NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 MAANDAG 5 JUNI 19S0 Nieuwsflitsen uit de omstreken ALKEMADE Fletsketting brak en jongen viel tegen autobus Zaterdagmiddag Is nabij het Venne neer de omstreeks 14-jarlge padvinder Koos Schijf uit Zoeterwoude ernstig gereden. Op het moment, dat een auto bus hem zou passeren, brak de ketting ven sön flets. Hij viel tegen de bus er brak zijn schouderbeen, terwijl zijn on- der kaak werd verbrijzeld. In zorgwek kende toestand werd hij ln het Acad. Kekenhuis te Lelden opgenomen. Burgerlijke stand GEBOREN: Hans A., z. v. A. C. v. d. Bwast en A. Fabels; Gerardus J., z. v. G. C. van der Zwet en P. Akerboom; Martha J. M„ d. v. A. C. Kennis en W. CKjerhoek; Fredericus L. M., z. v. P. C. van Berkel en E C. Koek; Agnes W. M., <L,v. C. Bakker en M. A. van Benten; Johanna C.M., d. v. J. Kuipers en M. M. Bartels; Anthonia H. M., d. v. P. J. van Bsmeren en P. G. Koek. OVERLEDEN: L. van Ruiten, 76 j. ALPHEN AAN DEN RIJN Ernstig motorongeval. Ome plaatsgenoot, de heer G. J. v. R., als wachtmeester in dienst bij de Kon. Marechaussee, overkwam te Kerkrade «en ernstig motorongeval. Hij botste met vty grote snelheid tegen een telefoon paal en ging met zijn voertuig over d« kop. Een verbrijzelde knieschijf en ont vellingen waren het gevolg. Na het feest. Een manspersoon, die van een feestje terugkeerde, was zó weinig stuurvast, dat hij op de Emmalaan midden op de Rijksstraatweg kwam te vallen. Hij aanvankelijk buiten bewustzijn, wa< men het raadzaam achtte een dokter te waarschuwen. De verkeersmoeilijkheden werden zo goed mogelijk ondervangen, terwijl de man dwars over de weg lag. Hij bleek slechts een gat in het hoofd t« hebben. Maar een gevolg van dit offer aan Bacchus was, dat er op straat grote vechtpartij ontstond tussen het tal rijke publiek en collega's van de man. D politie moest er aan te pas komen om d mensen uit elkaar te dryven. Speeltuin-marktdag ln „Kindervreugd". Het was Zaterdagmiddag en -avond een drukte van belang in de speeltuin „Kindervreugd" en de eerste „marktdag'" is dan ook volkomen geslaagd. Er waren verschillende aardige stands met hand werken, vervaardigd door de meisjes club o.l.v. de dames Bezemer en Later- veer. De artikelen vlogen hierweg! Ook de stands met snoep en snuisterijen, de schiettent, rad van avontuur enz. trok ken veel belangstelling. „The home players" en de „Notenkrakers" zorgden met veel animo voor muziek en zang. Het resultaat? Een vermoedelijke winst van ongeveer ƒ600 voor het materiaal fonds, wat een prachtig resultaat ge noemd kan worden. Concierge van het raadhuis met pensioen Naar wy vernemen zal de heer A. Ver meulen op 1 October a.s. zijn dienst als concierge van het raadhuis met pensioeh verlaten. De heer Vermeulen begon zijn loop baan in het oude raadhuis aan de Wil' helminalaan. Toen het nieuwe raadhui» in gebruik werd genomen, verhuisde ook hij en werd, in overeenstemming met de waardigheid van zijn functie en het fraaie gelbouw, in een mooie uniform gestoken. Benoemd te Delft. Drs G. Maaskant alhier is benoemd tot leraar Duits aan het Chr. Lyceum te Delft. Burgerlyke stand. GEBOREN: Elisabeth H. M., d. v. Hen- dricus W. v. Teeffelen en Elisabeth A. Nannes; Marijtje, d. v. J. Kroon en B. J. de Bruin; Juliana M. J., d. v. B. v. d. ÏJssel en J. F. G. Sluis; Wouterina, d. v. J. de Jong en A. M. Hoogland; Johanna M. M., d. v. H. J. Schaper en M. Vester; Astrid M.. d. v. W. J. Yark en L. de Lange; Maria G., d. G. Th. Hoogenboom en A. M. Houdijk; Antje, d. v. W. M. de Leeuw en E. H. van Bruggen. ONDERTROUWD: Dirk van der Zwart, 30 j., en Geesje J. Aantjes, 21 j.; Hendri- kus J. van Es, 30 j., en Geertruida C. de Heij, 28 j.; Teunis Vis, 29 j., en Johanna S. de Jong, 29 j.; Petrus Hoogeveen, 22 j., en Cornelia G. Zirkzee, 22 j.; Klaas Jansen, 25 j., en Maartje Snel, 25 j. GETROUWO: Everhardus J. Korthals Altes, 26 j., en Adelgunde A. S. de Groot, 18 j.; Willem F. Boerefyn, 23 j., en Jacoba C. van Doom, 22 j. OVERLEDEN: Catharina M. Bas. wed. van Van den Heuvel, 71 j.; Helena W. Vogelesang, echtgenote van Lam, 53 j. BENTHUIZEN Elly verloor haar horloge Zondagavond heeft Elly Frijman haar doublé armbandhorloge met bol glas laren. Als de eerlijke vinder het bij haar tero^bezorgt, Beelaertspark 17, is zij dol gelukkig. HAZERSWOUDE De heer C. Qualm is gekozen tot diaken van de Geref. Kerk in óure van de heer T. van Zanten, die tot ouderling werd gekozen. De Pinkster collecte in de Ned. He: Gemeente heeft ƒ291,51 opgebracht. HAZERSWOUDE-RIJN DIJK Nog goed afgelopen Nabij de Bonte Paal wilde de 6-jarige Leen van Galen met zyn autoped de drifkke Rijksweg oversteken. Daarbij werd hij gegrepen door een passerende auto en tegen de grond gesmakt. Door kradhtdg te remmen wist de bestuurder erger te voorkomen. Leen v. G. brak een bovenbeen en dokter Blaauwendraad, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. Slechts enkele vissen lieten zich verschalken De hengelaarsvereniging heeft Zater dag de eerste viswedstrijd van dit sei zoen georganiseerd in de Rijn. Er werd door 26 personen aan deze wedstrijd deel genomen, maar.slechts 7 personen wisten een visje te verschalken. De gelukkigen waren: J. van Velzen le prijs, 2 C. de Wit, 3 W. de Nobel, 4 P. Kruik, 5 R. Gerlof, 6 Laruühte, 7 J. Hogenes. De resterende prijzen werden maar ver loot. H1LLEGOM Burgerlijke stand GEBOREN: Martinus W. M., z. v. C. P. Groot en A. M. M. Ruigrok; Leonards M. S. J., d. v. L. J. van der Laan en L. M. J. Nieuwmeyer; Hulbertus J., z. v. T. N. Nederstigt en J. M. Verhaar; Cornelis, z. v. C. van Dijk en C. S. de Blaeij; Maria M.. d. v. H. J. Hijlkema en M. M. Sluis; Alida C., d. v. W. Meyer en C. J. Vink. ONDERTROUWD: A. Lous en T. J. Schalk Lidewij. fcETTROUWDt C, Koopman en G. M. KATWIJK AAN DEN RIJN Diefstal en arrestatie De familie K. in de Kerkstraat miste reeds enige malen geld. Een dezer dagen wist men de 15-Jarlge Van W. op heterdaad te betrappen. Een drietal oudere personen werd in verband hl< het bed gelicht, t.w. Van R., O., Bij het onderzoek kwam hun schuld vast te staan. Zij zullen voor de officier van justitie worden geleld. Nachtelijke aanrijding. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd op de gevaarlijke wegsplitsing i voorbij het viaduct op de Zeeweg wielrijder aangereden door een motorrij der uit de richting Den Haag. De motor- ijder had een gekneusd been, terwijl het rijwiel gedeeltelijk vernield werd. Ouderling. Tot ouderling in de Geref. Kerk werd gekozen de heer D. van Zuijlen. Viaduct-hond. Bij de politie werd aangifte gedaan door de wielrijder Van V., dat hij onder het Viaduct van de Zeeweg was aange vallen door een hond. KATWIJK AAN ZEE Bevolkingsboekhouding. Mej. M. van Duy venboden slaagde oor het diploma hevolkingsbóekhouding. Indianen. Ter gelegenheid nog van het 40-jarig jubileum van de Nederlandse Padvin dersorganisatie waren Zaterdagmiddag de Zuidduinen 350 welpen bijeenge komen, die daar onder leiding van hun leidsters het Indianenspel beoefenden. Gouden hnwelijk Op Vrijdag 9 Juni zal het 50 jaar ge leden zyn, dat het echtpaar M. Messe- maker en D. Messemaker—van Duyn in het huwelijk trad. Geref. Gemeente. Hedenavond, half 8, spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente (Remisestraat) ds A. Vergunst uit Zeist. Stuurliedenexamens Bij de vanwege de centrale commissie oor de stuurlieden aan de visseryschool alhier gehouden examens ln kennis der internationale bepalingen ter voorko ming van aanvaringen op zee en de toe passing daarvan zijn geslaagd onze plaatsgenoten Bas van Duijn Gerritz. van de KW 97, Willem van der Plas Gzn. van de KW 176 (in aanbouw), P. van der Bent Lzn. van de KW 124, D. Zwaan Lzn. in de KW 85, C. Haasnoot Czn (tijd. in dienst van de Kon. Marine), Arend van Dijk Bzn. van da KW 169, L. v. Duyn Tzn de Sch. 122, D. van Beien Dzn van de KW 24, Huig Remmerszwaal van de KW 25, voorts Mar. Zwarts van de KW a van Duijn Lzn. van de Sch. 92 te Noordwijk aan Zee. de vloot nagenoeg geheel in zee is, heeft de centrale commissie voor de stuurliedenexamens aan de visserijschool seizoen haar laatste zitting ge had. Hoog en laag water. DINSDAG 6 Juni: Hoog water 7.40 en 20.12; laag water 3.16 en 15.41 uur. KOUDEKERK ajd RIJN Burgerlijke stand GEBOREN: Jozef P. J., z. v. acobus M. A de Hey en Antonia J. Bezuyen. GEHUWD: N. Hoogeveen, 23 j. en J. Keinemans, 22 j. L1SSE Burgerlijke stand GEBOREN: Paul H., z. v. M. Storm en M. Vahl; Ludovica H. M„ d. v. P. War merdam en A. J. Verbij; Wilhelmus J., H. A. van Kesteren en C. Wassenaar; Antonius J., z. v. A. Vrijburg en J. C. Beelen: Jacobi C., d. v. J. v. d. Weerd en J. C. van Kesteren; Marianne, d. van J. Larvbroek en Chr. Müffler. OVERLEDEN: Pranciscus Milatz, 85 j.; Geertrui Boogaards, echtgen. G. Splinter, 72 j.; Dirk Nieuwenhuis, echtgenoot van van Zwieten, 78 j. GEHUWD: F. A. Timmermans en A. A. Faas; H. van Roon en W. P. C. van der Hulst; J. J. Oostdam en M. M. Lange- veld; A. van der Lans en M. W. van der Lans. NOORDWIJK C.H. Jongerengroep Onder leiding van de heer F. A. van Spanje kwam de kern van deze groep bijeen. Enkele besprekingen werden ge houden over een nieuw werkschema voor het komende seizoen. Mr C. de Jong, contactpersoon met de afdeling Leiden, propageerde het weekend van de ring Leiden op 1011 Juni a.s. te Noordwij- kerhout. Dit wordt volgens spr. een goede mogelijkheid tot versteviging der onderlinge banden. Men besloot dan ook het weekend zoveel mogelijk te bezoe ken. Gedurende de zomer zal de groep niet vergaderen; in September komt men weer bijeen. Orgelconcert Morgenavond (Dinsdag) om 8 uur wordt op het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen een bespeling gegeven door de Leid se organist Piet Uiterlinden, met medewerking van de dames Willy Koops—van Rigteren (zang) en Ingen Calcarvan Eyck (viool). Uit gevoerd worden werken van J. S. Bach. Zeldzaam jubileum De heer P. L. Gerritsen uit Amstel veen heeft nu 30 jaar zijn vacantie in onze badplaats doorgebracht. De „Echo der Duinen" bracht hem een serenade. De heer J. van der Niet bood namens de Mij „Zeebad" een bloemenmand aan. In pension „Hollander" vond met ken nissen nog een gezellige bijeenkomst plaats. Excursie De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw Plantkunde, afd. Noordwijk, hield bustocht naar Gelderland. In Renkum, Arnhem en Nijmegen werden verschil lende bezienswaardigheden bezocht. NOORDW11KERHOUT Reparatie aan het waterleidingnet. Morgenmiddag na 2 uur wordt wegens reparatie het hoofdbuizennet van de waterleiding gedeeltelijk afgesloten. Zon der water komen de Herenweg. De Ruigenhoek en De Zilk. Autotocht Zoals reeds gemeld gaan de Noordwij- kerhoutse ouden van dagen op 8 Juni a.s. de gehele dag uit. De oudjes, dus ook de ter beschikking gestelde auto's, moeten om half 9 aanwezig zijn op de Koningin neweg. Zuster Biemans De wijk-kraamverpleegster van het Wit-Gele knus alhier, zr Biemans, is m i-v. 1 Juni j.l. benoemd tot assistente bij het kraamcentrum bloembollenstreek. Zij wordt opgevolgd door zr J. Duindam, Havendwarsstraat 19- Notabel De heer J. Passchier is gekozen tot notabel des Hervormd» Gemeente. RIJNSATERWOUDE De raad kwam bijeen De gemeenteraad besloot op haar laatste vergadering f 0,50 subsidie per verzorgingsdag te verlenen aan ieder erkend kraamcentrum. Rynsaterwoude zal f 50 bijdragen voor de bestrijding de wierplaag in het Braassemermeer. Met de stem van de heer Disseldorp tegen ging de raad accoord met het voorstel motortoelage te verstrekken de Keuringsdienst te Alphen. Er werd f 306,25 uitgetrokken voor de aanschaf fing van hulpmiddelen voor lichamelijke oefeningen aan de o. 1. school. Het schot op de vergoeding voor het onder wijs is bepaald op f 7500, wae raad accoord ging. Het gemeenteperso- neel krijgt 2 pet vacantietoeslag. De rekening 1948 werd vastgesteldge wone dienst ontvangsten f 82760,48 er uitgaven f 81891,87; kapitaaldienst ont vangsten f 117340,57 en uitgaven f 108449,08. De bouw van de twee woningen is niet gegund, omdat de inschrijving f 3600 te hoog wes. Met bezuinigingen er niet komen, zódat Ged. Sta ten misschien nog uitkomst kunnen brengen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer R. Disseldorp, betreffende desmalle ingang van het Molenpad, waarbij hij de sloot gedempt zou willen i, beloofde burgemeester Bakhuizen onderzoek in te stellen. Ook zal derzocht worden, wat de gemeente kan doen voor drie gezinnen nabij het Braassemermeer, die verstoken zijn van goed drinkwater. De heer Jansen zou willen, dat het venten met ijs op Zondag verboden werd. De burgemeester deelde ook nog mede, dat de dorpssloot spoedig van vuil geneinigd zal worden. RIJNSBURG Vlijt werd beloond Na jaar schriftelijke studie is de heer Jac. de Mooy geslaagd voor het diploma hogere psychologie. SASSENHEIM Voetbalwedstrijd voor ouden van dagen Zaterdagavond werd een wedstrijd ge speeld ten bate van de autotocht van de ouden van dagen. Er werd gespeeld door combinatie van Teylingen en Ter Leede tegen Alphen. De Sassenheimse combinatie won met 42. TER AAR Een onprettige gewaarwording. Zaterdagmorgen kwam de los-arbeider W. Broekesteijn tot de onaangename ontdekking, dat men zijn gehele kippen- bezit, bestaande uit 43 jonge hennen, had ontvreemd. Van het plan van B., oi de opfok der hennen 10 legkippen te houden voor zijn gezin, komt nu niets terecht. Met één broekspijp. In een broekje met één pijp zonder overhemd kwam Zaterdagmiddag Cok Rietveld van het zwemmen in de boezem in Korteraar terug. Het ontbre kende was vermoedelijk verbrand door peukje sigaret. De verzekering de schade op. Boottocht ouden van dagen Op 29 Juni a.s. wordt er een boottocht georganiseerd voor de ouden van dagen. Via de Drecht en de Oranjesluizen gaat Marken, terwijl het ook ii bedoeling ligt Volendam aan te doen. De collecte, die voor dit doel gehouden zal worden, wordt warm aanbevolen. Burgerlijke stand GEBOREN: Petrus C. J. M., z. A. Hijdra en P. J. v. d. Meer, Langer- aarseweg 36; Cornelis A. G. M., Th. Egberts en A. M. Hijdra, Langer- eg 174; Marcellinus J. M., z. v. B B. Splinter en E. C. M. Stouten, Korter- aarseweg 117. ONDERTROUWD: J. van Egmond, 2.1 en G. A. Bijlemeer, 23 j., Langeraarse- weg 51. GETROUWD: A. J. Hartveld, 28 J. en I. Vépy, 30 j, OVERLEDEN: J. G. Vis, 70 j. VALKENBURG Afscheid van kerkvoogd Imthorn Zoals we reeds eerder berichtten, heeft de heer B. Imthorn bedankt als kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente. In ver band hiermede werd hij gistermorgen na de kerkdienst toegesproken door ds Baas. Deze dankte hem namens de gemeente het vele wérk, dat hij meer dan 25 jaar in dienst van de Kerk heeft ver richt. Vooral in de tijd rondom de kerk bouw moest er verbazend veel corres pondentie worden verricht. Met grote trouw en liefde heeft de heer Imthorn deze arbeid gedaan. Nu achtte hij echter de tijd gekomen, om dit werk aan jon gere krachten over te laten. De heer K. v. d. Broek heeft zijn plaats thans ingenomen en ds Baas heette hem har telijk welkom in het college van kerk voogden. De collecte, die tijdens de Pinkster diensten in de Herv. Kerk werd gehou den, heeft ƒ150,31 opgebracht. Gevonden: rubberlaars, zak kunst mest, dop van een auto, broche, ring met sleutels, portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de rijkspolitie. VOORHOUT Bouwfonds veilt haar bloembollen Het Bouwfonds der Ned. Herv. Ge meente hield weer haar jaarlijkse vei ling van bloembollen. Besloten was 50 pet van de opbrengst te storten in het Sy nodaal Pastoraal Fonds. De nie lichting in de kerk blijft echter ook op het verlanglijstje staan. Als bestuursle den werden voor de tijd van vier j, gekozen de heren G. J. van Reenen D. v. d. Tang Gzn. De opbrengst i dit jaar was wel wat aan de lage kant in vergelijking met voorgaande jaren, n.l. ƒ289. De voorzitter ds Beker dankte voor de belangstelling. WOUBRUGGE Een „karpertje" van 18*4 pond Onze plaatsgenoot, de heer P. Murik, is een enthousiast visser. Hy wist vorig seizoen bijv. verscheidene karpers karpertjes uit het water te slaan, w bij één van bijna 17 pond. Het vis zoen was ook nu nauwelijks "geopend of men zag de 'heer Murik er weer op uit trekken naar de Heimanswetering. En niet om zonder vis thuis te komen: eer karper van 18Vt pond was de buit! Beroep Geref. Kerk De Geref. Kerk alhier heeft een be roep uitgebracht op candidaat H. C. En- dedijk te Amstelveen. Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelis P., z. v. C. P. Wal. ravèn en J. Haring; Cornelis, z. van J. Wijsman en S. Brunt; Anna, d. v. P, de Boer en E. Bruné; Nanna M., d. v, S. D. Pansz en C. M. Bruin; Willem, z. v W Hoogervegt en M. A. Wit. ONDERTROUWD: Gerardus H. Gai.- zevles, 37 j. en Agatha M. v. d. Pouw Kraan, 31 j.; Cornelis J v. d. Horst, 24 j en Maria A. de Vette, 27 j. GETROUWD: S. G. v. Tol, 35 j. en J. ENTREE: f L50 dag èn avond, f 0.60 alleen avond, kinderen en mili tairen half geld, gezelschappen van meer dan 25 personen reductie. Touringcar en Luxe Verhuur - Trips naar Ahoy' - groot succesl Voor gezelschappen, verenigingen en scholen een prachtige dag! Inl.: Bezoekcentrale Rotterdam.Ahoy', 's Gravendijkwal 87, tel. 51468. Twee mijnen opgehaald bij het zoeken naar wrakstukken By de bergingspogingen van de wrak stukken van de Fireflies zijn ter hoogte van de Scheveningse haven twee mijnen zee opgehaald. Marine-personeel, dat rubberbootjes de zee afzocht, ontdekte' deze en wist de gevaarlijke monsters te Elfectenzwendel ontdekt Er is een effectenzwendel ontdekt, waarbij tegen tien personen proces-ver baal is opgemaakt. De hoofdpersoon is een vrouw uit Woerden, die een be langrijk vermogen van een in de oorlog omgekomen Hongaar onder zich had. Het is gebleken, dat ca 70 aandelen Kon. Olie, 11 aandelen H.V.A., 3 aandelen Scheepvaartunie en vele andere effec ten op de zwarte markt zijn verhandeld. Nederlandse nota in Indonesische senaat De Indonesisohe senaat heeft Zaterdag de nota der Nederlandse regering aan de Tweede Kamer inzake Indonesië behan deld. Slechts één spreker voerde daar- het woord, nl. Sarino uit Midden- Java. die sprak over een onbehoorlijke inmenging der Nederlanders in de in wendige aangelegenheden van Indo le. „Wij herin prof. Romme nog heel goed", zeide Sarino, „hij der besprekingen drs Hatta torpedeer de tweede poli- het die het Stikker de, tengevolge tie-actie begon". besloot de regering een vei klaring aan te bieden. De emigratie uit Indonesië naar de West De voorzitter der emigratiestichting ..Quo Vadis", W. Robert, bericht, dat uit Soerabaja afkomstig bericht als men binnenkort slagen met de plannen voor emigratie van 500 gezinnen uit donesië naar West-Indië, voorbarig Binnenkort zal een nieuw plan inge diend worden voor emigratie van 1000 zielen, of de helft van het oorspronke lijke plan. Op 10 Juni zal hij uit Para maribo naar Nederland vertrekken besprekingen te voeren met de regering over de overtocht. Gouverneur van Suriname r Nederland Gouverneur mr J. Klaasesz van Suri name vertrekt heden met een vliegtuig naar Nederland voor dringende bespre kingen. Hij hoopt 23 dezer terug te ke ren. Mr M. de Niet wordt waarnemer gouverneur. De Surinaamse regering heeft gouverneur W. Huender voorgedi voor de benoeming tot staatsraad in tengewone dienst. Toch een goede fruitoogst verwacht Sfand van groente over het algemeen goed Hoewel de stand van de groenten over het algemeen goed mag worden genoemd, blijkt thans toch, dat de ontwikkeling van de gewassen door het koude en gure voorjaar nadelig is beïnvloed. De vruchtzetting van het fruit blijkt sterk mee te vallen, hoewel de weersom standigheden voor een. goede bestuiving ongunstig waren. De sneeuwval op 25 April heeft niet zoveel schade veroor zaakt als aanvankelijk werd gevreesd. Ook voor dit jaar wordt ondanks de aanvankelijk sombere voorspellingen een goede fruit-opbrengst verwacht. De stand is thans als volgt: Bloemkool: blijft achter bij andere ge wassen. Platglaskomkommers: matig tot goed. Meloenen: iets door koude gele den. Tomaten: vruchtafzetting bij onder ste trossen matig tot slechts, bij hogere trossen veel beter. Andijvie en sla: oogst bevredigend. Aardbeien: gunstig. Vroege aardappelen: matige oogst verwacht. Appelen en peren: rijke bloei. Pruimen en kersen: goed. Hembrug wou door de hitte niet meer dicht Van gisteren kwart voor tien tot on geveer drie uur had de Hembrug over het Noordzeekanaal bij Amsterdam het te warm om de diensten, waarvoor 2ij is gebouwd, te verrichten. Het treinver keer AmsterdamZaandam was dan ook gestremd en werd over Haarlem geleid. De nieuwe „opzetstoelen" waarop de brug rust, bleken door de hitte zodanig te zijn uitgezet, dat de brug, nadat een schip was gepasseerd, niet meer sloot. Met man en macht is gewerkt om dc weerspannige brug tot rede te brengen Om half drie lukte dit, maar het werd half vijf voordat het spoorwegverkeer weer normaal GEEN HONDENLEVEN MEER VOOR KETTINGHONDEN De 250 kettinghonden die Zevenbergen rijk is, gaan een goede tijd tegemoet, dank zij een besluit van de gemeente raad. Een hond mag voortaan slechts worden vastgelegd a; minstens twee meter looplijn vast moet zi minstens vijf meter i pen. Hokken die i ketting j i, zodat de hond het rond kan lo- dicht zijn aan drie zijden en een stenen of betonnen vloer hebben met 10 centi meter stro. De hond moet z'n hok in kunnen kruipen ais hij dat verkiest en er moet altijd een blik vers water in de buurt zijn. Ten slotte moet het hok an derhalf maal zo lang zijn als zijn be Te Bandjermasin is een radioz» der voor het eiland Borneo in gêbri genomen. W. v. Wieringen, 33 j.; P. L. Cahn, 3' en L. Noordam, 24 j. INGEKOMEN: van Bussum: C Lange; van Wassenaar: J. W. van \V ringen. VERTROKKEN: naar Dordrecht: Cahn-Noor dam. Minister Joekes naar arbeids- conferentie De 33ste internationale arbeidsconfe- ntie begint Woensdag in Genève. n de punten van de agenda is: gelijke oning voor arbeid van gelijke \va )r mannelijke en vrouwelijke arbeids- ichten. Minister Joekes zal de confe ctie enige dagen bijwonen en aan "ussies deelnemen. Export eieren naar Engeland afgeraden )e Stichting van de Landbouw heeft regering doen weten, dat naar haar .lening voor dit jaar geen eieren laar Engeland uitgevoerd dienen te 1 den. De afzet is de afgelopen maa zonder deze export goed verlopen er lonende export naar Engeland wordt toch niet verwacht. Rode Kruis wil verbod gebruik atoombom Het Rode Kruis heeft aan de regerin gen van 64 landen, w.o. de V.S. en de (J.S.S.R., een brief gezonden, waarin het volstrekte verbod van het gebruik van dè atoombom bij een mogelijk conflict wordt geëist. Duizenden herdachten de slag bij Duinkerken Enkele duizenden Engelse, Franse en Belgische oud-strijders hebben te Duin kerken de tiende verjaardag van de Slag bij Duinkerken herdacht. Des Zaterdags werd een grote militaire parade gehou den. waarin alle wapens van de drie lan den het leger, de marine en de lucht macht waren vertegenwoordigd. Tien tallen boten in de haven riepen herinne ringen op aan de dagen toen Duinkerken een hel was van staal en vuur en het En gelse leger zich onder een zwaar Duits bombardement van het Europese conti nent terugtrok. Zondag weergalmde de lucht van militaire marsen en populaire wysjes. Bij het monument, dat destijds ter herdenking op het strand werd opge richt, werden kransen neergelegd. Matrozen moeien in vuile kleren rondlopen De bemanning van de ..Delhi", het vlag- geschip van India, dat Nehroe naar Indo nesië overbrengt, moet het zonder schone kleren stellen. Na een reis van vier da gen was al het witte goed ingezameld en aan een wasserij aan de wal gezonden. Een uur voor het vertrek keken de be zorgde opvarenden over de reling om te zien, waar het schone goed bleef. Einde lijk een zucht van verlichting, een barkas bracht de zakken aan boord. Toen men die echter open deed, bleek het goed vui ler te zijn dan ooit. Bovendien ontbraken er nog stukken. Tot overmaat van ramp is er watergebrek aan boord, zodat men ook daar niet wassen kan. De mensen met lage salarissen zyn er het ergste aan toe. want zij hadden alles nieuw ge kocht om Pandit Nehroe in Indonesië te begeleiden. Attlee in Engeland terug De Britse premier Attlee, is gisteren met zijn echtgenote na een vacantie een maand in Frankrijk in Engeland te ruggekeerd. Bevin werd opnieuw geopereerd Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenl. Zaken, heeft, zoals reeds was aangekondigd, Zaterdag een tweede ope ratie binnen twee maanden ondergaan. Zijn toestand wordt „bevredigend" ge noemd. Communistische spoorwegstaking in Australië Als protest tegen een wetsontwerp van de Australische regering om de commu nisten buiten de wet te stellen, hebben dan 100.000 spoorwegarbeiders in de Australische staat Victoria het werk neergelegd. Ook in lapan communisten taboe In navolging van Australië heeft de Japanse regering besloten de communis ten buiten de wet te stellen. Amsterdam—Innsbruck per K.LM. geopend Een Dakota van de K.L.M. heeft giste ren de eerste reis afgelegd op de lijn AmsterdamInnsbruck, die tot 18 Sep tember elke Zondag bevlogen zal worden. Mevrouw C. K.L. uit Amsterdam, die gisteren bij Hoorn op een motor mee reed als duopassagiere, werd van de motor geslingerd toen de achterband sprong. In Hoorn is zij aan de verwon dingen overleden. Rott. Lloyd koopt Van 't Hoff De Kon. Rott. Lloyd heeft het liberty- schip Van 't Hoff. dat eigendom as van de regering, aangekocht. Van de drie in charter ontvangen libertyschepen is al leen de Zeeman teruggegeven. Statutenwijzigingen De aandeelhoudersvergadering van de Dordtsche Petroleumindustriemij keurde de statutenwijziging goed, idem die van Pasir Nangka met amendementen. Emissie Handelscompagnie De emissie ƒ600.000 aandelen Handels compagnie N.V., te Rotterdam is niet ge heel geslaagd. De inschrijvingen worden ten volle toegewezen. Voorgestelde dividenden N.V. Dordrechtsche Metaalwarenfa- briek v. d. Wed. J. Bekkers en Zoon over 1948 5 en 1949 9 pet; N.V. Koudijs' Voederfabr. B.K. 6 (4); N.V. Kon. Phar- maceutische fabr. v/h. Brocades—Sthee- man en Pharmacia Meppel 7 (6) op ge wone aand.; „Netam" te Rotterdam 8 (7)N.V. Handelmij „DeliAtjeh (over 1948) 4; N.V. Bronswerk Amersfoort 6 (6); Werkspoor aandelen A. 6 (6), aand. B. 4 (4); Ned. Indische Suikerunie 10 pet interim; Ned. Springstoffenfabr. 6 (laat ste dividend 2 in 1943); N.V. Verzeke ringmij „Schiedam" van 1866 5; N.V. My tot Exploitatie der C. G. Rommenhöller- sche Koolzuur- en Zuurstoffabr. pref. 6 en gewoon 5; Van Ommeren's Scheepv.- bedryf 9. Jaarvergaderingen De j.v. van de N.V. Holl. Disconterings- mij van 1939 te Rotterdam stelde het dividend vast op 7 pet; van N.V. Voor schotbank v/h Rotterdamsche Crediet- bank Den Haag op 5V, (5*4); Van Zwa nenberg—Organon op 7&; Ned. Scheeps- bouwmij en Ned. Dokmij 7; van Nat. Bank voor belaste waarden keurde de jaarstukken goed; van Parkhotel en Res taurant Amsterdam stelde het dividend vast op ƒ20 per aandeel van ƒ500; van Alg. Levensverzekeringsbank op 4 pet; van de Rott. Droogdokmij keurde de jaarstukken goed; van Utrechtse Asphalt- fabriek stelde het dividend vast op 9 pet; van Bolte en Gorter Groningen op 5 pref. en 8 gewoon. Jaarverslag Het verslag der Indische Rubbercie. over 1941/48 meldt, dat 1941/47 ƒ80.709 verlies gaf en 1948 ƒ167.636 winst, over te boeken naar nieuwe rekening. Belangengemeenschap Een belangengemeenschap is tot stand gekomen tussen de N.V. Papiergroot handel en fabr. v/h Gebr. Cats Rotter dam en de N.V. Ned. Papierrollenfabr. Naparofa aldaar. Op 19 dezer zal te Londen de inter nationale suikerraad bijéénkomen ter stabilisatie van voorraden en prijzen. VIS-A-VIS Ik heb vis a-vis met de vis gestaan. U eet wat een vis is. Mijn „groot woorden, boek" geeft de volgende definitie: „in het water levend gewerveld dier met een ge strekt meest spoelvormig lichaam, rood, koud bloed, vinnen als ledematen en kieu.- als ademhalingsorganen". Nu weet U in elk geval wat het is. Welnu, ik stond vis-a-vis met hem. Of beter nog, ik stond onder hem. Ik keek hem op en hij keek op mij neer. Dat is de wijze waarop de confrontatie met haring moet plaats hebben. U vermoedt het vervolg reeds: Hij is zo van boven naar beneden de fuik van mijn keel in gegleden, gestrekt en spoelvormig, om met zijn eigen definitie te spreken. Al ben ik nu geen echte Engelse vis count, ik wil wel bekennen, dat ik zo'n beetje op deze vis had gerekend. Ik had naar hem uitgezien. Ik had een bepaalde visie op mijn vis. Hij was voor mij meer dan een visioen geworden. Ik wist, dat mijn vis bij mij op visite zou komen. Ik wist ook, dat ik mijn vis eerst even zot» visiteren (zulks vanwege de wer veis; zie de definitie), maar tegelijk wist ik, dat ik op mijn vis prima vtsta, ja vi sueel verliefd zou worden. Mijn logischs zin behoefde daar in het geheel geen vi sum voor uit te schrijven. Volgens de oude godsdienst van het Brahmaisme had de oude god Brahma drie gestalten. Een van die gestalten was Vishnoe. Verwondert het U nog, dat dit de betekenis had van „behoudende kracht"? Dat kon immers moeilijk anders? Zo had ik ook dit jaar weer niet veel tijd nodig om goede maatjes te worden met de goede maatjes. Mijn dokter treurt; hij is tydig aan de kant gaan staan; en ik moet zeggen, dat hij het ook als muur bloempje niet slecht doet. Toch moet ik hem als ze wat goedkoper zijn maar eens een haring aanbieden, want ook dokters behoren niet ziek te zijn en aan de kant te staan. Dat behoort volgens het bekende kinderliedje alleen de patertjes te overkomen. Toen ik hoe lang geleennog klein was, zongen we op de weinige mo menten van stoutmoedigheid: „Alle socia listen in de harington". Sindsdien heb ik wel begrepen, dat we dit die ton niet kunnen aandoen. Daar is die ton niet voor. Dat behoort nu eenmaal niet tot de bon ton. Zeker, er zijn ook ogenblikken, waarop ook socialisten gemakkelijk en vlot glijden, tot op het afglijden toe, maar worden ze daarom tot „Hollandse Nieu wen"? Het mocht wat! Het zit 'm in de wervels, mijne heren, de wervels, die de definitie van mijn vis zo terecht als een wezenlijk bestanddeel noemt. Zullen we afspreken, dat we er in de komende weken maar weer eens behoor lijk haring of kuit van moeten hebben? SPELEVAAR. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN KATWIJK A/D RIJN. 5 Juni. Tuin- bouwoverzichtr. Was het vorig overzicht al niet gunstig, ditmaal is het zeker niet beter wat de uitkomsten aangaat. En het staat er voor dat de komende week o.m. door he» zomerse weer en de steeds groter wordend® aanvoer veel teleurstellends zal bieden. De aanvoer is hier nog niet groot, doch we zagen het reeds gebeuren dat behalve sla en spinazie, zelfs bloemkool II en an dijvie doordraaiden. Dat is ook het vooruit zicht van Katwijk. De verschenen weelc stond reeds in het teken van de daling. Bos- peen was nog wel het best te plaatsen en bracht van f23 tot f36 per 100 bos op. Spi nazie bracht in de beste kwaliteit van 16 tot 18 50 op doch de massa draalde door. Met dit warme weer is er geen sprake van export van dit product. Voor het binnen land kan het amper het vervoer verdragen. Bloemkool stond laag, 1ste soort, van f25 tot f 31, 2de soort tot f 18. Vermoedelijk komt de massa deze week met zeer verlaagd» prijzen. Radijs ging nog redelijk weg. van f3 tot 15 per 100 bos. Aardbeien gingen vlug weg met verhoging van prijs, aanvan kelijk tot 10.93. oplopende tot 11.08 per doosje. Rabarber matig in prijs, van 14 tot 17.70. Van sla ging de massa voor veevoer of de mesthoop; wat nog redelijk van kwa liteit was kon soms nog van f 2 tot f 3.50 per 100 opbrengen. Sla-uien, selderie, peterselie, kervel enz. bleven stabiel in prijs. dwz. zeer matigjes: ook hiervoor wordt een ver laging verwacht. Al met al staat het er niet gunstig voor. 't Is op heden alleen Duitsland dat wat groente afneemt, maar de massa moet de streep over. Overigens zal veel van de weersgesteldheid afhangen. We zullen het beste er van hopen. SCHEVENINGEN. 5 Juni. Binnen van de haringvisserijSCH 200—78 k van 2 sche pen, SCH 333—162 k van 6 schepen. SCH 236—180 k van 7 schepen. SCH 39—50 k van 3 schepen, SCH 50—56 k van 6 schepen, SCH 132—128 k van 6 schepen. SCH 412—65 k van 4 schepen. SCH 159—84 k van 3 sch. Vangstberlchten van hedenmorgen uit zee: SCH 78—4 k. SCH 195—6 k. SCH 341—17 k, SCH 342—5 k, SOH 229—12 k. SCH 263—10 k, SCH 339—8 k, SCH 365—17 k, SCH 53—16 k. SCH 201—6 k, SCH 8—23 k, SCH 40—7 k, SCH 48—10 k. SCH 51—7 k, SCH 247—4 k. SOH 262—16 k, SCH 15—7 k. SCH 30—10 k. SCH 35—15 k. SCH 37—11 k. SCH 69—15 k, SCH 84—12 k. SCH 130 geen vangst. SCH 210—9 k. SCH 310—10 k. SCH 312—12 k. SCH 223-5 k, SCH 79—9 k. SCH 186—3 k. SCH 361—5 k, SCH 280—1 k. SCH 73—27 k. SCH 81—3 k. SCH 89—7 k, SCH 95—4 k. SCH 103—7 k. SCH 180—3 k. SCH 242—9 k, SCH 3—5 k, SCH 14—7 k. SCH 47—17 k. SCH 110—12 k. SCH 302—10 k. SOH 325—15 k, VL 50 geen vangst. VL 71—25 k. VL 84— 4 k, VL 97—4 k, VL 112—3 k, VL 114—3 k, VL 190—4 k. VL 196—12 k. MA 5—4 k. Door storing was het niet mogelijk, alle SCHEVENINGEN. 3 Juni. Besommin gen van Zaterdagmorgen: kotters SCH 2 met f330, SL 5 f500. VLI 23 f 780, TH 15 f 100. 14 Schokkers met tezamen f6370. Opgerichte N.V.'s N.V. Scheepvaartbedrijf „Intercoast" (Intercoast Shipping Company) Rotter dam. kap. ƒ450.000, gepl. en in contanten volgestort ƒ90.000; De Bahlmann N.V. Dordrecht (dames- en kinderkleding) kap. 450.000, gepl. en volg. door inbreng ƒ135.000. Javatabakinschrijving Op 16 dezer inschrijving van Javatabak bij fa A. van Hoboken Rotterdam, 5594 pakken oogst 1949/50 bij Internatio 549 p. oogst 1948/49 en 1949/50. Beter suikerjaar op Java? Wind en weer dienende en vooropgesteld dat er niet te veel gestolen wordt of weg- gesmokkeld en dat er niet te veel tuinen in vlammen opgaan of worden leegge- kapt, zal 1950 een beter suikerjaar zijn op Java dan 1949 aldus de Nivas. Dertig fabrieken zullen malen tegen 20 vorig jaar. Watoetoelis begon 11 Mei. Diverse berichten De Internationale katoenconferen tie te Washington is gesloten zonder dat positieve maatregelen zijn genomen. Een protocol is getekend voor de handel tussen Nederland en Denemap- van 1 Juni j.l. tot 1 Juli 1951. De sieenkolencommissie te Genèv® .ia 1 October a.s. niet meer tot toe wijzingen van steenkolen overgaan, daar Europa weer in eigen behoeften kan voorzien,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4