Opvoering percentage volgens minister Veld niet aanvaardbaar In 't Schoolgelden voor de meesten tot de helft omlaag Berg op- berg af naar Spa en Malmédy NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 28 JUNI 1950 Huurverhoging in de Tweede Kamer Aanneming van amendement ter zake zou behandeling doen opschorten (Van onze parlementaire redacteur.! Iprijzen ongunstig moet beïnvloeden. Z.i. Midden in de ministeriële beantwoör-1 moet er een grotere huurverhoging wor ding werd gisteravond de vergadering I den toegestaan. van de Tweede Kamer' verdaagd toti Zeer scherp trok de heer Ritmeester hedenmiddag een uur. Toen wisten we,(V.V.D.) tegen de Regering van leer. Er dat de minister, indien een amendement hadden veel eerder compenserende maat- over opvoering van het percentage der regelen genomen moeten worden; het be- huurverhoging tot 20 zou worden aange- leid sedert de oorlog deugt niet. De mi- nomen. schorsing zal vragen, want hij nister merkte t a.v. dit punt op. dat men •ndement een nu geen 0U(je koeien uit de sloot moest I halen, maar het oog gericht moest houden De had uit de Kamer veel op de toekomst. ter zake dienstig Ook de heer Ritmeester vindt 15 pro- cent te laag. Juridisch vindt de heèr Roolvink (K.V.P.) de wet niet gek, maar technisch en redactioneel is er wel wat aan te verbeteren. De heer Van Dis (S G P.) zeide bijzón der rake dingen. Waarom is er altijd wel geld geweest voor allerlei andere dingen? Waarom nooit een cent voor de grote klasse van huiseigenaren? En de heer Kikkert (C.Hten slotte was het grosso modo wel eens met de minister. Waarom gaat het nu? Iedereen heeft natuurlijk een hekel aan het betalen van meer huur. maar men beseft zeer wel, echtte: de raad van de heer Gortzak (Commnoemde hij zelfs ..lapmiddelen" en met zijn bekende nuchterheid ver wierp hij kortweg de verwijten, dat de regering eerder huurverhoging had moeten toestaan en een-beter onderhoud van de huizen had moeten bevorderen. Hoe had dat nu gekund, zo vroeg de be windsman, met dat gebrek aan materiaal direct na de oorlog, en hij ontweek daar mede meteen het zwakste punt in zijn hele ontwerp. Want het is een zwakke constructie, om huurverhoging en be scherming van huurders in één wet te gepropt, zonder enige verplichting van de huiseigenaren om de hogere huur opbrengst te gebruiken, geheel of deeltelijk, voor herstel en onderhoud, wat inderdaad gruwelijk in de lap blijven hangen. Hadden de heren Stapelkamp (A.RA Van Vliet (K.V.P.) alreeds de minister hun overigens mild geformuleerde critiek en spaarzame lof niet onthouden, socialistische heer Ten Hagen, die zijn naam aan vele amendementen gaf maar matig want hij weet zeer wel, dat in zijn partij verhoogde huren echt populair zijn is ingenomen deze plannen, hield een beschouwing als een dissertatie, maar het was allemaal al in de schriftelijke behandeling gezegd en dat maakt de zaak niet levendiger. Meer plezier was er om de heer Gort- rak (Comm.), wiens moeite beloond werd met een applausje op de tribune. Toch was zijn betoog, dat natuurlijk uitging van een afkeer van huurverhoging wat hij „het werkende volk" belieft te noemen, uitmuntend opgebouwd. Won derlijk was, dat juist uit zijn mond het voorstel moest komen, om huurtoeslagen aan grote gezinnen niet uit te keren, maai liever steun te geven aan die kleine huis. bezitters, die inderdaad niet uitkwamen met de te lage huren. De heer Van der Feltz (C.H.), teer nuchter, constateerde allereerst, dat de achterstand niet genoegzaam was in gelopen, wat natuurlijk de woningmarkt. Wekelijkse keuring in Haarlem Gladiolen treden aan Het kan natuurlijk nog wel een week ©f wat duren, voordat de N.V. Verzamel de Gladiolenkwekers volledig in het ge weer treedt, de eerste gladiool van de koude grond is in ieder geval gearriveerd: Early Cerise van C. J. Wigghert, Sant poort. Het is weliswaar geen aanwinst om achterover te vallen daarvoor de kleur te vaal rose-rood en de staart wat kort maar het begin is er toch. Gladiolen van klasse guit de kas& wer den getoond door P. Leyen, St. Pancras. D. van Buggenum, Beverwijk, gaat de namen van de sport-cracks onder de ogen van de commissie van nomencla tuur brengen. Een week of wat geleden moest de Friese voetbal-virtuoos Abe Lenstra het ontgelden en nu Fausto Cop- pi, de Italiaanse hardfietser. Wat de aanwinst van die naam betreft, de kleur is gloeiend-rood, maar of deze zo'n naam en faam zal krijgen als de Italiaanse campionissimo moet voor alle veiligheid nog maar even worden afgewacht. Zo met het blote oog te zien maajct de sa- tijnrose Gloriosa mejr kans. Maar dat Zal de tijd wel leren. Are de Triomph van J. W. Frans. Warmenhuizen, is an ders ook een gladiool van klasse. Inte ressant en leerzaam was de grote collec tie colvilies en gladiolus nanus van J. van Winsen en Zn. te Warmond. Verder was er nog een mooie collectie aanwin sten 'van De Groot en Co. te Hillegom. J. A. van der Zwet te Roelofarendsveen toonde natuurlijk weer leliezaailingen, waarvan Dark Favorite het get. v. verd. kreeg. Wirral Supreme de dubbele margriet van Engelse origine troonde gebr. Hendriksen te Zoeterwoude Griffioen te Voorschoten waren Zenders. De vorm laat te wensen dat waar alles in prijs is gestegen, de rechtvaardigheid gebiedt ook de huis eigenaren toestemming te geven hun in komsten te verhogen. Ook voor hen fs toch alles duurder geworden. Procentueel betaalt men veel minder huur dan voor de oorlog. Maar san de andere kant is uit de gestane loonsverhoging de derde ronde hebben we gehad wel gebleken, dat het zo niet gaat Is de spanning tus sen lonen en prijzen nu geweken? En is het terecht om deze vraag te stellen bij de behandeling van een enkel prijsvor- mend object als huur? Het lijkt niét ge heel fair, maar men verwijt nu juist de regering bij de loonsverhogingen de hu ren niet direct mede te hebben betrok ken. Losse eindjes Zo kan het dan gebeuren, dat de mi nister' zegt. dat het by de loonronden al moeilijk genoeg geweest was. de eind jes aan elkaar te knopen, maar wij had den dat antwoord dan toch maar liever van de minister van Financiën gehoord, of van die van Economische of Sociale Zaken. Vijftien procent leek de minister wel een goede norm van verhoging Weliswaar had hij vroeger wel van der tig procent gesproken, maar dat was dan een procedure waarvan een huurbelas ting alsnog wat room zou hebben afge schept. De bouwverenigingen kunnen met dit percentage net uit, voor de particuliere ondernemers (dat lijkt duidelijk), is da: percentage dus inderdaad te laag. De minister ziet ook geen middel, om huur verhoging afhankelijk te maken van een redelijk onderhoud. Belasting-herziening afwachten leek spr- nog veel minder ge ld. Invoering van de huidige wet zal zeker op die voorstellen wachten, waarschijnlijk tot 1 Januari 1951. En zoals gezegd, aan het amendement Van Vliét wilde hij per se niet Hedenmiddag erd de behandeling voortgezet Ingrijpende belastingwijzigingen Minder inkomsten- en loonbelasting op 1 Januari HET PLAN STIKKER Benelux per Solex Maar eerst raken we elkaar kwijt in Luik (Van twee onzer verslaggevers) Het is beweeglijk, druk en stoffig in Hasselt. En warm. „Goos ik heb dorst en lust wel wat limonade" zeg ik en gelijk stappen wij af om (een beetje omslachtig) onze voertuigen neer te zetten. En dat moet ook wel. De grote belangstelling, die wij ondervinden, is verheugend, maar tevens gevaarlijk. Er zijn altijd mensen, die iets uit elkaar halen, zonder te weten hoe ze het weer in elkaar moeten zetten. Ook in België. rend plekje te vinden, waar wjj Minister Lieftinck heeft in een M. v. A. op de belastingherziening in grijpende wijzigingen voorgesteld, welke de baten van deze herzienin gen met f 60 millioen zullen vermin deren. De schoolgelden voor alle geledin gen van het onderwijs zullen volgens deze plannen belangrijk worden ver laagd. Voor de matige en middel grote inkomens tot op omstreeks de helft van de tegenwoordige bedra gen. Deze verlaging zal ook gelden voor het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs. Slechts de meestdraagkrachti- gen, dus met een inkomen van ƒ30.000 of meer, zullen voor. dit onderwijs het maximum schoolgeld verschuldigd zijn. Het ligt in het voornemen van de re gering het verlaagde tarief van de in komsten en loonbelasting per 1 Jan. '51 te doen ingaan. Het inkomen, beneden hetwelk voor werknemers in de regel met de heffing van loonbelasting wordt volstaan, wordt verhoogd van ƒ4000 tot ƒ5000. In- verband met de klachten c grote sprongen in het tarief der loon belasting worden de tariefklassen loonbelastingtabel tot by een inkomen an ƒ5010 gehalveerd. Ook de by het oorspronkelijke ontwerp behorende inkomstenbelastingtabel heeft een wijziging ondergaan, welke loonbelasting verband houdt. wordt een nieuw artikel in de wet gebracht, in welk artikel de uitgaven het privé-verbruik van personen auto's, die zowel voor zakelijke als voor persoonlijke doeleinden worden benut, op ten minste een derde van de totale autokosten worden geraamd. Het ontwerp tot heffing van opcenten op de personele belasting naar de grond- ;lag huurwaarde wordt ingetrokken. Voor de heffing van personele belasting op nieuwe woningen zullen voor vorden getroffen in een niern op de personele belasting. Dit ontwerp bevat geen belangrijke wijzigingen de huidige toestand. Omzetbelasting Aan de aandrang om het st< sffing van de omzetbelasting thans reeds te wijzigen door de kleinhandel vrij te stellen, is om ingrijpende bezwaren technische aard niet tegemoetge komen. Op korte termijn wil de minister ech ter trachten met de regeringen van Bel gië en Luxemburg tot te koi dat de allee i die regele overeenkoi dan desnoods land invoerer in de kleinhandel 'erre toekoms Twee meisjes hadden een schoolreisje i Met alle kinderen van de Werkplaats van Kees Boeke (Van een onzer verslaggevers) Om tien uur gistermorgen draaiden 3 grote autobussen 't terrein van de Haagse Dierentuin op; daar kwamen 170 leer lingen van de Werkplaats van Kees Boeke uit. vergezeld van 12 leraressen en leraren. Twee meisjes in turkooise zomerman- teltjes met schoudertasjes, waarin ken nelijk de boterhammen zaten, gingen met de eerste groep naar binnen om nu eens te horen, hoe de petroleum gewonnen wordt. Haar vader, die zelf pas een reis naar Zuid-Amerika heeft gemaakt, had het wel heel nuttig gevonden, dat zijn dochtertjes daar eens het een en ander van leerden. Aandachtig stonden ze bij de minia tuur-boortoren te kijken en te luisteren naar de explicatie van een der vijf rond- geleiders, die dag aan dag aan scholie ren, die de tentoonstelling van de Shell bezoeken, deze uitleg geven. In het kleine filmzaaltje werd de ge schiedenis van de Shell gedraaid en daarna wachtte een flink glas melk. Zo iets hoort echt bij schoolreisjes. Het programma was echter nog veel langer. Om één uur begon de Tweede Kamer en daar gingen de hoogste klas sen ook even luisteren, daarna werd het Planetarium bezocht en toenhuis- De twee kleine meisjes gingen terug naar Soestdijk, waar ze in een groot wit Beatrix en Irene hebben een echt schoolreisje gehad! ijstelling niet naar een al te Verduurzaamd vlees en vis zullen het voorgestelde tussentarief worden verwyderd. Bij verhoging van de gedis tilleerd accijns in Beneluxverband zullen gedistilleerde dranken weer naar het ge wone tarief worden overgebracht. De op neming van bier in het tussentarief zal pas in werking treden zodra de bier accijns in Beneluxverband is verlaagd. Dagbladen vrij Alsnog is voorgesteld dagbladen nieuwsbladen van omzetbelasting vrij te De verhoging van het registratierecht van 1 tot 3 procent, wegens openbare ver koop van roerende goederen wordt in- Ook wordt thans voorgesteld het re gistratierecht wegens plaatsing en vol storting van aandelen in vennootschap pen, welker kapitaal in aandelen is ver deeld, resp. te verminderen van V* pet. tot op 1 pro mille en van 2% pet. tot op m pet., ten einde de verstrekking het risicodragend kapitaal lichamen te bevorderen. Aan het verzoek der Kamer om vrij stelling van zegelrecht te verlenen ontvangst van vervoerde goederen (regu's), welke thans aan zegelrecht vai 25 cent zyn onderworpen, is voldaan. Meer peulvruchten en voedergranen Veel minder zaaizaden en groenvoeder verbouwd De voorlopige uitkomsten van de land bouwtelling 1950 geven enkele markante verschuivingen op het gebied van de akkerbouw te zien, ten opzichte van 1949. Het tarwe-areaal en het rogge-areaal jn met respectievelijk 9000 ha (9 pet) 1 8500 (4% pet) ingekrompen. Ook de oppervlakten beteeld met consumptie fabrieksaardappelen zijn afgenomen, r pectievelijk met 4 en met 10 pet, wa door het totale aardappel-areaal met 11.000 ha is teruggelopen. Van de con sumptie-aardappelen is alleen het klei- areaal ingekrompen, terwijl de opper vlakte zandaardappelen zelfs enige uit breiding te zien geeft. Opmerkelijk vooral de sterke achteruitgang van oppervlakten zaaizaden (met 8000 ha of 39 pet) en groenvoedergewassen (met 11 000 ha of 29 pet). Tegenover de inkrimping van het broodgraan-areaal (tarwe en rogge) kan de graansector, welke in zijn ge heel met 21.000 ha (4.5 pet) werd uitge breid, een toeneming van de oppervlakte •oedergranen constateren, te weten: gerst met 21.000 ha (ca 45 pet), haver 11.000 ha (ca 9 pet) en de groep andere granen j.a. mais) 7.000 ha (ca 102 pet). Een belangrijke uitbreiding vertoont ook het peulvruchten-areaal, dat met bijna 66.000 ha (ca 20 pet) is toegenomen, hetgeen in hoofdzaak voor rekening komt van de oppervlakte groene erwten, welke één derde groter was dan die in 1949. Ook de oppervlakte koolzaad nam rond één derde (7.800 ha) toe, ter wijl de oppervlakte blauwmaanzaad met uitbreiding van 1.250 ha t.o.v. het vorig jaar meer dan verdubbelde. Het suikerbieten-areaal bleek weder - n iets te zijn gestegen, en zal nu wel ongeveer een maximale stand hebben be- Over het geheel valt dus enige ver schuiving waar te nemen van de knol- ortelgewassen en de groenvoeder- ssen naar de graan- en peulvruch tensector. Terwijl wy een enorm glas limonade aar binnen laten stromen om de stoffige luchtpijpen te reinigen, verzamelen zich rondom onze Solexen enige belangstel lenden, die, zoals ik reeds vertelde een gevaarlijke belangstelling aan de dag leggen. Zoals ons reeds meerdere malen deze week is overkomen, rennen wij naar buiten om te trachten alles staande te houden, om vervolgens met een uit het hoofd geleerd verhaaltje te vertellen, hoe dat „ding" in elkaar zit. Nu gaat het nog gemakkelijk Vlaams is te verstaan. Voor het Franstalige ge deelte zijn wij al aan het oefenen. Twee postboden kijken met verliefde blikken naar de motor om plotseling heel onele gant over te stappen naar de verkiezin gen. Volgens één dezer postboden kunnen ze allemaal de lucht in vliegen. Op mijn vraag, wie dat dan wel zijn, antwoordt hij „Menierke, ik ben heel goed katholiek, maar de pastoorkes en kloosterlingen mosten zich er buiten houden". Ons glas leeg en nagestaard trappen wij ons •n op gang om de weg naar Liège op zwenken. Langs slechte wegen en smalle rijwielpaden gaat het snel in de goede richting. Met een sonoor, eendrach tig geluid op ons voorwiel bestijgen we de bergen. We hadden gedacht, dat het --nooit te doen zon zijn met zo'n lichte motor, maar het valt mee. Een beetje bijtrappen maar dan gaat het best. Ondertussen genie- we van het prachtige berg-landschap ons heen. De bossen, die tegen de hellingen staan, hebben, in de helle neschijn, de kleur van de zee. 't Zou zonde zijn, om langs dit schoons te rijden een grotere snelheid dan die van motortjes. Als we Luik bereiken, worden we stil. Een stad als van speel goed aan onze voeten. Straten met piete peuterige mensjes e Luik binnenrijden langs de sterk hellende straten, blijft voor on: de schoonheid van zo-even niet veel Nu zitten we in de drukte en de benau wende hitte, die tussen de huizen hangt. Ik glip nog net langs een verkeerslicht, Goos moet stoppen. Ik merk pas, dat ik hem kwijt ben, als ik voor een ijskarretje stop. „Glacé de trois et cinq francs", lees ik. Dat is wat voor ons denk ik en dus zet ik mijn fietsende motor aan de kant het drukste gedeelte van het centrum n Luik. .Goos, ik heb trek in een ijsje" zeg in oerdegelijk Nederlands. Verbaasd, omdat ik geen antwoord krijg zie ik mij heen. Geen Goos, zelfs geen solex. Alleen verbaasde Luikenaars en charmante Luiksen, die mij of mijn be laden vervoermiddel bewonderend bekij- Terwijl ik sta te wachten wordt de rees dat het ijs in de gloeiende zon zal gaan smelten steeds groter. Na een hals brekende wandeling tegen de stroom in, ontdek ik tussen vele auto's een smoe zelig wit broekje en een rondkijkend ge zicht. dat aan mijn collega behoort. Tezamen met hem ga ik nu eindelyk >n ijsje eten en ik spreek mijn eerste Frans buiten onze landsgrenzen. „Deux glacés de trois francs". Gelukkig begrijpt de juffrouw mij en wij moeten likkend constateren, dat haar ijs niet onder doet voor het beste Hollandse pro duct. Wy moeten eohter verder- Langs een weg, over prachtige bruggen, waaronder de Maas (La Meuse) stroomt zoeken wij de weg naar Spa. Schitterend de vergezichten en glanzend liggen de huizen te blakeren in de withete zon op de heuvels rondom Luik. i enorme berg verspert ons de weg het begeerlijke Spa-water. Er ovet heen is de enige manier om er te komen. Een tankstation wordt aangedaan. De service-man zoekt naar de tank. Wij heb ben hem echter snel op de hoogte ge bracht en voor hij van zijn verbazing is bekomen hebben wij de helft van de ene kant van de berg reeds beklommen zon der ons noemenswaardig in te spannen. Aan de andere kant snellen wij er weer af om na enig zoeken een schitte- kunnen opslaan. Een beekje kabbelt er langs, zodat wij voor water niet ver behoeven te lopen. Midden in de bergen, under hoge bo men, naast een stromend watertje een Hollandse lekkernij klaarmaken en op eten is een te zeldzaam voorkomende ge legenheid dan dat wij het niet zouden doen. Pannekoeken bakken. Hout is dichtbij. Binnen een minimum van tijd knapt het vuurtje en spelen de vlammen rond het pannetje, waar sissend de boter in ligt te smelten. Een kleine driekwartier later zitten twee Neder landse journalisten in de duister worden de dag pannekoeken te eten. heel pro- :aïsch by het licht van kampvuur. De volgende dag gaat het op Spa aan. Een stad, zonder twijfel. Een onaan gename eigenschap van Nederlanders blijkt te zijn, dat zij overal wonen. Midden in Spa zijn het enkele toeristen boven op een omhooglopende straat, staat een oude heer vol bewondering te kijken. „Zo zijn dat nu de Hollandse hulpmotoren", zegt hij. Verbaasd zien wij hem en praten wat met hem. Hij blijkt Een Leijenaar in Damstadt Met Bowientje opnieuw in de echt verbonden En omdat Bowientje, mijn gade. on derin myn beurs nog een tientje ge vonden had. dat volgens het huishoud boekje allang geëmigreerd moest zijn. besloten zij en ik ten slotte er een lichtzinnige dag van te maken en opge meld tientje zonder meer tegen de balk van Damstadt te gooien. Twee maal f 2.50 voor de retourtjes, alia, nog schone rijksdaalders om een paar naar hartelust te middeleeuwen. Wy in Leiden hebben die goeie, tijd zo'n beetje verspreid door onze stad liggen. Hier een kerk, ginds een aardig klokgeveltje. In deze straat een stuk bemoste muur. op ginds plein een bar- stige gedenksteen. Daar is geen aardig heid aan. Wanneer ik van het ene stuk oudheid naar het andere wil gaan, dien ik eerst enkele minuten door de twin tigste eeuw te waden, waardoor ik het gevoel krijg alsof ik een sigaar rook. die ik telkens moet aansteken. In Damstadt daarentegen zouden wij, Bowientje en ik, ons zonder stagnatie kunnen onderdompelen in een flink brok verleden tijd, zonder dat de e atoombom en samba. Packard-eight-de- luxe en pin-up mij telkens aan m'n jasje >u trekken. Wel, beste Leijenaars, laat ik U ver tellen, dat de aankomst bij Damstadt m'r hoge verwachtingen al dadelijk wal temperde. Want toen ik de 15de-eeuwse grote brokken kalksteen opgetrok- muur naderde, het zonlicht zag glansen op de torentjes en een handvol krijgsvolk ontwaarde achter de kantelen, zag ik in die muur grote nissen, voor- n van vensterglas, waarin te kust en keur lagen: virginia-sigaretten. tru- benijs-boorden, tootal dassen, schrijf machines, polshorloges, gilettemesjes, gloeilampen en accordeons. En Lucas Bols, z'n eigen tijd vooruit, was Bowientje, die meer door koopziekte gekweld wordt dan door kunsthistorische aandoeningen, liet onmiddellijk mijn los en toog aan het winkelen, langs die 15de-eeuwse muur: onder het spie dend oog van een hellebaardier. .vsgierig naar haar jak van Vistra imprimé en haar Mary Churchill-kapje staarde. Het was niet alleen uit angst het rijksdaalderpaar. dat ik haar vaste hand en grote snelheid op sleeptouw nam en door de grote poort binnen loodste, het waren vooral mijn geschiedkundige hart en mijn ge voel voor verhoudingen, die gekwetst Binnen de muren herademde ik alhoewel de stalen stoeltjes van koffijhuis me enigszins voorbarig deden, evenals de aanwezigheid Naatje, die hoog boven alles uittorende ;n zich om een paar slordige zroeger of later niet scheen te bekom- De Veuve Clicquot was ook van de waterval. Magnifieke doorkijkje» zijn het hele landgoed door te vinden. Een langzaam stygende weg leidt naar het hoofdgebouw, dat er als een dominerend geheel te midden van de grote bomen staat. Duizenden kampeerders uit alle Nederlander te zyn, die Spa tot zyndelen van de wereld zullen er genieten, woonstad heeft uitverkoren en het er „Dick, ik heb het warm. ik zou wel eens best naar zijn zin heeft. Een vriendelijke lekker willen zwemmen" klaagt Goos bo- oude heer, die ons welwillend naar - volgende doel wijst: La Fraineuse. Het landgoed, waar begin Augustus de internationale kamprallye wordt gehou den, wordt door de Belgische kampeerclub verzorgd. Een voortreffelijk landgoed om te kamperen. Golvende dalen tussen hoge bergen, met -unieke uitzichten. Wanneer de wind goed is en men kan de tent plaatsen zo men wil, dat kan men 's mor gens de zon achter de bergen zien op komen om op een kilometer afstand hoog, boven de top van een berg, een huisje bewonderen. Verder is er een schitteren- ven het bromgeluid van zyn solex uit Hy treft het. Wy zyn nog geen 10 minuten rijden van een zwembad af. dat ondanks de drukkende hitte stil en leeg is. Even later is het plons. En nog een plons. Helder water en koel. Opgefrist verdwijnen wy weer richting Malmédy. Frans wordt de voertaal. Wij voelen ons echt in het buitenland. En regelmatig trekken onze bromvliegen ons naar bo- ;n, waar wij bevrijdend zingen: „Daar boven op die bergen (Wordt vervolgd) In Avifauna: Sarus-kraanvogels in hun prachtige omgeving. C.A.0. bouwbedrijf is langzaam op komst (Van een onzer verslaggevers) De Christelijke bouwarbeidersbond strijdt er voor, dat aan het bedrijfslef de taak weer zal worden opgedragen, die rechtens toebehoort. De practijk wijst uit, dat de overheid nog steed eerste viool speelt. Op de 98ste bonds raadsvergadering van de N.C.B., in Oos terbeek, zei de voorzitter, J. van Eyber- gen, dit Maandag in zijn openingswoord De twee loonregelingen, die in het bouwbedrijf ingang hebben gevonden, hebben noch de werkgevers, noch de werknemers tevreden gesteld. De hoop is nu gesteld op de C.A.O. en daarmee wor den slechts langzame vorderingen ge maakt. In vele plaatsen, zoals Delft, zijn de partijen het er over eens, dat een andere klasse-indeling nodig is. De span ning tussen lonen en prijzen neemt toe. Dat zyn zo de problemen, waarmee de bouwarbeiders zitten. Het afgelopen jaar zijn er wel enkele belangrijke verbeteringen tot stand ge komen, en de werkloosheid betekende nog niet veel, maar voorzitter Van Eybergen waarschuwde voor een te groot optimisme; de omstandigheden waren nu eenmaal gunstig voor het bouwbedrijf. Het ledental groeit gestadig, maar langzaam. En velen verlaten de bond; propaganda ls ook naar binnen nodig. De bond telt nu 18.129 leden, tegen 16.358 medio 1948. Alleen de groep schilders kon het voor-oorlogse ledental nog niet be reiken. Het jaarverslag (een boekwerk van 620 bladzijden!) werd goedgekeurd. Protest tegen hogere ziekenfondspremie De ziekenfondsorganisaties delen mede, dat ze zich tot het laatste ogenblik met de meeste klem tegen de drastische pre mieverhoging van f 0.63 op f0 80 per week voor de vrijwillige verzekering, gaande 2 Juli hebben verzet. Zij zullen niet kunnen berusten in de wyze waarop thans naar een oplossing gestreefd en zullen een in te dienen pro test vergezeld doen gaan van voorstellen tot een h.i. meer aanvaardbare regeling. Verhoogd© prijzen van het kleintje koffie Het kleintje koffie in de café's en restaurants zal. zoals we reeds meldden, duurder worden, omdat aan de Horeca bedrijven een heffing van ƒ4 per kilo op de inkoopsprijs van koffie is opge legd. De prijs is thans bepaald op 25, 30 en 35 cent voor de zaken, die resp zyn ingedeeld in de klassen 3, 2 en lb la. Voor een portie koffie geldt het dubbele met aftrek van 5 cent. Voor koffie met volle room of slagroom wordt de gebruikelijke toeslag berekend. Cafe taria's en koffiehuizen, die een afwijken de prijs berekenen, wordt aangeraden de tegenwoordige prys met 5 cent te ver hogen. Diefstal van f 16.000 aan effecten Wegens diefstal van effecten ter waar de van f 16 000 zijn de 25-j. P. v. L. en ï-j. H. W. v L.. beiden uit Leider dorp. in Rotterdam tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 1 jaar (proef tijd 3 jaar) veroordeeld. de partij, benevens een ijscoman. die twintigste-eeuwse ijssies componeerde. En ik zag een heer in een costume van C A met een lange gouwenaar, lijk een van de Heren Zeventien, die met een ballpoint een ansicht beschreef te gen de kartonnen kalkstenen stadsmuur. Bowientje wilde persé Naatja horen praten en offerde haar nikkeltje in the nickelodean, waarop voorzeide Naatje een nummertje spraakwater weggaf, waar Bowientje sprakeloos van stond. Op het marktplein stond Heintje Da vids. Ze verkocht vis. Met een verve, dat ge in de waan zoudt verkeren een bos goudvissen in Uw netje mee naar huis te nemen, in plaats van een zoodje ordinaire schol. Heintje deed het kon- stig, maar aan haar mollige arm schit terde een Pontiac-polshorloge: met acht tien steentjes, zes cylinders, kopkleppen. oliedruk-remmen en al die moderne poespas meer. Nochtans was het geneugelijk. in de Damstadt-veste; doch ik waande my pa» écht in de tijd dat Columbus over Ame rika aan 't piekeren sloeg, toen ik met Bowientje de trappen van het stad huis besteeg om van nieuws in den hou- welicken staet verbonden te worden. Door de kleine glas-in-lood-ruitjes viel het bekende Lucas van Leyden-licht, en de stoelen achter de eiken tafel zaten precies zo ongemakkelijk als die van Jacoba van Beieren, waarop zy zit in .'n historische platen-atlas. De schepen van Damstadt. Mynhere Laurens Jan Spieghel. vergrijsd in het trouwen (overgankelijk bedoeld, voor zichtigheidshalve. want ik heb hem een nummertje van deze krant beloofd), in kleurig wambuis en een ijzeren brilletje ovalen glazen op de spitse neus. een geestig man en wist het jaar 1950 geheel buiten de bespijkerde deur te houden door zijn boert, die niet aan anachronisme leed. zoals de rest van de stad. Voor één-gulden-vijftig konden wij ons opnieuw in den echt laten verbinden, en aangezien Bowientje nooit helemaal zeker van me geweest was. zag ze in deze gelegenheid een gerede aanleiding de huwelijksband opnieuw tefcbestigen en te verstevigen. „Het is voor de kan kerbestrijding," zei ze. En ofschoon ik mezelf afvroeg of niet juist dóór het huwelijk zoveel gekanker in de wereld komt, schudde ik een daalder uit mijn beurs en zetten wij ons tegenover de heer Spieghel. die ons vroeg of wij vrije poorters waren en niet aan elkaar ver- int in de 12de graad of daarna. „Gij zult," zo zei hij tegen Bowientje, die zich weer helemaal m'n bruid voelde. „Uw man volgen op het goede, maar ook op het slechte pad, met Uw huishoud geld rondkomen en zyn schoenen poet- En Bowientje, haar kleine hand in de mijne, beloofde zulks grif. overtuigd dat ze dan wel veel op het slechte pad zou flaneren; dat zag ik aan haar gezicht. Tegen mij zei de heer Spieghel: be handel de vrouw met zachtheid. Geef haar nooit meer dan 100 stokslagen^ te gelijk. Wees trots op haar, want, om een spreekwoord te gebruiken dat eerst over wen opgeld zal doen: „De vrouw best!". Wij, kinderen van Vondel, C'K)ats en Bols leven in een gouden tijd! Doet ook gij Uw plicht en lever te zijner tyd manschappen voor onze Oost- indonesische Compagnie!" Diep onder de indruk kwamen Bo- ientje en ik tegen etenstijd weer in Leiden aan. In het late zonlicht knip oogde de klok van de Marekerk naar alsof hij zeggen wou: „Blij weer in Leyen te zijn?" Lezers schrijven ons: Ook zij zijn oorlogsslachtoffers Naar aanleiding van uw driestar .Ge plukte Kikkers" in uw blad van Zater dag 24 Juni j.L over het drama van de rehabilitatie (oorlogsschade)-uitkeringen moge ik het volgende opmerken: Het heeft my verwonderd, dat vrijwel alle in Nederland verblijvende oorlogs slachtoffers deze uitkering hebben ont vangen. maar dat zij die met gevaar voor hun leven zich hebben gegeven aan de opbouw van Indonesië en aan de handhaving van orde en rust aldaar thans achter het net vissen. Hoe men op het departement van fi nanciën te Djakarta de uitbetaling heeft getraineerd heb ik zelf ondervonden. Op 14 September 1949 verliet ik Indonesië met de belofte dat mijn rehabilitatie- uitkering ad f 3750 en 80 procent van mijn salaris over Maart 1942 in Neder land zouden worden uitbetaald. Inderdaad kreeg ik een beschikking van de adju dant-generaal te Bandoeng, gedateerd 18 November 1949. dat mij dat bedrag werd toegekend. Het departement van finan ciën heeft echter verruimd het tweede stuk door te zenden aan de militaire kas houder KNIL centrum Nederland te Nij megen. Herhaalde malen richtte ik mij tot de minister voor Uniezaken en over zeese rijksdelen om uitbetaling van het mij toegezegde bedrag ad f 4050 Ik kreeg ten antwoord, dat men in Nederland geen bemoeienis meer met deze aangelegen heid had en ik mij maar moest onder werpen aan de door de souverelne staat van Indonesië getroffen monetaire maat regelen. Het besluit van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon van 17 Febr. 1949 waarbij de regelingen met betrekking tot definitieve uitkeringen ter rehabilitatie van bepaalde groepen van oorlogsslachtoffers werd opgenomen in hot Staatsblad van Indonesië van 1949 nr 55 met de aanhef „In Naam der Konin gin' Want het was de Nederlandse Re gering die op 8 December 1942 de oorlog aan Japan verklaarde Het was de Ne derlandse Regering die on« de belofte deed dat alle oorlogsschade zou worden vergoed, dat onze salarissen gedurende de krijgsgevangenschap zouden worden doorbetaald. In een radiotoespraak die HM. Konin gin Wilhelmina op 4 Jan. 1949 tot de ge- repatrieerden uit Ned Indië hield zei Zij om: Wy zyn aan onze driekleur, die ons deze jaren zo dierbaar 1» geworden verplicht te tonen dat het ©ns diepa ernst is met onze dankbaarheid tegen over al deze vrouwen en mannen, dia het beste gaven voor Nederland, voor en» Rijk en voor ons. En nu er dus eindelijk een kleine ver goeding zou u-orden gegeven, heeft da Nederlandse Regering ineens geen be moeienis meer met deze aangelegenheid- Zij die hier in Nederland vertoefden dus buiten gevaar, kregen u-el de uitkering, maar zy die tot de souvereiiuteiteover- dracht in Indonesië u-aren moeten maar "ÜLi?'5* van RIS Eerst uitgekleed door de Jappen en nu r.og eens door de RIS J. M. Limburg, Achthovenerweg 2, Leiderdorp^

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3