Jlicume gdtiscife GTouranl GENERAAL K0TIK0F ONTHEVEN COMMANDO IN BERLIJN VAN LEIDEN VIERT LUSTRUMFEEST „Demilitarisatie" der Russische bestuurscommissie Homogeen R.K. kabinet in België met Duvieusart als premier Prinses Margriet onthulde monument van „Manneke Droog" Wist (J Pieter de B. na acht maanden op vrije voeten Australië wil ook zeggenschap inzake Nieuw-Guinea DONDERDAG 8 JUNI 1959 BUREAUX: flogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: R W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste Jaargang No 8139 ^SUfltwslic* W Bffn bert in Ugtjeospcct" ZIE MO. I E»f t MOSKOU BEVEELT: Leidende figuren in dienst van het communistisch regiem der Sowjet- Unie en in het algemeen zij, die de belangrijke posten bekleden, zitten daar toch nooit veilig. Sinds de laatste jaren neemt het aantal mutaties achter het „IJzeren Gordijn" in opvallende mate toe. Thans is het gene raal-majoor Alexander Kotikof, die van zijn commando in Berlijn plotse ling is ontheven en door Sergei Alexejewich Dengin vervangen wordt. Zoals men weet. heeft die Kotikof Sowjet-Unie vele jaren in Berlijn tegenwoordigd en deze man gaat op be vel van Moskou naar zijn land terug. Een aangename herinnering zal hij zeker bij de Westelijke Geallieerden niet achterlaten. Zoals een Gromyko het recht van veto hanteerde in de Veiligheidsraad, had Kotikof er een handje van, op stelsel- Marshall-gelden voor plan-Schuman Het ijzer smeden als het heet is De Franse minister van Buit. Zaken. Robert Schuman. heeft voorgesteld, de besprekingen tussen de zes mogendhe den over de West-Europese steenkolen- en staalpool op 20 Juni te Parijs te ope nen. Hij voegde er aan toe, dat thans gestreefd wordt naar een grote Euro pese markt, zonder douanetarieven of J andere belemmeringen. In het Franse j blad „Le Monde" dringt Taul Spaak. 1 voorzitter van de Europese Assemblee, erop aan, „het ijzer te smeden als het heet is" en zich niet in te laten met de duizend en één bezwaren tegen het plan, Averell Harriman. de reizende ambassa deur van het Marshall-plan» wil gaarne gelden ter beschikking stellen als het plan-Sohuman. daardoor bevorderd wordt. Intussen neemt Engeland nog steeds een afwachtende houding aan en i wenst meer gegevens inzake de in te I stellen „internationale gezagsautoriteit". alvorens de eigen voorstellen te formu- Superior! in Noordzee gesiort Acht mannen sprongen uit het toestel Voor de Engelse kust is gisteravond eeD Amerikaans superfort met 11 inzittenden in zee gestort. Twee overlevenden en een dood lid van de bemanning zijn door de i Engelse trawler „Warren" opgepikt. Vol- j gems de geredde gezagvoerder van het I toestel, kapitein Henry Walsh, drijven 8 ieden van de bemanning, die uit hét vlieg tuig sprongen, waarschijnlijk met Mae West-reddüngsgordels, voorzien van lamp jes. in zee rond. Enkele schepen in de om trek van de plek van de ramp nemen aan de reddingspogingen deel. Mevr. Eleanor Roosevelt heeft gisteren tezamen met Kroonprins Olaf van Noor wegen. in Oslo een standbeeld ter na gedachtenis van haar overleden echt genoot, president Roosevelt, onthuld. matige wijze de lasso van zijn veto te slingeren, waardoor hij de vroegere Ge allieerde Kommandatura ten gronde heeft gericht. Officieel heet het. dat hij ont heven is van zijn verplichtingen als ver tegenwoordiger van de Russische con trole-commissie in Berlijn „in verband een nieuwe taak in de Sowjet-Unie". Tegelijkertijd zijn ook de vertegenwoor digers der Russische controle-commissie drie Oost-Duitse provincies teruggeroe pen en wel van de provincies Thüringen, Brandenburg en Saksen. Deze beperking der werkzaamheden en inkrimping van de staf der Russische controle-commissie, zal van 1 September a.s. af met circa 25 procent worden toegepast. Het valt op, dat de nieuwe comman dant van Berlijn, maar ook de drie nieuw benoemde provinciale gezaghebbers bur gers zijn. Westelijke waarnemers achten dit zelfs zo „veelbetekenend", dat zij v mening zijn. dat zulks de eerste stap naar een algehele „demilitarisatie" v de Russische bestuurscommissie. Wij zouden zeggen, is Moskou dan toch m plan in Duitsland een „gematigder koers" te gaan volgen? Het valt niet te ontkennen, dat elke zet van de Oost- Duitse regeerders door een tegenzet van Bonn gevolgd wordt, waarbij wij denken aan de vorming van een politieleger. In aansluiting aan dit bericht betref fende een belangrijke mutatie, laten wij hier nog volgen, dat de Poolse ambassa deur te Moskou Naszkowski, tot hoofd van de afdeling „politieke opvoeding" van het Poolse leger werd benoemd. Acheson sceptisch tegenover het plan van Lie Amerika bepleit „vrede door kracht" Dean Acheson heeft gisteren verklaard, dat de Ver. Staten gekant zijn tegen her bewapening van West-Duitsland als mid del om de defensie van het Westen te versterken. Men moet dit opvatten als een commentaar op de verklaring* van generaal Bradley, die vóór de bewape ning van Duitsland is, uit „strikt mili tair" oogpunt. Voorts gaf Acheson te ken- dat de Ver. Staten hun politieke in Polen zullen inkrimpen. Het mooie plan van Trygve Lie komt er be kaaid af. De Amerikaanse minister ver werpt het niet. maar hij neemt een nega tief standpunt in ten opzichte der 10 pun ten, waarvan wij gisteren melding maak ten Acheson is van oordeel, dat de vrije landen zich niet langer de weelde kunnen veroorloven, op een verandering in de Russische politiek te blijven wachten. Het is noodzakelijk, dat de macht der Westelijke mogendheden wordt vergroot. Zij moeten vasthouden aan „vrede door kracht". Volgens hem kunnen de moei lijkheden tussen Oost en West niet wor den opgelost door nieuwe besprekingen in de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering. JONGENS VAN WATERMAN MORGEN THUIS. Het troepenschip Waterman wordt morgenochtend omstreeks 6 uur in Hoek Holland verwacht. De ontscheping begint om 9 uur in Rotterdam. SLACHTOFFERS VAN HET ZOMERWEER Een achtjarige jongen is gisteren bij het baden in de Houthaven te Amster dam verdronken. Een dertienjarige jongen kreeg giste ren bij het zwemmen in het Schinkel kanaal te Amsterdam een hartverlam ming. Ook hij is verdronken. Op Marken is het hooien In volle gang. Ook de v sslSlilSf staat haar mannetje... ALLE LIBERALEN WEGGEWERKT UIT DE NIEUWE REGERING Jean Duvieusart heeft thans zijn nieuwe Belgische Kabinet bekend gemaakt, het welk uitsluitend uit Rooms-Katholieke leden is samen gesteld. Het aantal R.K. ministers heeft hun portefeuille behouden, terwijl de Liberalen, welke vervangen zijn door Katholieke CVP-ers, niet meer in hét Kabinet aanwezig zijn. De Liberale ministers, die niet terugkeren zijn: Albert Devéze, Henri Libaert, Albert Lilar, Adol- phe van Glabeke, Jean Rey, Leo Mundeleer en Auguste Buisseret. In de nieuwe regering heeft Duvieusart, die thans premier is, maar eerst Economische Zaken beheerde, van plaats gewisseld met Gaston 1 Eyskens. De minister zonder portefeuille, Octave Dierickx (Lib.) is eveneens van het toneel verdwenen, terwijl wij nog opmerken, dat de Katholieke CVP-man, Henri Carton de Wiart, min. van Justitie is geworden. De samenstelling der nieuwe regering ls als volgt: •Duvieusart, premier; Paul van Zee land, (Buit. Zaken); Albert de Vleesch- auwer (Binn. Zaken); Albert van Houtte 1 (Financiën); Gaston Eyskens (Econ Zaken): Carton de Wiart (Justitie); Pierre Wigny (Koloniën); Paul Segers (Verkeerswezen): Henri Moreau de Me len (Defensie): Maurice Orban (Land bouw); Oscar Behogne (Arbeid); Pierre Harmei (Onderwijs); Albert Coppe (Openb. Werken); Alfred de Taeye (Volksgezondheid); en Andre de Quae (Wederopbouw). Volgens de regels der grondwet Zoals men weet had de aftredende minister van Economische Zaken, Jean Duvieusart. de opdracht aanvaard een nieuw kabinet te vormen. Dit zou een homogeen Katholiek C.V.P. kabinet zijn. Als eerste punt komt qu de beëindiging van de ballingschap van Koning Leo- 1 pold aan de orde. Mr Duvieusart, een Waals vertegenwoordiger van de C.V.P staat bekend als een doortastend man, maar de Vlamingen staan uiteraard met reserve tegenover hem. Hij heeft te ken nen gegeven, dat de regering geen ag- gressieve houding zal aannemen ten op zichte van de linkse minderheid. Na het „vertrouwen" van Kamer er Senaat, zullen nu de verenigde Kamers bijeen worden geroepen, om een einde te maken aan de wet op het regentschap De nieuwe regering schijnt haar werkzaamheden ook in de zomer maanden voort te zetten. Met spanning wacht men af. hoe de zaken zich nu ver der zullen ontwikkelen, omdat namens de socialisten, de heer Max Buset heeft verklaard, dat de houding der Socialis ten ongewijzigd blijft, hetgeen betekent, dat zij zich blijven verzetten tegen de terugkeer van de Koning naar België. Duvieusart heeft er de nadruk op ge legd. dat de C.V.P. thans in de Kamer een meerderheid van vier zetels en in de Senaat waarschijnlijk een meerder heid van zeven zetels zal hebben en op deze verhouding was het gegrond, een homogeen Katholieke regering te vor men. „Wat wij doen. is volgens de re gels van de grondwet" zeide hij. Curiositeitshalve vermelden wij nog. dat volgens A.P. gistermorgen 15 Katho lieke C.V-P. parlementsleden in wachtkamer van het bureau van pre mier Eyskens zaten te wachten, in illusie verkerende in aanmerking komen voor een belangrijke post in nieuwe kabinet. Een grappenmaker had de heren dat koopje geleverd. Zij waren des nachts opgebeld met de boodschap, of zij 's ochtends maar even op het pri- vé-kantoor van de heer Eyskens wilden komen. Al spoedig bleek, dat niemand op het bureau van Eyskens hier iets vanaf wist. Teleurgesteld dropen de 15 candidaten af Naar minister Duvieuéart op een pers conferentie heeft medegedeeld, zal het nieuwe parlement op 20 Juni voor de eerst6 maal bijeenkomen. Ontslagen arbeider sloeg patroon neer Haalde na ruzie breekijzer te voorschijn. Gisteren heeft de arbeider Van B. met een breekijzer de aannemer Hen driks te Gemert. die hem even tevoren had ontslagen, met een breekijzer i geslagen. Hevig bloedend viel de patroon bewusteloos ter aarde. Van B. werd ontslagen omdat hij zijn arbeidsverpliohtingen niet nakwam een heftige woordenwisseling liep Van B. weg om even later met het breek ijzer, dat hij uit een opslagplaats had gehaald, terug te komen. Hendriks liep een hersenschudding op. Van B. vluchtte, maar werd later op de dag aangehouden. Finse vluchtelingen in Den Helder Met motorjacht (10 ton) naar Australië. Zes mannen, drie vrouwen en drie kin deren politieke vluchtelingen uit Fin land kwamen gisteravond met het luxe motorjacht Fia (10 ton), afkomstig uit Raahe (Karélië) in de haven Nieuwediep aan. Zij verklaarden op weg te zijn naar Australië. De Fia moest nacht worden gerepareerd, maar schipper hoopte vanmorgen weer z< kiezen. Het scheepje moet op de lange tocht uitstekend berekend zijn. Gekleed In een luchtig zomerjurkje verrichtte Prinses Margriet gisteren haar eerste officiële daad. In Spaarndam onthulde ze een monument voor het legen darische jongetje Pieter, dat een hele nacht zijn duin in een gaatje van de dijk van Spaarndam zou hebben gehouden en zo het land voor een ramp behoedde. EERSTE OFFICIËLE DAAD VAN ZEVENJARIG KONINGSKIND De zevenjarige prinses Margriet verrichtte gisteren haar eerste officiële daad, toen zij met vier andere kinderen in Spaarndam het manneke droog" onthulde: een monument van de legendarische Pieter, de dappere jongen, die een nacht lang zijn duim in een gaatje van de dijk bij Spaarn dam hield en zo de stad Haarlem voor overstroming bewaarde. In de Nederlandse geschiedenisboeken boord van de Piet Hein- Bij de Klop» leest men niets over Pieter. Amerikanen geloven vast in zijn be staan. sinds Mary Mapes Dodge om streeks 1870 haar beroemde boek „Hans Brinker or the Silver Skates" schreef, dat in honderd oplagen en in zes talen is verschenen. De Alg. Ned. vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft het niet over haar hart kunnen verkrijgen om de buitenlanders deze illusie geheel en al te ontnemen- Zij is er in geslaagd een aardig compromis tussen verzinsel en waarheid te vinden, door Pieter tot symbool te maken van de eeuwige strijd der Nederlanders tegen het water. Het dat gisteren onder auspiciën de A.N.V.V. is onthuld, is aan die strijd tegen het water gewijd. Tot het laatste ogenblik wist Spaarndam niet zeker, of H-M. ningin ook zou komen. Toen het ko ninklijk jacht Piet Hein aan de Spaarn- damse sluis aankwam en men op het dek niet alleen prinses Margriet, doch ook haar Moeder en haar zusje Marijke ontwaarde, barstte het juichen uit. In een tent werden toespraken gehou den door mr dr L. N. Deckers, voorzit ter van de A.N-V.V. en door burgemees ter Cremers van Haarlem. Mr Deckers bood prinses Margriet een gedenkbord aan ter herinnering aan haar eerste of ficiële optreden. Ond-er de klanken van het Wilhelmus trokken het prinsesje en de vier afge vaardigden van de Spaarndamse jeugd het doek van het beeldi af. De sohool- jeugd zong vaderlandse liederen. H.M. de Koningin onderhield zich enige tijd met de autoriteiten en begaf zich ver volgens weer met Haar kinderen aan Remblokken liepen vast: drie treinbrandjes Reizigers kregen rookwolken in coupé. Tot driemaal toe heeft het vastlopen van een remblok gisteren een begin van brand veroorzaakt in electrische treinen. Het vuur werd in alle gevallen tijdig geblust. Bij het station De Klomp ontdekte de bestuurder van de trein, die om 18.08 uit Utrecht naar Arnhem was vertrokken, dat ér iéts aan een wagenstel moest ha peren. Hij liet de trein stoppen en personeel ontdekte brand onder de bagage-afdeling van het achterste trein stel. De trein had een kwartier vertra ging. De reizigers in de sneltrein Arnhem- Rotterdam, die om 19.52 uit Arnhem vertrok, zagen bij Ede rookwolken hun coupé binnendringen. Men trok aai noodrem. Het onderstel van de wagen bleek te branden. Hetzelfde euvel had men even tevor meegemaakt tussen Nijmegen en Arn hem. 82.000 kaarten voor oorlogs graven verkocht Scholleren brachten f 10.000 bijeen. Leerlingen van middelbare scholen sdholen voor het nijverheidsonderwijs hebben in Mei 82,000 fotokaarten kocht ten bate van de Oorlogsgraven stichting. Naar wilde schatting zal de op brengst f 10.000 bedragen. Slechts een klein aantal scholen heeft meegedaan, maar die waren dan ook zeer actief. 400 Landverhuizers naar de Kaap Helft der passagiers op de „Johan" zijn Duitsers. De Johan van Oldenbarnevelt is gis teren met 400 emigranten naar Zuid- Afrika vertrokken. De helft der passa giers bestaat uit Duitsers, die hoofd zakelijk in de Walvisbaai van boord zul len gaan. De Nederlanders reizen door tot Kaapstad. Er zijn ook 55 mariniers aan boord, die via de Kaap naar Indo nesië gaan. Oostenrijkse gezant gaat heen Richard Seemann opvolger? De Oostenrijkse gezant in Den Haag. de heer R. Friedinger Pranter, die zijn functie van Oct. 1948 af heeft vervuld, zal Nederland gaan verlaten. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd dooi de heer Richard Seegmann, thans gezant in Praag. Voor benoeming tot Oostenrijks gezant in Brussel zou bestemd zijn graaf Orsine Rosenberg, die vroeger gezant was ir land. Dank zij het nieuwe besluit buiten gewoon lager onderwijs krijgt Effabha voor 1950 een subsidie groot f 24.308 79. ZJh.st heeft de raad deze subsidieverle ning goedgekeurd. DAT op 1 Juli t.g.v. de tentoonstelling „Met Prifis Bernhard op reis" in Utrecht een reünie van oud-militairen wordt gehouden. DAT de zaak tegen de in Amsterdam ter dood veroordeelde 53-jarige chauffeur N. J. Ros, die voor acht millioen aan Joods bezit in handen der Duitsers zou hebben gespeeld, door de Rw.C. werd aangehouden. DAT de ex-rijkskanselier van Duits land, dr H. Brüning, op doortocht van Amerika naar Münster enkele dagen in ons land vertoefde. DAT minister Rutten gisteren in Drente o.a. enkele scholen bezocht„ DAT de clichéfabriek C. J. van Kooten en A. H. Simons aan de Veeluststraat te Rotterdam gisteren gedeeltelijk uit brandde. DAT twee Hengelose constructeurs een olieluchtveer voor auto'» hebben ont- i worpen. DAT vijf zware vrachtauto's vol schil derijen, tot een waarde van 14 millioen, op doorreis van Duitsland naar Amster dam in de Venlose brandweerkazerne verbleven. DAT het echtpaar T. Huisman-v. d. Meer te Scbarsterbrug (Fr.) deze week 60 jaar was getrouwd. DAT de kolenproductie in Mei 1.001.000 ton bedroeg (v.m- 961 000 ton) en de koleninvoer 324.000 ton (366.200 ton). DAT voor het eerst sinds 50 jaar in Amsterdam een tentoonstelling is ge opend van goud en zilver uit de 16e, 17e en 18e eeuw. DAT de R.v.B. de tijd, waarin de ex-burgemeester van Eindhoven en redacteur van „De Opstand", dr H. A. Pulles te Lieshout, niet mag schrijven, bekortte van 20 tot 5 jaar, eindigende Mei 1950. DAT Gedep. Staten van N.-Brabant een grenswijziging in de gemeenten Rucphen, Hoeven, Oudenbosch, Etten-Leur, Oud- Gastel en Roosendaal hebben voorge steld. Voorzitter Bond Mobilisatieslachtofiers stond eindelijk terecht Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en voorts aftrek van voorarrest zo luidde gisteren vóór de rechtband in Leeuwarden de eis tegen Pieter de B. uit Brachten, die ver dacht wordt f 7000 te hébben verduisterd uit de kassen van de bond van mobilisatieslachtoffers 1914/1918 en van de stichting De Nederlandse Soldaat. met de vele, ook door de minister erken- 'erdiensten van de verdachte en Getuigen vertelden gisteren het ene vreemde geval na het andere. Een accountantsbureau voegde n.b. elk jaar aan het rapport de mededeling toe, dat aan de penningmeester décharge kon worden verleend. Maar het bureau heeft nog nooit kascontrole gehouden en zelfs de kas nooit gezien. „Geen knip voor de neus waard, dat bureau", merkte de pre sident op. De voormalige boekhouder G. Veenstra vertelde, dat De B. er twee kassen op na hield. De kleine kas werd door Veenstra beheerd, de grote door De B. zelf. Die grote kas werd nooit opgemaakt. Prlvé- opnamen werden niet geboekt (en De B. nam heel wat op, hij kocht een auto voor ƒ8000, een kampeerwagen voor ƒ3500 en dat mócht van het bestuur!) en als er aan het eind van het jaar een tekort werd „ontdekt", werd een bedrag aange nomen als te zijn opgenomen door De B. Twee bestuursleden, R. v. d. Sloep, secretaris-penningmeester, en S. Mertens waarnemend voorzitter, hadden niets in te brengen. Van der Sloep tekende zelfs notulen van jaren, toen hij nog geen bestuurslid was. Er waren drie getuigen a décharge. Een kantoorbediende van De B„ D. Boonstra, zei, dat zijn baas geregeld verslag gaf van ontvangen gelden. De leden D. Reitsma en J. Tilma verklaar den, dat De B. geen extraatje wou aan nemen, toen zij hun premie (15 procent van in 1947 en 1948 ontvangen pensioen en gratificaties maar liefst) kwamen offeren. Te goeder trouw? De Officier van Justitie zei, dat De B. zijn lange preventieve hechtenis aan zich zelf te wijten heeft. De officier ging voorts in op de uitspraak van de Hoge Raad, dat iemand verduistering kan plegen ook al heeft hij meer te vorderen dan het verduisterde bedrag, Indien de goede trouw bij hem afwezig is. De Officier trachtte aan te tonen, dat die goede trouw er inderdaad niet is geweest. De grote fout van De B. was, dat hij de bond als een zaak beschouwde, hoewel hij slechts voorzitter was. In de vi verte kan niet worden vastgesteld, hoe groot de beweerde vordering op de bond is. De Officier wilde rekening houden De pruik ging ai Heetgebakerde advocaten hielden ook gisteren voor het Londens Hof van Appel hun hittige pleidooien. En intussen ljep de thermometer tot 86 graden op. De toga's plakten aan de advocatenlijven, de witte bef smolt als was en zweetdruppels veroor zaakten vervloeiingen tussen de ge wichtige woorden der getypte pro cedures. Lang werd het stijve, sta tige. Britse decorum bewaard. Tot, na in de raadskamer geweest te zijn. waar men in het geheim beraad slaagde, als „incident" toegestaan werd, dat de rode, zwoegende, zuch tende, transpirerende advocaten hun wit gepoederde pruiken mochten af zetten. Firefly landde in korenveld Een Firefly van de Marineluchtvaart dienst maakte gistermiddag t.g.v. ben zinegebrek een noodlanding in het ko renveld van de landbouwer Verhuist te Hoofddorp. De beide inzittenden bleven ongedeerd en het toestel werd vrijwel niet beschadigd. De twee verdedigers: mr P. E. Krevelen en mr J. Vis, concludeerden tot vrijspraak. Mr Vis zei, dat De B. n trek van de door hem geïncasseerde ƒ7000 nog een vordering op de bond heeft van minstens ƒ11.760, hem toege wezen bij arrest van het Hof te Leeu warden. Hij bracht naar voren, dat de beheersverhouding in Drachten door het gewoonterecht wordt bepaald en dat De B. te goeder trouw meende een recht uit te oefenen door met het geïnde geld het bedrag van de vordering te doen vermin deren. Een verzoek tot voorlopige invrij heidstelling werd ingewilligd. Vier hersenschuddingen bij aanrijding Chauffeur nam remproeven al te krachtig. Na een aanrijding tussen Helmond en Deurne, waarbij gisteravond drie perso nen een hersenschudding opliepen, liet de rijkspolitie remproeven nemen. Op een gegeven ogenblik remde de chauf feur van een der betrokken auto's («en vrachtwagen uit Berkel) zó krachtig, dat hij met zijn hoofd tegen de cabinewand sloeg: de vierde hersenschudding. De aanrijding was veroorzaakt, door dat de heer Tielemans uit Helmond (die geen rijbewijs bezat) in een personen auto een vrachtwagen uit Berkel wilde passeren, doch tegen een zware tegen ligger botste. Behalve Tielmans liepen ook zijn medepassagiers, mej. Bijsterveld uit Helmond en mej. Van Bokhoven uit Mierlo een hersenschudding op. Scheidsrechter wilde vogels sparen Tijdens een voetbalwedstrijd in Gennep alarmeerde plotseling het fluitje van de scheidsrechter de in het zweet huns aan schans zwoegende spelers, ofschoon niemand zich op dat moment van enige overtreding be wust was. De scheidsrechter riep de aanwezigen op tot een krijgsraad in zake een plotseling opgedoken bij zonder probleem: bij zijn omzwervin gen over het veld was zijn oog geval len op een nestje met leeuwerikseie ren, waarvoor hU het ergste vreesde als werd doorgespeeld. Tenslotte werd men het er over eens om de eitjes tij delijk veilig buiten het speelveld tt bewaren. Na afloop werden ze weer in het nestje gelegd. Het leeuweriken- paar is blijkbaar echter zo geschrok ken van de beweging op het veld, dat het niet meer op het nestje is terug gekeerd. De goede bedoelingen van de scheidsrechter hebben niet gebaat. 3100 Demobilisanten als werkzoekenden In totaal lieten zich er rond 45.000 inschrijven Sinds 1 Jan. 1947 t.m. 31 Maart 1950 lieten zich 44.644 gedemobiliseerden als werkzoekende bij de arbeidsbureau's in schrijven. Op laatstgenoemde datum stonden nog 3103 ingeschrevenen, van wie er 2802 geheel werkloos waren. Door bemiddeling van de arbeids bureau's werden in het eerste kwartaal 1950 3452 gedemobiliseerde militairen go- plaatst, terwijl 4430 gedemobiliseerden uit de inschrijvingsadministratie werden af gevoerd, omdat ze zelf werk vonden of bijv. tot een rijkswerkplaats voor vakont wikkeling werden toegelaten. Dit laatste was met 1180 het geval. Oppositie verlangt zelfs deelneming aan onderhandelingen De Australische minister van buiten landse zaken, Spender, heeft in het par lement verklaard, dat de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea niet alleen een zaak is, die Indonesië aangaat, doch po< tentiee] van w(jder strekking is. Naar de mening zyner regering zou het geen zaak tassen de Nederlanders en Indone siërs meer zijn, wanneer de onderhan delingen tussen die twee partijen in het geschil een loop zouden nemen, waarvan het resultaat een wijziging in de status van Nederlands Nieuw-Guinea zou brengen. De plaatsvervangende leider van de oppositie, dr Evatt, oud-minister van buitenlandse zaken, antwoordde hierop, dat een verandering in de status zou kunnen leiden tot een bedreiging van de internationale veiligheid. Het is de eensgezinde wens van het Australische volk, dat er daarin geen wijziging komt. welke niet de instemming van dat volk zou hebben. Hij adviseerde tot onmiddel lijke en openlijke stappen bij de Neder landse regering. die er toe zouden kun nen leiden dat Australië deelneemt aan de onderhandelingen. Minister Spender zeide, dat de zaak de aandacht der Australische regering heeft. Deze belangrijke verklaringen werden voorafgegaan door een debat, waarin zo wel de regeringspartijen als de oppositie critiek oefenden op Soekarno's eisen. Arthur Calwell. oud-minister van im migratie van de arbeidersregering, noem de Soekarno „een gevaarlijk, en verra- bfiek* hoofd van 6611 gammele repu- Evatt zeide, dat Nieuw-Guinea tot de Stille Zuidzee behoort en niet tot Azië, zodat Soekarno's eis niet gerechtvaar digd was. Als oud-voorzitter van de alge mene vergadering der Verenigde Naties, zeide hij, dat als laatste middel de V.N tussenbeide moeten komen om het ge schil ten gunste van Australië te beslech ten. Indien de Melanesiërs door de In donesiërs onder de voet gelopen worden, gaat het stamverband op Nieuw-Guinea verloren, zeide h(j en dan kunnen wij ook in Australisch Nieuw-Guinea de toe lating van vreemdelingen niet meer wei geren. Hij herinnerde er aan. dat de beheereohapsraad der V.N. het welzijn der bevolking steeds voorop heeft gesteld. De Liberaal W. S. Kent-Hughes zeide, dat Soekarno zijn eis grondt op een kunstmatige redenering, klaarblijkelijk met de bedoeling de geestdrift van de volgelingen der huidige R I S. aan te wakkeren. Soekarno maakt het volgen» hem aan de meeste Australiërs zeer moei lijk. om de Indonesiërs vriendschappelijk gezind te zijn en te steunen. De whip H. B. Gullett wilde, dat alle leden, ongeacht hun politieke richting, eensgezind hun ontstemming over Soe karno's eisen zouden doen blijken. Meeste werklozen tussen 25 en 40 jaar zoek ingesteld naar de leeftijdsopbouw Op 28 Februari j.l. werd een onder en de duur der werkloosheid van de toen 99.668 ingeschreven mannelijke werklozen en D U W-arbeiders. Het resultaat was als volgt; Duur werkloosheid: Korter dan 1 maand 26% 16 Maanden 63% Langer dan 6 maanden 11% Leeftijd werklozen: Beneden 25 jaar 17.659 2539 Jaar 35.054 4049 Jaar 21339 50 Jaar en ouder 25 616 WEERBERICHT Opnieuw koelez Tot morgenavond verwacht 1 De Bilt: Vrij veel bewolking, x overwegend droog weer. Zwakke tot matige Weate- ft lijke wind. Verdere daling van temperatuur, vooral in het Oosten van het land. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. VRIJDAG: Zon 4.21—20.57. Maan 1.41— 14.38 uur. 15 Juni NU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1