Meerderheid van B. en W, wil de Lange Mare niet dempen, meerderheid C.O.W wel De bouw van vier nieuwe bruggen nader belicht Waarom de Lange Mare niet wordt gedempt Speciale leliekeuring in Haarlem Dr K. W. Taconis aanvaardde lectoraat te Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 21 IUNI 1953 jfeLAC^X STEEN FOEI. BORGEMEESTERS! Daar moet me al lang iets van 't hart. En daar wil ik het nu eens over hebben. Met het gevolg dat deze keer op die blauwe steen van ons alle regeerders van onze stad, mits gaders hunne voorgangers, te pronk komen staan. Wat is namelijk het geval Vooral de laatste jaren jaren van wederopbouw is men bezig de Sleutelveste op te tuttenom zo te zeggen. Een nieuw station hier, een andere brug daar, plantsoenen plannen her en speelterrein-ontwer pen ginds; waarlijk, over enkele ja ren zal dat goede Leiden als een verjongde joffer prijken tussen haar Zuidhollandse en andere collegae. Maar Wie van de richting Den Haag on ze poorten binnenkomt, zal rechts, in een pieterig parkje, een beeld zien staan. Wat zeg ikEen beeldNee nee, dat zou te kostbaar zijnl Het is een borstbeeld. En hebt ge een beetje haast, wel, dan zijt ge er voorbij zonder het gezien te hebben. Dat misschien overigens wel ver dienstelijke) gevalletje is een dank bare herinnering aan Neêrlands, aan 's werelds grootste schilder: Rem brandt van Rhijn. De van God bege nadigde tovenaar met licht en don ker van de „Nachtwacht". De nobele kleurenkunstenaar van „De Joodse Bruid". De diep-godsdienstige dra maturg van „Christus, de zieken ge nezende". De liefdevolle etser van „Het Bruggetje van Six". Ge kunt ze vinden in de musea van Amsterdam, Moskou, Los An geles en Tokio, de kleurenzangen van deze grote Leidenaar, van wiens geboortehuis in de Weddesteeg men amper zijn standplaats kent en met moeite vindt. Een borstbeeld op de hoek van de Wittesingel. En een grauwe steen in de Weddesteeg. Natuurlijk, Rembrandt heeft de grootste en belangrijkste tijd van zijn leven in Amsterdam doorgebracht. En daarom staat het machtige stand beeld van deze grote eenzame eenzaam in zijn grootheid en een zaam in zijn lijden midden tussen de tingeltangels van het naar hem genoemde plein. Maar in ónze stad werd hij geboren. Hier ontwaakte zijn dichtersziel, als hij van af onze wallen zijn oog liet gaan over de om ringende polders. Hier deed hij de zeer besliste keus tussen de literaire collegezaal op het Rapenburg en het rommelige atelier in de molen aan het Galgewater. Hier zette hij de eerste schreden op het kunstenaars pad, aan de hand geleid door zijn vaderlijke meester Jacob van Swa- nenburch. Hier stichtte hijamper twintig jaar, zijn eerste school, waar van Gerrit Dou de eerste leerling werd. Wij, in Leiden, zijn niet zo erg „schilderachtig" blijkbaar. Want wie Uwer heeft wel eens die schamele gedenksteen van de befaamde fijn schilder Gerrit Dou op het Kort Ra penburg gezienWie Uwer weet, dat de Steenstr. de enige - dankbare! - herinnering is aan onze grote zeden- schilder Jan Steen, die in onze stad leefde en stierf! Een borstbeeldje en een gedenk steen voor Rembrandt. Een straat voor Jan Steen. Zo eert de stad Leiden de groten, die haar de eer aandeden, binnen haar muren geboren te worden en er te werken. En nu praat ik nog niet van de thans levende schilders van het Leids Kunst-Centrum, waarvan 90 pet der ingelanden geen weet heeft. Noch van hun bestaan, noch van hun werk. Zéker, het geld is duur, vandaag aan de dag. Maar dat borstbeeld van onze grote Rembrandt, en zijn arme tierige gedenksteen, nee, dat zit mij, baljuw van Leiden, dwars. Heel erg dwars, mag ik wel zeggen. Straks hebben we een nieuw Sta tionsplein. Zou het niet onze grote schilder waardig zijn, wanneer mid den op dat mooie nieuwe plein een machtig standbeeld van deze door de eeuwen beroemde kunstenaar verrees, zodat alle vreemdelingen, die in onze stad aankomen, onmid dellijk duidelijk zien: Hier zijn we in de stad van de grote Rembrandt Foei, borgemeesteren ende vroed schappen, dat ge een zo groot man zó hebt kunnen vergeten POENE: 't lijstaanvoerder schap van de grote inzameling voor een Rembrandtstandbeeld op het nieuwe Stationsplein subsidiair een bede vaart naar het Rijksmuseum ter ver dieping van bepaalde kennis en op leving van zekere dankbaarheid. h BALJUW. Weer heel wat te bepraten.. 3e een vaste houten brug over de Korte Mare, tussen de leuningen even eens 2-50 m breed. Scheepvaart gestremd Het scheepvaartverkeer Korte Mare Oude Vest zal gestremd worden tijdens de bouw van de Alkemadebrug, welk werk geschieden zal gelijktijdig met de bouw van het noordelijke landhoofd van de Marebrug en het scheepvaartverkeer Lange MareOude Vest tijdens de bouw van de Touwersbrug, welk werk gelijk tijdig zal geschieden met de bouw van het zuidelijke landhoofd van de Mare brug. Het scheepvaartverkeer door de In ons nummer van gisteren werd reeds gemeld, dat de meerderheid van B. en W. de raad het voorstel heeft gedaan, de Marebrug, de Alkemadebrug, de Touwersbrug en de St Nicolaasbrug te vernieuwen. Deze bruggen ver keren namelijk in zo'n slechte staat, dat vernieuwing dringend noodzake lijk is geworden. De Marebrug, een ijzeren draaibrug, ligt over de Oude Vestgracht bij de Mare, de Touwersbrug en de St Nicolaasbrug, ijzeren basculebruggen, over de Mare, respectievelijk in de Oude Vest en bij de Clarasteeg, en de Alkemadebrug, een ophaalbrug, over de Mare in de Oude Singel. Deze bruggen, die dateren van resp. 1875, 1866, 1864 en 1882, voldoen ook in geen enkel opzicht meer aan de mini- -eisen, welke daaraan uit verkeers- oogpunt zouden moeten worden gesteld. In verband met een en ander behoren de bruggen zo spoedig mogelijk door ve te worden vervangen, aldus schrijven B. en W. aan de raad. De Marebrug dient een beweegbare brug te blijven. De overige bruggen kun- zonder bezwaar door vaste z.g.n. ko- kerbruggen worden vervangen, wat zo wel op de kosten van aanleg als op die an bediening, exploitatie en onderhoud :n belangrijke besparing zal geven. Marebrug Voor de Marebrug is een electrisch te bewegen ophaalbrug ontworpen, waardoor het bezwaar, dat draaipijlers of een brede kelder de doorstromingswijdte zullen be perken, gelijk dit bij een draaibrug resp. basculebrug het geval is, wordt voor komen. De brug verkrijgt aan weerszij- een toeleidend vast gedeelte, een doorvaartwijdte, tussen de gordingen ter plaatse van het beweegbare gedeelte, van (thans 6.10 m) en een rijdekbreedte 6 m, met ter weerszijden een trot toir ter breedte van 1.50 m De doorstro mingswijdte van de noordelijke en zuide lijke overspanning zal 5 m resp. 4.75 m bedragen, de doorvaarthoogte en de door- vaartdiepte onder het beweegbare ge deelte van de brug ten opzichte van Rijn lands boezempeil 1.63 m en 2.90 m. De bovenkant van het rijdek van de brug zal 1.60 m N.A.P. komen te liggen, dat 8 m hoger dan bij de huidige draai brug. as van de nieuwe Marebrug is zo danig ontworpen, dat het verkeer, ko mende van de Korte Mare, automatisch de westelijke zijde van de Lange Mare volgt. Hiermede wordt een goede rege- van het verkeer ter plaatse bevor derd. Aangezien de doorvaartwijdte van euwe brug 8.00 m bedraagt, dus bre der zal worden dan bij de huidige brug het geval is, die een doorvaartwijdte van m heeft, zal, waar het scheepvaart verkeer hiermede wordt gediend en hier voor de gemeente zwaardere finan ciële offers zijn verbonden, getracht wor- cen bijdrage der provincie in de meerdere kosten te verkrijgen. Alkemadebrug De Alkemadebrug is ontworpen met •n rijdekbreedte van 6.50 m met aan beide zijden een trottoir van 1.53 m breedte. De doorvaarthoogte is gelijk aan 'an de nieuwe Trekvaartbrug op m boven Rijnlandspeil, terwijl de doorvaartdiepte 1.95 m en de doorvaart wijdte tussen de gordingen 5.80 m zal be dragen. De bovenkant van het rijdek komt op 1.60 m N.A.P. te liggen, dat 0.55 m hoger dan thans het geval is. Touwersbrug Voor de Touwersbrug is een rijdek breedte van 9.75 m nodig geacht, met een trottoir aan de zijde van de Lange Mare van 3.02 m breedte en een trottoir aan de andere zijde ter breedte van 1.22 m- De doorvaartwijdte tussen de gordingen is bepaald op 4 80 m, de doorvaartdiepte op 1.50 m bn de doorvaarthoogte op 1 35 m boven Rijnlands peil. De bovenkant de r s 0 35 m hoger ge projecteerd dan die van de bestaande brug- Voor het rijverkeer is het wense lijk gebleken het zuidoostelijk trottoir plm. 1.30 m buiten de walmuur te doen uitsteken. Bij vernieuwing van de ooste lijke kademuur langs de Lange Mare kan hiervan gebruik worden gemaakt, door de walmuur in aaqsluiting aan het uit stekende trottoir een zodanig beloop te geven, dat de hinderlijke wegversmalling nabij de Marekerk wordt opgeheven. St Nicolaasbrug De St Nicolaasbrug, welke tengevol ge van de verbreding van de Brande- wijnsteeg (Vrouwenkerkkoorstraat) een ongunstige ligging heeft gekregen en verbreding behoefde, dient door een brede brug te worden vervangen. Het rijdek van de nieuWe brug is geprojec teerd op een breedte van 8 m, de trot toirs ter beide zijden op 1.52 m. De door vaartwijdte tussen de gordingen is be paald op 3 92 m, de doorvaarthoogte en de doorvaartdiepte op 0 80 m respectie velijk 1.50 boven Rijnlands peil. Dp bovenkant van het rijdek komt hierdoor te liggen op 0 57 m N.A.P., of 0.35 m lager dan de huidige brug. Drie hulpbruggen Gedurende de uitvoering van voren bedoelde bruggenbouw zullen drie hulp bruggen voor licht verkeer nodig zijn, en le een houten ophaalbrug met aan sluitende vaste gedeelten westelijk van de Marebrug over de Oude Vest. Hier voor kan de ophaalbrug dienst doen, welke indertijd als hulpbrug gebruikt is bij het bouwen van de Schrijversbrug- De doorvaartwijdte van die hulpbrug, tussen de remmingwerken, zal 7.50 m be dragen. De vaste gedeelten krijgen een „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers Zaterdag hield „Het Oosten" een wed- vluoht met oude duiven van Creil, plm. 352 km af. De duiven werden gelost om half 10 met NN.O-wlnd, later draaiend. Gezien het mooie weer en „de wind op de staart" had het concours een snel loop en werd de eerste vogel reeds ge klokt om 2 9.57 uur: de laatste prijswin nende duif om 2.32.11 uur. De uitslag was: J. Boekkooi 1, 4, 7, 13, 26, 37, 40; W Verkerk 2; J Smits 3; C v d Meij 5: W Nagtegaal 6, 19, 25. 28. 36; J de Weerd 8. 14, 16, 22; J Faas 9; W Sira 10 15; W Alting 11; Th Houthoff 12; D Zwaan 17, 31; Tj. de Wit 18. 20; A ter Haar 21; A van Gennip 23, 24; H E Christiaanse 27, 30, 32; J van Staden 33; Jac. Marijt Sr 34; C van Helden 35; J Prins 3 Breedijk 39. Oude Vest mag ingevolge provinciaal voorschrift niet worden gestremd, waar om de hulpbrug over dat water een .op haalbrug zal zijn- Echter zal bij het slopen van de oude draaipijler van de Marebrug door het plaatsen van ijzeren damwanden van de bouwput de bestaan de doorvaartwijdte gedurende enkele weken met plm. 0.40 m worden ver kleind. De kosten De duur van de bouw van de voren genoemde bruggen is op 112 jaar te stel len. Het wegverkeer zal. afhankelijk van de uitvoering der werkzaamheden, wor den omgeleid. De kosten worden ge raamd als volgt: Onderbouw Marebrug. de bouw van de Alkemadebrug en van de Touwersbrug f 353.000 Bovenbouw Marebrug en elec- trische installatie - 200 000 Totaal f 612.000 Voor het verleggen van buizen der waterleiding zal een bedrag van f 3 180 ten laste der gemeente komen. Ten be hoeve van de verlichting van de brug gen moet een kabel worden gelegd van de Haarlemmerstraat af, waarvan de kosten f 6.817 zullen bedragen In geval gelijktijdig de gasverlichting van de Lange, Korte en Nieuwe Mare in een electrische verlichting wordt omgezet, zullen de kosten nog met f 13.242 wor den verhoogd. De kosten van het ver leggen van gasleidingen en electriciteits- kabels, welke f 4-300 resp. f 3.000 bedra gen, komen ten laste van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit. De kosten zullen derhalve in totaal bedra gen f 621 997 of rond f 622.000. College van B. en W. en de commissie van openbare werken niet eenstemmig Zoals reeds werd gemeld, hebben B. en W. bü de behandeling van het bruggenplan tevens onder ogen gezien, of bü deze gelegenheid niet tot demping van een deel van de Mare zou moeten worden overgegaan. In dit opzicht was het college niet eenstemmig. Hoewel aanvankelük de algemene zienswijze was, dat hierdoor een belangrüke verkeersverbetering zou worden verkregen, pleitte daartegen het ver loren gaan van een uit historisch en stedebouwkundig oogpunt karakteristieke gracht. Al zou dit bezwaar niet belangryk worden geacht, de geschiedenis van 1923 heeft toch geleerd, dat te verwachten is, dat het weder aan de orde stellen van het dempingsprobleem de zaak gecompliceerd zou maken en zeer lange vertraging zou veroorzaken, wat ongewenst uitstel van de bruggenverbetering zou betekenen. Nadere beschouwing van de eventueel door demping van de Lange Mare te be reiken verkeersverbetering heeft de meerderheid van B. en W. er intussen toe gebracht, de raad geen voorstel daar toe te doen. Bij demping van de Mare tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest (demping van de Korte Mare is uit gesloten in verband met de vaarbelan- gen) zou men weliswaar een brede ver keersweg in de gewenste richting Noord- Zuid krijgen, maar zonder verbinding andere verkeerswegen. Zuidwaarts heeft men alleen de Haarlemmerstraat, ïu reeds overbelast is. Noordwaarts leidt de weg naar de Oude Vest, de Oude Singel of via de Korte Mare naar de Rijnsburger- en Maresingel, welke wegen als verkeersweg geheel ongeschikt zijn. Ongetwijfeld zou enig verkeer van de Haarlemmerstraat worden afgeleid, maar daartegenover staat, dat de wegverrui- ming zeer zeker belangrijk'verkeer naar Haarlemmerstraat zou trekken. Bovendien is het verkeersschema voor de stad gebaseerd op een Noord-Zuid verbinding'via de Pelikaanstraat en de Hooigracht. Verder veroorzaakt de Hartebrugkerk m ongewenste vernauwing en levert de uitmonding op de Haarlemmerstraat door het hoogteverschil moeilijkheden op. Het ige werkelijke voordeel, dat bereikt u worden uit verkeersoogpunt, het verkrijgen van parkeerruimte nabij de Haarlemmerstraat. Een en ander geeft de meerderheid van B. en W. geen vrijheid de demping van de Lange Mare opnieuw aan de orde te stellen. De minderheid kan zich met dat stand punt niet verenigen en meent, dat, hoe wel inderdaad geen doorlopende Noord- Zuid-verbinding zal worden verkregen, toch een zeer wenselijke verruiming van de verkecrsmogelijkheden in dit stads gedeelte het gevolg zal zün; zü verwacht van de demping wel ontlasting, doch geen extra-belasting van het verkeer op de Haarlemmerstraat. Bovendien is in verband er op gewezen, dat demping de Lange Mare de mogelükheid opent in de verdere toekomst een uitbreiding van het winkelcentrum, dat de Haarlemmer straat en omgeving vormt, te krügen. Tot goed begrip voegen B. en W. aar het bovenstaande toe. dat er met betrek king tot de demping van de Lange Mare twee mogelijkheden zijn, welke wij hier onder laten volgen. le. Demping van de Lange Mi..., zoveel betreft het gedeelte tussen de Oude Vest en de Spükerboorsteeg. Bij uitvoering van dat plan vervallen de Touwersbrug en de St. Nicolaasbrug. Het gedempte gedeelte van de Mare zal een breedte verkrijgen van 20 m. en zou kunnen worden ingedeeld als volgt: in het midden een rijweg van 7 m. breedte, ter weerszijden parkeerstroken ter breedte van 2.50 m. en langs de beide huizenrijen een trottoir breedte, waarin een ry bomen zou kun nen worden geplant. De toegang Lange Mare tot de Marebrug zal door de demping een aanzienlijke verbetering ondergaan. De kosten van uitvoering van dat plan worden geraamd op ƒ89.300, bij uitvoering zonder puinfundering, en op ƒ95.000 bij uitvoering met puinfundering, een en ander met inbegrip van de totale vernieuwing van de riolering met huis aansluitingen. Waar de Touwersbrug en de St. Nicolaasbrug dan komen te vallen, levert dit een besparing op ƒ18.200 subsidiair ƒ12.500. Verder valt daardoor het onderhoud van twee bruggen en het baggerwerk in en onderhoud en de vernieuwing van kademuren langs het te dempen gedeelte Lange Mare. Daarentegen zullen ten gevolge van de vergroting van het straat- oppervlak de onderhoudskosten ter zake bestrating en reiniging hoger worden. 2e. Demping van de Lange Mare, :oveel betreft het gedeelte tussen de Oude Vest en de Haarlemmerstraat. Demping van dit gedeelte verdient voorkeur boven een demping van de Oude Vest tot de Spijkerboorsteeg. Immers zal een verdere demping tot de Haarlemmerstraat op de duur moeten volgen, daar het gevaar groot is. dat het doodlopende gekromde gedeelte Lange Mare, tussen dc Haarlemmerstraat de Spijkerboorsteeg, stankvorming zal gaan optreden. Het voordeel van uitvoe ring van dit plan is, dat de parkeer ruimte belangrijk wordt uitgebreid en direct van de Haarlemmerstraat uit toe gankelijk is. Het verkeer langs de Lange Mare zal dan geen enkele hindernis 1 ondervinden. Uitvoering van dit plan wordt geraamd op 180.000, dit is 72.500 meer dan het maken van de Touwersbrug en de St. Nicolaasbrug, waar nog bij komt een 1 bedrag van 3500 voor wijziging de straatverlichting. Hierbij wordt het dek van de Hartebrug in de oude toestand gelaten en de ruimte onder de brug met zand aangevuld, gelijk inder- geschied met de Barbarabrug bij de demping van het Levendaal. Het ver keer over de Haarlemmerstraat kan dan ongehinderd blijven doorgaan Technisch zal het mogelijk zijn de helling van de Haarlemmerstraat naar de Lange Mare, die thans te steil is, voldoende flauw te maken. Een andere mogelijkheid is het dek van de Hartebrug te laten zakken of de brug geheel weg te breken, waardoor een daling van het wegdek bij de Harte brug met 23 cm mogelijk is. De toe- gapg naar de Stille Mare ondergaat daar door een verbetering en evenzo het voet gangersverkeer van het zuidelijk trot toir van de Haarlemmerstraat naa Hartebrug ter plaatse van de Stille Mare. De percelen ten zuidoosten va Hartebrug komen, wat hoogte betreft, bovendien gunstiger te liggen ten op zichte van het trottoir in de Haarlem merstraat. Tevens zouden de rails var de Haagse Tramweg-Maatschappij ter plaatse enigszins dienen te worden legd. Een bezwaar is echter, dat ii geval het zeer drukke verkeer ove Haarlemmerstraat hinderlijk zal wc gestremd, terwijl de kosten van ui ring van een zodanig plan, ongeacht het risico van beschadiging van kabels leidingen, f 7000 hoger worden geraamd en derhalve, naar raming rond f 80.000 hoger zullen zijn dan die van de bouw van een nieuwe Touwers- en St. Nico laasbrug. Verder maakt demping van. Lange Mare tot de Haarlemmerstraat,' beide gevallen, aankoop van grond v; de Hartebrugkerk ter plaatse nodig. De commissie voor de openbare we ken Is, zoals reeds gemeld werd. ter zake van het al dan niet dempen van d< Lange Mare evenmin eenparig. De meer- Nieuw-Guinea in de Eerste Kamer (Van onze Parlementaire redacteur) Nadat de onteigening van gronden ten behoeve van de steenstort van de Oranje- Nassau-mijnen z.h.st. door de Eerste Kamer was aangenomen, ontspon zich gisteren een debat n.a.v. een algemeen invoerrecht (Nw Guinea) uit hoofde van de Indische staatsregeling. De heer Jonkman (Arb.) wilde van de eerste maal, dat na de souvereiniteits- overdracht een onderwerp, daaruit vol gende, ter tafel kwam, gebruik maken om de kwestie van Nederlands Nieuw Guinea aan te snijden. Hij memoreerde, dat dit deel, ook West-Irian genaamd, door Nederland niet zal worden afgestaan, hoezeer Soe- karno ook beweert, dat West-Irian nog voor 't eind van het jaar bij de R.I. moei komen. Spr. meent, dat de regering nu de hulp komt vragen van de Staten-Generaal ter bekrachtiging van een ordonnantie, v voor de souvereiniteitsoverdracht vo geheel Ned- Oost-Indië opgesteld. Dit niet strikt nodig, maar de Kamer had toch graag een verbeterde wetgeving ge zien, nu Nieuw-Guinea een geheel ander rijksdeel is geworden dan vroeger. De regering kan in redelijkheid de gevraagde medewerking niet van Kamer verwachten, noch zal deze prijs op stellen, van haar gevoelens ken nis te geven. Spr. acht hier te veel staatsrechtelijke bezwaren tegen het huidige ontwerp aanwezig om dit en dergelijke voorstellen te behandelen. De regering kan immers een beroep doen op de Machtigingswet- Nieuw-Gunea, wanneer zij de ordonnan- ïiet wettig genoeg acht. Overigens moet een nieuwe Bewindsregeling Nieuw Guinea nog in behandeling komen. Prof. de Zwaan (C.H.U.) meent, dat niet alleen staatsrechtelijke bezorgdheid de Eerste Kamer er toe dwingt, om meer aandacht te schenken aan dit onderwerp, ook omdat de omstandigheden zo gewijzigd zijn en de kwestie Nieuw- Guinea nog op een status wacht. Daarom de C.H.-fractie zeer attent, mede door de nota, onlangs door de Regering aan de Tweede Kamer oyer Indonesië voor gelegd. Velen in den lande zijn bitter over wat er gebeurt, overal in Indonesië. Ook spr's fractie zou gaarne het ontwerp opgeschort zien. De heer Molenaar (V.V.D.) meent, dat, i de Machtigingswet Nw-Guinea aangenomen, het fout zou zijn om alsnog terug te grijpen op de Indische Staats regeling, die dan slechts zou gelden vooi het overgebleven gouvernement Nieuw- Guinea. Om psychologische redenen moet vermeden worden, de indruk te wekken. ans land tevreden zou zijn met een „voorlopige" regeling op dit of enig ander punt. Minister Götzen deed een kort beroep /er de bezwaren heen te stappen. Zou de Kamer dit niet doen, dan zou dt donnantie vervallen en kwam men terug op het oude uitvoerrecht van 20 pet (thans is het volgens deze ordonnantie slechts 8 pet). Minister Van Maarseveen erkende, dat deze regeling niet elegant is, doch wijst op de zware taak, om een geheel n complex van wetten voor Nw-Guinea te maken. Een advies van de Gouverneur van Guinea is zo ingrijpend, dat het ontwerp Bewindsregeling Nw-Guinea geheel ge wijzigd zal moeten worden. Tamelijk uitvoerig zet de minister uit een, dat de Regering bereid is, de rap porten der Nieuw-Guinea Commissie met de Kamer te bespreken. De Regering herbaalt, dat zü de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet wenst over te dragen. Allereerst heeft ons land de taak. de bevolking op te heffen en'economisch De beide „Voortmannen" vierden hun veertig-jarig zakenjubileum Gezonde groei der bedrijven De twee consumptie-ijsbedrijven van Voortman J. A. Voortman en Zooi* en J. H. A. Voortman en Zoon bestonden gisteren precies veertig jaar. Het was wel te verwachten, dat het in de Van der Werffstraat een drukte van belang zou worden, maar toch waren er gistermiddag tijdens de recep ties nog meer mensen binnen dan buiten. Vooral was er belangstelling voor de heer J. A. Voortman; zijn ruime ijsfabriek was afgeladen! En de muren gingen schuil achter een bloemenschat. man" mocht zich in grote belangstelling verheugen. Steeds werden by de deur geves- Het kantoor van dit bedryf i. tiga aan de Haarlemmerstraat, de fabriek Van der Werffstraat 19. Vier decennia geleden werd begonnen met twee ijswagentjes en nu zijn er een fili aal aan de Lage Rijndyk, een grote ijs- tent aan de Hoogstraat dè bekende! een zaak te Katwijk aan Zee en een de pot in Wassenaar. In totaal telt het be drijf 32 wagentjes. Vrijwel overal in de omgeving van Leiden kan men van het Voortmanse ijs genieten: Noordwijk, Lis- se, Voorhout, Warmond, Roelofarends- Het vaste personeel heeft de directeur bij monde van de heer A. Schelvis een glas-in-lood-raam aangeboden. De ijs venters kwamen met een bronzen plaat voor de dag. Hun woordvoerder was de heer H van Franken. De dames van het personeel kregen een verzilverde poeder doos en de heren een sigarettenkoker. Zoals gezegd: de receptie was zeer druk Achterin de zaak ..smolten de mensen weg'', zei een decipiant, maar voorin kon men zich op een ijsje-met- room tracteren. Onder de recepiiegan- gers bevonden zich ook de heren Men nes, directeur van de markt- en haven dienst, en Hipma. secretaris van de sec tie consumptie-ijsfabrikanten. De ijsven ters hadden nog gezorgd voor een aar dige attentie: een wagentje in de bloe men Gisteravond heeft' „Concordia" een serenade gebracht. Ook het bedrijf van „de andere Voort- MORGENAVOND OPENLUCHT CONCERT Het Leidse harmoniegezelsbhap „De Post" zal morgenavond (Donderdag) het eerste concert geven, verzorgd door de Leidse bond van harmonie- èn fanfare verenigingen Het concert zal bestaan uit marsen van Sousa en zal worden gege ven in de speeltuin van „Het Ooster kwartier" om 8 uui. VERKIEZINGEN GEREF. KERK De Geref. Kerk heeft voor wyk I tot ouderling gekozen de heer F. Diemer de heer W. J. Hoogervorst, voor wyk IV de heer E. Beens. sociaal alles te doen wat mogelijk is. Spr. betwijfelt niet de, goede wil van de RIS om dit alles tp doen, doch goede wil al leen is niet voldoende. Nederland zal, als het volk van Nieuw-Guinea zo ver ii zelf te beschikken, zich bü een besluit van dat volk, welk dat ook zy, 1 leggen. Spr. verwerpt het odium van kolonia- Nederland zal zün taak kennen. De heer Jonkman, by repliek, bleef nochtans bij zijn wens, dit ontwerp op schorten cn maakt daarvan een voorstel. De heer Molenaar was tevreden ge steld met de verklaring over de redenen van liitètel tot behandeling der Bewinds regeling, maar ook hij blijft menen, dal het regeringsstandpunt t.z.v. de intrek king van de ordonnantie onjuist is. Dit voorstel-Jonkman werd aangeno men met 23 tegen 7 stemmen. De tegen stemmers behoorden tot de K.V.P. Aanvoer niet groot (Van onze medewerker) De speciale leliekeuring is weer achter de rug en als U soms mocht denken, dat de N.V. Verenigde Lelickwekers het keuringszaaltje tot de nok toe volgestopt had met nieuwe soorten, dan bent U er naast. Misschien zou de fa J. A. v. d. Zwet uit Roelofarendsveen een grotere serie hebben kunnen neerpoten als zij dat gewild had, maar verder liggen de nieuwe lelie-zaailingen goede ten minste! niet voor het opscheppen. Dat wil nu ook weer niet zeggen, dat de ver. „De Lelie", die deze speciale keuring op haar naam had geschreven, nu een blun der gemaakt heeft van jewelste. Verre 1 dat! Vermoedelijk had toch een late- datum een grotere schat van dit ko ninklijke bolgewas gebracht. De inzendingen. Zoals gezegd: nieuws was er weinig. derheid heeft zich uitgesproken voor demping van dat water tot aan de Haar lemmerstraat met handhaving van het bestaande niveau van de Hartebrug. Zü acht de demping uit verkeerstechnisch oogpunt geboden en ten opzichte van stedebouwkundige motieven en gelet op de geringe belangen van de scheepvaart op dit stuk verantwoord. Verder ver bindt zü daaraan de suggestie tot ver breding van de verkeersweg aan de oost van de Korte Mare overeenkomstig isen voor dubbel autoverkeer naast voor voetgangersverkeer bchoorlük trottoir. De minderheid der commissie wijst op het karakter van de bestaande verbin ding. die in de stedebouwkundige ont wikkeling op de achtergrond treedt ten opzichte van de in het wegenschema op genomen oost-west en noord-zuid ver binding. Binnen dit kader is het h.i. eer groot bezwaar, een aantrekkingspunt voor het doorgaande verkeer te vormen via de toch reeds overbelaste Haarlem merstraat. Bovendien voert zij nog aan, dat zowel met betrekking tot de scheep vaart als met het oog op de watercom municatie een inbreuk op de bestaande waterverbindingen ter plaatse als zwaarlijk moet worden aangemerkt. Zy geeft dan ook de voorkeur aan veri wing van de bruggen overeenkomstig het overgelegde plan, aangevuld verbreding van de oostelijke rijweg langs de Lange Mare. teneinde de versmalling bij de Marekerk op te heffen. Aangezien de meerderheid van E W. zoals hierboven medegedeeld, geen vrijheid kan vinden de demping van dc Lange Mare opnieuw aan de orde te stel len, stellen B. en W. voor, het bruggen plan te doen uitvoeren overeenkomstig het plan. Echter dient gelijktijdig worden overgegaan tot verbreding de oostelyke rijweg langs de Lange Mare, door het maken van een nieuwe kademuur, om de hinderlijke wegver smalling nabij de Marekerk op te heffen. De kosten hiervan worden op f 55.000 ge raamd. Indien de raad overeenkomstig het voorstel van het college besluit, zal de bovenbouw van de Marebrug onder hands dienen te worden aanbesteed. ag daar van de specialisten J. W. Tijms, Assendelft en W. Blokker, Aker sloot, grote groepen umbellatum-in-soor ten: Erectum Sapho, Verm. Brillant, Ma- hony, Thalia, Grandiflorum, Gulden Vlies. Orange King en Darkest of all. Ook hadden deze firma's de sierlijke, kleine oranjerode tenuifolium en de goudgele tenuifolium Golden Glean. De heer Blok ker exposeerde bovendien Martagon, Martagon album en Marhan deze drie behoren niet tot de gemakkelijkste! Willmottiae unicolor. Beide firma's zagen hun inzending bekroond met eer papieren gouden medaille. De heer H. C. Dyt, Den Burg, was ei met een vaas fraaie Marhan-hybriden, waaronder een witte, een crème en oranje zaailing. De vaas met de lang- gesteelde Marhan G. F. Wilson was 1 treffelyk. Ook de vaas Hansonii wa: tra best. Veel zaailingen voor het overgrote deel nog onder nummer bracht de ense specialist V. d. Zwet. Een don kerrode hybride met verticaal staande bloemen, ontstaan uit Willmottiae i proved X Umbellatum, kreeg het get. verd. Dezelfde onderscheiding kregen de Mac. Khan-zaailing Butterfly en de Thun- bergianum hybr. Garden Beauty. Naast hele serie zaailingen, vrywel alle ii het menie-rood, stond daar ook een forse Maximowiczii-hybride. Jammer genoeg nog wat onrijp, maar die ene open bloem het pand Van der Werffstraat 20 bloemen afgegeven. En in de kamer bo de fabriek was het een komen en gaan van gasten, o.w. de heer Mennes, d-r Reitsma, directeur van het koelhuü, zakenrelaties en vrienden. Was ook hier een eenvoudige ijswagen het begin, in 1935 verhuisde het ontstan® fabriekje naar de Van der Werffstraat, rok een ijssalon is gevestigd. Tevens staan er ijswagens aan het Gan- de Pelikaanstraat. En Voorscho ten heeft een filiaal. Het personeel bood 's morgens de heer Voortman een kleurrijk tegeltableau aan De heer N. de Vogel hield hierbij een toespraakje. De serenade van .Concor- geboden door de buren, was natuurlijk ook voor dit bedryf bestemd. Al met al hebben de „Voortmannen' iet over de belangstelling te klagen ge had Zij kunnen in ieder geval met moed de - de 50 inslaan. Liquidatie van de Plant- soenschool De liquidatie van de Plantsoenschool is byna achter de rug. Er is nog maar een klein aantal kinderen. Zy zullen blyven tot het afscheid van de heer A. van der Baan, waarvan wü gisteravond melding maakten. De kinderen, die de Plantsoenschool reeds hebben verlaten, zijn opgenomen in de Middelstegracht- school. Gisteravond is in het clubgebouw van de volkstuinvereniging „Ons Genoegen"* een cursus geopend in het steken en bin den van bloemen, uitgaande van da dahliavereniging „Johan Mater". Aan prof. dr F. E. Simon, te Oxford is de gouden Kamerlingh Onnes-medailla toegekend, die hem waarschijnlijk op 21 September te Leiden zal worden uitge reikt. De afbraak van de percelen Ter we park 7 en 8 i.v-m. de spoorwegplannen is gistermiddag in Utrecht aanbesteed. De hoogste inschrijver J. J Filippo en Zn te Leiden vroeg f 1566 en de laagst® inschrijver, G Koolhaas en Zn te Rotter dam, bood f 2028. KAMERLINGH ONNES-MEDAILLE VOOR ENGELSE PROFESSOR Uitreiking op 21 September te Leiden De gouden Kamerlingh Onnes-me- daille, die eenmaal in de vijf jaren wordt uitgereikt wegens buitengewone diensten voor de ontwikkeling of de toe passing van de koeltechniek is toegekend aan prof. dr F. E. Simon, te Oxford (Eng.) Het ligt in het voornemen 1" medaille te Leiden op 21 September uit te reiken. Eerste school met een eigen zwembad In Wieringermeer is het eerste school, zwembad in Nederland geopend. Het is aangelegd achter de school en zal uit sluitend worden gebruikt voor zwemles in klasseverband. De St.Ct van gisteren bevat een be schikking, waarbij het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedryf ten aan zien van slagerybednjven wordt opge- fraai van vorm en gespikkeld licht oranje beloofde veel! Deze groep kreeg een gouden medaille met lof. Voor de rest: een vaas White Queen van de fa Van Staaveren uit Aalsmeer en de be kende hybr. Fire King van Rijnveld, Hillegom. Natuurlijk waren er ook nog andere bloemen: ranonkels, anemonen, ixia's, beste gladiolen (Han van Meegeren, Akerendam) en een paar andere nie snufjes, die de eerstkomende weken stel lig nog wel eens terug zullen komen, van D. van Buggenum, Beverwyk. Openbare les over koeltechniek Dr K. W. Taconis heeft gistermiddag ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van lector in dc natuurkunde aan de Leidse Universiteit een rede uit gesproken over de koeltechniek bü zeer lage temperaturen. Twee redenen had dr Taconis voor het behandelen van dit onderwerp. De eer ste was dat, hoewel gedurende de laat ste 50 jaar bijna geen principieel nieuwe technisch belangrijke koelmethodcn zijn gevonden door de vooruitgang van de techniek enerzyds en het ontwikkelen van nieuwe en betere materialen ander zijds, toch nieuwe werkwyzen in gebruik zyn gekomen. Vooral voor het vloeibaar maken van helium worden tegenwoor dig algemeen twee werkwijzen toege past, die niet in het Kamerlingh Onnes- laboratorium zijn ontwikkeld. De twee de reden was dat, toen dr Taconis zich bezighield met een analyse van de si tuatie. enige nieuwe mogelijkheden naar voren kwamen, beter gezegd, zoals na derhand bleek, voor een deel uit de vergetelheid te voorschijn gehaald, Mis schien zullen ook deze in de naaste toe komst een rol spelen, nu er zo'n gewel dige belangstelling is ontstaan, zowel van de ziide van de industrie als van die van het wetenschappeiijk onder zoek, voor de productie van koude. Uit voerig ging dr Taconis op deze dingen in. „Schakel Leidse kunste naars in Het L.K.C. wendt zich tot B. en W. Namens het L.K.C. is het volgend® schrijven verzonden aan B. en W. Leiden: „Bij deze nemen de by het Leids Kunst Centrum aangesloten kunstenaars de vrij' heid, uw welwillende aandacht te vragen voor het navolgende. Er zijn voor de naaste toekom-l vel schillende objecten geprojecteerd, waar aan bovengenoemde kunstenaars zouden kunnen medewerken tot verfraaiing van de plannen- Gedacht is aan de stadsgehoorzaal, het bruggenplan, het nieuwe station en stationsplein. Zij zouden, wanneer deze suggestie voor verwezenly-king in aanmerking zou kunnen komen, te gelegener tijd gaarne van de verdere plannen op de hoogte gehouden willen worden Zij kunnen zich dan tijdig over een eventueel in te zenden ontwerp beraden. In genoemd# projecten liggen mogelijkheden vooi wandschilderingen, gobelins, beeldhouw werken, etc."

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2