ELF JUBILARISSEN BIJ VAN WIJK WERDEN GEHULDIGD Realisering van de universitaire bouwplannen Een bewijs van medeleven met de universiteit Regering-Malan faalde in alle opzichten Kippenmarkt is conferentie-oord en politie is marktmeester NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Personeelsvereniging „De Spil" vierde eerste verjaardag Een bijzonder woord van dank sprak de heer Verhey van Wijk tot voorzitter Gijsman, die eveneens met bloemen en sigaren werd vereerd. Een driewerf hoera van de zaal bewees, dat deze huldiging geen lege ceremonie was geweest. Het cabaretprogramma werd verzorgd door het gezelschap Herman Rinket- Faveur onder regie van Gerard Walden. Opgevoerd werd de revue: ..Dolle din gen", waarin een maximum aan vlotheid en aardige vondsten, maar niet altijd aan beschaving werd gebracht. De muzikale verzorging was in handen van Martin Erich. Jubilarissen bij de N.V. Leidse textiel fabrieken Gebrs van Wijk en Co werden tot nog toe op de heuglijke dag bij de directie geroepen voor een huldiging „in intieme kring", waarbij het dan bleef. Maar nu de-personeelsvereniging „De Spil" is opgericht en er een jubileum fonds bestaat, is het daarmee niét afge lopen. Zaterdag belegde de vereniging in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een grote feestavond, waarop het één-jarig bestaan werd herdacht en elf jubilarissen werden gehuldigd. Het waren: L.F. Philippo, E. Veldhuyzen Jr, J. B. Smits en mej. A. W. Pielanen, die er 25 Jaar op hadden zitten; H. P. v. d. Vos en S. Arnoldus, die de firma 40 jaar dienden: H. F. Betgen, I. v. d. Linden, C. Dreef, J. Flaman en mej. E. Dool. die 50 jaar trouwe dienst achter de rug hadden. Onder hen waren twee dragers van een Kon. onderscheiding: mej. Dool en de heer Flaman. Helaas konden door ziekte drie der elf jubilarissen niet aanwezig zijn. De overigen, die met hun resp. echt genoten door de voorzitter van „De Spil" de heer L. Gijsman, na de pauze van een vlot cabaret-programma, op het toneel werden geroepen, werden daar toegespro ken door een der directeuren, de heer J. G. J. Verhey van Wijk. Ieder van hen werd even in het zonnetje gezet. Uit de handen van de voorzitter ontvingen de dames een bouquet bloemen, de heren een kistje sigaren. Debat over beurs- aangelegenheden Voor een beperkt aantal belangstel lenden zullen prof. mr G. de Grooth .en de Amsterdamse commissionnair in ef fecten, de heer W. Willems, op 20 Juni om 8 uur in Den Burcht een debat hou den over het onderwerp: „De houding van de beurs als grondslag van de juri dische beschouwingen van prof. mr G. de Grooth". Het „Spinozahuis" De vereniging „Het Spinozahuis" hield Zaterdagmiddag ten raadhuize van Rijnsburg een vergadering, waarop naast het huishuishoudelyke gedeelte, door de secretaris, de heer W. G. van der Tak, een lezing werd gehouden over „Spino- zastische gedachten in Goethe's Faust". Een levendige gedachtenwisseling onder het zeer geringe aantal leden, dat aan wezig was, volgde op deze inleiding. De heer W. G. van der Tak werd herkozen als secretaris. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester we-rden goedgekeurd. Voorzitter van de verga dering was prof. mr R. Kranenburg. Drietal in de vacature van ds W. H. Kelder -Het kiescollege der Leidse Hervormde Gemeente -heeft in zijn gistermiddag in de Pieterskerk gehouden vergadering het volgende drietal voor de vacature van ds W. H. Kelder (wijk VI) samengesteld: ds F. J. C. Bredschneyder te Vedp, ds J. Groot te Bergentheim en ds D. J. Has pels te Groenlo. Over veertien dagen wordt een beroep uitgebracht. Verkiezingen in de Ned. Herv. Gemeente Tot ouderling zijn in de Ned. Herv. Gemeente gekozen de heren F. Voorzaat (vacature prof. dr J. de Zwaan) en H. van Hooidonk (vacature de heer W. A. van der Tang); tot diaken is gekozen de heer P. van Klaveren (vacature de heer H. Arnoldus). BENOEMD TOT LERAAR. De heer W. Kwestro te Leiden is be noemd tot leraar in de scheikunde aan het Chr. Lyceum te Delft. De Leidse lustrumviering Aan de burgerij Het zal U zonder twijlel bekend zijn, dat Leiden zich gereed maakt voor een waardige herdenking van het 375-jarig bestaan van zijn Universiteit. Het is een oude traditie, dat het Leidsch, Studentencorps de verzorging der feestelijkheden, zowel voor burgerij als studenten, op zich neemt. Het is echter een even oude traditie, dat het welslagen van een Leids lustrum (en zeker van deze eerste werkelijke viering na de oorlog), alhankelijk is van Uw medewerking. Gaarne richt ik daarom het verzoek tot U allen, mede te helpen de stad in deze dagen een leestelijk aanzien te geven. De versiering van uw huis, van uw straat of plein zullen, meer dan iets anders, de duizenden bezoekers doen beseilen, dat geheel Leiden vreugdevol is gestemd, omdat de eerste Universiteit van het land gedurende 375 jaren een „bolwerk der vrijheid" heelt gevormd. De burgemeester van Leiden. OOK UITBREIDING VAN DE HORTUS Er bestaan bij de Universiteit plannen >or de uitbreiding of restauratie van la boratoria en klinieken en voor de aan bouw van nieuwe gebouwen. Een van de instellingen waar de ruim te-problemen langzamerhand een ob structie voor de dagelijkse werkzaamhe den opleveren, is de bibliotheek, aldus ontlenen wy aan het Leids Universiteits blad van heden. Op het terrein achter het hoofdgebouw tussen de Kloksteeg en het Begijnhof wordt thans een nieuw boekenmagazijn gebouwd. Het magazijn zal slechts tijdelijke verlichting geven van de boe* kenlast die op de bibliotheek ruSt. Zodra het klaar is zal er reeds meteen behoefte zijn aan een nieuw gebouw, dat in Z.-O. richting van het in aanbouw zijnde deelte zal worden opgetrokken. Aan de uitvoering van het tweede plan, de herinrichting en uitbreiding het Organisch Chemisch Laboratorium wordt hard gewerkt. De herinrichting modernisering van het bestaande ge bouw is thans voltooid, terwijl de funda menten van de nieuwe aanbouw die aan het eind van het jaar gereed zal komen, zijn gelegd. In de loop van 1951 wordt de voltooiing verwacht van de inwendige verbouwing van het Kamerlingh Onnes-laboratorium. Op het ziekenhuisterrein wordt de kliniek voor Röntgenologie met een be langrijke uitbouw uitgebreid, waardoor een paar nieuwe lokalen voor de dia gnostische behandeling ter beschikking zullen komen. De inrichting van het Gravensteen hangt voornamelijk af van de steun die van Rijksmonumentenzorg verwacht de 'inwendige restauratie van het Personeel der R.B.F. had plezier „Sommigen staan, nog niet achter de personeelsvereniging, maar het is de wens dat deze. avond hen. tot andere gedachten zal brengén". Met deze woorden opende de voorzitter, de heer P. van Hooven, de contactavond van de personeelsvereniging O.S.R.B.F. van de Rotterdamse Brood fabriek. die Zaterdagavondin „Den Burcht" werd gehouden. Spr. prees de activiteit van de heren H. Veghel en P. Laurier, resp. secretaris en penningmees- Het was de personeelsvereniging, van de Kon. Ned, Grofsmederij, die de aan wezigen mocht bezighouden. „The metal c-players" openden het, feestpro gramma met zang en muziek. Er werden enige schetsen opgevoerd; vooral „de auto" oogstte veel succes; er werd hierin dan ook aardig gespeeld. Een geheim zinnig duister in de zaal toraoht de aan wezigen in spanning: „Turkse nachten", die een groot applaus en gelach tot resulr taat hadden. Het meest werden ook deze avond weer gewaardeerd de K.N.G.-boys de heer Colpa. Het waren mooie staaltjes van acrobatiek. Opening tentoonstelling in de Lakenhal In aanwezigheid van vele autoriteiten uit de universitaire wereld en uit de kringen van de gemeente werd Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Kunstbezit van oud- Lelden, jhr mr F. H. van Kinschot, zelf oud-alumnus der Leidse Alma Mater, alumni der Leidse universiteit" in de Lakenhal geopend door de burgemeester van In de voor deze gelegenheid wat extra- feestelijke „Grote Pers" heette drs. E. Pelinck, directeur van het museum, een groot gezelschap welkom, waarbij wij de rector magnificus, prof. dr B. A. van Groningen, directeuren van wetenschap pelijke instellingen, verschillende hoog leraren, het Collegium Cicitatis Acade- micae Lugduno-Batavae Supremum (het Leids Studenten-Corps vertegenwoordi gend), de lustrumcommissie van het L. S. C„ de wethouders Jongeleen en Van Schaik (die later arriveeerdc), de ge meentesecretaris, mr J. Bool, en burge meester Schokking van Den Haag op merkten. Burgemeester Van Kinschot sprak in zijn openingswoord van de verschuiving van particulier naar openbaar bezit, die op het ogenblik in de verzamelaarswe reld plaats heeft. Spr. wilde geen oor deel uitspreken over het al of niet wen selijke van zulk een verschuiving, maar legde er de nadruk op, dat zowel het mu seum als de particuliere verzamelaar de ander nodig heeft. Beide groepen heb ben veel aan elkander te danken. Spr. hoopte, dat de tcntoonstelllngs- rage van na de oorlog, die thans weer iets aan het luwen is, toch d i t voordeel zou opleveren: een blijvende belangstel ling van het grote publiek. De steun, die het gemeentebestuur aan het tot stand komen van deze ten- stelling heeft gemeend te moeten geven, mag, aldus spr., gezien worden als een bewijs van medeleven met de universi teit. Spr. bracht daarbij dank aan wet houder J. C. van Schaik, die als wethou der van onderwijs een belangrijk steen tje bijdroeg, aan de verzamelaars, die hun „stukken" voor ruim een maand af stonden, en aan de directeur van de La kenhal. drs Pelinck, die het materiaal voor deze expositie van heinde en verre aansleepte. Zij allen beseften, dat naast de wetenschap ook schoonheid noodzake lijk is. Met de wens, dat deze tentoonstelling eok voor de jongere generatie een sti mulans moge zijn om mooie dingen te gaan verzamelen, en dat niet alleen Lei den, maar het gehele land naar deze zeer bijzondere tentoonstelling zijn be langstelling zal richten, verklaarde de burgemeester de expositie voor geopend. Drs Pelinck sprak nog een woord van dank tot de verzamelaars voor hun gene- e tegemoetkoming. Ook het perso neel van de Lakenhal werd niet verge- Hierna bezochten de genodigden de tentoonstelling, die wij Zaterdag reeds in blad bespraken. Dr A. Trouw in Den Haag overleden Bekende figuur in Vrijzinnig- Hervormde kring Dr A. Trouw, de bekende voorganger van de afdeling Den Haag-Schevehingen van de Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, is Zaterdag in het diaconessenhuis Bro- novo in Den Haag, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, op 59-jarige leeftijd overleden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Louise J., d. v. H. Rothert en C. van Tol; Elizabeth, d. v. C. Donk en J. Stapper; Geertje, d. v. J. den Haan en P. H. v. d. Kraan; Margaretha M„ d. v. W. J. Diels en G. A. Kortekaas; Marianneke L., d. v. A. H. Immink en J. J. Boeff; Johanna M., d. v. H. J. Kramer en D. C. van Diggele; Leopold I., z. v. E. Hertzberger en J. Gld. GEHUWD: A. F. Leemans, j.m., en F. W. Boschma, j.d. OVERLEDEN: E. A. M. Zeh, wed. van T. van Noort, 78 j.; M. Tegelaar, wed. van J. Smit, 88 j. gebouw. Wordt deze steun verstrekt, kan zo spoedig mogelijk met de inrich ting, die op zichzelf naar men schat ;cl meer dan een jaar in beslag zal :men, worden begonnen. Verder wordt o.m. gedacht aan breiding van de Hortus in de richting van de Doelenkazerne. Afscheid van de heer G. Wytsma Van de Verenigde Nederlandse Zendings corporaties Onder voorzitterschap van ds W. Zeydner vond de tweede vergadering in dit jaar van het algemeen bestuur der V.N.Z. plaats. Dr Dankbaar sprak woord van afscheid tot de heer Wytsma, die als vertegenwoordiger de 'binnenlandse zendingsactie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verliet. Uitvoerig werd door spr. met het oog op de invoering der nieuwe Kerkorde de invoeging vai VN.Z. in het kerkelijk zendingswerk besproken. De vergadering machtigde het moderamen daarover de nodige be spreking te voeren. Na de rpededelinger over de arbeid van de verschillende clas- sicale zendingscommissies besprak de heer N. J. van Aalst, le penningmees ter der V.N.Z-, de financiën der zen ding. Tegenover enkele voordelen, die de monetaire maatregelen met zich mee, brachten staan ook enkele nadelen ten gevolge van de buitengewone prijsstij ging der eerste levensbehoeften. Een plan om de zendingsarbeiders daarin verlich ting te brengen is in studie. Over het algemeen zijn de inkomsten uit collec ten en dergelijke niet onbevredigend. De voorjaarscollecte zal waarschijnlijk dit jaar niet beneden de opbrengst van het vorige jaar blijven. Tot slot van de middagvergadering werd de nieuwe zendingsfilm „Gaat uit in de wereld" vertoond. Donderdag géén ver plichte snipperdag De plaatselijke Raad van Overleg der vakverenigingen heeft op grond van het feit, dat verschillende bedryfskernen inlichtingen hadden verzócht omtrent de verplichte snipperdag op a.s. Donder dag, het besluit genomen om deze dag als verplichte snipperdag af te wijzen. De Raad van Overleg grondt deze af wijzing op het feit, dat reeds enkele 'snipperdagen door nationale en plaatse lijke feestdagen, verloren gaan en dat de uiteindelijke opzet, waarvoor deze dagen worden gegeven, t.w. de vrije beschik king hierover, in het gedrang zou ko men te verkeren. Dit besluit houdt ech ter niet in, dat een werknemer, indien hij dit zou wensen, op 8 Jünl geen vrije dag zou kunnen nemen. Slechts tegen het collectief sluiten van bedrijven is dit be sluit gericht. De heer B. M. Noach ridder O.N. HARTELIJK AFSCHEID AAN DE GEM. H.B.S. Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de heer B. M. Noach, leraar in de Ned. taal- en letterkunde, afscheid genomen van de gemeentelijke H.B.S. Tevens vierde de heer Noach zijn gouden jubileum by het onderwys. Enkele' honderden personen hebben door hun aanwezigheid in het schoolge bouw aan de Hoge Rijndijk getuigenis afgelegd van hun grote waardering het werk van deze onderwijsman hoge achting voor zijn persoon. Onder hen waren vele leraren en c leerlingen. Tevens werd in de talrijke toespraken onomwonden naar voren ge bracht, dat de heer Noach op het gebied van het Onderwijs in onze taal- en let terkunde een markante persoonlijkheid is geweest, die zeer veel jeugd op sym pathieke wijze liefde en kennis om trent die taal heeft weten bij te bren gen. Zijn stelregel was: ,.Er is niets na- tionalers dan je eigen taal". Weth. J. C. van Schaik deed, nadat hy de vele kwaliteiten van de heer Noach in het licht had gesteld, de mededeling, dat het H. DL de Koningin heeft be haagd de heer Noach te benoemen tot Ridder in de Orde van O. N. Aan het eind van de bijeenkomst dankte de jubilaris voor de male, waar in men hem de gelegenheid had gebo den zijn onderwijs te geven. De omgang met zijn leerlingen is hem steeds een bij zonder genoegen geweest. Dit bleek ondubbelzinnig uit zijn me dedeling, dat hij de middelen zal ver strekken tot vorming van een fonds, waaruit elk jaar aan de beste leerling van Ned. taal en letterkunde een prijs ten geschenke zal worden gegeven. Voordracht directeur H.B.S. te Delft Aan het eind van de lopende cursus zal ir C. van Drooge, directeur van de H.B.S., wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zijn functie neerleggen. Ter voorziening in de vaca ture hebben B. en W. de raad de volgen de aanbeveling gedaan: 1. dr B. H. Erné te Utrecht; 2. dr J. C. van der Steen te Utrecht en 3 drs J. Wichers te Leiden Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Chr. onderwijzers op excursie naar Noordwijk De afdeling Leiden- van de Ver. van Chr. Onderwijzers organiseerde Zaterdag middag een excursie naar het Staatsbos beheer te Noordwijk. Om 3 uur werd het gezelschap ontvan gen in het schoolgebouw aan de Nieuwe Zeeweg, waar de heer J. E. Kok had ge zorgd voor bruine thee. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het kantoor van het Staatsbosbeheer, waar de heer G. As sies, bosbouwkundige, aan de hand van een kaart een en ander vertelde van het terrein, dat in 1914 werd overgenomen van de Staatsdomeinen. Hij wees op de vele moeilijkheden, die de bebossing van de duinen met zich brengt en daar alle factoren tegenwerken is het zeer moeilijk een boom omhoog te krijgen. Ter illustratie vertelde hij o.m., dat door de dienst tot vier keer toe 90.000 jonge denneboompjes moesten worden uitgepoot. Hij wees in dit verband op het feit, dat het Nederlandse publiek nu een maal niet kan leven zonder prikkeldraad, daar aan het verzoek zich niet buiten de paden te begeven niet wordt voldaan. Hierna volgde onder leiding van de heer Assies een zwerftocht' over het duin terrein, waar de aanplant van heden en verleden werd bezichtigd Mede door het zomerweer werd deze excursie tot een waar genot. Tegen zes uur was men op het punt van uitgang terug, waar uit volle borst „bij wijze van afscheid" het Lied van Noordwijk, gedicht door de heer Kok. werd gezongen. Hoenderpest ook ln Goor Op twee pluimveebedrijven te Goor is pseudo-vogelpest geconstateeerd. Niet al leen werden alle zieke dieren afgemaakt, r ook moet al het pluimvee in Goor in de hokken blijven. Apaitheid in Zuid-Atrika „NASIONALE PARTIJ" BRAK BELOFTEN EN BRACHT ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN (Van een bijzondere medewerker) Toen in Mei 1948 de Nationale Partij regering in Zuid-Afrika begon, was dit eigenlijk een grote verrassing. Maar een kièsslelsel als in Engeland en Zuid- Afrika maakt deze dingen mogelijk Want, ofschoon de Nationale partij slechts 479.242 stemmen op zich- wist te verenigen, terwijl de Verenigde Partij en andere oppositie-groepen er 670.937 kregen, kwam de eerste toch aan het bewind. De tegen woordige regering vertegenwoordigt dus 40 procent van het totale aantal kiezers dat gestemd heeft. Men zou kunnen ver wachten dat deze cijfers de regerings partij tot enige voorzichtigheid zouden ma nen. Het tegendeel is echter waar. En dit komt vooral doordat een groot deel der verworven stemmen behoren tot de gevoels-stemmen. De Nationale Partij heeft namelijk velerlei dingen beloofd, maar vooral een volledige scheiding tus sen blank en zwart en dit heeft velen gewonnen, niet het minst onder dege nen die de consequenties dezer leuze nooit doordacht hadden. Nu is op zichzelf deze apartheids-leuze vrij simpel té noemen. Simpel vooral in de zin van onnozel. Want in Mei 1948 stonden er 1-314-158 blanke kiezers op de kiezerslijsten tegen 46.051 kleurling- kiezers. Van^deze laatsten brachten ten hoogste 60 procent hun stem uit, omdat ze voor een zeer groot deel rondtrek kende arbeiders zijn, die nu eens in deze dan weer in die plaats werken. Omdat 20.000 stemmen van kleurlingen op de Verenigde Partij zijn uitgebracht, be stempelde dr Malan, de tegenwoordige minister-president der Unie, haar als een „kleurlingen-partij". Hoe onjuist dit is, wijzen de bovengenoemde aantallen dei- kiezers uit. Te duidelijker blijkt dit bo vendien uit de beginselen der Verenigde Partij, zoals die zijn vastgesteld op 5 Dec. 1934. Daarin komt o.a. voor: Handhaving van een beleid van afzondering op maat schappelijk gebied, afzonderlijke woon buurten, en ook vermijding van rassèn- vermenging- Dit beginsel wordt zeer duidelijk uit eengezet in de volgende woorden: „De erkenning van de naturellen (inheemse bevolking, inboorlingen) als een perma nent deel van de bevolking van Zuid- Afrika onder Christelijke voogdijschap van het blanke ras wordt aanvaard, als een fundamenteel beginsel van het na- turellen-beleid, samen met definitieve vermijding van rassenvermenging en de bevordering van een geest van welwil- BARNEVELD EN DE VOGELPEST Levert de vogelpest gevaar op voor de burgers (Van een onzer verslaggevers) Iedereen weet daarvan: ln Nederland, vooral beneden de Moerdyk, maar toch ook hier en daar in de provincies daarboven, heerst Vogelpest. De maatregelen er tegen n hard; móésten ook hard zyn, want als zoiets zich over heel het land ver breidt, kan dat de dood zyn voor het grootste deel van onze plulmveestapel. In het Zuiden werd het vervoer van kippen verboden. In het overige deel van ons land kwam het niet zover, maar wel werd daar het samenbrengen van pluimvee op markten en andere plaatsen verboden. Je zou zo denken: dat is dan jammer voor de expediteurs, want ze zullen weinig te doen hebben. Ook voor de getroffen hoen derparken spyt het ons, maar verderNou ja, die maatregel valt nogal mee. Toen kwam lk in Barneveld Donderdags hoort het druk te zijn in Barneveld. Nu is hgt er rustig, behalve op de eiermarkt. Rond het marktplein van de kippenmarkt staan wat mensen te praten. Op de markt zelf wat auto's met lege kratten. Hier en daar een dood enkele kist met duiven of bevers, dat is alStiekem, want het is verboden, wordt buiten het dorp, ergens langs een bomenoverschaduwde weg, toch nog ge handeld. Maar de markt is dood Meen niet dat er nu verder geen kip verkocht wordt. Het gaat wat moeilijker, want de kippen-fokkers moeten thuis worden opgezocht en de diertjes moeten ook aan huis worden afgehaald, maa handel gaat door, als De handelaar Koens uit Velp weet daarvan te vertellen: „Vanmorgen nog kocht ik 3000 slachtkippen. Ja. want de export moet toch zoveel mogelijk door- „Koopt het buitenland wel?" „Duitsland koopt alleen geslachte die ren. Levend mogen ze niet ingevoerd worden. Wel transito. Italië koopt ge woon door, ook levend". „Nog geen vogelpest gehad?" „Nee. 't Wordt sterk overdreven, hoe wel het hier en daar toch nog voorkomt." ..Een schande is Ja, het komt hier en daar toch wel voor. Vraag dat maar aan de oude heer Blees uit Landsmeer. „Ik had 800 jonge hanen gekocht in Purmerend. Ze kwamen uit Geldrop. Ik kocht ook nog 800 hanen, ook Noordhollandse Blauwe uit een andere plaats. De eerste koppel zat nog maar net in de meslhokken of er kwam vogelpest onder. Ik heb het na tuurlijk aangegeven en alle 1600 zijn ze afgemaakt. Zeg maar namens mij dat het een schande is zoals dat toegaat, Half dood of nog levend worden ze in een ton gegooid, want ze mogen niet bloe den. Het deksel gaat dicht en dan gaan ze mee met de destructie." „En de schade?" „Wat moois! In Maart al is de koppel afgemaakt, maar ik heb nog geen cent ge zien. Ze waren getaxeerd op f 2.50 per kilo, maar dat was schijnbaar te veel. Ze moeten opnieuw getaxeerd worden, maar ze zijn al twee maanden geleden vernie tigd." ..Waar zie je het aan dat ze die ziekte hebben?" „Ze vallen neer en liggen te gapen. De nekveren gaan overeind staan en ze gaan onherroepelijk dood." Oogontsteking? „Wij hebben er de meeste last van" zeg gen de poeliers Hoogeveen en v. d. Bor uit Nijkerkerveen. „De mensen durven geen kippetje meer te eten, daar hebben de kranten wel voor gezorgd. Als de ene boerderij besmet is hoeft er op een andere nog niets aan de hand te zijn." „Is het ongevaarlijk voor de mens?" „Ook al weer zoiets vreemds! De krant schreef: Het is volkomen ongevaarlijk, je kunt er hoogstens oogontsteking of een. lichte longaandoening door krijgen. U be grijpt: myn klanten willen geen kippen meer. „Verkopen jullie niet anders dan kip pen?" „Och, je scharrelt er natuurlijk wat bij; pondje boter en kilotje kaas, maar dat zet niet aan." „Maar wat moeten jullie dan op de markt?" ,Een beetje confereren. We moetën toch weten hoe de prijzen staan! „Maar kopen jullie heus nooit eens be smette kippen? Een boer zal toch blij zijn als hij z'n zieke'beesten kwijt kan." „Dat denk Je! Hij krijgt van de rege ring meer dan van ons. Waarom zou hij dan risico lopen?" „Is het voor de klant te zien, wanneer hij een zieke kip koopt?" „Jawel! De huid is dan niet blank, maar vaal-rood." „Dus de zieke kippen komen werkelijk allemaal bij de vernietiging?" „Allemaal. Er zou trouwens weinig tijd zijn om er iets anders mee te doen, want een kip met vogelpest is zo dood. Laat de mensen maar gerust hun kippenbout en soep eten." New Castle diseas. Kippen-fokker Evers had juist bezoek. Een assistent van één van de Utrechtse professoren aan de Faculteit voor dier geneeskunde kwam een paar levende en dode kippen halen voor onderzoek. Ja, want: „we dachten eerst dat het vogelpest was hier," zegt Evers.,, „Niemand mocht op het terrein komen en de vernietigings- ploeg was al gewaarschuwd. Eerlijk ge zegd zaten we met elkaar te wachten tot de eerste kip dood zou gaan, want dat zou het bewijs zijn. Alle andere symp tomen waren er-- opstaan van de nek veren, gapen en tegen de grond tollen. ging geen enkele kip dood. Na lendheid en onderling vertrouwen te de twee rassen, zijnde in het beste belang van Zuid-Afrika". Men ziet hier uit dat ,,die Nasionale Partij" volstrekt geen nieuw beginsel heeft ingevoerd. Ze heeft uitsluitend de doorzetting er van tot in het onzinnige en onmogelijke wil len tot stand brengen. Is dit gelukt? Helemaal niet. Noch ten opzichte der zwarte bewoners, noch ten opzichte van hen die uit India afkomstig zijn- Het is onbegrijpelijk dat de huidige regering meent de klok zover terug te kunnen zetten, in het bijzonder, wan neer men de gebeurtenissen op het ge bied der gekleurde rassen in andere delen van de wereld beschouwt. Ziende blind! Maar het schijnt dat de regering zien de blind is. ze hebben trouwens, als er zich geen ongelukken voordoen, nog enige jaren voor de boeg. Indien er evenwel door welke oorzaak dan ook op het ogenblik een algemene verkiezing zou gehouden worden, is het de grote vraag of de regering haar meerderheid zou kunnen behouden. Want het is een feit dat tegenover de fanatieke gevoels argumenten der „Nasionale Partij" in 1948 (anti-Engels en anti-naturel) niet voldoende organisatie der Verenigde Par tij heeft gestaan en dat de laksheid van de Engels-sprekende kiezers veel kwaad heeft gedaan. Men is nu echter bezig dit te verbeteren, zodat men, wanneer de omstandigheden het nodig maken, beter beslagen ten ijs zal komen. Er heerst bovendien grote ontevreden heid in het land. Een vriend van mij, met wie ik 'n jaar of acht heb samengewerkt aldaar, schreef me dat hij een aantal ge- schriften, brochures enz. zou zenden en hij zeide daarbij dat ik ze over een paar weken zou krijgen, „tenzij ze onder schept worden". Tot dit soort middelen schijnt de regeringspartij thans haar vlucht te moeten nemen. Haar sympa thie voor de Nat.-Socialisten is daar niet vreemd aan. De bedreiging van hel muilbanden der drukpers is een maatre gel van dezelfde soort. Maar er is meer De prijs van de koffie is verdriedubbeld. Gevoelsargumenten Ik sprak Hierboven over gevoelsa gumenten Ais men weet dat in de Volks) raad drie blanke vertegenwoordiger voor de naturellen zijn op 153 leden, bej grijpt men hoe weinig doorslaand hej qrgument van het zwarte gevaa: een overheersing door de naturellen i Hierbij dient aangetekend te dat niet-blanken geen lid van de Vo-lks raad mogen zyn. Als men nu enigszinl gevoel voor consequentie had, zou in de Nasionale Partij" toch zeker i gratie van blanken moeten bevorderer] Dit is echter geenszins het geval. Want deze immigranten kunnen „Zuid] afrikaajise onderdanen" worden en dat is het zeker wel te verwachten, dat zij met hun Europese begrippen, niet va^ de denkbeelden der Nationale Partij zul ien gediend zijn en dus op de anti-rege) ringspartij zullen stemmen.' De critiek, waaraan de maatregelen d in de Unie genomen zijn of ov worden, in de Verenigde Naties bloot] stonden, heeft toch wel enigszins tot n; denken gestemd. Men begint zelfs in c boezem der regeringspartij te voelen, dai het zó niet gaat. Dr Malan verklaard) nog in 1947, dat er geen conferentie tuaj sen Zuid-Afrika en India kon plaat ben „behalve met het opzettelijke e sluitende doel om de Zuidafrikaanse Ia dische bevolking naar India of elders ti doen verhuizen." En als de V.N. een be sluit zouden nemen, waarin op een an dere handelwijze werd aangedrongen] dan was hgt advies van dr Malan: „On^ moet vierkant weler en die gevolg] In een Volksraadzitting van 1948 w er van Nationalistische zijde een m voorgesteld, waarin men betoogde, de politiek der regering van „State-aideij immigration" niet in het belang van land was en dus moest opgeschort a den. Er werd ten slotte niet over gej stemd, maar twee der tegenwoordige mij nisters, de heren Louw en Swart vei] dedigden deze motie met de grootste fel) heid. Vroeger welkom en nul IJe tijden zijn wel veranderd. Het komi ons voor, dat de bewoners van India ii het bijzonder onrecht wordt aangedaan. In de jaren vlak voor 1860 begon mej in Natal te begrijpen, dat men de suikei cultuur niet tot een goed einde brengen zonder buitenlandse arbeidt krachten. In November van genoem jaar kwamen de eerste Indische arbe; ders In Natal aan. Ze kregen tract voor 3 jaar. Daarna kondei 1 of 2 jaar deze verbintenis verlengei Na het eind van dit tijdvak stond I hun vrij te wonen en te werken waar wilden. Na nog 5 jaar hadden ze rech op kosteloze terugtocht of de prijs daai Wie wéét hoeveel van dit genotmiddel de Afrikaanse boer gebruikt, kan begrij pen dat deze prijsverhoging nu niet be' paald een propaganda-middel voor d< regering kan genoemd worden. We krijgt men wittebrood, maar de kosten daarvan zijn geweldig hoog. Men krijgt niet genoeg vlees en Zuid-Afrika is een land, waar het vleesgebruik altijd veel hoger is dan bij ons. Alle prijzen gaan omhoog ondanks de devaluatie. De eco nomische toestand van het land is se dert 1948 achteruitgegaan. De Zuidafri kaanse handelsbalans over 1949 vertoont een tekort, dat op 73 millioen wordt geraamd De goud-reserve die deze re gering van haar voorgangster erfde is van 230.000.000 tot 60.000-000 terug gelopen. En al heeft men in alle toon aarden aan de naturellen trachten dui delijk te maken hoe voordelig de segre gatie (apartheid) wel zou zijn, er zijn een paar dagen begonnen ze zelfs te ge nezen. Het moest dus iets anders zijn. maar er was al een bericht de wereld in gestuurd dat de ziekte hier ook was. Je begrijpt niet hoe de mensen er bij ko men, want ze bewijzen er niemand een dienst mee. Mijnheer hier," hij wijst naar de assistent, „heeft de zaak in onderzoen en het is nog niet bekend wat daarvan het resultaat zal zijn." „Mijnheer hier" zegt dan ook in een paar woorden zijn mening: „We weten het nog niet, maar een geval van pseudo- vogelpest is het zeker niet." ..Pseudo-vogelpest? Is vogelpest dan niet de echte vogelpest?" „De naam is eigenlijk: New Castle diseas, omdat de ziekte in New-Castle voor 't eerst geregistreerd werd. Waar de ziekte vandaan komt is me niet bekend." Met z'n kippen-voor-onderzoek vertrekt hij dan. Iedere Donderdag slentert een politie man over de bijna verlaten markt van Barneveld. Hy is meester van de markt en marktmeester. Hoe lang nog? De markt is dood... de handel gaat doot van omgerekend in een stuk kroonland Ze waren dus toen welkom als kolonis ten in Natal. Maar tussen 1880 en 189» kwamen de bezwaren. Aangezien do Ire dlërs een lager levensstandaard hadden werd concurrentie tegen hen voor dl blanken uiterst moeilijk en kregen ze ma name de fruithandel grotendeels in hu] macht. De manier waarop deze mensen aan wie de bloei van de suiker-industri] in Natal voor e'en groot deel te danken ij nu door de Unie-regering worden behari deld, is, zoals wijlen J. H. Hofmeijer, li] van het Parlement, het uitdrukte: „eei vlek op Zuid-Afrika's goede naam in d ogen der wereld." In een vlugschrift, getiteld „42 Ding] wat die Nasionale Partijregering gedoe] het" worden harde noten gekraakt: dj belofte om het behuizingsvraagstuk oj te lossen, is niet gestand gedaan, het le vensonderhoud wordt steeds kostbaardei de invoer van noodzakelijke voorrade] wordt stop gezet, maar whiskey word wel Ingevoerd en tal van andere dinge] wijzen op een gebrek aan inzicht e] Europese visie. De glorie der Nasionale-Partijregerinj is aan het tanen. De tijd van Gen. Smut] komt weer. En dat zal in het belang va] Zuid-Afrika en de gehele wereld zijn. De rassen-onderscheiding, zoals de re gering dit voorstaat, is uit den boze e] kan nooit in practijk worden gebracht Het enig juiste standpunt in deze dage] is, dat van de Verenigde Partij (die va] Gen. Smuts) welke haar beginsel neer! legde in deze woorden: „Die Partij beijver hom vir die dag wanneer die toets van vaderlandsliefde nie sal wees die rasse-oorsprong of dij taal wat 'n burger praat nie, maar we) die gehalte van sy diens en toewydin] aan Suid-Afrlka." V1SSERI1GOLF Trawllogger uit de vaart. De trawllogger IJM 204 van de schip per-eigenaar Jan Plug is de vaart genomen. Deze logger, de Ver wachting. gaat na de survey trawlen. Brandje in de machinekamer. Zaterdag, tijdens werkzaamheden in d] machinekamer, is op de Johannes Pol] derman brand ontstaan. De Velsensj brandweer rukte uit met twee wagens] maar de machinekamerbemanning het vuur inmiddels met een paar e water te blussen. Maaswijdte voor snoekbaarsnettenl wordt 96 mm De maaswijdte voor snoekbaarsnetteB in het IJsselmeer moet m.i.v. 1 September 1951 op 96 mm worden gebracht. Oorspronkelijk had de minister dez] wiidte op 100 mm vastgesteld, nadat op 1 Jan. j.l. een wijdte van 92 mm is ingej voerd. Tegen de wijdte van 100 mm is door da IJsselmeervissers fel geprotesteerd. Thanl heeft de minister dus de gulden midden] 'eg gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2