Jlirutwe fcütsrlje (fourattl i Veertig Van Rosevelts begroetten nicht Eleanor uit Amerika In raadzaal van Oud-Vossemeer stond familiedis Nieuw beroep van Ambon op de mogendheden Nimmer ter wereld werd zo'n systeem beproefd Wist U Geestdriftige Groningers verbraken het cordon WOENSDAG 21 JUNI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN T1ËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8150 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StaatMsticft Is tngn öcrt ia Icgfteospoti* De boterham op de sneeuwploeg (Van onze speciale verslaggever) EEN OUDE KRONIEK ZEGT, dat de Roosevelts (zoals de Amerikaanse tak heet) en de Van Rosevelts (zo heten zy In Zeeland nu nog), hun naam danken aan de duizenden klaprozen, die de Zeeuwse polder Rosevelt in de zomertijd plach ten te sieren. Dat moet omstreeks onze gouden eeuw geweest zyn. Gisteren tooiden de klaprozen de Zeeuwse dijkwanden en wegenbermen weer bloedrood. En daar langs ging de weduwe van Amerika's beroemde president Roosevelt, Eleanoi Roosevelt met haar zoon Elliott Sr en diens kinderen, de dochter Chandler en d< zoon Elliott Jr. Van hen keek mevrouw Roosevelt het zonnigst. De kinderen maakten de in druk of zij zich temidden van die hoera- roepende en applaudisserende Neder landse mensen wat opgelaten voelden. Misschien waren zij wat overbluft door de overvloedigheid waarmee de Van Rosevelts zich daar aan hen presenteer den en door de geschenken, die zij „als familie" aanboden. Hoe het zijhet was voor de Roosevelts en voor de Van Rosevelts een grote dag. Uit Schoondijke en Breskens, uit Aar denburg en van Walcheren waren ze ge komen. Boeren, burgers, burgemeesters, rentmeesters, commandanten van de veerboot BreskensVlissingen, Van Ro sevelts allemaal om „nicht" Eleanor uit de Verenigde Staten te zien en te hul digen. Mevrouw Roosevelt is in Zeeland ont vangen alsof ze een Zeeuwin was, na vele, vele jaren naar haar geboorte land terugkeerde. Waarschijnlijk heeft zij het zelf ook zo gevoeld. Zij zei ten minste, sprekend voor de microfoon van de wereldomroep in het Oud-Vossemeerse stadhuis: „Het staat niet vast, of de familie Roosevelt van hier afkomstig is. Zeker is, dat ze uit deze omgeving en uit een soortgelijk stadje als dit komt." Dat was genoeg. Daarop was de hele familierelatie gebouwd. In Tholen Het begon al in Tholen, waar Com missaris der Koningin jhr mr A. F. C. Casembroot, mevrouw Roosevelt namens Zeeland ontving. Griffier der Staten, dr B. D. H. Teilegen, stond hem terzijde, als mede burgemeester mr J. van Hoeven Het was daar zo mooi bij die Een- drachtsbrug aan de ingang van het eiland. Er stonden vierhonderd school kinderen op elkaar gedromd, om niets te missen en hard te juichen. En een kleine duizend vaders en moeders daar achter. Bovendien puilden alle ramen, die uitzicht boden op het plein voor de brug, uit v i de c hingen wat vlaggen en er was dat typische fijne Zeeuwse licht, dat zee en aarde daar samen produceren: grijs met blauw en donzig wit van wolken. De Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, vergezeld van zijn legatie- raad, de heer Robert Coe, was de eerst aankomende. Daarna reed, om twintig Roosevelt de brug over. Een paar offi ciële begroetingswoorden en ja, toen stonden de Zeeuwen en mevr. Roosevelt elkaar een beetje aan te kijken. Zij maak te daar zelf een eind aan, door met de hand te gaan wuiven tegen de school kinderen. Toen riep er iemand: „Hiep hiep hoera" en daarmee was het ijs ge broken. Er werd hartelijk gejuicht en mevrouw Eleanor schudde zelfs handen. Postbode Pieter Hubertus van de Els- akker had een verrassing. Hij overhandigde mevrouw Roosevelt een brief met geen andere aanduiding dan: Mevrouw Roosevelt verblijvend op Tholen. Die was dus op de plaats van bestem ming aangekomen. Toen ging het meteen door naar de bakermat van alle Roosevelt's Oud-Vossemeer. Daar was geen mens thuisgebleven Voor het raadhuis stond het college van B en W. aangetreden. Burgemeester mr J. J. Versluis, de wethouders M. Dane en P. van Driel, gemeentesecretaris W. v. d Ploeg alsmede mr J. H. C Heyse. am bachtsheer van Oud en Nieuw Vosse- meer en Vrijberghe. Zij stonden onder de vlag van Ame rika en die van Nederland, zusterlijk naast elkaar aan de oude gevel. Daarop staat het jaartal 1771 en een oude vos, opduikend uit een meer, op dezelfde wijze als de leeuw in het Zeeuwse wapen. Een deputatie van Ambon In het Nederlandse Staatbestel vormt Oud VossemeeT met zijn bevolking maar een minderheid. Niettemin had mevrouw Roosevelt er grote belangstelling-voor. Er was nog een minderheid present nl. Ambon, die door Mona Vetter en Mabel Ruybrechts bloemen deed aanbieden, alsmede een adres, waarin de nood van Ambon wordt uiteengezet. Het is wel triest. dat minderheden binnen het Unieverband zich zo tot vreemdelingen moeten wenden, om aan dacht voor hun nood te vinden. Genoeg van politiek. Mevrouw Roosevelt kwam om aller eerst huize Rosevelt te bezien, het stam huis aan de Raadhuisstraat. Mevrouw Jekel-Laban. die daar woont, had alles zo keurig voor elkaar. Bloemen in alle kamers, zij zelf in oud-Tholenscostuum en haar beide dochters, voorzien van ge schenken. wachtend op de hoge gast. Maar met mevrouw Roosevelt drong zo'n stroom van officiële mensen, journalis ten, fotografen en radiosprekers naar binnen, die tot in de meest decente plaatsen poogden door te dringen, mevrouw Jekels hele feestprogramma dreigde te verlopen. Zelfs haar dochters waren onvindbaar. Daarom schalde haar stem door het huis: „Catalyn en Marie!" En daar kwa men die twee aan, met de babbelaars, die voor mevrouw Roosevelt en haar kinde ken bedoeld waren. Er volgde een keurig Engels speechje van mevrouw Jekel een rondgang door het huis op verzoek van mevrouw Roosevelt. Dat was het eind van het bezoek huize Rosevelt, dat in gevel en ball het I wapen van de familie: twee balken, drie rozen en een vos in de benedenhelft draagt. Naar het gemeentehuis- Het gemeentehuis was het volgend punt van samenkomen. Daar zaten niet minder dan veertig Van Rosevelts te wachten. Zij hebben allen deelgenomen aan de hulde, die de vrouw van Amerika's vrij heids president daar gebracht is. Het eerste sprak de gastheer, burge meester Versluis die zeide, nooit te heb ben kunnen denken, dat nog eens iemand de Roosevelt's zijn gemeente zou bezoeken. Hij herinnerde aan een radio- uitzending in 1937 uit Oud-Vossemeer Amerika, toen hij sprak naar aan leiding van de verkiezing van Roosevelt tot president. Hij schonk een album met foto's van zijn gemeente en een pop in Zeeuws costuum, in huize Rosevelt gemaakt. Namens de familie voerden drie spre kers het woord, waaronder de burge meester van Schoondijke. de heer F. A- Rosevelt- Zij schonken een oude zou prijken. Dat geschiedde. Eerst vrouw Roosevelt en de Raad van Oud- Vossemeer en daarna met alle familie leden bij elkaar. Dat wordt in veel Zeeuwse huizen tot in lengte van jaren dé wandversiering. „En nou koffie", had commissaris Ca sembroot, die heel het bezoek als een volmaakt regisseur leidde, gezegd. Iedereen had honger- Er was een uit gebreide Zeeuwse koffietafel met tul band en krentenbrood en nieuwe haring en aardbeien zonder tal. Met sherry koffie en nog veel meer. Daarvan w na een druk kwartier, niet veel m Alle v. Rosevelts en Roosevelts hebben toen hun handtekening gezet in het boek van de gemeente Oud Vossemeer en nog was er geen einde aan de herinneringen. Want in de Ned. Herv. kerk doopt men de kinderen thans nog uit een doop vont, dat van onder tot boven beschre ven is met herinneringen aan de Rosevelts. Ds R- C. van Putte, heeft mevrouw Roosevelt dat haarfijn uitgelegd- Organist H. H. Ridderhof, die bij het binnenkomen in de kerk het Largo Handel had gespeeld, (waarom het Lar go weet natuurlijk alleen de heer Rid derhof), bracht bij het verlaten van het kerkgebouw net Amerikaanse volkslied ten gehore. Aan het v Toen was het de hoogste tijd. Me vrouw Roosevelt, die iedere dag haar rubriek „My day" (myn dag vandaag) in Amerikaanse kranten schrijft, moest :en haas naar Den Haag om haar copy door te geven. Ja, zo gaat dat, het leven draaft ver der, Oud Vossemeer ten spijt of wel licht juist ddnk zij Oud Vossemeer De glanzende auto's verdwenen. De van Rosevelts gingen in de meest no tabele inrichtingen voor maatschappe- Mevrouw Roosevelt temidden van de Van Rosevelts in Oud-Vossemeer. kaart van Oud-Vossemeer, et hand gesneden familiewapen kristallen vaas met het familiewapen der Rosevelts. En zij zaten onder die fraaie raadhuis schouw, waarin rechts boven aan, het wapen der van Rosevelts ook aangebracht is. Mevrouw Roosevelt was zeer getrof fen door al die vriendelijkheid. De speech, van een der van Rosevelts, die het Frans sprak beantwoordde zij ook die taal en zij had toen nog maar één wens, dat er een foto gemaakt zou wor- waarop zij. met alle van Rosevelts uit delijk verkeer een glas limonade drinken, voor het vertrek van de bus. .,U hadt een mooie dag", zeiden wij. „Daar kwamen we toch ook voor?" zeiden deze vrolijke mensen. Mevrouw Roosevelt had gezegd: „Als een van de Rosevelts ooit in Amerika komt, laat hij langs komen-" Daarom vroegen wij aan een zekere Arie van Rosevelt: „Nou hoe denkt u over? Emigreren naar Amerika?" Dit was Ane's antwoord: 'k Zal wel wijzer wezen, 'k Heb het hier veel te best! Verzoek om het zenden van waarnemers uit het buitenland Nederland, dr Nikijuluw, heeft opnieuw een beroep gedaan op de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Austra lië en Portugal, op de Unci en de Verenigde Natiën naar aanleiding van een telegram dat hij van dr Soumokil ontvangen heeft. de Zuid-Molukken zo gewichtig zyn als Hierin dringt dr Soumokil er op aan, de bovengenoemde regeringen en inter nationale lichamen dringend om hulp te vragen teneinde te voorkomen, dat de normale menselijke en democratische rechten onthouden zouden worden aan het volk der Zuid-Molukken, welke rech ten zyn toegekend by de Ronde-Tafel Conferentie in Den Haag. De Zuid-Molukken, zo seinde dr Sou mokil verder, staan bloot aan een blok kade van alle oorlogsschepen, die de R.I.S. byeen kan brengen. Deze blokka- niet officieel en daarvan is geen mededeling gedaan aan andere regerin gen, ook niet aan de Nederlandse. De regering der republiek van de Zuid-Molukken beschikt niet over de middelen om deze landen rechtstreeks te bereiken. Daarom wendt zy zich tot de ambas sadeurs in de hoop, dat hun regeringen de Republiek der Zuid-Molukken in staat zullen stellen, haar taak op vreedzame wijze te ven-uilen, op gelijke wijze als dit geschied is ten aanzien van de repu bliek Indonesia. Van verschillende zijden is gepoogd, misbruik te maken van de positie der Zuid-Molukken en zelfs om deze onder de macht van anderen te brengen. Als De krant behoefde niet te wachten Collega Eleanor Roosevelt heeft, on danks haar overladen programma haar kranten gisteren niet laten wach ten. Zij arriveerde om zes uur in Den Haag uit Oud Vossemeer. Om acht uur begon het diner bij de ambassadeur, gevolgd door een receptie, waarvan zü om middernacht op haar kamer in Des Indes terugkeerde. Toen waren echter haar twee kolom, die zij voor twee Amerikaanse bla den schrijft klaar en op het telegraaf kantoor afgeleverd. Insiders zeiden: „Zij gaat nooit naai bed, voor al haar werk af is". deze pogingen valt op te maken, dan is er te meer reden om de fundamentele rechten van dit gebied te eerbiedigen. Er bestaat geen twijfel aan of de Ja panners wisten de strategische waarde van deze eilanden juist te waarderen. Daarom moet de wereld terdege begrij pen, hoe groot de politieke en economi sche waarde is van dat gebied, hoe klein het ook zy. De regering van de republiek der Zuid-Molukken zal de komst van buiten landse waarnemers verwelkomen en zal gaarne alle vereiste faciliteiten verlenen om zonder uitzondering alles te inspec teren, waarin deze regeringen belang Acht gezinnen dakloos door wind hoos in Willemstad Een windhoos heeft vanmorgen tn het N.W. gedeelte van Dinteloord in een ogenblik tjjds een groot aantal pannen van de daken gerukt, kozijnen uit de huizen gedrukt, duivenhokken en kleine schuurtjes opgenomen en die tegen de huizen gesmeten. De materiële schade is aanzienlijk. Vervolgens bewoog de hoos zich in N.O. richting met als volgend slachtof fer Willemstad. Hier was de schade gro ter dan in Dinteloord. De bewoners van het stadje werden om 10 uur opgeschrikt door een gerommel in de verte, dat snel aangroe-ide tot.een enorm lawaai. Schuttingen en dakpannen werden door de lucht geslingerd en honderden meters verder neer gesmeten; bomen werden ontworteld en kwamen met zware klap pen op de grond terecht. Vijf en twintig huizen werden zwaar beschadigd. Twee noodwoningen werden geheel vernield en acht gezinnen zijn door de verwoes ting dakloos geworden. Alle ambachts lieden in de gemeente zyn opgeroepen voor herstel- en opruimingswerkzaam heden. De dakloze gezinnen zijn in an dere huizen ondergebracht. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snel heid langs een donkere hemel en trok met veel geraas over het land, totdat zy zich boven het Hollandse Diep in een zuil van opgestuwd water oploste. WÈG MET DIE TOREN „Die toren staat daar te gevaarlijk!" zeiden de Oost-Berl\jnse autoriteiten. En of er nu al van kerkelijke zijde tegen geprotesteerd werd, de communisten brachten dynamiet in de kerk en lieten haar Zondag j.l. in de lucht vliegen. En daarmee was een beroemd kerkgebouw, nl. de oude George Kirche, vernie tigd. In de oorlog werd de kerk zwaar getroffen, doch Otto Dibelius, de aarts bisschop was er van overtuigd, dat het gebouw best te restaureren was. Des ondanks moest de toren opgeruimd worden. Het plan-Schuman is uitgezeild Amerika zond een welkomstgroet en, zonder de Britten, schuimde de champagne TN EEN WERELD, geschokt door te veel mislukkingen, moet het plan- T Schuman slagen. De staten dienen bereid te zijn, een deeltje van hun souvereiniteit over te dragen aan een onafhankelijk „super-nationaal ge zagsorgaan". Twee naties, Frankrijk en Duitsland, die eeuwenlang als tegenstanders leefden, kunnen thans worden tezamen gebracht. Dit zijn enkele belangrijke punten uit de rede van de Franse minister van Buit. Zaken, waarmede, zoals vermeld, de Parijse conferentie gisteren geopend werd. Tekenend: het waren de Duitsers, die het sein tot applaus gaven. De afwezigheid der Britten werd gevoeld als een „missing link". Zo hebben dus de afgevaardigden van echter tegenover Reuter verklaard, „dat België, Nederland, Luxemburg. Farnk- rijk, West-Duitsland en tlalië geluisterd naar de begroetiogsrede, betrekking hebbende op de samensmelting der Europese zware industrieën» Deze landen moeten het nu ééns trachten te worden over een ontwerp-verdrag, dat in grote lijnen de bevoegdheden, de werkwijze en de juridische macht van dit „supra nationaal gezagsorgaan" vastlegt. De meningen zullen worden gekruist, zonder dat daarbij de nationale behoef ten der staten uit het oog worden verlo ren. Samenvattend, kan men zeggen, gestreefd zal worden naar een stelsel van „verlichte coöperatieve", zonder despotisme. Schuman zal nu een ont werp voor een werkprogramma indienen, maar de arbeid wordt nu achter gesloten deuren voortgezet. Dollar-Amerika zond een welkomstgroet en Schuman liet de feestchampagne schuimen! Churchill zet geschut in actie De Labourlieden beleven intussen geen plezier van hun negatieve houding. Het Britse kabinet, dat morgen bijeenkomt om het plan-Schuman te bespreken, wordt blootgesteld aan een zwaar offen sief. Niemand minder dan Churchill, ge steund door een aantal leiders van de Liberale partij, heeft het geschut in wer king gesteld door een motie. In deze motie wordt erop aangedrongen, dat Engeland aan de Parijse conferentie zal deelnemen en wel op dezelfde condities als Nederland en zoals men weet. heeft land. zich „vrijheid van handelen" voorbehouden, mocht het plan niet uit voerbaar zijn. Attlee trommelt zijn mannetjes bij el kaar. De positie van het Labourkabinet wordt onzeker, waar de uiterste linker vleugel critisch staat tegenover het standpunt van het kabinet. Bevin, nog steeds in het ziekenhuis, confereerde met Sir Edwin Plowden, die een rapport het plan-Schuman heeft samenge steld- Volgens Reuter zou in dit rapport de nadruk worden gelegd op zekere profijten* die ook voor Engeland ver bonden zijn aan het plan-Schuman. Het is dus best mogelijk, dat straks Labour toch nog een salto maakt!- In Franse kringeh juicht men de politieke „stap", van Churchill, ten zeerste toe. Nederlandse reserve? Max Spierenburg, leider der Neder landse delegatie, had, aldus Ass. Press, ongetwijfeld lof voor de rede van Schu man en hij legde er de nadruk op, dat het voorstel van Schuman niet in strijd was met dat van Stikker, doch dat deze plannen parallel liepen. Blaisse, de voorzitter van de Ned. delegatie, heeft wij niet moeten beginnen met werp-verdrag als werkschema vc conferentie, zoals Schuman heeft gesteld". Overigens was hij er van overtuigd, dat de Franse regering de -voorstellen van StLkker zal steunen, wanneer deze begin Juli door de raad van de O.E.E-S- besproken worden. De heer Blaisse voegde eraan toe, dat Nederland Euro pese integratie voorstelde voor het ge hele economische gebied, de landbouw incluis- Schuman, aldus Bla: duidelijk gemaakt, dat de samensmelting der Europese zware industrieën in deze algemene opzet zou passen. AMBON AHOY schrijft een van de milde geefsters, die getroffen is door de grote be hoefte aan geneesmiddelen, van het zwaarbeproefde eiland en zij roept alle hens aan dek om de nodige hulp te verschaffen. Gelukkig zijn wij thans de f 7000.— gepasseerd, hetgeen niet het minst te danken is aan kleine giften van men sen, die bijv. wegens langdurige ziek te in hun gezin niet meer kunnen missen. Iemand bracht ons hulde voor het „prachtige werk". Wij wil len graag deze hulde doorgeven aan allen, die dit werk steunen. Hier volgt een nieuwe verantwoording: E. A. J.—van H. 100; K. C. D.—L. 25; A. E. Q. van U.—V, G. D. te Zeist, G. L. V„ E. de G„ B. P. v. d. E., J. A. van der H., -gebr. W. en J. S. de R. allen f 10; Cl. K., J. F. H. N—van VH. M. W.. D. van DL. M. H„ A de K„ mevr. O. de L—V. allen f 5; M. H. f 3; L. P. S.—M.. W. J. M., G. W. P., E. H-, G. J. H„ R. van E.. Zr R., T. J., Th. F. M., R. van der Z. al len f 2.50; D. A. 't B., A. W. B. A. M. alleen f 2; E. P. van N„ P. L. T., L. K., A. S. J. S., allen f 1.; N.N. 0.25 Totaal f 7.126.64 Denkt U er aan. dat de f 10.000.— moet worden gehaald? Helpt U daar aan mee? Dank U! Zaak Westerling opnieuw uitgesteld De zaak Westerling is door het hof te Singapore na een zitting van 6 minuten opnieuw uitgesteld De magistraat deelde aan de advocaat mede. dat men de zaak niet kan blijven uitstellen en de laatste stemde er in toe. dat zij op 5 Juni a.s. zou worden voorgebracht DAT Muiderberg door de brand in hotel Je Maintiendrai thans beroofd is van- het enige gebouw, waar de vereni gingen een onderdak hadden gevonden. DAT de oude vuurtoren van Schier monnikoog gisteren watertoren is ge worden. DAT in het Voedselvoorzieningsblad van heden zijn afgekondigd de erken ningsreglementen van het bedrijfschap voor vee en vlees voor de handelaren in paarden, rundvee, schapen en var kens, alsook het uitvoeringsbesluit erkenningseisen binnenlandse groothan del in vee 1949. DAT het Ned-Spaanse verdrag over de luchtlijnen gisteren in Den Haag is getekend door de Spaanse gezant, M. de Santa Cruz, en minister Stikker DAT na Groningen en Eindhoven ook Dordrecht binnenkort een gratis oplei ding krijgt voor Hervormde gezinsver zorgsters. DAT onder de auspiciën van de ver. tot be' tering van het slagersvakonder wijs b .enkort in Utrecht een proef station zal worden geopende DAT een van de nieuwe tankschepen van de Caltex de naam zal dragen van Caltex Utrecht, om uit te drukken „dat er in ons land ook andere belangrijke steden zijn dan die in het Westen. DAT in Den Bosch een nieuw gebouw voor de prov. Noordbrabantse electrici- teitsmy zal worden opgetrokken. DAT de Ned. bond van verenigingen van postzegelverzamelaars 25 Augustus in Groningen vergadert en 26 Augustus een tentoonstelling houdt. DAT de bosbessen op de Veluwe een rijke oogst beloven. DAT de majoors-waarnemer J. Tam- mes en H. P. Zielstra benoemd zijn tot luit.-kol.-waarnemer bij de militaire luchtvaart. DAT eind 1949 bij de centrale der Ned. verbruikscoöperaties 298 coöpera ties met 290 000 leden waren aangesloten en de totale geldomzet van 1948 op 1949 toenam met f 17 millioen tot f 64 millioen DAT men in October de in 1940 en 1944 verwoeste Nijmeegse spoorbrug weer op een dubbel spoor denkt te kunnen gebruiken. DAT het tweede Vrijwilligers Oplei- dings Centrum, in de Elias Beeckman kazerne te Ede, op 27 Juni wordt ge opend. DAT in Westerbroek de kustvaarder Triton (500 ton) voor J. Beek te Gro ningen te water is gelaten. DAT een gisteren in Bloemendaal ge stolen nieuwe Chrysler bij Nuyspeet tegen een vrachtwagen opvloog DAT B. en W. van Amsterdam het aanschaffen van een derde tu generator van 50 mw. voor de nie electrische centrale aan de Hemweg crediet van 18.500.000 vragen. DAT G. F. H. Giesberger, die op 1 Juli aftreedt als directielid van de Nederl. Spoorwegen, op 30 Juni van 1030—12.30 uur aan particulieren gelegenheid zal geven van hem afscheid te nemen in het hoofdgebouw administratie van de N. S. in Utrecht DAT het echtpaar H. J. v. d. Brake- W. v. d. Bos te Hengelo op 27 Juni zijn diamanten bruiloft viert DAT de Algemene Nederlandse Sla gershond op 11 Juli in Groningen zijn jaarvergadering houdt DAT op de Nijmeegse veiling van 1 Juli de eerste officiële aanvoer van echte Betuwse meikersen wordt verwacht. DAT de nationale woningraad 30 Juni en 1 Juli in Arnhem bijeen komt. Blikseminslag in R.K. school te Leiden Kinderen kwamen melde schrik vrij Tijdens het onweer, dat hedenmorgen boven onze stad losbarstte, is de blik sem ingeslagen in de R.K. school aan de Van der Werfstraat. Het dak werd ach ter de voorgevel vernield en door de luchtdruk kwam een gedeelte van het plafond van de zolder met groot geraas naar beneden. Het plafond van de zich hieronder bevindende klas bleek sterk genoeg te zyn. De kinderen schrokken erg, maar zy bleven rustig. In de klas der kleintjes ontstond enige paniek. Het optreden van de zuster deed de rust ech ter spoedig terugkeren. De zusters toonden zich zeer dankbaar voor de goede afloop. In de Van der Werfstraat was véél publiek op de been. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Het werd tijd Nu heeft minister Van Maarseveen dan een woord gesproken ten gun ste van de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Wij zijn op dit punt bepaaldelijk niet verwend. Onzentwege had de regering kunnen blijven zwijgen, indien er voldoende zekerheid was om trent, haar vasthoudendheid en indien niet in Indonesië te pas en vooral te onpas gezagsdragers hun verlangen naar Nieuw-Guinea uitspraken- Het woord, dat de minister thans in de Eerste Kamer gesproken heeft, is een krachtig woord. Het had nog krachtiger kunnen zijn. Feitelijk zou het zo moeten zijn. dat naar het oordeel der regering Nieuw-Guinea geen voorwerp van dis cussie was.Het is echter ter Ronde Tafel Conferentie aan de orde gesteld cn, wat erger is. bij die gelegenheid niet dadelijk buiten discussie gesteld. Soekarno heeft na de R.TC, nauwelijks een gelegenheid voorbij later, gaan om te beklemtonen, dat Nieuw-Guinea bij Indonesië moet worden gevoegd- Alsof dat ook in de ogen der Indonesiërs niet een vonn van ..kolonialisme" moest zijn, waarvan zij zelf zojuist waren bevrijd. Zelfs toen een gemengde Nederlands Indonesische commissie het vraagstuk bestudeerde, wenste Soekarno blijkbaar niet de tact te hebben om althans tijder.s deze bestudering te zwijgen. En Pandit Nehroe, wiens land zelf nog niet zo lang geleden de souvereiniteit had verwor ven. viel hem dairin bij. Het werd hoog tijd. dat de regering sprak. Gezien de ervaringen uit het ver leden willen wij niet beweren, dat hier mede al onze twijfel in de standvastig heid der regering weggenomen. Er zijn wel meer krachtige woorden gesproken, die spoedig daarop krachteloos werden We hadden deze verklaring liever uit andere mond gehoord dan juist uit deze. Maar in deze omstandigheden was dit gesproken woord toch aanzienlijk beter dan het langzamerhand wel heel moei lijke zwijgen. Twee planters vermoord in West-Java Maandagavond zijn volgens Aneta twee planters vermoord op de onderneming Tjiboeni bij de Patoeha in West-Java. Geruchten gaan, dat de ondernemings- wacht, waarvan 14 leden verdwenen zijn, bij de moord betrokken was. Dinsdag is door de spoorwegen te Utrecht aanbesteed het slopen van twee huizen te Leiden De fa Philipp en Zn te Leiden vraagt voor dit werk f1566, de fa G. Koolhaas en Zn te Rotterdam wil f2028 toegeven. Koninklijk bezoek aan Martinistad Fabeltje van Noordelijke nuchterheid weerlegd /"GRONINGERS HEBBEN DE NAAM, nuchtere en rustige lieden te zijn. Het mocht wat! Toen de Koningin en de Prins gistermiddag in een open calèche door de straten van het „pronkjewaail in golden raand" leden, kende het enthousiasme der Grunnegers geen grenzen. En toen de rijtoer werd onderbroken voor een bezoek aan het doofstommen-instituut, verbraken zij het cordon en verdrongen zich tegen de koets. Om kwart over drie stoomde de ko ninklijke trein het hoofdstation binnen. ;rden verwelkomd rol bloemen van de liedertafel Gruno. Bij Koningin op een Wilheli de uitgang stonden zesduizend leden jeugd- en sportverenigingen te juichen kinderen, zwaaiend met vlaggen •oen, zongen vrolijke liederen. Het eerste bezoek gold De Zilveren Krakeling, de internationale bakkersten toonstelling. En de bakkers hadden hun best gedaan. De Koningin had veel waar dering voor haar levensgrote portret, dat de directeur van de Groningse bakkei vakschool, J. Bakker, van suiker en cho colade had gemaakt. Langs beukeblade- ren van krakelingen, kunstbloemen var brood en kransen van deeg, liep nier de zalen. Vier meisjes boden daai bonbonnières met chocolade krakelingen de prinsesjes aan. Met veel inte- zagen de Koningin en de Prins toe, hoe bakkers van Calvé een taart op spoten niet de namen van de prinsesjes. Op De Zilveren Krakeling volgde het koninklijk instituut voor doofstom men. Dat waren ontroerende ogen blikken, toen vier kinderen aan de Koningin een linnen kleedje, aan de Prins een asbak, zakdoekjes voor Beatrix en Irene, wanten voor Mar griet en een schortje voor Marijke gaven. De kinderen hadden weken lang gestudeerd om de overhandiging van deze cadeaux onder woorden te brengen. Langs straten en daken en lantaarn palen vol zwaaiende en juichende men- •den de vorstelijke gasten naar het Groningse museum. Met een zilveren sleutel opende HM. daar een oud deurtje dat betekende, dat een gereorgani seerd deel van het museum was geopend. In het provinciehuis werd een aantal autoriteiten voorgesteld. Commissaris Ebels hield een toespraak, de Prins de- •de de kapitein ter koopvaardij Ka- n Woude. die Maandag niet in de Haagse Ridderzaal kon wezen. Bij het Huis van Bewaring aan de Hereweg legde het Koninklijk paar een krans bij een urn, die de gedachtenis de gesneuvelde verzetsleden in ere houdt. toen naar het Zuiden, naar Help- Duizcnden schoolkinderen lieten hun fel gekleurde ballonnetjes los. twee jeugdige Helpmanners boden een oude Groninger kraantjespot aan en R.K. zus- *~rs brachten een zanghulde. Koningin cn Prins waren nog maar en het huis van de commissaris der Koningin binnengestapt, of het onweer, dat zo lang had gedreigd, barstte los. Maar toen de koninklijke bezoekers vonds weer uitreden, was het droog met nog meer geestdrift begroetten de Groningers hun Koningin en hun Prins. Alle Groninger studenten stonden op het Academieplein met brandende fak kels het vorstelijk paar op te wachten. In de aula volgde een ontvangst en ten slotte was de Koningin de gast van de welijke studenten en Z.K.H. van de De eerste dag was voorbij. Zingende patiënten Het Vorstenpaar heeft vanochtend reeds vroeg opnieuw een triomftocht door Groningen gemaakt. O.a. werd een bezoek gebracht aan het academisch zie kenhuis, waar de patiënten de hoge gas ten toezongen. Voor het Groninger stad huis werd een erewacht van de Prinses- DE KONINGIN EN DE PRINS: V-' ..Welkom in „Grunnens laand"... Irene brigade uit Assen geïnspecteerd, waarna ruim tienduizend schoolkinderen het Koninklijk Paar toezongen. Aardig was de kleppermars. welke hierna door 500 Groningse schoolkinde- -en werd uitgevoerd. In de smaakvol •ersierde raadszaal sprak de burgemees- er van Groningen, mr P. W. J. H. Cort an der Linden, de hoge bezoekers toe. Daarna plaatsten de Koningin en Prins Bernhard hun handtekening in het gul den boek der gemeente Groningen. WEERBERICHT verwacht W Al en toe regen Tot morgenavond De Bilt: Meest wolkt met af en toe regen, hier en daar met onweer. Meest matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en West Nog iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Meidag: Zon 4.20-21.M 11.45—0 25. 23 Jurn E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1