ïlieuiue gtihsctfi (fiburant „Old Fort Henry" en „Whisky Ysland" Cultureel schandaal in het Haagse Gemeentemuseum Gemeentebestuur gaf 1000.- voor waardeloos prul Positie van Frans kabinet zal plan-Schuman niet remmen Vijfduizend oudjes meer onder noodwet-Drees Een Republikeinse bedreiging van Nieuw-Guinea Wist U ZATERDAG 24 JUNI 195B BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4^0 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. Een en dertigste jaargang No 8153 OIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken »Staat*asiir4 H «Mima mgn (urt ia icgfieaspoa" Rumoer om een tekening De activiteit van het Haagse gemeentebestuur op kunstgebied kan zeker geprezen worden. Reeds meermalen is deze na de oorlog tot uiting gekomen, niet het minst door de instelling van de jaarlijkse lacob Maris- prijs, welke gisteren door burgemeester Schokking voor de Grafische Kunst en de Tekenkunst in het Gemeentemuseum werd uitgereikt. Van de 106 inzendingen werden er 17 goed bevonden voor expositie. De prijs 1000.ging naar P. Ouborg en aan Wim Beuning en Henk Berserik werd ieder een materiaalprijs van 300 uit gereikt. We twijfelen niet aan de goede bedoelingen van het gemeentebestuur om de kunst en de kunstenaar te steu nen. Na de oorlog is er door de Overheid steeds meer waardering voor de kunst gekomen. En deze waardering is dan gistermiddag weer tot uiting gekomen bij de toekenning van de Jacob Maris- prijs. Maar we twijfelen er wel aan oi het Haagse gemeentebestuur de verant woording van de uitslag der jury op zich wil Het zou ons een goed ding waard zUn, Indien het gemeentebestuur zich hierover openlijk uitsprak. Want het is toch niet meer en niet minder dan een cultureel schandaal, wat in het Gemeente-Museum is geschied. De tekening ..Vader en zoon" (krijt t waterverf) van P. Ouborg is een van ergste en waanzinnigste prullen, die v de laatste tijd op het gebied van beeldende kunst gezien hebben. Enkele dwaas dooreen gegooide krabbels var een kinderhand moeten „Vader en zoon' voorstellen en voor deze openlijke de monstratie van impotentie betaalt de ge meente dus alle Hagenaars 1000. Geen wonder dat er onder de talrijke Militairen begroet in stromende regen Onbarmhartig stroomde de regen neer op ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerk, minister Schokking en luit.- kolonel P. H. Lach de Bère. die resp. namens de Koningin, de Regering en Prins Bern hard gistermiddag in Rotter dam de 1400 militairen verwelkomden, die met de General J. H. Mac Rae waren aangekomen. Toen de debarkatie begon, werd het droog. Op het schip was alles naar wens ge gaan. In Aden liet men een militair met blindedarmontsteking achter en bij Port Said deed zich een geval van blindedarm ontsteking voor, dat zo acuut was. dat aan boord geopereerd moest worden. Deze militair kon gisteren het schip al weer te voet verlatte. Amapoora komt Dinsdag al Het s.s. Amapoora, dat met 650 passa giers uit Djakarta naar Amsterdam onderweg is. wordt thans niet 29 Juni, doch Dinsdag 27 Juni al verwacht. aanwezigen grote ontstemming heerste. Zo erg zelfs, dat een van de inzendsters, Miep de Leeuwe, wier pastel goed was bevonden vóór expositie, terstond haar werk liet verwijderen als protest tegen deze uitspraak van de juryleden: W. Jos. de Gruyter (voorzitter), J. C. Ebbinge Wubben, Debora G. Duyvis, W. J. Rozen- daal en Harry Verburg. Afgezien va kwaliteit van het werk van Miep de Leeuwe moeten we haar om deze daad toch huldigen en het ware goed geweest indien ook de andere exposanten, van wie het grootste deel eveneens ontstemd was. eenzelfde gedragslijn hadden ge volgd. Een houtskooltekening als „Bar bara" van Paul Citroen en de prachtige pentekening „Weg naar het paradijs" van G. J.M. Lutz waren oneindig veel schoner dan het bekroonde, maar waardeloze krabbeltje van Ouborg. Waarheen gaan we op kunstgebied? Is er dan geen enkele norm meer? Het rap port van de jury spreekt over een ont staan in het onderbewuste. Als mijnheer Ouborg zich zijn taak als kunstenaar eens bewust gaat worden, zal hij mis-0 schien ophouden kunst te maken. Doch hij moet tenslotte zelf weten wat hij doet. Erger is dat de Gemeente zo maar 1000 beschikbaar stelde voor een stuk ontaarde kunst. Hiertegen moeten we protesteren. Wat de toegekende mate- riaalprijzen betreft kunnen we milder zijn. Er is uiteindelijk altijd verschil van smaak mogelijk. Doch de litho „Haan en kip" van Wim Beuning en de zwartkrijt- tekening „Emplacement" van Henk Ber serik zijn als kunstwerken zeker te waar deren. Onbegrijpelijker is het weer dat de werken van Hens de Jong, W. Hus- sem en R. Bremmer tot de ëxpositie zijn toegelaten. We stellen ons voor, dat er bij de 106 inzendingen betere werken zijn geweest. 'Van de andere exposanten noemen we nog L. v. d. Bundt, Arend Hendriks, Jan Hofland, Nol Kroes, W. Sinemus. W. Schrofer, Wim Retera en Max Veldhuis. De Jacob Marisprijs is weer uitge reikt; de prijs genoemd naar een onzer grote schilders. Als-hij het eens wist.... Corn. Basoski. In het Haagse Gemeentemuseum werd deze tekening van P. Ouborg, voor stellend „Vader en zoon", bekroond met de Jacob Maris-prijs (f 1000). Het product wordt getoond door de verantwoordelijke man van de jury W. Jos. de Gruyter. Over de waarde van deze prijstoekenning wordt hiernaast geschreven. Regering Bidault verslagen Labour laat zich door Paul Holiman verdedigen voor Amerikaanse Senatoren TNDIEN DE REGERING BIDAULT ten val zou worden gebracht, zal het „plan-Sohuman" toch voortgang vinden. Dit is in ieder geval gerust stellend. Zoals men weet, hangt het lot van het kabinet Bidault aan een zijden draad. De Franse socialistische afgevaardigden hebben namelijk verklaard, dat zij tegen de vertrouwensmotie zullen stemmen, tenzij de regering nog met nieuwe aanvaardbare voorstellen komt ten aanzien van de salarissen der ambtenaren. Een aanzienlijk aantal afgevaardigden van de rechtervleugel en van de Cen-' trum Partij, aldus Reuter, die met de oppositie hebben meegestemd tegen de regering, stemden in feite tegen het plan-Schuman. Er is een stroming in de Nationale Vergadering tegen de minister van Buit. Zaken, Robert Schuman, mede in verband met zijn behandeling van de kwestie Tunis en de voormalige Italiaan se koloniën in Noord-Afrika. In ieder geval, wat ook de uitslag van het stellen der vertrouwenskwestie moge zijn, de „zes-landenconferentie", over het plan-Schuman zal voortgaan, al be staat er kans, dat de Fransen dan iets van hun vuur zullen verliezen. Bidault wordt echter reeds genoemd als even tuele opvolger van Schuman, hoewel hij tegenover het plan minder geestdriftig staat. De mogelijkheid dat de regering verslagen wordt, heeft in de wandelgan gen van het parlement het gesprek op de mogelijkheid van nieuwe verkiezin gen gebracht. Wij hebben reeds vermeld, dat de Parijse besprekingen voor een week worden opgeschort en tijdens het week einde gaan vele gedelegeerden naar hun hoofdsteden terug. Jean Monnet, de be kende Franse econoom, en inspirator van het plan-Schuman heeft gisteren nog eens verklaard, dat de eerste besprekin gen over het voorstel, noch overeenstem ming. noch onenigheid tussen de zes lan den hebben gebracht. Monnet zeide. dat één der punten, waarover men gisteren gesproken had, het systeem der dubbele prijzen betrof: Een prijs voor de binnenlandse en daar naast een tweede, hogere prijs voor de buitenlandse markt. Ook is de verhou ding besproken tussen particuliere en staatsbedrijven in de verschillende lan den. Derhalve: botsingen hebben nog niet plaats gevonden- Die waren ook alleen maar te wachten geweest van Britse zijde. Engeland, economische nattigheid voe lende. heeft zijn houding in de Ameri kaanse Senaatscommissie uiteen laten letten door Paul Hoffman, administra teur van het Marshallplan. Het was een Labo.ur-pleidooi. Hierin werd gestipu leerd. dat Groot Brittannië momenteel niet actief aan het plan-Schuman kan meewerken, omdat het in het brandpunt ligt van de drievoudige verplichtingen tegenover het Genemenebest, het Atlan tisch Pact en de West-Europese gemeen schap. De Engelse politiek poogt deze betrekkingen te verzoenen met hef sa menwerken in West-Europees verband. De korte zin is: Wij Britten willen de Europese eenheid wel! Sommige Sena toren zien er een bevredigende uiteen zetting" in, maar anderen missen de ver langde „opheldering omtrent het stand punt van Labour." Aan een ingezonden stuk uit de „Times" ontlenen wij nog de volgende jeremiade van een Conserva tief parlementslid, Sómmerset Dechair: „Als de Conservatieve Partij zich nog dieper in Europa gaat inwerken, moet zij er zich niet over verwonderen, wan neer de landen van het Gemenebest niet onbeperkt bereid blijken, om maar mee te trippelen als een troep St'raatsburgse ganzen Dit is feitelijk „Des Pudels Kern", waarmede ook Labour rekening hield Naar Reuter meldt uit Parijs is, volgens de uitslag van de eerste telling de Franse regering bij de stemming van hedenmorgen over de vertrouwensmotie verslagen met 351 tegen 231 stemmen. Koningin bij Philomela in Amsterdam H.M. de Koningin woonde gisteren in Amsterdam de première bij van Hendrik Andriessens opera Philomela, gegeven door de Ned. Opera oJ.v. Paul Pella. Vele andere autoriteiten en vooraanstaande personen uit het muziekleven waren Het congres van dé FIFA heeft be sloten de wereldkampioenschappen voet bal 1958 toe te wijzen aan- Zweden. In 1954 zal het wéreldtournooi in Zwitser land worden gehouden. Oók de jeugd wil helpen bij onze actie voor Ambon. Dat blèek ons uit een brief van een tweetal jeugdverenigingen, die bij de viering van haar lustrum speciaal voor dit doel een collecte hielden en ons f30 afdroegen. Nu is bijna de f 7500 bereikt! Ontvangen werd: coll. alg. verg. N. B. v. Chr. F. en T. 100.—; coll. M.V. en J.V. op G.G. 30—; fam. M K en V 12 50; C J C K-D, J H. P d H. J v R, NN. M J B, F K. H S. allen 10.—; Chr H 7.50; L G F C. G C F, wed R H C T, allen 5.—; F W M-v L, M E K, NN, C G, Th B. fam G. P v G. NN, H v W Jr.. allen 2.50; Dhr Z 2 —i A V, J R. beiden 1.50; I L. N N. NN, NN. J N. D J. NN, S v d B. allen 1.—; R T 26.50. Totaal 7423 64. Ambon, blijf zoals je bent,..." is de wens van een der gevers. Wilt ook U meehelpen, dat deze wens kan wor den vervuld? Stort dan vandaag Uw gift voor genees- en voedingsmidde len voor Ambon op onze giro-reke ning. Dank De Zwitserse volksvertegenwoordiging heeft met 88 tegen 41 stemmen een con servatief 'voorstel tot hetinvoeren van het vrouwenkiesrecht verworpen. Vliegtuigen zonder bemanning Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, staan thans 150 nieuwe Gloster Meteor-vliegtuigen der Luchtstrijdkrach ten in de hangars der militaire lucht velden zonder dat er geoefende beman ningen voor aanwezig zijn. Terwijl de aanmeldingen voor de bur gerluchtvaart bij de Rijksluchtvaart school een stijgende tendenz heeft, dank zij de gevoerde intensieve propaganda op de middelbare scholen en de eisen voor de verkeersvliegers strenger zijn dan die voor de militaire vliegers, zijn de vrijwillige aanmeldingen van de laat ste categorie onvoldoende, een feit, dat tot bezorgdheid aanleiding kan geven. In een stalen vat door de Niagara Op 16 Juli a.s. zal de 32-jarige Lloyd Hill proberen in een stalen vat de Nia gara waterval te passerdh. Dit is eens iets anders als de prestatie va: Griekse wijsgeer Diogenes, die in ton ging wonen. Deze eeuw hebben nog slechts twee mensen het er levend af gebracht, toen zij soortgelijke pogingen dedén als nu Lloyd Hill van plan ondernemen- Hij zal zich in Juli door een helicopter in de rivier laten werpen, om te voorkomen, dat de politie hem ar resteert Engelands grootste vliegtuig in de lucht Het grootste militaire transportvlieg tuig. dat Engeland tot dusver heeft be zeten, de Gal 60. heeft gisteren een proef vlucht van 45 minuten gemaakt. Het toe stel is 33 meter lang, 11 meter hoog en heeft een spanwijdte van 54 meter. Britse vleeswagenchauffeurs staken Meer dan 1000 Engelse chauffeurs van vrachtauto's, welke vlees vervoeren, heb ben gisteren om hun eisert tot loonsver hoging kracht bij te zetten, het werk neergelegd. Hierdoor dreigt een totale onderbreking van de vleesdistributie. Mevrouw Roosevelt in Parijs Mevrouw Roosevelt, die enkele dagen geleden een bezoek aan ons land bracht, is gisteren per auto van Luxemburg naar Parijs vertrokken. Vorstelijk bezoek aan Groningen Zijn dat nou die stijve Noorderlingen? Ook voor hen, die tot 30 September 1952 65 jaar worden die door de voorgestelde regeling al9nog onder dé noodwet zullen "vallen, komen echter niet in aanmerking voor de bij slag van f 2.50 (voor gehuwden) en f 1.50 voor ongehuwden. Déze bijslagen zijn in de nieuwe tariefregeling verwerkt. Naar schatting zal door de voorge stelde regeling een aantal van 5000 ouden van dagen alsnog onder de noodwet ouderdomsvoorziening worden gebracht. De daaraan verbonden kosten zijn te 6tellen op een bedrag van rond 250.000 gulden per jaar. Nu de regeling: van de algemene ouder domsvoorziening nog wel twee jaar op zich zal laten wachten, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging de noodwet ouderdomsvoorziening ingediend, door welke wijziging ook per- die in de periode van 1 October 1950 tot 30 September 1952 de leeftijd 65 jaar bereiken, voor een ouder- domsuitkering in aanmerking zullen De regering is nog altijd van oordeel, it een algemene verhoging van di komensgrenzen voor de toepassing de noodwet-Drees niet mogelijk is, omdat de Raden van Arbeid en Rijks verzekeringsbank dan een groot deel der thans lopende ouderdomsuitkeringen zouden moeten herberekenen. Hogere inkomensgrens Toch wil de regering tegemoet komen in die ouden van dagen, wier inkomen iet een niet te groot bedrag (plm. 5 pet) de huidige inkomensgrenzen voor deze noodwet overtreft. Voor de categorie ouden van dagen, ier inkomen ligt beneden de thans geldende grenzen, blijft de ouderdoms- uitkering ongewijzigd. Zij vinden hun verhoging van 5 pet in de bijslagwet April jl. Voor diegenen wier inkomen ligt tussen de huidige en de voorgestelde (met plm. 5 pet verhoogde) grenzen, worden nieuwe bedragen vastgesteld. Zij. Belastingbetalersenig uitstel De belastinggids 1950 mogens- vele belastingplichtigen gebruik plegen te maken gifte van de waarde en de opbrengst hun effectenbezit, heeft minister LiefT tinck de laatste dag van inlevering van de aangiftebiljetten inkomstenbelasting 1949 en vermogensbelasting 1950 (model B) bepaald op 31 Juli, voorzover de bil jetten in Juni zijn uitgereikt. Koninklijke gilt voor Rampenfonds Koningin Juliana- heeft een aanzienlijk bedrag ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds om verdeeld te worden over de door de storm van Woensdag 21 Juni j.J. geteisterde ge meenten. Getracht haar man te vergiftigen Eerst 10, nu 3 jaar geëist. Tegen de 44-jarig:e Trijntje E.. uit Rot terdam, die tot driemaal toe haar man, de haringventer S. Draaisma uit Assen, met chloor, zuringzout -en gas om het leven had willen brengen, is gisteren in Assen 3 jaar (m.a.) en voorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering ge- eist. Tijdens de eerste zitting, waarop de vrouw volhield niet met voorbedachten rade te hébben gehandeld, werd 10 jaar geëist. Gisteren ontkende zij alles. Vol gens een psychiater moet zij tijdens haar daden .overspannen zijn geweest. Uit spraak op 7 Juli. Inbreker in Marlbourough House Werd voor enige tijd een „ongenode gast", in ieder geval een zeer ongewen ste vreemdeling, aangetroffen in Buck ingham Palace. thans heeft een inbreker kans gezien MarTborough House bin nen te dringen, het Londens verblijf van Koningin Mary. Een intendante, aldus Reuter .die hem verrastte. -werd gewond en de indringer kon worden gevat. Landing op het naburige Dobo en iniiltratieplannen Een nieuwe ernstige bedreiging Nieuw-Guinea door de TNI heeft zich voorgedaan, aldus blijkt uit een telegram, de inkomstenbelasting kan dat dr Nikijuluw, zaakgelastigde Dinsdag verschijnen. Omdat j Republiek der Zuid-Molukken in Neder- „.JL 5—S' ,and aan de minister-president var Australië heeft gezonden. Het telegram luidt: „De steun van Uw regering is drin gend nodig, daar de militaire positie var 'Nederlands Nieuw-Guinea en de Zuid- Molukken ernstig bedreigd, wordt door de landing van Indonesische troepen DAT men-geen zeepost meer gelieve te zenden naar de G-brigade lii Indonesië (alle onderdelen met het cijfer 42 en de bataljons infanterie 421 t m. 426), daar deze militairen waarschijnlijk die post let meer zullen ontvangen. DAT de café's en restaurants in de Maasstad t.g.v. Rotterdam-Ahoy' tot 2 u. nachts open mogen zyn. DAT de extra deviezen voor benzine jor motorfietsen slechts worden toege- ezen als voor een bepaald land minstens f 100 aan toeristendeviezen wordt opge- DAT 20 Augustus in Laren een confe- rntie begint over de Nederl. folklore. DAT de tabaksindustrie van de firma en A. C. van Rossem te Rotterdam op Juni 200 laar bestaat en op die datum tevens het 40-jarig jubileum van de fir mant L. v. d. Pol en de in gebruikneming an een nieuw pand worden gevierd. DAT de vereniging voor het Friese" be drijfsleven blijkens een adres aan de Tweede Kamer de leden van de K. v. K voortaan rechtstreeks door de aangeslo ten bedrijven wil laten kiezen. DAT in de Grote Kerk te Alkmaar in 3 tot 22 Juli een tentoonstelling wordt gehouden over de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland. DAT in Hilversum een zesde notariële standplaats zal komen. DAT op 27 Juni in Amsterdam een drje- daags congres van de bond van kleer- ma'kerspatroons begint, alsook een tex tielbeurs en een tentoonstelling met vak wedstrijd. DAT op 9 en 16 September in Amster dam t.b.v. de vereniging Parkherstellings oorden betrouwbaarheidsritten voor auto's, motoren en fietsen worden ge houden. DAT elf politievaartuigen in Schoon hoven défileerden voor de deelnemers aan de internat, politieconferentie in Den DAT het gerepatrieerde bataljon stoot troepen op 6 Juli in Den Bosch zal wor den ontvangen. DAT op de Chr -Hist, Zomerconferentie 2729 Juli in Ermelo) zal worden ge sproken door mr dr I. N. Th. Diepen horst, drs F. A. Kraaijeveld, ir C. Staf en G. F. E. Kiers. DAT de Vancouver Boys Band uit Ca- nadat Maandag in Eindhoven concerten zal geven. DAT de gemeente Doetinchem een millioen wil lenen voor verschillende pro jecten. DAT B. en W. van Naarden voorstellen, t.g.v. het 600-jarig bestaan van het stadje een Comenius-studiefonds in te stellen. DAT het vrijwel voltallige corps diplo matique gisteren in de stromende regen Rotterdam-Ahoy' bezocht en een boot tocht maakte. DAT de 50-j. architect Jan H. va te Assen aldaar tot f3000 boete is oordeeld, daar hij opzettelijk foutieve meer- en minderwerkrekeningen zou hebben ingediend. DAT de Chr. mijnwerkers-internatio nale in Juli in Heerlen een bestuursver gadering zal houden. DAT de Deense officieren, die gisteren met de onderzeeërs U2 en U3 in Rotter dam aankwamen, opvielen door het witte zakdoekje, hetwelk zij allen in de borst zak dragen. DAT een deel van het vaste gemeente- personeel van Schiedam een voorschot tot 60 krijgt om kolen tegen zomerprijs te kopen. DAT het Ned. vrachtschip Meerkerk gisteren in Marseille vyf olifanten voor Frans circus bezorgde, doch één van de dieren tijdens de reis was gestorven. DAT de Chr. werkmeestersbond 17 en 18 Juli in Zeist vergadert. DAT de vroegere kapitein van de generale staf van het K.N.I.L., R. G. de Lange, posthuum is benoemd tot ridder M.W.O. DAT .de nieuwe vleugel van hotel At lanta in. Rotterdam, hetwelk in 1940 uit brandde, is geopend. DAT de vroegere administratieve amb tenaar bij de rijkswaterstaat in Leeuwar den, de-34-j. mej. G.M.R.K. te Harlingen wegens verduistering door het hof tot 12 maanden, waarvan 8 voorw. is veroor deeld (rechtbank: 12 maanden, waarvan 4 voorw.). (TNI) op 3'Juni jd_ op Dobo (Aroe- eilanden). De niéuwste Indonesische do cumenten, die zich in on je handen be vinden, tonen duidelijk, dat de RIS plan nen heeft voor politiek en militaire pene tratie in Nieuw-Guinea. Wij zullen het ten zeerste op. prijs stellen als er onder handelingen kunnen worden geopend met Uw ambassadeurs in Den Haag of Londen". Op 3 Juni zijn namelijk 200 man TNI op het eiland Dobo geland. De óedigers hebben zich in het binnenland teruggetrokken voor guerilla. Een blik op de kaart maakt het duide lijk. hoe kor.t de afstand is van Neder lands Nieuw Guinea en de republikeinse documenten, die in handen gevallen zijn van de Republiek der Zuid-Molukken spreken duidelijke taal. Berichten uit Djakarta maken het dui delijk. dat de RIS terwijl zij geen door zending van medicijnen naar de repu bliek der Zuid-Molukken toelaat, haar spel zo handig speelt, dat zij zonder offi ciële weigering alle zendingen onmoge lijk maakt. "In vervolg op de berichten betreffende de wijze, waarop de thuiskeer van gede mobiliseerde militairen van het KNIL naar Ambon wordt onmogelijk gemaakt, kan thans worden medegedeeld, dat 1200 Ambonse militairen van het KNIL over gebracht zün van Makassar naar Billiton. WEERBERICHT Hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wol kenvelden. maar op de plaatsen droog weer. Meest matige Zuidwestelyke ivind. Hogere temperaturen, iOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag: Zon 4.20—21.04. Maan 16.03— 1.00. Maandag: Zon 4.21—21.04. Maan 17.37— 1.16 uur. 29 Juni V.M. Voorlopig Verslag Het thans verschenen voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen levert wel het bewijs, dat onze volksvertegenwoordiging in hetgeen in Indonesië gebeurt het grootste be lang blüft stellen. Dit voorlopig verslag is weer een 30 pagina's groot geworden, en zulka ondanks het feit. dat nog zeer onlangs de Tweede Kamer een uitvoerig debat heeft gewijd aan het zelfbeschikkings recht, welk debat, naar men weet, uit liep op de motie-Oud. Ondanks het feit ook, dat er uit Indonesië thans weinig andere berichten komen dan die ons in particuliere correspondentie weten te bereiken. Maar die particuliere berich ten zijn dan ook vele. Bovendien zijn ze veelal verontrustend. Geen wonder, dat ook in dit voorlopig verslag blijkbaar herhaaldelyk een greep wordt gedaan uit deze correspondentie, en dat men over tal van zaken van de regering nadey inlichtingen wenst. Zo wil men weten, hoe het in Oost-Indo- nesië gesteld is en zo vraagt men ook. wat er waar is van het gerucht, dat op het eiland Onrust een aantal geesteszieke militairen is ondergebracht, die aanvan kelijk als vermist zyn opgegeven. Het baart geen verwondering, dat in dit voorlopig verslag de verschillende standpunten der partijen naar voren komen. Wanneer in dit verslag gezegd wordt, dat de tegenwoordige Indonesi sche regering beseft, dat een loyaal zelf beschikkingsrecht een Indonesisch be lang is. dan is het wel duidelijk, dat hier de PvdA. aan het woord is Deze men sen schijnen het zelfbeschikkingsrecht alleen te willen kennen, voorzover er binnen de Indonesische staat aanspraak op wordt gemaakt Het z g.n. interne zelfbeschikkingsrecht dus. Ze zijn er dus nog altijd niet van overtuigd, dat er op deze wijze wel een heel klein schyntje van terecht komt. In dit voorlopig verslag blijft de groep-Oud bij haar mening, zoais ze die bij haar motie van onlangs heeft om schreven. Deze groep verklaart ook nu weer. met kracht stelling te willen nemen tegen het regeringsbeleid. Al is dit be leid in grote lijnen kabinetsbeleid ge weest. de bijzondere bezwaren van deze groep richten zich toch tegen minister Van Maarseveen, omdat deze. zoals het hier gesteld wordt, „in het beleid een bijzondere sfeer brengt, die zij ten stel ligste afkeurden We vinden deze aan duiding te kenmerkend, dan dat wy haar iet zouden aanhalen. Het bezwaar van velen tegen het re geringsbeleid is. dat dit beleid de indruk vestigt, alsof binnen de Unie de R I S. erreweg de sterkste party is en de Ne derlandse regering de zwakste partij, die door soepelheid en toegeven de andere party in het gevlij tracht te ko- Dat deze laatste mentaliteit inderdaad gevonden wordt, kan men ook nog weer uit een andere opmerking in dit verslag afleiden. Die opmerking is ken nelijk afkomstig van de P.v.d.A. en zij komt hierop neer; dat van de regering de stellige verzekering wordt gevraagd, dat bij de definitieve samenstelling van de Nederlandse militaire missie bij de R.I.S. geen ex-K.N.l.L.-militairen zullen worden ingeschakeld. Nederland zou op deze wijze nog eens moeten tonen, dat het met' het verleden wil breken Nu gebroken wordt er wel een en ander. Daarom doen sommigen in dit verslag ook het voorstel, dat een gedeelte van het huidige departementsgebouw van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zo spoedig mogelijk ter beschikking komt van een ander departement. Dat zou althans het voordeel hebben, dat flatge bouwen en huurhuizen in Den Haag zouden vry komen Geplukte kikkers De geschiedenis van de rehabilitatie- (oorlogsschade-)uitkeringen in Indo nesië is een drama in vertraagde vorm geweest. Na een initiële uitkering is de slotrehabilitatie-uitkering reeds lang in de vorm van een wet vastgelegd. De in Nederland verblyvende rechthebbenden hebben dan ook vry wel allen deze uit kering ontvangen. In Indonesië is de uitkering echter vertraagd. Er is goede reden om aan te nemen, dat met name op de departe menten van Sociale Zaken en Financiën op onverantwoordelijke wyze de uitbe taling werd getraineerd. Ondanks het feit, dat ter Ronde-Tafel- Conferentie de fondsen, voor uitkering bestemd, ter beschikking zyn gesteld van de nieuwe overheid, blijkt de R.I.S.- regering een wel zeer onaangename vorm te hebben gevonden, om deze oude schuld te voldoen. Zij heeft n.L de uit keringsbedragen getiërceerd. Ook met de achterstallige pensioenen over de jaren 19421945 heeft men deze methode gevolgd. Zelfs mensen, die voor de fatale datum van de inducement- regeling, voornamelyk neerkomende op tiërcering van nog verschuldigde gelden, bericht hadden ontvangen, dat de hun toekomende gelden waren overgemaakt, krijgen slechts een derde deel van het hun toegezegde bedrag. Nog fraaier is het echter in gevallen, waarbij betrokkenen nog schuld hadden de overheid. Deze schulden ont- n door de verstrekking van relief- goederen bij het verlaten van het Japan kamp, of door transportkosten van familieleden, die, onderling in verschil lende kampen opgesloten, werden ver- 1 zyn voor de volle honderd pro cent in rekening gebracht. Zo is het dus -oorgekomen. dat iemand, die nog 1500 te vorderen had en nog ƒ600 moest be talen, een afrekening kreeg van onge- deze inhoud: „le Deel slotrehabilitatie ad 1500.—, getiërceerd 500— Uw schuld 600— Blyft door u te voldoen 100—, welk bedrag u alsnog gelieve te voldoen Schulden werden getiërceerd. Vorderingen moeten echter volledig worden voldaan Muziekkorpsen herdenken de doden In Oosterbeek wordt van 30 Juni t.m. 10 Juli een internationaal muziekcon cours gehouden ter herdenking van allen die hun leven gaven voor de vryheid.' Behalve door Nederlanders wordt er aan deelgenomen door muziekgezelschappen uit Engeland. Canada. Denemarken. Frankrijk, Luxemburg en België De wedstrijden worden telkens voorafgegaan door een stille tocht naar het Airborne, kerkhof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1