«HET NIEUWE LAND IN ZICHT Van emigrant tot immigrant Spanning in klasse 2 A neemt toe NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 5 JUNI 1950 (Van een bijzondere medewerker) Aan boord ss „VOLENDAM", ter hoogte Sable Island. Zelfs de deviezenarme Britten, waarvan er in 1948 meer dan 40.000 emi greerden (meer dan 7000 onder het „landbouwschema"mogen de eerste vier jaar jaarlijks 1000.- naar hun nieuwe vaderland laten overmaken. De Nederlanders, wies banktegoed geblokkeerd achterblijlt, komen met lege handen. Voorzover het hun financiële positie betrelt, beginnen ze juist als de berooide D.P.'s. die eveneens druppelsgewijs ui/ de kampen in West-Duitsland aan de overzijde een nieuw bestaan mogen zoeken. Men kan de 100.- per persoon, die elke Nederlander mee mag nemen ter bestrijding van de allereerste onkosten, toch moeilijk een financieel gezond fundament noemen. De ruim driehonderd gezinshoofden, het bijna even grote aantal vrijgezellen, die morgenvroeg in Halifax aan land len gaan, kunnen de Canadezen slechts hun handen tonen. Er zijn harde handen bij, eeltig, koestig van het ploegen, hoor nig van een half leven beulen en worste len imet onwillige schrale grond. „Hieri lijn imijn handenik heb er eerlijk mee gewerkt. De harde kern Het zijn de slechtste Nederlanders n die vanavond over de reling hingen uitkeken naar de horizon, waar heen de verte Sable Island te zien was: grote, blonde steile Friese koppen, de donkerder verweerdheid der Zuiderlin gen, mensen in wier gezichten, rond ogen en mond de Peel of de polder lijnen eorg en gerijpt zelfvertrouwen gekerfd hadden. Een splinter van het harde kern hout in ons volk, eraf gewrongen doo; de harde economische noodzaak. ..Hier zijn mijn werkhanden, hier ii mijn nuchter boerengezicht En al zijn de verhalen en romans ovei pioniers en landverhuizers zeker niet var romantiek ontbloot, achter de vele, mooie woorden over onrust en avonturierschap, plichtsbesef, opofferingsgezindheid er absolute noodzaak ligt een keiharde er soms wel zeer bittere realiteit: men be gint in dit volkomen nieuwe land prac- tisch zonder één harde dollarcent. Een boer is zichzelf niet meer, wan neer hij plotseling geconfronteerd wordt met een lange vragenlijst, die hij Invullen (wie is dat overigens dan wel?); soms begrijpt hij bovendien de vragen nog verkeerd, formuleert zij: antwoorden vaak zó stuntelig en wan neer hij wat beter ontwikkeld is, komen al direct een aantal cliché-uitdrukkingen voor de dag, die diwijls slechts zeer ge brekkig weergeven wat hij eigenlijk zeg gen (öf zwijgen) wil. Men moet mensen niet te veel hinderen met opinie-onder- loek, enquêtes en vragen. Daarom zijn enquêtes al bijna even gevaarlijk als statistieken. Deze opmerkingen vooral ter inleiding vande publicatie ener helaas slecht: onvolledige enquête, welke een aantal mensen aan boord, met de zeer gewaar deerde medewerking van de Holland Amerika-Lijn-officias hielden. In waren de cijfers „leerzaam", dat sommige uitkomsten klopten met een tevoren op gedane indruk, opgedaan in gesprekken met' zeer vele emigranten. Wij ontdekten bovendien, dat de meeste emigranten te- voren reeds aan een veel uitgebreider enquête in Nederland waren onderwor pen. Leren jekkers en permanent Er werden aan boord een driehonderd formulieren uitgedeeld; de helft kwam Ingevuld vroeg ,.Aar joe n'n Amerikaon?" ook zelf verzekerd „Ja" had ingevuld. Aardappelmoeheid De vraag naar de reden tot emigratie leverde naast „Toekomst der kinderen" en „Eigen toekomst" (door bijna allen ingevuld) ook een antwoord op, dat zo wel spottend' als serieus bedoeld'kan zijn geweest: Reden van emigratie? „Aard appelmoeheid". Na een lang betoog over Nederlands overbevolking schreef een inzender. „En vooral artikel 461wat eigenlijk nog niet zo gek is. daar het bordje „Verboden toegang" toch niet al leen de „qualiteiten" van ons volk. maar ook wel degelijk de bevolkingsdichtheid demonstreert. Hetzelfde gold voor „Eer. woord „Christian Reformed Crurch" op- Bij de categorie ongehuwden waren nóg meer boeren; het grootste percen tage van hen bleek uit het Oosten en Zuiden afkomstig, het percentage R.K- bleek onder hen nog iets hoger, terwijl het voor de andere beroepen slechts een paar procent was. Hun emigratie plannen dateerden ook van veel later, sommigen hadden slechts een paar maan den geleden hiertoe besloten 'dit zou hun in zoverre nog „opbreken", dat ze tijd zouden verliezen in een of ander immigrantencentrum. „Laat iemand die volgend jaar weg wil het nü al opge ven", zei mij een ambtenaar van de Stichting Landverhuizing). Paspoort en visa Een ex-oorlogsvrijwilliger formuleerde zijn voorkeur voor Canada boven Austra lië onomwonden en weinig diplomatiek: „Canada heeft ons in de oorlog uit de put geholpen, Australië hielp ons er daarna weer in"; de sympathieke rol van bevrijders, welke de Canadezen met de andere geallieerden op zich namen, bleek ook van invloed te zijn geweest („De Canadezen hebben ons van de Mof fen bevrijd"), terwijl het aantal gevoels argumenten „Een pracht land!" „D( Hollanders staan er hoog aangeschreven", is in Canada geen standsverschil, werkt wordt gewaardeerd" vrij Vanavond begonnen de ontschepings- :nuwen te werken, de laatste prent- afgegraas- Slechts een paar mensen bleken beïn vloed door de politieke situatie in West Europa; allen behalve de groep gehuwde arbeiders gaf als bij-reden „te hoge be lastingdruk" op. en een kruidenier schreef „De hoge belastingen hebben mijn winkel totaal kapot gemaakt". Een duidelijk beeld omtrent de jaren, waarin de emigratieplannen waren op gekomen (één antwoordde: .,'s nachts") niet te verkrijgen: bij de boeren bleken de twijfels aan een behoorlijke toekomst in eigen land van recenter da tum te zijn. dan bij de landarbeiders. Voorkeur voor Canada bleek zeer te zijn gestimuleerd door brieven van kennissen of familie die er al waren, terwijl ook officiëler voorlichting gunstig bleek te hebben gewerkt. Bij de Christelijke emi granten bleek bovendien de blijkbaar actieve kerkelijke emigratiedienst aan de overkant van gewicht te zijn ge weest. aangezien uit de meest uiteenlo pende spellingpuzzles steeds weer heti briefkaarten (allemaal de „Volendam' in volle zee) werden volgeschreven mei min of meer lyrisch onder woorden ge brachte zinnen als: „Wij zijn vol goede moed, het valt tot nu -toe best mee" Morgen zouden ze gepost worden: vreemde postzegel, een vreemd stempel als teken voor de achterblijvers dat Het viel best mee, maar het was nog niet begonnen. Zelfs de reis was voor sommigen nog pas begonnen: Vancouver aan de West kust was verder van Halifax verwijderd dan HalifaxRotterdam (pl.m. 9 dagen varen). In deze ontzaglijke ruimte, gro ter dan Europa, arriveren morgenvroeg. Donderdag 25 Mei 1950 1185 mensen: practisch zonder geld, met zeer weinig kennis van de taal, met slechts de flauw ste notie van het land. Ze zullen hun Nederlands paspoort laten zien aan de ligratie-autoriteiten, aan het land zullen ze een ander paspoort -tonen: hun handen, de harde werkhanden met visa eerlijk, mannelijk eelt. binnen, een paar alléén wedstrijden A.R.C. I haalde eindstreep voor K.N.V.B- beker niet Zwak spel tegen Excelsior P. :n zo'n vermoeden, dat overlh et uitzicht benomen en verdw in zaken rondom de demi- makke bal in het doel. zonder dat hij finale voor de K.N.V.B.-beker A R.C. I— er een hand naar uitstak. En toen 5 mi- Excelsior Pernis'I binnenskamers nog nuten later de A.R.C.-achterhoede wei- heel wat te doen zal zijn Daar zijn ver- felde, of een bal al dan niet achter was schillende redenen voor. In de eerste zette de rechtsbuiten voor en de mid- plaats krijgen meerdere A.RC.-ers vier voor van Excelsior schoot keihard Noordwijk-Ter Leede 2-3 Ook voor de L.V.B.-beker werd „Noord- wijk" Zaterdag uitgeschakeld door eer 23 nederlaag tegen Ter Leede. Welis- waard had „Noordwijk" enkele lingen opgesteld en experimenteerde de club met „Het Systeem" (S.S.S.), n dat was toch geen reden om te Kees v. d. Luyt stopperde, maar belette de Ter Leede-voorhoede niet, vóór de rust tweemaal te scoren, w; tegenover „Noordwijk"-niets kon stellc-n. Na de hervatting vlotte het iets beter bij de thuisclub en N. v. d. Wiel wist (op tennisschoenen nog wel!) tweemaal te doelpunten, maar toch ontbrak het ware vuur. Bovendien konden we de leiding van de scheidsrechter niet bewon deren. Deze arbiter zag bij „Noordwijk" alles en bij Ter Leede ook, maar door de vingers! Een o.l. volkomen ten on rechte toegekende strafschop tegen de „Noordwijk"-aanvoerder gaf de thuisclub de genadeslag. En hiermee was Noord wijk voorgoed „uitgebekerd". Quick BoysXerxes- combinatie 25 Een sterke Xerxes-combinatie, met 5 spelers uit het eerste elftal, aangevuld met spelers uit het tweede, kwamen Za terdagavond in het veld tegen Quick Boys. Reeds kort na de aftrap te zien. dat de Katwijkers een ploeg tegenover zich hadden gekregen, die de gastheren volledig de baas was. Door een misverstand ontbrak de Rotterdamse keeper. De doelman van het tweede elf tal van Quick Boys. C. van der Plas, stond onder de lat. Met ere heeft deze de Rotterdamse vlag laten wapperen. Hij paste volkomen in het verband en gal keurige staaltjes keeperswerk weg. Doelman Bauw had een slechte dag Op onbegrijpelijke wijze liet hij ballen door. Hij was volkomen onbetrouwbaar Zaterdag tegen Huizen beter, Bauw! Xerxes was op alle linies de beste en in positiekiezen en in snelheid van han delen en in het opbouwen van aanval len. Op sommige momenten werd de thuisclub danig in het nauw gedreven. Er werd echter met kracht verdedigd en hieraan was het te danken, dat het spel zich voornamelijk op het midden veld afspeelde. Na enkele minuten leidde Q.B. met 10 door een onnauwkeurig terugspelen van een der Rotterdamse backs. Doel man Van der Plas kon er onmogelijk bij Direct er overheen maakte de Xerxes- midvoor keurig gelijk 11. Een 10-tal minuten later maakte hun rechtsbinnen 1—2. Na de rust liep de score periodiek op. Door een houdbare bal werd 13, de spil maakte er 14 van. Tien minuten het eind maakte rechtsbuiten Kuijt 24, terwijl kort daarop de stand op Comoetitie van de C.K.B. PERNIX 5 NOG STEEDS AAN DE KOP IN 3A 2—5 kw Het l uitstekende oefening. met de opmerking: „We dachten eindelijk uit Nederland weg en tussen verwenste papierwinkel uit te zijn! en deze recalcitranten waren ons eigen lijk niet minder sympathiek dan de velen die zich vol ijver met dat kopschuwmakende witte papier en die weerbarstige pen hadden bemoeid. Bij het ronddelen was er zoveel moge lijk naar gestreefd zowel de gezinshoof den alsook de vrijgezellen te bereiken en na afloop mocht dan ook met de dige voorzichtigheid geconcludeerd den, dat een 25 pet. der emigranten beide categorieën enigszins zijn oordeel Ihad trachten te formuleren over een •antal voor hen belangrijke kwesties- Ruim zestig procent der gehuwden, dus meer dan de helft van de opvaren den, da ren agrariërs; daar waren de voormalige eigen boeren onder en de pachtboeren; daar was de landarbeider ergens diep uit Drenthe bij, die 's gens een grijs kieltje aan had en elke middag dit grijze kieltje verwisselde voor een donkerbruin, als moest- Baar de markt; daar waren de tuinders uit het Westland bij en de boerenzoons, die er alleen op uit gingen, de leren jekker en de laarzen voor de Canadese tractor maar alvast aan. Het grootste deel van deze agrariërs waren eohter toch boeren, een klein gedeelte van bet totaal waren middenstanders, terwijl velen die andere beroepen opgaven, in het nieuwe land tooh landbouwaspiraties bleken te koesteren, getuige 'n vroegere kapper, die nog een of ander landbouw- óiploma van tussen de kamferballen bleek te hebben gehaald, al had zijn f vrouw ook de hele permanent-wave- installatie ingepakt. IEen kwart van alle gehuwde boeren kwam uit Brabant, gevolgd door Dren tenaren en Noordhollanders. Het groot- ste percentage landarbeiders leverde Friesland, terwijl zowel bij „tuinders" 5 als „andere beroepen" Zuid-Holland i quantitatief vooraan stond. Van de getrouwde boeren was het J hoogste percentage R.K. Slechts ééntien- de van de landarbeiders en 12 pet van öe rest schreef R.K. achter de vraag naar de godsdienst. Van de landarbeiders Vullen meer dan de helft „Ned. Her vormd" in. bij tuinders en andere beroe pen lag de nadruk meer op Gerefor- meerd. I Slechts de helft der boeren gaf op En gels te spreken, voor tuinders en de rest lag het iets gunstiger, al bleef natuurlijk de vraag of de boer, die naar mij toe kwam en op mijn Engels boek wijzend, i de verwerken in 8 dagen dichtbij tè veel van het A.R.C. bleef lusteloos spelen en de gastheren domineerden, zonder ook tot Voorts: deze wedstrijd had op onzijdig terrein gespeeld moeten worden, begrijpelijk ging het dagelijks bestuur van A.R.C. er mee accoord op verzoek van de andere club de wedstrijd nis te spelen; daarmee haar niet alleen het terreinvoordeel, maar ook de rele steun van voor eigen publiek te spelen, over te laten. Was de wedstrijd b.v. te Katwijk. Den Haag of elders gespeeld, dan zouden veel méér Alphenaren- hun club gezeld hebben, dan thans het geval Nu maakten de A-R.C.-spelers in eivolle bus een tocht van 1% uur, kwa men gaar uit dit vehikel tegen elf spe lers. die zó van huis kwamen. Men beging óók de, met het warme eer kapitale fout. reeds om 10 voor f het terrein te betreden en men is 20 mi nuten aan het „knallen" geweest, eei de strijd begon. men van deze gang van zaken op de hoogte, dan verwondert het niet dat men tegen de gastheren niet op toeren kon komen. Het werkte ook niet bemoedigend, dat men na 1( ten reeds met 2—0 achter stond. Eerst werd v. d. Mark bij een schermutseling Haags K.N.V.B.-elftal Rijnstreekelftal Woensdagavond a.s. om 7 uur speelt eer. Haags KNVB-Zaterdag-elftal te Alphen den Rijn in 't Bospark een wedstrijd n 'n Rijnstreek-Zaterdag-KNVB-elf- tal. De elftallen zijn als volgt samenge steld: Haags-KNVB-Zaterdagelftal: Oldenburg (Ornas) d.; Van Deventer en Jansen (beiden CSVD) a.; Schermer, Miebies (beiden Die Haghe) en Vermeulen (CSV D) m Lagedijk, Smit (aanvoerder) (bei den Ornas), Zoutendijk (CSVD). Boon ('s-Gravenzandse S.V.) en Van Geldere (Die Haghe) v. Reserves: Vaarties (CSVD), Emanuels, Van Steverninck (beiden Die Haghe), Poot (CSVD) en Borghardt (HTSV). Rijnstreek - KNVB - elftal: Goedhart (Alphen) d.; Dongelmans (Alphense Boys en Bouthoorn (Alphen) a.; Van Heinin gen (Alphen), N.N. en Van Greuningen (Alphen) m.; V. d- Linden (ARC), Van Egmond (Alphen). Bos (ARC). De Jong (Alphia) en Van Heusden (ARC) v. Reserves: Kramer (Alphia). Berghoeff (ARC), Egdom (Alfia) en Ykema (Al- w. phen). gro-e daden te komen. Vóór de rust kregen zij nog een goedkoop 3e doel punt. toen Bergshoeff struikelde; liep v. d. Mark uit, maar de bal werd netjes over zijn hoofd heen in het doel egplaatst. Dat was een lelijke 3—0 ach terstand met de rust. In de tweede helft is de strijd ver' deeld geweest, met een krachtig A.R.C.- offensief in het laatste kwartier. Rechts buiten v. d. Linden liet twee opgelegde kansen onbenut; Bos en Van Heusden schoten een vrije trap rakelings over- Toen Bos „gevloerd" werd, kreeg A.R.C. niet de penalty die haar toekwam. Tien minuten voor het einde heeft de vo'-en gekomen A. Bergshoef de et, red. Maar de overwinning kwam terecht bij de club. die door een betere eerste helft daar het meest recht op had- Hoe de voetbal Zaterdag rolde Promotie/degradatie 3e/4e klasse K.N.V.B.: J.A.C—Monster 0—2; Z.W.S.H. Groote Lindt 22 Overzicht De laatste promotiewedstrijd tussen J.A.C. en Monster eindigde in een 02 zege van de Westlanders, die daar als e eindigen. De eindstand is: Monster J.A.C Lisser Boys 1 1 4 0 13 10—2 7—5 3—13 Zoals bekend, promoveren én ster" én J.A.C. naar de 3e klasse, terwijl Lisser Boys naar de 4e klasse verhuist. A.R.C., dat voetbalmoe is, ging in Per nis met 31 tegen Excelsior ten onder werd alzo uitgeschakeld voor de K.N.V.B.-beker. (Advertentie) HANDELSEMBLEMEN VERENICINGSINSICNES in alle gewenste kleurenemaille s AjaxEnsch. Boys 20 Ajax en Enschedese Boys hebben Za terdagavond te Amsterdam in een on draaglijke temperatuur een futloos par tijtje voetbal gespeeld. De Amsterdam mers wonnen deze wedstrijd om "t lands kampioenschap tenslotte met 20, niet omdat ze beter speelden dan de Boys. of harder voor de overwinning vochten, maar omdat er iets haperde aan het dek kingssysteem in de Enschedese achter hoede. Broekman voor en Drager rust. scoorden de doelpunten. De internationaals Stoffelen, Van der Hoeven en Michels spaarden-zich kenne lijk voor de op Donderdag te spelen wed strijd van het Ned. elftal tegen Zweden. R.C.L.-juniores kampioen De R.C.L.-juniores. die een prachtig seizoen achter de rug hebben, den Zaterdag in de wedstrijd tegen M.S.V. (a) het kampioenschap deling B- Deze wedstrijd had e zijdig verloop. R.C.L. won met niet minder dan 141 Scheidsrechter A. v. d. Velden bracht de gelukwensen vah de L.V.B. over. Hi; wees op het grote verschil, dat er be staat tussen het eerste en dit juniores- team van R-C.L. Het eerste met z'r machteloosheid om te scoren en de ju niores, die liefst 105 doelpunten maak ten en er 18 tegen kregen. Spr. was er van overtuigd, dat R.C.L. met deze kna pen een goede toekomst tegemoet gaat. Van Stolk, Neumeier en acht van Nord naar Henley Voor de wedstrijden van da Henley Royal Regatta, die op 5. 6, 7 en 8 Juli worden gehouden, hebben o.a. ingeschre ven de Nederlandse skiffeurs Van Stolk en Neumeier, die in de races om de dia mond Sculls o-a. zullen uitkomen tegen McCreesh (Ver. St.), Stephenson (Nieuw- Zeeland) en Piessens (België). Njord. dat heeft ingeschreven met acht, zal het o.a. moeten opnemen tegen de Antwerp Sculling Club, Canottiere Vares (Italië), Dartmouth Rowing Club (Ver. St.) en de ploeg van de Harvard University (Ver. St.). Het aantal buitenlandse inschrijvingen voor deze wedstrijden, in totaal 24, bete kent een record Schrijven van „Bataven" aan L.A.C. Vlot verliep de competitie Zaterdag niet. Er gingen enkele wedstrijden niet door, waaronder ook de enige voo lste kl. C.K.B.: VESExcelsior. In de le kl. Zuid-Holland-Noord len de prestaties van Pernix 2 en Fiks tegen. De Leidenaren verloren in lome wedstrijd van het Haagse Ijsvogels met 23. na met 20 te hebben voorge staan. De Oegstgeestenaren deden het al heel povertjes en leden tegen KVS een duidelijke nederlaag met 14. Een ander bewijst nog eens dat er in deze klasse weinig krachtsverschil is. DES won volgens verwachting van VEO de cijfers 74. De resultaten in de 2e kl- A waren dus danig, dat hier de spanning zeer toenam. Pernix 3 verloor n.l. de belangrijke strijd Ons Eiland, dat met 63 won, terwijl Fluks volgens verwachting van TOP won nog wel met 80. Dat het spannend n de kopgroep blijkt uit de stand: Ons Eiland 10 gesp. 16 punten: Pernix 3 f speeld 12 punten: Fluks 9 gespeeld ~13 punten. Pernix 4 won van VES 3 met 31 en bezet nu de vierde .plaats. De belangrijkste wedstrijd in kl. 3A tussen Katwijk en Pernix 5 leverde gelijk spel op (33), zodat er ook hier nog spanning vol op is met goede kan sen voor Pernix 5. Ook Warmond blijft in de running door een goede 40 zege op Fluks 2. Het resultaat van TOP 2—Fiks 2 is ons niet bekend, terwijl DAW 2 tegen Ons Eiland 2 maar niet op kwam dagen. Dat zal wel een boete en verliespunten Pernix 2 stelde teleur en verloor van Ijsvogels Kansen van Pernix 3 gedaald, van Pernix 5 gestegen Van de vier Pernix-twaalftallen. die in het veld kwamen (Pernix 7—DAW 3 werd uitgesteld), wist alleen Pernix 4 het tot volledige winst te brengen. Pernix 2 verloor op eigen terrein van Ijsvogels en dat valt ons van de Leide naren tegen- Vooral het warme weer was toch een factor die de jongere Leidse ploeg tegen het oude Ijsvogels mee had. Het leek er aanvankelijk niet op dat Ijs vogels zou winnen, want hoewel het spel van Pernix II matig was verkreeg het toch een meerderheid. En toen het 10 min voor rust 20 stond voor de oranjekra gen leek er geen vuiltje aan de lucht. Met een ver schot werd het echter 21 en nog voor rust was de stand gelijk (2—2). Na rust wogen de partijen tegen elkaar op en de onvoldoende Leidse aanval kon niet tot scoren komen. Ijsvogels kon dit wel eenmaal en dat was juist voldoende Haagse overwinning na zeer matige strijd. De kansen van Pernix 3 daalden aan merkelijk door een 63 nederlaag tegen Ons Eiland, dat nu relatief gelijk aan kop gaat, maar betere kansen heeft dat het een lichter programma voor boeg heeft, terwijl Pernix 3 o.a. nog gen Fluks moet spelen. Het was een a dige strijd die Ons Eiland verdiend w De rust ging in met 31. Nog even steeg de spanning daarna toen het 43 maar met nog 2 doelpunten stelden de roodbroeken de zege veilig. Pernix 4 wist tot een overwinning te komen ten koste van VES 3. Het goede wedstrijd, die in verhouding beter was dan de er naast gespeelde wedstrijd Pernix 2Ijsvogels. Pernix 4 speelde juist iets beter dan VES 3 en dat resul teerde in een 31 overwinning. Ondanks het gelijke spel van Pernix 5 tegen Katwijk stegen de kansen van Per nix 5, want nog steeds aan de kóp gaande heeft het de zwaarste tegenstanders ge had. Het was een iets te forse wedstrijd, waarin Pernix 5 een minder fraaie goal maakte. Dit had voor Katwijk echter niet het sein moeten zijn om het spel te for ceren, waardoor de strijd enigszins werd ontsierd. Het einde kwam met 33 en dat was een juiste uitslag. opleveren, vooral daar DAW tegen nix 7 reeds uitstel had gekregen. De stand in de kop van 3A is: Pernix 5 9 gesp. 14 pnt.; Katwijk 9 gesp. 13 pnt.; VKC 10 gesp. 14 pnt.; Warmond 10 gesp. 14 pnt. De laatste wedstrijd van Ons Eiland 3 in kl. 4 A leverde de kampioen het eerste verliespunt op. Fluks 3 eiste deze ei door een 44 gelijk spel. De uitslagen waren: le kl. C.K.B.: VES Excelsior uitgesteld, le Kl. Z-H.-N.: Pernix 2—Ijsvogels 2—3; Fiks—KVS 1—4; DES—VEO 7—4 2e Kl. Z.-H.-N.: Ons Eiland—Pernix 3 6—3; Pernix 4—VES 3 3—1; Fluks—TOP 3e KI. A Z.-H -N.: Katwijk—Perr 3—3; Warmond—Fluks 2 4—0; TOP 2— Fiks 2 niet bekend; Ons Eiland 2DAW 2 DAW niet opgekomen. 4e Kl. Z.-H.N.: Fluks 3—Ons Eiland 3 44; Pernix 7DAW 3 uitgesteld. R.K. Atletiekvereniging Bataven" heeft het volgende schrijven gericht aan de Leidse athletiek-i „Het incident op de eerste dag der Leidse competitie voor heren en jongens betreuren wij ten zeerste en wij zullen dan ook alles in het werk stellen zulke onaangename voorvallen in toekomst te voorkomen. Reden waarom wij u berichten, alleen dan bereid te zijn om aan de Leidse kampioenschappen op 24 en 25 Juni deel te nemen, wanneer kan garanderen, dat een neutrale wedstrijdleider en een neutrale scheids rechter aanwezig zullen zijn. Naar wij vertrouwen, is ii lissie het streven, om alle wedstrijden reglementair maar vooral sportief te doen verlopen en daarom rekenen wij op schikking J Dat had hij niet verwacht FLUKS I—TOP I 8—0. Deze keer leed T.O.P- ln Noordwijk >n grote nederlaag. Bij de aanvang van de wedstrijd was al te zien, dat Fluks sterker was. Toch moet de uitslag van deze wedstrijd enigszins geflatteerd genoemd worden. Ondanks de warmte, er sportief en vlot gespeeld. T O.P. n—FIKS n 3—4. Deze wedstryd heeft T.O.P. II weer geen overwinning opgeleverd, al is het op het randje af geweest. Een kwartier na het beginsignaal opende Fiks de score, waarna al gauw T.O.P-heer de sohaal in evenwicht bracht. De thuisclug kreeg er de smaak van te pakken en een T.O.P.-dame liet nogmaals de zal door de korf rollen (2—1) Na de rust bracht een Fiks-heer met een schot, dat niet van alle smetten vrij was, de stand op 2—2. Een T.O.P.-heer was het. die voor 32 zorgde, maar Fiks liet zich ook niet onbetuigd (33). In de laatste minuut werd het nog 34. Fiks won deze sportieve wedstrijd ver- Damkampioenschappen van Zuid-Holland Laterveer nog ongeslagen De derde ronde om het persoonlijk kampioenschap van Zuid-Holland i Rotterdam gespeeld. De uitslagen zij W. RoozenburgI. Laterveer 11; C. J. Privé—A. J. Bom 0—2; H. v. Zuiie- komA. Stuurman 20; D. v. Nugte- renG. J. Aarts 11; W. Heemskerk B. Grauwstra 20; W. PionA. J. Ivens 20. Na de derde ronde is I. Laterveer nog steeds ongeslagen. De stand is thans als volgt; 1. I. Laterveer (Leiden) 34; 2. W. Pion Cr. a. d. IJssel) 34; 3. A. J. Ivens (Den Haag) 34; 4. H. v. Zuilekom (R'dam) 5. W. Heemskerk (Leiden) 3—4; 6. A. Stuurman (Schiedam) 33; 7. A. J. Bom (Den Haag) 33; 8. C. J. Privé (Den Haag) 33; 9. G. J. Aarts (R'dam) 22: 10. W. Roozenburg (R'dam) 22: 11. D, v. Nugteren (Zwijndr.) 31; 12. B. Grouwstra (Den Haag) 30. Met geen mogelijkheid is nog te voor spellen. wie als winnaar uit dit tournooi voorschijn zal komen. Katwijk I (dames) handbalkampioen Katwijk I heeft Zaterdag het kam pioenschap behaald, door S.R. I op traal terrein met 32 te kloppen. Voor het echter zover was. moest er een ver lenging van de speeltijd aan te pas ko- Met rust leidden de Katwijkse da mes met 21, door doelpunten van mej. A. Zweers. In de laatste seconden maak te S.R. gelijk (2—2». maar in de extra 2x10 min. was het nogmaals mej. Zweers. die het net vond en daardoor Katwijk kampioen maakte. L.T.C. „DE MUNNIK" Door 50 overwinningen van De Mun- nik 1 en 2 is het kampioenschap voor beide teams vrywel zeker geworden. Het eerste kreeg Houtrust op bezoek, dat geheel uit juniores bestaat. P. de Groot, die vanwege de K.K1.T.B. jeugd- traimng ontvangt van oefenmeester De Mos, is nauwelijks 14 jaar oud, maar speelt een party tennis, waarvoor men respect moet hebben. Dat de nederlagen toch groot werden, kwam wel door de betere tactiek van de „De Munnik"-spe- lers(sters). De uitslagen waren: J. den Holder slaat P. de Groot 6—3, 6—3; mej. T. Bou- huys slaat mej. M. Storm 60. 63; mej. T. Bouhuys en J. den Holder slaan mej. AL Storm en P. de Groot 64, 61; mevr. T. Karstens-de Jong en L. Engelenburg slaan mej. E. Hofschreuder en E. Olie 60, 61; J. den Holder en L. Engelen burg slaan P. de Groot en E. Olie 61, 8—6. Ook de returnwedstryd tegen Te Wer- ve 1 heeft het tweede met 5—0 gewon nen. P. Brouwer won zijn enkelspel in twee sets, terwijl ook me). D. Lamers haar partij in twee sets won, zy het met wat meer tegenstand dan in de eerste ont moeting, toen ze tegen mevr. Hooymans De uitslagen waren hier: mevr. W. Beekhuizen verl. van mej. D. Lameis 4—6, 6—8; B. Mulder verl. van P. Bron- 68, 16; mevr. Hooymans en Bui tenhuis verl. van mevr. Nolies en J. W. Boot 16, 26; mevr. Beekhuizen en Mulder verl. van mej. D. Lamers en P. Brouwer 36, 62, 46; Mulder en J. Buitenhuis verl. van J. W. Boot en P. Brouwer 16, 26. Het derde team kon het ook nu niet bolwerken tegen KVS 2 en verloor met 41. Toch had deze wedstrijd nu niet ver loren moeten gaan. Nel de Bruyne. die r tijdig te Leiden terug moest zijn, daardoor zeker uit haar concentratie, haar volkomen uit het spel zijn zou ten minste dan een verklaring hebben. Holle- brandse stond in de eerste set spoedig met 41 voor, maar toen sloeg de klok 5 loest men naar een andere baan verhuizen, die toen ook nog eerst bespo ten moest worden. Met wat meer sporti viteit had men, althans de eerste set, toch wel op die baan kunnen laten uitspelen. Nu ging de partij voor hem verloren. Lylian Reys en P. Donders deden over hun eerste set wel wat lang. het werd 1311, wat blijkbaar te veel voor hen was, de tweede ging kansloos verloren Het heren dubbelspel werd door Holle- brandse en Donders gewonnen, terwijl de nederlaag van mej. de Bruyne en Holle- brandse zeer gering was, dank zy het goede spel van de laatste. Hier waren de uitslagen: C. Laarman slaat Hollebrandse 64. 6—2; mej. A. Munters slaat mej. N. de Bruyne 6—2, 61; mej. A. Munters en C. Laarman slaan mej. L. Reys en P. Donders 13—11, 60; mej. C. v. d. Vet en H. Kamp slaan mej. N. de Bruyne en C. Hollebrandse 86. 75; C. Laarman en H. Kamp verl. C. Hollebrandse en P. Donders 46. 6—2. 3—6. ELEGANCE EN FANTASIE maakten Show de Paris tot een succes Grootse opzet in vele opzichten geslaagd IV» Schaakstudie De competitie tussen de verschillende tientallen is thans afgelopen. In veel clubs loopt ook de winterwedstryd einde. En waar men zomerwedstrijden organiseert, worden deze door de meeste leden meer als een prettige verpozing, jen ernstige aangelegenheid op gevat. Behoudens voor een betrekkelijk kleine groep vurige enthousiastelingen, die aan de grote Bondswedstrijden van de K.N.S.B. deelnemen, gaat „de scha- kerij" de zomerrust genieten! Maar is nu juist dit reces niet de m< geschikte tijd om de vrij gekomen ui lie men anders aan het practische spel tou besteden, te benutten door reeds vergaarde kennis te verrijken en onbe kende gebieden te ontdekken? Welnu, de uitgevers-maatschappij „De Tijdstroom" te Lochem, die de Neder landse schakers reeds zovele prachtige schaakwerken leverde, kwam ons orgenomen schaakstudies hulp, door de uitgave van bijzonder leerzaam en interessant boek over: „Pionnen-eindspelen" door I. L. Rabinowitsj. vertaald door H. Adema. de stof, daarin verwerkt, bestu deert, behoeft geen eindspel meer te vre zen. Integendeel, hij zal zich „thuis" gaan gevoelen, als zijn partij tot -:-tdspel geraakt. Iet is een boek zowel voor beginners, ar wier schaakontwikkeling juist de nnis van het eindspel zo belangrijk is. voor de gevorderden en ook sterke schakers, die veel, wat hier behandeld ordt, vaak nog niet of niet voldoende kennen. dit W. H. van der Nat. schaakwerk aan. moderedactrice) Wat de organisatoren van de Show de Paris gewild hebben is bereikt, deze show is Zaterdagavond in het Kurhaus een verrassing geworden. Met veel zorg waren de programmadelen gekozen, zo dat de gebruikelijke „non-stop" show zoals wij die kennen, vervangen was door een reeks afwisselende tafrelen, die beurtelings en gecombineerd de aan dacht richtten op de verschillende nuan ceringen in de verzorging van de mon daine vrouw. We willen dan allereerst iets zeggen over de toiletten, ontworpen en uitge voerd door mevrouw Corry de Jong— Kraan, de Rotterdamse modeontwerp ster, die tezamen met de jonge kunste naar Cees Loos menige opmerkelijke creatie toonde. Wij schreven het reeds verleden jaar, mevrouw De Jong maakt' geen mode. Zij is een typisch voorbeeld van wat inspiratie vermag en haar toi letten zijn hierdoor originieel; soms ook heeft dit nadelen. Er is wel eens een zekere onevenwichtigheid te bespeuren, i onbeheerstheid, die aan de distine- afbreuk doet. Doch daar staat tegen- t een speelsheid van geest en eer verwerking van materiaal, die ons kun- verrukken. We denken dan vooral de rijke oohtendtoiletten, heerlijke peignoirs en elegante morgenjaponnen Verder aan de zuiver zijden sari tot eer licht middagtoiletje getoverd of de hand beschilderde deuxpiece. Ondeugend was de strandkiel van grof linnen met kris kras een lap erop gezet. Een collectie buitengewoon gevarieerd en rijk aar ideeën. Dan was er het heerlijke bont, getoond door Van Egmond uit Leiden waarbij" ons bijzonder de petit-gris bo lero en de mantel van ocelot poot be koorden. De rijke toiletten werden ver volmaakt door de schitterende, in de meest letterlijke zin van het woord, byoux van Noordlander uit Den Haag. terwijl de kapsels, alle kort doch steeds weer verschillend, al evenzeer aandacht vroegen. De schoentjes waren bizar, ongeloof lijke hoge hakjes, dikke zolen, vaak be zet met glinsterende stenen of goud- beslag, met enkel- en zelfs kuitbandjes, verbaasden telkens weer. De heer Tom Westen, die deze show van commentaar voorzag, had dan ook een dankbare taak. Het sloteffect van de drie mannequins met fluorencerend kapsel en idem japonnen was eigenlijk wat revuestijl, na al het buitenissige dat we al gezien hadden kon dat ech ter best lijden! De heren Van Buuren, Gisolf en De Vree hebben een kranig staaltje gele verd met de Show de Paris. Kaatswedstrijden in de Leidse Hout Op het fraaie MHC Zuidwijck-terrein in de Leidse Hout werden Zaterdagmid dag kaatswedstrijden gespeeld tussen Leiden, Den Haag en Rotterdam en als altijd was het er een gezellig familie- festein. Voorzitter Dijkstra vertelde^ hoe in Leiden reeds jaren wordt gekaatst, ech ter niet alleen door de Friezen, maar zelfs door „echte Hollanders". Ook nu werd er gespeeld in parturen, die door loting worden samengesteld, terwijl per partuur steeds drie prijzen beschikbaar waren. De uitslagen waren: A klasse: le prijs: A de Jong (Den Haag); P de Jong (Den Haag); J Piersma (Leiden) en 2e prijs: Tj de Vries (Lei den); A Koldijk (R'dam), T Anema (Den Haag). B klasse: le prijs: H Dijkstra (R'dam); D Brouwer (R'dam): A Valk (Den Haag); 2e prijs: J. J. Dijkstra (Leiden); „aurams eiwit C Krotje en D Planting» (beiden R'dam).! onze kalkvoeding! Geen tekort aan eiwitten, kalk en vitamines I Nu de kosten van het levensonderhoud hoog zijn, is het van veel belang, welke voedingsmiddelen wij kiezen. Door een goede keuze kan immers dikwijls voor komen worden, dat onze gezondheid be nadeeld wordt. In de eerste plaats komen die levens middelen in aanmerking die in verhou ding tot hun voedingswaarde het laagst in prijs zijn. Doch deze zullen, omdat zij niet alle voedingsstoffen in voldoende hoeveelheid bevatten, aangevuld moeten worden met enige duurdere voedings middelen. Men, kan de voedingswaarde van een levensmiddel op verschillende wijze uit drukken. Eén manier is, de voedingsmid delen te vergelijken als bron van warm te of energie. Doch het is niet de zg. ver- brandingswaarde, die in de eerste plaats de waarde van een levensmiddel voor onze voeding bepaalt. Het gaat er vooral om, dat alle nodige voedingsstoffen in voldoende hoeveelheid en in goede on derlinge verhouding in de voeding voor komen. Onze voeding behoeft, om aan deze eis te voldoen, niet persé kostbaar te zijn. Wèl moet men er op letten, dat de voeding voldoende rijk is aan eiwitten, zouten (zoals kalk en fosfor) en vitami nes. de z.g. „beschermende" stoffen. Deze stoffen komen in de eerste plaats in de duurdere levensmiddelen voor. Eiwitten bijv. vindt men vooral in vlees, vis, kaas en eieren. Melk werd hierbij opzettelijk niet ge noemd, daar deze onder de eiwitrijke voedingsmiddelen wel een afzonderlijke plaats verdient. Melk is n.l. in vergelij king met andere zeer goede dierlijke voedingsmiddelen goedkoper en bevat eiwitten van wel bijzonder hoge waarde! Het melkeiwit kan de andere eiwitten, die voor ons lichaam van geringe waar de zijn, bijv. de eiwitten uit brood en peulvruchten, uitstekend aanvullen. Om deze reden is het beter, melk of melk producten zoals yoghurt, by de maaltij den te gebruiken, dan tussen de maal tijden. Melkyoghurt staat in voedingswaarde gelijk aan gestandaardiseerde melk. Kar nemelk mist het vet en daarmede de vi tamines A en D van de melk. Aan alle andere bestanddelen is het echter even rijk als melk. Yoghurt en karnemelk zijn nog lichter verteerbaar dan melk; om die reden worden zij dikwijls voor zie- kenvoeding aanbevolen. Van de levensmiddelen met dierlijk wit is melk verreweg de goedkoopste. 6 dl melk bevat ongeveer evenveel eiwit als 100 g vlees of vis (zonder graten). Behalve aan eiwitten is melk boven dien rijk aan kalkzouten: een halve liter melk levert ongeveer de helft van de hoeveelheid kalk, die wy dagelijks nodig hebben (voor de andere helft zorgen de groenten). Van de vitamines in melk zijn vooral vitamine A en D (dezelfde, waaraan levertraan zo rijk is) van belang. Vooral aan vitamine A is onze voeding dikwijls te arm, alleen daarom zou het al aanbe veling verdienen, geregeld melk te drin ken! Melk is voorts onze voornaamste bron van vitamine B2. Maar zoals hierboven bleek ook aan de behoeften van vele mensen aan eiwit en voor het lichaam gemakkelijk opneembare kalk komt melk tegemoet, sje a.ijeqaq moreep ap uajaour «u ïtaminerijk voedsel vooral leren zien én •aarderen als onze goedkoopste bron de ruggegraat van

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3