Jlieuwe £d&sdje GTouranl KW 66 „Aaltje" legde het loodje voor Scheveningse boulevard Als een monsterachtige stofzuiger zoog windhoos alles mee Wist U DONDERDAG 22 JUNI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENt ü.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8151 HOOFDREDACTEURDr E. DIEMER CHEF-RED.; H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsheken j ^Staatnastlcfc Is gfjebfetret» tnyn bert ia Ugfjeaspott" Om het behoud van een kostbaar bezit Motor sloeg ai en storm deed de rest niet veel anders dan het redden lijf. (Van een onzer verslaggevers) "P\E HARDE WESTERSTORM blies vannacht de Kw 66 „Aaltje" van de 60-jarige schipper P. Kuyt, uit de Paul Krugerstraat 27 in Kat wijk, op de Scheveningse kust. Het was half vier toen het gebeurde. Even later sprongen schipper Kuyt en de andere twee opvarenden, M. v. d. Plas, een vijftiger uit de Cattenstraat 27 in Katwijk, alsmede scheepsjongen Huig van Beelen, 16 jaar, uit de Hessenstraat 17 in Katwijk, over boord en waadden door de branding naar de kust. Het lijf was gered, het kleine schip reed op de wit schuimende golven. Schipper Kuyt en de zijnen gin gen per jeep naar het politiebureau Duinstraat in Scheveningen. Een klein drama van de zee. Geen doden, geen gewonden. Op een schram na, die Van der Plas opliep en die op het bureau verbonden werd. Maar wie hen daar zag zitten rond de snorrende gaskachel in de brigadiers kamer kwam toch wel onder de indruk van dit gebeuren: een schipper, die zijn schip verloor, omdat het geweld van wind en water hem te sterk werd. „Het was tegen een uur of drie, dat de motor moeilijkheden begon te geven", vertelde de schipper. „We koersten toen op de Scheveningse buitenhaven aan, want ik wilde daar schuilen voor het harde weer, maar toen we die narigheid met die motor erbij kregen was het, zo dicht onder de kust, gauw bekeken. We dreven snel op de wal aan en vlak onder de vuurtoren raakten we de grond. Ik wist op dat moment ook niet wat er gebeuren kon. De zee liep op. Er stond een harde wind en er gingen zware brekers Ik zei tegen de jongens: „Spring ei Nou, en dat hebben we gedaan." Een simpel verhaal. De twee anderen zwijgen. Van der Plas wil niet de foto. Hij is nog nooit gefotografeerd in zijn leven, nu óók niet. De scheeps jongen Huig van Beelen, heeft ook al niet veel commentaar op het gebeurde. Op zo'n ogenblik denkt een m Hoe loopt het al met de Nederlanders Onrustbarend rapport van legercom mandant Het Eerste Kamerlid J. Reijers (CH) heeft aan minister Van, Maarseveen ge> vraagd of het waar is, dat de regering een rapport van de legercommandant, luitenant-generaal Buurman van Vree den over de hachelijke toestand van de Nederlandse bevolking in Indonesië hebben geweigerd, en waarom. Tevens vraagt hij of de minister overtuigd is. dat na het wegtrekken onzer troepen, levens, bezittingen en belangen der Nederlandse burgerlijke bevolking vol doende zijn gewaarborgd of dat er maat regelen zullen worden genomen voor die beveiliging. De heer Lamping opvol ger van dr Hirschfeld Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is de heer A. Th. Lamping, ambassadeur in Nieuw-Delhi, thans tot hoge commissaris van Nederland in In donesië als opvolger van dr H. M- Hirsch feld benoemd. De heer Jouwe naar Nederland Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zou de heer Jouwe nog heden van Hollandia naar Nederland vertrek ken in verband met de komst van de Nederlands-Indonesische Nieuw-Guinea- commissie in Nederland. De heer Jouwe is een van de verte genwoordigers van Nieuw-Guinea's be volking, welke al meer dan eens dui delijk het verlangen heeft uitgesproken, dat het eiland bij Nederland zal blijven. 1 het kwam voor het politie bureau de auto van de heer D. Plas uit Katwijk. Hij is mede-eigenaar van de „Aaltje". Hij bracht de schip breukelingen, die gisteravond uit Kat wijk vertrokken waren, huiswaarts. En intussen lag het schokkertje op het strand, vlak tegen de boulevardmuur. Een politieagent hield er de wacht bij. Om te voorkomen dat iemand zich ervan zou meester maken. De vuurtorenwachter vertelde ons, dat hij van drie uur af het scheepje in nood volgde. Hij zag wel dat er moeilijkheden hoewel de schipper geen nood seinen gaf. Om twintig minuten over drie vond hij het nodig de politie te waarschuwen. Enkele ogenblikken later was de stran ding een feit. Het ging allemaal erg vlot. Assistentie hadden de schipbreukelingen niet nodig. De schokker zit hoog. maar niet ge vaarlijk. Met hoog water zal men zeker trachten het scheepje vlot te krijgen. De KW 66 werd in de loop van de mogen nog hoger op het strand gewor pen. Ogenschijnlijk heeft het scheepje geringe schade opgelopen, doch men weet uiteraard niet wat water en wind nog zullen doen. Het kustvaartuig is pas enkele weken geleden aangekocht en niet hoog verzekerd. Men zou. wanneer het weer dit toeliet vandaga nog trach- teen het gestrande vaartuig vlot te krij gen. De reddingboot ..Arthur" of een visservaartuig zou dan bijvoorbeeld de K W66 in de zee kunnen intrekken. Dan zouden ook de lading en netten van boord worden gehaald. De positie is thans nog vrij gunstig. Volgend jaar 10.000 Nederlanders naar Canada Spoedig aanmelden gewenst. Er is voor 1951 opnieuw een schema opgezet voor de emigratie van 10.000 Nederlanders naar Canada. De trale stichting landbouw-emigratie heeft een beroep gedaan op alle betrokken stanties om de procedure te vereenv digen en te bekorten. Van 1947 af tot heden zijn 25.000 Ne derlanders naar Canada geëmigreerd Dit jaar wordt het aantal van 10.000 niet gehaald. Dat komt voornamelijk doordat de meeste gegadigden zich te laat hebben aangemeld. De beste tijd om te vertrekken ligt tussen Februari en begin Mei. De adspirant-landverhui- zers wordt aangeraden zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Wanneer in het as. voorjaar wil gaan, moeten de desbetreffende stukken voor het eind van dit jaar naar Canada zijn verzonden. Als men zich na Nieuwjaar aan komt melden, heeft men geen zekerheid dat men nog dn 1951 zal kunnen vertrek ken. Een uitzondering hierop vor: alleen de z.g. „familie-gevallen." De keuringen voor de emigratie 1951 beginnen half Juli a s. (In 1946 gingen naaï Canada 9 Neder landers; in 1947 2361; in 1948: 689! in 1949: 6856. Dit jaar zouden er reeds bijna 9000 zijn vertrokken. Red.) Waarschuwing tegen premieverhoging Zullen velen voor ziekenfonds bedanken? De bond voor assurantie- en zieken fondsagenten „Unitas" heeft minister Joekes en de ziekenfondsraad ernstig gewaarschuwd tegen de voorgenomen verhoging van de ziekenfondspremie de vrijwillig verzekerden van 63 tot 80 cent per week. De minst draagkrachtigen, die nu a. met grote moeite hun premie opbren gen, zullen wellicht voor het lidmaat schap van het fonds bedanken en tueel ten laste komen van de sociale af delingen der gemeenten. En dat bete kent een zwaardere belasting van overheidsfinanciën, zo rekenen deze agenten voor. Om het tekort te dekken, stelt Unitas voor, de verzekerden een uniform be drag te laten betalen by de eerste visite, eventueel bij het uitschrijven van het eerste recept, terwijl tevens een kleine vergoeding in rekening zou kunnen den gebracht bij ziekenvervoer. Oost-Groningers schonken Vorstenpaar een gitzwarte merrie Klokken uit Heiligerlee voor paleis Soestdijk Een gitzwarte merrie, trillend notie en moeizaam in toom gehouden in een wit halster, vormde het typisch Groningse geschenk, dat gisteren a: Koningin en de Prins tijdens hun tocht deze provincie is aangeboden. Win- thila zal haar naam zijn, want ze werd orstelyke gasten getoond op de Winthil, de grote industrie- en handels- ?ntoonstelling in Winschoten. Het was een dag van onweer en regen buien, met af en toe een flinke scheut Maar de Groningers trokken zich de regen weinig aan en overal, de gesloten koninklijke auto's voorbij reden, dromden de mensen langs de gen. Het was een dag met verschillende hoogtepunten. Diepe indruk maakte de klepperhulde, die de Groningse jeugd, zoals we in een deel onzer edities giste- nog meldden, bracht. En dan de te waterlating van de kustvaarder Macotte In Foxhol, waarover we al schreven. Na Foxhol waren Hoogezand, Veen- dam (waar werd geluncht), het welva rende Meeden, Winschoten (de Winthil) Op het politiebureau werd een kleine wond aan het been van Van der Plas verbonden. De andere opvarenden van de gestrande „Aaltje" hadden geen letsel gekregen. en Heiligerlee aan de beurt. By de fir ma Van Bergen werden klokken voor Soestdjjk en tafelbellen voor de prinses jes aangeboden en onder klokgelui reed men naar het monument voor graaf Adolf, die als eerste Oranje in de vrij heidsoorlog het leven liet. Daar werd een krans gelegd. Via Noordbroek, Slochteren, Ten Boer en Ruischerbrug ging de stoet naar Gro ningen en om kwart over zeven stoomde de koninklijke trein het station Gronin- KONINKLIJKE TREIN TE LANG Toen de Koninklijke trein in Gro ningen binnenreed, bleek, dat de uit gang van het rijtuig, waarin de Ko ningin en de Prins zaten, niet precies voor de al tevoren uitgelegde loper was gekomen, ondanks het feit, dat men eerst nauwkeurig de lengte van de trein had nagemeten. Het blijkt nu, dat de Koninklijke trein een halve meter langer was geworden, vermoe delijk door vering van de koppelin gen. De trein is nu opnieuw gemeten en de lengte is naar Baarn door gegeven, kort voordat het Koninklijk paar Groningen verliet. Vijftien honden voor de Prins Gisteren bracht het ms. Bree Helle in Rotterdam vijftien jachthonden mee, die een geschenk vormen van Engelse vrienden.voor de meute van Prins Bern- hard. Jhr Quarles van Ufford haalde ze ?n auto af. Op 21 Juli zal de Sociaal-economische raad in het gebouw der Eerste Kamer zijn eerste openbare vergadering hou den. Minister Drees zal spreken. Vierde dader overval Jockey-club gearresteerd Thans ls ook de vierde dader, W. H. v. d Werf, van de overval op de Jockey- chib in Den Haag te A'dam gearresteerd. Hij werd aangehouden in de Warmoes straat. waar de recherche dagenlang op de loer heeft gelegen, omdat men reden had aan te nemen, dat hij daar zou ko men. Van der W. heeft een volledige be kentenis afgelegd, ta.v. de overval en die op twee taxi's. VERHOGING PENSIOENEN THANS VOORGESTELD Het wetsontwerp, dat de pensioenen der ambtenaren met een bijzondere toe slag wil verbogen en dat wij dezer dagen reeds weergaven, is thans ingediend. Zo als wij meldden, wordt aan hen. die onder de Toeslagwet vallen, f 90 per Jaar en aan de overigen f50 per jaar uitge keerd Ook is thans het wetsontwerp ingediend tot toekenning van kinderbij slag aan gepensionneerden. Kippen worden nu ingeënt Maar met ongevaarlijke smetstof Thans is besloten, dat in bepaalde ge vallen tot inenting van het pluimvee zal wordën overgegaan-, om op die manier de pseudo-vogelpest te bestrij den. Over enkele dagen zal er mee wor den begonnen. Er wordt echter niet de zo gevaarlijke levende smetstof gebruikt, maar een dode smetstof. Deze stof blijft zonder invloed op de eierproductie. De duur van de onvat baarheid- voor de ziekte bedraagt echter slechts enkele maanden. De beslissing over al of niet inenten worden overgelaten aan de inspecteurs van dé veeartsenijkun-dige dienst. Zij hebben al een voldoende vooraad entstof. Ook op een pluimveebedryf In Uddel zyn thans ziektegevallen ontdekt, die aan de gevreesde ziekte doen denken. Er is een ophokgebod uitgevaardigd voor Westelyk Apeldoorn. Hilversum klaagt: „Grootste woningnood van ons land" In de raadsvergadering van Hilver sum werd gisteren geklaagd, dat de woningnood in deze stad het grootst is van heel ons land. Met algemene stem men werd een motie aangenomen, waar in opn-ieuw op spoedige woningbouw werd aangedrongen. Binnenkort zal een d-riehoeksconferentie in Hilversum wor den gehouden tussen minister In 't Veld, gedeputeerde staten en B. en W. Er zijn 5000 woningzoekenden en het aantal huizen, dat door twee gezinnen wordt bewoond, zou tot het onmogelijke zijn gestegen. Vele gezinnen voor de radio-mroep, de N S F. en het marine kamp vestigden zich, terwijl slechts 483 woningen mochten worden gebouwd. Van sigarenfabriek tot radio- centrum Vanmiddag is op feestelijke wijze het grote technische centrum van de Neder landse radio-unie aan de Larenseweg in Hilversum geopend. Alle takken van dienst zijn nu ondergebracht in een vroegere sigarenfabriek. Zij zagen het van verre Zij zagen het van ver, deze mannen: een tollende windsliert, die uit een pik zwarte lucht over het Hollandsch Diep gierde en die in Willemstad, Dinteloord en Fijnaard aanzienlijke schade aanrichtte. Raamkozijnen, schuurtjes, dakpan nen, bomen werden van hun plaats gerukt, daar, waar de kolkende buis de aarde raakte. Een fotograaf maakte van dit natuurgebeuren deze unieke foto. Ook rond Barneveld grote schade aangericht (Van een onzer verslaggevers) "l^IET ALLEEN NOORDWEST-BRABANT is gisteren door een windhoos 1 geteisterd, ook de streek rond Barneveld is ernstig getroffen door de kracht van zo'n wervelwind. In enkele minuten verloren in het onder de gemeente Barneveld behorende dorpje Zwartebroek acht boerderij een hun kap. Een dezer dakbedekkingen werd 700 meter door de lucht meegevoerd. Tientallen hooibergen gingen de lucht in en ongeveer 250 bomen werden ontworteld. In één boomgaard bleven slechts twee vruchtbomen staan. Wel werden enige kinderen, die Grote plukken opgewerveld hooi ble- ;n in de telefoondraden of in de bomen hangen. Een kippenhok met ongeveer 200 kippen werd zelfs een eind de lucht ingezogen. Gelukkig kwamen ook bij deze ramp geen persoonlijke ongelukken Vooral Willemstad werd zwaar getroffen door de windhoos, die West-Brabant teisterde. Deze foto geeft een indruk van de kracht, waarmee de hoos heeft gewoed; het lijkt, alsof er bommen zijn gevallen. Op de achtergrond: de school, die ernstig beschadigd werd. De dikte van de gevelde muren op de voorgrond wijst er wel op, dat het er flink van langs is gegaan in het Brabantse plaatsje. De bevolking is onmiddellijk aan de slag gegaan, om de schade te herstellen. DAT bij de Hembrug vier Amsterdam- ers zijra aangehouden, die in een auto 500 gesmokkelde Amerikaanse sigaret- in vervoerden. DAT 170 leden van het Kon. instituut an ingenieurs, allen autoriteiten op 't gebied van verkeer en verkeerstechniek, gisteren in Amsterdam de gast waren an de KNSM. DAT in Dokkum gisteren een oude traditie is -hersteld- door de opening de handelsbeurs. DAT de R.v.B zijn goedkeuring heeft onthouden aan het advies van de i missie voor de perszuivering om over te gaan tot vordering van een aantal goe deren van de v m. Agrarische Pers te Meppel. DAT in een kolk bij Nijmegen het ik van een onbekende man is gevonden. DAT de film van het koninklijk be zoek aan Limburg naar Djakarta is ver zonden om onder de militairen op Java Nieuw-Guinea te worden vertoond. DAT H. J. Nestelroij, die begon met zakjes te plakken en eindigde als direc teur van de papier-industrie Nestelroij Trompen-burg in Amsterdam en Roer mond, op 29 Juni 75 jaar wordt. DAT voor het „B. G." te Rotterdam 14 jaar werd geëist tegen de in Dordrecht bij verstek tot 18 jaar veroordeelde 34- jarige D. Vermaas uit Voorschoten, die wnd commandant van de landwacht i Gorinchem was. DAT Britse spoorwegautoriteiten t.g.- het gaan varen van de nachtboot Am sterdam tussen Hoek van Holland - Harwich, vandaag ons land bezochten. DAT voor het centraal instituut vo landbouwkundig onderzoek een nieuw drooglaboratorium voor zaden dergewassen jn Wageningen zal word-en gebouwd. DAT van Belgische zijde bij de Ned. algemene commissie voor de spreiding om adviezen is gevraagd. DAT in Leeuwarden een Fries comité voor hulp aan Joodse kinderen is opge richt. DAT aan Prov. Staten van N.-Brabant is voorgesteld 20 pet van de kosten (74.000 tot 94.500 gulden per jaar) op zich te nemen voor verbetering van de drink watervoorziening in de Kempen, waar van de 140 waterputten 138 niet deugen. DAT de technische middelbare school te Rotterdam ook dit jaar een Benelux- fietstocht voor scholieren van Bergen op Zoom uit organiseert en wel van 5 tot 19 Augustus (aanmelden V.V.V. Bergen op Zoom). DAT de Ned. consul in het Ameri kaanse autocentrum Detroit, W. Bryant, 75 jaar oud, is overleden. DAT gisteren door het georganiseerde bedrijfsleven tijdens het binnenscheep- vaartcongres in R'dam aan minister Spit zen een ontwerp tot wijziging var vervoerscondities werd aangeboden. DAT de stafchef van het intern. Leger des Heils, commisioner John J. Allan, die na de De vrij ding een grootscheepse hulpactie voor ons land organiseerde, Zondag in Rotterdam en Amsterdam zal spreken. DAT in Zwolle de bouw van 93 pach terswoningen voor de N.O.Polder is aan besteed in drie groepen en de laagste in schrijvers resp. waren K. Ooms te Eens 584.500), de N.V. Vonken uit Naarden 252.000) en nogmaals de N.V. Vonken te Naarden 518.000). DAT het comm. Kamerlid Stokvis minister Teulings schriftelijk heeft ge vraagd, of de bezoldiging van de burge meesters in gemeenten tot 2000 inwoners Gelderland, Zeeland en N.-Holland spoedig wordt vastgesteld. DAT de lopende cursus van de school .oor reserve-officieren der infanterie in Ermelo gisteren met een parade werd besloten en de beste leerling, C. de Waart uit Vlissingen, de officierskoppel ont- j juist de schóól hadden verlaten, door de wind opgenomen en even verder tegen de grond geslingerd, doch ze liepen al leen enkele builen op. Er is in deze streek voor enkele dui zenden guldens schade aangericht. Geen der gedupeerde landbouwers was tegen storm- of windschade verzekerd. Willemstad in opschudding Omtrent de windhoos, welke gisteren de oude veste Willemstad (N.-B.), een stadje van 2000 inwoners, in opschud ding bracht, vernemen we nog het vol- Dertig woningen liepen er zware scha de op en drie gezinnen werden dakloos. De totale schade wordt voorlopig op twee ton geschat Er is reeds een beroep op het Nationale Rampen Fonds en op de Prov. Staten gedaan om een uitkering te krijgen. Iemand bood gisteren spontaan een gift van 3000 aan. Gisteravond is er onder de niet-getroffenen van Willemstad ge collecteerd. Als een monsterachtige stofzuiger was de hoos door het Brabantse land komen gieren, uit de richting van het Volkerak en toen via Dinteloord en Fijnaard naar Willemstad, een vijftig meter brede baan van ruines achterlatend, tot de hoos boven het water van het Hollands Diep bleek te zijn uitgeraasd. Nog wit van emotie Nog wit van emotie vertelden enkele ingezetenen van Willemstad ons hun „Ik stond vlak bij mijn woning toen omstreeks kwart over tien plotseling de hemel aardedonker werd. Het was grie zelig, net een Egyptische duisternis", verkaarde een van de vrouwen, w woning in een fractie van een seconde onbewoonbaar werd. „Een angstaan jagend gerommel, als van een zwaar on weer, kwam vliegensvlug dichterbij er plotseling zag ik een kolkende wolk op ons huisje alkomen, die lichtend afstak tegen de dreigend donkere lucht. Ik had nog juist tijd mijn dochtertje uit het huis te halen en nauwelijks was ik met mijn kind buiten gekomen, of het dak was van de woning weggezogen. Als ik aan de voorkant myn huis was uitgelo pen, dan zouden we onder het vallende dak zijn verpletterd De vrouw van slager Sprang vertelde hoe zij. op het moment, dat zij de wind hoos zag naderen, haastig haar baby van acht maanden uit de wieg haalde. Toen later angstig haar man te hulp riep, om te vragen wat ze moest doen, sloeg de wervelwind in één klap al haar ruiten in en op het zelfde ogenblik lag de wieg. waarin even tevoren vredig de baby had liggen slapen, vol met glas scherven. 1de naar buiten hollen, toen ik het geraas hoorde naderen", vertelde een bewoner van de Groenstraat. „Maar ik buiten kwam om op de stoep myn klompen aan te schieten, kon ik ze nog juist vlak voor myn ogen de lucht in zien vliegen, tegelijk met een toom kip van mijn buurman en de schone was myn vrouw. Ook het boompje m^jn huis werd de lucht in gezogen Zo had ieder in Willemstad zijn bele- ïnis. De kinderen van de lagere school vertelden, hoe de hoofdonderwijzer J. A. Inbrekers waren zwaar in hun werk verdiept Bemerkten niet eens dat de politie binnenkwam. Twee inbrekers waren gisteravond zo zwaar verdiept in het forceren van een brandkast in het veilinggebouw Odeoa aan Het Singel te Amsterdam, dat ze niet eens bemerkten, dat er enige politie mannen waren binnengetreden. D« dieven werden prompt ingerekend. Ze hadden de brandkast reeds van haar voetstuk gelicht, gekanteld en waren er in geslaagd een gat in een der wanden De gearresteerde inbrekers zijn de 25-j. timmerman A. T. L. en de 27-j. constructie-bankwerker A. H. van O. In de brandkast was onder meer een bedrag aan geld van ƒ23.000. Nog 15 spoorbruggen min oi meer kapot j Bruggen bU Dordt en Nijmegen spoedig klaar. Van de 21 spoorbruggen over de grot® rivieren, die in de oorlog geheel of ge deeltelijk werden vernield, zijn er weer zes gerepareerd en met onbepaalde reel- heid berijdbaar. Dit zijn de bruggen over de Konings haven en de Nieuwe Maas in Rotterdam, te Buggenum (bij Roermond) en in Ra- vestein over de Maas. bij Culemborg over de Lek en in Hattemerbroek (bij Zwolle) over de IJsseL Aan de brug bij Dordrecht over d® Oude Maas wordt hard gewerkt en men hoopt in het laatste kwartaal van dit jaar gereed te komen. Daarna komt de Waalbrug bij Nijmegen aan de beurt en daar wil men in 1951 mee klaar komen. De bruggen over de Ryn bij Ooster beek. de Waal bij Zaltbommel en de IJssel by Zutphen hoopt men in 1952 te vol tooien. Dan resten nog de bruggen bij Mook, Maastricht, Hedel, Venlo en Gen nep over de Maas, bij Deventer en Wes tervoort over de IJssel, te Baanbroele over de Merwede en de Moerdijkbrug over het Hollands Diep. Daarmee hebben de Spoorwegen een bruggenbouwpro- gramma van ongeveer tien jaar voor de De Australiërs zijn ons vooruit Het hoofd van de resSdentievoorlioh- tingsdienst te Hollandia op Nieuw-Gui nea, Merkeljjn, heeft verklaard, dat de Australiërs in hun deel van Nieuw- Guinea de Nederlanders vooruit zijn. De Australiërs hebben geen kosten gespaard om door middel van kleine, lichte vliegtuigen vrijwel alle delen van hun gebied bereikbaar te maken. Voorts wees de heer Merkelijn op de omvang rijke goudexploitatie in het Bululudal, waarvoor ook vliegtuigen als transport middel worden gebruikt. Lay is volgens hem de drukste vlieghaven ter wereld- Natuurlijk ligt Australië ten opzicht® van Nieuw-Guinea veel gunstiger dan Nederland, maar dat neemt niet weg, dat wij een grote achterstand hebben in te halen. De Westduitse bondskanselier, Adenauer, die pas hersteld is van een ziekte, zal verscheidene weken rust moeten houden. De leidekker en de windhoos Op het ogenblik, dat de windhoos met een vervaarlijk geloei op Willem stad afkwam, was op het dak van het gemeentehuis aldaar een leidekker aan het werk. De goede man bemerkte het gevaar juist iets te laat, zodat de windhoos eerder bij hem was, dan hij bij de ladder, waarlangs hij veilig naar de begane grond, ongeveer tien meter beneden hem, had kunnen komen. Hij sprong toen maar naar beneden en kwam wonder boven wonder goed terecht. Nu was de man de dag te voren bijna bij het lei- dekken verongelukt, zodat de schrik hem flink in de benen zat. Zonder zich verder aan het noodweer te storen, spoedde hy zich naar een café, waar hij zich de schrik uit de benen dronk. De burgemeester moest hem voor de rest van de dag het beklimmen van ladders en daken verbieden. De lei dekker zou er toen immers ook zon der windhoos van afgerold zijn. M. Crul zijn leerlingen dadelijk gebood onder de banken te kruipen, toen hij de hoos zag naderen. Enkele angstig gewor den kinderen probeerden nog uit de school weg te glippen maar de heer Crul hield hen tegen. Eerst toen de wervel storm enige minuten verdwenen was, mochten de leerlingen onder de banken wegkruipen. „En nu zo vlug mogelijk naar huis, om je moeder te helpen met het opruimen van de ravage," had de hoofdonderwijzer tegen zijn kinderen gezegd en even later kon men overal in Willemstad de mensen bezig zien met het opruimingswerk. Enkele uren na de ramp waren de meeste ruiten al weer ingezet en lagen de dakpannen voor het grootste deel weer op hun plaats, ledereen hielp iedereen in koortsachtig tempo. Elders in het land Ook elders in het land was het bar reer gisteren. Op verschillende plaatsen werden boer derijen door hemelvuur vernield Een landboinvschuur van ƒ50.000 ging bij Wieringerwerf verloren. Bij Deventer gingen een kapitale boerderij van W. J. .Zwartjes en een naastgelegen woonhuis verloren. Boven Putten, Ermelo en Har derwijk heeft een zware hagelbui, mét hagelstenen van wel vier centimeter groot, een groot deel van de oogst ver woest. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en overwegend droog weer- Vrij krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur, (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN O-k'ejsT Z°" ,20-21'W M"n 13 06-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1