Tragiek van de parel onder de grote steden van Europa Wekelijkse keuring te Haarlem „DE GECROONDE LEERSE", ambachtswerk ten dienste van de mode Optimistische geluiden over het instituut „Effatha" KONING GUSTAAF wordt 93 jaar Rijnstreek-elftal versloeg gisteravond Bollenstreek-team NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 1 DONDERDAG IS TUNI 1950 „We leven bij de dag. In de toekomst kijken we niet" Het was 9 April 1938 ton Hitler van de Neue Hofburg in Wenen af bekend maakte: „Diese Stadt ist in meinem Auge eine Perle. Ich werde sie in jene Fassung bringen, die dieser Perle würdig ist". Hitler was heus psycho loog genoeg om te weten, dat hij de Weners bij hun plaatselijk patriot tisme pakken moest om ze te winnen. Er was meer dan één Wener die deze lof als echt opvatte, die de belofte geloofde. Doch die geloofden kenden Hitier niet en die hem wel kenden en hem dus niet geloofden, waren tot zwijgen veroordeeld. De gelovigen hadden „Mein Kampf' niet gelezen. Ze wisten niet dat Hitier Wenen uit het diepst van zijn hart haatte, zoals hij in Mein Kampf schreef: „Deze stad is een levende herinnering (treurigste tijd van mijn leven." Hier leed Hitier de eerste persoonlijke ne derlagen: hier werd hem gezegd, dat zijn begaafdheid voor een kunstenaars loopbaan niet voldoende was- De Aca demie voor Beeldende Kunsten zond Ihem weg en als hulparbeider moest hij zijn brood verdienen. De praktijk van zijn heersen over Wenen 'heeft deze haat 'bewezen. Veel van de schoonheid van deze parel onder de steden werd door Hitier vernietigd In het prachtige park Schönbrunn liet Hitier zijn tanks heen en weer rijden, verpletterend wat met veel zorg was aan gelegd. Toen de machtige gothische Stefansdom met brandgranaten werd be stookt. mocht de vrijwillige Weense brandweer niet ingrijpen. De Stefansdom moest uitbranden. Spookachtige ruines Dat was de eerste phase, later kwam er de oorlog, de gevechten van man te gen man in de straten, de luchtaanval len en de parel werd nog verder geha vend. Nog is niet alles opgebouwd. In het donker van de avond zijn de spook achtige ruïnes nog steeds als afgrijselijke symbolen van onmenselijkheid. Veel mensen hokken nog s grote woonkazernes. Veel huizen worden hier niet gebouwd. Alleen de goed-gesi- tueerden zijn in staat een huis te laten 'bouwen om er zelf in te wonen. De ar- meren en dat zijn er heel wat in Wen^n kunnen zich dat niet permit teren. Woningbouwverenigingen kunnen ook niet veel uitrichten: de huren zijn veel te laag, soms slechts f 5 per maand- Daarvan kan geen huis gebouwd worden. Deze lage huren, hoe aantrekkelijk ook, zijn nog geen bewijs dat de Weners het beter hebben dan de Nederlanders met de ontzettend hoge huren. De salaris sen zijn hier over het algemeen veel la ger. Een meester in de rechten met een vrij belangrijke positie in regerings- dienst, verdient ongeveer f 150 per maand; een jonge zangeres aan de Weense Staatsopera ongeveer f 120 per maand en voor een radio-optreden van een musicus wordt soms niet meer dan f 20 betaald. Het aanschaffen van nieuwe dingen is zeer duur. 'Een paar goede herenschoenen kost zo ongeveer f 40. „Amerikaanse sigaretten, mijnheer". Het is de zwarte handel, die me eigenaar doet worden van een pakje Lucky Strike voor nauwelijks één gulden.- In verhouding goedkoper dan de mindere soorten Oostenrijkse sigaretten. Veel zwaar verminkte oorlogsslachtoffers vragen de aandacht. Jonge, gezond-uit- ziende kerels hinken op krukken en oude vrouwen strompelen voort in ge scheurde kleren. Neen, dit beeld van Wenen is weinig aantrekkelijk. Maar wat kan men er maken op sociaal ge bied? Wat deert het hun Vier bezettingsmachten kosten schat ten aan Oostenrijk, Engelsen, Ameri kanen, Fransen en Russen, zij hebben hier alles te zeggen èn zü zeggen niets. Het is immers niet hun land en wat deert het de Amerikaan of er een man zonder benen moet be delen voor zijn dagelijks brood of wat interesseert het een Rus, dat die oude vrouw haast geen kleren aan het lichaam heeft Het is de tragiek van een bezet land; het is de tragiek in een schoon land. Maar wanneer komt er aan deze toe stand een einde? Men weet het niet, ook niet in Wenen. „Het duurt tot de volgen de oorlog", zei me iemand en hij zuchtte. In somlmige kringen in Wenen veronder stelt men dat de geallieerden uit de stad zullen vertrekken. Doch dat is dan de kans voor de Rus en om der wille de menselijkheid zullen West- Europa en Amerika hem deze kans nooit geven- Het is een prestige-verlies van de beschaafde wereld. Het is laat in de avond als ik naar mijn kamer ga. Langs de straten staan nog de tenten met warme worstjes en bier. Men eet, men drinkt, men lacht veel; prostituées maken haar slacht- In de finale van het internationaal militair voetbaltournooi, gisteravond in Den Haag gespeeld, wisten de Italianen met 21 over de Belgen te zegevieren en hierdoor beslag te leggen op de eerste plaats. Een spelmoment voor het Italiaanse doel, dat doelman Cortigiano op spectaculaire wijze verdedigde. Ixia- en ranonkel- invasie u i r liever niet vragen, hoe veel vazen Ixia's en Ranonkels er op de tafels in het keuringszaaltje prijkten, want daar was dit keer het eind weg! Het leek er sterk op, dat de Uitgeestse bijgoed-specialisten het c gezet hadden, alle beschikbare v pullen, potten enz. in gebruik te n« Meesterlijk was de enorme groep van G. Meyer, Uitgeest, die vrijwel het gehele handelssortiment omvatte, terwijl de zending van P. Rumphorst uit dezelfde plaats weinig of niets minder was. Beiden kregen een gouden medaille. Een papie- :n wel te verstaan Van C. G. van Tubergen, Haarlem, as er de elegant gevormde Eremurus offers op straat en in het café. grote cafetaria is afgestampt en drukke gesprekken worden gevoerd over de politiek en over het komend vredes congres van de Russische bezettings machten. „We leven maar bij de dag- In de toekomst kijken we niet", was het antwoord op een paar vragen die ik die avond iemand stelde onder het „genot' »en kop gekookte koffie. Hier op de grens van twee werelden, enkele kilo meters voor het ijzeren gordijn. Maar toch, de Wener leert beter dan e man in Berlijn. Hier is nog contact tussen geallieerden en Russen, geen breuk zoals in Berlijn. Men kent hier Een schoen met lichtjes en het laarsje van Josephine Baker Eigenlijk is het een wonderlijke ver zameling. daar in een der bovenzalen van hotel Gooiland te Hilversum, waar de maatschoerama kers laten zien wat zij Het zijn de inzendingen voor de vak wedstrijd in maatschoeiseL waarvoor de hoogste onderscheiding op dit gebied, „De gecroonde leerse", een wisselschild silver met een gouden laars en een gou den kroon daarboven, wordt uitgereikt. tien prachtig stuk werk zelf, ontwor pen en uitgevoerd door Leo Brom te Uitrecht, de edelsmid, die o.a. het ere- rwaard voor Montgomery smeedde. We zagen een expositie met exclusieve modellen. Sommige in de streng klas sieke stijl, waar eenvoud en schoonheid samengingen door de keuze van leer en zuivere lijn. Veel gekleurd reptielleer met een bescheiden a-symmetrische versiering op het voorblad. Veelal een lage of drie kwart hak en meest van een typisch slank model. Maar er waren ook pom peuze gevallen met veel goud en hoge hakjes of wandelschoenen in twee kleu ren leer met forse vierkante neus. Een jury van drie deskundigen: de Fransman H. Heistern uit Parijs, de Belg F. de Rudder uit Antwerpen en de Ne derlander A. Duquesnoy uit Voorburg moest de inzendingen beoordelen naai schoonheid en technische afwerking, ter wijl het damesschoeisel en het heren schoeisel tesamen voor de totale uitslag gold. Men wil nl. niet alleen de ont- per bekronen, maar inderdaad de beste vakman. Ook de inzendingen „buiten mede dinging" waren de moeite waard. Daar was bet coquette rood-zwarte laarsje, ge maakt op de leest van Josephine Baker, dat lag te pronken in een met zilver grijze zijde gecapitonneerd etui. Het heeft een hakje van 10 cm en vijf rode bandjes, die met een knoopje tot hoog om de enkel sluiten. Een moderne visie op het degelijke laarsje van onze groot- sensatie was echtereen schoen met echte lampjes! De heer A. Duquesnoy, leraar aan de vakschool voor maatschoen makers te Den Haag maakte dit. Het is van steen rode suède met gouden ingedrukte bloemmotieven Het zeskantige hakje •erbergt een batterij, van waaruit zeer dunne draadjes in de stiknaden verbor- naar het voorblad gaan. Dat is ver sierd met drie roosjes, die een werkelijk brandend hart hebben, nl. een klein lampje. Het batterijtje kan deze lampjes minuten lang laten branden en moet dan omgewisseld worden. Een grap je dus eigenlijk, maar dan een grapje, dat echter alleen maar kon slagen door groot vakmanschap! ook nog de glimlach, de vreugde., cultuur. Het geestelijk klimaat is hier gezond en achter de ruïnes van huizen en gebouwen hervindt zich de lente de Europese geest. Daarover een volgende maal. Een ochtendconcert van 'het Bachfeest roept me weer naar dé muziek. CORN. BASOSKI. Er zijn nog clandestiene slachters De vlam der clandestiene slachting is reeds lang gedoofd. Tóch zijn er nog klei ne smeulende vuurtjes, zo hier en daar. Eén er van lag in Leiderdorp en de sto ker een stevige jonge kerel stond voor de kantonrechter terecht. Hij had een schaap geslacht, dat gezeid een zware bevalling had gehad. „Ik kon het niet over mijn hart verkrij gen dat beest langer te laten lijden", zei de slachter, die geen slager van beroep was. De échte slagers kon hij evenwel niet bereiken, zo verklaarde hij. „Maar waarom hebt u dan dat zieke beest geslacht?" vroeg de kantonrechter. „Ja, we hebben een groot gezin." „Eerst hebt u verklaard, dat u winstje wilde maken." Het O.M. kwam tussenbeide. De amb tenaar zei ronduit, dat de jongeman misselijke houding aannam, speciaal het oog op de manier, waarop het dier was geslacht. In een kippenhok. Het vlees was ook niet voorzien van een keuringsstempel. Daarom eiste de ambtenaar twee maal 100. De kanton rechter maakte er twee maal 30 van. Industriële lessen Onder auspiciën van de vereniging „Nederlands Fabrikaat' zal de Electro- Chemische Techniek te Voorschoten morgenochtend om half 10 in de oplei dingsschool aan de Aalmarkt een „in dustriële les" met demonstratie geven. 's Middags om 2 uur is er een les in de opleidingsschool aan de Langebrug. Staatsraad Meijer Ranneft en de Eerste Kamer Bij het begin van de vergadering der Eerste Kamer deelde de voorz gister middag mede, dat' de adressen van de heer Meijer Ranneft aan de Kamer ge richt (ï.v.m. de aanval van de heer Goed hart in de Tweede Kamer - Redvoor de leden ter inzage zullen worden ge legd. De heer Wendelaar (WD) sprak zijn vreugde daarover uit. Dan kan deze zaak hier nog eens aan de orde komen, zo zeide hij. De Kamer begon daarna aan de Weder - opbouwwet. Na een korte discussie werd het wets ontwerp z.h.st. aangenomen. Canada heeft zich bereid verklaard, tot de Organisatie voor de Europese Eco nomische Organisatie toe te treden. Olgae: de bloemen kwamen uit de koude kas. De prachtige zachte ti van Alstroemeria Ligtu hybriden trok ken de grootste aandacht. Jammer, dat er in dit ras geen fellere kleuren zitten. Van N. Bakker. R'veen, waren er een paar pioen-zaailingen, die echter als minder frisse vaatdoeken over de rand van de vaas hingen. Een voortreffelijke pyrethrum-aanwinst werd door gebrs. Oliemans. Aalsmeer, onder de naam van Rosabella tentoongesteld. Vlekkeloos ge vormde, enkele, lichtrose bloemen, die een dubbele rij bloembladen hebben. De keuringscommissie was er kennelijk ook van ondersteboven: get. v. verd. Spaanse irissen werden in grote hoe veelheid en beste kwaliteit voor het voetlicht gebracht door J. G. van Eden, Noordwijk: de fraaie bronsbruine Distinction en de bekende King of the Yellows, Enchantress, Solfataire noem-maar-op. Zeer terecht werd deze groep een verguld zilveren medaille toegekend. J. A. v. d. Zwet. de bekende lelie-crack uit R'veen, toonde een ni< zaailing de zoveelste! onder de naam Prinses Margriet. Deze aanwinst is van het Croceum-type en heeft licht- oranje, gespikkelde bloemen (get. v verd.). Een andere lelie. Fire King, wier lof de vakbladen al in alle toonaarden hebben bezongen, was door Rijnveld, Hillegom, geëxposeerd. Aan gladiolen was dit keer ook geen gebrek! D. van Buggenum, Beverwijk, had een hele serie Pierson-zaailingen in alle mogelijke kleuren. Het Piersonbloed geeft vermoedelijk wel vroegbloeiende nakomelingen, wat een voordeel is. Maar aan de andere kant moet u van zo'n zaaisel geen fors gebouwde takken ver wachten. En dat waren het dan ook niet. Dan was de witte Akerendam heel wat beter: een beste staart en prima stand. Ook de lichtgele Han van Meegeren zag er uitstekend uit. Junegold van S. Broerse, Lutjebroek, een goliath van gele gladiool, maakte door haar en< staart nogal indruk. Prinses Beatrix, qua kleur één der beste oranje-gladiolen, werd geëtaleerd door de winnaar: F. Roozen, Vogelenzang. Cattleya, een licht- lila-violette creatie van De Groot en Hillegom, was eveneens opvallend. Wat de Hollandse irissen betreft: van Buggenum, Beverwijk, bracht tweetal puike aanwinsten: de diep oranje-gele Orange Glow met ietwat ge- franjerde vlag, en Sunshine, zon-geel met oranje-gele lip. C. Broeze, Bever wijk, toonde de lichtgele Royal Yellow en Sunshine. N. de Bruin, Voorschoten, was present met de grote witte calla White Giant, die jarenlang als je-van-hèt op calla- gebied heeft gegolden, maar nu in White Superior een ernstige concurrent kan krijgen. Van Dienstboek N. H. Kerk werd eerste aflevering rondgezonden Schat van liturgische gegevens Naar wjj vernemen, is thans aan de kerkeraden en predikanten der Ned. Herv. Gemeenten toegezonden een eerste aflevering van het Dienstboek der Kerk. Het is een boekje van 78 blz., dat vier (zgn. gevulde) orden van dienst voor de Zondagmorgen omvat en één voor een leer-(catechismus-) dienst; voorts één formulier voor de openbare belijdenis des geloofs, vijf Avondmaalsformulieren alsmede één (kort) voor de viering van het H. Avondmaal met een zieke. Het boekje bevat verder een schat van liturgische gegevens met vermel ding van de herkomst. Hier vinden we de vormen van votum en groet; van wetslezing, verootmoediging en schuld belijdenis; van gebeden om schuldver geving en om verlichting met de H. Geest; hoe de enkelvoudige en meer voudige Schriftlezing kan worden aan gekondigd; vormen van gebeden na de prediking en van het gebed voor alle nood der Christenheid. Wat is de bedoeling van dit Dienst boek, dat, telkens als de Gen. Synode een gedeelte van hetgeen haar werk- commissie haar aanbood, al dan niet wijzigd heeft aanvaard, aan de Kerk in aflevering wordt aangeboden? Waarom zoveel orden van dienst en zoveel for mulieren _voor het H. Avondmaal? Is het de bedoeling „elck 'wat wils" te bieden, zodat elke ketter zün letter krijgt? Allerminst, zo schrijft men ons. Want gebeden en formulieren alsmede orden van dienst geven uitdrukking van het belijden der Kerk en verlenen het olas- siek-reformatorisch stempel. Het oude kerkboek wordt dan ook niet afge schaft, doch in het nieuwe Dienstboek opgenomen. Het sinds eeuwen gebruik te Avondmaalsformulier is als eerste opgenomen. De in de meeste gemeen ten gangbare orde van dienst vindt men onder no. II. Daarnaast echter treft men in orde IV en Avondmaalsformu lier III een voorbeeld van wat in het woord ter inleiding genoemd wordt het streven der Gen. Synode ,,naar vormen, die op een historisch verantwoorde en met Schrift en belijdenis overeenstem mende wijze de mogelijkheid tot ge meenschap met andere Kerken ook op het gebied van de eredienst openen"; Advertentie I ZONDAG 18 JUNI Artikelen moeten geprijsd zijn Een Leids winkelier, die van mening was, dat zijn artikelen 'niet meer geprijsd behoefden te zijn, ondervond bij de tuchtrechter dat hij niet wel ingelicht was. Hij moest een boete betalen. Men zij dus gewaarschuwd! Al vroeg voor de rechter Drie knaapjes van zeven jaar hadden ruiten ingegooid en kregen van de kan tonrechter die moest gaan staan oi „verdachten" te zien, een uitbrander. Daar ie de schade door pa en ma hadden laten betalen, mochten ze met hun ouders, zonder verdere straf, mee naar huis. Honderden gisteren in „Forum" bijeen (Van een onzer verslaggevers) „Forum" te Voorburg was gistere! geheel bezet door vrienden van he Prot. doofstommeninstituut „Effatha" Ze kwamen uit alle hoeken van on, land, voor de 62ste jaarvergadering, die geleid werd door prof. L- H. van c Meiden. De secretaris, de heer T. v Dijk, kreeg, na het openingswoord' v prof. v. d Meiden, gelegenheid, zijn vi uit te brengen. Hij daed dat met e ernst, die de humor niet verjoeg. Bijzon- vees de heer Van Dijk op het pro bleem, dat ieder jaar terug komt: hoe krijgen we genoeg ruimte voor de kin deren. ,,'t Is net als met kinderkleertjes. Moeders moeten elk jaar meten, bere kenen en zomen uitleggen, om de kleren passend te houden Toch had de heer Van Dijk ook reden tot dankbaarheid, want er is een nieuw paviljoen voor de Bacillen-vrees jongens gekomen achter de kapel betekent voorlopig weer even verlossing van zorgen over het ruimte-vraagstuk. Met grote klem bond de secretaris de aanwezigen op het hart, steeds meei mensen te winnen voor de zorg, die aan het doofstomme kind besteed moet wor den. Ook de penningmeester, drs J. Modderaar, kon een tamelijk optimistisch geluid laten horen. Het tekort van f3000 in '48 is in 1949 teruggebracht tot f1400 en dat is een mooi resultaat, als men er rekening mee houdt, dat een nieuwe keukenuitzet alleen al f 25.000 kostte. Toch moeten we waken tegen een te groot optimisme, want er moeten nog hogo kosten voor aanbouw e.d. gemaakt worden. De directeur, de heer Timmer, vertelde nog enkele bijzonderheden over het onderwijs Een van de redenen, waar om het leerlingenaantal van „Effatha" uitbreidt noemde de heer Timmer de verbetering van de medische weten schap- Tegenwoordig immers heeft voor verschillende ziekten, kinderen vroeger stierven, middelen ge vonden, waardoor kinderen genezen, al wat we kunnen noemen de openheid naar de Oecumene. De binding Hoe zal de binding aan dit Dienst- boek-in-ontwerp zijn? In de Overgangs bepalingen wordt hiervan iets gezegd. Na aanvaarding van de kerkorde is het niet meer zo, dat de predikant zelfstan dig beslist en „te rade gaat met de be hoefte der gemeente", doch dat hij dit doet in overleg met de kerkeraad. De betekenis van het ontwerp-Dienstboek is, dat het de richting wijst, waarin de Kerk en haar dienaren hebben te gaan. Geruime tijd zal de Kerk gelegenheid hebben, het ontwerp-Dienstboek in de practijk te toetsen. Daarna zal een nieuwe Gen. Synode, mede aan de hand van de in de gemeente opgedane erva ring, moeten komen tot een vaststelling in eerste lezing. Vervolgens zal de Kerk daarover opmerkingen ten beste kun nen geven en zal de Gen. Synode uit eindelijk tot de definitieve vaststelling moeten komen. Tenslotte blijft de vraag over, hoe de binding aan het aldus vast gestelde Dienstboek zal moeten worden geregeld in kerkorde en ordinanties. Over deze vraag ziet de Synode met be langstelling de consideraties der Kerk over de desbetreffende bepalingen in kerkorde en ordinanties tegemoet. Zo moet de kwestie van de uiteindelijke binding nog nader worden geregeld. Intussen herinnert de Synode aan een woord van Luther uit 1522, toen deze bezig was aan de voorbereiding van de liturgische orde zijner Kerk: ,,Vóór al les verzoek ik vriendelijk, zelfs om Gods wil, dat allen, die deze, onze orde van dienst zien of willen navolgen, daarvan geen dwingende wet maken of iemands geweten daarmede verstrikken en van gen: maar die naar Chr. vrijheid ge bruiken. Hoewel echter ieder met zijn eigen geweten uitmaken moet, hoe hij een dergelijke vrijheid gebruikt en men die ook niemand moet ontzeggen of verbieden, zo moet men er toch op toe zien, dat de vrijheid de dienares van de liefde en van de naaste is en moet zijn. Omdat de uiterlijke orde geen belang heeft als gewetenszaak voor God en zij toch voor de naaste nuttig kan zijn, moeten wij in die liefde er naar streven, dat wij van enerlei gezindheid zijn, evenals alle Christenen enerlei doop en enerlei Avondmaal hebben". Zijn gezondheid is redelijk wel Op Vrijdag 16 Juni wordt de Koning van Zweden, Gustaaf V 93 jaar. Stock holm zal die dag luisterrijk vieren en er is zelfs sprake van, dat Koning Gustaaf zijn volk zal begroeten van af het balcon van het paleis. Zoals men weet. deden de laatste tijd alarmerende berichten de ron. de over de gezondheidstoestand van de vorst, maar hij schijnt thans weer rede lijk wel te zijn. Nog slechts kort geleden verbleef hy ouder-gewoonte aan de Ri« vièra en legde hij zijn nog steeds jeug dige belangstelling aan de dag voor da internationale tenniswedstrijden. Voorts heeft hij verschillende lierhebberijen, zo als het borduren van doeken voor ker ken en officiële gebouwen, terwijl hij dagelijks zijn spelletje kaart speelt met zijn lijfarts. Natuurliefhebber als de vorst is. trok hij zich 's zomers terug op het kasteel Tullgarn aan de Oostzee, waar hy zich nog kort geleden een baas toon de in het „snoeken". De politieke pro blemen van de dag houden zyn geest nog steeds bezig en over belangryke kwesties wordt hij vaak nog persoonlijk geraadpleegd. Verleden jaar werd er een „herinneringsfonds" opgericht ter gele genheid van zijn 92sre verjaardag, en de gelden worden gebruikt tot hulp aan de Zweedse jeugd, de bevordering der sport en het verlenen van studiebeurzen. Wij wensen de „oudste Koning van Euro pa" nog vele gelukkige jaren toe te mid- van zijn volk, dat hem een warm hart toedraagt Waardoor de „partijen" op gelijke voet kwamen In een, vooral In de eerste helft, aantrekkelijke wedstryd kreeg het Bollenstreek elftal gisteravond te Alphen met 5—1 klop. Zo hebben alle drie de elftallen een wedstryd gewonnen: Leiden van de Rijnstreek, de Bollenstreek van Leiden en gisteravond greep de Rijnstreek (lees Alpbens elftal) haar kans. De overwinning was verdiend, doch geflatteerd. De V.V.S.B.-doelman Baak faalde echter en had schuld aan twee doelpunten. Het Sassenheimse kanon Harskamp miste een penalty. De Bollenmensen trapten af onder de beheerste leiding van de heer v Geer, die geassisteerd werd door twee neutrale grensrechters. Na 10 minuten gelyk opgaand spel. waren de eerste kansen voor de gasten, waarbij N. v. d. Wiel, van „Noordwijk", de aandacht op zich vestigde. Hij vormde met rechtsbuiten Koomen een prima vleugel. Na handig spel van die f schoot de eerste hard voor langs het doel en even later faalde Harskamp in volle ren, toen hij vlak voor doel een voorze' naast kogelde. Toen kwam er aan de overzijde spek takel. V. d. Linden (ARC) gaf een goed schot, waaruit meerdere kansen kwamen. Er kwam opluchting, toen een boogbal van De Jong (Alphia) via de lat achter ging. In het middenveld was het de kleine Alphiaan C. Achthoven, die nuttig spectaculair speelde. Nadat N. v. d. Wiel een goede pass van Harskamp onbenut had gelaten, opende de ARC-er Bos de score na goed voorbereidend werk linksbuiten Van Heusden (ARC) Ykem-a (Alphen), die Van Egmond ving. Linksachter 't Hart (Lisse) faalde en Bos kon rustig inschieten (10). Bij enkele goede bollen-aanvallen deed de Alphense doelman Goedhart prima werk. De gasten combineerden steeds weer over rechts en dat was niet te verwon deren want linksbuiten v. d. Berg (WSB) speelde matig. Zeven minuten voor de rust werd het 20. Bos plaatste uit het midden naar Ykema, die gaf pass naar het doel, waar De Jong prach tig op reageerde en Baak kansloos sloeg (2—0). Juist voor de pauze kwam het diende tegenpunt. Een snel genomen outbal kwam bij Harskamp, die uit n lijke positie keihard inschoot. Een fraai doelpunt. Rust 21. Drie minuten was de tweede helft oud, toen Ykema voorzette, v, d. Linden faalde met schieten, maar kon nog terug plaatsen naar Bos, die een keiharde kop stoot gaf; de afstand was echter zo, dat Baak de bal had moeten hebben. Hij miste echter en Alphen had met 31 de Fel vielen de gasten aan en de Al phense achterhoede, waarin Bouthoorn niet fit was. wankelde. Goedhart hield houden zij vaak doofheid over. In dit verband noemde de heer Timmer de hersenvliesontsteking. Voorts deelde de directeur mee, dat er geweldig veel be langstellenden uit het binnen- en buiten land een bezoek hebben gebracht aan .Effatha". Mr T. de Jong. het periodiek aftredende bestuurslid, werd met alge mene stemmen herkozen. Ds B. van Ginkel, Ned. Hervormd predikant te Utrecht, sprak een opwekkende rede uit. Na afloop werd een gezamenlijke koffie maaltijd gehouden en woonden velen openbare les bij. echter stand en stompte op wonderbaar lijke wijze een gloeiend schot van Hars kamp, van 3 meter afstand ingezonden, corner. Even later moest hij corner ge ven op een schot van N. v. d. Wiel Toen verzwakten de gasten plotseling. G. v. d. Wiel kon de linkervleugel niet meer baas en na een goede combinatie tussen Ykema en Van Heusden faalde De Jong voor open doel; prompt maakte hij zijn fout goed door een pass van v. d. Linden fraai te benutten (41). Tien minuten voor het eind kregen de gasten de reeds genoemde penalty, een wel wat zware bestraffing voor aanval len van de linksbuiten door Dongelmans. Goedhart stopte de harde schuiver. Er waren nog enkele minuten te spelen toen Van Heusden (o.i. in buitenspel positie) de bal .kreeg. Hij rende naar het doel, vuurde op flinke afstand een hnrd schot af. waar Baak, met één vuist, finaal naast stompte Met 51 kwam het einde van deze aardige strijd. Rijnstreek 2 10 1 53 2 Leiden 2 10 1 5—1 2 Bollenstreek 2 1 0 1 58 2 DE MOORD OP TAXICHAUFFEUR CLOBUS VOOR HOGE RAAD Dinsdag 4 Juli zal voor de Hoge Raad het cassatieberoep dienen, ingesteld door de zanger H J. Barendse uit Hilversum, die wegens moord op de taxichauffeur Clobus uit Rotterdam, tot levenslang werd veroordeeld, terwijl door het Hof zijn broer werd vrijgesproken. Als raadsman van B. sal thans optre den mr Groenenboom uit Rotterdam. Zoals bekend, gaat de Hoge Raad al leen na. of het vonnis aan de wettelijke eisen voldoet en bespreekt dus niet de strafmaat NOG EEN LITERATUURPRIJS VOOR GERRIT ACHTERBERG De literatuurprijs 1949 der gemeente Amsterdam (ƒ125) ls toegekend aan Gerrit Achterberg voor zijn gedicht „Afreis". Achterberg ontving onlangs ook de staatsprijs voor letterkunde. (Advertentie) Do sigaret van vooroorlogse kwaliteit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3