DE BOTERHAM op de sneeuwploeg De kap met de vossenstaart De Engelse schoenenmode blijft smal en laaggehakt Tal van zaken vroegen de aandacht van Katwijks raad NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 21 IUNI 1950 (Van een bijzondere medewerker) Omdat de Canadezen toch geen raad wisten met die dubbele „aa", liet Peter Draayer er maar één vallen en kenden half Kingston en héél Wolfe Island hem als „Pete Dreye"; de naam van zijn schoonvader werd van «Hasselaar" vercanadeesd tot „Hesier", maar verder sprak „Pete", on danks twee jaar Canada, in zekere zin nog perfect Nederlands. Hij faalde alleen een enkele keer met „Jij hebt ook geen lucifers, heb je?"; zijn „moedêêê" was de Nederlandse „r" verloren, en van zijn nieuwe land genoten had hij die enigszins trage, onverstoorbare zing-zang over genomen in zijn praten. Hij zei b.v. (zonder stemverheffing, een tikkeltje sloom), „oooooh jaaa", begon zijn zinnen vaak met „Wellll" of „So", maar verder gooide-ie er praetiseh geen Engels tussendoor, zoals velen van zijn landgenoten, die hierheen geëmigreerd waren. Hij was nog jong, niet overmatig groot en toen hij me vertelde dat-ie als 3e stuurman na de oorlog op de grote vaart gezeten had, zag ik 'm ook meteen in onberispelijk donkerblauw of wit. Het moet 'm goed gestaan hebben. Afkomstig uit een plantersfamilie in lijk.oooh jaa, zonder overuren kwam ik al gauw aan de 135 in de maand. Soms kon zelfs de sneeuwploeg niet meer door de sneeuw heen; dan haalden ze de bulldozer. Dat was een beest.je sloeg de motor aan met ether en als ie dan behoorlijk op toeren was, schakelde je pas over op olie.. Grote vaart Je hebt hier maar een korte spring (lente) en prompt ben ik gaan varen op de Great Lakes. Ik moest alleen van on- het Malangse, zijn vader gestorven onder de oorlog, studeerde hij aan de zeevaart school in Rotterdam, kwam daarna op „Engelandvaart" niet verder dan Ham burg, dook vervolgens onder in Veenen- daal op de kippenfarm van zijn latere schoonvader. Beiden wilden ze na log weg, maar Pete begon weer al: man, had voldoende gelegenheid verschillende emigratielanden met elkaar te vergelijken, kwam tenslotte in Van couver en zei meteen: „Dèt is 't De Hasselaars waren de eerste Neder landers, die op Wolfe Island terecht kwamen. Wolfe Island is één van de „Duizend Eilanden" tegenover Kingston (35.000 inwoners). Vanuit Kingston kan men de machtige St. Lawrence River, die de grens tussen Ontario én de U.S.-staat New York vormt, in het ontzaglijke Lake Ontario zien stromen. Lake Ontario is een van de Great Lakes. Het grootste Is Lake Superior. Wanneer je in Lake Superior heel Engeland en Schotland zou neer- plonzen, hield je nog een aardig Zuider zeetje over om te zwemmen. Lake Onta rio is veel kleiner, „maar" een 150 mijl lang en een 50 mijl breed. In het verleng de ligt zuidelijker Lake Erie, dat weer iets groter is; noordelijk bevindt zich het uitgestrekte Lake Huron en Lake Michi gan; verder naar het Westen het befaam de Lake Superior. Er staan nog een paar honderd meren op de kaart en die kaart zou zeker onze Kager plassen hebben verwaarloosd. Nieuw Holland Een ferryboot brengt de mensen van Kingston naar Wolfe Island. Het eiland is 21 bij 7 mijl; er wonen 1200 mensen op; een klein gedeelte in „het" dorp bij de aanlegsteiger, de rest uitgestrooid over - het hele eiland. Voorzover ik zag is er één hotelletje, zijn er kerken van aller lei gezindten, er zijn wat van die wonder lijke. plomp-verloren in het land gezette schoolgèbouwen en tenslotte houdt een soort genensionneerde politieagent een gemoedelijk oogje in het zeil. Ik zov niet zo uitgeweid hebben over dit licht- golvend, groene boerenland, wanneer de mensen niet begonnen waren het „New Holland" te noemen. De ferryboot, iets minder groot dan die over de Schelde, bracht ons over 20 minuten. „Laat ijs gehad, dit jaar", vertelde Pete. „oooh jaa, de highway werd hier dit j: pas half Februari geopendZolang het ijs nog vol wakken is. vervangt soort amphibie-vaartuig deze ferry; het ding heeft een vliegtuig-propeller en heet icemobile. Zodra hei' i'S hetrouwbaar zetten ze boompjes uit. Vorig jaar was de ijs-highway al in December open voor auto-verkeer; ze moesten 'm wel be- bakenen, want de sneeuw slaat hier al tijd aan het driften; drpge sneeuv waait altijd weer in hoge banken weg. Sneeuwmist Ik heb hier de eerste winter op de sneeuwploeg gewerkt, tamelijk z' oooh jaa, maar il: mocht 't wel. 's Winters houden ze hier alleen de highways open, de R(ural R(oads) dit is die R.R. van zovele adressen hier worden alleen in noodgevallen geploegd. Als je in de nachtploeg zat. waren het lange uren Het kan hier ongelofelijk waaien en die sneeuw is zo droog.oooh jaa. Wanneer je één rondje gemaakt had. het hele eiland over, kon je prompt weer van vo ren af aan beginnen. Op de punten waar hel; 't hardst drift', sla je grote hekken in de grond, die nu opgerold langs de kant van de weg liggen. Banken van 1% meter zijn nog niets, als je dan in de cabine van de ploeg zit, zie je niets dan één ondoordringbare mist: allemaal fijne driftende sneeuw.Het is ongelofelijk vermoeiend werk en je moet ontzaglijk uitkijken, anders ben je zó aan 't re pareren. Koud? Well, het is véél kou der dan in. Holland, maar de kou is dro ger; je kan. als er geen wind is, in je overhemd op straat komen 'swinters.. Op de ploeg heb je over je gewone kle ren een parka aan; dat is een soort bont gevoerde overall; de kap ervan laat pre cies je gezicht vrij; ze is omzoomd met vossenstaart, want de haren daarvan houden de sneeuw vast.Maar ooh boy, als je pech krijgt met zo 'n weer: één keer hadden we een lekke band, moesten eerst de crick ontdooien en dan dde bijna onhandelbare wielen, waar je vingers zó aan vast plakten, 's Morgens moest ik altijd een uur eerder beginnen dan de rest. want mijn R.R was niet geploegd en ik moest 'n uur lopen naar de sneeuw ploeg. Maar verdienen deed ik behoor- der af aan beginnen, want al die kennis van de zeevaartschool hielp me niet veel: zonnetje schieten en zo doen ze hier praetiseh niet: ze varen op vuren, maar in dat korte vaarseizoen maakte ik toch, met alles vrij, 1-500. Alleen altyd van huis., we kwamen hier vaak voorbij, maar er wordt in die paar ijsvrije maan- dat kantoor niet meer, dat ik ga boeren. op een goeie dag veranderde ik hun kaartsysteem zo'n beetje, ik had het werk nooit gedaan hoor, maar hei sultaat was, dat de hele firma dat i we systeem overnam.Je moet je niet laten misleiden door al die nieuwe auto'i hier: veruit het grootste deel is op af betaling, binnen twee jaar. Oooh jaa, zo zyn ze hier. Wij heb ben een goede naam. Een Hollander zullen ze soms een lening geven, die ze aan een Canadees weigeren. Dutchman is a good pay", zeggen hier; ze weten dat wij de tering n; de nering zetten. Sommige Canadese boeren hebben hier een hele generatie nodig voor hun farm vry is. Voot is dat het allereerste, al valt het niet mee om hier zo arm als de mieren te beginnen. Graag terug naar Holland Ik hield op met roken uit pure zuinig heid, oooh jaa en een café of bioscoop zag ik de eerste tijd alleen maar aan de buitenkant." Pete's schoonvader had nu een 50 acre farm, gemengd bedrijf; het zag er keurig uit, alleen moest het grote, houten huis nog geverfd worden buiten, maar daar moesten ze het geld dough" zei Pete) voor bij mekaar scharrelen. Het be- vas erg moeilijk geweest, maar wat 2000 gekost had. toen Hasseiaar het kocht, was nu zeker meer dan 3000 waard, en zonder vee! Toen ik er kwam, waren ze aan het schoonmaken. Op z'n Hollands. Ik vroeg hun of ze nog terugwilden. „Graag", zei den ze, „maar alleen om de familie eens te zien, niet om te blijven.." Volgende maand komen Pete's eigen moeder en zuster uit Indonesië. Hij had in die 2 jaar niet alleen z'n schoonfami lie geholpen, maar had nu zelf ook al een farm, zij het dan nog ongemeubi- leerd. Samen met z'n vrouw zouden zc De veerboot tussen Wo den zo gejacht, dat je nooit -tijd had om huis te gaan. Ik ben ook nog zowat tolk geweest op het eiland en dat bracht 'n m'n tegenwoordige baan bij een Industrial Finance Corporation: wy fi leren op korte termijn allerlei za- kenuitbreidingen, helpen financieel bij farmverbetering en zo.. Aardig werk, well ik ben veel op de baan en je ont moet veel mensen. Mijn schoonvader had zijn farm al. maar zélf wilde ik eerst nog wel wat bijverdienen. Ze willen op Ife Island en Kingston. daar dan „zachtjes" beginnen, „wat kip pen en varkens.." Wat-ie in z'n onder duiktijd niet bij z'n schoonvader geleerd had zou die 'm graag nü nog leren. Ze waren naaste <20 minuten lopen) buren. Het hele eiland kende Pete en omge keerd. Hij is een aardige jongen en Ca nadees of Nederlander, iedereen groette hem, wanneer-ie in z'n tweedehands (betaald) karretje het' eiland overreed. Well, ik vermoed, dat die Pete een heel behoorlijke kans maakt. Oooh jaa.. Dunne rubberzolen onder met schapenvacht gevoerde winterlaarzen (Van onze moderedactrice) In de geschiedenis ligt altijd eer mantiek verborgen. Wij houden van deze romantiek en daarom boeide ons gisteren te Amsterdam in de Stuyvesantzaal i het Victoriahotel het verhaal, dat me Hans Smit daar. tussen de rose anjers lila lathyrus, vertelde. Het ging over een boerderij in I oude Engeland *zo omstreeks 1700. Men hield er kudden schapen en in de win termaanden snorde er het spinnewiel voor het haardvuur. Men deed er n in de schuren stonden grote looipotten om van de schapen, die voor de wii Met schapenvacht gevoerde winter- schoen. Ontwerper Clark. De laag- gesneden hiellijn is opmerkelijk. De clou. is, de schoen van dezelfde stof te hebben als van de regenmantel. pot geslacht werden de huiden te looien verven- De kudden en de slacht breidde zich uit en heel de familie Anas langzamerhand voorzien van schier onverslijtbaar thuis gemaakt schoeisel. Daarom ging men voor buren en magen minder bedreven ln dit werk pantoffels maken. Al spoedig werden de „Brown Peters" van de familie Clark bekend tot verre omstrek. In 1825 gaf men de boerderij eraan en wijdde de familie zich geheel aan de schoenmakerij. Cyrus er James Clark bouwden een fabriek ir Street en elk nieuw geslacht Clarks le verde weer zonen, die het amibacht voortzetten. Nu bij het 125 jarig bestaan van de fabriek (thans vele fabrieken) is de vierde generatie aan het woord. Mevrouw Smit vertelde dit als inlei ding van een schoenshow door Clark als jubileumviering gearrangeerd. Een show, die echter niet die 125 jaar belichtte, maar de blik vooruit richtte naar de win ter 1950 en wat de vrouw dan zal wen sen te dragen. Noemen we daarom aller eerst de met schapenvacht gevoerde ..Eskimo's", die niet langer dikke spek- zolen hebben, maar een zeer soepele dunne rubberzooi Suède is het materiaal voor de schacht, die of met een rits sluiting gesloten wordt of door een grap pige vetersluiting. Slechts één veter wordt hiervoor gebruikt, die zig-zag door de lusjes gaat en boven vastgezet wordt met een gesp. Later zagen we dit in vele variaties terug by de middagschoentjes. Sportschoenen, van prachtig soepel leer met platte hak en vierkante neus noodden zo tot een fikse wandeling, ter wijl coquette middagschoentjes er om vroegen om over glanzende parketvloe ren of door man-meren gangen te trippe len. De meest fantastische namen heeft Clark aan zijn scheppingen toegedaohi Wat denken we al niet bij „Buttermilk Tundra side"! De lage platgehakte en simpele bal- letinaschoen, waarvan men in Amerika fluistert, dat hij zijn tijd gehad heeft, wordt door de Britse ontwerpers nog volop gelanceerd. Waar ze o.i. gelijk in hebben, want de schoenen zijn gemak kelijk en maken de voeten slank, iets wat de Hollandse vrouw, die nu eenmaal „op grote voet leeft", best prettig vindt- Prachtig zijn de klassieke molières van kalfsleer. Een schoen, die vele modes kan overleven en steeds gedistingeerd PRACHTIGE MIDDAGTOCHT MET OUDJES VAN OEGSTGEEST Ook nu had het volijverige comité „Rondrit ouden van dagen" te Oegst- geest er voor gezorgd, dat zij, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, gezellige dag konden hebben. Een 52-tal automobilisten was gistermiddag om half 2 present bij „Het Witte Huis" om de 135 ouden van dagen met hun help sters te rijden. Met de politie-auto waarin adj. Koerten had plaats genomen met enke le leden van de commissie voorop, ging het via de Ryksweg richting Am sterdam. Op de Weesperzijde aldaar werd ln „De Ijsbeer" een kopje thee ge serveerd. Vóór dit oord van rust meerden in middels drie boten, waarin het gezel schap vervolgens een tocht maakte van ongeveer l3,é uur door de grachten van de hoofdstad (zie foto). Na afloop wer den nog enkele verversingen aangebo- waarna om 6 uur de terugtocht via de Rijksweg werd aanvaard. Door het „oude dorp" kwam men via Langer vrij zwemmen I „Ondemocratische activiteit bij een fietsenstalling Subsidies wijk- en kruisverenigingen restauratie korenmolen de burgemeester mr W. J. Woldringh der Hoop. Afwezig was de heer W. Scheerens. Naar aanleiding van een ingekomen stuk kwam de strandkwestie ter sprake, waarbij de heer C. van Beelen (C.H.) informeerde naar de mogelijkheid om het vrij-zwemmen,te vervroegen (4 uur). Daar het de vorm van een voorstel kreeg, werd deze zaak aan het eind van de vergadering aan de agenda toegevoegd. Het had een zeer uitgebreide discussie tot gevolg. De burgemeester wees er op, dat dat tijdstip de verantwoordelijkheid 1 de strandpachters ophoudt. Mr J. van Plas vond deze verandering niet a bevelenswaardig. 't Was beter een strook in het centrum vrij te geven, tenten uit te mogen baden. Wethouder Bloot wilde niet op een vroeger genomen besluit terugkomen, temeer daa: maar een lapmiddel was. Nogmaals waarschuwde de voorzitter tegen de ge volgen, nl. mindere veiligheid voor de baders, terwijl ook juridisch de zaak aan vechtbaar is, wat mr Van der Plas be streed. Tegenover het voorstel Van Beelen diende hij een voorstel strandverordening aldus te wijzigen, dat de vakken Van Beelen en De Best vrij gegeven zullen worden om van tenter uit te baden. Hij werd gesteund door de heren H. Haasnoot (Arb.) en G. A. Ouwerling (K.V.P.). Het voorstel werd verworpen met 13 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heren Van der Plas, Haasnoot, D. J. Kleen (C.H.), D. van den Marei (S.G.P.) en Ouwerling. Het voorstel-C. van Beelen, gesteund door N. J. van Duijvenbode (C.H.) en W. Eijk (C.H.), om over het gehele strand na 4 uur vrij uit tenten te mogen baden, werd aangenomen met 11 tegen 7. Tegen stemden de heren Van der Plas en D. C. van Leeuwen (A.R.), L. v. d. Zwan, Dijksman en B. Vooys (C.H.), Ouwerling en D. v. d. Marei. Dit besluit trad direct in werking. Een adres van een Ingezetene inzake :n drankvergunning bracht het besluit deze hele materie nader te bezien; het adres werd aangehouden. De schoolgeldregeling voor het open baar kleuteronderwijs is nog gebaseerd verordening van 19 Juni 1902. Gezien de sterke loon- en prijsstijging is andere verordening noodzakelijk. B. W. boden daarom een nieuwe aan. Het schoolgeld zal worden voor het eerste schoolgaande kind 0.35 per week, voor het tweede ƒ0.15 en voor elk vol gend kind, dat met anderen uit het gezin school bezoekt, ƒ0.10. Er waren geen bezwaren. De heer J. C. maker, i te kopen, totaal 1645 m2, !.50. Een tweetal grond achter de Molenweg kon worden aangekocht. Van de heer D. van Riessen 4752 m2 voor ƒ3000 en van Baron Wassenaer van Catwijck drie percelen totaal 8340 m2, kosten ƒ5575.50. De heer Van den Marei speet het. dat er weei goede tuinbouwgrond verdween. Het bestuur van het Rotterdams Zee hospitium vroeg voor de verbetering var de electrische plafondverwarming mede werking. De plafondstralers moeten op nieuw worden verchroomd en het plan is de stralers ónder het plafond as brengen. B. en W. adviseerden het zoek af te wijzen. De verbetering betreft uitsluitend de instandhouding der instal latie. Er is voorts niet gebleken, dat deze, in 1934 in gebruik genomen, reeds onvol doende is. De voorschotten op de vergoeding 1950 ten behoeve van de scholen voor bui tengewoon lager onderwijs werden als volgt vastgesteld: Openluchtschool van het Rotterdams Zeehospitium f 35. Leiri- se Buitenschool f 27.75 en de ds J. de Liefdeschool f 78.50 per leerling. De salariëring van het onderwijzend personeel van de kleuterscholen wilde B. en W. in een verordening definitief zien vastgesteld. Richtlijnen voor deze salariëring bestaan niet. B. en W. heo- ben bij het ontwerpen van de verorde ning rekening gehouden met wat in an dere gemeenten geldend is. Een herziening van de subsidies voor wyk- en kruisverenigingen, reeds eer der in het vooruitzicht gesteld, kwam nu aan de orde. Dit punt bracht bü de he ren W. van Eyk en H. Haasnoot ernstige critiek op de gang van zaken in de com missie van sociale zaken. Een zeer ver warrend debat ontstond over de be voegdheden van deze commissie, waarbij bleek, dat het de wethouder zelfs niet erg helder was. Toegezegd werd dat er voortaan anders zal worden gehandeid. Het voorstel werd aangenomen. Als basis subsidie worden uitgekeerd van f 0.50 per lid, aangevuld met subsidies voor afdelingswerk Chr. wijkverpleging totaal f 1990; Groene Kruis alg. f 600; aanvullingen: zuigelingenzorg f 252.50, kleuterzorg f 375, t.b.c.-bestrljding f 400; totaal f 1627.50; Wit-Gele Kruis alg. f 99.50; aanvullingen: wijkverpleging 11.70. Door de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan Zee is een maatschappe lijk werkster in dienst genomen. Deze diaconie verzooht een bijdrage in de salariskosten. Voorgesteld werd 25 pet. bij te dragen, vermeerderd met een na der vast te stellen bedrag voor elk onderzoek t.b.v. de gemeente. Men mag niet boven 50 pet. komen. De korenmolen aan de Valkenburgse- weg wordt oud en restauratiewerk zaamheden moeten plaats hebben. Dc eigenaar had B. en W. verzocht het wie- kenkruis en de staart te doen afbreken, wat geweigerd werd. Een plan is nu op gemaakt om gezamenlijk (eigenaar, ge meente, provincie en rijk) de restaura tie te bekostigen: f 14.000. B. en W. stel den voor 15 pet voor rekening van de gemeente te nemen, op voorwaarde dat de provincie 15 pet, het rijk 33 pet en de eigenaar 37 pet garandeert. „Katwijk is toch al niet zo mooi", aldus de heer H. Haasnoot, „laten we deze mooie mo len behouden!" De gehele raad dacht cr bij de muziektent een provisorische ge legenheid aan te brengen. Deze onover dekte stalling vergt f 850. M. v. d. Plas informeerde of het juist is, dat de stal ling al is gemaakt, waarop wethouder Bloot antwoordde, dat snel handelen ge boden was. De heer Van der Plas be treurde deze voorbarige activiteit en kwalificeerde haar als zeer ondemocra tisch. temeer daar bekend was. dat ver- scheidenen het met dit voorstel niet eens waren. ..Het doet afbreuk aan iemands recht om tegen te spreken" Wethouder Bloot bleef zich verdedigen. Mr Van der Plas zei tegen het voor stel te zijn; deze maatregel was geno men met het oog op de Zondag. De heer C. van der Plas meende, dat men, wan neer men de fietsen op het strand wil weren, gelegenheid moet geven ze te stallen, ook op de Zondag, als particu lieren hun zaak gesloten hebben. De bu-- gemeester vroeg stemming. Met de he ren Van der Plas. Kleen en A. Pronk-te gen werd het voorstel aangenomen. De voorstellen tot wijziging van de ge meentebegroting 1949 en 1950, alsmede tot wijziging van de begroting 1950 voor de bedrijven voor gas, water en electri- citeit gingen er zonder commentaar door, waarna een voorstel in behandeling kwam tot vaststelling van een verorde ning op het leggen van gas-, water- en electriciteitsleidingen. Er waren bezwa ren van redactionele aard, zodat het voorstel werd teruggenomen. Het voorstel om het Duinpark uit het grondbedrijf te nemen werd aangeno men. En ten slotte het voorstel om de algemene voortvaarden voor de verkoop van grond vast te stellen. In de rondvraag werd nog gesproken over het postkantoor te Katwijk aan den Rijn, de route van de autobus door Kat wijk aan Zee en de sportvelden. LEIDENAAR MAAKTE NATIONAAL „VADER KLAREN"-MONUMENT het nationale „Vader Klaren"-1 zitting burgemeester jhr it, dat waarschijnlijk in Sep-' an den Bos, klompen-j tember zal worden ingemetseld in een zijn bedrijf een perceeli gevel in de Vader Klarenstraat te Am- de gemeente huren, groot! sterdam. Het is ontworpen en gemaakt 58 m2 nabij de Vinkeweg, om daarop door de jonge Leidse kunstenaar Nico houten gebouwtje te plaatsen. B. enj Verboom, wonende Herenstraat 143. Als materiaal gebruikte hij Engelse Portland W. stelden voor dit verzoek in te willi gen; korte opzeggingstermijn, huurprijs ƒ0.50 per m2 per jaar. Aangenomen. De N.V. Ouwehands stoomschelpen- maalderij in het Parlevlietslop verzocht perceel grond (353 m2) bij de Varkevisserstraat te huren voor het op slaan van schelpen. Er was een voorstel voor een jaar te verhuren voor de toegangsweg voor 15. Aan genomen, evenals het voorstel om een aantal percelen grond in het Duinhof en stéat. De geklede schoenen hebben iets hogere hakken, maar bepaald overöre- wordt dit ndet. Het voorblad is dik wijls zeer laag uitgesneden en dan als ivare weer opgevuld door een gar nering van bandjes al dan niet a-syme- trisch van lijn. Veel open hiel- en teenwerk. Een enkele lakschoen zagen we, ook nu eer aangekondigd als hèt van hèt voor het komende sizoen. We hebben dit vaker gehoord, maar het is de laatste twintig jaar toch nooit meer favorite ge weest. en we twijfelen of het dit nu wél zal worden. Het was een show, die een opmerkelijk verschil vertoonde met wat juist de laatste maand van Nedar- lanse ontwerpers zagen, zo'n interna tionale uitwisseling van ideeën cn pre staties lijkt ons zeer bevorderlijk om het juiste midden te vinden. ehalk-stone, mooi en licht van kleur. De ongeveer 300 speeltuinverenigingen in ons land hebben er gelden voor inge zameld en wij geloven, dat men er geen spijt van zal hebben, dat deze Leidenaar de opdracht heeft uitgevoerd. Symbo lisch wordt uitgebeeld, hoe Vader U. J. Klaren in 1900 de grondslag legde voor het speeltuinwerk, dat zich zo gunstig heeft ontwikkeld. Eir.d deze of begin volgende week wordt het monument naar Amsterdam gezonden. In het ere-comité heeft o a. F. H. Kinschot. Het hoofdbestuur is zeer tevreden over het monument. De heer Verboom heeft oog nog een opdracht voor een insigne van het speeltuinwerk. Nog dit jaar ver trekken hij en zijn verloofde waarschijn lijk naar Afrika, waar zijn aanstaande schoonouders zich reeds 2Vi jaar geleden hebben gevestigd. Wyttenbachweg, Terweeweg en De Kempenaerstraat weer by het beginpunt van deze schitterende tocht aan. Alles was uitstekend verlopen. Door de goede zorgen van de beide motorordonnansen, de heren Van Beek en De Roode, waren geen hiaten in de lange colonne ont staan. In „Het Witte Huis" stond inmiddels de tafel gedekt met een enorm aantal broodjes, terwyl een slaatje de maaltyd completeerde. Vele hartelijke woorden werden nog gesproken. De aanbieding van een schaaltje aardbeien was een verrassend besluit. Een woord van dank aan de autobe zitters en aan het comité, die deze oud jes een dag vol genot hebben bezorgd! Toelatingsexamens Chr. Lyceum te Alphen Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn zijn geslaagd: Arnold Abbema. Hendrik J. Bax, Lia C. van Eijk. allen te Gouda; Frits Baksteen, Geertruida A. Begeman, Roeland v. d. Berg, Martine C. Bontje, Jacob D. de Bruin, Jan W. Buma, Aatje M. van Dijk, Adriana van Gemeren, Maartje Haasbeek, Cato D. J. Hogeboom, Huibrecht L. Knook. Pieter Maaskant, Jacob W. J. Pilon, Hans A. P. M. Pont, George A. van Rijn, Ingetje M. A. Wal raven, Johanna Werther. Evert Wind en Geertruida A. Zwart, allen te Alpben a.d. R(jn; Janny Bekker, Johannes L. A. Doornbos, Margaret R. Groeneveld, Cor nells M. Karssen. Jan B. Kenemans, Simon Oppe, Dirk A. v. d. Poorte en Margaretha A. Vroege, allen te Bode graven; Willem van Berkel te Aarlan- derveen; Cornells J. Breure, Hoofddorp; Hendrik Dekker, Haarlemmermeer; Sjoerd van Driel. Martinus J. den Hol lander en Maarten P. v. d. Marei, allen te Koudekerk aan den Ryn; Pieter Hazenberg en Henny W. 't Hoen te Zwammerdam; Hendrik Kleinhuis, Wil- helmina J. J. de Leeuw, Johan A. Loef, Aartje J. H. Matze en Willem Trapman allen te Boskoop; Greta Roest te Leimuidcn; Marguerite de Roos, te Nieuwkoop; Jan Valk te Ter Aar; Cornelis I. v. d. Velden en Suzanna C. Verheul te Waddinxveen; Machiel v. d. Velden te Woerden; Maarten Voets te Hazerswoude. Afgewezen 4. Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam OoJc Leiden vertegenwoordigd Maandag vond de eerste vergadering plaats van het curatorium van de op 27 Mei opgerichte stichting „KLinisch Hoger Onderwijs". Het curatorium bestaat uit de heven: mr P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, voorzitter; dr J. H. Lam berts. vertegenwoordiger van de Kon. maatschappij tot bevordering der genees kunst: Ch. de Monchy. vertegenwoordi ger van de raad van beheer van de economische hogeschool; dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de rijksuniversiteit te Leiden: dr A. J. Boekelman, curator van de rijksuni versiteit te Utrecht; J. C. van Andel. arts, curator van de rijksuniversiteit t? Gro ningen. De heer A_ Hogeweg. wethouder voor de volksgezondheid is plaatsvervan gend voorzitter, terwijl de heer W. N H. van der Vorm als vertegenwoordiger van de medewerkende particuliere zieken huizen de vergaderingen met een raad gevende stem bijwoont. Secretaris is mr B. J. de Boer, Adrianalaan 130, Rotter dam. tel. 83629. In zijn installatie-rede heeft mr Oud om. gewezen op de omstandigheid, dat medisch hoger onderwijs in Rotterdam niet iets nieuws is- Reeds in 1593 ont stond daar de mogelijkheid tot het bre vet van chirurgijn te worden opgeleid. In 1681 werd' een „Illustre School" opge richt, welke bij Kon. Besluit in 1826 werd vervangen door een ..Klinische School". Helaas hebben, in 1865, financiële moei lijkheden geleid tot opheffing van a?ze school. Het stemt tot voldoening, dat thans de traditie herleeft De moord op Keesje Vermeulen De Hoge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van M. H. K. te Rot terdam, die met bevestiging van een von nis van de Rotterdamse rechtbank door het Haagse gerechtshof is veroordeeld tot 8 jaar wegens doodslag op de minder jarige Keesje Vermeulen, gepleegd in de nacht van 3 op 4 October 1947 te Rotter- Van de eerste nieuwe aardappelen, die op de veiling te Berlikum werden aan gevoerd, is een mand vol verzonden aan Koningin Juliana. ANSICHTKAART NA 47 JAAR BEZORGD Bij de heer P. A. v. d- Eyk op de Scheepmakerij te Delft bezorgde de post gisteren een ansichtkaart, die op 22 Mei 1903 in Scheveningen is verzonden en de volgende dag in Delft wordt ontvangen. De kaart' is dus ruim 47 jaar in Delft blijven liggen De afzendster is thans 61 jaar. Bankbiljettenomloop weer gedaald De bankbiljettenomloop is deze opnieuw gedaald, zodat men tot 1947 moet teruggaan om opnieuw een dergelijk laag peil te vinden, nl. van ƒ2824 tot ƒ2802 millioen. De vorderingen op het buiten land stegen van ƒ1072 tot ƒ1164 millioen. Callmoney is -li pet. De post andere vrije saldi van de Ned. Bank si..0 van ƒ607 tot ƒ690 millioen. UITSLAG VAN DE REISBEURZEN- PRIJSVRAAG De uitslag van de door het dep. vai K. en W. uitgeschreven reisbeurzen ijsvraag is als volgt: Inez van Dullemen kreeg een reisbeurs in ƒ2000 voor haar novelle „Het Wiel Hugo Lous kreeg een reisbeurs, even- ns van 2000, voor zijn novelle: „Lieve chipper, vaar mij over". Anna Blaman kreeg de derde reisbeurs van ƒ2000 voor haai- novelle: „Avond by Rosnak".

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3