Een korte wandeling door de geurende gaarde der wetenschap VOETBALWEDSTRIJD MET EEN SENSATIONEEL BEGIN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 8 JUNI 1950 375 JAAR ALMA MATER Betekenis der Universiteit heeft inter nationale roem voortgebracht HET IS NIET TE MISKENNEN, dat Leiden door de Universiteit een stad is geworden met een wereldwijde naam. De Leidenaar is niet zó, om hierover op te scheppen, maar op hoogtijdagen-van-de-Universiteit is steeds zonder enige beperking naar voren gekomen, dat hij zich er van bewust is. Het voormalige klooster van de witte nonnen, sinds 1581 het Academiegebouw, heeft in de harten onzer ingezetenen een bijzon dere plaats. Men weet de daad van Prins Willem van Oranje, om onze stad een centrum van wetenschap te geven, nog steeds als een zeer hoogstaande aan te merken. Wij kunnen wel zeggen, dat ..aan de vooravond" van de officiële herdenking, die immers reeds enige maanden gele den plaats vond,, een boek is versche nen onder de titel „Universitas Leiden- sis" van de hand van de heer B. 1 Mourik, dat een document wil zij: het leven der Leidse Universiteit eenvoudige documentatie van dat omstreeks het midden van de 20ste uitsluitend vastgeknoopt aan eer overzicht van de in deze tijd in gebruik zijnde gebouwen en belicht tegen de ach tergrond van de' historie. Het lijkt ons geen overbodige zaak nu Leiden zich heeft opgemaakt om met de Alma Mater vrolijk te zijn iets uit dit boek, welks inhoud zo verrassend be antwoordt aan de bedoelingen die dit werk met liefde en toewijding hebben gedragen, uit te lichten en on lezers voor te zetten. Het spreekt va zelf, dat wjj ons tot enkele aspecti moeten beperken, maar toch zal het de lezer duidelijk worden, dat de beteki van de Leidse Universiteit is opgevc tot een hoogte, die internationale r< heeft voortgebracht. Als een bloem De schrijver begint dan zijn met er op te wijzen, dat overal in Leiden het oog getroffen wordt door de gebou wen van laboratoria, musea en institu ten, die ons toeroepen, dat onze stad e> Academie-stad is. Ook indirect zijn sporen van de Alma Mater in de sti te onderkennen: boekwinkels, here modezaken, muziekwinkels e.a. Leidi zonder Academie zou een nijvere, pr vinciale industriestad zijn. Ja. onze stad en de Universiteit, ze zjjn één! Geleerden van wereldnaam zetten in het oude Academie-gebouw hun voeten en het is alsof in de schemerige zolde ringen nog de fluisterstemmen naklinken der groten die hier hun college: In de historische ruimten bloeide de Uni versiteit open als een bloem. Een bloem die vaak te schudden stond in de harde wind en de felle storm, maar die zich steeds weer oprichtte en verder bloeide. Niet te dromen De grondslag voor het klinisch onder wijs voor Leiden en de gehele wereld werd gelegd door het collegium medico- practicum. In 1936 kregen twee hoog leraren opdracht in het Caecilia-gast- huis in de Lange Vrouwenkerkkoorsteeg lessen aan het Ziekbed té geven. In deze inrichting .waren ten behoeve van het onderwijs twaalf -bedden gereserveerd. De grote ommekeer in de historie van het medische onderwijs speelde zicli af in de tweede helft van de 19de eeuw. Een reeks van specialiseringen werd geopend met het Stichten van een afzonderlijke leerstoel voor verloskunde in 1848. Zoda nig was de splitsing der vakken medische faculteit, dat haar aantal hoog leraren toenam van 4 tot 23. Met deze grote ommekeer deed zich de behoefte aan afzonderlijke laboratoria en klinieken meer en meer gevoelen. In 1873 werd een Academisch Ziekenhuis geo pend, gelegen tussen de Eerste Binnen vestgracht en de Morssingel. Maar de groeiende faculteit vroeg steeds meer ruimte. Vele plannen moesten worden ge maakt vóór in 1913 begonnen kon worden met de bouw van een nieuw complex, be staande uit geheel van elkaar geschei den laboratoria en klinieken, - tussen de Rijnsburgerweg en de Wassenaarseweg. Het complex is zeer uitgebreid. Welke Leidenaar weet het niet. De bezoeker staat verbaasd als hij het Boerhaave- kwartier heeft bezichtigd. Hij ziet om zich heen naar al die gebouwen waar van hij slechts hier en daar een brok stuk kan waarnemen tussen het lover der bomen. Een zeer lange weg was het naar het Academisch Ziekenhuis in zijn huidige vorm, maar een schone. Het ging steeds excelsior! Hadden de eerste hoogleraren dit kunnen dromen? Zij zou den, hadden zij dit alles kunnen aan schouwen hun handen ineen geslagen hebben. En zij zouden niet geloofd heb ben dat hun collega's van het midden der 20ste eeuw klachten hadden over ruimte in dit afdelingen-paradijs. Men voege bij, het Boerhaave-kwartier dan nog de vele laboratoria, die in de stad zijn verspreid. De oudste op één na De Leidse Sterrewacht, na die van het Vaticaan de oudste nog bestaande ter wereld, was de eerste die verbonden was aan een publiek lichaam als de Univer siteit. Jacob Gooi stichtte de Sterre wacht. Hij kocht in 1632 Snellius' grote quadrant van diens weduwe en wist de curatoren te bewegen dit instrument over te nemen en er een observatorium voor te bouwen. Dit verrees in 1633 op het dak van het Academiegebouw, dat hierdoor ontsierd werd door een achthoekig to rentje gebouwd op een plat en omgeven door een balustrade. In de loop der jaren werd het instru mentarium uitgebreid met vele andere middelen voor waarneming. De taak van de Sterrewacht was uitsluitend gericht op het onderwijs. Het wetenschappelijk leven begon eigenlijk pas toen in 1826 de enthousiaste Friedrich Kaiser als 18-ja- rige observator te Leiden werd aange steld. Het was aan hem te danken dat in 1861 een nieuwe Sterrewacht tot stand kwam. In 1923 sloot prof. W. de Sitter met de toenmalige directeur van de Ster rewacht van de Unie van Zuid-Afrika, dr R. F. A. Innes, een overeenkomst, waar bij de Leidse waarnemers het Vecht kre gen om onder de prachtige hemel van Johannesburg waarnemingen te ver richten. In deze plaats vertoeven aldoor enkele Leidse waarnemers die ieder jaar aanzienlijke hoeveelheden fotografisch materiaal naar de Leidse Sterrewacht sturen ter verdere bewerking. Zeer rijk In 1914 werd de inrichting van het mu seum voor natuurlijke historie voltooid. De inhoud is zeer rijk. Grote bekendheid geniet de verzameling Indische fossielen. De afdeling vissen is niet minder rijk. De basis van de ichtyologie (viskunde) van Japan werd gelegd door onderzoekingen van de eerste twee directeuren van dit museum. Uit Oost-Indië bezit het mu seum een zeer omvangrijke collectie, die bijzonder rijk is aan type-exemplaren. Gewijde rust In de Hortus strekt de ceder zijn hori zontale naaldenwaaiers plechtig uit over grasperk en bloembed. Roerloos in zijn melancholische voornaamheid neigt de machtige beuk zijn oude takken naar het grastapijt. Aan de rand van de vijver hipt een merel. Vrolijk schittert de zon in het glazen dak der kassen. Rust, gewij de rust alom. Vele grote geleerden hebben in deze tuin gestudeerd en onderwezen. Talrijke merkwaardige gewassen maken deze plek gronds, die ongeveer drie ha groot Leidenaars bleven de baas Het begin van de wedstrijd tussen U.V.8. en L.S.K. was sensationeel. Minutenlang had de majoor-vlieger Van Wanrooy van het vliegveld Valkenburg rond de Leidse Hout „cirkeltjes gedraaid". Eindelijk, toen de elftallen stonden opgesteld, het muziek-commando Luchtvaarttroepen Nijmegen het Wilhelmus had gespeeld een vlag op het middenveld was uitgespreid, ondernam de heer Van Wanrooy zijn „kunststuk". Achter de tribunes om, kwam hij aangevlogen en zeker van niet min der dan tien meter hoogte wierp hij de bal afjuist op het afgebakende punt! Terwijl U.V.S. direct, „weg" was en het de blauw-witten het, ondanks talrijke L.S.K.-=doel belaagde, bracht het vrij tal- corners op de veste van l'Amie, niet ver rijk opgekomen publiek de heer Van der te brengen dan een doelpunt, ont- VVanrooy, die met gewuif afscheid nam, staan uit een voorzet van Lieshout, de een geweldige ovatie. En niet ten on- Noordwijkerhouter, die zich over het al- r,isd„ v,„rad, landen ,'n "brachten ra",«vol* vonrtdueend nieuw, voorwerpen aan. die De oude heer Boï zelf De „Auster" van majoor-vlieger Van Wanrooy was zeker niet hoger dan tien meter boven de Leidse Hout, toen de bal (zie pijl) voor de wedstrijd tussen U.V.S. en L.S.K. werd afgeworpen. Foto N. van der Horst rechte! Deze stunt maakte een geweldige indruk! Van de wedstrijd kan dit niet gezegd 'orden. U.V.S. was in de eerste helft eer en meester van het terrein, ondanks het feit, dat de Leidenaars met ,proef"-elftal uitkwamen. De jeugdige Azier stond op de rechtsbuitenplaats, di Noordwijkerhouter Lieshout op di rechtsbinnenplaats, Breton van Groll op de spilplaats, G. Devilé, pas uit Indone sië gerepatrieerd, op de linksbinnen plaats, enz. Ondanks dat, dicteerde U.V.S. de gang van zaken in de eerste helft. Te verwonderen is dit niet, als men in ogenschouw neemt, dat het L.S.K.-team verzwakt moest aantreden, Kees Rijvers speelt hedenavond in het Ned. elftal tegen Zweden, Bouwmeester speel de gisteravond met enkele kornuiten te Rotterdam, enz. Niettegenstaande dat, heeft keeper l'Amie van ..Oosterbeek", die A. van Diest van H.D.V.S. ver' de nederlaag van zijn elftal zo draaglijk mogelijk gehouden (21). Hij was c twijfeld de „ster" van zijn club. Niettegenstaande het grote overw dat U.V.S. in de eerste helft had, wi De praeses der redactie van het geschiedboek van het Leids Studenten-Corps, de heer J. P. Naeff, biedt het boekwerk aan de Leidse burgemeester aan tijdens de officiële opening van de burgerijdagen in het kader van de lustrumfeesten. Foto N. van der Horst De candldaat-notarissen F J. R Gostelie en R. L. L. van Meerwijk, bei den uit Den Bosch zijn benoemd tot notaris aldaar, resp. in de vacatures H Wordt en A. A. J. M. van Meerwijk- Te Veendam is. 88 jaar oud. o leden R. Rijkens. oud-burgemeester Veendam en Velsen. De thans gepensiormeerde A Goldstein, die dezer dagen zijn 40-jarig jubileum als gemeentesecretaris van Holten vierde, is benoemd tot ridder O.N. I gemeen zijn plaats waardig toonde (10). In de tweede helft bleven de strijd kreten: „L.S.K., L.S.K.", geuit door het 2e bat. L.S.K. uit Bussum, niet zonder resultaat. Minutenlang vocht het L.S.K.- team voor de gelijkmaker, maar steeds vond het de U.V.S.-verdediging op zij weg. Advocaat van de „Volewijcker! schoot de bal rechtstreeks In handen va Van Putten en overigens voldeed dei reserve-doelman zo prima, dat een sti dent, die van ganser harte een overwii ning der L.S.K. begeerde, deze doelman later op eigen houtje de toegang tot het cafébedrijf op Gravensteen ontzegde. En T. de Wolf, die een luttel aantal n ten voor het einde het L.S.K.-team de overwinning voorgoed ontnam, kwaï niet beter af. Uit een voorzet van rechts passeerde hij l'Amie kansloos (2—0). Het slotoffensief van het L.S.K.-team was boven alle lof verheven en het resul teerde dan ook in een doelpunt van rechtsbuiten Van Toorn van Xerxes (2—1). Verder lieten Wallaart c.s.. die de overwinning qua techniek en tactiek ten volle verdienden, het niet komen. De wedstrijd werd o.m. bijgewoond door burgemeester en mevr. Van Kin schot, kol. Brouwer, chef van de medi sche dienst van de L.S.K. en overste Schaap, wnd chef staf van de luchtvaart staf. Spectaculaire mars VEEL BELANGSTELLING VOOR ONZE STRIJDKRACHTEN Het eerste spectaculaire onderdeel van het programma voor de lustrumfeesten werd verzorgd door mannen van de Ned. Strijdkrachten. Een plm. 100 man. sa mengesteld uit detachementen van '..Pro Patria", het Korps mariniers, de Kon. n de luchtstrijdkrachten, liepen parade en 2 muziekorpsen, die van de i van de LSK zorgden voor pittige marsmuziek. Om 12 uur werd de parade afgenomen door de garnizoenscommandant van Lei den. 14.-kol. J. A. J. van Horsen. Stram de houding het hoofd linksgewend marcheerden zjj voorbij „Minerva", ar zich o.a. ook hadden opgesteld de Commissaris der Koningin en de bur gemeester, de commandant van de Soc. medische dienst van de marine, kapt. It. ter zee J. A. de Back, vertegenwoordi gers van „Pro Patria" en van alle sub- verenigingen en commissies van het LSC. Alle militairen waren bewapend, de LSK was in zomertenue. De muziekkorp sen en de deelnemende militairen kregen een hartelijk applaus en ondervonden natuurlijk veel bekijks tijdens hun mars door de stad. Royen en Gronovius legden voor de ver zameling van het Herbarium de grond slag. Alle plantengroepen uit de 5 wereld delen zijn er vertegenwoordigd. De col lectie omvat thans 1,25 millioen planten, waarvan 140.000 eigendom zijn vai Kon. Ned. Botanische Vereniging. De bo tanische bibliotheek omvat bijna 1000 tijdschriften, waarvan 500 lopende, 4000 boeken en 25.000 overdrukken. Toenemende belang stelling De laatste decennia is de belangstelling voor de geologie sterk toegenomen. Wa ren er omstreeks 1920 in Leiden 3 studen ten Ingeschreven, in 1948 bedroeg hun aantal meer dan 80. In de schaduw het Van der Werffpark ligt het rijksmu seum voor geologie en mineralogie. H< nieuwe gedeelte van het instituut is ge heel bedoeld als inrichting voor onder wijs en onderzoek. Vermelding verdient de stroomgoot, die ook als windtunnel ge bruikt kan worden. De ingenieurs van de Zuiderzeewerken die belast waren met het ontwerp van de dijk voor de Noord- Oost-Polder hebben deze goot gebruikt voor hun aanvankelijke proeven om tot een juiste bepaling van de dijkhoogte te komen. Ook werden hierin proeven ver richt voor de Rijkswaterstaat. Vele hoogtepunten De opzet van Kamerlingh Onnes om het naar hem genoemde laboratorium te maken tot een studieplaats der lage en extreem lage temperaturen blijkt juist geweest te zijn. In 1908 maakte Kamer lingh Onnes het helium vloeibaar en zijn laboratorium heeft ongeveer 15 jaar hier van het monopolie bezeten. Tal van ont dekkingen zijn in de loop der jaren hier gedaan. Tot de hoogtepunten van d> sultaten der onderzoekingen behoren voorts het bereiken van de laagstbeken- de temperaturen en de ontdekking een nieuwe phase van de helium-vloei- stof, het helium II. Het is de onvergankelijke roem van c J. C. Reuvens, die in 1818 het hoogleraar schap aanvaardde van de nieuwe leer stoel in de archaeologie, dat hij vermoeide ijver heeft gewerkt at ganisatie van een museum van oudheden. De afgezanten van Koning Willem I be- Koninklijke bijdragen „Internationaal" Jiu Jitsu en taptoe Het Internationaal Cafébedrijf Het J?'av®nsteenwerd om 8 uur geopend f-Tb. coUe^- D' bnrleme^ La em1n trtvd' "Jn ""fraaie. Daar- r hi!" J" .tad<,P hun gevolg x bet huisie w- t„„,- 6 s de oorspronkelijke verzameling in waar de deden toenemen. Het gelukte hem bij na de Venus van Milo, die zich thans in het Louvre bevindt, naar Leiden te krij gen. Onder Reuvens' opvolgers ontwik kelde het museum zich tot een instelling Ie eerste rang. Ook in het museum Volkenkunde kunnen de ogen van de bezoekers zich vergasten aan keur- collecties uit vreemde landen. De verza meling is uniek. De collectie boeken in de Universiteits bibliotheek is reusachtig. Wilde men de moeite nemen de boeken naast elkaar te zetten, dan zou men een lengte van 25 km bereiken. Onnoemelijk rijk is de historie van deze nationale en interna tionale bron van wetenschap. Het aantal boeken bedraagt anderhalf millioen Er zijn bijna 14.000 handschriften, waarvan ruim 9000 Oosterse. Verder: 40.000 aard rijkskundige kaarten en 20.000 platen en prenten. (B. A. van Mourik: „Universitas Lei- dentis", Ned. Uitg. Mij N.V. Batteljee en Terpstra N.V.) .._tl zelI SpraJC üe verzamelde autoriteiten toe over zijn onderdeurtje en nodtgde allen daarna binnen voor een „fikse". Aan de bar werd door de Avro een geluidsindruk opgenomen. In de loop van de avond werden, op een podium tegen- de Pieterskerk Jiu- Jilsu-demonstraties gegeven. De Jiu- Jitsu-club -Leiden" en de Studenten- Jiu-Jitsu-club ..Arena Studiosorum". hoofdzakelijk leerlingen van de heer H Holvast, kwamen tegen elkaar uit. Het hoogtepunt was de oranjeband-demon stratie, die onbeslist eindigde. Daarna werden de beide captains legen elkaar uitgeroepen. „Arena" bevocht uiteinde lijk de overwinning. De ontmoeting tus sen twee gele- en vijf oranje-band-hou ders van beide clubs eindigde in overwinning van de club „Leiden". De taptoe, die om goed half tien op 'het Stadhuisplein begon, is in de beate orde verlopen. Er waren ongeveer 500 toeschouwers. Het geval was om kwart over tien afgelopen. GROTE EN KLEINE VLIEGTUIGEN DEMONSTREERDEN Heeft Leidens jeugd niet méér belangstelling voor de luchtvaart De vogeltjes in de Leidse Hout zullen gistermiddag wel gedacht hebben: „Wat zijn dat nu voor een rare dingen?", toen zij de lijnbestuurde model-vliegtuigen •an de Leidse Luchtvaartclub boven het oetbalveld zagen snorren. Negen van die kleine, zelf-gebouwde sputtertjes vlogen met een 60-kilometervaartje In het rond, of maakten capriolen, die een echt jachtvliegtuig óók zou maken. We hebben de handigheid van de jon gens werkelijk bewonderd. Bijna lood recht stuurden zij met de lijn hun .kistjes" de lucht in in scheervlucht ging het langs de grond; de zéér ge oefende vliegers-van-de-grond waagden zich zelfs aan de meest ingewikkelde loopings. Het jeugdige publiek, dat helaas niet :er talrijk was, heeft met spanning al die verrichtingen gadegeslagen. Het is een grappig idee, te weten, dat zo'n klein vliegtuigje in de lucht gehouden wordt door een motortje, dat niet groter is dan een sigarettendoosje-van-tien. Het werd helemaal spannend, toen de vliegtuigen ballonnetjes gingen rammen. Het kost evenwel heel wat handigheid. dit te presteren en lang niet iedereen slaagde er in de ballon bij de eerste vlucht, die plm. 5 minuten duurt, te doen klappen. Bij deze „aanvallen" sneuvel den helaas twee toestellen: een gebroken vleugel en een afgeknapte staart waren de gevolgen van een onzachte aanraking iet de grond. De burgemeester was ook even komen (Advertentie) BADJASSEN BADC0STUUMS BADBR0EKEN BREESTRAAT 152, LEIOEN, TEL. 20905 kijken, in gezelschap van de commissaris van politie. Zelfs waren er vertegenw- digers van de Luchtstrijdkrachten, met échte vliegtuigen! Zes Harvards van de voortgezette vlle- geropleiding uit Gilze-Rüen vlogen het veld en doorkruisten het luchtruim boven Leiden. Voor dit keurige formatie- vliegen bestond allerwegen de belangstel ling, die onze piloten dubbel en dwars verdienen. Oorspronkelijk zouden ook vliegtuigen van de Marine Luchtvaart-Dienst en de Nat. Luchtvaartschool vluchten maken, maar deze konden niet doorgaan. P.T.T. won voetbal wedstrijden De voetbalwedstrijden tussen elftallen van de politie, brandweer, gemeentebe drijven, PTT, NZHVTVI en Universiteit hadden, evenals de overige wedstrijden, een zeer prettig verloop. Het P.T.T.-team trof het uitstekend, wat rusttijden enz. betrof en bereikte dan ook de finale tegen „Arena Studiosorum". In deze finale trof het P.T.T.-team een vrijwel leeg-gespeeld Arena-Studioso- rum-elftal. Het was dan ook niet te wonderen, dat P.T.T. het strijdverloop dicteerde. Met rust leidden de Post mensen met 21 en hoewel A.S. daarna alles op alles zette om de achterstand in te lopen, vergrootte P.T.T. haar voor sprong tot 51. Deze wedstrijden werden o.m. bijgewoond door burgemeester Van Kinschot en de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer. De ged. uitslagen zijn: Poule 1: P.T.T.—Lichtfabrieken 3—2; Lichtfabr.Overige Gem. diensten 11; P.T.TOverige Gem. diensten 10. Poule 2: Ned. SpoorwegenEnde geest 41; EndegeestSoc. Med. Dienst 01; Ned. SpoorwegenSoc. Med. Dienst 02. Poule 3: Gem. WerkenBelastingen 05; BelastingenArena 01; Arena— Gem. Werken 30. Poule 4: Schakel (Garnizoen Leiden) —Raad van Arbeid 2—0; R.V.A.—Politie 0—1; Politie—Schakel 3—0. Demi-finales Poule 1 en 2: P.T.T.Soc. Med. Dienst 20. Demi-finale Poule 3 en 4: Poli tieArena 12. Finale: P.T.T.—Arena 5—1. Dartelingen in Minerva Het was wel een zeer jeugdig gezel schap, dat gistermiddag de sociëteit „Minerva" bevolkte. Maar de jongen meisjes konden het best vinden met de studenten, terwijl ook omgekeerd bleek, dat de studenten van hun kant het ook wel eens leuk vonden zulk jong goed in de zalen en .op de gangen te zien darte len. De muziek, die de ongeveer 600 kindi ren zou komen afhalen om hen voor t gaan naar het sportterrein aan de Zoe- terwoudse Singel, liet op zich wachten. De stemming leed echter niet onder deze tegenvaller en het waren nu niet bepaald gedweeë en rustige kinderen, die door Minerva krioelden. Er vloog zo nu en dan een bus Vim door de zaal, zodat menig zwart pak die naam niet meer ten volle waard was. In gangen en zalen „kleefden" ballonnetjes tegen het fond, geen nood: studenten, gewapend met een lange lat, toonden ondanks het ontbreken van een vis-acte vissers in de dop te zijn. Ieder „gevangen" ballonnetje gaf, weer op de grond gekomen, aanlei ding tot complete (vriendschappelijke) vechtpartijen, die vaak een knal tot slot hadden. Hulpeloos fladderde dan wat eens een ballon was naar de grond. De N.L.C.-mutsen vormden met hun frisse vaderlandse kleuren wel het symbool van de goede geest, waarin de kennis making had plaats gevonden: ze sierden niet alleen het hoofd van de kleine schooljongen, maar ook dat van de stu- Glunderende kinder- snuiten Na veel geroep en gekwetter stond gis termiddag dan eindelijk het hele „Minerva'-gezelschap op de Breestraat, waarna de stoet kronkelde naar het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel. Het was warm om te sporten, maar dit verhinderde niet, dat de jeugd danig haar best deed met zaklopen, (hard)lopen met hindernissen enz. Tegen de tijd, dat de wedstrijden waren afgelopen, gebeurde er iets wonderlijks: een olifant verrees boven de hoofden, klapte even later uit elkaar en liet tien tallen kleine ballonnetjes uit rug en buik te voorschijn komen. Dierenvrienden zul len geen traan hebben gelaten over dit zo spoedige overlijden: het was slechts een ballon-olifant! Voor de versnaperingen bestond na tuurlijk enorme belangstelling. De uitde lende studenten hadden geen gemakke lijke taak. ieder het zijne te geven: limo nade en een leuk verzorgd pakketje snoep. Ondertussen werden ook de prij zen uitgedeeld, voor iedere groep twee. De gezichten glunderden! Leidens trAlma Mater", waarvan thans het 3~5-jarig bestaan met de Lustrumfeesten wordt herdacht. Foto N. van der Horst v. Uitstekende stemming bij lustrum-schaak Het is niet te veel gezegd, als we de schaakwedstrijd in „Amicitia" één der hoogtepunten van de eerste lustrum- burgerijdag noemen. De stemming, iie onder de schakers uit Leiden heerste, was in één woord af. Begonnen werd met een normale gongwedstrijd. Daarna volgden „verwisseling van paarden en lopers", „twee paarden in de zak", weer een normale gongwedstrijd, „wie wint, verliest en slaan is verplicht", draken- schaak. „de paarden zijn ook dame" en tenslotte weer een normale g.ongwed- strijd. We behoeven niet te zeggen, dat er tenslotte „een Babylonische spraak verwarring" onder de schakers heerste en dat de geluksfactor een hartig woordje meesprak. Ziehier tenslotte de finalisten van de strijd, die hedenavond, in verband met de voetbalwedstrijd ZwedenNeder land om 9 uur in „Amicitia" begint: H. Elemans, P. Vlugt. D. van Gelder, Lamno, F. Teleng, A. Barkema, P. Preenen, Har- land, P. Rijnsburger, Jac. Galjaard. Don kers. C. Goudberg. G. Dille, M. Segaar, J. Brouwer, H. Weekers, J. Koet, H. Kuilenburg en P. Seller. Morgen laatste dag van de burgerijfeesten Turndemonstiaties bij kunstlicht Dp derde en laatste burgerijdag van de lustrumfeesten van het L.S.C. staat niet zo in het teken van de sport als de beide voorgaande dagen. Op de veemarkt zal het morgen om 11 uur een drukte van belang zijn. Daar vinden prijskeunngen plaats, met medewerking van het Pan Provinciaal Congres. Hopelijk blijven de dieren onder al dit feestelijk gedoe kalm. Dan komt er een grote adempauze. Eerst om half 8 vindt de volgende ge beurtenis plaats. In de Schouwburg Wordt op dat tijdstip het een-actertour- nooi voortgezet en beëindigd. Muziekliefhebbers trekken om 8 uur naar de Stadsgehoorzaal, waar .-Sempre Crescendo" en het mannenkoor „Kunst na Arbeid" prima muziek ten gehore zul len brengen. De turndemonstraties, het laatste num mer van het programma, zijn zeker de moeite waard. Zo goed als alle Leidse turnverenigingen komen om half tien op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel in actie, waar draaibare schijnwerpers de verrichtingen zichtbaar zullen maken. Een waardig slotnummer. Gisteren was het in jongens en meisjes ziet men werden de ballonnen plaats de dag der jeugd. Een groep glunderende hier de sociëteit Minerva verlaten. Met graagte en de NLC-mutsen in ontvangst genomen. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3