£ciiwrl)e öToumnt Koreaanse klacht, dat Amerikaanse hulp onvoldoende en te laat is „Schending van de vrede voor het Handvest onduldbaar" Suiker en bier minder goedkoop, borrel duurder dan verwacht Veertien jonge Zweden met Vikingschip vergaan Australië heeft 200000 werkers nodig Portier van Metropole-theater door rover neergeslagen Wist (J DINSDAG 27 JUNI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEJNTIËN: t u.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 815S CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stanloastlcfc Is gfirtfeoen oiyn bert in tegljenspoet"' DIRECTIE: F. DrEMER. Val van Seoel kwestie van uien Tyrannie van Wladiwostok tot de Elbe! De laatste stap van Moskou om geheel Azië te beheersen en geringe hoop, dat de Westelijke mogend heden er iets aan kunnen doen. De tweede maal in onze generatie, dat wij een dergelijke gang van zaken medemaken: eerst Hitier en nu Stalin. Ziehier een bouquetje politieke distels, critiek van de wereldpers, naar aanleiding van de oorlog in Korea. Tito voegt er aan toe, dat de Bolsj'e- wistische leiders de hersens der andere communistische kopstukken hebben geketend. Inderdaad, het is bedroevend, maar waar, dat de president van Zuid-Korea de jeremiade moet uiten, dat de crisis te wijten is aan het feit, dat de Amerikaanse hulp te gering is en te laat komt. De tanks, die vlak voor Seoel opereren, veroorzaken een ontredderde aftocht der Zuidelijken. Toch schijnt Seoel nog niet gevallen te zijn, althans spreken dienaangaande de berichten elkaar tegen. Terwijl Reuter meldde, dat Noord- Koreaanse troepen de buitenwijken van Seoel reeds waren binnengerukt en de Zuidelijken de zetel der regering had den verplaatst, schijnt volgens latere be richten, de toestand onzeker te zijn. Syn- ghan Rhee, de president van Zuid-Korea, gaf een andere visie op de gang van za ken als MacArthur. De regering zou zich nog te Seoel bevinden en de Noordelijke aanvallers zouden 18 K M. van de stad zijn teruggeslagen. Toch komt het ons voor, dat de val van Seoel naderende is, en de opperbevelhebber der Noordelijke troepen, generaal Tsjaai Oeng Joeng, richtte tot de Zuidelijken de sommatie, zich onverwijld over te geven. Uit militair-diplomatiek oogpunt is van belang, dat een Amerikaanse jager een Russische jager van het type Jak boven Korea heeft neergeschoten. Het Ameri kaanse vliegtuig had tot taak de evacu atie vanuit het vliegveld Kimpo te Seoel te beschermen, want 200 geëvacueerde Amerikanen zouden naar Zuid-Japan worden gebracht. Tijdens de evacuatie bevonden zich verschillende andere Jak toestellen in de lucht, maar tot omvang rijke gevechten kwam het niet. Oog van Korea op Amerika gericht Wat zullen de Ver. Staten en de Ver. Naties nu doen? Dat is de grote vraag, waarop de wereld antwoord wil hebben. Zijnde Ver. Staten bereid hun eigen strijdkrachten te zenden om de Zuid- Koreaanse troepen voor een verdere moordende omstrengeling te behoeden! Truman heeft wel volledige steun toe gezegd aan de pogingen van de Ver. Na ties, om een eind te maken aan deze „niet-uitgelokte" aanvalsoorlog. Men be denke, dat de „Commissie der Ver. Na ties" voor Korea reeds heeft getelegra feerd, dat het bevel „staakt het vuren' van de woordenrijke Veiligheidsraad per sé niet zal worden opgevolgd. Wat gaat er nu in de eerst volgende dagen gebeuren? Natuurlijk kunnen de Ver. Staten niet krachtig ingrijpen, zon der een certfiicaat van legaliteit, dat dan door de Ver. Naties moet zijn verstrekt. Het hoofd van Truman loopt om en hij! ontvangt geen bezoekers, maar confe-i reert voortdurend met zijn adviseurs over de Koreaanse kwestie. Officieel verklaarde het „Witte Huis", dat de schending van de vrede niet kan worden geduld door landen, die het Handvest van de V.N. steunen. Maar daar staat weer tegenover, dat de Amerik. Re publikeinse Senatoren eenparig hebben besloten: „Dat men niet mag toestaan, dat de aanval op Zuid-Korea de Ver. Staten in een oorlog zou meeslepen." Dit dient men zo uit te leggen, dat deze Amerikanen wel alle mogelijke steun dus militaire inbegrepen, aan Zuid-Korea wenden te verlenen, maar dat de Ver. Staten geenszins de verplichting hebben om in Korea operatief op te treden. De democratische Senator, Tom Conally, zegt het anders: „De democratische lan den kunnen zo nodig buiten de Ver. Na ties om steun verlenen, teneinde de com munistische aanval de kop in te drukken." Inmiddels heeft het Huis van Afge vaardigden een compromis-wetsontwerp tot toewijzing van 653.761.808 dollars voor economische hulp aangenomen, waarvan 50 millioen bestemd is voor Korea. Voorts heeft het Congres aan Zuid-Korea 1.323.000 dollars extra Marshall-hulp toegekend. Daar zullen echter de mannetjes van Tsjai Oeng Joeng bij Seoel niet harder om lopen en meer rijst hebben zij ook niet direct door deze hulpverlening ter beschikking! De 12 leden van de „Commissie der V.N. voor Korea, lopen gevaar in hun hoofd kwartier te Seoel te worden ingesloten En de Amerikaanse militaire missie laat de operaties geheel in handen van het Koreaanse opperbevel en zal zich slechts bepalen tot het overdragen van de uit rustingen. De zwakke legt het loodje Nog enkele reacties: Attlee h?eft in het Lagerhuis op een vraag van Church ill geantwoord, dat de Britse regering er uiterst bezorgd over is, dat deze vredesbreuk juist moest gebeuren m land, dat onder de speciale verant woordelijkheid staat van de V.N. en waat Commissie van de V.N. werkelijk in functie is. De betrokkenen dienen zich de resolutie van de Veiligheidsraad te houden. De bezadigde „Times" oordeelt, nen hier te maken heeft met een beu e uitdaging van de Amerikaanse loed in Oost-Azië. Het Franse socialis tische blad, de „Populaire", waarschm in verband met Korea, de Amerikaan iritse troepen niet uit Duitsland 1 te trekken. De invasie in Kore aldus het blad, zou niet mogelijk ge weest zijn, als daar de Amerikaanse be zettingstroepen gebleven waren. wat schrijft de West-Berlij: „Telegraf": „De Sowjets provoceren o log in het Verre Oosten". Wederom moet de zwakke het loodje leggen! Canada en Korea In het Canadese Lagerhuis hebben de ministers medegedeeld, dat de commu- New Yorkse beurs kraakt Maar goederenmarkt vliegt omhoog Ten gevolge van het oorlogsnieuws uit Korea maakte de New Yorkse effecten beurs gisteren de grootste ineenstorting mede sinds 18 maanden. Er volgden drie erkoopgolven op elkander. In de namid- lag waren er reeds dalingen van 1 tot dollar per aandeel toe. Voedingsmiddelen en industriële mate rialen stegen scherp, evenals rubber, sojabonen, tarwe, mais en haver. Op de effectenbeurs werden pakketten van 35.000 aandelen op de markt geworpen de omzet was een record sinds 10 jaar in 4 millioen aandelen. Toronto ondervond de grootste ineen storting sinds 1929 en boekte verliezen tot 4 dollar. Ook Londen onderging een algemene daling. Amerikaanse waarden daalden scherp. Parijs boekte een koers- van soms 10 procent. De goud- en dollarprijs ging omhoog en voor het eerst verschenen weer zwarte handela- op de straten. Te Londen stegen rubber en tin. Goud steeg evenals te Hongkong, Bangkok en Bombay. De beurzen van Amsterdam, Brussel en Zwitserland waren lager. nistische aanval in Korea een „zeer ern stige situatie" heeft geschapen. Deze kan zelfs noodzaken tot een wijziging in Ca nada's militaire plannen. Brooke Clax- ton, de min. van Defensie, noemde de gisteren aangenomen begroting van 425 millioen dollar een „peuleschil", verge leken bij de kosten, indien een grote oorlog zou uitbreken. Zijn collega van Buit. Zaken, Pearson, moest tot z.ijm leedwezen constateren, dat o.a. de Ver. Staten, Engeland en India te kennen hadden gegeven, dat zij momenteel niet bereid zijn deel te nemen aan een col lectief veiligheidsstelsel in de Stille Oceaan. Na aanneming van nieuw wetsontwerp zijn alle Benelux-accijnzen geünificeerd Op 25 Januari 1949 werd by de Tweede 11,—; de suiker wordt dus goedkoper. Kamer een wetsontwerp ingediend tot J maar niet zoveel als aanvankelijk goedkeuring van het Benelux-verdrag wacht). 5. Evenals de in 1949 ingediende De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft onmiddellijk na het bekend worden van de vijandelijkheden tussen Noord- en Zuid-Korea in een spoed zitting dit nieuwe probleem besproken. De vertegenwoordiger van Zuid-Korea, John Myun Chang, wordt hier begroet door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie. Eerst heden ontvingen wij deze foto langs radio grafische weg uit Lake Success. DRAMA IN KIELER BOCHT Waren op vacantie van Zweden onderweg naar „Rotterdam-Ahoy" HET ZWEEDSE VIKINGSCHIP „Ormen Friske, een open houten boot van ongeveer 6 m breed en 24 m lang, is met 14 arbeiders jongelui tussen 17 en 25 jaar die zich op vacantie van Zweden naar de havententoonstelling „Rotterdam Ahoy" wilden begeven en hier Zondag jl. reeds werden verwacht, in de Kieler Bocht voor de kust van Noord-Duitsland, jammerlijk vergaan. Ruimbagage militairen komt wel terecht Gtta ongerustheid over lang uitblijven. De veelvuldig voorkomende vertra ging in de verzending van ïuimbagage van uit Indonesië gerepatrieerde mili tairen wordt veroorzaakt door twee omstandigheden: sommige brnjenlandse troepenschepen kunnen slechtómbe nerkte mate ruimbagage meenemen, zodat die in andere schepen wordt ver voerd en deze schepen doen evenals sommige Ncdedandse^ aüeen^ Tandjong tegage^it'andere havens moet dan met. andere schepen geschieden Vermissln- ren zijn tot op heden sporadisch voorge EmSr zodat men zich n.ct ongerust behoeft te maken over het lang ultbllj ven van de bagage. Vragen over deze kwesties richte men uitsluitend tot het directoraat verkeers wezen. sectie havens en zeetransport Koninginnegracht 51. Den Haag. die het bovenstaande mededeelt. Een Duitse schipper heeft het totaal doormidden gebroken schip, dat een ge trouwe copy was van de vroegere Vi kingschepen, op sleeptouw genomen naar het eiland Pelhvorm aan de Noord- friese kustj waar, zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities vermeld den, wrakstukken van de achtersteven de lichamen van twee leden der be manning waren aangespoeld. Men ver moedt. dat het schip, dat op 4 Juni uit Zweden vertrok en door lange riemen ;n groot vierkant zeil werd voortbe wogen, door de sterke Westenwinden uit zijn koers is geraakt en vervolgens op ?n zandbank is gestoten. Zestien dagen had de bemanning, die eerst 16 leden telde, doch waarvan er twee eerder van boord gingen, nodig om de Oostzee over te steken Een verslag er van „Het Vrije Volk", die deze meemaakte, maar in Kiel van boord stapte, om bijtijds in Nederland terug te zijn. welk plan zijn behoud blijkt te zijn geweest, vertelde niet te kunnen be grijpen. dat het schip is vergaan. „He' was volkomen zeewaardig, zodat aar boord al de opmerking werd gehoord: die oude Vikings wisten toch wel wat sche- pen bouwen was. Ondanks het open zijn van het schip kwam r toch minder Busreizigers begraven onder zakken zand 16 doden Bij een botsing tussen een kleine auto bus en een oplegger kwamen op Sardi nië 16 personen om het leven. De bus werd begraven onder de oplegger, geladen was met zakken zand. >r over, dan b.v. op een kustvaarder, ■ant deze bodem was zo licht, dat het gemakkelijk met de golven op en neer ging. Het leven aan boord „aldus de verslaggever", was vrij hard, want allen sliepen op slaapzakken op de houten grond. Veel lekker eten was er niet bij en wat er was, was vegetarisch". On danks al die ontberingen vonden de jongelieden, van wie er twee getrouwd waren, het prachtig. unificatie van sommige accijnzen. De Kamer nam de wet aan op 16 Maart 1949, dus op korte termijn, omdat het de be doeling was. dat de nieuwe tarieven op 1 April 1949 in werking zouden treden. Van dit laatste kwam niets terecht. In België kwam er tegenstand tegen, zodat er in ieder geval uitstel men. Het resultaat was, dat de Eerste Kamer in Nederland het wetsontwerp het einde heeft behandeld. Later kwamen de devaluatiegevolgen er bovendien bij, zodat de tarieven geheel opnieuw bekeken moesten worden. De onderhandelingen leidden tenslotte tot de overeenkomst van 18 Februari 1950. Thans heeft minister Lieftinck het op 25 Jan. 1949 ingediende wetsontwerp inge trokken, terwijl een nieuw ontwerp tot goedkeuring van de Benelux-overeen- komst van 18 Febr. 1950 nu is ingediend. Tevens bevat ook dit wetsontwerp de nodige wijzigingen in de Nederlandse accijnswetgeving. In grote trekken zijn deze gelijk aan die, neergelegd in het hierboven genoemde ingetrokken wets ontwerp, doch er zijn min of meer be langrijke verschillen in de bedragen. De voornaamste bepalingen laten wij hier 1. De zoutaccijns van 9,per 100 kg wordt afgeschaft (werd ook in '49 v gesteld). 2. De gedistilleerdaccijns wordt hoogd van 320 tot 596,50 per hl 50 pet (in Ï949 was een verhoging tot slechts 475 voorgesteld; het resultaat zal zijn, dat de borrel aanmerkelijk duur der wordt: een kruik jenever van 38 pet zal i.p.v. 6 ongeveer 8 gaan kosten). 3. De bieraccijns wordt verlaagd Van ƒ3,70 tot gemiddeld ƒ2,26 per hectoliter graad (in 1949 werd een grotere verla ging, n.L tot ƒ1,80 voorgesteld; een en ander betekent, dat het bier wel goed koper wordt, doch niet zoveel als aan vankelijk werd verwacht). 4. De suikeraccijns wordt verlaagd van 29,25 tot 14,— per 100 kg (ook in 1949 werd een verlaging voorgesteld, zelfs tot bevat ook het nieuwe voorstel zetting van de waarborgbelasting gouden en zilveren werken in een w borgrecht, waaronder ook platinawerken zullen vallen. Op 't ogenblik wordt vooi goud 30 per 100 gram geheven. VooiS gesteld wordt, dit te verlagen tot 15,— (in 1949 tot 12,voor zilver zijn deze bedragen: nu 1,50, voorgesteld 0.70 (in 1949 0,60). Voor platinawerken, die niet onder de waarborg vallen, zal het recht ƒ22,per 100 gram bedragen. Wanneer deze wijzigingen in werking zullen treden is nog niet bekend. De Kroon zal dit telkens bepalen, na over leg tussen de drie Benelux-landen. Het thans aan de Kamer ter goedkeu ring voorgelegde verdrag omvat de gelijk making in de Benélux-landen van alle accijnzen en het waarborgrecht. De in het verdrag neergelegde Benelux-tarie- van de tabaksaccijns en de benzine belasting zijn in Nederland al ingevoerd. Min. Schokkings nota Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt heeft minister Schokking zijn, by de kortgeleden ingediende nieuwe begroting van het departement van oor log beloofde, nota inzake het te voerer defensiebeleid gisteren in de minister raad overgelegd. Publicatie van deze nota kan spoedig worden verwacht. Het komt ons dat in dit geval de behandeling va begroting naar alle waarschijnlijkheid korte tijd zal worden uitgesteld, zodat in het voorlopig verslag der Tweede Kamer begroting en nota tegelijk kunnen den behandeld. Nog vorige week maakte Foster Dulles, de republikeinse adviseur van minister Dean Acheson, de oefeningen mee van het Zuid- Koreaanse leger. Dulles (links) be studeert met officieren van de Zuid-Koreaanse troepen de situatie bij de 38ste breedtegraad. Waterschap voor 30.000 bestolen Knoeierijen om directeur te worden Een administrateur van een waterschap t Zevenbergen heeft in vier jaar tijds f 30.000 verduisterd, om daarmee verlies posten te dekken van een aan- en ver koopvereniging van landbouwers. Di< vereniging voer er wel bij en de mar deed dat ook niet voor z'n plezier. Hij hoopte nl. dat men hem vanwege zijn „beleid" tot directeur zou benoemen. De administrateur, J. de L„ heeft zich bij de politie in Rotterdam gemeld, dat hij wist, dat zijn boeken zouden wor den gecontroleerd. Onlangs is nl. ook malversatie ontdekt bij een waterschap in Dinteloord (tot een bedrag van f 14.000; de administrateur. Van O., zit reeds lang in voorarrest) en De L. vreesde, dat zijn handelingen aan het licht zouden komen. De L. zou bovendien als agent M.V.Z. nog een tekort hebben v geveer 7000 gulden. „De Waarheid" Het is precies zo gegaan, als we ge- dacht hebben, met de „berichtge ving" in het communistische dagblad „De Waarheid" over de communistische aanval op Zuid-Korea. De rollen zijn in deze berichtgeving natuurlijk totaal om gekeerd. Als gevolg van „Amerikaanse provocaties" zijn daar nu in Korea „mi litaire operaties tegen de democratische republiek". Natuurlijk zijn het volgens het com munistische dagblad, dat een „speciale berichtgeving" uit het communistische Noordelijke Korea ontvangt, troepen van Zuid-Korea geweest, die de grenzen zijn overgestoken. Daarop heeft „het minis terie van Binnenlandse Zaken" van het communistische Noord-Korea bevolen, „de vijand" terug te slaan. Bovendien heeft de regering van het communisti sche Noord-Korea de regering van Zuid- Korea gewaarschuwd, „dat de volks republiek beslissende tegenmaatregelen zal nemen, indien de schijnregering van Zuid-Korea deze avontuurlijke aanval niet afbreekt". Zo staat het er. En de verdere bericht geving is geheel in dezelfde trant. Men herkent de stijl wel. Want ook in dit op zicht herhaalt zich de geschiedenis. Hitler deed het niet anders. Die beweer de ook telkens weer. dat hij geprovo ceerd werd. En dan nam hij het ene land na het andere. Hij was op zijn manier nog „origineel". Dat kan men van die zelfde verhalen uit Korea moeilijk langer beweren. Toch zouden we de communisten wil len aanraden, maar ^ink met „vredes- manifesten" onder de mensen te werken. Dat leidt de aandacht een beetje af. Hoe brutaler, hoe beter Tragische dood Ook in ons land ls thans op een bokswedstrijd de dood gevolgd. Dertig jaar geleden schijnt dat eveneens te zijn gebeurd en wel tot tweemaal toe. In het buitenland schijnt het meer te gebeuren. De jonge bokser is overleden in de gevolgen van een hersenbloeding. Misschien is het, zo spoedig na dit ernstig gebeuren, te vroeg om hierover opmerking te maken. Aan de andere kant is het juist nu niet overbodig om op gevallen, zoals er zich thans ook in is land weer een heeft voorgedaan, de indacht te vestigen. Wij weten, dat over de vraag, of bok- >n een sport is, verschillend wordt ge oordeeld. In die vraag willen wij ons voor het ogenblik niet mengen. Zij is hier niet in het geding. Zelfs wanneer •derheid zou uitmaken, dat het geen sport is. zouden er toch wel men- :n blijven, die het wel bleven doen. Wat we wel mogen vragen, ls, of het toezicht en in .het bijzonder of de keu ring, vooral de medische keuring, vol doende streng is. Wil men dan boksen, welnu, laat er dan een strenge keuring vooraf gaan. De jeugdige bokser, die thans gestorven is, schijnt vroeger reeds ernstige nederlaag te hebben gele den, die hem in het ziekenhuis bracht. Men verklaart, dat zijn „reactievermo gen" daarbij verminderd was. Sindsdien ia hij de oude man niet meer geworden. Volgens de sportverslaggever van „Het Vrije Volk" i w" Politiejeeps raasden vannacht door Den Haag Indringer verdween met juwelen in tuin van het Vredespaleis O™ (Van een onzer verslaggevers) EVEN OVER HALF TWEE in de afgelopen nacht werden alle radiojeeps •an de Haagse politie gedirigeerd naar het Vredespaleis. Binnen een kwartier was het gebouw omsingeld door een grote politiemacht en kon men beginnen met het „uitkammen" van de tuin rond het paleis. Maar hoe men ook zocht, de man, die even tevoren de nachtportier van het Metropole-theater had neergeslagen en er daarna vandoor was gegaan met de juwelen uit de vitrines in de hall, was nergens te vinden. juwelier van de Thomsonlaan onge merkt openbreken. Maar toen hij zijn zakken volgestopt had, n En op dat ogenblik was juist de nacht portier klaar met zijn werk in de zaal. nu de hall gaan zuigen; dus de rover zorgen, zo gauw moge- de zaal te komen, teneinde door de nooddeuren het gebouw te verlaten. Doch in de doorgang liep hij de nacht portier tegen het lijf Hij sloeg de verbouwereerde man op het hoofd en rende vervolgens naar de De stofzuiger maakte lawaai Het verhaal begint bij een ouvreuse. Na de laatste voorstelling had zij, om on geveer half een, nog een man in de zaal zien lopen en op haar vraag, wat hij daar deed, antwoordde hij, dat hij zijn portemonnaie kwijt was. Nou, had de juffrouw gezegd, zoekt u dan nog maar even, ik zal mijn ogen ook de kost geven. De juffrouw ging na een poosje weg en ondertussen kwam de nachtportier, om met een stofzuiger, die veel lawaai ver oorzaakt, de zaal schoon te maken. De indringer heeft vast geweten, dat die stofzuiger niet bepaald geruisloos werkt, want zo kon hij immers in de hall, waar hij heen glipte, de vitrines van een DAT de Kon. Ned. Mij ter bevordering an de pharmacie 2830 Juni in Arnhem congresseert over de t.b.c.-bestrijding. DAT morgen 30 marine-officieren in Den Helder worden beëdigd. DAT J. B. uit Roosendaal is ge arresteerd wegens 40 inbraken in West- Brabant (scheermesjes, sigaren, zaklan taarns, enz., zelfs spaarpotten van kin- DAT de 26-j. L. v. B. en de 23-j. T. S„ beiden uit Breda, zijn aangehouden we gens 16 inbraken, o.m. in Brabantse land huizen. DAT een aan B. en W. van Bergen op Zoom uitgebracht rapport drie plannen bevat voor landaanwinning op het ver dronken land van het Markiezaat (800 ha in de Ooster-Schelde). DAT de prov. stoombootdiensten in Zeeland over 1949 een verlies boekten van f 1.9 millioen. DAT de St. Jacobstoren in Vlissingen een nieuw carillon krijgt. DAT wetsontwerpen tot wijziging van de rijksbegroting 1950 zyn ingediend, ï.v-m. deelntming in het kapitaal der Hoogovens en financiering van een breedbandwalserij en een blikfabriek in IJmuiden. DAT gedep. staten van Noord-Holland voorstellen, in Tie vac- dr G. Kraus tot geneesheer-directeur van het prov. zie kenhuis bij Santpoort dt enige sollicitant te benoemen, ni. P. van Esoh, genees heer aiaaar. DAT de Oberbürgermeister Müller en de Bürgermeister Wiener van Krefeld enkele dagen in Amsterdam vertoeven. DAT mevrouw J. RiemensReurslag, redactrice van het tijdschrift Het Kind en schrijfster van vele kinderboeken, 64 jaar oud in Amsterdam is overleden. DAT de binnenkomst van het 7700 ton grote Chileense m.s. Maipo in Rotterdam dezer dagen de opening van een geregel de lijn Rotterdam—Chili betekende. DAT de directeur van de veeartseny- kundige dienst. E. J. A. A. Quaedvlieg. Maandag om kwart voor aoht n.m. via Hilversum I zal spreken over de pseudo- i vogelpest i bini kruk geopend worden. De indringer stormde naar buiten en klom over et muur in de tuin van het Vredespaleis. De portier had inmiddels alarm gesla gen en al gauw was er een groepje sen voor het theater op de been. De poli tie werd gealarmeerd, doch In de minu ten, die verstreken tussen de alarmering en de komst van de politiewagens, kon de bandiet best verder gevlucht zijn di de tuin. Desondanks werd alles geruime tijd lang afgespeurd, doch de kerel niet te vinden. Hij heeft 2500 aan j len meegenomen. Het onderzoek gaat ondertussen nog door. De nachtportier, die een beetje van streek was vai klap, moest een wondje boven zijn oog DAT morgen in Bergen op Zoom een parade wordt gehouden van militairen, die na hun elementaire oefening naar de kaderschool gaan. en er tevens een ouderdag plaats heeft. DAT J. v. Hout Zaterdag 65 jaar in dienst is van de houthandel J. Eecen Gzn te Oudkarspel en dan eindelijk het zal laten rusten. DAT de Amsterdamse burgemeester Zaterdag in de Kalverstraat een gedenk steen zal onthullen in het geboortehui! van A. B. Groote. wiens steno-systeem 50 jaar bestaat. DAT het pand Oostdijk 27 te Sommels-. dijk. waar de familie W. Sluij totaal uitbrandde en de niet verzekerc.e inboedel verloren ging. DAT het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort belangrijk zal worden uitge breid en het nieuwe gedeelte f 7 millioen zal kosten, waarvan het rijk f 3 millioen betaalt. DAT minister Mansholt tydens de na- in Noord-Wales wordt voor de aanleg tionale boomkwekersdagen in Opheusden van waterleiding van piastic buizen ge- (2830 Juni) op de eerste dag een proef- o. uik gemaaktDeze buizen zijn beter tuin van de stichting Boom en Vrucht tegen vorst bestand, en kunnen aldaar zal openen. 1 roesten. door de G.G.D. laten verbinden. Prins opende zeemanstehuis in Rotterdam Prins Bernhard heeft gistermiddag de Marconistraat te Rotterdam een nie Engels Protestants zeemanstehuis ge opend. Onder de aanwezige autoriteiten was ook de Britse ambassadeur. Sir Phi lip Nichols, die de Prins voor zijn bereid willigheid dankte. Plastic buizen voor de waterleiding •ordt hij ook bij zijn laatste edstrijd „physiek onvoldoende voor bereid" zijn geweest. •nstige gebeuren met deze smar telijke afloop schijnt ons belangrijk ge noeg toe, om voor de vragen, welke hiér rijzen, attentie te vragen. Daders van elf inbraken gearresteerd Ook overval in Bunnik tot klaarheid gebracht. Elf belangrijke inbraken in Amster dam en de overval op de kas van het veilinggebouw te Bunnik zijn tot klaar heid gebracht door de arrestatie van twee inbrekers, toen zij dezer dagen bezig waren de brandkast van het veiling gebouw Odeon in Amsterdam imet 23.000 gulden er in) te forceren. Ook in Bunnik, waar de kas een be drag van ƒ75.000 bevatte, waren de inbrekers in hun werk gestoord. Een heler, die reeds in voorarrest zat. blijkt nu ook betrokken te zijn geweest bij deze overval. Een deel van het gestolen geld en goed (dat in de duizenden liep) kon worden achterhaald. SPREEUWEN EISEN HUN DEEL VAN DE KERSENOOGST Het aantal spreeuwen, dat het de „kersenkeerders" in de Betuwse bongerds lastig maakt, is dit jaar zeker enige malen groter dan vorige jaren. Ze rich ten op sommige plaatsen, waar de keer- ders minder oplettend zijn of zelfs slapen, grote schade aan. In enkele minuten tijds kunnen de spreeuwen voor honderden guldens aan kersen opeten. Allerlei ver nuftige alarminstallaties worden aange bracht om de vogels te laten schrikken, doch alles went. en op den duur trekken de vogels er zich niets meer van aan. Za moeten toch óók eten? Weinig regen en geen koude (Van onze weerkundige medewerker). De weersvooruitzichten zien er voor deze laatste week van Juni niet ongunstig uit. Hoeuiel het voorlopig niet overdadig warm zal worden, kan het kwik in de middaguren tot om de 20 gr. C. stijgen en in het binnenland nog iets hoger. Wanneer er weer een storing over de Noordzee paseert, kan de bewolking tü- delijk wel weer toenemen, maar de kans op regen blijft voorlopig vrij klein, al zal zy na het midden van de week toe- Behalve het onweersachtige en winde rige weer na de langste dag, geeft het weer in Juni toch geen reden tot mop peren, daar ook nu de temperaturen, hoeuiel niet hoog, toch nog boven het normale blijven. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk .n het Noord-Westen van het land plaatselijk wat motre gen. Meest matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4 22—21.04. Maan 20.31 —2.11. 28 Juni Vit

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1