ïlicume geitectfe ÖTourant De geheimzinnige mr. James W. Tully Extra toeslagen (f90.- of f50.-) voor oud ambtenaren nu voorgesteld Communisten verliezen bolwerk Winst voor Vrije Democraten Koninklijke trein is van alle gemakken voorzien Europese socialisten steunen het plan-Schuman Wist U MAANDAG 19 JUNI 19SD BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN 1'IEN: i 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). OIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken „Staofcrastlcfe Is Qfiebtevra tnyn bert ia Ugijeaspocl' Een en dertigste jaargang No 8148 Mary Pos koos de cel Ook kinderbijslag voor de gepensionneerden T~\E REGERING STELT VOOR, op de pensioenen van het overheids- personeel (burgerlijke, militaire en spoorweg-ambtenaren) een bij zondere toeslag toe te kennen en wel aan hen die onder de Toeslagwet 1948 vallen, f90 per jaar en aan de overigen f50. Deze toeslag geldt niet voör de maximum-pensioenen. Op deze wijze is het mogelijk de toeslagen spoedig uit te keren. Dit deelt de regering mede in de toe lichting op twee wetsontwerpen, die een dezer dagen zullen worden ingediend. Het ene ontwerp kent de bovengemelde toeslag toe. Eensdeels houdt deze verband met de gevolgen van de devaluatie, en ander deels moet de toeslag gezien worden als een tegemoetkoming aan de bekende mo tie Van Sleen. Zoals men weet. werd in deze met algemene stemmen aangenomen motie op maatregelen aangedrongen, die verder zouden gaan dan de tot nog toe uit gekeerde toeslagen. Na die motie kwam er een wetsontwerp, waarmee de Kamer niet accoord ging. De heer Van Sleen diende een amendement in, de behande ling werd geschorst en toen minister Teu- lings mr Van Maarseveen op Binnen landse Zaken opvolgde, werd het gehele wetsontwerp ingetrokken. Nu zal wel licht eindelijk een eind aan deze ge schiedenis komen. Van de toeslag van 90 per week wordt 50 geacht te zijn een tegemoet koming wegens de waardevermindering van het geld na de devaluatie, en 40 als een nadere tegemoetkoming i. amendement-Van Sleen. De regeling gaat in met terugwerkende kracht op 1 Janu ari 1950. De uitkeringen kunnen spoedig ge schieden, vanwege de weinige admini stratieve rompslomp en de niet te hoge kosten. De onderlinge verhouding tussen de pensioenen wordt door deze gelijke toeslagen ook niet verstoord. Tegelijkertijd wordt een tweede voorstel Ingediend, en wel tot invoering van een kindertoeslag voor gepension- neerde ambtenaren: voor de eerste drie kinderen 132 per kind per jaar, en het vierde kind af 162 per kind per jaar. Deze toelage wordt verleend tot de kinderen de 16-jarige leeftijd hebben be reikt. Extra-kosten 16 millioen per jaar Het wetsontwerp op de bijzondere toe slagen kost de schatkist 12.3 millioen per jaar. Het tweede wetsvoorstel kost, buiten de administratiekosten, 3,75 mil lioen per jaar. Met de Toeslagwet 1948 is een bedrag van 40 millioen gemoeid. Vóór het in werking treden van die wet betaalde de Staat aan haar gepension- neerde ambtenaren reeds circa 180 mil lioen. Bij aanneming van de thans in gediende wetsontwerpen zal dus het to taal bedrag aan pensioenen voor c heidspersoneel 236 millioen zijn. Nederlands staal naar Amerika Amerikaanse metaalproducenten heb ben de eerste grote bestellingen van 6taal in Nederland gedaan, aldus meldt de „New York Times". Binnenkort zul len er verschepingen van meer dan 1000 ton staalplaten geschieden, verklaren af gevaardigden die de vergadering van de nationale vereniging van inkoopagenten bijwoonden. Er bestaat in Amerika grote behoefte aan deze staalproductén om de schaarste, die soms een kritiek punt heeft bereikt, weg te nemen. Mary Pos moest vanmorgen Leidse kantonrechter verschijnen. Op zekere avond had zij haar Spaargarenstraat te Oegstgeest onverlicht op het verhoogde trottoir gezet. In het ten laste gelegde stond ook: zonder nood- De eerste twee punten gaf Mary rui lijk toe, matir met het laatste was zij het niet eens. Onverlicht, omdat zij vreesde, dat bij verlichting gedurende de hele nacht de accu van haar auto leeggelopen en dat zij dus de volgende morgen vroeg niet zou kunnen Op het trottoir, omdat zij elke botsing van een andere wagen met de hare wilde voorkomen. Onder de Toeslagwet 1948 vallen onge-| Het O.M. achtte het eerste gev veer 147.000 oud-ambtenaren. Ongeveer [heel denkbeeldig. Mary werd veroordeeld 40 procent van het totaal bedrag aan pen-l tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Het Het communistische Kamerlid Van Santen had schriftelijk vragen gesteld over het pensioen van ambtenaren, die zich aan Duitse krijgsgevangenschap heb ben onttrokken. Minister Schokking heeft geantwoord, dat er geen plaats is voor een regeling, om de periode van onder duiken (zo die al precies bepaald zou kunnen worden) als werkelijke militaire diensttijd aan te merken. Prijsvraag bracht telefoon in de war Interlocaal verkeer een half uur overbelast Een prijsvraag van de K.R.O. (men moest tussen kwart voor en -kwart over negen een geraden telefoonnummer op bellen) veroorzaakte gisteren telefoon storingen in verschillende delen van ons land. Er is in dit halfuur zo vaak inter locaal gebeld, dat tenslotte een boze telefoondirecteur de K.R.O. opbelde met de mededeling, dat er door overbelasting relais in Amsterdam was doorge brand. In Den Haag zouden dTie sto- ringsploegen aan het werk zijn gegaan om .de gevolgen van de overbelasting in orde te krijgen. De Unieraad der Opperste Sowjet heeft de staatsbegroting voor 1950 aan genomen. 18% of ongeveer 80 milliard; roebel is uitgetrokken voor de defensie.! r het schrijven z Echtpaar dacht, dat overval een grapje was Gemaskerde mannen moesten het hazenpad kiezen Zaterdagnacht is een mislukte overval gepleegd op de venduhouder B. P. uit ds Vosselmanstr-aat'in Apeldoorn. Twee ge maskerde mannen drongen via een open staande achterdeur naar -binnen, vrojiw des huizes dacht met een grapje te doen te hebben, daar er juist t huiselijk feestje afgelopen was. Maar werden tegen de- grond gegooid en was geen grap meer. Haar echtgenoot snelde naar de voordeur om hulp te halen en liep enkele klappen met revolver oo. Inmiddels waren de buren echter toegesneld en de daders moesten de benen nemen. Bij in zee verdronken Zondagmiddag is te Bergen aan Zee de 14-jarige Henk Butter uit Heiloo. leerling van het gymnasium te Alkmaar, bij het zwemmen verdronken. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft de leden der Eerste en Tweede Kamer uitgenodigd tot een bezoek de Maasstad op 6 Juli. Op het program staan o.a. een bezoek aan Ahoy en tocht door de havens. Liet groot sabotage- complot Franse vlieg tuigen neerstorten De twee vliegrampen van toestellen van de ..Air France" boven de Perzische Golf zijn zeer waarschijnlijk het werk van een der grootste na-oorlogse sabo* tage-complotten. die de Britse en Franse contraspionnage nu op het spoor zijn ge komen, aldus het Engelse blad „The People". Het complot zou tot doel heb ben in het Verre Oosten en West-Europa in communistisch belang sabotage te ver richten en economische ontwrichting; te weeg te brengen. Reeds zou voor rnil- lioenen aan vals geld in omloop zijn ge bracht in een gebied, dat zioh uitstrekt van het Verre Oosten tot in Engeland en Frankrijk toe. Het blad weet te berich ten. dat een der slachtoffers van de laat ste ramp een journalist was, die een on derzoek had ingesteld naar de geldsmok- kel in Indochina- Hij zou daarbij in con tact gekomen zijn met bendeleden, die hem met de dood bedreigden, indien hij zijn bevindingen zou bekend maken De bende heeft blijkbaar geen risico willen nemen en het vliegtuig waarin hij naar Frankrijk terugvloog, doen verongeluk ken. Naar de Britse contra-spionnage- dienst meent, zou dit door middel van tijdbommen zijn gebeurd,-.evenals het ge val zou zijn geweest met de vorige Sky- master en een Britse Viking, die in April j.l. op een vlucht Londen—Parijs neer stortte. De sabotage op Britse oorlogs schepen en de talrijke treinontsporingen in Frankrijk zou ook het werk van de bende behoren. Verkiezingen in Noord-Rijnland-Westlalen Grondwet, twistappel tussen de twee coalitie partijen, bekrachtigd yOALS WIJ ZATERDAG REEDS HADDEN VERMELD, werden giste- ren in Noord-Rijnland-Westfalen verkiezingen gehouden voor het parlement van deze deelstaat. Er waren ongeveer 8 millioen kiesgerechtig den, die zich met een ,.ja" of „neen" over het al of niet-aanvaarden van de grondwet moesten uitspreken. Er had in de partijverhoudingen een verschuiving plaats, waarbij de communisten ondapks hun heftige actie grote verliezen te incasseren kregen, terwijl de party der Vrije Democraten (Liberalen) met het grootste deel van de winst gingen strijken. De Chris ten-Democraten gingen iets achteruit, en de partij der Sociaal-Democraten kreeg er vier zetels bij. In het Londense Cadogan-park werden. Elizabeth'. Gravin Anne Anson. De Prins „,/ee mensen gekiekt, die elkaar voor is van plan, zijn verloofde spoedig te in- altijd trouw beloofden. Het zijn niet de troduceren bij zijn familie en de officiële eersten de besten, n-L Prins George van j Deense kringen. Het huwelijk zal niet Denemarken, neef van Koning Frederikvóór Augustus of September plaats heö- en een nicht van Engeland's Koningin ben. Van station Baarn begint de reis naar het Noorden Getrokken door een stoomlocomotief, met twee aangekoppelde rijtuigen voor de genodigden en vermeerderd met een goederenwagen, verlaat morgen in het middaguur de donkergroene Koninklijke trein Utrecht op weg naar Baarn, waar de Koningin en de Prins in zullen stappen voor hun treinreis naar de provincie Groningen. koninklijke trein als begeleider mee maakt). In zijn vertrek heeft hij een vol ledig overzicht van het uitgebreide in strumentarium van de trein en hij staat daar in voortdurende verbinding met de machinekamer, die in het andere rijtuig is. Dit is een combinatie salonwagen- machinekamer. Daar zijn de apparte menten van het gevolg: twee coupé's met dubbele slaapplaatsen en een bad kamer. In een der copé's verblijft de secretaris van H.M. Hier is het hoofd toestel van de telefoon, waar de ge sprekken binnenkomen en uitgaan. Ook De drie wagens van de oude Konink lijke trein zijn tijdens de oorlog door de bezetter naar Duitsland gebracht, waar ze o.m. dienst deden als stafkwartier. Ze stonden aan verschillende beschie tingen bloot en toen ze na de oorlog terugkeerden, konden ze niet meer voor het oude doel worden ingericht. Met het uit Duitsland teruggekeerde materiaal werden drie wagens omge bouwd tot een nieuwe Koninklijke trein. Het bestaat uit een salonrytuig, een combinatie-salonwagen-machine- kamer en een rijtuig, bestemd voor het vervoer van eventuele genodigden. De trein van binnen Het salonrijtuig wordt betreden via een betrekkelijk ruim portaal, waar zich ook een vestiaire bevindt. Men komt dan het eerst in een ontvangst salon, e enruime bank en vijf fauteuils, terracotta gestoffeerd rondom de salon tafel, doen elke gedachte aan een spoor wegrijtuig verdwijnen. Daarvoor zorgt tevens de verlichtin en een radio- en telefoontoestel, maar vooral de huise lijke schemerlamp die bij de doorgang staat naar het daarachter gelegen ka binet. Dit is de lichtkleurig gemeubi leerde werkkamer van H.M. met schrijf tafel, fauteuils ingebouwde en handig uit te trekken kasten. Op de schrijftafel ligt reeds de gecalligrafeerde dienstre geling voor de reis, in fraaie letters de tijden van vertrek en aankomst ver meldende. Achter het dan volgende slaapvertrek met aansluitende badkamer is het ver trek van de hofdame, rood gestoffeerd en met ingebouwde wastafel. Keuken met kolenfornuis Behalve een kleine keuken met een huiselijk aandoend kolenfornuis, bevat het rijtuig nog de kamer voor de dienst- geleider, de spoorwegambtenaar C. Schöttelndreier, (die alle reizen van de de hoofdkeuken, die in verbinding staat met een spoel- of bijkuiken, bevindt zich in dit gedeelte van de trein. Een uitgebanceerde ruimteverdeling bracht hier o.m. een electrisch fornuis, een ijs kast en een bowler in een betrekkelijk kleine ruimte zodanig byeen, dat de kok het een ideale keuken vindt waarover hij nog beter te spreken is dan over de keuken op de Piet Hein of in het vlieg tuig. De machinekamer vormt het hart van de technische voorzieningen. Installaties leveren stroom voor de verwarming en de verlichting. De verzorger van de tal rijke ingewikkelde apparaten heeft hier zijn cabine, eveneens met slaapgelegen heid. Meer dan zes kubieke meter water ,kunnen worden meegenomen, bestemd voor verwarming, keuken en toiletten. Onderaan de wagen is er als het ware nog een machinekamer. Twee electri- sche pompen zorgen voor de circulatie en verwarming van het sanitairwater een andere automatische pomp voor de druk op het water. Ingenieuze apparaten maken het gelijk dooi1 omschakeling de betreffende installaties geschikt te maken voo buitenlandse koppelingsroosters en systemen, zodat de rijtuigen op alle lijnen in geheel Europa rijden kunnen, GOUDEN MEDAILLE VOOR CHURCHILL Op 4 Juli zal aan Winston Churchill de gouden Chesney-medaille worden uitge reikt, op grond van zijn geschriften betreffende oorlogen en internationale aangelegenheden. Deze gouden medaille wordt verleend ter herinnering aan generaal Sir George Chesney, een emi nent officier van de Britse genie uit de 19e eeuw. Gouverneur Dewey niet herkiesbaar Thomas Dewey, de republikeinse gou verneur van New York, die destijds door Truman in de verkiezingen werd ver slagen, heeft verklaard zich niet als gouverneur herkiesbaar te stellen. ARABISCH VEILIGHEIDSPACT Vijf van de zeven landen van de Ara bische Liga, Egypte, Saoedië-Arabië, Syrië, Libanon en Yemen hebben te Alexandrië een Arabisch veiligheidspact getekend. De kiezers hebben zich uitgesproken rer de nieuwe grondwet Deze voorziet in verplichte socialisatie der voorn! ste industrieën. Ook erkent zij ten volle het beginsel van eigen onderwijs de verschillende godsdienstige gezindten. Dit laatste principe werd verdedigd dooi de Christen-Democraten en de (Katho lieke) Centrum-partij, maar bitter be- streden door Socialisten en Commu- j nisten. Hoewel het zich aanvankelijk anders I liet aanzien, heeft „Moskou" ook hier j geen succes geboekt. De tijd is voorbij, dat men er met een geweldige verkie- zings-reclame wel komt. De arbeiders gebruiken hun goed verstand! De stem ming is vrijwel overal rustig verlopen, al kwam het dan in het centrum var. het j Roergebied hier en daar - tot vechtpar- i tijen tussen Communisten en aanhangers van .de uiterst rechtse ..Socialistische Partij", een creatie van de voormalige generaal Otto Remer. de „bedwinger" van de samenzwering tegen Hitler in 1944. Te Waternscheid werd een communist gearresteerd, omdat hij propaganda bil jetten aanplakte en geen potlood, i een revolver in zijn zak had zitten! De Communisten zijn sterk achteruit ge gaan, speciaal in de industriële centra, welke tevoren de bolwerken van hun invloed in West-Duitsland waren. Noord- RijnlandWestfalen werd tot dusver be stuurd door een coalitie-regering van ChristenDemocraten en Socialisten, on der leiding van de bekende premier Karl Arnold. Feitelijk kan men zeggen, dat de ver kiezingen in Noord-RijnlandWestfalen, de grootste van de 11 West-Duitse staten en zijnde het „industriële hart"- van Duitsland, een uitspraak betekenen voor of tegen de politiek van Bondskanselier Adenauer en zijn partijgenoot Arnold Adenauers regering steunt op de Chris ten- en de Vrije Democraten. terwijl Arnold een uitgesproken voorstander is van een samengaan van Christen-Demo craten en Socialisten. De grondwet van de Staat, een twist appel tussen de twee coalitie-partijen, namelijk Sociaal-Democraten en Chris ten-Democraten, vanwege de bepalingen over het godsdienstonderwijs, is bij deze verkiezingen hekrachtigd met 3.672808 tegen 2.237.720 stemmen. Het nit-... parlement telt 215 leden, dat is een lid minder dan het oude van 1947. Wij latèn de zetelverdeling hier volgen en hebben, het aantal oude zetels tussen haakjes geplaatst. zetels Christen-Democraten 93 (96) Sociaal-Democraten 68 (64) Vrije Democraten (Liberalen) 26 (12) Communisten 12 (28) Katholieke Centrum Partij16 (16) Twee doden bij verkeers ongeluk in Haarlem Op het Teylerplein te Haarlem werd Zaterdagmiddag de 62-jarige J- F. aldaar bij het oversteken door een torrijwiel overreden en gedood. De torrijder, de 38-jarige V. J. M., die kwam te vallen, werd door een auto aangereden en is enkele uren later het ziekenhuis overleden. Vliegtuig op volle snelheid tegen kolentrein Op het Mascot-vliegveld nabij Sydney in Australië is gisteravond een vliegtuig tijdens de start, toen het op .het pun' stond de grond te verlaten, tegen eer kolentrein gereden. Van de trein wei den vijf wagons van elk tien ton omver geworpen. Het vliegtuig vloog in brand, doch de 15 passagiers konden het toestel door de nooddeur verlaten. Russen haalden kerktoren in Oost-Berlijn neer Ondanks veel protest van de Evang. Kerk hebben de communisten van Oost- Berlijn de toren' van de oude Georgen- kirche op de Alexander'plalz, die volgen: hen in de toestand van. beschadiging waarin hij verkeerde, gevaar voo: verkeer opleverde, neergehaald. De munistische volkspolitie had opdracht het fotograferen van de afbraak te hinderen. Monnel wil in 19S1 starten Labourmanifest door Franse en Nederlandse afgevaardigden gecritiseerd T~^E POLITIEKE KEURMEESTERS zijn druk bezig het plan-Schuman te •L' betasten en te onderzoeken, vóór dat het te Parijs op het vuur zal worden gezet. De Franse min. van Buit. Zaken heeft er nog eens de na druk op gelegd, dat de voorgestelde „samensmelting" der Europese zware industrieën beperkt zal blijven tot de productie, derhalve blijft de handel en het gebruik der producten buiten de bevoegdheid van het te vormen Hoge Gezagsorgaan. En de collega van Schuman, de econoom Jean Monnet, leider der „Zeslanden-conferentie" te Parijs, zal stellig het gerecht niet laten aanbranden. Begin 1951 hoopt Bij met zijn „plan" te kunnen starten. Niemand weet natuurlijk nog met I uitvoeren in haar eigen landen van alle, te nemen besluiten. 3. De noadzaJcelijKe „internationale organisatie" zal rtioeten worden uitgewerkt door de betrokken regeringen. 4. Op de voorgrond moet enige zekerheid te zeggen, vlees te Parijs geroosterd zal worden, maar een Engelse Labour-lamsbout het in ieder geval niet zijn. Socialistische leiders uit tien West-Europese landen, w.o. ook Nederland hebben te Londen een verklaring uitgegeven. Europees initiatief van Schuman wordt geprezen, en de voornaamste conclusi als volgt zijn: 1. Het betekent een b langrijke stap naar Europese eenheid kan de economische stabiliteit en volle dige wei-kgelegenheid verzekeren. 2. De afzonderlijke regeringen moeten de ver antwoordelijkheid aanvaarden DAT B. en W. van Rotterdam voor stellen 192 etagewoningen en 206 eenge zinswoningen in Zuidwijk te laten bou- DAT minister Mansholt de grote En gelse landbouwtentoonstelling zal bezoe ken, die van 2 tot 8 Juli in Oxford ge houden wordt. DAT het gedeelte Maarsbergen-Vee- nendaal van de nieuwe rijksweg 12 (Den Haag - Utrecht - Arnhem-Zévenaar-Duits- land) midden volgend jaar gereed zal zijn en dan een voorlopig eindpunt be reikt is. DAT Zaterdag in Bussum een monu ment voor de letterkundige Frederik van Eeden, voorstellende de kleine Johannes, is onthuld. DAT de werkgeversbonden voor het goederenvervoer over de weg, B.B.N., N.O B.-Wegtransport en N.V.T O.. in een gezamenlijk adres opmerkingen maken over het wetsontwerp autovervoer goe deren. DAT de Ned. landbouwattaché's uit veertien landen in de komende twee weken hun jaarlijkse bijeenkomst in Ne derland zullen houden om met elkaar van gedachten te wisselen. DAT de vooruitzichten voor de oester- broedval gunstig zijn. schaffen van de monopolie-positie de Belgische mosselimporteursvereniging Vermosin. DAT W. F. S- van Etteger uit Rijswijk als voorzitter van de Ned. hoenderclub (veredeling van Ned. hoenderrassen) werd opgevolgd door Gerh ten Cate uit Almelo. DAT de vereniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken (sa natoria in Zeist en Eerbeek) Zaterdag het 40-jarig bestaan in Amsterdam vierde. DAT een muziekcorps uit het Noord franse stadje Bousbecque in Augustus twee dagen naar Baarlo (L.) gaat, waar veel gevluchte Franse krijgsgevangenen werden ondergebracht DAT de clubmeubel- en matrassenfa- briek Gebr. Pieters te Baarlo ook een fabriek in Bergen CL-) zal openen. DAT de Herv. gemeente van Minnerts- ga (Fr.) haar in 1947 grotendeels afge brande kerk en toren voor f 159 000 wil laten restaureren. DAT de Amsterdamse bereden politie Zaterdag het 50-jarig bestaan met rui- terwedstrijden vierde (tweede in de in dividuele dressuurproef werd C. H. de Roos uit Den Haag op Jemmy). DAT 14 Juli in Den Haag wordt besteed het bouwen van een n zoölogisch laboratorium in Haren voor de Groningse universiteit. DAT 21 Juni in Dokkum een nieuw, handelsbeurs wordt geopend. DAT de postbode B Kühne te Weert in zijn huis aan de Kruisstraat een tram museum heeft geopend. DAT de Zeeuwse goederenvervoerders, verenigd in Interzeeland, bij minister Spitzen hebben geprotesteerd tegen het rapport van een commissie uit de lande lijke vervoerdersorganisaties, over .ont heffing van het verbod om met vracht auto's over de grens goederen te ver voeren ten behoeve van derden. DAT voor de R.v.C. 16 jaar is geëist tegen de voormalige Bussumse politie chef E. J. Woerts. die vele Joden had gearresteerd. iB.G.-vonnis 12 jaar.) DAT J. H. Matla van het Haagse pers bureau benoemd is tot voorzitter van de Nederlandse vereniging van persbureaux. als opvolger van H. van Wermeskerken. DAT staatssecretaris mr Cals op 22 Juli de eerste steen zal leggen voor het nieuwe gebouw der wetenschappelijke en administratieve afdelingen van het openluchtmuseum te Arnhem. DAT de oud-wethouder van Zaandam J- F. M. J. Kamphuys is benoemd tot, ridder in de orde van Oranje-Nassau- staan, volledige deelneming verenigingen, productieuitbreiding, ver betering der arbeidsvoorwaarden en nieuwe investeringen. In de resolutie, die sterk onder Britse invloed tot stand kwam, wordt niet ge rept van het „Hoge Gezagsorgaan". Mor gan Philips, algemeen secretaris d?r Britse Labourpartij, trachtte het voor ie stellen, alsof het Labour-manifest be treffende de Europese eenheid, waarover zoveel te doen*is geweest, juist vóór de fusie der Europese zware industrieën zou zijn. Van Nederlandse, maar ook van Franse socialistische zijde, werd echter heftige critiek op de Labour-verklaring geuit. Resumerende kan men zeggen, dat de Britten meerdere slagen om de arm blijven houden en Attlee toont het beeld van de „Janus-figuur", naar twee kan ten kijkende, nameiyk naar West-Europa en naar de Dominions. Guy Mollet, se cretaris van de Franse socialistische par ty, heeft verklaard: „Mijn compromis voorstel. dat de fusie der zware indus trieën als voornaamste doel heeft, het vormen van een super-nationaal gezags orgaan, maar dat voorlopig de uitvoering van het plan-Schuman aan een „intei- gouvermenteel lichaam" moest worden toevertrouwd, stuitte helaas op onwr;li baar verzet van de Engelse collega'; „Uit de discussies is gebleken, dat alle delegaties het er over eens waren, dat het „plan-Schuman" slechts een eers'e stap is, zodat later andere basis-indus trieën, zoals de electriciteitsbedrijven onder internationale contróle kunnen worden gesteld. Het ANP vernam van de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), dat de Ne derlandse delegatie aanvankelijk afwy- rend stond tegenover de resolutie der Britse Labour-partij. omdat hierin met genoeg de nadruk op de federatieve ge dachte viel. Een Nederlands amende ment zou hierin een wijziging ten gu;.- te hebben gebracht. De Franse zowel ls de Nederlandse delegatie hebben zich gewend tegen het Britse „isolationisme". Op de plaats, waar enkele dagen geleden, in de Perzische Golf, een D.C.-4 van de Air France neer stortte, varen thans schepen rond een trieste bedrijvigheid boven de plek, waar 44 mensen in de diepte zinken. Links boven en in de rin getjes ziet men overblijfselen van het vliegtuig en zijn passagiers. Lang zwemtraject Eind vorige week heeft de Rege- ring bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat bepalingen bevat over het oprichten en openstellen van zweminrichtingen. Dit is niet het eerste wetsontwerp over deze aangelegenheid. Reeds in 1947 diende de Regering-een wetsontwerp in. dat op 30 September van dat jaar in de Tweede Kamer in mondelinge bespre king kwam. In dat ontwerp waren alleen voorzieningen opg'enomen ter bescher ming van lever, en gezondheid, doch geen bepalingen ter bescherming van de openbare zedelijkheid. Een amendement werd aangenomen, maar de Regering vroeg schorsing van de besprekingen, omdat zij zich wilde beraden. Daarmee kwam de zaak tot stilstand. Thans, een kleine drie jaar later komt de Regering met een nieuw ontwerp, waarin wel bepalingen ter bescheming van de zedelijkheid zijn opgenomen. Het moet ons van het hart. dat dit alles wel heel lang heeft geduurd. We vermoe den. dat zoiets in het particuliere be drijfsleven niet gauw zou voorkomen. Het getuigt ook weer niet van bijzondere deferentie jegens de Kamer. Wanneer de Regering heel het onder werp had laten rusten en het aan de Kamer had overgelaten om met een eigen initiatief-voorstel te komen, zo hadden we dat beter kunnen waarderen dar. dit. Nu komt de Regering pas na drie jaar met een ontwerp, waarin ze in feite dat gene geeft waartegen ze eerst zo ern stige, bedenkingen had. Zo kan men niet aan de indruk omkomen, dat de Rege ring rustig heel die tijd de Kamer Kamer gelaten hp?ft en de zweminrichtinge rus tig heeft laten „zwemmen" om ten lan gen leste alsnog de „koene sprong" te wagen. Nieuwe gasoven sprong uit elkaar Gebouw van De Globe liep zware schade op Een nieuwe gasoven in de ijzergieterij De Globe te Tegelen is Zaterdagmiddag elkaar gesprongen, vermoedelijk door een gasleiding verstopt was. Het dak i de vormerij werd weggeslagen, alle ien sprongen uit de sponningen en de muren van drie vleugels van het gebouw 'erden ernstig beschadigd. Enkele arbei ders werden licht gewond. Kwartaal-abonné's die gewend zijn het abonnements geld te gireren, verzoeken wij beleefd, het abonnementsgeld voor het 3e Kwartaal ad f 4.50 vóór 30 Juni op onze girorekening no. 58936 te willen storten. Wilt U vooral bp het „bij" strookje vermelden, het adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank. De administratie. WARMER Tot morgenavond verwacht De Bilt: Af en toe over drijvende bewolking met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enke le verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid oost. Warmer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN 23 Juni E K. Dinsdag: zon 4.19—21.03. Maan 9.02.. der Britse Labour-partij rekbaar begrip.zou in ate aan het optreden de, Franse delegaties te dan- Het „bydraai (overigens ei niet geringe Nederlandse ken zijn. Vermelden wij nog. dat 50 Duitse en 50 Franse parlementsleden, op uitnodi—.c van Graaf Coudenhove-Kalerghi sec-c- laris-generaal der Europese, parlemèn- RhpInViÏH6' he' Zwitserse grensplaat-jo fahae n'e'd(n. over het plan-Schuman gaan beraadslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1