ïlieuiue £eiitsrl)c (üiourant Oorlogstoestand op Korea gevaar voor de vrede Onwettige en niet- uitgelokte die door Russen aanval gesteund wordt Amerika zendt wapens voor de bedreigde Zuidelijken Verzoek het vuren te staken en troepen terug te trekken Fondsleden elk half jaar naar de tandarts J IV v. - - - frJ T Wist (J MAANDAG 26 JUNI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN i'IËN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8151 HOOFDREDACTEUR: Dr EL DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD .5taatBastlct« Is qfiebtesra tngn bert in tcgtjcaspoct" ONDERGANG VAN ■S WERELDS GROOTSTE SLAGSCHIP ZIE PAG. 3 Krachtproef voor democratische wereld De oorlog op Korea ALARMEREND NIEUWS: Noord- Koreaanse troepen zijn zonder oorlogs verklaring Zuid-Korea binnengerukt. Er heerst oorlogstoestand, het conflict direct van internationale betekenis bedreigt de wereldvrede. Dit blijkt ihet feit dat gisteren de Veiligheidsraad, op verzoek van de Ver. Staten, in spoed' zitting bijeen kwam. Onmiddellijk diende te worden be raadslaagd, welke maatregelen tegen de aggressor kunnen worden genomen, zulks op grond van hoofdstuk VII van he Handvest der Ver. Naties. In de Veilig heidsraad, waar uiteraard de Russen niet aanwezig waren, maar Joegoslavië wel werd full speed een Amerikaanse resolu tie ingediend en aanvaard met de eis dat direct de vijandelijke troepen ui. Zuid-Korea zouden worden teruggetrok ken. Hieraan was nog voorafgegaan, dat de „Commissie uit de Ver. Naties" in Koreg, aan beide partijen verzocht had, het vuren te staken. Voor het verloop der krijgsverrichtin gen verwijzen wij naar de desbetreffende berichten, elders in dit nummer. De troepen in N- Korea zijn numeriek sterker, beschikken over meer gemecha niseerde eenheden en vliegtuigen. Van- daar dat Z-Korea onmiddellijk een alarmkreet heeft doen horen voor het J zenden van wapens. Seoel, de hoofdstad 't Verklaarde uitzicht van Z.-Korea, wordt direct bedreigd, de troepen van de aggressor zijn de nivier overgetrokken, die feitelijk de laatste barrière vormde. Hevige gevechten zijn aan de gang en deze, door de Sowjets geënsceneerde actie, betekent een krachtproef voor de Amerikaanse politiek in Azië. Merk waardige coïncidentie: een dag tevoren vertrokken de Amerikaanse minister van Defensie, Johnson, Bradley uit Tokio naar Washington, een studiereis inzake het Verre Oosten Terwijl Johnson"verklaarde,"'datr de vei ligheid der Ver. Staten staat of valt met de posities Welke zij in het Verre Oosten bezet houden,, verklaarde Dean Acheson, de Amerik- min. van Buit. Zaken, dat geen wijziging zal worden gebracht de Aziëpolitiek en geen militaire hulp aan Formosa gezonden. Bradley en Johnson brengen Washington hun rapport uit, rr de Veiligheidsraad is reeds in spoedzit ting bijeen. Niet over het brandpunt Formosa, niet over' Japan, niet Indo-Ghina, niet over Berlijn, maai Korea. Eén ding staat vast. va: terugtrekken der Amerikaanse bezet tingstroepen in Japan zal voorlopig geen sprake zijn. De Russische klauw Wie op de kaart ziet, ontdekt, dat het schiereiland Korea als een duim aan de hand van Azië naar Japan is gericht en daarvan slechts door de Straat van Korea gescheiden. Het Noordelijk deel van Korea sluit aan bij Mandsjoerije en nooit hebben de Russen hun aspiraties om Korea tot permanent penetratie- gebied te maken willen opgeven. Korea werd in 1910 bij Japan ingelijfd en was een begeerd bezit vanwege de bodem rijkdom, terwijl het ook strategisch de aandacht trok. Na de atoombom op Hirosjima, volgde voor Korea een partiële bevrijding. Ech ter bleef ook hier een rode draad door het grondgebied lopen: er ontstond een splitsing in Noord en Zuid-Korea- In het Zuiden deelden de Amerikanen de lakens uit en doseerden de „democratise ring", zoals zij die voor Japan hadden voorgeschreven. Noord-Korea werd de zegeningen van het communisme deel achtig, omdat de Sowjets er zeggenschap hadden. De Koreanen zelf hebben er steeds voor geijverd weer 'n en onverdeeld Korea" te worden. Het was Marshall, die er indertijd de Rus Molotof op wees, dat Korea maar matig geprofiteerd had van de schikkingen, die te Yalta en later te Moskou werden getroffen. Wat is er te recht gekomen van de beoogde onaf hankelijkheid van Korea, die gegaran deerd zou worden door Amerika, Rus land, Engeland en China? Ondanks de Russisch-Amerikaanse „Commissie van samenwerking" in Korea, is er van die onafhankelijkheid geen spaan terecht gekomen en in de commissie zelf kwam het tot een breuk. In wezen werd Noord-Korea een Sowjetstaat en Zuid-Korea kreeg wel een „democratische" volksvertegenwoordi ging, maar die voortdurend gehandicapt werd door de rode aanhangers van Mos kou. Het zijn als overal in de „wrijvings- gabieden" ter wereld, de Russen gé- weest, die permanent obstructie heb ben gevoerd. Uit vrees, dat na het einde van de voogdij over Korea, welke slechts vijf jaar zou duren, dit penetratie-gebied voor hen verloren zou gaan, hebben zij ieder compromis ge torpedeerd. Hoeveel nota's over de „kwestie- Korea" zijn er in de jaren na de oorlog niet gewisseld en men ziet maar weer, tot welk een perfide „surprise" de Rus sen in staat zijn- Zij stellen Amerika voor een „fait accompli"! Volgt nu de I aanval op Formosa, het aangekondigde Noord-Korea heeft aan Zuid-Korea formeel de oorlog verklaard. Troepen van het communistische Noord-Korea staken Zondagmorgen om vier uur op vele plaatsen de 38ste breedtegraad over, de grens vormende tussen het Noordelijk en Zuidelijk gebied, terwijl ook aan de Oostkust van Zuid-Korea landingen werden uitgevoerd. De communistische troepen slaagden er onmiddellijk in verscheidene plaatsen te bezetten, staken de rivier de Imjin over, maar moesten voorlopig-halt houden voor Seoel, dat de hoofdstad van Zuid-Korea is. Het vliegveld van Seoel, Kimpo ge naamd, werd door gevechtsvliegtuigen van het type Jak beschoten. Ook werd een Amerikaans transporttoestel, dat zich op de grond van Kimpo bevond, aangevallen en met machinegeweren bestookt, In het Amerikaanse toestel bevonden zich 11 journalisten, maar geen der inzit tenden werd gewond. Volgens ongecontroleerde berichten, zouden minstens 4000 man bij de gevechten gesneuveld zijn, benzinetanks in brand gestoken en jeeps aangevallen zijn. De Jakvliegtuigen, die boven Seoel verschenen, droegen geen kentekenen. Reeds zou er sprake zijn van een succesvol „tegenoffensief" van de Zuid-Koreaanse strijdkrachten. Amerikaans prestige op het spel KOREA DE NIEUWE STAAT IN AZIË Van de zijde der Zuid-Koreaanse rege ring wordt te kennen gegeven, dat de situatie langs de gehele linie verbetert le aanvaller tot circa 40 km de hoofdstad Seoel teruggedreven Het is komen vast te staan, dat de Noord-Koreanen gebruik maken vi door Russen opgeleide en uitgeruste di' sies. De invasie in Zuid-Korea neemt h karakter aan van een volledige oorlog kan de internationale vrede en ligheid direct in gevaar brengen. Volgens de eerste schattingen i sterkte van de Noord-Koreaanse troepen 140.000 man en bestaat het leger der Zuidelijken uit totaal 96.000 ge wapende manschappen, maar zij be schikken ook nog over 45.000 man poli tie. Mechanisch-technisch zijn de Noor- delijke troepen veel beter uitgerust c generaal Omar J hebben ook veel meer vliegtuigen. De ,r--u; Noordelijken krijgen bovendien de. steui van £uerillatroepen. Dé militaire Amerikaanse „Advies commissie", die zich sinds- het terugtrek ken der Amerikaanse troepen nog in Zuid-Korea bevindt, en uit ongeveer 500 man bestaat, houdt zich buiten de strijd. Steden als Ongjin, Pochon en Kaesong werden vrijwel zonder veel tegenstand door de Noord-Koreanen veroverd. Aan de kust was Kongnoeng het centrun gevechten en hier landde een Noord- Koreaanse vloot van 20 schepen. Treinen, die in Zuid-Korea naar Noorden rijden, zitten vol soldaten, naar het front trekken. Het land is in oorlog endirect was er in Seoel al geen rijst te krijgen! I offensief in Indo-China. en straks verheviging van de „koude oorlog" in Berlijn? De Russische sfinx steekt plotseling een klauw uit. MacArthur krijgt thans gelijk en moet op bevel van Washington, van Japan uit. Zuid-Korea op intensiev< wijze van wapens voorzien. Truman vloog naar Washington terug De Amerikaanse regering reageerde onmiddellijk heftig op de gebeurt sen in Korea. President Truman onder brak zijn weekend in Independence vloog naar Washington. Ook Dean Acheson kwam van zijn farm in Mary land terug. Aan Trygve Lie werd ver zocht, zonder verwijl de Veiligheidsraad n te roepen. Truman wees op het gevaarlijke voor de internationale s" maar achtte aanvankelijk de stand niet verontrustend. Hij ging onmiddellijk in conferentie iet de ministers, Acheson, Johnson, de drie ministers der strijdkrachten, commissie der stafchefs, onder wie gene raal Bradley. In Japan kreeg generaal MacArthur opdracht van Washington en spoedigste wapens naar Zuid-Korea e zenden en reeds zouden de eerste •oorraden in Amerikaanse transport vliegtuigen naar Zuid-Korea onderweg Zulks geschiedde, in antwoord op het ïrzoek van de president van Zuid- Korea, Syngman Rhee. Amerikaanse militaire waarnemers vertrokken uit Japan naar Korea. Alle Amerikaanse vrouwen en kinderen zullen uit Korea worden geëvacueerd. Wij herinneren er aan. dat reeds id Juni 1949. toen de Amerikaanse bezet tingstroepen zich uit Zuid-Korea terug trokken, er zware gevechten uitbraken op de 38ste breedtegraad tussen contin genten der legers van beide staten. Het land is ongeveer even groot als Engeland :lt een bevolking van 8 millioen in Noord-Korea en 19 millioen inwoners in Zuid-Korea. Laatstgenoemd gebied werd een repu bliek. nadat er in Mei 1948 algemene ver kiezingen werden gehouden. In December dat jaar verklaarden de Ver. Naties met 46 tegen 6 stemmen, dat er slechts één wettige regering in Korea was, name lijk die van Zuid-Korea. Practisch waren reeds sinds lange tijd schermutselingen langs de grens tussen Zuid en Noord ge- Hatta onzijdig inzake Korea Naar aanleiding van de oorlog Korea heeft Hatta verklaard, dat Noord- Korea onder Russische protectie en Zuid- Korea met Amerikaanse hulp is ge vormd. De oorlog is dus een zaak in de koude oorlog tussen die twee grote mo gendheden. Stelling nemen zou voor de Indonesische regering voorbarig en nut teloos zijn. Korea zal wellicht door Japan, d-w.z. de Amerikaanse invloeds sfeer beschouwd worden als een pistool op de borst. Eveneens bestaat de moge lijkheid, dat hier een tweede „Spaanse oorlog" ontstaat. Voor Indonesië ii l binnenlandse taak het dringendst. Amerikaanse functionarissen beschou wen de gevechten in Korea als de eerste duidelijke militaire operatie, ter beproe ving van de weerstand en de kracht der niet-communistische wereld. Het Ameri kaanse prestige en leiderschap staan op Natuurlijk zal men in het belang van de wereldvrede trachten de strijd tot het gebied van Korea te beperken. Slap op treden moet voorkomen worden, want daardoor zal het prestige van de Sowjel- Unie of de vrees voor haar macht stijgen. Het is immers zeker, dat Noord-Korea hulp zal krijgen van de Sowjet-Unie en het communistische China, aldus waar nemers te Londen Van belang is ook, dat het Kremlin steeds geweigerd heeft het bestaan van de commissie der Ver. Naties voor Korea, te erkennen. Zuid-Korea mag niet worden prijsgegeven, want dit zou o-.a. bij de Amerikaanse republikeinse partij de heftigste, reacties verwekken. De wereld werd opgeschrikt door een „volkomen onwettige en niet-uitgelokte De toestand wordt slechter Volgens een later ontvangen Reuter- bericht uit Tokio, is naar het oordeel van gezaghebbende, geallieerde kringen, de toestand in Korea veel slechter geworden. Dit zou er dus op wijzen, dat het Zuid- Koreaanse ..tegenoffensief" nog niet veel effect sorteert. Het hoofdkwartier van MacArthur spreekt zelfs van een „uitge breide invasie" en stelt vast, dat de Noord-Koreanen reeds 70.000 manschap en 70 tanks in de strijd hebben ge worpen. Onder de aanvallers bevinden zich vier legerdivisies en drie brigades van de grenspolitie. Ruim twintig Noord-Koreaanse ge vechtswagens zün doorgestoten in de Potsjou-Oeijongboecorridor en bereikten een positie, slechts weinige kilometers ten Noorden van de Zuid-Koreaanse hoofdstad. De Zuid-Koreaivn brachten daarop „zelfmoordbrigades" in het vuur, die tus sen de 12 20 tanks wisten te vernietigen. Zuid-Koreaanse vliegtuigen stelden 2 tanks buiten gevecht. Vrijwillig en verplicht verzekerden, die hun gebit niet ieder half jaar li troleren, de z.g. niet-gesaneerden, zullen meer moeten betalen voor bepaalde ten tandheelkundige hulp. De ziekenfondsraad heeft dit besluit ?nomen in verband met de financiële toestand van de fondsverzekering Dr de verzekerden een grotere prikkel scheppen hun gebit door een geregel de controle in goede staat te houden. De niet-gesaneerden zullen voortaan i alle gevallen de kosten v muwbehandeling moeten betalei De Nederlandse maatschappij vordering der tandheelkunde heeft de tandartsen echter verzocht in die geval- berekenen dan ze vroe ger ontvingen, dat is in de meeste ge- allen ƒ6.50. Voorts zullen niet-gesaneerde verzeker- len van dertig jaar en ouder voor een vulling een bijbetaling van ƒ2.— ver schuldigd zijn in plaats van het tot dus verre geldende bedrag van ƒ0.50. De erzekerde moet de tandarts een bewijs kunnen tonen, waaruit zijn leeftijd blijkt. Niet-gesaneerden beneden 30 jaar blijven 0.50 per vulling betaling. Gesaneerden krijgen vullingen gratis. Verder is de bijbetaling v zekerde, die gedurende ten half jaar verzekerd is, voor een volledig kunstgebit van 45 tot 55 en voor een onder- of bovengebit, van 11 tot en met 14 elementen, van 25 tot 30 gulden ver hoogd. Verzekerden, die gedurende kor- tijd dan een half jaar zijn verzekerd, ;ten ook reeds thans hogere bijbeta lingen doen dan verzekerden, die ten minste een half jaar zijn verzekerd. De bijbetalingen van eerstgenoemden zijn uiteraard eveneens verhoogd. De verzekerden hebben voortaan geen recht meer op een bijdrage van het zie kenfonds in de kosten van reparaties kunstgebitten behalve voor wat be treft het aanbrengen van een nieuwe kunstharsbasis aan een boven- of onder- gebit en de uitbreiding'van een kunst met Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen Gerechtigd tot militaire en economische sancties, alsmede directe steun aan Zuid-Korea Op verzoek van Amerika, kwam gisteravond de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen. Vanwege de Chinese kwestie schitterden de Russen door afwezigheid, maar Joegoslavië was wel aanwezig. Met 9 stemmen vóór, geen tegen en één onthouding, namelijk de stem van Joegoslavië, werd een Amerikaanse resolutie aangenomen. Hierin worden de Noord- Koreaanse autoriteiten dringend verzocht het vuren te staken, terwijl de vijandelijke strijdkrachten zich moeten terugtrekken achter de 38ste breedtegraad, de grens vormende tussen Noord- en Zuid-Korea. Op de uitvoering van dit besluit moet de commissie der Ver .Naties op Korea toezicht houden. Vastgesteld werd, dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten de vrede hebben geschonden. Na de spoedzitting werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. De bijeenkomst van de Veiligheids- Koreaanse oorlog raad werd geopend door de voorzitter Sir Benegal Rau van India, waarna de Secretaris-Generaal der Ver. Naties. Trygve Lie, het woord nam. Hij wees erop. dat de ontstane toestand in Korea een ernstig gevaar betekent voor de in ternationale vrede en onmiddellijk maatregelen moesten worden getroffen. Noord-Korea ging tot militaire actie- ?r. schond het Handvest, handelende strijd met Hoofdstuk VII. De Amerikaanse gedelegeerde. Gross, die Austin verving, gaf daarna een over zicht van de situatie op Korea, waarna hij bovengenoemde resolutie indiende. Ook de Britse afgevaardigde zag in do invasie een bedreiging van de wereld vrede. Na de hervatting van de bijeen komst want zij werd een half uur verdaagd kwam de Joegoslavische afgevaardigde aan het woord. Hij ver klaarde, niet zijn steun te kunnen ge ven aan de Amerikaanse resolutie en stelde voor een vertegenwoordiger van Noord-Korea uit te nodigen, om eerst het tegenovergestelde standpunt te ho- Joegoslavië stelde toen een resolutie waarin ernstige bezorgdheid wordt geuit over de oorlog op Korea en om een onmiddellijke wapenstilstand werd gevraagd. In de Amerikaanse resolutie wordt een beroep gedaan op alle leden der V.N. hulp te verlenen bij het uitvoeren van deze resolutie en zich te onthouden van het geven van hulp aan de Noord-Ko reaanse autoriteiten. Men verwacht te Lake Success, dat de Amerikaanse rege ring morgen de V.N. zal verzoeken, eco nomische en eventueel militaire sancties tegen Noord-Korea te nemen, indien het communistische bewind aldaar weigert, de order „staakt het vuren" na te komen. Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen verklaarden, dat de Ver. Staten of elk ander lid der Ver. Naties, gerech tigd zouden zijn. overeenkomstig de be palingen van het Handvest, hulp van militaire of andere aard aan de Zuid- Koreaanse regering te verlenen. Geen enkele functionaris van de Ver. Naties verheelt de ernst van de toestand. De krachtproef voor de betrekkingen Oost en West. veel ernstiger zelfs dan de blokkade van Berlijn in 1948. Geeft men Zuid-Korea prijs, dan zou immers het voorbeeld van Korea spoe dig gevolgd worden in Vietnam, Siarn, Malakka. Birma, Thibet enkomt straks ook -Indonesië niet aan de beurt, om een prooi te worden van de Russi sche machtsbegeerte? Vermelden wij nog, dat de bevelheb ber der Zuid-Koreaanse strijdkrachten persoonlijk heeft verklaard, dat hij op Noord-Korea tanks uit de Sowjet-Unic en manschappen afkomstig uit Siberië heeft gezien. Anders moeten ze dieper in de beurs tasten i nieuw element of r Straks 200 ha nieuw land bij Anjum En 109 ha uit de Waddenzee bjj Oostdongeradeel Er is een plan gemaakt om ongeveer 200 'ha nieuw verworven land 'benoorden Anjum (Fr.) in de Waddenzee irr te dijken, alsook om 140 ha land, dat al door zomerkade wordt beschermd, volle dig in te dijken. De kosten van het ge hele plan bedragen ongeveer 1.347.000 gulden. De cultuurtechnische dienst heeft subsidie van 75 procent toegezegd. De rest wordt betaald door twee water schappen. Door de indijking zal het onderhoud in de aanwassen eindigen. De hogere opbrengst van de beweiding wordt ge schat op 58 000 gulden. Indijking is ook an betekenis voor een betere bescher ming van de zeedijk, die verhoogd zou moeten worden als de zomerdijk niet zou •orden aangelegd. Ook het waterschap Het Noorden in Oostdongeradeel wil 109 ha kwelder in dijken. Vordering van auto's wordt voorbereid Geen reden voor ongerustheid. Evenals vroeger In vredestijd, worden ook thans weer aan verschillende eige- aren van motorrijtuigen van overheids- ege lastgevingen uitgereikt, waarbij bepaalde motorrijtuigen worden aange- welke ingeval van een eventuele mobilisatie tet vordering moeten worden aangeboden. De uitreiking van deze lastgevingen houdt verband met de normale mobili satie-voorbereidingen, die door het ministerie van Oorlog worden getroffen. De daadwerkelijke vordering van de motorrijtuigen, welke in de lastgevingen zijn vermeld, zal slechts geschieden in dien in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, een buitengewone oproeping van dienst plichtigen plaats heeft. KONING LEOPOLD WEER IN GENèVE Koning Leopold, is van zijn bezoek aan teruggekeerd. len. De nieuwe regelingen treden op 1 Juli in werking. De kosten van de tandheelkundige ver zorging van verplicht- en vrijwillig-ver- zekerden hebben in het jaar 1948 voor de algemene ziekenfondsen bedragen 11,2 millioen gulden, dit is 24 percent meer dan in het jaar 1947. De besparing voor de fondsen als gevolg van de hierboven vermelde maatregelen wordt op ruim 214 millioen gulden geraamd, voor beide groepen verzekerden Geen grond voor jonge Limburgse boeren Velen zullen moeten emigreren Er zijn in Limburg al 3800 personen boven 25 jaar, die in land- of tuinbouw of veeteelt geen bestaan meer kunnen vinden. Elk jaar komen daar 2000 per sonen bij. Het verlies aan land door woningbouw, industrialisatie en wegen aanleg wordt in Limburg per jaar tot 1958 geschat op 4500 ha. In ruilverkave lingen. ontginningen etc. wordt geen voldoende compensatie gevonden Ged- staten willen dan ook de emigratie-cur sussen, die er gegeven worden, met f 5000 steunen. Korea In Korea zijn Zondagmorgen troe» pen van het communistische Noor delijke gedeelte de grens tussen Noord en Zuid-Korea overgestoken. Daarmede is de jongste communistische aggressie een feit geworden. In Nederland en elders lopen de com munisten met formulieren, waarop men door zijn handtekening kan verzekeren, dat men zoveel, voor de vrede voelt. Zo werkt het communisme. Men heeft de mond vol van de vrede en tracht met al lerlei mooie woorden de mensen te mis leiden. Maar op hetzelfde ogenblik stelt men in Korea geweldige legers op. die men dan op de prille Zondagmorgen de grens laat overschrijden. En intus sen schreeuwt men moord en brand, wan neer in Nederland énkele Omroepvereni- gen een musicus, die zich in dit kwalijke spelletje als propagandist laat gebruiken, van de microfoon wenen. Wij leven in een tijd van wat wel „de koude oorlog" genoemd wordt. Al spre kende van en opwekkende tot vrede tracht het communisme zijn positie overal ter wereld te versterken. Het tracht zoveel mogelijk invloed in de wacht te slepen met vermijding zoveel mogelijk van al te openlijke conflicten. In feite geldt dit ook Korea. Noord- Korea is Rusland niet en Zuid-Korea is Amerika niet. Maar Noord-Korea is door Rusland bezet geweest en Zuid-Korea door Amerika en beide landen zijn zich ongemeen voor Korea blijven interesse ren. Daarom kunnen beide landen het geen thans in Korea gebeurt, als een „testcase" beschouwen. Voor beide landen geldt dat „de koude oorlog" in een nieuw stadium is getreden. Maar voor Korea zelf en voor de arme bevolking van dat land geldt. dat. na de communis tische aanval „de bete oorlog" er woedt, met al zijn verschrikking. Vandaag zal ook in ons land de com munistische pers wel weer verkondigen, dat Noord-Korea bezig is Zuid-Korea te „bevrijden". En men zal wel doorgaan, met „vredesformulieren" te leuren. Maar het wordt langzamerhand toch wel een walgelijke vertoning. 1*. 4 «JgS Italië per- auto te Genève DAT het Vrijz. Chr. jeugdcentrum C. S. Oolgaardthuis te Arnhem tevens een vormingscentrum voor jeugdleiders zal worden. DAT Gedep. Staten van Friesland voor stellen, de bedijking van het Zwette- gebied te combineren met die DAT de Friese journalisten en de Leeuwarder gemeenteraad Donderdag een voetbalwedstrijd zullen spelen t.b.v. het clubgebouw De Stins. DAT het Tilburgse politiejnuziekkorps Zaterdag f 1100 bij elkaar blies voor het door de windhoos zo getroffen Willem stad. DAT op 13 Juli halverwege de weg waterschappen Goingahuizen, Henswouae jvan Grave naar Cuyk (Beerse overlaat) en Sorremorsterpolder, waardoor het ge-een meter hoog monument zal wor- zamenlijk aantal kilometers winterdijk jden onthuld ter herinnering aan de strijd van 38 tot 18 kan worden teruggebracht, tussen mens en water. DAT een bouquet bloemen zonder DAT tijdens de viering van het 425- naamkaartje, hetwelk de commissaris der jarig bestaan van Sneek (10—15 Juli) er Koningin, E. H. Ebels, op de eerste dag o.m. een beiaardierwedstrijd om het Ned. van het Koninklijk bezoek aan Gronin-j kampioenschap wordt gehouden, gen t.g.v. zijn verjaardag ontving, later u. van de Koningin en de Prins afkomstig i DAT de rU«controleur van het verkeer bleek te zijn. ,s- Roos is overgeplaatst van Alkmaar naar Rotterdam. Groningen DAT Gedep. Staten voorstellen een vierde bij te dragen de kosten van de bouw van een nieuwe kliniek van het academisch ziekenhuis. nAT Hengelo in de Berflo-Es 300 wo ningen gaat bouwen, waarvan 100 met verminderde rijksbijdrage. DAT staatssecretaris Fockema Andreae in de gerestaureerde vleeshal van het Middelburgse stadhuis een Zeeuws oor logsmuseum heeft geopend- DAT Zaterdag de gouden Bakhuis Roo- zeboom-medaille van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen is uitge reikt aan de scheikundige dr W. Hume- Rothery uit Oxford. DAT B. en W. van Maastricht in het Noorden van de stad zes sportvelden, een openlucht-zwembad, kinderspeeltuinen cn plantsoenen, alsook een stadion willen la ten aanleggen (totale kosten zes ton). Zal in Grasmbergen olie worden gevonden Productieproef kan beginnen Na een ingespannen arbeid gedurend< een kleine acht maanden heeft de Neder landse Aardolie-Maatschappij thans bij haar diepboring in Gramsbergen het stadium van de productieproef bereikt. Het kan nog enige tijd duren alvorens resultaten bekend zijn. De gehele apparatuur is voor dere proef al aangebracht. Er wordt voorzichtig gewerkt- Voor het geval gas onder hoge druk wordt gevonden, zijn boripg zijn hoge pijpen neergezet, waar-' heen het gas zal worden geleid en veilig verbrand. In dat geval zal men dus een grote vlam' over het land in dit Drents- Overijsselse grensgebied zien flakkeren. De boring in Gramsbergen is er een uit een serie diepboringen, die de N.A.M. op het programma heeft in deze omge ving en die over enkele jaren zullen moeten uitwijzen, of daar aardoli aardgas in nuttige hoeveelheden Hagelschade van 3 ton in Ossendrecht Ook volgend jaar geen vruchten aan di bomen De schade, die de hagelbuien vorige week in Ossendrecht «N -Br.) hebben, wordt geschat op 250 a 300 000 gulden. De ongeveer 30 land- en tuinbouwers, wie dit betreft, waren vrijwel niet tegen hagelschade verzekerd en de hagel be tekent voor hen dan ook een grote ramp. Eerst thans is gebleken, dat ook het nieuwe z.g. vruchtenhout in de boom gaarden geheel is vernield, zodat ook voor het volgende jaar geen of slechts zeer geringe opbrengst kan worden verwacht. De gewassen in hot getroffen gebied een strook van 800 m breedte en 4 km lengte geven een troosteloze aanblik Het gemeentebestuur tracht Kassier sloot loket voor neus van rovers De kassier van de boerenleenbank in Haarlem moet een mensenkenner zijn. Zaterdag zag hij drie jonge lieden bin nenstappen. De kassier dacht aan aller lei roof-verhalen en sloo: onmiddellijk her loket, voor de neus van de drie he ren. Die waren kennelijk zo beduusd, dat ze het hazenpad kozen. In een even tevoren gestolen auto gingen ze er van door. Anderhalf uur later werd de wa gen in Heemstede teruggevonden. Het signalement van de daders is bekend. OMGESLAGEN ROEIBOOT IN NOORDZEE Een kilometer ten Noord-Oosten van Margate aan de kust van Engeland zag een Brits schip een omgeslagen roeiboot drijven, met een rode onderkant en gele zijkanten. Nederland bouwde voor Brazilië baggermaterieel Vier motorhoppers, die op Nederlandse werven zijn gebouwd, vertrokken dezer dagen naar Brazilië. In Maart 1949 wa- ze besteld. Over enkele weken zul len ook een baggermolen en een 150-tons drijvende kraan naar Brazilië worden gesleept. WEERBERICHT Matige wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest matige Zuid westelijke wind. Overwe gend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Iets hogere temperaturen. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN --- Dinsdag: zon 4 21—21.04. Maan 19.11— getroffenen schadevergoeding te krijgen. 11.38 uur. 29 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1