Jtieuwe £ciltsd)e (tfouranl HET EINDE VAN EEN LANGE REIS PLAN VAN STIKKER tot samensmeding van West-r -Europa Besmet bedrijf na vijf dagen pas aangegeven Attlee wast zijn Labour-handen in onschuld Wist IJ WOENSDAG 14 JUNI 1950 BUREAUX: üogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL- 22710. Advertentie- aideling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; PerJnaAnd: °-35 per week. AD VERTEN 11ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8144 HOOFDREDACTEUR: Dr DIEMEft CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stomvasiicfe h 9f)ebtma tnyn bert in tfffeeaspoet" Meer plannen Schuman op komst Eén markt, gemeenschappelijk fonds en overleg Gisteravond is het plan van minister Stikker om West-Europa economisch tot een geheel samen te smeden, bekend gemaakt. Het houdt als hoofd punt de instelling in van een Europees integratiefonds. Een fonds, dat door zijn bijdragen voorkomen zal, dat het ene land sterker getroffen wordt door de éénwording van Europa dan het andere, doordat de las ten gemeenschappelijk zullen worden gedragen. Tevens schrijft het maatregelen voor, waarbij de begrotings- en de belastingpolitiek der ver schillende landen beter bij elkaar worden aangepast, terwijl het voor schriften omvat voor de verdere bevrijding van de handel. Het in 28 punten vervatte programma heeft de volgende hoofdtrekken. Het doel. dat men met de één wording van West-Europa's volkshuis houding bereiken wil, is verhoging van hét levenspeil, evenwicht van" de beta lingsbalans met de overige wereld en een hoge en stabiele werkgelegenheid (Punt B. Dit kan alleen door schepping één West-Europese markt (2). C. Bepaalde landen zullen daarvan na delen ondervinden, doordat delen van hun productiemiddelen worden getrof fen, met het gevolg, dat zij geneigd zijn, zich te weer te stellen, tenzij de lasten gemeenschappelijk worden gedragen (3—7). D. Uiterlijk Oudjaar moet 75 pet. West-Europa's handel vrij zijn. Daarvoor moet elk land een lijst vaststellen vrije goederen, welke gelden zal ten zien van alle andere deelnemers en een vaste tijdsduur. Een gunstige oplos sing van het tariefsprobleem moet daar bij aansluiten en door middel staatshandel moet men voorkomen, dat er verschillen bestaan in de vrije handel van het ene land en het andere. Boven dien mag de niet-vrijgemaakte handel niet in omvang dalen (8—12). E. De verdere voltooiing van de eco nomische eenheid geschiedt bedrijfstaks- gewijze (Een voorbeeld daarvan is het plamSchuman). In de eerste plaats ko men daarvoor in aanmerking basisindus trieën, landbouw en die verwerkende in dustrieën. welke een wereldbetekenis hebben. Elk dier bedrijfstakken krijgt een technische commissie en het inte gratiefonds zal bijdragen schenken (13 •—17). F. Oprichting van het integratiefonds. De raad van de Organisatie voor de Euro pese Economische Samenwerking zal vaststellen, hoeveel elk land bijdraagt. Het fonds draagt bij tot modernisering van de getroffen bedrijfstakken. Als derniséring daarvan niet helpt, zal het fonds het betrokken land in staat stellen, nieuwe beleggingen te doen in bedrijfs takken. waarin het uitblinkt (1821) G. Het fonds rapporteert aan de raad en deze beslist met der stemmen. Lan den, die medewerking weigeren, kunnen van de maatregelen worden uitgesloten (22—23) H. De begrotingspolitiek en de belas tingheffing moeten er op gericht zijn, zinking der werkgelegenheid te vi komen, daarom moeten de landen ook onderling overleg plegen om dé- in in flatoire verschijnselen te voorkomen (24 —27). I. In tijd van economische inzinking moet het fonds zijn beleggingspolitiek versnellen, opdat dergelijke tijden de éénwording bevorderen in plaats van tegen te werken (28). N Op een persconferentie in Den Haag verklaarde minister Stikker, dat in de huidige functie, welke Nederland niet -hij zelf in de OE.E.S. bekleedt, een breed standpunt moet worden ingeno men, waarbij het nationaal belang van het ogenblik soms moet wijken voor het algemene. De kernvraag bij de Euro pese éénwording is de bereidheid van Duitsland en Engeland. Als voorzitter van de O.E.E.S. kan de minister uit drukkelijk verklaren, dat er van de zijde van Engeland de meest loyale medewer king bestaat om tot een oplossing ten aanzien van de Europese betalingsrege ling te komen, waarbij blijkt, dat men Van Kleffens nam afscheid van Truman Mr dr E. N. van Kleffens. de Neder landse ambassadeur in de V.S., heeft een afscheidsbezoek aan president Truman gebracht. Na enkele familiebezoeken zal mr Van Kleffens vanuit San Francisco per schip naar Nederland reizen. Aanvaring tussen twee trawlers Vier vissers verdronken Tijdens een botsing tussen twee traw lers voor de kust van Noord-Portugal zijn vier vissers verdronken. Van het ene schip, dat zonk. werden 34 andere leden van de bemanning gered. Slechts 6 personen overleefden ramp Frans vliegtuig Nadér wordt gemeld, dat slechts 6 per sonen. het ongeluk hebben overleefd van het Franse vliegtuig, dat met 51 inzit tenden in de Perzische Golf is gestort. In totaal zijn dus 45 slachtoffers te be treuren. Jordaans vliegtuig boven Israël Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben in Zuid-Israël een militair vliegtuig van Jordanië tot landen gedwongen, toen dit een ongeoorloofde vlucht maakte boven Israël. voldoende oog heeft voor het algemeen belang. Ook vertelde spr. dat op alle Neder landse departementen dit bredere stand punt wordt ingenomen. De minister wijdde pog een woord aan het werk van de heren D. P. Spierenburg en E. H. v. d. Beugel. Morgen gaat de minister naar Parijs voor een nieuwe vergadering en einde der maand verwacht hij de principiële beslissing over de betalingsunie in de raad. welke ook het plan-Stikker op de agenda zal hebben. Wat de bepaling van de drie kwart meerderheid betreft, meent spr. dat het niet uitgesloten is, dat Engeland afstand zal doen van zijn veto. W.-Duitsland in de Raad van Europa Morgen definitieve stemming West-Duitsland heeft gisteren de eer-, ste beslissing genomen, betreffende de toetreding tot de Raad van Europa. De Bondsdag (Tweede Kamer) stemde bij' handopsteken in eerste lezing voor het lidmaatschap. Morgen zal de beslissende stemming gehouden worden, die naa le waarschijnlijkheid, een overweldigen de meerderheid voor de regering Ade nauer zal opleveren. De Bondsraad neeft het ontwerp dus aangenomen. Na onder tekening door President Heuss, zal het dan wet worden. De enige tegenstanders waren de Socialisten, wier standpunt naar voren gebracht werd door Schu macher, de Centrum partij, de Commu nisten en twee leden van uiterst'rechts. Deze vier partijen beschikken over 15.' van de 402 stemmen in de Bondsdag. Adenauer legde er de nadruk op. dat tegenstemmers het plan-Schuman in ge vaar zouden brengen. De socialist Schu macher wees op verschillende „gevaren'' Hij noemde de Raad van Europa het „voorportaal van het Atlantisch Pact'" wees op mogelijke herbewapening va Duitsland, terwijl het Saargebied verlo ren zal zijn. Voordat men met de behan deling van het wetsontwerp begon, Max Reimann, de West-Duitse con nisten-leider 30 dagen als parlementslid geschorst vanwege zijn onparlementair gedrag en er ontstond tijdens de zitting op dat moment een hevig tumult. Bij Southampton is een helicopter neergestort en verbrand tijdens een test vlucht. De piloot en twee passagiers kwamen om het leven. De brandweer tijdens het blussen van de brandende wrakstukken. Kwartaal-abonné's die gewend zijn het abonnements geld te gireren, verzoeken wij beleefd, het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal ad f 4.50 vóór 30 Juni op onze girorekening no. 58936 te willen Wilt U vooral op het „bij" strookje vermelden, het adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank. De administratie. Losse arbeiders kregen dubbel kinderbijslag Proces-verbaal tegen acht werkgevers in Meppel In Meppel is een merkwaardige fraude et kinderbijslag ontdekt. Tegen acht werkgevers en 15 losse arbeiders is pro cesverbaal opgemaakt. Men vermoedt, dat soortgelijke fraude wel over her ge hele land zal voorkomen: het schijnt uiterst moeilijk te zijn om deze soort van oplichting te ontdekken. De regeling van kinderbijslag voor los- arbeiders is gebaseerd op vertrouwen de werkgevers. Werkt een losse arbei der bij een baas, dan dient deze de dagen i te kruisen, dat de arbeider werkzaam waardoor deze de kinderbijslag uit betaald krijgt. Valt een losse arbeider enkele dagen in de steunregeling, dan krijgt hij uitbetaling van Sociale Zaken Omdat het vaak moeilijk is, losse ar beiders te krijgen, kruisen sommige werkgevers meer dagen aan dan door arbeider zyn gewerkt, om hem gun stig te stemmen. Over die extra dagen krijgt de arbeider dan ook nog een uit kering van Sociale Zaken. GRONINGSE MODELMERRIE VOOR DE KONINGIN De bevolking van Winschoten, Oldambt Westerwolde zal volgende week tij dens het koninklijk bezoek aan het con- i-hippique in Winschoten een model- ie uit een bekende Groninger mer- riestam aanbieden. Jeugdleiders bij de Koningin HM. de Koningin heeft dezer dagen op paleis Soestdijk de deelnemers aan de in ternationale jeugdleiders-conferentie, die Baarn gehouden wordt, ontvangen. De Koningin onderhield zich met de ver schillende groepen der deelnemers. Meikersen in 't laatst van de volgende week In de Betuwe is men reeds met de pluk van de Duitse kersen begonnen. De Meikersen zullen echter waarschijnlijk voor de tweede helft van de vol gende week aan de markt komen. Huwelijk na vijf jaar ongeldig verklaard Duitse met haar kind moet terug. Een 54-jarige schipper uit Rotterdam maakte in de oorlog in Karlsruhe ken nis me', een juffrouw, waarmee hij wilde trouwen. De papieren waren spoedig in orde, maar de Duitse autoriteiten wei gerden op het laatst toestemming. Wat later maakte de schipper in München kennis met een ander, de 33-jarige I. B. Hij trouwde in 1945 met haar. doch maakte gebruik van de papieren van zijn eerste verloofde. Het bedrog is thans uitgekomen en I. B. zal met haar kind naar Duitsland worden teruggestuurd, omdat dit huwelijk ongeldig is. Het Nederlandse volk geeft jaar lijks voor ongeveer 100 .millioen aan bloemen en planten uit. „Man met de baard" voorw. veroordeeld Het Haagse Gerechtshof veroordeelde vanmorgen in hoger beroep A. P. J. i D. uit Rotterdam tot een maand gev genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, wegens het verstoren van godsdienstoefeningen. Verdachte was door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een dag ge vangenisstraf en ter beschikking stellen van de re-gering. omdat hij o.a. te IJssel-' monde een godsdienstoefening had ver- MOTORRIJDER (zonder rijbewijs) DOODGEREDEN Vanmorgen is de 26-jarige aannemer A. de Koning uit Wognum omgekomen bij een aanrijding te Heerhugowaard. De aannemer, die geen rijbewijs bezat, reed met zijn motor met zijspan tegen een auto. Een duopassagier werd zwaar en een zijspanpassagier licht gewond. BEGRAFENIS KORPORAAL-VLIEGER JAC. VAN KLEEF Het stoffelijk overschot van korpo raal-vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid- scharwoude (NH) is vanmorgen met mi litaire eer te Noord-Scharwoude ter aarde besteld. Korporaal-vlieger Van Kleef kwam, zoals men weet, op 1 Juni jl. voor Scheveningen om het leven ten gevolge van een botsing tussen twee Fireflies van de Marineluchtvaartdienst, i Gistermiddag arriveerden Prins Axel in het Palace-hotel te Scheveningen. directur, ed heer Prinses Margaretha uit Denemarken Zij werden daar ontvangen door de Scholz (links). Barneveld door ramp bedreigd Proces-verbaal voor onverantwoordelijk pluimveehouder Van 23 plulmveebedrüven rond Barne veld waren gisteren meldingen binnen gekomen, dat boenderpest was uitgebro ken. In 14 gevallen heeft men zekerheid gekregen; in de 9 andere gevallen wacht men het antwoord van de ryksserum- lnrlchting te Rotterdam nog af. Tegen een onverantwoordelijke pluim veehouder uit Kootwijkerbroek, die vijf dagen wachtte eer hij aangifte deed hoenderpest op zijn bedrijf hij telde doodleuk, dat hij het te druk hooien had gehad is proces-verbaal opgemaakt. Zoals men weet. worden alle dieren op een besmet bedrijf vernietigd. Verschil lende deskundigen zijn hiervoor enkele dagen geleden aangesteld. De dieren krij gen een klap op de kop, waardoor be wusteloosheid intreedt en vervolgens klap tegen de longen, hetgeen de dood tengevolge heeft. In gesloten wagens Acheson tegen een „preventieve oorlog" Het gevaar der vijfde colonne De Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Dean Acheson. heeft er in een rede te Dallas in Texas op gewezen, dat de Sowjet-Unie gébruik maakt van haar gewapende macht en haar vijfde colonne in andere landen, „om de zwakken te intimideren". DeZe Russische druk kan men niet tegengaan door „isolationisme, toegeeflijkheid of plannen voor een „preventieve oorlog" met atoombom men." Amerika zal voortgaan met zijn realistisch beleid van pacifistische onder handelingen en versterking van de vrjje wereld, hopende dat de Sowjet-Unie eens een goede nabuur zal worden. Alle mensen met verantwoordelijkheidsgevoel moeten het met ons eens zijn, dat het middel van een ..preventieve oorlog" voor ons ondenkbaar is. Ook Dean Acheson was van mening, dat het plan- Sohuman en de Europese Betalingsunie, de belofte inhielden van een nieuw tijd perk in Europa. Geen vreemde kinderen mee over de grens Voortaan zal men moeten 'bewijzen, dat de 'kinderen, die in gezelschap van vol- enen zijn en de grens bij Maastricht willen passeren, inderdaad tot het gezin behoren. Deze maatregel heeft de. Ne derlandse douane getroffen omdat vele Maastrichtse kinderen, die in de bossen de grens vertier willen zoeken, doch niet alleen de grens over mogen, aan vol- enen vragen, of die hen als hun kin deren de grens over willen meenemen 1 De Belgische politie moet dagelijks kin deren, die zonder geleide in de bosser ronddwalen en aan morele en lichame lijke gevaren zijn blootgesteld, naai Maastricht terugbrengen. De keeper deed een uitval Ook op onze vaderlandse voetbal velden gebeuren soms rare dingen en wanneer de strijd op zijn heetst is. behoeft de arbiter slechts één kee» zijn fluitje op het verkeerde moment te hanteren om de aanhang van één der ploegen in een verontwaardigd loei- en fluitconcert te doen ontstem men. Er ontstaat dan wel eens een handgemeen, maar doorgaans blijft dit „gemeen" tot de mond beperkt In Vietnam schijnt het echter anders toe te gaan. Hier werd tijdens een wedstrijd tussen twee Vietnamese elftallen de keeper van één der teams .het veld uitgestuurd, omdat er, toen hij een uitval deed.eeri pistool uit de zak van zijn sportbroekje viel. De protesterende doelwachter, zei. dat hij het wapen bij zich droeg, voor het geval het publiek tot vijandelijke da den mocht overgaan Britse houding i.z. plan-Schuman ENGELAND WIL BLIJKBAAR DE KAT UIT DE ECONOMISCHE BOOM KIJKEN De Britse premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis het kunststukje uitge haald, een regeringsverklaring af te leggen over het „plan-Schuman", die volkomen los staat van die der Labour-partij. Regeringspolitiek en partij politiek dekken elkaar hier toevallig niet. Churchill wenste opheldering over deze eigenaardigheid, maar een debat over de kwestie wist hij nog niet los te peuteren. Hoewel er volgens Attlee nog geen tegenvoorstel te verwachten is, verklaarde de premier, dat er goede redenen zijn om te trachten „de nieuwe ontwikkeling in de Frans-Duitse betrekkingen te stéunen". Na de principiële afwijzing door La bour van het „plan-Schuman" en de nauwere integratie der Europese econo mie, kwam Attlee vertellen, dat Engeland in deze materie wenste te helpen en niet tegen te werken, maar de manier, waar op zulks het best kan geschieden, zal pas blijken, nadat de onderhandelingen te Parijs begonnen zijn. Dit betekent dus„ dat Londen de kat uit-de eeönömiiehe boom wil kijken- De Britse regering, aldus Attlee, moet denken aan de fundamentele economi sche behoeften en de veiligheid van het land, terwijl hèt noodzakelijk is ,dat het Verenigd Koninkrijk aan zijn verplich tingen in elk deel van de wereld kan voldoen. Londen kan derhalve de prin cipes van het „plan-Schuman" niet van tevoren aanvaarden, maar de regering wil deze ook niet bij voorbaat afwijzen. De toestand is thans zo, dat Engeland regelmatig op de hoogte zal worden ge houden van het verloop der Parijse be sprekingen. die op 20 Juni aanvangen. Bij het afleggen der regeringsverklaring ging het fris en vrolijk toe- Zo zeide Winston Churchill namens de oppositie: „Mag ik Attlee de verzekering geven van de sympathie, welke wy allen voor hem gevoelen, in zjjn positie als de enige socialistische premier buiten diet „IJzeren j Gordijn" en Scandinavië, in geheel Europa of ln het gehele Britse Gemene best of in de gehele Engels-sprekende wereld". Deze uitspraak werd met luid gelach ontvangen en Attlee antwoordde: „Vriend Churohill was de enige conservatieve pre mier onder de Geallieerden gedurende de gehele oorlog en mocht zich verheu gen in de krachtige steun van de Labour - regeringen in het gehele Gemenebest". In Washington heeft de houding van Engeland teleurstelling gewekt. Zo heeft senator Wherry, namens de Republikein se fractie in de Senaat verklaard, dat de verwerping van het „plan-Schuman" door Labour in volkomen tegenstelling staat tot alles, wat wij door het plan- Marshall trachten te bereiken. Ook heb ben autoriteiten van het Amerikaanse departement van Buit. Zaken zich tisch uitgelaten over'het feit. dat Labour zich tegen deelname aan het „plan-Schu man" heeft verklaard, welk plan zij be schouwen als het begin van een nieuw hoofdstuk in de Europese geschiedenis- Ook Averell. Harriman, de reizende am bassadeur van het Marshall-plan betreur de de Britse houding, maar. zeide hij bij zijn vertrek naar Europa, het Conti nent kan ook zonder Engeland voor waarts gaan Ministér Schokking sprak gisteren 89 militairen-toe, die met het ss. Cottica uit Suriname terugkeerden, waar ze en kele jaren hun dienstplicht hebben ver vuld. (Van een onzer verslaggevers) worden de dode dieren naar Amersfoort gebracht en daar verbrand. Het interieur van de besmette hokken en alle voor werpen. waarmede de dieren eventueel in aanraking zijn geweest, worden ver brand en de hokken daarna met loog ontsmet. De toegang tot de bedrijven, waar hoenderpest is uitgebroken, is tén streng ste verboden. Overal zijn grote borden met „verboden toegang" aangebracht en hangen pamfletten, die mededelen dat de terreinen besmet zijn. Personen, die deze terreinen noodzakelijk moeten be treden, zijn verplicht ze via in loog ge drenkte zakken U verlaten, teneinde be smetting van de aangrenzende terreinen tegen te gaan. Inmiddels heeft burgemeester mr G. E. E. Kuntze van Barneveld een gemeente- schatter aangesteld en beëdigd. Deze be paalt de marktwaarde van het pluimvee, waarna de gemeente de schade, welke door het .Rijk terugbetaald wordt, aan de gedupeerde vergoedt. De stemming onder de Barneveldse pluimveehandelaren, wier gezamenlijke bedrijven 5000 ha. groot zijn. is. echter triest. Want al wordt het pluimvee ver goed. de schade door winstderving op eieren blijft en dat in een streek, waar 60 van de bevolking van pluimvee leeft. Indien men er niet in zou slagen de ziek te te overwinnen, is de ramp voor Barne veld niet te overzien. DIEVENBENDE IN APELDOORN ONTMASKERD Zes jongens gearresteerd wegens tien inbraken In Apeldoorn zijn zes jeugdige dieven en helers gearresteerd. De buit van da ongeveer tien inbraken, die zij op hun kerfstok hebben, bestond uit voorwer pen van de meest uiteenlopende aard, van lippenstiften tot kostbare electrischa instrumenten toe. Een dezer dagen gepleegde inbraak in het manufacturer.magazyn De Duif in de Hoofdstraat te Apeldoorn bracht de po litie op het spoor van de bende. De ove rige inbraken zijn alle in de afgelopen maand in Apeldoorn gepleegd, hoofdza kelijk in winkels en woningen. Een groot deel van de buit is achterhaald. De ver moedelijke hoofddader is de 17-jarige K. O. Verder zijn aangehouden diens 18-ja- rige broer A. O., de 17-jarige A. S., de 18- jarige J. L.. de 17-jarige Tn. E. van S. en de van heling verdachte 22-jarig< G. W. S. Er worden nog enkele arrestaties ver wacht. DAT na Schiermonnikoog ook Ameland binnenkort een jeugdherberg krijgt, waarna Vlieland nog het enige Wadden eiland zonder jeugdherberg blyft. DAT de kavels van de nieuwe Zuid- Sloepolder (Z.) voor twee jaar zijn ver pacht aan 25 van de 350 liefhebbers. DAT gisteravond een aanzienlijke partij hout. afkomstig van gesloopte spoorweg wagens in Terneuzen verbrandde. DAT de toeleg om de gehele stroom voorziening in Overijssel in handen der overheid te brengen nagenoeg geslaagd is. daar thans 98 pet van de aandelen Twents Centraal Station eigendom der provincie zijn. DAT J. H. Bogman te Beek met f 853.000 laagste inschrijver was voor de bouw van 90 arbeiderswoningen in Maas tricht en W. Dohmen te Beek hoogste met f 907.000. DAT gisteren de Clara-stichting in Zandvoort. een in 1942 gesloten sanato rium voor kinderen (indertijd alleen voor Joodse kinderen), is heropend. DAT het orgel in de Hervormde kerk van Vlieland gerestaureerd kon worden dank zij het drukke bezoek van badgaS' ten aan de kerkconcerten. DAT de directeur van de N.V. ver' enigde lucifersfabrieken te Eindhoven, Ir P. M. D. Olsson, benoemd i» tot ridder in de Zweedse Vasa-orde. DAT de schippersvereniging Schutte- vaer en de Overijsselse scheepsbouwers hebben geprotesteerd tegen een eventuele verlaging van het IJsselmeerpeil. DAT in het bureau voor aesthetische adviezen te Amsterdam van Donderdag af een tentoonstelling wordt gehouden „500 boeken voor het kind". DAT gisteren de nieuwe weg Zomeren Maarheeze (N.-B.), 12 km lang, is ge- DAT er ernstige plannen bestaan tot herbouw van het in 1944 verwoeste hotel Brittannia te Vlissingen. DAT de loodsboot Altir enige maanden in Vlissingen zal verblijven als radar- instrpctieschip voor loodsen. DAT de voorgenomen opheffing van het abattoir in Vlissingen (t.g.v. coördi natie met Middelburg) niet doorgaat. DAT Vrijdag een nieuw stuk van de rijksweg BredaTilburgEindhoven en wel bij Moergestel, gereed is. DAT Organon in Oss Vrijdag en Zater dag een congres organiseert voor 400 artsen uit het gehele land. DAT gisteren in Diever een brand- en uitkijktoren in de bossen van Berken heuvel in gebruik is genomen. DAT het oorlogsmuseum te Overloon (L.) de 10.000ste bezoeker van dit seizoen boekte en de documentatie-afdeling vol gende week wordt heropend. DAT van van 14 tot 24 September in Eindhoven een middenstandstentoonstel ling Almivato wordt gehouden. DAT de fa Van Bergen te Heiligerlee Maandag t.g.v. de opening van de Wint- hiltentoonstelling aan het gemeentebe stuur van Winschoten een klok zal aan bieden voor het Canadese monument al daar. DAT alle schepen van de Kon. Rott. Lloyd worden voorzien van een com plete voetbal-uitrusting ten behoeve van de bemanning welke in de buiten landse havens wedstrijden zal spelen tegen elftallen van andere schepen of van de wal. v DAT een wetsontwerp is ingediend, hetwelk de verandering van de naam van het ministerie van Overzeese Gebieds delen in die van ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen wettelijk wil regelen. DAT het Eerste Kamerlid Schoonen- berg (CPN) minister Schokking gevraagd heeft schiet- of andere militaire oefe ningen in bebouwde kommen te ver bieden. DAT de nieuwe weg AndijkGrote broek op 17 Juni officieel door de Com missaris der Koningin in Noord-Holland wordt geopend. DAT B. en W. van Amsterdam voor het aanschaffen van 110 nieuwe tram wagens (60 motor- en 50 bijwagens) f 2 3 millioen meer crediet aanvragen daar de totale kosten door de prijsstijging tot f 9 millioen zijn verhoogd. DAT B. en W. van Den Bosch een cre diet van f 837.000 willen verstrekken voor het bouwen van 80 duplexwoningen. De Belgische minister van Econ. Zaken, Gaston Eyskens rechtswoonde vanmorgen in het Vredespaleis te Den Haag de opening van het internationaal r Octrooirechten bij. Links zijn Ned. collega Prof. V. d. Brink. Nehroe en Soekarno Aanval op Indonesische geboycot Zij mochten spreken op leeg vliegveld Het Indonesische jeugdcongres heeft volgens een telegram van Ass. Press Soerabaja premier Nehroe en president Soekarno geboycot. Deze beide staatslie den zouden namelijk volgens de plannen het woord richten tot de jeugd op het vliegveld der stad, doch er kwam mand. De organisatie van de Indonesische jeugd was reeds enkele jaren geleden geheel in communistische handen. Welis waar bezaten alle partijen hun jeugdaf deling. doch de organisatoren waren communisten Kort voor de opstand te Madioen is het jeugdcongres bijeen ge weest. Na de opstand kwam cr een zoge naamde zuivering, doch al gauw werden de communistische jeugdorganisaties ir ere hersteld, met h^t gevolg, dat Soe karno en Nehroe thans op een leeg vlieg veld \erschenen. Eerste aardbeien van koude grond In Beverwijk zijn de eerste aardbeien van de koude grond geveild. De prijzen varieerden van f 1-10 (de vastgestelde minimumprijs) tot f2.50 per kg. Naar herziening der sociale verzekering Dezer dagen is de indiening te ver wachten van het wetsontwerp tot herzie ning van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. Het Tweede Kamerlid. Andriessen (KVPt heeft minister Joekes ge\r»vs de ziekte- en de kinderbijslagwet zoda nig te wijzigen dat voor de uitvoering van genoemde wetten slechts één uit voeringsorgaan (de bedrijfsvereniging) per bedrijfstak tot stand komt hoge commissariaat Personeel wordt verminderd tot 400 De Indon. hoge commissaris in Neder land. mr Moh. Roem, heeft geageerd op een felle aanval van de Indon. journalist Soeknsno. correspondent van Antara, die pas uit Nederland naar Indonesië is te ruggekeerd. Deze noemde het hoge com missariaat bijna een koloniaal bolwerk en becritiseerde het gcamenlijk optre den van Nederlanders en Indonesiërs bij de handelsbesprekingen. Hij deed voorts de uitspraak, dat de personeelsbezetting van 800 man veel te groot is. De inkrim ping en zifting van 't personeel geschiedt ook niet door de commissie-Razief, welke dit moet doen maar door de heren Ban- niet en Bertsch, twee „conservatieven Hij noemde de positie van Roem zeer moeilijk, daar hij omringd is door ambte naren. die moeilijk vertrouwen kunnen genieten, zoland er geen oplossing is in zake Nieuw-Guinea. Mr Roem voerde daarentegen aan. dat het aantal ambtenaren tot 400 wordt ver minderd. Dr Bannier treedt binnenkort af en werkt geheel overeenkomstig Roems aanwijzingen. Noch de heren Bertsch en Bannier noch anderen hebben tegengewerkt. Het gezamenlijk optreden by de handelsbesprekingen is voor beide partijen voordelig, aldus de hoge com missaris. WEERBERICHT Tamelijk koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met bijna overal enkele buien. Matig# tot zwakke wind. hoofdzake lijk tussen Zuid-West en Noord-West. Tamelijk koel weer. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.19—21.01. Maan 324

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1