HET STICHT OP PAD DER Grootse ontvangst in Utrechtse steden en dorpen SPREIDDE BLOEMEN KONINGIN Sow jets deporteerden volksstam uit Kaukasus naar Siberië Tegenslag bij Arnhem niet te wijten aan verraad van King Kong DE Wist U ZATERDAG 10 JUNI 1950 BUREAUX: iiogewoerd 103- Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AB VERTEN I'iEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting» Een en dertigete laargang N« 8141 Een pionier vertelt over een wereldrijk HOOFDK LdacTEURDr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantfflstlcfc K gfiebleaen mga bert ia tcgljenspoct* Klaprozen, margrieten en korenbloemen vormden gisteren het tapijt over de Stichtse weiden, waar H.M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan die. provincie langs reed. Het v/as voor de Utrechtenaren een grote dag. Het eerst werd Benschop bezocht, een plaats, die in het ondergronds verzet tegen de Duitsers zware tol betaald heelt. Op de boerderijen van Klever en Van Ieperen schoten de Duitsers al het jonge manvolk voor de ogen der ouders neer. Vier zoons in twee gezinnen. Het was destijds een verschrikkelijke slag. die de ouders nog niet te boven zijn. Het is geen wonder dat H.M. naar die boerderijen het allereerst ging. Doodstil was het op de erven toen de Koningin er afstapte. Zij sprak geruime DE REGERING EN DE K.L.M. Tijdens haar bezoek aan verschillen de gemeenten in de provincie Utrecht, kwam H.M. Koningin Juliana ook in Benschop, waar een deputatie vrou- kaas aanbood. „Welkom" stond er boven de erepoort, die bij „Het Hemeltje" voor het gemeen tehuis van Benschop was opgericht. Adrie Gille, het dochtertje van een der wethouders, bood daar bloemen aan. On der de tonen der dorpsfanfare, die op de brug bij het gemeentehuis stond, betrad H.M. het gemeentehuis. Zij werd er eerd met de geschenken van de streek: Schoolkinderen zoomden de weg tus- n IJsselstein en Benschop af, toen H.M. daar langs reed. Zij was gekleed lichtgrijze deux pièces met bij passend hoedje en een kortt lichtgrijs bontjasje. Half drie was het, toen de Koninklijke stoet, waarin de Commissaris der Konin- A. Reinalda als gastheer van H.M. meereed, in-Vreeswijk aankwam Bij de School met de Bijbel op de Ko- niginnelaan stonden alle schoolkinderen uit de plaats opgesteld. Juliana en Bern- hard van Iperen, een tweeling, boden de Koningin bloemen aan. De kleuterschool- kinderen waren voor deze gelegenheid allemaal in oranjepakjes gestoken. Het was een kleurrijk feest. WIJK BIJ DUURSTEDE WAS OVERWELDIGEND Wijk bij Duurstede ontving H M. over weldigend. In dichte drommen Btonden de bewoners langs de straten, de kerk klokken luidden, het was een triomf tocht. Zes gezinnen kregen hier zo maar zoek van de Koningin, die hun huil binnenging en er rondkeek om te zien hoe de mensen in dit deel kaas, fruit e tijd met de nabestaandeh van de verzets-1 helden en zij legde een krans aan de voet van het eenvoudige monument, dat daar is opgericht. Na de ingetogenheid van deze herden- jking brak de vreugde om dit bezoek in het zon overgoten Utrechtse land bij oud pn jong door. Schending van vredes- 1 verdragen f Behandeling voor het het Intern. Gerechtshof. Het Internationale Gerechtshof te Den Raag zal Dinsdagmorgen 27 Juni in een ppenbare zitting de mondelinge verkla ringen betreffende interpretatie der Vredesverdragen met Bulgarije, Hongarije en Roemenië aanhoren. De drie communistische landen zijn ioor Engeland en de Ver. Staten ervan i beschuldigd, dat zij de in de vredesver- iragen met de voormalige Duitse satel lieten opgenomen bepalingen over eer biediging van de rechten van de mens piet zijn nagekomen. o.m. in het proces legen kardinaal Mindszenty in Hongarije- m dat tegen een aantal Protestantse D© tarievenovereenkomst van Genève I Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van de 30 October 1947 te Genève i getekende algemene tarievenovereen- komst en de wijzigingen van 24 Maart 1948 te Havanna en 14 September te Genève. Een misdaad verzwegen? 1 In schriftelijke vragen van het Tweede kamerlid Stokvis (communist) aan mi nster Van Maarseveen wordt de aandacht jevestigd op courantenberichten volgens feelke de deskundigen van het centraal bureau van bijstand de officier van justitie te "s-Gravenhage onkundig heb ben gehouden van een door een notaris jepleegd strafbaar feit. Moskou wil onze Marine weg hebben uit Indonesië Het Tweede Kamerlid Stokvis (com munist) heeft minister Schokking ge haagd of het personeel der Kon. Marine hi M.L.D.. dat voorshands niet uit In- jonesië repatrieert, n 1- 5600 man. luitensporig hoog is, en op welk tijdstip le laatste man uit Indonesië verdwenen fel zijn. Kaak het de huisvrouwen wat gemakkelijker Kr dr Monchy pleit voor Engels plan Mr S. J. R. de Monchy, oud-burge heester van Den Haag, heeft op het tongres van de Ned. vereniging voor baatschappelijk werk (gisteren in Arn- lem) als voorzitter bijzondere aandacht Kwijd aan de overbelasting van A,% juisvrouw. Een interessante poging fet werk van de huisvrouwen zodanig e verlichten, dat zij niet in groten ge- ele wegens overspanning een beroep tde gezinsverzorging behoeven n, noemde mr de Monchy het in i knd nog weinig bekende Reilly-plan, Ipvoemd naar een Engelsman, d fei4 voor de stad Birkenhead een ont- rerp maakte voor een satellietstad 4000 zielen. Volgens dit plan zullen 30 60 een- lezinswoningen worden gebouwd rond tol een gemeenschappelijk grasveld. Bij Ike groep hoort een lokaal voor baby's p een kleuterschooltje. Een aantal groe ien, samen 250 woningen, vormt een enheid met een gemeenschappelijk cen- fezm voor feesten, bruiloften e.d. een pstaurant en een gelegenheid voor uit lading van maaltijden. Drie of vier pnheden hebben samen een winkel iertje. een garage en zo nodig werk- Batsen. De moeders passen om beur- pn op de baby's op het -grasveld of in jet lokaal. Mr de Monchy bepleitte een Itócheiden proef om het Reilly-plan |jfc in ons lajtyd op Irygggglgld tt i Utrecht Hetzelfde geschiedde ook In Rhenen, de stad die zo deerlijk door de oorlog getroffen werd en waar de burgemees ter, wijzend op noodwoningen zeide: „Die moet ik zo spoedig mogelijk kwijt, Ma jesteit. men de Koningin op ?r het sociale le' zangkoren brachten het bordes, een klin- juichende In Wijk lichtte het stadhuis in ov de gemeente en daar, staande voo: kende hulde. Amerongen met bloemen e mensen, Rhenen met kersen en een ser vies van plateel voor de prinsesjes en Veenendaal met wéér bloemen, kinder zang en vreugde bij de bewoners, vorm den de laatste halteplaatsen op de terug weg naar Soestdijk. H.M. heeft in Rhenen de Cunerakerk nog bezocht, een monument, dat het best bewijst hoe die stad zich herstelt. De auto van de Koningin was volge laden met geschenken toen Zij thuis kwam. Want behalve het reeds genoem de, zetten de bewoners van Achterberg nog een krentenbrood van veertig pond en een mand met eieren voor H.M. Minister Lieftinck als manneke Droog jftaÜfcv Russische sergeant onthult Zij, die aan de dans ontsnapten, voeren guerilla-oorlog in het gebergte ZO HERMETISCH GESLOTEN is het „IJzeren Gordijn" niet. of af en toe bereiken ons onthullingen over de toestanden uit deze, door Moskou onder drukte gebieden. Thans heeft een sergeant van het Rode Leger, die naar West- Berlijn is gevlucht en aan wien de Britten asyl hebben verleend, sensationele mededelingen gedaan over een hardnekkige guerilla-oorlog, die in de Kaukasus woedt tussen de bergbewoners en het Rode Leger. Een gehele bevolking werd bedreigd met deportatie naar Siberië. Ook de kindert Benschop 'eu-amen in actie, toen H.M. de Koningin dit Utrechtse dorpje gisteren bezocht. De Koningin luistert vanaf het bordes van het stadhuis naar een zanghulde door de jeugd. Stralexpeditie van Texel: 25.000 meeuwen minder Teun Brouwer, vogelwachter op Texel, heeft dit seizoen met z'n helpers ruim 25.000 kapmeeuweieren geraapt. Dit is een strafexpeditie, want de kapmeeuw heeft zich ook dit jaar weer als een roof- zuohtig dier gedragen. Eieren en jongen van zangvogels zijn n.l. voor de kap meeuw verre van veilig. Karpers aan het strand Bij Lemmer is de laatste dagen z« veel karper gevangen. Sommige henj laars kwamen met 60 pond thuis. De komt zo dicht bij het strand, dat ba dende jongens ze kunnen pakken. Zwendel in valse bonnen: 70 verdachten De 55-jarlge A. J. H., de hoofddader van een zwendel met valse koffiebonnen, waarbij 70 verdachten zijn betrokken, is gisteren door de bijzondere politierechter in Amsterdam tot 4 jaar veroordeeld. Verder stonden gisteren nog negen per sonen terecht. Een 51-jarige fabrikant J. K., die als geldschieter was opgetreden, kreeg 2 jaar en 3 maanden. De overige acht verdachten kregen gevangenisstraf- n van 1 jaar en 9 maanden tot 10 mnd. Cheshire kom? Dinsdag al De Cheshire, die met 700 burgers, onder ie 500 gezinsleden van het K.N.I.L.-per- ineel, uit Indonesië komt, wordt niet Woensdag, maar Dinsdag reeds in Rot- rdam verwacht. De ontscheping begint morgens om 8 u. Militairen en gezin: leden van militairen kunnen niet worden afgehaald, maar worden per bus thuis- Amerikaans vliegtuig schoot zichzelf neer Te Londen is bekend gemaakt, dat het Amerikaanse superfort, dat in het begin deze week in de Noordzee strotte, zichzelf naar beneden heeft geschoten :en schietoefening werd de rechter motor door kogels uit machinegeweren getroffen, waarna het toestel in brand raakte. Van de elf leden dér bemanning kwamen drie mensen om het leven, werden gered, terwijl naar de vier rigen nog wordt gezocht. Finse premier in Moskou handelsovereen komst tussen Finland en de Sowjet-Unie zal ondertekenen. In een toespraak op het Moskouse station, dat met vlaggen versierd en een militaire erewacht stond opgesteld, gewaagde hij in eer toespraak van de „wederzijdse vriend schap tussen de grote Sowjet-Unie er Finland". Met kaarten van 20 jaar geleden De Britse soldaten en Ghurka s, die onder generaal sir Harold Briggs eer campagne tegen de guerilleros in Ma- lakka begonnen zijn, hebben een meer derheid van 10 tegen één. maar dit ie hun enige voordeel. De Ghurka's moe ten het doen met kaarten van 1928 waarop zelfs tamelijk grote plaatsen niet opgegeven staan. Jappen in 1942 uitstekend op de hoogt© In tegenstelling daarmede ware van de topografie van Malakka. TACHTIG BUSSEN BLAUWZUUR IN EEN KERK De Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat te Vlisslngen. is luchtdicht afgesloten. Men heeft houtworm ontdekt en dit dier zal op leven en dood worden bestreden. Gedurende tien dagen zal de houd van 80 bussen blauwzuur (vol doende om 1.700.000 mensen te vergas sen) een vernietigende werking uitoefe- De graaf van Parijs heeft te Lissa bon tegengesproken, dat zijn oudste dochter. Isabel, verloofd is met de Bel gische kroonprins Boudewijn. De 24-jarige sergeant Kuratsyef vertel-1 de. dat de rebellie gevoerd werd door overlevenden van de Tsjechische en In- goeshi-stammen. die in 1944 van het Zui delijk bergland gedeporteerd werden naar Siberië. De Russische sergeant was gedeserteerd, omdat volgens hem het Moskouse regiem zich schuldig maak'e aan misdaden tegen de minderheden van het land. Het dorp. waar de sergeant woonde, ligt slechts 3 km van de grens der vroe gere autonome Tsjechen-Ingush Repu bliek. waarvan de Mohammedaanse be woners in 1944 en masse werden gede porteerd. Zij die aan de deportatie wis ten te ontkomen, gingen er toe over in de bergen een guerilla te voeren. De Russische autoriteiten beschuldigden hen van samenwerking met de Duitsers, waarvan echter geen steekhoudend be wijs geleverd kon worden. Kuratsyef zou persoonlijk getuige geweest zijn van de deportatie der bergbewoners op 23 Februari 1944. Om 7 uur in de morgen werden alle bewoners van de dorpen opgeroepen, om deel te nemen aan de bijeenkomsten ter viering van de dag van het Rode leger. Daar aangekomen werden zij omringd door soldaten, gewapend met automati sche geweren en mitrailleurs. Pariijvcr- tegenwoordigers gekleed in militaii uniformen maakten bekend dat de ge hele bevolking wegens verraad en onge hoorzaamheid nog dezelfde dag zou wor den gedeporteerd. Het beeld, dat deze Rus van de heil staat gaf. was niet bepaald moedgevend. Hij vertelde, dat er een .groot verschil bestaat tussen de levensomstandigheden in Rusland en die in Polen. Aan de grens, waar de soldaten hun geld in roebels omwisselen, stonden oude inva liden, oudstrijders te bedelen om geld. Langs de spoorlijnen bedelden kinderen om brood en slechts hier en daar gaf het „herstel" enkele nieuwe huizen te zien. De gevluchte sergeant komt uit het zelfde bergdistrict als de Russische ko lonel Takoyef. die 'de wijk nam naar Engeland. Hij is de zoon vin een boer, wiens bedrijf in 1938 gecollectiviseerd werd. Sinds 1945 had hij deel uitge maakt van de Russische bezettingstros- Duitsland, en in begin Mei ging hij met verlof naar huis. Behandeling van Wester- lings uitlevering verdaagd Republiek houdt zijn vrouw en kinderen vast Reuter meldt, dat het hooggerechtshof te Singapore de behandeling van Indo- nesiës verzoek om Westerlings uitleve ring verdaagd heeft tot 21 dezer Dit is geschied op verzoek van Westerling zelf. Zijn advocaat, F. R. Massey, verzocht namelijk gelegenheid om enige getuigen te kunnen voorbrengen en deelde aan Reuter mede, dat er een onverwachte getuige uit Nederland was. Westerling had voorts zijn advocaat gevraagd om door bemiddeling van de Nederlandse consul pogingen in het werk te stellen, teneinde de Indonesische re gering te bewegen, de vrouw en drie kinderen van Westerling te "laten ver trekken. Massey heeft thans medege deeld. dat de Indonesische regering daarop afwijzend heeft beschikt. Irakse aanval op Australië inzake Nieuw-Guinea In de beheerschapsraad van de Ver enigde Natiën heeft de Irakse vertegen woordiger een aanval gedaan op Austra- Iiës bestuur van Oostelijk Nieuw-Guinea waarop de Belgische en Franse deelne mers hem er op wezen dat 't betrokken land een der minst ontwikkelde en moei lijkst te beschaven landen was. Wij lenen van Amerika en aan Indonesië Niets is zo fnuikend voor de spaarzin als het gevaar van inflatie, aldus prof. dr J. Tinbergen, directeur Legende weersproken Duitsers waren volkomen verrast door de luchtaanvallen E ZWARE VERLIEZEN der Engelse eik Poolse Airborne-troepen in de slag bij Arnhem kunnen en mogen niet worden toegeschreven aan het verraad van een lid van de Nederlandse illegaliteit. Tot deze con clusie is het hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de Nederlandse generale staf, de generaal-majoor D. A. van Hilten, na een grondige studie gekomen. Hiermee weerspreekt hij de legende, die in de Engelse pers opnieuw opgedoken is, als zou de spion Lindemans, bijgenaamd King Kong, Arnhem hebben verraden. het gereed staan van luchtlandingsdivi- Onmiddellljk na de oorlog al deden be richten over het zgn. verraad in Enge land de ronde. Ze werden tegengesproken o.a. in de Daily Express, doch in April en Mei schreef de luitenant-kolonel Pin to. zich noemende hoofd van de Neder landse contra-spionnage. in de Sunday Dispatch, toch weer over de „verrader van Arnhem." Waf King Kong meldde Giskes. het hoofd van de Duitse contra- spionnage in Nederland (Abwehr III F) heeft verzekerd, dat King Kong op 15 September (twee dagen voor de aanval) Arnhem niet heeft genoemd in zijn be richten, waarschijnlijk omdat hij het ge bied van de luchtaanval niet kende. Op 25 Augustus 1944 meldde hij. dat de ge allieerden hun hoofdaanval zouden doen bij Dinant, om over Namen in de rich ting Eindhoven door te breken tot Nij megen en Arnhem toe. Op 15 September 1944 meldde King Kong opnieuw ee handen zijnde aanval op Eindhovei Alired van Sprang Geeft op pag I van ons Zondags blad onthullingen over de Westerling- affaire. Juist vandaag zou im Singa pore over zijn lot worden beslist. Prof. C. F. A. Koch overleden Prof. dr C. F. A. Koch. oud-hoogleraar i de heelkunde aan de Groningense RU., is in Baarn op 91-jarige leeftijd overleden Hij ging in 1929 met pensioen. Zowel op wetenschappelijk alsook op sociaal gebied bekleedde prof Koch vele functies Tweemaal was hij voorzitter van de Ned. vereniging voor heelkunde Een algemene maatregel van bestuur betreffende een regeling van de rijks bijdragen voor de gemeentelijke politie kosten zal spoedig tot stand komen, heeft minister Teulings het Kamerlid Beer- nink (C.H.) op diens schriftelijke - gen geantwoord. DAT de Biesbosoh-haven in Werken dam gisteren officieel is geopend. DAT burgemeester d'Ailly van Am sterdam gisteren naar Helsinki is gevlo gen om het 400-jarig bestaan van de Finse hoofdstad mee te vieren. DAT in Hoogezand een Engelse mo torsleepboot. die dienst zal doen in Zuid- Afrika, te water is gelaten. DAT 27 Juni voor de Amsterdamse rechtbank de hoger-beroepzaak dient var- de AVRO tegen het vonnis van de Hil- imse kantonrechter (schadevergoe ding van 1100 voor de vroegere mede werker Bob Wallagh». DAT de 58-j. Nijmeegse politieman J. A. de Ruiter wegens arrestatie van on derduikers in Arnhem tot 12 jaar werd veroordeeld. (Eis: 14 jaar». DAT op de tentoonstellingen Ahoy te Rotterdam en 500 jaar Kalverstraat te Amsterdam gelegenheidsstempels z worden afgegegeven. DAT de Argentijnse gezant, Juan Jbsé Varela, gisteren de Philips-telecommuru- cafie-industrie (vroeger N.S-FJ in Hil versum bezocht. DAT pastoor H. J. Lange üit Dèn Bosch t.<g.v. zijn gouden priesterfeest benoemd i is tot officier in de orde van O.-N, DAT Maandag in Hilversum aan Prins Bernhard een exemplaar van het ge denkboek der 7 Decemberdivisie, „Wij werden geroepen", zal worden aange- DAT Venlo voor een millioen gulden m nieuw pompstation met watertoren krijgt, voorts twee sohakelstations van de electriciteit (samen ƒ700.000) en een ieuwe gasketel (ƒ650.000). DAT een aantal Ned. burgemeesters uit de grensprovinoies deze week diverse plaatsen in Duitsland heeft bezocht om met Duitse collega's te spreken. DAT de bouw van het tehuis voor ouden van dagen De drie gasthuizen te Arnhem is gegund aan gebr. Bolder al daar. voor f 1.499.950. DAT het wereldverbond van diamant bewerkers op een congres in Amsterdam besloot te streven naar een 35-urige werkweek (in Nederland thans 40 ifur) i.vjn. de periodieke werkloosheid. DAT de Chr. bond van kappersperso neel. die thans ook is opgenomen in de vakraad voor het kappersbedrijf 29 Juni in Utrecht vergadert. DAT bij Schermerhorn een goudaal is gevangen en overgebracht naar Artis. DAT „Tryfosa" het Chr. tehuis voor alleenstaande vrouwen en meisjes aan de Bloemgracht in Amsterdam, op 15 Juni het 25-jarig bestaan met een recep tie viert. DAT het Britse fregat Cygnet gisteren >or een vijfdaags bezoek in Rotterdam meerde. DAT gistern bij de uitreiking Franse onderschidingen aan 200 Neder landers te Apeldoorn een erecompagnie 130 man en het muziekcorps vai 43ste regiment uit Rijssel (Fr.) aanwezig DAT elke Nederlandse diamantbewer ker jaarlijks f 10.000 aan deviezen in de Nederlandse staatskas brengt DAT de E.V.C. op 24 Juni in Utrecht »n demonstratieve bijeenkomst wil hou den tegen de huurverhoging. DAT in Rotterdam wegens kwakzal verij proces-verbaal is opgemaakt tegen de 63-j. Rotterdammer J. B., die vooral de Betuwe consulten gaf. DAT de St.Crt. van gisteren een wijzi ging bevat van de loonregeling c a. in de industrie van zeep-, was- en reinigings middelen. DAT Koningin Juliana beschermvrouwe is van I.R.O. (Internationale Vluchtelin gen Organisatie) -concert, hetwelk op 19 Juni in A'dam wordt gegeven. DAT de 67-J. Belgische huisbewaarder A. W. B. L. Is aangehouden, die werk zoekende gedemobiliseerden, o.a. in Rot terdam, een baan voorspiegelde, maar er met de gestorte voorschotten van door ging. Giskes schrijft in zijn boek „Abwehr III F", dat de Duitse generale staf echter niet veel fantasie behoefde te hebben om de plaats voor de aanval te raden. Of men genoeg aandacht aan de melding van King Kong heeft geschonken, is een andere vraag, al dus Giskes. Dat naar. aanleiding van de meldingen an King Kong de Duitsers tijdig pant sertroepen naar Arnhem hebben gezon den, is volgens generaal-majoor Van Hil- niet juist. De twee divisies die ten Noordoosten van Arnhem lagen, hadden in Frankrijk ernstig geleden en moest* opnieuw worden uitgerust. In Duitsland werden voor dit pantserkorps twee nieu we regimenten gevormd, maar daarvan was bij de luchtaanval nog niets beschik baar. De Nederlandse Illegaliteit bericht te de aanwezigheid van deze troepen aan Londen. Volkomen verrassing De Duitse legerleiding verwachtte in September 1944 in het Nederlandse gi bied geen luchtoperaties van grote on vang. aldus generaal-majoor Van Hilten. Feldmarschall Model en de stafchef, luit.- generaal Krebs, verklaarden tegenov Rauter, dat een parachute-aanval uitge sloten moest zijn: paratroepen waren te kostbaar voor. Nijmegen en Arnhi lagen te ver van de voorhoede van 1 tweede geallieerde leger, Antwerpen v als aanvoerhaven niet te gebruiken vj wege de V-wapens en Montgomery een zeer voorzichtig generaal, aldus Mo del en Krebs. Als Rauter iets va raad van Lindemans had gewetei hij zeker triomfantelijk hebben gezegd „Unsere Abwehr wustte schon alles!" Dat de Duitsers door de luchtaanval!* volkomen werden verrast, blijkt uit aLlc lel gebeurtenissen. Model verplaatste op 15 September zün hoofdkwartier nog Venlo naarOosterbeek en moes 17 September ijlings de benen ne naar Terborg. Christiansen zat op 17 Sep tember in Crailo te dineren, toen het ge zelschap door geallieerde vliegtuigen werd opgeschrikt en naar de command* poet In Hilversum ijlde om alarm te De generaal Reinhard reed in zijn auto bij Olrschot, toen hij plotseling hon derden toestellen in de lucht zag. Hij stopte zijn wagen en reed met grote snel heid achterop een motor van iemand die het Cen traal Planbureau in Den Haag. op de jaarvergadering van de Nederlandse Spaarbankbond te Haarlem. Hij wilde, dat ons volk economisch en technisch zal leren denken en dat er een gunstig soci aal- en belanstingklimaat komt voor het sparen, alsmede concurrentie. Voor uit breiding van onze industrie is volgens spr jaarlijks f 3 milliard netto en f 5*4 milliard bruto nodig. Thans spaart men bij fondsen en verzekeringsmaatschap pijen f 500 millioen en in de bedrijven f 600 millioen. Over het sparen in ge zinnen is weinig bekend. Spr wees er op, dat Nederland voor een belangrijk deel besparingen uit Amerika moet blij- krijgen en anderzijds spaargelden Indonesië verstrekt. Sultan van Djokja kondigt krachtige maatregelen aan De sultan van Djokja. Indopesiës mi nister van oorlog, heeft in een radiorede krachtige maatregelen aangekondigd omdat de toestand in Oost-Java zo hachelijk geworden is. dat deze geen uitstel meer lijden kunnen. Iedere onrust- |iu als vijand van bet volk beschouwd worden. Bameveld in gevaar gebracht Tijdens een nachtelijke contróle heeft de Barneveldse politie enige kratten met levend pluimvee in beslag genomen, om dat ze zonder vergunning werden ver voerd. Tegen drie handelaren werd proces-verbaal opgemaakt. Eerste „Bouma-huizen" te Dokkum geopend Minister In 't Veld bezocht ook Frieslindi oudste inwoonster De eerste goedkope woningen in Neder land. die buiten het bouwvolume om zijn gebouwd, werden gistermiddag te Dok kum door minister In 't Veld geopend. het eerste blok van 54 „Bouma- huizen". De woningen kosten f 7.375 per stuk. terwijl de prijs een half jaar geleden nog f 8.500 zou hebben bedragen. De goedkeuring voor de bouw werd pas op 7 Maart verleend en op 9 Maart was men al gereed met het grondwerk. De eerste woning werd genoemd „De koperen kaei", naar de koperen sleutel, waarmee de mi nister haar opende. Nadat het huis was bezichtigd, bezocht mr In 't Veld de oud inwoonster van Friesland, de weduwe Geeske UbelsKamp, die gisteren 102 Jaar werd. Bokje staat op z'n achterste poten In Watergang (N.-H.) is op de boer derij van C. Lof een bokje geboren met twee normale achterpoten, doch slechts één kromgegroeid voorpootje. Het dier tje wandelt nu op z'n twee achterste onderdanen rond. met het ongelukkige pootje gestrekt voor de borst. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht )De Bilt: Nu en dan overdrij vende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen, plaatselijk iets hogere middagtemperatu- ren (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1