Jlieuuie £riJtsrfje GTouranl Amerika, gedwongen tot gewapende actie zendt zware bommenwerpers naar Korea Veiligheidsraad achter de verklaring van Truman Truman verdedigt maatregelen voor de operaties in Azië Prins Bernhard reikte eerste zilveren anjers uit Wist U WOENSDAG 28 JUNI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEMT1ËM: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8156 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRÉCTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken S ^Staatsastl ct Is gficbfeoctt myn hert la tcytjeaspoct" Huurverhoging in de Tweede Kamer DE TEERLING IS GEWORPEN De gebeurtenissen volgen elkaar met verbijsterende snelheid op. Reeds zijn Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, noodgedwongen, overgegaan tot daadwerkelijke actie tegen de communistische overweldigers van Zuid- Korea. Zware bommenwerpers voor het uitvoeren van bombardementen, geladen met bommen van 500 pond, vertrokken naar het toneel van de strijd. Dit heeft het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio bekend gemaakt. Ook hebben drie tropedojagers van de 7e Amerikaanse vloot Hongkong met onbekende bestemming verlaten. Gecombineerde Amerikaanse zee- en luchtstrijdkrachten voeren gevechtsopdrachten uit ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, ter ondersteuning van de Zuid- Koreaanse strijdmacht. Tevens werden de commandanten van alle over zeese bases gemachtigd, „beperkte" veiligheidsmaatregelen te nemen. Na de „historische" verklaring van Truman, werden desbetreffende opdrachten aan de Amerikaanse defensie gegeven. Washington doet pogingen het flict te localiseren, maar de vraag rijst of men hierin zal slagen. In ieder geval betreft het hier slechts „voorlopige maatregelen". Johnson, de Amerik. min. van Defensie, heeft uitdrukkelijk ver klaard. dat er geen orders zijn gege ven. tot mobilisatie of gedeeltelijke mo bilisatie binnen de'Ver. Staten zelf. De verklaring van Truman houdt nie<t In, dat thans reeds landtroepen in actie zullen gaan. De. in Korea controlerende „commissie der VN." heeft niet veel meer kunnen uitrichten en zou naar Ja pan evacueren. Men realdsere zich de ernst der feiten, en het is de eerste keer dat de Veiligheidsraad zijn sanctie heeft gegeven aan het gebruik van militaire macht door enig lid van de Ver. Naties tegen een bedreigd gebied ter wereld. Tussen Amerika en andere democrati sche landen zijn de onderhandelingen nog gaande ter deelneming aan de ge wapende hulp voor de Zuid-Koreaanse strijdkrachten. Het merendeel der Ame rikaanse senatoren heeft zijn houding gewijzigd. Volgens Reuter overheerst het gevoelen, dat Amerika thans de handschoen heeft opgenomen en Moskou toch een oorlog met de Ver. Staten niet zal riskeren. Republikeinen en Democraten zijn be reid. zo snel mogelijk accoord te gaan met het wetsontwerp voor verstrekking van wapens aan het buitenland, ten be drage van 1.222 500.000 dollar. Een prijs geven van Azië moet voor alles worden voorkomen. De commissie voor de atoom-energie legde er de nadruk op. dat het atoom-energieprogram gereed is. „voorwat ons ook te doen staat". Het is ook onder de indruk der ge beurtenissen in het Verre Oosten, dat het Huis het wetsontwerp op de ver lenging van de dienstplicht twee dagen vroeger naar de Senaat heeft doorge zonden. Hierdoor kunnen eventueel alle reserves en natuurlijk de „Nationale Garde" tot onmiddellijke actieve dienst worden opgeroepen. Resolutie tot steun aangenomen De „geheime besprekingen" tussen Amerik. en Russische vertegenwoordi gers bij de Ver. Naties, onder leiding van Trygve Lie, hebben geen succes op geleverd. Men had nog hoop een split sing, feci: dreigende debiele tussen Oost en West te voorkomen Ook gaf de rege ring van Noord-Korea een verklaring uit, waarin zij de order „staakt het vuren" van de VN. onwettig noemde. Dit was de truc: De Sow jet-Unie en China waren in de Veiligheidsraad niet aanwezig geweest. Lake Success is nu van oordeel, dat het besluit van de Veiligheidsraad om de Amerikaanse hulp aan Zuid-Korea te steunen, een on herstelbare breuk tussen de Sow jet- Unie en het Westen heeft tot stand ge bracht. Vermoedelijk zal men de Sow- j et-Unie nooit meer in de V.N. terug- Presid'ent Truman werd genoodzaakt het militaire opperbevel, de hoogste di plomatieke leiders en de kopstukken van het Congres bijeen te roepen en. na rijp beraad, gaf hij zijn opdracht tot daadwerkelijke steunverlening. De 7e vloot kreeg bevel de be6chermin: Formosa op zich te nemen, terwijl de militaire hulp aan Indo-Chiina en de Philippijnen onverwijld moest worden bespoedigd. Immers, het gebied van de Stille Oceaan wordt onmiddellijk be dreigd. De Sowjet-Uniie ontving een Ameri kaanse nota, waarin zij verzocht werd haar invloed aan te wenden, om de Noord-Koreaanse troepen uit Zuid-Korea te doen terugtrekken, maar alles tever- geeefs. Het was een bewogen en histo rische zitting van de Veiligheidsraad, in de verklaring van Truman werd voorgelezen en een reslutie ingediend. beroep doende op alle leden van de Ver. Naties (dus ook Nederland) om de Koreaanse republiek bij te staan. On omwonden werd vastgesteld, dat Noord- Korea zich aan „vredesbreuk" heeft schuldig gemaakt. De Amerik. resolutie voor steun aan Zuid-Korea werd aangenomen met 7 stemmen vóór, 1 tegen en 2 onthoudin gen. Tegen stemde Joegoslavië, India cn Egypte onthielden zich en de Sowjet- Unie was bij de stemming niet aanwe zig. Een Joegoslavisch voorstel tot be middeling in de Koreaanse oorlog werd verworpen. De hierboven vermelde „his torische" verklaring van Truman werd bekendgemaakt op een persconferentie, de meest sensationele sedert de mede deling van de President, toen Japan zich tn 1945 had overgegeven. Londen en Parijs achter Washington Britse en Amerikaanse ochtendbladen juichen de verklaring van Truman beseffende dat Amerika thans vastbe sloten is de communistische aggressie, ook ter wereld, met de wapenen te keren. Zij verhelen zich niet, dat groot risico aan verbonden is. Poli tieke klingen te Londen zijn van ning. dat Engeland Zuid-Korea wapens of troepen zal steunen. In die geest heeft premier Attlee een verkla ring in het Lagerhuis afgelegd. Australië ien eskader zware bommenwerpers Malakka dirigeren. Ook Parijs staat achter het besluit van Washington. Volgens latere berichten, heeft Enge land Amerika reeds 10 oorlogsschepen aangeboden voor deevacuatie Korea. In de Japanse wateren zou Britse vloot momenteel zelfs sterker zijn dan de Amerikaanse. De V.S. beschik- WIE REDT ken over 18 oorlogsschepen, circa 500 vliegtuigen en ruim 124.000 manschap pen in het Westelijk gedeelte van de Stille Oceaan. Op Japan zijn 100.000 man gestationneerd. Ook in Nederlandse kringen heerst volledig begrip voor de beslissingen, wei- ke President Truman heeft genomen. Nederland zal in alle opzichten mede werken om de uitvoering der resolutie de Ver. Naties te bevorderen. Iri Korea bevindt zich geen Nederlandse kolonie en is evenmin een Nederl. ver tegenwoordiging aanwezig. De berichten over de gevechtshande lingen nabij Seoel zijn nog steeds ver ward. Inmiddels zou de „Commissie der V.N." voor Korea besloten zijn. naar Poesan. de zuidelijkste haven van Korea, terug te keren. Amerik. bommenwerper stelt 6 tanks buiten gevecht De beriohten van het operatieterrein in Zuid-Korea - blijven elkaar tegenspre ken. De Noordelijken gewagen van een succesvol voortgezet offensief, de Zuide lijken spreken van tegenaanvallen. Vol gens radio-Seoel. dat zich reeds in communistische handen zou bevinden, Justitie in Seoel reeds de leiding hebben. zou de Noord-Koreaanse minister Men moet in aanmerking nemen, fcet telegraafverkeer met Korea ernstige vertraging onderhevig is voortdurend schijnt het radio contact verbroken. Reuter meldde Vanmiddag, dat MacArthur bommenwerpers straalgevechtsvliegtuigen in de strüd het belegerde Seoel heef1 geworpen. Een bommenwerper zou zes Noord-Koreaanse tanks van Russisohe type 'buiten ge- veoht hebben gesteld. De basis der Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen en bommen werpers in Korea is niet bekend. De Amerik. Mustangs der luchtmacht zijn van defensief patrouilleren tot de actieve aanval overgegaan. Tegen het „recht van de sterke" De „Prawda" lastert iets over aggressie tegen Koreaanse Volksrepubliek en China Aan de verklering van president Truman, wiens woorden een „historische betekenis" hebben, ontlenen wij het volgende: De Veiligheidsraad deed een beroep op de invasie-troepen om de vijandelijkheden te stake en zich op de 38ste breedtegraad terug te trekken. Hieraan werd geen gevolg ge geven. Vandaar, dat de Veiligheidsraad hoopt op de steunverlening van alle leden der V.N. bij de uitvoering van zijn resolutie. Onder deze omstan digheden heb ik, aldus Truman, de Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrach ten opdracht gegeven, de Koreaanse regeringstroepen dekking en steun te -verlenen. De aanval op Korea maakt het duidelijk, dat het communisme thans van een invasie en oorlog gebruik maakt. Dit communisme negeert de orders var de Veiligheidsraad tot behoud der inter- mijn kind? vragen de moeders op Ambon. Zelf zijn ze niet in staat om hun kinderen te geven wat ze nodig hebben. Imemrs. hoe zal een moeder, die zelf niet krijgt wat ze behoeft, haar baby het noodzakelijke voedsel geven? Maar ook de doktoren kunnen deze babies niet afdoende helpen. Dat kan pas wanneer wij voldoende medi cijnen sturen. Helpt U die moeders, die babies en die artsen? Nog een flink duwtje en we be reiken het gestelde doel. Wij ontvingen van: Inz. kantoor Hr. D. 100.N.N. 25. J.V. „Eben Haëzer" te Rijnsburg 10.13; H. v. V., W. I. P.. W. M. v. d. V., allen 10.Voetb.wedstr. J.V.'s op G.G. ObadjaFides Pacte 9.60; enige sym- pathiserenden 7.W. A. v. L. 5.50; J.V. „Saevis Tranquillis in Undis te Den Haag-Z. Mevr. A. E. B.-B., Chr. Geref. J.V., allen 5.—; C. J. R. 3.50; H. v. d. V. 3.—; C. F. W„ P. J. B., L. C. B.. S. S„ H. W. de W„ Hr. A., W. J. v. d. M„ allen 2.50; B. H. R., fam. L„ beiden 2.—; S. v. d. B. 1.20; F3, N.N.. P. L„ J. V.. G. C. K„ v. M.. J. v. d. L„ allen 1.—; K. D. 0.60; R. T. 45.50. In onze vorige verantw. vermeldden wij N.N. 2.50 en G. C F. 5.—. dit moet zijn N. V. 2 50 en G. C. T. 5.—. Totaal 7708.17. Wie volgt? Bij voorbaat hartelijk dank. nationale veiligheid. De bezetting Formosa door communistische troepen zou een directe bedreiging vormen van de veiligheid in de Stille Oceaan en van de strijdkrachten der Ver. Staten. Dien overeenkomstig heb ik de vloot opdracht gegeven een aanval op Formosa te voor komen en doe ik tevens een beroep op de Chinese regering op Formosa, om alle operaties tegen het vasteland te staken. De vaststelling van de toekomstige sta. is van Formosa moet wachten op het herstel van de veiligheid in het Stille Oceaan-gebied, een vredesverdrag met Japan op behandeling door de V.N. Tevens werd opdracht gegeven, de Amerikaanse strijdkrachten op de Phi lippijnen te versterken en bespoediging gelast van de militaire steun aan Frank- de daarmede verbonden staten in Indo-China. Een terugkeer van het „recht van de sterke" in internationale aangelegenheden verstrekkende gevolgen hebben. In verband met deze verklaring werd aan Austin, als vertegenwoordiger van de de Veiligheidsraad, opdracht ge geven verslag uit te brengen. Commentaar van de Russische Prawda: Bestrijding van critiek in radiorede In verband met vragen van het Tweede Kamerlid Weiter, naar aanleiding var radio-uitzending over Nederland er donesië in unieverband, heeft minister Drees verklaaard, dat deze uitzending geen bestrijding inhield van Kamercritiek, doch wel van destructieve critiek, welke geen andere weg aangeeft. De heer A. Kamphuis, directeur van het postkantoor te Enkhulzen, is per 1 Juli in gelijke functie benoemd te y j Drachten. „Schandpaal 1950" Tentoonstelling in Arnhem een mislukking Uit Arnhem komt het alarmerende be richt, dat de grote nationale tentoonstel ling van vijf jaar wederopbouw als „Mijlpaal 1950" op grootscheepse wijze aangekondigd een totale mislukking dreigt te worden. Men had verwacht, dat halverwege de duur van de tentoonstelling een millioen bezoekers over Sonsbeek zouden hebben gedwaald, doch het zijn er nog geen hon derdduizend geweest, zodat, zelfs als van nu af aan het bezoek aan de verwachtin gen zou gaan beantwoorden, met een schade van enige tonnen moet worden rekening gehouden. Vrijwel iedere gast van de mijlpaal vindt de tentoonstelling een saai, weinig attractief en uitermate verwarrend geval. Men spreekt al van de schandpaal 1950. Op de jaarvergadering van de Chr. boeren- en tuindersbond in Arnhem, heeft de voorzitter, het Tweede Kamer lid Chr. v. d. Heuvel, gisteren ernstige critiek op de tentoonstelling geleverd. „Er wordt de suggestie gewekt, dat in deze periode mooie prestaties werden bereikt, dank zij de politiek van onze gedeelte lijk socialistische regering. In de eerste plaats behoort de regering niet op een tentoonstelling, maar via de Volksver-, tegenwoordiging met het volk te spreken. Bovendien is er één paviljoen vergeten. Het paviljoen, waar getoond wordt, hoe ons Koninkrijk is ingeschrompeld, hoe onze staatsschuld enorm is gegroeid, hoe wij economisch tot op het hemd zijn uit gekleed. Want de balans van deze v\jf jaren geeft als saldo alleen een schijn welvaart. Achter glimmende auto's en het bier. dat weer best is, gaapt de zwartste armoede". DOODVONNISSEN TE PRAAG Te Praag zijn gisteren vier personen terecht gesteld. De geëxecuteerden waren op 8 Juni na een proces van 8 dagen wegens „hoogverraad en spionnage" ter dood veroordeeld. s Bernhard wordt morgen 39 jaar. Als zijn stemming morgen is als op de toen deze aardige foto van hem werd gemaakt, zal het ongetwijfeld op Soestdijk een gezellig, huiselijk feest worden! Ook hulde voor Haagse oud-burgemeester De Monchy Mét vier zilveren anjers heeft Prins Bernhard gisteren In Amsterdam vier Neder landers geëerd, die op cultureel gebied -wel buitengewoon veel hebben gepresteerd bulten hun normale dagelijkse arbeid om en geheel vrijwillig. Het waren J. H. van Heek, de bekende textielfabrikant; P. J. de Kanter. voorzitter van het Alge meen Nederlands Verbond; A. Th. Thjjssen, fabrikant van Ijzerwaren en regis seur van de passiespelen in Tegelen en J. v. d. Wielen, de bejaarde voortrekker van de volkshogeschool. De financiële grondslag van de zilve ren anjer is het legaat, dat de Neder landse militair Thijs Taconis aan het Prins Bernhardfonds heeft vermaakt, voor hij boven ons land „gedropt" werd. Thijs Taconis is bij het vervullen van zijn opdracht gesneuveld. De Prins sprak gisteren woorden van troost tot dè familie. Tot de heer Van Heek zei de Prins o.m. „U restaureerde in Enschede oude gebouwen, schonk gebrandschilderde ramen, een klokkenspel. U schonk ons volk enige unieke natuur- en cultuurmo numenten als het terrein van de Holter- en Haarlerberg en vooral ook het kas teel Bergh (in 's Heerenberg, waar de heer Van Heek woont Red.). Men zal misschien zeggen „U was hiertoe in Maar dan zou ik hierop willen antwoorden: „U deed het dan ook". In de heer De Kanter prees de Prins •ooral het werk van de boekversprelding ïaar die plaatsen in de wereld, waar naar Nederlanders wonen. „Wie zou kunnen denken, dat een fabrikant van ijzerwaren zulk een ver leven cultureel initiatief zou nemen, als ie Tegelse Passiespelen zijn", aldus de Prins tegen de heer Thijssen. „Zolang er mensen zijn zoals u, heeft onze bescha ming zeker nog een toekomst". De heer Jarig van der Wielen was ziek, maar de Prins sprak mevrouw Van der Wielen hartelijk toe en prees haar man om zijn pionierswerk in het Zuid-Oosten van Friesland (Al- lardsoog te Bakkeveen). De Prins begroette verder nog o.m. levrouw Van DijkHendriks, die op Prinsen verjaardag in 1940 het initia- ef nam om bloemen te leggen voor het paleis Noordeinde. Ook oud-burgemees- ~>e Monchy van Den Haag werd toe gesproken. Hij deelde mej. Hendriks en ir groepje destijds mee. dat de politie t zou optreden en dat kostte hem zijn ibtelijk hoofd, zoals de Prins het uit- LABOÜR~HAALT 20 STEMMEN MEER t is de Engelse conservatieven, nu zelfs in volledige vereniging met de Liberalen, weer niet gelukt de Labour- regering ten val te brengen. Met 309 tegen 296 stemmen verwierp het Britse Lagerhuis gisteren een conservatieve motie, waarin stelling werd genomen tegen de houding van de regering ta.v. het plan-Schuman. Een regeringsamen dement. dat om goedkeuring der gevolg de politiek vroeg, werd met 309 tegen stemmen aangenomen. COMMISS1E-1TERSON Trumans besluit houdt in. dat de Ameri kaanse regering een directe daad van aggressie tegen de Koreaanse Volksrepu bliek en tegen China heeft ondernomen. Amerika heefthet Handvest der V.N. „grof geschonden" en gehandeld, alsof er geen V.N. bestaat. (Krankzinniger grof heid kan nauwelijks verzonnen worden. Red.). QUEUILLE GESTRAND Henry Queuille, de radicale ex-minis ter, die eergisteren een informatie-op dracht kreeg, heeft de Franse president medegedeeld, dat hij niet in staat is een nieuwe Franse regering te vormen. Als reden wordt opgegeven, de weigering van de socialisten om tot een nieuw ka binet onder Queuille toe te treden. Pre sident Auriol heeft nu de demissionnaire minister van Landsverdediging, Pleven, verzocht de taak van de Queuille over Explosie in Syrië eist 230 doden In het plaatsje Homs. 130 km ten Noor den van Damascus in Syrië, is een depót met explosief materiaal op een bedrijf van de Iraakse petroleummaatschappij in brand geraakt en in de lucht gevlogen. Ruim 230 personen kwamen hierbij om het leven, terwijl ongeveer 1000 anderen werden gewond. Westerling wil zijn vrouw als getuige Kapitein Westerling heeft gisteren een verzoek bij de Indonesische regering in gediend om zijn vrouw als getuige te doen horen in het tegen hem te Singa pore aanhangige uitleveringsproces. Chef van ATO vrijgesproken van deviezenovertreding Het Haagse gerechtshof heeft var morgen de chef van de Praag-lijn der N,V. ATO van Gend. en Loos. J. A. J. R. vrijgesproken. Hij was door de rechtbank tot f50.000 boete of 2 maanden hechte nis veroordeeld wegens deviezenover' treding. DAT de Belgische mijnenvegers-e! teurs Adrien de Gerlache en Georges Lecointe van 30 Juni tot 4 Juli Rotter dam bezoeken. DAT vijf negerpriesters en vier neger opperhoofden van de Afrikaanse Goud kust Zaterdag in Tegelen de passiespelen zullen zien. DAT Gedep. Staten van Gelderland f 25.000 per jaar vragen voor het bevor deren van de overgang van onrendabele plaatselijke waterleidingbedrijven naar streekbedrijven. DAT de centrale commissie voor de filmkeuring in 1949 2136 films behandel de. 23 niet werden toegelaten, waarvan 9 later toch, maar gewijzigd, en in 76 films coupures werden aangebracht. Landbouwpensioenfonds in moeilijkheden Het Eerste Kamerlid Molenaar (VVD) heeft de ministers Mansholt en Joekes schriftelijk gevraagd of het juist is. het pensioenfonds voor de landbouw moeilijk voorstaat. Hoe is het verklaar baar, dat reeds drie jaren na de opzet het fonds moet worden geconstateerd, dat dat het fonds op de duur niet aan verplichtingen zal kunnen voldoen? Én zal sanering, indien nodig, worden ge zocht in premieverhoging of in verlaging an de aanspraken? zo vraagt hij. Weer 210 emigranten naar Australië Reis werd in korte tijd voorbereid Met de Oranje Nassau vertrokken gis teravond 210 emigranten van Rotterdam naar Tilbury in Engeland, om daar te stappen op de Ranchi, die hen Australië zal brengen. Ongeveer 10 da gen geleden hoorde men dat er Neder landers met de Ranchi meekonden el zeer korte tijd werd de reis vc bereid. Gisteren stapte o.m. een gezin van personen uit Baarn op de Oranje-Nas- maar ook een paartje, dat gister morgen pas is getrouwd. DAT de Ancient Order of Foresters voor Nederland en België een telegram aan de V.N. zond om aan te dringen op het waken voor de vrede. DAT in Arnhem een jaar werd geëist tegen de 21-j. laborant A. van L. te Tiel, die in Geldermalsen een kruidenier met een mes had gestoken, toen deze hem op diefstal betrapte. DAT het Zuidslavische m.s. Zadar (107 meter lang) gisteren in Hardinxveld te water is gelaten. Amsterdam voor- i 100, onder de en graf te onder houden, niet te aanvaarden. DAT B. en W. van Amsterdam 50.000 crediet voorstellen om de achterstallige salarissen van de failliete Efa-Produka- fabieken te betalen. DAT B. en W. van stellen een legaat vai 20 jaar lang t Niet meer dan dertig gasdistributiebedrijven Op het geboed van de openbare gas- joorziening zal gestreefd moeten worden ïaar een aanzienlijke concentratie, zowel vat de productie als de distributie be treft. Tot deze conclusie is de in 1945 inge stelde commissie-Iterson gekomen, welke thans haar rapport aan de jury heeft uitgebracht. Volgens de commissie zou het mini- ium-aantal gasaansluitingen in het al gemeen tussen 30;000 en 60.000 per bedrijf moeten zijn gelegen. Dit betekent das voor het gehele land met een 20- a 30-tal gasdistributiebedrij ven zal kunnen worden volstaan. (Thans zijn er pl.m. 130 plaatselijke gasfabrie ken. - Red.). De helft van de leden der com missie is van oordeel, dat de gas distributie in handen van de grote gemeenten respectievelijk minder grote gemeenten moet worden ge legd. De andere helft daarentegen wil de provinciale electriciteitsbe- drijven tevens met de distributie van gas belasten. De reorganisatie der productie kan, naar het oordeelder commissie, o.m. worden verwezenlijkt door uitbreiding van de bestaande en stichting van nie kolenveredelingsbedrijven, o.a. ter vanging van bestaande gasfabrieken. Verder door exploitatie van aardgas, brandgassen van olieraffinaderijen e chemische en biologische processen ont stane gassen en eventueele aanvoer var gas uit bet buitenland. De commissie beveelt o.a. aan: uitbrei ding van het kolen-veredelingsbedrijf ie Limburg (mijnen), herstel van dat ir Zeeuws-Vlaanderen(te Sluiskil), stich ting van een bedrijf aan het Noordzee kanaal (Hoogovenbedrijf?) en productie concentratie in het gebied van de Maas mond en oprichting van een of meer gas- transportmaatschappijen voor de aanleg en het beheer- van de hogedruk-gastrans- portnetten. Tenslotte meent de commissie er de nadruk op te moeten leggen, dat de zorgwekkende toestand van de gas- industrie het noodzakelijk maakt oi wij ld tot doeltreffende voarzieningen te Trumans besluit Het besluit van president Truman, dat Amerika aan het aangevallen Zuid-Korea militaire dekking en steun zal verlenen, is wel uitermate belangrijk. Amerika heeft het in het Verre Oosten ?r laten komen. Het initiatief lag er geheel in communistische handen en Amerika bepaalde zich tot toezien. anders geworden. Aan het opdringen van het communisme roept Amerika thans een halt toe. Deze gewij- gde houding kwam niet te vroeg. Ze as er des te meer onvermijdelijk om. Twee dagen geleden, toen nisten met hun aanval begonnen i dat Korea wel eer 1 kunnen zijn, een stische proefneming, hoever men zou kunnen gaan en of Amerika ook deze aggressie slikken zou. Was het laatste het geval geweest, dan are dat zeer bedenkelijk, ook en niet et minst voor ons hier in Europa. Amerika heeft het echter niet geslikt. Het heeft nu doen weten, dat het zich <n aggressie niet wenst neer te leg- dat het integendeel aan de kant staat van de aangevallene en dat het dit doet met al zijn militaire mogelijkheden. )at is het belangrijke van dit besluit, t is ook de reden, waarom dit besluit alle democratische landen met in stemming is begroet. Het is een ernstig besluit. Het is niet Dor tweeërlei uitleg vatbaar. De commu nisten weten nu meer dan ooit, waaraan zij toe zijn. Amerika heeft blijk gegeven, niet terug te deinzen voor militair ingrij- het tegengaan van de aggressie. Het laat het niet langer bij mondelinge of schriftelijke vertogen. Moge het communisme zich dit voor gezegd houden. Want het besluit van Truman is ook een belangrijk middel om de strijd, die daar in het verre Korea gevoerd wordt en die zich anders zo ge makkelijk zou kunnen uitbreiden, te localiseren en daarom ook te dempen. iat is ook de strekking van de resolutie, elke door de Veiligheidsraad werd aan genomen. "n deze ernstige dagen moet wel zeer het bijzonder ons gebed tot God uit gaan om recht en vrede op de aarde. Mensen mogen dan besluiten nemen, waarvan 'wij moeten zeggen, dat ze, hoe Ingrijpend ook, juist onvermijdelijk zijn. hoe arm zouden wij zijn, indien wij niet wisten, dat God ons in tijden van zorg en benauwdheid wil zijn tot een toe vlucht en sterkte. 100 Jaar Provinciale wet Koningin spreekt staten 4 Juli toe Omdat hét op 6 Juli 100 jaar geleden Is, dat Koning Willem III de Provinciale Wet ondertekende, zal H.M. de Koningin op Dinsdag 4 Juli om half één over beide radiozenders alle provinciale staten, die dan voor het eerst in nieuwe samenstel ling vergaderd zijn, toespreken. Na de Koningin spreekt de oudste commissaris, nJ. die van Drente, mr dr R. H. baron De Vos van Steenwijk. De uitzending wordt 's avonds na acht uur herhaald. De K.R.O. zal dan een provin cieparade geven en de A.V.R.O. laat de oud-burgemeester van Den Haag, mr S. J. R. de Monchy, de betekenis van de jubilerende wet uitleggen. H.M. de Koningin zal met een per soonlijk woord een gedenkboek inleiden, waarin ook bijdragen zullen staan van de elf commissarissen, de minister van Binnenlandse Zaken e.a. Het eerste ge nummerde exemplaar zal dezer dagen aan de Koningin worden aangeboden en het tweede aan Prinses Wilhelmina. De bekende politie-scheikundige C. J. van Ledden Hulsebosch, wiens kennis bij het onderzoek in misdaden van grote betekenis ts peblefcen, gaat, nadat hij een halve eeuw zijn werk heeft gedaan, van zijn rust genieten. Als twee ruilen, moet één huilen Twee „dames" stapten In het Brabant se Rucphen een café binnen. Ze vertel den, dat zy medewerksters waren van een circus. Daar had men kleine paard- jes, die lezen konden. Want als men de dieren een muntstuk voorhield, waarop het laatste cijfer van het jaartal een 1 was, gaven zij tekenen van herkenning. Daarom wilden de dames gfaag een aan tal muntstukken ruilen. De caféhoudster vond het wel leuk en haalde het geld- doosje te voorschijn.. „Prachtig. Weet u wat, laten we ook wat bankbiljetten ruilen met het cijfer 1 er op, dat zien de paardjes ook". En de caféhoudster spreidde de gehele inhoud van het doos je. een 1700 gulden, over de biljarttafel uit en samen begon men de verlangde briefjes uit te zoeken. Alles verliep in de beste harmonie en de „circusdames" verlieten vrolijk het café, nadat zjj hun consumptie hadden betaald. Ze hadden wel reden" tot vrolijkheid, want enige dagen later ontdekte de café houdster, dat zij voor ƒ790 was besto- Neelje koelde zijn woede door brand De 20-jarige Amsterdamse lederbe werker P. J. J. B werd vanmorgen door de hoofdstedelijke rechtbank veroor deeld tot lVj jaar jeugdgevangenis. Er was'2»* jaar tegen het geëist wegens het in brand sfeken van bet huis van zijn tante in de Quellynstraat. waartoe hij door wraakgevoelens zou zijn gedreven. Ambtsgeheim huisarts verzekerd Zelfs tegenover geneesheer-directeur van ziekenhuis In hoogste instantie is thans uitge maakt, dat het aan een geneesheer-direc teur van een ziekenhuis verboden is aan de huisarts van een solliciterende ver pleegster medische inlichtingen te vra gen, tenzij deze zouden moeten dienen om afwijkingen te verklaren, die bij de keuring gevonden zijn, zonder welke in lichtingen van de huisarts de geschikt heid voor het beroep van verpleegster niet beoordeeld kan worden. Deze zaak is aan het rollen gebracht door een huisarts, die zich op zijn ambts geheim beriep. De geneesheer-directeur nam de sollicitant niet aan. hoewel ze toestemming had gegeven aan haar huis arts om inlichtingen te geven. WEERBERICHT Meer wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt; Matige tot krachtige Zuid-Westelij ke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige motregen. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1