Mcuiire £citerlje GTourant Nieuw bombardement der Z.-Molukken De aggressie van de R.I.S. houdt niet op Australië ontvangt steun van Nieuw-Zeeland Veldmaarschalk Smuts legt zijn politieke functie neer Geen hoofdakte meer, doch volledige bevoegdheid ineens Wist U DONDERDAG 15 JUNI M50 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTENTIEN: r 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No I HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^SlantoasHcft ghdrteoet» mgn bert ia tegtjeaspoet" WE LEVEN BIJ DE DAG .Aanval" op reuzenforten boven Nederland Eerste Nederlands-Amerikaanse luchtoefeningen De Amerikaanse vliegende reuzenfor ten, die in Engeland gestationneerd zyn, sullen de routine oefenvluchten op Hel goland over Nederlands gebied maken en zullen daar worden aangevallen door Nederlandse straaljagers. Filmcamera's ln de jagers en bommenwerpers zullen de successen van deze aanvallen registreren. Dit is de eerste proef van directe Ame rikaanse samenwerking met het oefen- schema van de Westeuropese luchtmacht, aldus deelt het Amerikaanse departement van defensie mede. 4 Deze geregelde oefeningen van belde luchtmachten gezamenlijk zijn mogelijk geworden, aldus deze aankondiging, daar thans een aanzienlijk deel van het Neder landse radarnet thans gereed is en de piloten van de pasgevormde Nederlandse meteorstraaljager-eskaders voldoende vaardigheid hebben verworven in de tac tiek van het scheppen van vliegtuigen. BffiVR. ROOSEVELT ZOEKT NAAR FAMILIE OP THOLEN Ontvangst door Koningin en Prinses Wilhelmina 'Mevrouw Roosevelt zal tydens haar 'be- ®o©k aan Nederland Dinsdag a.s. met haar zoon Elliott en twee kleinkinderen Oud- Vossemeer op het eiland Tholen bezoe ken. Men neemt aan. dat de familie Roo sevelt van dat eiland stamt. De Neder landse leden van de familie zullen zocht worden die dag ook naar Tholen te komen om met de weduwe van de Amerikaanse president kennis te maken. Tijdens haar bezoek aan Soestdijk zal mevr. Roosevelt worden ontvangen door de Koningin en Prinses Wilhelmina. Aan een diner in Den Haag zullen Dinsdag o.m. ministers en partijleiders aanzitten. Atloop geldzuivering Opruiming van geblok keerde tegoeden Minister Lieftinck heeft de dag. waar op tegoeden op geblokkeerde rekening naar een renteloze rekening bij het agent schap van zijn ministerie worden over geboekt, vastgesteld op 21 October a.s. De overboeking van optierekeningen naar 's rijks schatkist geschiedt 18 No vember. Ook zij, op wier geblokkeerd tegoed door de inspecteur der belastin gen bslag is gelegd, moeten voor die tijd overboeking op optierekening aanvragen. Zij die geen machtiging tot overboeking hebben verkregen, moeten dit opnieuw verzoeken. Tegoeden op optiérekening van minder dan f 500 komen vrij. Dr Soumokil, de leider van de onafhankelijkheidsbeweging op Ambon, heeft een telegram gezonden aan de vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr Nikijuluw, waarin hij mededeelt, dat een oorlogsschip van de R.I.S. iedere dag de territoriale wateren van Ambon schendt. De beschieting van de weerloze bevolking van Namlea op Boeroe is herhaald, doch het aantal slachtoffers is onbekend. Bovendien maakt de R.I.S. zich schul dig aan zeeroverü tegen de bevolking, zodat dr Soumokil verzoekt om stappen bij buitenlandse mogendheden en di gering der R.I.S. om deze zeeroverij tegen te gaan en strenge maatregelen te nemen tegen de R.I.S.-piraat. Dr Soumokil verklaart tenslotte dat de republiek der Zuid-Molukken haar onafhankelijkheid zal blijven verdedi gen. doch hulp is zeer dringend nodig, waarom hy dr Nikijuluw verzoekt, de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Australië en Frankrijk in te lichten over het gebeurde. De Nederlandse regering heeft thans zowel van de R.I.S. als van de Unci ant woord ontvangen op haar nota's betref fende de handhaving van het zelfbe schikkingsrecht. Deze antwoorden wor den thans bestudeerd. Van de Ambonse gemeenschap te Me- dan heeft dr Nikijuluw bericht ontvan gen, dat de Ambonse soldaten van het K.N.I.L. terugzending verlangen naar hun geboorteland. Hun kameraden, die maanden geleden reeds van Medan scheep gegaan waren naar Ambort, zyn daar nooit aangekomen, doch zy ver bleven nog steeds te Djakarta, Soera- baja of Makassar. Zy wensen echter niet te worden opgenomen in de Apris (T.N.I.). Op de Ronde-Tafel Conferentie was, naar zy menen, overeengekomen, dat zij vrijelijk zouden mogen kiezen by wie zy zich zouden willen aansluiten. Eeuwenlang hebben de Ambon nezen zich geschaard om het rood-wit blauw en dat is zo gebleven totdat de omkeer kwam. Doch zy zullen Ambon- nezen biyven en honderden militairen Hoenderpest slaat over naar Laren (Gld.) Op het pluimveebedryf van de heer Tiessink te Laren (Gld.) is hoenderpest uitgebroken. De nodige maatregelen zijn getroffen. In het gehele Zuidelijke deel van de gemeente, ten Zuiden van het Twente-kanaal, moeten alle pluimvee, honden en katten worden „opgehokt". Ook in Goor en in Markelo (Overijs- sel) zijn gevallen van hoenderpest ge constateerd. In Barneveld zijn de laatste 24 uur weer nieuwe gevallen gemeld. NIEUW-GU1NEA Rechtstreeks belang voor veiligheid van het dominion Nadat Australië duidelijk heeft doen blijken dat het zich ten krachtigste verzet tegen de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, heeft ook Nieuw-Zeeland zijn standpunt bekend gemaakt bij monde van zijn minis ter van buitenlandse zaken Doidge. Deze verklaarde in een rede voor de Royal Empire Society, dat Australië er juist aan doet, in diplomatiek op zicht een standvastige houding aan te nemen met het oog op de aanspraken, die president Soekarno doet op Nederlands Nieuw-Guinea. Indien de Nederlanders gedwongen kunnen houden tegen zouden worden, Nieuw-Guinea op te geven, dan zou het wenselijk zyn, dat de vraagstukken van het toekomstig bestuur door de Verenigde Natiën zou worden geregeld, zeide Doidge. Australië heeft rechtstreekse strate gische en geografische belangen by N. Guinea en dit geldt ook voor Nieuw- Zeeland, daar de veiligheid van Austra lië een levensbelang is voor dit do minion. Nieuw-Zeeland had Indonesië steeds gesteund in zyn streven naar onafhan kelykheid en het hoopt, dat Indonesië zal uitgroeien - tot een sterke natie, waarmede het op de vriendschap'pelyk- ste voet zal kunnen samenwerken. Het zou noch raadzaam noch juist zyn, de in raskundig opzicht primitieve Pa poea's onder Indonesisch bestuur te brengen, daar zy geheel verschillen van de Indonesische volken. De belangen van de Melanesische bevolking liggen eerder in de Stille Oceaan dan in Zuid- Oost-Azië, aldus de minister. Op het vliegveld van Soerabaja zeide Soekarno onderweg naar Bali, dat hy geen aanspraken maakt op geheel Nieuw- Guinea, daar het Oostelijk deel van Australië is. Hij wil uitsluitend Neder lands Nieuw-Guinea by zijn gebied voe gen en wel voor 1 Januari. Nehroe hield een toespraak tot de aanwezige Indiërs, zodat het vliegveld dus niet volkomen leeg was, gelijk gisteren was gemeld. Soekarno's pekelzonden W. M. Hughes, die in de tweede wereld oorlog premier van Australië was, heeft te Canberra verklaard: Soekarno wil N.- Guinea hebben om zijn Japanse vrienden een springplank te verschaffen. In 1945 heeft Soekarno verklaard: „Voor de ver krijging zijner nationale vrijheid is het Indonesische volk samen met Japan ge wikkeld in een worsteling op leven en dood, die ten doel heeft, Amerika, En geland en Nederland te vernietigen. Wy juichen over de Japanse overwinningen ter zee en in de baai van Leyte. Mogen deze overwinningen leiden tot de eind overwinning". Hughes was voorts van oordeel, dat Soekarno geheel Nieuw-Guinea hebben wil en meende, dat Soekarno er goed aan zou doen, te letten op Nehroe's „heilzaam advies". Hy kan beter de werkelijkheid onder ogen zien dan te poseren op 's we relds schouwtoneel. „Soekarno's recht om namens Indonesië te spreken wordt door millioenen Indonesiërs fel bestreden en met dat deel van het volk dat zyn lei derschap erkent, zou hy het geen 48 macht", aldus de heer Hughes. willen nu naar Ambon terug. Zolang zy nog het uniform van de Koningin dra gen, zyn zy Nederlanders en de Kroon zal hen moeten beschermen tot zy weer terug zyn in hun eigen land. Zy hopen, dat Nederland hen zal bevrijden van de knellende banden. NOG DIT JAAR AFSCHAFFING BAKKERIJ-SUBSIDIE? Werd Vrijdag jl. Teeds officieel mee gedeeld, dat het percentage aardappel meel in het brood tot nader order op pet blijft gehandhaafd, gistren heeft mi nister Mansholt meegedeeld, dat dit per centage in dit seizoen zeker niet zal wor den verhoogd, doch ook niet verlaagd. Dit deelde de bewindsman mede bij de opening van de „Zilveren Krakeling", de internationale bakkerstentoonstelling in Groningen. Hij zei verder, dat in de toe komst hopelijk ook bij de bakkerij de subsidie wordt afgeschaft. De minister was van oordeel, dat dit dient hebben in het laatste kwartaal of in het eerste kwartaal van Woelige baren in Zu id-Afrika DE REGERING MALAN GEWAAGT VAN EEN COMMUNISTISCHE „PUTSCH" De toestand van de 80-jarige veldmaarschalk, Jan Smuts, is nog steeds zeer kritiek en specialisten uit Johannesburg en Kaapstad doen hun uiter ste best, zijn leven nog te rekken. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft hij het leiderschap van de Ver. Partij van Zuid-Afrika neergelegd. Met algemene stemmen werd de wnd. voorzitter der parlementsfractie, de 50-jarige advocaat J. G. Strauss, die indertijd ook particulier secretaris van Smuts is geweest, tot zijn opvolger gekozen. Generaal Smuts was voor de tweede maal in zyn loopbaan, leider van de op positie. sinds de combinatie van de Na tionalistische en de Afrikaner-party zyn Verenigde Partij by de algemene verkie zingen in Mei 1948 versloeg. Thans komt er een einde aan het „Smuts-tijdperk" in de Zuid-Afrikaanse politiek. Na de Boe renoorlog in 1902 had generaal Smuts tot 1919 met generaal Botha en daarna al leen, de leiding der beweging voor ver zoening der Boeren en Engeland op ba sis van gelijkheid. De invloed van Smuts, een staatsman van internationaal formaat, was zo groot, dat de Verenigde Partij hem vrijwel als onmisbaar beschouwde. In tegenstelling tot de Nationalistische Party van premier Malan heeft de Verenigde Party geen rassenthema, dat«haar leden fanatiek aan hangen. Aangezien generaal Smuts de enige kracht is geweest, die de party heeft samengebundeld, vreest men thans voor een breuk, waarbij de extremisten zich aan de zijde van de Nationalistische regeringspartij zullen scharen. Zuid-Afrika trekt mede de aandacht door de behandeling van de „woonwy- ken-wet" van Malan. De Zuid-Afrikaan se Volksraad, te vergelijken met onze Tweede Kamer, heeft in derde lezing het wetsontwerp aanvaard, hetwelk afzonder lijke woonwijken voorstelt voor blanken en kleurlingen. Zulks geschiedde met 73 EEN JONG PRINSESJE EN EEN OUDE WAGEN tegen 58 stemmen en het wetsontwerp gaat thans nog naar de Senaat. Namens de Verenigde Partij van Smuts, die dus in de oppositie is, was van te voren verklaard, dat deze party het er in principe mee eens was, dat de verschil lende bevolkingsgroepen afzonderlijke woongelegenheden kregen, met dit ver schil echter, dat zij 'geen voorstandster is van dwang. De politie t« Kaapstad heeft gister avond een charge uitgevoerd tegen een groep Naturellen, die buiten het parle mentsgebouw. een demonstratie hield- Deze was gericht tegen de wet, die de communistische party in Zuid-Afrika verbiedt. Over de communistische groep heeft de minister van Justitie, Charles Swart, een boekje open gedaan. Hy ge waagde van een geheime organisatie on der de Zuid-Afrikaanse inheemsen, die voorbereidingen zou treffen voor een staatsgreep en haar leden opleiden, om straks posten te kunnen vervullen in de belangrijkste sectoren van het openbare Hy sprak van extremistische pogingen om het water te vergiftigen, en het on klaar maken van de electrische kracht stations. Er zouden op het hoofdkwar tier der communistische party documen ten in beslag genomen zyn betreffende een geheime, communistische „militaire" organisatie. Zowel van communistische zUde, als van de zijde der Vereniging van Journalisten, wordt deze actie tot „compiunistische infiltratie" ontkend. Na Smuts zullen de politieke baren stellig nog woeliger worden West-Duitsland in de Raad van Europa Nu het wetsontwerp tot toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa, door de Bondsdag in derde lezing werd aanvaard, is het toetreden derhalve de finitief. Het wetsontwerp behoeft nog slechts de ondertekening door President Heuss. Van 15 tot 17 Juni a.s. zal te Brussel de vierde interparlementaire Benelux- conferentie samenkomen. Fier wapperde het hemd Twee mannen en een vrouw hebben gisteren tegen het middernachtelijk uur, in het volle licht van de schijn werpers, met vele hellebaardiers en feestvierende Amsterdammers om hen heen en in de onmiddellijke nabij heid van het stadhuis, de vlag van Damstadt gestolen, zonder dat iemand riet in de gaten had. Zij hebben daar voor in de plaats eenhemd opge hangen. Naar de „dieven" het A.N.P. mee deelden, hebben zij dit stoute stukje uitgehaald om het bestuur van de feeststad er aan te herinneren, dat de eerbied voor de vlag het 's nachts inhalen eist en dat de schout en zijn rakkers wat beter op hun hoede moe- tep. zijn. Het bestuur van Damstadt stond in z"n hemd. Uit geen enkele verorde ning blijkt, dat de schout bevoegd heden heeft buiten de stadspoort. Toornig verklaarde de burgemeester vannacht,-toen men het hemd ont dekte: „Morgen zal de vaandelwacht, die wel te diep in de roemer zal heb ben gekeken, in het blok worden ge- De dieven brachten vanmorgen de vlag terug, in ruil voor het hemd. Burgemeester d'Ailly heeft gister morgen Damstadt officieel ge opend. De Kalverstraatfeesten zijn in volle gang en alle Amster dammers vieren dit grootse festijn j. De schout van Damstadt i burgemeester d'Ailly bij de potten bakker. België verwerpt betalingsunie De thans gestelde voorwaarden veel te zwaar Het Belgische kabinet heeft gister avond eenparig de door de Organisatie voor de Europese Economische Samen werking gestelde voorwaarden voor deelneming aan de Europese betalings- unie verworpen. België is weliswaar een voorstander van een betalingsunie, doch de aan België gestelde eisen zijn te zwaar. Amerika zou namelyk zijn goedkeuring aan de unie willen hechten als België bereid zou zijn, de andere landen Voor 10 milliard francs credieten te geven. België's middelen zyn ten enen male ontoereikend. Nader wordt gemeld, dat het uitstel der Beneluxconferentie van deze ver werping een gevolg is geweest. Na 25 jaar dokteren ULO voorportaal voor vijfjarige kweek Een kwart eeuw al heeft men gedokterd aan een goede regeling voor de onderwijzersopleiding, sinds men het plan van wijlen dr De Visser meende niet te kunnen uitvoeren. Plannen zijn er in die tijd genoeg geweest, maar een goede regeling nooit. Koninklijke Besluiten moesten telkens onder delen van deze materie regelen. Voor de onderwijzers bleef er de zee van examenweeën voor hoofdakten en lagere akten. Thans bestaat er de kans, dat aan dit alles een einde komt en een wettelijke regeling haar beslag krijgt. Die kans wordt werkelijkheid als de Kamers het wetsontwerp aannemen, dat thans is ingediend. Volgens dit ontwerp wordt niet de HBS (waarvoor men meer dan een| heeft gepleit), doch de ULO- school het voorportaal voor de kweek- schooL Dat kan, want hoeveel onder wijzers zijn er op het platteland al niet via de ULO afgeleverd, zegt de minister in zyn toelichting. Het wetsontwerp komt nu met een kweekschool van vijf jaar (dat kondig den wij al eerder in ons blad aan), ver deeld over drie leerkringen. In de eer ste leerkring van twee jaar worden de op de ULO verworven kennis en vaar digheid verdiept en uitgebreid. In de tweede leerkring (ook twee jaar) begint de eigenlijke vakstudie. In de derde kring (één jaar) wordt die voortgezet. Na drie jaar vakstudie kan dan de akte i worden behaald. DAT de Ned. kabellegger Poolster (300 ton) met averij aan een schroef in Newlyn (Engeland) Is binnengelopen. DAT B. en W. van Nijmegen zullen voorstellen de in de oorlog gehavende vroeg-Gothische kerk van de paters Do- af te breken. DAT het 5e bataljon van het garde regiment Irene t.g.v. zijn terugkeer uit Indonesië Zaterdag in Tilburg wordt ont vangen. DAT de leerlingen van de school voor reserve-officieren der infanterie te Er- melo Woensdag a.s. een eindparade houden. DAT de Amsterdamse raad opnieuw f 12.756.800 investeerde in de uitbreiding van Schiphol en f 1.792.000 voor sloop- en opruimingswerken. DAT de 64-jarige H. Boon, algemeen bedrijfsleider van de houthandel v/h Wil liam Pont te Zaandam, vandaag 50 jaar i dienst was. DAT Meppel gisteren de eerste auto matische telefoon-installatie kreeg, die door Philips-N.S.F. en P.T.T.-monteurs imen is gebouwd. DAT de chef van de Amsterdamse zedenpolitie, commissaris J. Fremery Kalff, op 1 Juli met pensioen gaat. DAT de burgemeester van Hilvaren- beek vanavond een uur lang het carillon van het dorp bespeelt vanwege de opening van het Holland Festival. DAT de bloemenzaken by bijzondere gelegenheden voortaan een speciale vlag zullen uithangen. DAT Middelharnis nog ouder is dan men wel dacht en men tot deze conclusie gekomen na het vinden van een graf- DAT gisteravond op de door de regen gladde Merwedebrug te Amsterdam achter elkaar twee auto's slipten en tegen andere wagens botsten, waardoor vier auto's werden beschadigd, doch nie mand noemenswaard gewond werd. DAT de raad van Hoogkarspel voorlo pig een crediet van een ton heeft toege zegd voor de bouw van een nieuw raadhuis. DAT AVRO en VARA, vermoedelijk m.i.v. volgend jaar, gezamenlijk school - uitzendingen gaan verzorgen en de VPRO ten dezen het voorbeeld van NCRV en KRO in September volgt. DAT Amsterdam voor f200.000 zes tanks in de Petroleumhaven voor de benzine- en petroleumhandel-Mij zal kopen. DAT de eerste van vier door Argen tinië bestelde tankers gisteren door P. Smit Jr. te Rotterdam is overgedra gen. En hier komt nu het verblijdende voor de onderwijzers. De nieuwe akte van on- ondenvyzer zal volledige bevoegdheid bieden voor het geven van onderwijs aan alle soorten lagere scholen, dus ook ULO-scholen en men zal ermee benoem baar zyn tot hoofd ener school (mits men natuurlijk het vereiste aantal prak- tykjaren heeft). Voorlopige akte Waarom een driejarige vakstudie in twee leerkringen verdeeld? Wel, het zou mogelijk zijn, dat vooral de eerste jaren de driejarige vakopleiding niet genoeg candidaten zal opleveren. Daarom zal na de tweede leerkring ook een bevoegd heid gegeven worden, doch slechts voor gewoon lager onderwijs. Voor VGLO, ULO en een benoeming tot hoofd moet men geheel afstuderen, De derde leerkring heeft een wat los sere band met de kweek. De leerling moet dan kennis nemen van de verschil lende schooltypen, zal er taken moeten vervullen en bovendien zyn studie in de Nederlandse taal en in opvoedkunde voortzetten, benevens in nog twee door hemzelf te kiezen vakken. Blijkt straks, dat er van H.B.S. gymnasium voldoende leerlingen komen (die gezien hun algemene ontwikkeling ineens naar de tweede leerkring gaan) dan kan overwogen worden de eerste leerkring geheel te laten vervallen. En als blijkt, dat er geen gevaar bestaat voor een onderwijzerstekort, dan men de voorlopige bevoegdheid na tweede leerkring kunnen intrekken. De docenten Een kweekschoolleraar met lagere middelbare bevoegdheden dient volgens de minister op één lijn gesteld te worden met een volledig bevoegd leraar bij het M.O. De onderwyzers van de lagere scholen, die belast zijn met de practische oplei ding van de leerlingen der kweekschool, dienen een vergoeding te ontvangen. Als dat een gulden per uur wordt en iedere onderwijzer krijgt twee leerlingen in zijn klas, dan zou dat 144.000 kosten. Het wetsontwerp beoogt tevens de financiële gelijkstelling voor de bijzon dere kweekscholen te verwezenlijken. Als nieuwe post komt de rentevergoe ding voor de gebouwen der gesubsidieer de kweekscholen. Gaat men uit van een gemiddelde waarde van ƒ60.000 en een rente van 31,* pet. dan bedraagt de rente vergoeding aan deze scholen in totaal 62 maal 2100, maakt 130.200. Weer 'n Skymaster te Bahrein neer gestort Slechts 11 van de 53 inzittenden gered Een Skymaster van de „Air France" met 45 passagiers en een bemanning van 8 koppen, is hedenmorgen vroeg ver ongelukt, in de zee bij Bahrein. Het merkwaardige en tevens verontrustende feit doet zich voor. dat het toestel bijna op dezelfde plaats neerstortte, waar Dinsdag de ramp met een Skymaster plaats vond. Tot nu toe zouden tien per sonen met inbegrip van de piloot zijn gered. Bij het ongeluk van Dinsdag, waarvan wij melding hebben gemaakt, kwamen 45 van de 51 personen, die zich aan boord bevonden, om het lven. Beide vliegtui gen waren op weg van Saigon naar Frankrijk en zij zijn onder bijna iden tieke omstandigheden neergestort. Bij de nieuwe ramp van vanmorgen, stortte de Skymaster neer, even vóór deze op Bahrein zou landen, om brandstof in te Ook geschiedde het ongeluk op bijna dezelfde tijd als Dinsdag. Inmiddels be vestigt het hoofdkantoor van de „Air France" te Parijs, dat tot nog toe 11 in zittenden van het vliegtuig konden wor den gered, maar het zoeken wordt voort gezet. Onze deelneming gaat uit naar de Franse luchtvaartmaatschappij, die de laatste dagen wel zeer onfortuinlijk is geweest. Naar het A.N-P. verneemt, werden twee overlevenden van het verongelukte vlieg tuig opgepikt door de ..Talisse" van de maatschappij „Nederland" en te Bahrein aan land gebracht. Vliegtuig stortte in de Afrikaanse wildernis Alle inzittenden gered 1 Bij de grens van Ethiopië en Somall- land is een éénmotorig Norseman-vlieg- tuig met zes Amerikanen, onder wie een vrouw en een kind. in een wildernis, waar leeuwen en luipaarden leven, neer gestort. Alle zes inzittenden werden ge red door Italiaanse gevechtswagens, die zich terstond na het ontvangen van een zwakke radioboodschap van het vermis te toestel, een weg baanden door het dichte oerwoud. Vanuit het plaatsje Be let Uen zijn de geredde inzittenden, die van Mogadishu in Italiaans Somaliland onderweg waren naar een kamp van een oliemaatschappij in de Ogaden-woestijn met een vliegtuig van de Ethiopische luchtlijnen naar Addis Abeba gebracht. VOOR DE EERSTE vijfduizend gulden zijn weer medicij nen gekocht. Deze worden volgende week verzonden. Kunnen we weer met elkaar proberen, gezien de grote nood in Ambon de artsen kunnen thans nog slechts medicijnen ver strekken aan hen die in direct levens gevaar verkeren om volgende week nog eens voor ƒ5000 medicijnen te kopen. Dan zijn we in staat om in één keer voor tienduizend gulden te stu ren. Dat is tenminste de moeite waard weer te helpen! Hartelyk dank. Opnieuw ontvingen wij van: A. 35.—; fa D. de B. Gzn 25.—; J. J. v. V., Mej. J. W. A. B.. W. M. H. allen 10.—; U. J. W. R. 7.50; A. de R.. T. J. A., B. H. W. allen 5.—; R. L. T. 4.—; C. de G.. H. J. v. H.. J. E. M. v. d. M.. IJ. J. B.. J. B. allen 2.50; N. W. 2.—; A. B. 2.—; Mej. J. E., E. S.—P.. D. A. L„ A. B., N. N., H. W. S.. C. S.. Mej. de R. allen 1.—; D. R. T. 100.—. Totaal ƒ6596,58. Nu nog een flinke zet en de tien duizend is vol. Met spanning zien wij Uw reactie tegemoet. ROTTERDAM-AHOY Koningin trok aan het klokketouw Tien ministers bij opening van havententoonstelling Met het luiden van een scheepsbel van de in de Meidagen van 1940 verloren ge- gane torpedoboot Van Galen, heeft Koningin Juliana vanmorgen in Rotter dam de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" geopend. Om tien uur reed de auto met het Koninklijk Paar het grote parkeerterrein van de met vlaggen versierde haven tentoonstelling op. toegejuicht door een grote mensenmenigte. Da mariniers kapel speelde het Wilhelmus. De openingsplechtigheid werd o.m. bij gewoond door de ministers Drees, Van den Brink. Götzen, Lieftinck. Mansholt, Van Schaik, Schokking, Spitzen, Stikker en In 't Veld. de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper. generaal mr H. J Kruis, vice-admiraal jhr E. J. van H<JLhe en het hoofd van de E C.A.-missie in*Neder- land, C E. Hunter. Na een rede van wethouder J. van Tilburg begaf Koningin Juliana zich naar de in een stellage opgehangen scheeps bel. pakte het klokketouw en bracht de klepel in beweging. Luid galmden de vrolijke klanken door de ruimte en de grote havententoonstelling was geopend. Begeleid door de heer Van Tilburg, burgemeester Oud en een klein gevolg ging het Koninklijke paar vervolaens een rondgang over de tentoonstelling maken. De sirenes van de schepen in de haven loeiden. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol- king met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tem- peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag; zon 4.19—21.02. Maan 4.10— 22.35. 23 Juni EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1