Dokter J. G. van Es op 71-jarige leeftijd overleden Midzomeravond in Hollands polderland „Handenarbeid" herdacht een jarig bestaan met tentoonstelling Sociaal-Medische Dienst hield een sporttournooi KUNST EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 23 JUNI 1953 Stadsnieuws Heeft zieh op vele terreinen bewogen Gistermorgen om ongeveer tien ls dokter J. G. van Es, homoeopathisch arts te Leiden, nadat hy al enkele dagen wel Was geweest, nog vry plotseling overleden. Dokter Van. Es, wiens scheiden in brede kring diep zal worden betreurd, bereikte de leeftyd va Deze bekende arts werd op 7 Juni 1879 te Delft geboren. In 1892 deed hij zijn intrede in het Delfts gymnasium, terwijl hij in Juni 1899 het einddiploma van de afdeling B behaalde en zich op 18 September van dat jaar als student in de medicijnen te Leiden liet inschrij ven. Oorspronkelijk lag het in de be doeling, dat hij predikant zou worden, maar door bijzondere omstandigheden veranderde de jeugdige Van Es van voornemen. Na het doctoraal examen in 1907 ging de heer Van Es naar Groningen, waar, in November 1907, het semi-artsexamen en, een jaar later, het artsexamen met goed gevolg werd afgelegd. Tot twee maal toe werd dokter Van Es door het Zendelinggenootschap aangezocht om als Zendingsarts naar Modjowarno te gaan. Door de Geref. Kerk van Utrecht werd hij benoemd tot missionair arts te Poerworedjo. Om redenen buiten zijn wil bedankte hij hiervoor. In 1909 vertrok hij naar Berlijn om kennis op te doen omtrent de homoeo- pathie, na twee maanden in de Dom stad werkzaam te zijn geweest in de homoeopathische afdelingen van het Diaconessenhuis. Op 12 Mei 1909 trad dokter Van Es in het huwelijk met mej. Goudappel te Delft en op 21 Mei d.a-v. kwam hij naar Leiden, waar hij zijn praktijk begon in het pand Plantsoen 17. Na drie jaar ver huisde hij naar Breestraat 89 en sinds 1 Mei 1932 woont de familie Van Es in het pand Hooigracht 67. Op 12 November .1948 heeft dokter Van Es onder zeer gTote belangstelling mogen herdenken, dat hij 40 jaar geleden zijn loopbaan als homoeopathisch arts begon. Uit de gesprekken die wij ter gele- genhfid van dit jubileum met hem Vormingsklas voor meisjes te Alphen OOK VOOR DE OMGEVING Meisjes met diploma Mulo of H.B.S. (3 jaar of meer), middelbare meisjes school of gymnasium worden te Alphen aan den Rijn in de gelegenheid gesteld een vormingsklas te volgen. Dit is een één-jarige opleiding in practische vakken, o.a. koken, costuumnaaien, verbandleer, onderhoud tuin. Ook wordt onderricht gegeven in opvoeding, psychologie, ge zondheids- en voedingsleer en huishoude lijk beheer. Ten slotte wordt de belang stelling gewekt voor kunstnijverheid, schilderkunst, woninginrichting, vereni gingsleven en de zorg der overheid. Deze vormingsklas heeft dus speciaal ten doel, de meisjes te prepareren op hun toekom stige taak van vrouw en moeder. Dik wijls gaat een meisje, na de school door lopen te hebben, direct naar kantoor en dan is er meestal geen gelegenheid meer deze dringend nodige kennis op te doen. De cursussen worden gegeven aan de Landbouwhuishoudschool aan deHof- zichtstraat te Alphen aan den Rijn, waai wraffoniie meisjes ook een opleiding kunnen volgen daan, daarvan getuigen de betreffende voor kinderverzorgster, maatschappelijk inzendingen, werkster, verpleegster, jeugdleidster ei Dit geldt voor Alphen en de omgeving. mochten hebben, bleek wel zeer duide lijk, dat dokter Van Es in onze stad steeds prettig heeft gewerkt. HU was aan de Sleutelstad en haar inwoners verknocht. Niet minder dan 30.000 pa tiënten had dokter Van Es in de achter liggende 40 jaar geholpen. Het kaartsys teem, dat hü dagelyks met grote nauw keurigheid byhield, toonde dit aan. Dokter Van Es heeft zich op tal van terreinen bewogen. Zo is hij acht jaar diaken geweest van de Geref. Kerk van Leiden en zes jaar ouderling, verschei dene jaren voorzitter van de Zendings commissie, mede-organisator van Zen- dingsdagen op „Oud Poelgeest", mede werker in de Evangelisatie, mede-op richter en penningmeester van de Chr. HBS. alhier, medewerker aan de mid dernachtzending, ruim acht jaar ge meenteraadslid van Leiden, lid van de commissie voor het middelbaar onder wijs en bijna vijftien jaar voorzitter van de Geref. mannenvereniging. Het ver zamelen van bordjes van Delfts-blauw en van postzegels en het fotograferen waren zijn liefhebberijen. Eens wist dokter Van Es een tweede prijs te ver overen van de Gevaertfabrieken in een wedstrijd met fotografisch kunstwerk. Dokter Van Es is heengegaan na een lange periode van hard werken. Het feit dat hij velen heeft mogen helpen in hun moeiten en leed heeft hij altijd ge zien als een geschenk van God. Zijn de vies was het woord van Paulus: „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet". Het Evangelie is een kracht tot behoud van een ieder die gelooft. Dat dit de familie mag troosten. De teraardebestelling zal a.s. Maan dagmiddag om 3 uur op de begraafplaats „Rhijnhof' plaats hebben. Gemeente gaat een gebouwtje bouwen Het voormalige kruithuisje aan de Lage Morsweg is voor een gedeelte als opslagplaats, schaftlokaal en werkplaats in gebruik bij de afdelingen plantsoenen en bestratingen van de Dienst der Ge meentewerken. In verband met de uit voering van de woningbouwplannen ter plaatse dient dit huisje te worden, ge sloopt. Aangezien in dit stadsdeel een zodanig gebouwtje niet kan worden ge mist, is naar een oplossing daarvoor gezocht Het oog is gevallen op het bestaande opslagterrein van genoemde dienst, gelegen aan de Hoge Morsweg. Op dit terrein kan een gebouwtje van geringe afmetingen worden geplaatst, dat toch van voldoende grootte zal zijn om aan het beoogde doel te kunnen beant woorden. De kosten worden geraamd op 1 10.100. B. en W. stellen de raad in deze geest voor. Oudjes gingen uit De ouden van dag$n van het oude- liedenhuis aan de Herengracht hebben een uitstapje gemaakt. Via Oegstgeest stevende men op Schiphol aan. Verder bezocht men Ouderkerk aan de Amstel, Weesp, Bussum, Hilversum, Soest, Soest- dijk, Zeist en ytrecht'. Men kreeg ook een heerlijke maaltijd aangeboden. De oudjes zijn de regenten en de directeur en directrice- zeer dankbaar voor deze niooie dag. Ir K. BOUMAN ADJ.-DIRECTEUR GROFSMEDERIJ De vergadering van commissarissen er directie van de N.V. Kon. Ned. Grof smederij heeft ir K. Bouman, die zo juist uit Indonesië, waar hy in militaire dienst was, is teruggekeerd, tot adjunct-direc teur benoemd, terwijl hem tevens alge mene procuratie is verleend. „Oud Leiden" organiseerde gecombineerde liets-wandeltocht ,.Op Donderdagavond 22 Juni zal eer tocht worden gemaakt langs het aller mooiste gedeelte van Rijnlands piassen- gebied. Zonsndergang aan het meer", zc luidden de convacatien voor de tocht, die de vereniging „Oud Leiden" voor teravond: had uitgeschreven. Voor de „oudjes" was er aan toegevoegd, dat de wandeling ongeveer 1% uur zou duren cn dat er over zes „eenvoudige hekk£n" geklommen zou moeten worden, heeft evenwel niemand afgeschrikt. Onder de 45 fietsers zowel als onder de 25 „busklanten", die de wandeltocht rondom de Zweilander-polder zouden maken, waren heel wat oudere leden. Hel begint met wat klei.. Na de bevryding was iedereen bezield door vernieuwingsgedachten, ook de onder- wijs-man en -vrouw. Maar toen het met die vernieuwing niet zo dadelyk wilde vlotten, zyn heel wat enthousiastelingen afgevallen en bleef een aantal overtuig den, dat langzaam maar zeker op veranderingen aanstuurde, doorzetten nodig was. De resultaten mogen dan al geen eclatante overwinningen lyken, later zal ongetwijfeld blijken, dat hier van een „revolutie op onderwys-gebied" sprake is geweest. Aldus wethouder J. C. van Schaik in zijn openingsrede, gistermiddag in de v.gJ.o.-school aan de Oude Vest, waar een tentoonstelling van handenarbeid as ingericht onder auspiciën van de vereniging voor handenarbeid. Die vereniging werd het vorig jaar opgericht, nadat in het cursusjaar 1946— 1947 reeds met dit soort van onderwijs was begonnen. Thans is de handenarbeid als zelfstandig vak ingevoerd en wordt hy ook gebruikt als hulpmiddel b\j het meer intellectueel gerichte onderwijs. De wethouder achtte dit een zeer be langrijke winst en toonde zich verheugd over het resultaat van deze. tentoonstel ling, dié hij met een .met lint versierde zaag opende. Toen het latje, dat de zalen voor de bezoekers afsloot, was gevallen, konden de genodigden zich overtuigen van de waarheid van de in de openings rede geponeerde stellingen. Zowel de inzendingen van de kleuter scholen als die van de opleidingscursus en van de kweekschool voor voorberei dend onderwys toonden overtuigend aan, dat datgene, wat de mens met zyn handen maakt, ook zijn volle belangstel ling heeft. De kleuter „knoeit" op char mante wijze met zijn klei en zijn verf. Maar loop naar de gang en bewonder de mens, die van kleuter tot kwekeling werd: een marionettentheater met eigen gefabriceerde poppen in zelf gemaakte kleren, smaakvol, Ingenieus Wat de handenarbeid betekent voc kinderen, die nu hun laatste twee plichte leerjaren geen onderwijs zullen ontvangen, toont de expositie dui delijk aan. Niet alleen leren de kindefen alleraardigst speelgoed maken, maar zy leggen zich ook op nuttige handenarbeid leer-, hout- en metaalbewerking na het aflopen van de v.g.l.o.-cu „„^n niet vreemd meer. De meisjes houden zich bovendien bezig met koken handwerken. En dat ook op clubs en het verband van de jeugdverenigingen I op dit terrein nuttig werk wordt ge- Goede prestaties en een geslaagde opzet Na dit geslaagd programmadeel volgde nog een singelloop over 3500 m- N3dat wij diverse koplopers hadden zien sneu velen, nam adelborst Grasveld op onge veer 300 m voor de finish een voorsprong, die niet meer was in te halen. Uitslag: 1. adelborst Grasveld 11.46.3; 2 serg.- mar. W- Sonnemans 11.55-1; 3. matroos II J. H. van Diejen 11.58.-; 4. matroos III W. J- van Wijk. De uitslag van de vijfkamp werd: 1 adelborst Grasveld 105 pnt; 2. schr. II W. Lagerdijk 95 pnt; 3. serg.-mar. W Sonnemans 60 pnt- Uitslagen zwemwedstrijden (Maandag avond in de Overdekte): 50 M Schoolslag. 1- mar. II K. Havers 46 6; 2 /3. schr. Ill S. D- Duran en serg.- mar. W- Sonnemans. beiden 46.8 50 m Vrije slag: 1 ziekenverpleger I R. v. d- Berg 37.1; 2. hofmeester III L F- Quasters 39.7; 3. monteur I A- van Leer- sum 47 1. 50 m Rugslag: 1. serg. mar W. Sonne mans 46.-; 2. mar. J. W van Zagten 473. 4 Maal 50 m estafette: 1 de schrijvers- ploeg. Schoonspringen: 1. bottelier I. C Scheers 49 pnt. Schermen (5 deelnemers): 1 monteur III P. Heynen 4 gew. part.; 2. chauffeur I E. Hoogerdyk 3 gew. part. Roeien: Ploeg mil. werkman Co Visser, waarna deze als van ouds het „zilte" nat in moest. Voetbal (Woensdagmiddag op het NBLO-terrein): het Leids politie-elftal .•erloor met 32. Na afloop van de sportontmoetingi vond in de caatine de prijsuitreiking Kopneiloop (2 lopers aan elkaar ge- plaats, waarna een Amsterdams gezel- bonden): finale. 1 het koppel Krabbe- schap de aanwezigen nog ls: Van Ree. Zaklopen: I. Monteur \V. Krabbe. Onder grote belangstelling vonden gisteren in de Leidse Hout athletickwed- stryden plaats, georganiseerd door de Marinesportleraar Joh- Kuiper voor de oorlogsgewonden en -patiënten, die deel uitmaken van de Sociaal-Medische Dienst te Leiden. In hetzelfde kader werden wedstryden in het zwemmen, roeien en voetballen gehouden. Er werd met enthousiasme gesport en er mag worden gesproken van een geslaagde op zet. Dergelyke tournooicn bleken ook van het grootste belang. Een woord van hulde aan de heer Kuiper, die dit alles na drie maanden trainen wist te bereiken, mag niet ont breken. Hulde tevens aan de jongens zelf! De uitslagen van gisteren zijn: Hoogspringen: 1. schrijver n W. Lager dijk 1.47VI- m: 2 adelborst I A- J. M Grasveld 1-37% m. 100 M- hardlopen: adelborst I A. J. M. Grasveld 12.1; 2- serg. mar. W. Sonne mans 122: 3. timmerman II J Merkelijn Touwtrekken: 1. Onderoff.-groep met de heren Schipper, C. Verkerk, maj Beukers, maj. Reddering, serg. De Jong, serg. Kriek en serg. Barendse. 4 Maal 100 m estafette: pleeg I (Ha vers. Merkelljn, Weytonburg en Gras veld) 54 4; ploeg II 54.9- Kogelstoten: 1 schr. II W. Lagerdijk 8 87 m, 2. monteur I A. van Leersum 8 59 ju. 3. monteur W. Krabbe 8 49 m. Verspringen: 1. schr. II W. Lagerdijk 5.21 m; 2- mont W Krabbe 5.15; 3. schr. Ill A. Rootüep-5.08. De uitslag van enkele „grappige" num- dink, die behalve de wethouder van derwys ook de chef van de afdeling derwys ten stadhuize, de heer H. A. Vriend, welkom mocht heten. De tentoonstelling is vanavond nog open van 79 uur. Het slopen van molen „De Stier" Op 8 Mei besloot de raad tot de a koop van de opstal van de molen „De Stier", alsmede van de opstal vai daarbijbehorende woning, gelegen nabij de Houtmarkt. Toen deelden B. en W. de raad mede, dat het in de bedoeling ligt de molenromp na aankoop tot een hoog te van 6.50 m af te breken en het c blijvende gedeelte zodanig af te werken, dat dit tijdelijk nog voor een of ander doel kan worden benut, terwijl de bij de molen gelegen woning eveneens voorlopig verhuurd kan blijven. Voor het doel. waarvoor op behoud van het overblijvende "deel prijs werd ge steld. is intussen een andere oplossing gevonden, in verband waarmede E W. van oordeel zijn, dat het alleszins aanbeveling verdient om. zodra dit rr lijk zal zijn, over te gaan tot algehele sioping van de molenromp met de daar bijbehorende woning, hetgeen te eniger tijd toch zou moeten geschieden. Worden hierdoor kosten voor het treffen voorzieningen aan de woning bespaard, tevens zal een zeer gunstige toegang tot het gebouwencomplex van de gemeente lijke reinigings- en ontsmettingsdienst kunnen worden verkregen. Bovendien kan niet gezegd worden, dat de molen een verfraaiing van het stads beeld ter plaatse is en in nog mindere mate, wanneer deze tot 6.50 m van de begane grond zal zijn gesloopt. De kosten van het slopen van de molen romp en van de woning, het vervoeren en het bikken der stenen worden ge raamd op f 6500 in totaal. Tegenover deze kosten komt een bate te staan wegens afkomende stenen, welke aan de gemeen te verblijven. Omtrent de aan het vrij komende terrein te geven bestemming zullen B. en W. nog met een nader voor stel komen. B. en W. stellen de raad voor, de nodige besluiten te nemen. Chr. H.B.S. te Leiden Tot de le klas van de Chr. H.B.S. te Leiden zijn toegelaten: L. Baalbergen, G. Bardelmeyer, W. Bassie. M. Berkhout. H Binnekamp. N. Binnendijk, H. Blok, v. d. Bos, K. Bos, J. Boter, L. Boter, Buitink, T Buitink, R. Cupedo, P. Donker, G. Dorgelo, Geeske van Driel, Driel, R. Fokkema, Olie Groene- woud, G. Groenewoud, F. de Groot, P. Gulev, H. Harmsen, Elly den Heeten, H. der Hoeven, C. I-Iollander, J. Holt- Henk v. d. Horst, Ali Hulsbergen, Elsje Jansen, R. Japikse, H. Kalsbeek, F. Kedde, H. van Klaveren, T. Korbee, Komdörffer. K. Kort, F. Kragt, G. Kühn, H. v. d. Kwaak, H. van Leeuwen, Willy Linschoten. Nelly van der Marei, Henny Mechelse, G. Minnee, J. Mokken- storm, P. Monteiro, T. Nauta. T. v. Oos- C. Oosterom, G. Ottevanager, D. Passchier, K. Pet, J. Philippo. E. Pier- hagen. R. Pieters, W. v. Pijpen, T. Plomp, Annetje Puister, C de Rijk, M. Roos, Nel Rotteveel, M. v. d. Schilden. A. Schoon beek. B. Severs, Martha Smit, Cornelia Stokman, A. Stolp, P. Stortenbeek, D. Sybesma, A. v. d. Tempel, Rosa Trom mel, L. v. d. Veen, Nellie Verhoorn, II. Vogelenzang, D. van der Voort, T. van Vreedendaal, W. Wassenaar, Gerda Wes terink, F. ter Woort, H. Zwart, H. Buter. P. Lambooy. Afgewezen 18. ZES NIEUWE ONDERWIJZE RESSEN Gisteren zijn aan de Chr. Kweekschool te Leiden geslaagd voor het examen on derwijzeres de dames P. Benschop te isscnaar. H. v. d. Berg te Valkenburg, ■an Bommel te Gouda. A. Bregmans Leiden, W. Burggraaf! te Katwijk aan e en J. Gerritsen te Leiden. En de zes „eenvoudige hekken" op de route tussen de watermolen van Vrouwe Venne-polder en de Kaagso ciëteit werden door hen. met sportieve elegance „genomen"; dat moet erkend! Weliswaar ontdekten sommigen, dat men om enkele van deze hindernissen ook kon heen lopen, maar de meesten verkozen de sportieve weg en bestegen de overstapjes, zwaaiden de benen over de planken en sprongen met een veer krachtige kniebuiging aan de andere zijde in het koele gras. Ook koeien wer den getrotseerd. De route, uitgestippeld door de heer A. Bicker Caarten en drs E. Pelinck, bleek een zeer aantrekkelijke. Met in teresse werd de oude boerderij „Vrije en lage Boeckhorst" bekeken, overblijf sel van de oude heerlijkheid, slecht ge restaureerd. maar plachtig gelegen. De uitzichten over de Kaag. die tussen het wilgenhout door te blinken lag, wanneer men het één-persoons-paadje tussen de beboste oevers volgde, en die grijs en onstuimig bruiste, als men de open „strandjes" bereikte, waren betoverend Weliswaar weigerde de zon publieke be langstelling bij haar ondergang. Zij trok zedig de grijze sluiers in het Westen dicht. Maar in de Kaag-sociëteit wipten de schemerlampjes aan en keuvelden de leden bij dampende koffie nog enige tijd gezellig na. Toen trok de heer Bicker Caarten maar weer de stoute schoenen aan en riep zijn fietsers bijeen voor de terugtocht tegen de felle Zuid-Westen-wind in. De bus-gangers" begaven zich huiswaarts onder de vaderlijke leiding V2n drs Pelinck. Sport en De negende „Ronde van Alphen" Het organiserende comité heeft gister avond in hotel „Centraal" te Alphen aar den Rijn iets meegedeeld over de komen de „Ronde van Alphen". Op Zaterdag 8 Juli wordt dit sportfestijn voor de negende maal gehouden. Na inleidende woorden van de voor zitter van het comité, de heer M. Beere- poot, vertelde de heer J. A. Otten uil Leiden iets over het programma. In de eerste plaats zullen vier profs deelnemen, die een soort stedenwedstrijd zullen brengen. Het zijn de bekende André de Korver uit Rotterdam, Jac. de Groot uit Lelden (oud-Alphenaar) Bijl uit Den Haag (rivaal van De Groot) en G. Loos uit Amstetdam. Deze heren rijden om 2 uur een tijdrace over ronde en om 3.15 uur na een sprint één ronde een klassementsrace ovt ronden. Hierbij krygt men goede sport te zien. Om 2.15 uur starten rui— -- lingen voor de strijd over 40 ronden, Om 3.45 uur volgt de 100 km- amateurs. Ook hier zijn ruim 80 deel nemers; we treffen de namen renners, die dit jaar fraaie boekten. We noemen: Tonny Hofland, winnaar ronde van 'Alkmaar Hoorn, en 2e te Leiden; Cas Kleefstra. pas uit Indonesië terug, die reeds eerder te Alphen won; A. Voorting. Haarlem; E. Koeman, Beverwijk; F. Petrie, Amster dam. L. de Rooy, Amsterdam. De Alphe- naren P. Bouthoorn en W. Vreeswijk zijn ook van de partij, evenals de be kende schaatsrijder Hein Vermeulen uit Ter Aar. Het belooft een goede middag te worden op het bekende traject bij het raadhuis. Leidse athletiek- kampioenschappen 1950 Morgen het eerste gedeelte. Morgen, om half 3, wordt het eerste deel van de Leidse athletlekkampioen- schappen 1950 afgewerkt. Uit de vele in schrijvingen blijkt, dat er ook dit jaar weer een grote belangstelling bestaat. In geschreven hebben De Bataven, Brun- hilde, Nieuw-Brunhildc en Sportief als damesverenigingen en voor de heren zijn dat De Bataven, Blauw-Zwart. Donar, Holland en W.I.K. De wedstrijden worden gehouden op de sintelbaan van de Leidse Hout. De sterkste athletcn van alle Leid se verenigingen komen aan de start cn op de meeste nummers zal de kampioen (e) van het vorig jaar de titel moeten ver dedigen. MORGEN VOLLEYBAL-TOURNOOI VAN „DE PROFESSORENWIJK" Het volleybal-tournooi van „De Pro fessorenwij k" begint morgen. Dan wordt het heren-lournooi gehouden, terwijl het dames-tournooi zal plaats vinden op Zaterdag 1 Juli. Nieuws van en voor Voorschoten Wedstrijden VOETBALVERENIGING „LEIDEN" De voetbalvereniging „Leiden" heeft gisteravond in „Royal" haar algemene ledenvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord memoreerde de heer C. J. Metsch het tienjarig bestaan der ver eniging. De heren A. Link, H. Muller en A. Varkevisser werden benoemd in de kascommissie. De bestuursverkiezing had het volgende resultaat: le cn 2e voorzit ter resp. de heren C. J. Metsch en D. A. v. d. Kwaak, le en 2e secretaris resp. de heren F. Bakker en J. Delfos, le en 2e penningmeester de heren A. Varkevisser en H. B. Zeilstra. Algemeen commissaris werd de heer H. Duffel en commissaris van materiaal de heer A. de Bree. In de elftalcommissie werden benoemd de he ren J. Kwcstro, S. Schuman en W. v. d. Kraan. Nat. waterpolotournooi van „De Sleutelstad" Op Zaterdag 8 Juli a.s. zal de L.Z. en P.C. „De Sleutelstad" haar jaarlijks na tionaal waterpolotournooi houden. Er zijn verschillende wisselbekers. In de le afdeling zullen deelnemen H.V.G.B. (Haarlem), bekerhoudster, H.P.C. (Heemstede) en de Robben (Hil versum). In de 2e afdeling zullen L.Z.C. (Lei den), de Zyl (Leiden) en Brandenburg (Bilthoven) de strijd aanbinden: in deze afdeling is de L.Z.C. bekerhoudstcr. Jn de 3e afdeling zitten Zwip 'Den Ha3g), bekerhoudster, Zios (Den Haag' en de organiserende vereniging. De wedstryden worden gehouden in de zweminrichting „De Zijl", waar op twee speelvelden zal worden gespeeld. - Vermeld zij nog dat de bekerhoudsters reeds tweemaal deze bekers hebben ge wonnen, zodat dit jaar de strijd wel bijzonder zal worden. In totaal zullen negen wedstrijden worden gespeeld. WATERPOLO L.Z.C. I—ZWIP I 4—3 Voor de K.N.Z.B. speelden L.Z.C. I en Zwip I in ..Poelmeer" een enthousiaste wedstrijd, die een kleine overwinning voor de Leidenaars opleverde. L.Z.C., dat met een invaller voor Tegelaar verscheen, was vooral in het begin veel gevaarlijker dan Zwip. maar miste het nodige ver band om tot doelpunten te komen. Later, toen de talrijke aanvallen serieuzer wer den afgewerkt, slaagden Lut en J. Visser er in. L.Z C. een 20 voorsprong te be zorgen. Toen een L.Z.C.-speler het water moest verlaten, maakte Zwip nog voor de rust 21. Ook in de tweede helft had L.Z.C. het initiatief, maar jammer genoeg brachten veel overtredingen .steeds spe lers buiten de lijnen. N. v. d. Reydcn zorgde voor 31 en met zes tegen zeven had Zwip weinig moeite de achterstand te verkleinen tot 32. Weer werd het door Visser 42 maar opnieuw zagen L.Z.C.-speler verdwijnen en wéér werd do stand 43. In de toekomst zal L.Z.C. nog meer moeten wennen aan de nieuwe spelopvattingen. ERGERLIJKE DIEREN MISHANDELING l Dezer dagen ontdekte het personeel van de reinigingsdieitót by-het lossen van dc vuilnisauto 'énige'"pasgeboren katten. Reeds eerder had men enigè jongte" hon den aangetroffen Dit is sadisme. Waar om niet gehandeld volgens de huls-aan- huis verspreide adviezen van de dieren bescherming? Dompel pas geboren die ren in lauw water, dan treedt de dood direct in. Zo men hiertoe niet dc moed heeft, kan men zich altijd tot Dieren bescherming wenden. Steeds weer blükt, dat veel mensen hun zedelyke plicht ten opzichte van de dieren niet beseffen. Dierenbescherming heeft dus nog steeds een ernstige taak te vervullen. Schoolsportwèd strijden. De voorwedstrijden voor de school sportdag hebben voor dè beide R.K scholen overwinningen opgeleverd. De R.K. Jongensschool vtan de voetbalcom petitie, de R.K. meisjesschool de kastie- competitie. In de voetbalcompetitie eindigden de openbare school en de Hervormde school met een gelijk aantal punten. Om de eer van de tweede prijs is op de sportdag gestreden door deze twee scholen. De uitslag luidt: Voetbal: 1. R.K. jongensschool. 6 pun ten uit 3 wedstrijden; 2. en 3 Openbare school en Hervormde school 3 uit 3; 4. Gerèf. school 0 uit 3. Kastie: 1. R.K. meisjesschool 6 punten t 3 wedstrijden; 2. Hervormde school 4 uit 3; Geref. school 2 uit 3; 4. Open bare school 0 uit 3. Sen vriendschappelijke kastiewedstry'd nog gespeeld tussen de R K. meisjes school en de Hervormde schooL Nachtwaker stal. Een 55-jarigé Leidse nachtwaker van de Zilverfabriek alhier is door de Rijks politie aangehouden wegens het plegen van diefstal. Hij had uit de Zilverfabriek een partij brons en koper ontvreemd. Kwade hond. De heer S. kwam op het politiebureau met een hond. die hem in beide polsen had gebeten, zodat hij zich onder be handeling van een dokter moest stellen. De hond bleek van de heer H. v. 't W. te zijn. die het dier van het bureau heeft gehaald en het daarna door een dierenarts heeft lateft afmaken. Onvoorzichtig overgestoken. De heer G uit de Horstlaan stak de Veurseweg over ter hoogte van Vliet en Wegen, zonder op het verkeer te let ten Een aanrijding door een auto. be stuurd door mr W. H. v. d. B. uit Voor burg, was niet te voorkomen. De heer G. werd tegen de grond, gesmakt. Dok ter Tonino constateerde een schouder fractuur. De heer G werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Jubileumtocht van de ouden van dagen. De jaarlijkse autotocht voor de ouden in dagen begon dit jaar vroeg. In ver band met het 20-jarig bestaan van het comité en de 15e tocht werd er een ge hele dag op uit getrokken en niet zoals gebruikelijk is een middag. Met 60 auto's werden de deelnemers al uur van hun huis gehaald, waarna ir. de Voorstraat de stoet werd gefor meerd. Voorafgegaan door politie-motor- rijders trok men naar de eerste rust plaats, de Amersfoortse Berg, vanwaar de ouden van dagen genoten van een schitterend uitzicht over een vallei. Ter gelegenheid van het jubileum werd de gasten een warme maaltijd aangeboden deze versterking var. de inwendige is kon men de omgeving gaan verken- voor zover de oude benen een stevige wandeling nog konden verduren De terugtocht leidde langs paleis Soestdijk. het Muiderslot en Schiphol, waar weer enkele verversingen werden gebruikt. Enkele oudjes konden de ver leiding niet weerstaan en maakten een korte luchtreis. Via Haarlem ging het toen weer op Voorschoten- aan, waar men, door muziek voorafgegaan, naar het Wapen van Voorschoten werd geleid Burgemeester C. J. v. d. Hoeven, die (met zijn echtgenote) als bestuurder de tocht hgd meegemaakt,.-bracht hulde en dank aan het comité. Doktei M. v. d. Stoel, voorzitter van het comité, dankte allen voor de ondervonden medewer king en deelde mede, dat aan de heer P. Kaaijk, die door ziekte verhinderd was, een telegram met de beste wen sen voor een spoedig herstel en een fruitmand was gezonden. De wnd. secretaris, de heer H. N. Muller, zag zijn vele moeiten beloond met een fruitmand. Namens de tochtgenoten spraken de heren Van der Heijden en Brinks woor den van dank tot het comité. Verkeersdagen 1950. Om organisatorische redenen wordt het rywielexamen voor ouderen niet op Zaterdag 24 Juni, maar op Maandag avond 10 Juli, aanvang 6.30 uur, gehou den. Deelnemers kunnen zich alsnog aanmelden. De candidatcn wordt ver zocht. zich op die Maandagavond op de binnenplaats van het raadhuis te ver voegen. Dé inschrijving voor de Veilig- hekTsrit sluit morgen. Gevonden cn verloren. Gevonden: bruine kinderschoentjes: rechter herenschoen: terrier; ballpoint pen; paar zwarte rubber laarsjes met bruine sokjes; motorhandschoen; auto- wieldop; blauw gestreept kindervestje; achterschot vrachtauto; bruine wollen handschoen; bruir.e muts: bruine lage kinderschoen: witte kinderstrik; sleutel Verloren: vulpen in étui; zwarte por- temonnaie met inhoud; bruine leren halsband met riempje; gummi kinder popje; gouden kruisje; bruine lederen beurs met inhoud; twee brandeis voor gasstel; kabel met slot; zilveren dames horloge met armband; hondje; kelt nkie: blauw badpak met' rood-wit geblokte handdoek; bruine schoudertas met in houd, zilveren schakelarmband; grijs wollen vest; donker blauw mutsje; grijze baret; zilveren armbandje mei naam plaatje; vulpen. THANS 14 JAAR GEËIST In April 1949 werd de 34-jarige D Vermaas uit Voorschoten door het Bijz Gerechtshof te Dordrecht bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar. Hij zou in September 1944 te Gorcum als waarnemend commandant van de Landwacht leiding hebben ge geven bij patrouillediensten en huiszoe kingen. Verder werd hij er van verdacht in Juli 1944 te Hoornaar huiszoeking te hebben verrioht bij de landbouwer Den Hartog. Diens zoon en een vriend wer den naar Duitsland vervoerd; de vriend ié nlèt teruggekeerd., Vérdachte gaf de ten laste gelegde feiten toe Hij zag In, dat hij straf heeft verdiend maar vönd 1$ jaar te veel. De Officier vcan Justitie mr H- W van Doorn, eiste thans een gevangenis straf van 14 jaar. Uitspraak over 14 dagen. LEIDERDORP Hervormden Leiderdorp-Dortmund. Zoals bekend onderhoudt de Ned. Her vormde Gemeente alhier vrij regelmatig contact met de Duitse Gemeente Dortmund. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat eind Sep tember a.s. een aantal Dortmunders in het kader van dit contact Leiderdorp zal bezoeken. De Hervormde Gemeente zal 3an de week dat deze mensen hier zyn, orm van een conferentie geven. Het hoofdthema zal zijn: „Wat kunnen de Christenen doen voor een betere inter nationale verstandhouding?" De onder werpen zijn: „Hoe leeft de Kerk in Duitsland?"; „Wat leeft er in de Kerk in Nederland?" Als besluit hoopt men weekeinde in Teijlingerbosch te be leggen. Ook zal er een openbare ge meente-avond worden gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anna D. M. C., d. v. J. C. de Graaf en A. D. Zweekhorst; Maria A., d. v. P. A. Reizevoort en A. van Velsen; Catharina W., d. v. A. de Mooij en G. A. Egmond: Petronella. d. v. P. Ouwe hand en M. B. Kühn; Willem H„ z. v. S. H. ten Heggeler en J. J. Uijting; Johanna M. L. d. v. A. H. van Amsterdam en M. M. v. d. Zwaan. „GEHUWD: S Bouwer,, jm, en N. T. Peeren, jd. ONDERTROUWD: J. Eradus, jm, 24 jr en T. Pet, jd. 23 jr; M. dc Haan, jm, 44 jr, en J. P. Ladan. jd. 36 jr; P. H. Marks, jm, 27 jr. en C. H. M. Langezaal, jd, 17 jr; C. A. van Neutegem, jm. 27 jr, en J. Ver- plancke. jd. 25 jr; P. Schlagwein, jm. 23 jr, en P. v. d. Walle, jd. 19 jr; J. Kanbier, jm, 32 jr, en S. H. Owel, jd. 26 jr; G. P. M. Lampo, jm, 24 jr, en C. J. E. van Ros senberg, jd. 29 jr; J. W. van Veldhuizen, jm, 25 jr, en H. Timmerman, jd, 22 jr; H. C. Vermaat. wedn, 38 jr. en H. E. Fnlke- na. gesch, 40 jr. OVERLEDEN: M. L. Meijer, huisvr. van F. v. d. Broek, 43 jr; S. Dool, wed. van J. J. Boórij, 71 jr.' Ds J. PLOMP OP TWEETAL Ds J. Plomp. Geref. predikant t» Leiden, staat met ds J. v. d. Linden, Geref. predikant te Rotterdam-Delfs- haven, op tweetal te Watergraafsmeer (A'dam-O.). DE HEER J. SMEELE 25 JAAR IN DE TEXTIEL Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Smeele in dienst trad bij de N.V. Textielhandel J. van Moorsel en Zn. In 1931 werd hij bedrijfsleider in het toen geopende filiaal aan de Botermarkt. De directeur sprak gisteren sympathieke woorden tot de heer Smeele en bood hera een rijwiel met hulpmotor aan. Ook an deren voerden het woord. Examens meisjes-H.B.S. Aan de H.B.S. voor meisjes zijn voor het eindexamen afdeling B geslaagd: J. E. H. Beerstecher te Voorburg. J. Blitz te Leiden. A. Bodde Bouman te Oegstgeest. M. E. Buit te Wassenaar, W. van Heusden. M. M. Hoitink en J. de Kemp, allen te Leiden, P. C. T. Schenk te Oegstgeest, C. W. van der Spek, C. J. Verhey van Wijk, C. Vogelenzang en M. J. Zaalberg, allen te Leiden. Afgewezen: geen. RODE KRUIS SCHENKT 5000. VOOR WILLEMSTAD Ter leniging van de eerste nood, die thans in Willemstad is ontstaan tenge volge van de verschrikkelijke windhoos, heeft het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis een bedrag van f 5000 ter beschikking van deze gemeente ge steld. Parijse gemeente bestuurders bezoeken A'dam en Den Haag De president van de Parijse gemeente raad, Pierre de Gaulle en enige zijner medebestuurders van de Franse hoofd stad, zullen, naar wij nader vernemen, op Zaterdag 15 Juli voor een tweedaags tegenbezoek in Amsterdam aankomen. Op 17 Juli zijn de Franse gasten in Den Haag. Daags daarna keren zij naar Parijs terug. Collectief visum voor Duitsland Voor West-Duitsland kan een collec tief inreisvisum worden verkregen voor groepen van 10 tot 50 personen, die ech ter allen een paspoort of bewijs van Ne derlanderschap moeten bezitten. Het visum ls niet geldig voor Berlijn. Men kan er vijf dagen mee doen. BEHEERSINSTITUUT KRIJGT DE TEUGELS AAN Een wijziging is ingediend van de be groting van Justitie om een begin te maken met de uitvoering van het plan tot opneming van het totaalbedrag der uitgaven en middelen van het beheers instituut op de begroting. Met ingang var. 1 Januari j 1. gelden nieuwe voorschriften voor financiering, administratie en verantwoording van het instituut Het financiert zich niet meer uit eigen middelen, doch stort alle mid delen en financiert zich door gelden» welke door tie minister van Justitie worden verstrekt. De administratie wordt aangepast aan die van het rijk. Een ver antwoording. wQr4t„5aiDepgesteld over 1946—48. De inkomsten hebben over die periode de kosten met f 8.6 millioen overtroffen, doch over 1949 wordt een tekort ver wacht. daar het apparaat bleef gehand haafd en de landverraderlijke vermo gens zijn afgestoten FLIKKERLICHT EN HALVE AFSLUIT BOMEN BIJ SPOORWEGEN De Spoorwegen zullen by 25 belang rijke overwegen proeven nemen met stoplantaarns met flikkerlicht, welke bo ven de weg worden aangebracht. Dezer dagen worden in Heilo ook z.g. Ameri kaanse halve sluitbomen met stoplichten op hun practische betekenis getoetst. Daarna komen nog elf overwegen met zulke bomen, die slechts de rechterhelft de weg afsluiten, zodat auto's e.d. geen gevaar lopen, ingesloten te worden tussen twee bomen. Leidse Hervormden gaan J. S. Bach herdenken Op Zondagavond 9 Juli in de Pieterskerk. De Leidse Hervormde Gemeente hoopt op een van de Zondagavonden in Ju ;rote Protestantse componist J. S. Bacn e herdenken. Zoals bekend, herdenkt de vereld op 28 Juli de sterfdag van deze grote componist. De herdenkingsdienst zal hoogstwaarschijnlijk op :i Juli, 's avonas om 7 uur m de Pieterskerk, worden gehouden. De beide organisten van de Hervormde kathedralen, ae heren Leo Mens en Uiterliuden, hebben zich bereid verklaard enkele orgelwerken van Bach ten e tc brengen. En ds W. H Kelder echt noopt te spreken over het leven wérk van Bach eu zyn betekenis de Protestantse kerkmuziek. Het gezan- .geóboek der Hervormde Kerk bevat aantal prachtige gezangen, waarvoor de >die door aeze componist is vervaar digd, de gemeente zal er enige zingen kerkkoor „Ax Animo" is verzocht enkele koralen uit de Mattheus-Passion e zingen Eerste openlucht concert Het was jammer, dat het weer niet neewerkte en er dus niet zo veel belang stellenden waren voor het openlucht- ranort van „De Post", dat gisteravond n de speeltuin van ..Oosterkwartier' werd gegeven. Dit was het eerste zomer art. georganiseerd door de Leidse bond van harmonie- en fanfaregezel schappen. De leiding was in goede handen bij de dirigent, de heer J. Veenhof, tevens con tra-bassist bij het Residentie-orkpst. Hy zette zijn pet af. een lach golfde door de lanwezigen, want de wind- kan raar spe- .en met goed gekamde haren, cn.... .Washington Grays" va/1 (J. S. Grafula, irr. A. Winter, werd gespeeld. Het mag ;ezegd, dat rloor het publiek aandachtig verd geluisterd. De (goed vertegenwoor digde) jeugd mocht rumoerig zijn in de pauze, men was weer vol aandacht toen „Chinese Straatserenade" (Ludwig Siede, arr. Alyre Delhaye), „Versmade liefdé" (Paul Lincke, arr. 3. P. van Leeu wen) en „Sons of the brave" (T Bidgood. A. Winter) werden vertolkt. Oud-Nederlandse muziek Het is voortreffelijk werk. dat door de heren Noske en Balfoort verricht wordt met het zoeken naar Nederlandse muziek uit de 17/18 eeuw en wanneer men nu deze muziek hoort uitvoeren, zoals nu het geval was met het concert van „Nederlandse Muziek uit de lsle helft der 18de eeuw", dan loont het klinkend resultaat al deze moeiten wel. Deze muziek gaat met de internationale tijd stromingen mee, volgt de stijlwisselin gen, soms wat meer opvallend, soms wat meer bescheiden In musicológisch op zicht zouden hierover interessante op merkingen te maken zijn, rnaar wij zul len ons hier tot de uitvoering zelve (in Diligentia) bepalen. Nu, deze viel ons, eerlijk gezegd, niet mee. Men had in te grote ijver te veel willen brengen en een voorzichtige dosering is bij deze tere muziek juist gewenst. Hoort men bij een te veel de duidelijke zwakheden niet eens zo sterk? Vooral, wanneer de voordracht deze niet opheft. Vooral bij de beide zangers, Helena Schouwman-Quispel en Laurens Bogtman was zij te eentonig, zonder al die fijne nuanceringen en kleuren, die deze miniatuurtjes van liederen en aria's nodig hebben om tot leven te komen. En er waren juweeltjes onder, als enkele liederen van Willem de Fesch en de 2 aria's van Hurlebusch. Janny van Wering had kennelijk niet haar goede avoi.d en hierdoor boette het ensemble-spOi evena s haar eigen clave- cimbelsol: aan vastheid en duidelijkheid in. De overige instrumentale zijde stond od een belangrijk hoger peil. Willem Noske en Theo Olof musiceerden voor treffelijk (vioolsonater. van Groneman, Nozeman en de Fesch), evenals Jaap Stotijn in zijn hobo-soli. Maar het hoogte punt in elk opzicht waren dc- 2 Duo sonaten voor celli van Willem de Fcsch, gespeeld door Carel van Leeuwen Boom kamp en Piet Lentz. Dit was prachtige, rijke muziek, uitgevoerd met die voor naamheid en rus', die deze periode ken merkt. Welke winst bracht nu deze lange avond? Welnu twee componisten treden, dunkt ons, als uitzonderlijk be gaafd, als het origineelst naar voren, en wel Willem de Fesch en Hurlebusch. Dra II. E. Kokee-van den Berge. WILLEM VAN OTTEFLOO NAAR LIVERPOOL De dirigent van het Residentie Orkest, Willem van OUerloo is door de Liverpool Philhacmonic Society uitgenodigd voor het vervullen van enige gastdirecties ia de maand October.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2