt de door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 27 Maart 195, vastgestelde Verordening, houdende wij ziging van de verordening van 11 No vember 1897, (Gem. blad no 12) op dj Wateren in dè gemeente Leiden. Deze wijziging treedt op 1 Juli a.s. ii werking. Leiden, 28 Juni 1050. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. VERORDENING OP DE WATEREN Burgemeester en Wethouders va» Leiden brengen ter openbare kennis, dai van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer gemeente (Afdei ling Algemene Zaken) voor een iedel ter inzage ligt de door de Gemeente, raad in zijn vergadering van 27 Maan 1950 vastgestelde Verordening, houdend» wijziging van de verordening van 11 November 1897, (Gem. blad no. 12) oj» de Wateren in de gemeente Leiden. Deze wijziging treedt op 1 Juli a s. in werking. Leiden, 28 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F- H. VAN KINSCHOT De Secretaris J. BOOL, Gunstig jaar voor Leidse t.b.c.-bestrijding Meer dan 3000 bezoeken Ongeveer 600 leden telt de vereniging tot bestrijding der tuberculose in Leiden nu. Een behoorlijke vooruitgang verge leken met enkele jaren geleden. Dit wil echter niet zeggen, dat velen gistermid dag aanwezig waren op de algemene ledenvergadering, die in het consultatie bureau aan de Middelweg werd gehou den. Door omstandigheden was ook het bestuur niet voltallig. De vergadering stond onder leiding van dr G. Brouwer. Het gaat de vereini- ging niet slecht. Dat bleek al dadelijk uit het financieel verslag van de pen ningmeester, mr L. v. Bommel. Ook het geluid dat de secretaresse, dokter M. L. de Best liet horen, kon niet pessimistisch worden genoemd. Eveneens bleek, dat ei weer een berg werk is verzet in het af gelopen jaar. Het bestuur is uitgebreid en er is een propagandiste benoemd (haar werk is nu reeds een succes!). Er werden meer dan 3000 bezoeken afgelegd. GOUÖEN DOCTORATEN TE LEIDEN Op Donderdag 6 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat aan de Rijksuniver siteit te Leiden promoveerde tot doctor in de Ned- letteren, de heer C. G N. de Vooys, geboren te Gouda; oudhoogleraar te Utrecht en wonende te Utrecht. Op Vrijdag 7 Juli zal het 50 jaar geleden zijn dat promoveerde tot doctor in de Ned. letteren de heer D. C. Tinbergen, geb. te Den Haag en wonende aldaar. Gemeenteraad op 20 Juli De eerstvolgende vergadering van de Leidse gemeenteraad zal worden gehou den op Donderdag 20 Juli, 's middags Mr E. A. Hof sprak in „De Doelen" Een onderwerp, dat niet alleen onderwijzend personeel, maar eveneens voor ouders van groot belang zou zijn, werd gisteravond op een vergadering van de afdeling Lelden van de Vereniging voor Paedagogiek door mr E. A. Hof be handeld, nl. „Een overzicht var moeilijkheden van kinderen op de lagere scholen, bezien van de zijde van psycholoog". Mr Hof, die directeur van het Leids Psychologisch Instituut is, had zijn inlei ding in een aantal punten verdeeld, die de diverse moeilijkheden behandelden wat juist zo interessant was ook de therapie aangaven. Een kind gaat als regel op 6-jarige leeftijd naar school. Geestelijk is het dan over het algemeen schoolrijp. Het is echter óók mogelijk, dat het geestelijk nog niet zo ver of juist verder is dan de leeftijd aangeeft. Daarnaast staan weer de ernstige storingen. Een kind is school rijp, als de spel- en fantatie-instelling zó ver afgenomen is. dat het doel van iets tot de kinderen doordringt. Zij, die nog niet zo ver zijn, dienen nog een poosje te wachten met het naar school gaan. Vooral mag het kind niet geforceerd worden. Er zijn ook kinderen, die wel voldoende verstand hebben, maar een niet voldoende gerijpte persoonlijkheid, omdat o.a. het kind niet is opgegroeid in een goede omgeving. Dit komt niet veel voor in ons land. maar wel bijv. Joegoslavië. Een tussenvorm is ook mogelijk. Op het ene punt is een kind wel, op het andere niet voldoende gerijpt. Dit vindt zijn oorzaak in stoornissen de gehele apparatuur. Onderwijzers ouders dienen voorzichtig te zijn met Krachtige oproep tot'individueel getuigenis De heer H. R. Plomp, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Fabrieks- Transportarbeiders, heeft gisteravond in „Den Burcht" op de 34ste jaarvergade ring van dc afdeling Leiden een toe spraak gehouden, die, naar wij meenden te kunnen constateren, wel enige indruk heeft gemaakt. In de eerste plaats was er de mede deling. dat het ledental vóór de oorlog ruim 300 bedroeg en dat het nu de 200 nog niet heeft gehaald. Dit is op zichzelf niet zo erg. maar aan de andere kant groeit de socialistische vakbeweging heel sterk en de communistische E.V.C. zit ook niet stil. Hoofdbestuurder Plomp vroeg zich ef wat hiervan de oorzaak is. Waarom blijft de Chr. Vakbeweging zo achter? merkte ter beantwoording van deze „beklemmende vraag" op, dat er in het alledaagse leven zo bitter weinig onder scheid wordt gezien tussen de leden van een Christelijke organisatie en de leden van andere bewegingen en de ongeorga niseerden. Ook de Christelijke mens heeft een materialistische inslag gekregen. Het is wel te begrijpen, dat we in deze tijd van zorg en narigheid ons proberen vast te houden aan het materiële. Maai de zorgen mógen ons eenvoudig niet naar beneden trekken. Zo zelden wordt van Protestants-Christelijke zijde een kloek getuigenis gehoord. Trouwens: de hele wereld gaat hieraan mank. Maar het moet ons in het bijzonder wel tot bezin ning brengen, dat er zo weinig wordt gesproken over de dingen, die heilig zijn. Over de vastigheden van het geloof. We zingen er wel van, zo gemakkelijk. Waar blijft echter het individuele getuigenis op de plaats waar God ons in dit leven heeft gesteld? Spr. bond de aanwezigen op het hart hun taak te verstaan. In dat geval was hij er ook zeker van, dat de afdeling Leiden volgend jaar driehonderd leden zal tellen. Het openingswoord van deze avond werd gesproken door de voorzitter, de heer Jac. van Es. Hij heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de Chr. Besturenbond en van de afde lingen Leiderdorp en Voorschoten. Het was de vergadering een groot genoegen de heer Breedijk, die enige tijd ernstig ziek was geweest, weer in haar midden te mogen hebben. Het voorstel om de contributie voor het jaarfeest met drie cent per week te verhogen, werd zwijgend aangenomen. Medewerking aan deze avond werd verleend door „Sempre Avanti", dat eerst met „Jong en Jolig" en daarna met de toneelclub op de planken kwam. Beide gezelschappen kregen de zaal zo mee, dat er van a tot z spanning was. Ondanks de maand Juni, waarin het ver enigingsleven toch vrijwelin zijn geheel pleegt te rusten, is dit jaarfeest een waar feest geworden. Maarmet conse quenties. Wij hopen dat in het nieuwe seizoen blijkt, dat allen deze hebben Viswedstrijd „Haagwëgkwartier" De buurtvereniging „Haagwegkwar- tler" zal Zaterdagmiddag om half 4 aan de Nieuwe Vaart een grote viswedstrijd houden, waaraan iedereen kan deelne men. De leiding berust bij de heer Pouw, bestuurslid van de Leidse hengelaars- bond. Men vist ten bate van de tocht van de ouden van dagen, die op Dinsdag 18 Juli plaats heeft. Na afloop worden de prijzen uitgereikt op de speeltuin „Wes terkwartier". Met pensioen Op 1 Juli zal de heer D. Arendsen, eer ste arbeider en controleur der plaatsbe wijzen bij de Ned. Spoorwegen alhier, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst der Spoor wegen verlaten. kinderen, die wel voldoende verstand en aanleg hebben, doch gestoord worden in de emotionele ontwikkeling en terugval- len in een vroeger ontwikkelingsstadium! Dit kan o.a. voorkomen bij het oudste kind, dat in een 'johger kind een concur rent ziet. In dit geval is overleg met eei» psychiater gewenst. Men kan een kind met een gering verstand het best begrijpen, door zich het geval in te leven. Het heeft bijzon der lager onderwijs nodig. Kinderen, die niet vlug leren, worden dikwijls van onwil en luiheid beschuldigd. Oorzaak' is, dat een opdracht te zwaar is. Deze verwijten zijn niet alleen onredelijk; maar kunnen zelfs destructief zijn voor het leven. Als een kind op school niet mee kan, zoekt het veelal compensatie voor zijn minderwaardigheidsgevoelens. Het kind valt terug op een vroeger niveau, gaat de voorwerpen grijpen, zoals een baby doet en komt tot stelen. Ook' steelt zo'n kind en deelt de goederen op, school uit om de minachting van de klas te keren. Een dergelijk kind moet in een; aangepaste omgeving geplaatst worden,1 waar het niet achter staat bij anderen. Een te groot verstand heeft ook zijn] gevaren. Een kind, dat op school te goed is, zal zich verleren in te spannen en] kan voor het leven een slappeling wor-, den. Ook is mogelijk, dat zo'n kind zijn! overtollige energie tegen de draad in loodst en dan onwillig wordt genoemd. Indien mogelijk kan zo'n leerling een klas overslaan. Een gebrek aan concentr vermogen, zodat het kind zich niet bij de les kan houden, kan opgevangen wor den door het kind in een rustige omge ving te plaatsen. Eerste vereiste is natuurlijk de oorzaak ervan te zoeken.j Is de oorzaak een te grote motoriek, de1 wil tot bewegen, dan moet het kind zware spierarbeid, doch geen snelle arbeid doen. Betreffende de psychopathische, de af wijkende karakters, was mr Hof kort. Zonder meer moeten deze kinderen naar een inrichting vóór bijzonder lager onderwijs. Tenslotte behandelde hij het verschijnsel der woordblindheid, het mis aan het vermogen, om het geschre ven woord te lezen. Oorzaak hiervan is een lichte organische hersenbeschadiging, die ontstaan is door een gebrek aan, zuurstof of bloed op een bepaalde plaats in de hersenen. De bijeenkomst, die door zeer velen werd bijgewoond, stond onder voorzit terschap van de heer H. A. Vriend. Medailles voor Leidse postzegelverzamelaars De Leidse vereniging van postzegel verzamelaars, die dezer dagen haar tweede lustrumfeest vierde met een post zegeltentoonstelling in de Lakenhal, reikte gisteravond op de maandelijkse ledenvergadering in „Amicitia" de be haalde prijzen uit. De eerste prijs A, een vergulde, grote penning, ging naar de heer Selier, de eerste prijs B idem klein naar H. van der Voort. De tweede prijs, een zilverde, grote medaille, ging naa: heer Lammers, de B-medaille, een wat kleinere van hetzelfde maaksel naar de heer Braun. Schipper uit Noordwijk ontving brons (zeer groot), Vink uit Noordwijk brons (middelmaat) en Van Kluyve de kleine bronzen medaille. Ver der waren er nog herinneringsmedailles voor de heien Braakman, Briel, Van Doorn, Kasten, Minnema en Schipper, de laatste uit Leiderdorp. De medailles werden uitgereikt door de voorzitter van de jury, de heer J. A. A. van der Horst, die een woord van op bouwende critiek aan deze plechtigheid koppelde. De avond had een feestelijk karakter door de verloting, die werd ge houden. Na afloop had de gebruikelijk# veiling plaats. Voorzitter A. van Vianen herdacht aan het begin van de vergade ring het onlangs overleden lid de heef J. van Schaik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2