Jlieutue fciltórfje (fourmit VERKIEZINGSUITSLAG BRACHT C.V.P. ABSOLUTE MEERDERHEID BARNEVELD en de vogelpest Winst voor Socialisten; verlies voor Liberalen en Communisten Nog steeds aardappelmeel in het brood Londen stort koud water over Europese geestdrift Wist U MAANDAG 5 TUN! 1950 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TUSNi u.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8!36 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSEPJNK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastict; Is gfiebfeem tnga bert In tcgfjenspett" Koning Leopold komt 1 Juli terug VIJF MILLIOEN BELGEN zijn gisteren in een broeiende hitte ter stem bus getogen. Zoals wij Zaterdag reeds als ons vermoeden uitspraken, heeft de Katholieke C.V.P. thans met 107 zetels ook een absolute meerder heid van 2 zetels in de Kamer verkregen. Wat de rechtstreeks gekozenen voor de Senaat betreft, heeft de C.V.P. eveneens een meerderheid van 2 zetels. De politieke feestvreugde wordt aanmerkelijk getemperd door het feit, dat de Socialisten niet minder dan de Katholieken als winnaars tevoorschijn traden. De door C.V.P. en Socialisten behaalde zetelwinst gaat ten koste der Liberalen en de Communisten, welke laatste partij nagenoeg werd gehalveerd. Reeds heeft minister Albert de Vleeshouwer geproclameerd, dat Koning Leopold op 1 Juli terug zal zijn. Hoe moet men nu dit verkiezingsresul- zegd onverstandig ds. als de Koning te- taat_opvatten? Enerzijds verluidt, dat de rugkeert met slechts de steun van een enkele partij. Koning Leopold zelf zou slechts jn uiterste noodzaak besluiten als de „Ko njiTg van één enkele partij" opnieuw de troon te bestijgen. Zijn villa buiten Genève gelegen, werd gisteren nog stren ger dan gewoonlijk bewaakt en hij bleef voor de pers ontoegankelijk. Verfkwast en kalkpot op non-actief Voor de derde keer in een jaar, werd dus gisteren door de Belgen gestemd. Op het laatste ogenblik moesten de kiezers toch nog door een zee van papier naa> hun hokjes waden. De zomerzon stond zo hoog en liefelijk aan de hemel, toe ziende op de gedragingen der stervelin gen en een iegelijk wilde maar het liefst zo snel mogelijk de stad uit om zich in t verkoelende water onder te dompelen. Reeds Zaterdagmiddag tegen de tem- f'isabMh bracht reads heel ,e,at*ren in de meeste deiey an o J t de 25 gr. C. incidenten verliep alles rustig en orde schepje op. ]ljk De stemplichtigen moesten drie bil- "n "151 letten invullen: 1 voor de Kamer. 1 voot Senaat en 1 voor de Provinciale Ra daar bleek dat personen aangewezen is, voorstellen doen om een Katholiek-Liberale regering te vormen, maar dat zij vasthoudt aan het plan van een homogeen Katholieke regering, die zich tot eerste taak zou stellen. Koning Leopold naar België te doen terugkeren. Vandaag zullen dc mi nisters de nog roezige verkiezingshoof- den bij elkaar steken, om de verhitte politieke toestand te bespreken. In feite is het zo, dat de C.V.P. met behulp van de meerderheid, die zij thans in Kamer en Senaat bezit, de wet op hel regentschap kan doen afschaffen, waar door de terugkeer van Koning Leopold naar België verzekerd is. Anderzijds wordt in het kamp der anbi-Leopoldisten geoordeeld, dat het op zijn zachtst ge- Hittegolf blijft aanhouden kwam hierbij zelfs nog Jn Twente, Brabant, Utrecht e werd zelfs de eerste tropische dag, 30 gr. C., waargenomen. De vliegvelden] dën7~Hder c.. Ypenburg en Valkenburg meldden resp.j die "ambtshalve" 28 en 26 gr. C. In geheel West-, Midden- Europa komt thans prachtig droog zomerweer voor. Het K.N.M.I. de functie van verkiezingsambtenaar ie Oost-j vervullen, schitterden door afwezigheid. m Gezien de lege partijkassen, was ook in verfkwast en kalkpot maar matig vanmorgen de mening toegedaan, dat citti gebruik gemaakt en slechts enkeh droge en zeer warme weer met plaatse-1 vliegtuigen slingerden hun propaganda- lijk tropische middagtemperaturen, nog leuzen door de hemelruimte. verschillende dagen kan aanhouden. Voor' Zoals reeds gezegd, deden zich bijna acht uur vanmorgen werden alweer tem- geen incidenten voor. behalve dan. dat peraturen van bij de 25 gr. C. gemeten, i van een partijlokaal te Luik de ruiten De kans op onweer blijft voorlopigwerden ingegooid en propagandisten el- klein. Alleen in Zuid-Dultsland kwamen kaar ondanks de hitte nog te lijf gingen gisteren enkele buien tot ontwikkeling.] De uitslag der verkiezingen was zicht- Zeer gunstig is dit weertype voor het i baar op de aangezichten. Dat van Spaak platteland, waar overal flink gehooid kan i toonde een brede glimlach en dat van worden. oud-minister Struye straalde. Deze CVP- Daar de luchtdruk vooral over Enge-1 er sprak over „België als het eerste land, land en omgeving nog meer versterkt,] dat de communisten uitstoot". moet men voorlopig dus nog op zeerj Officieuze samenstelling Volgens de laatste officieuze gegevens ziet de samenstelling der Belgische Ka mer er als volgt uit: CVP 107 zetels (winst 2); SooiaiiSten 75 (winst 9); Li beralen 20 (verlies 9); Communisten 6 (verlies 6). De Senaat geeft de volgende verhoudingen: Socialisten 37 zetels (winst 4); Communisten 3 (verlies 2): Liberalen 10 (verlies 4); CVP 54 (blijft gelijk). Zoals bekend worden 106 leden van de Belgische Senaat rechtstreeks gekozen en 46 zgn. provinciale Senato ren worden door de Provinciale Raden gekozen. Tenslotte enkele persstemmen: „Le Peuple" (soc.): Grote vooruitgang van de Socialisten en speciaal te Brussel en in Wallonië is die vooruitgang indruk- het karakter v Vrolijke Amerika- dag in Arnhem Ambassadeur en minister deden mee aan volksdans Op de tentoonstelling Mijlpaal 1950 te Arnhem heeft de regering Zaterdag een Holland-Amerika-dag gehouden. Het was een vrolijke dag met weinig officiële toespraken, maar met veel betuigingen van viendschap tussen beide volken. Verscheidene Amerikanen bezichtig den 's morgens de tentoonstelling, 's Mid dags werd een folkloristisch programma opgediend. De Bietenbouwers van boer Biet bliezen hun pittige marsen en wal sen, de Koninklijke Militaire Kapel al niet minder, en de Gorsselse Bcerendan- sers lieten de gasten genieten van Drie kusman en Haoksebarge. Enkele gasten werden uitgenodigd aan de laatstgenoem de volksdans mee te doen en zo kon men de Amerikaanse ambassadeur, mr Cha- pin en minister Van den Brink de Haok sebarge zien dansen. In het restaurant van het terrein hiel den enkele autoriteiten korte toespra ken. Minister Van den Brink gaf uiting aan de dank van volk en regering voor het Marshallplan (ter gelegenheid van- de verjaardag van Marshalls speech in de universiteit van Harvard) en de E. C. A.-vertegenwoordiger, Cl. Hunter vond dat de Amerikanen „a wonderful day" hadden beleefd. De Amerikanen zonden telegrammen aan Koningin Juliana en president Tru- Vernietiging doodvonnis Lages gevraagd Verwijzing van de zaak naar Haagse „B.G."? De procureur-fiscaal bij de Raad van Cassatie concludeerde vanmorgen tot vernietiging van de sententie van Amsterdamse „B.G.". dat Willy Lages^de voormalige chef van de Sipo en de in Amsterdam, ter dood heeft ve deeld. De p.-f. verklaarde, dat verschil lende cassatiemiddelen naar zijn oordeel gegrond waren. Hij vroeg verwijzing de zaak naar het Haagse „B.G.". De uitspraak is voorlopig bepaald op 12 Juli. Weer valse honderdjes in het Zuiden Door de oplettendheid van een hotel houder in Wittum (L.) is een Brusselse fabrikant gearresteerd, die gedurende d< Pinksterdagen kans gezien heeft in Zuid- Limburg vijf valse honderdjes uit tc geven. In het eerste hotel, waar de Bei- het probeerde, lukte het niet; de hotel houder weigerde het biljet aan te neme' en waarschuwde de politie. Later bleel de Belg in andere hotels in de omgeving, wel succes te hebben gehod. In Brussel werd hij aangehouden, dank zij het feit. dat de eerste hotelhouder het nummer van de Belgische auto had genoteerd. Een tweede inzittende, gekleed in Bel gisch douane-uniform, is voortvluchtig. wekkend. De Liberalen betalen het ge lag, want het kiezerscorps duldt gesn dubbelzinnige posities. De communisten nog slechts een machteloos groepje in dienst van het buitenland. En dan volgt een waarschuwing aan de C.V-P.: „Indien de Koning het aanvaardt, door één enkele partij op de troon te worden geroepen, dan zal het nieuwe parlement niet langer leven dan het vorige." „La Libre Belgique" (lib.): De achter uitgang der Liberalen is te wijten aan de •teun, die deze partij maar al te lang aan de politiek der Marxisten heeft verleend, zowel op constitutioneel als op„filo sofisch gebied". De verliezen der com munisten bewijzen, dat men afkerig •ordt van de Russische voogdij, zoals die zich in de Kominform-landen demon streert. „Standaard" (Katholiek): De C.V.P. is niet bezweken onder de aanval- haar drie anti-Christelijke vijanden. Wij naderen de 50 procent in het geheel van het land en in Vlaande- n is onze meerderheid overweldigend. „Het Handelsblad" (eveneens Bel gisch C.V.P.-biad): De versterking de C.V.P. en de Socialisten, gepaard de afstraffing van Liberalen en Com- i, heeft het politteke bestel van België eenvoudiger gemaakt. „Vooruit" (ander C. V. P.- orgaan): Deze verkiezingen betekenen revanche van de Volksraadpleging. Minister Mansholts plannen Koffie wordt niet duurder, suiker niet goedkoper Minister Mansholt heeft een nota van wijziging der begroting van he landbouwegalisatiefonds ingediend, waaruit blijkt, dat de consumptiecre- dieten een nadelig saldo van 242.2 millioen gulden opleveren. Met de ver laging van de suikeraccijns zal geen meerdere winst voor de telers gepaard gaan en geen lagere suikerprijs, wan de minister vreest, dat men dan te veel suiker gaat eten. zodat hij tenslotte gedwongen zal zijn voor dollars suiker bij te kopen. Een heffing ten gunste van het fonds zal daarom deze extra winst wegnemen. Een voordeeltje is, dat de suikersubsidie, die ons f 29.5 millioen kost verdwijnen zal. Om de basisprijs van melk te hand^ suiker wordt berekend op 340.000 ton. haven komt er-een zulvelfonds, dat een heffing van 1 cent per kg. melk zal In- verliezen op melkproducten weer dekken. Om de verbouw van fabrieksaardappe len te beperken, zal de garantieprijs van 31 per 100 kg. beperkt blijven tot 200.0C0 ton, verminderd met door de fabrieken aan derden te leveren hoeveelheden. Het overschot komt in ons brood, maar de minister acht een bijmenging van 5 tot 10 procent geen onoverkomenlijk nadeel. Consumptie-aardappelen zijn er genoeg, zegt de minister, wel is waar is er een volkomen normaal tekort aan klei-aard- appelen, doch er zijn voldoende zand- De subsidies op veevoeder zullen, voor zover de daarmede gewonnen producten worden uitgevoerd, weer worden goedge maakt door een heffing. Bij de toewij zing van veevoeder aan gemengde bedrij ven, zal de redering afgaan op de hoe veelheid, die het bedrijf zelf produceren kan. Grasland, dat voor scheuring ge schikt is, wordt dan als bouwland ge- De binnenlandse productie Minister V. d. Brink verlaat het podium in Sonsbeek te Arnhem naast een Veluws boerinnetje, met wie hij een volksdansje heeft gemaakt. Dit gebeurde Zaterdag op de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" tijdens de Jiederland- Amerikadag", die werd gehouden ter herdenking van het feit, dat Marshall drie jaar geleden door zijn bekende rede het sin gaf voor het Europese herstelplan. Daar de koffie, db na 1 Juni j.l. wordt gedistribueerd, een aanmerkelijk hogere kostprijs heeft, wordt bij gelijkblijvende verkoopprijs van koffie voor huishoude- :rbruik, de koffie gesubsidieerd, oor op een uitgave van 20 mil lioen wordt geraamd. zet van baqon voor uitvoer Engeland wordt geschat op 27.000 waarbij de verkoopprijzen waarschijnlijk de kosten zullen dekken. De uitgaven van het fonds der eerste categorie, landbouwpolitiek tonen een overschot van 5,7 millioen, hetgeen be tekend, dat men hier een evenwicht heeft Dronken chauiieur reed kinderwagen omver Vijf dodelijke ongelukken in dit weekeinde In Venray raakte Zaterdagmiddag de 60-jarige dronken chauffeur Van L. de macht over het stuur kwijt Zijn wagen reed in de bocht HofstraatGrootestraat het trottoir op en sleurde een kinderwa gen een eind mee. De baby van negen maanden, ven de familie Stevens, werd uit de wagen geslingerd en is korte tijd later overleden. De bestuurder, afkom- sgti uit Venray, is ingerekend. In de Joubertstraat te Leeuwarden von den ouders Zaterdag hun lVz-jarig kindje dood in de box. De kleine had zichzelf een koord, dat ze had weten te bemach tigen, om het halsje gedraaid, was geval len en door het koord gewurgd. In de Tuinbouwstraat te Groningen viel een tweejarig jongetje uit het raam van de derde verdieping met zijn rug op straat. Het kind mankeerde schijnbaar niets, maar overleed later plotseling het ziekenhuis. De 53-jarige De Buck is bij het los: van betonblokken in Vlissingen in vijf meter diep ruim op de blokken ge vallen. Korte tijd later is hij overleden. De 39-jarige arbeider J. Goedhart uit Koog aan de Zaan raakte Zaterdag bij de Maashaven te Rotterdam bekneld tus sen een truck en een aanhangwagen. In het Zuiderziekenhuis is hij overleden. Koninginneharing vanmiddag aangeboden Vanmorgen werd door de opperrijks- eurmeester, de heer W. Don, uit de aangebrachte lading van de VI. 61 „Jo", schipper J. Rog, van de rederij C. van Toor Hzn. haring gekeurd, geschikt voor aanbieding aan H.M. de Koningin. De haring is vanmiddag in een met vlaggen •ersierde auto en verpakt in oranje- raatjes, ten paleize Soestdijk aangeboden. De VI. 61 heeft vorig jaar de bedrijfs- wlmpel verdiend voor de best verzorgde Eén vliegtuigwrak geborgen Omgekomen vlieger naar Valkenburg Omstreeks half negen Zaterdagavond werd het havenhoofd en een deel va havenbekkens te Scheveningen vooi publiek afgezet. Het bergingschip „Texel" had het wrak van de verongelukte „Fire fly"-K. 80 aan boord met het stoffelijk overschot van de korporaal-vlieger J. H. Verveer en liep de Scheveningse "havt binnen. Het stoffelijke omhulsel van kc poraal Verveer en de wrakstukken zijn vervolgens per auto naar het vliegveld Valkenburg vervoerd. Het zoeken het wrak van de „Firefly" K. 84, dié Noordelijk van de K. 80 in zee stortte, werd vandaag voortgezet. Tegen hogere omzetbelasting op koekjes en gebak De bakkers gaan op 28 Juni in Utrecht een protestvergadering houden tegen de voorgestelde verhoging van 3 tot 8.5 pro cent omzetbelasting op banketbakkerij- artikelen, zoals koekjes, biscuits en ge bak. Zo is het wel uit te houdenEen gemakkelijke ligstoel, de benen in het frisse nat en een tafel er bij, wat toil je nog meer? Drie jongens tijdens zwemmen verdronken Zomerweer eist z\jn tol De 16-jarige C. A. Vloet uit Helmond is gisteren bij het zwemmen in de Zuid- Willemsvaart te Mierlo verdronken. Hij jn niet goed zwemmen. Zaterdag werd de zesjarige Gertje Toes e in het ondiepe bad van het zwen Crailo te Hilversum speelde, onder ter gevonden. Het kind is vermoedelijk uitgegleden en verdronken. Bij het zwemmen in de Delftse Schie te Rotterdam is gisteren de 20-jarige C. P. J. plotseling onwel geworden en ver dronken. Een 28-jarige incasseerder viel gisteren in de Koningshaven te Rotterdam. Hoe wel hij vrij spoedig kon worden opge haald en aanvankelijk nog zwakke le venstekenen gaf, overleed hij enkele later. Nog eens de motie Dezer dagen maakten ook wij mel ding van hardnekkige geruchten, ou de heer Oud zijn befaamde motie hebben ingediend in gehoorzaamheid aan het hoofdbestuur van de V.V.D. Het „Algemeen Handelsblad", dat zelf de be ginselen van de V.V.D. voorstaat, is op onderzoek uitgegaan bij het secretariaat van deze partij en geeft thans door, dat al deze geruchten „pure fantasie" zijn. Het blad vernam, dat het hoofdbestuur de V.V.D. zelfs de gehele maand Mei bijeengeweest is en dat ook in geen enkel ander partijcollege ook maar iets een motie aan de orde is geweest. De motie is alleen en uitsluitend ontstaan in de Kamerfractie van de V.V.D. Natuurlijk nemen wij deze tegenspraak op. Wij moeten herhalen, dat, indien deze motie inderdaad door het partij bestuur aan de fractie zou zijn inge geven, dit een bedenkelijk verschijnsel zijn. Intussen achten wij het geens uitgesloten. dat aan de motie van de heer Oud enige druk uit kringeD van de V.V.D. niet vreemd is. Men moet niet voorbijzien, dat de heer Oud zelf niet op enigerlei wijze in de Kamer om een debat of een interpellate heeft gevraagd. Dat gebeurde van andere kant. Kan dit betekenen, dat hij zelf op een debat niet bijzonder veel prijs stelde? Doch toen van andere zijde een aanvrage voor een interpellatie was ingediend en daarop een nota van de regering was gevolgd, heeft de heer Oud (terecht) zich niet tegen een debat verzet. In dat debat kwam hij toen onver wacht met zijn motie, die alleen door zijn eigen fractie was ondertekend. Geen wonder, dat deze gang van zaken het ontstaan van zekere hardnekkige ge ruchten heeft bevorderd. Trein ontspoord bij Venray Enkele llcht-gewonden. De personentrein uit Venlo, die gis teren om 17:11 uur in Venray had moe ten aankomen, is bij Venray-Oirlo ont spoord. Een rijtuig liep uit de rails die dóór de hitte waren ontzet, en kantelde. Andere wagons kantelden ge deeltelijk. pnder de reizigers ontstond een grote consternatie. Er waren enkele licht-gewonden, .die ter plaatse werden verbonden! Het treinverkeer, dat gisteravond ge deeltelijk met bussen werd onderhouden, was vanmorgen, weer normaal. Plan-Schuman 20 Juni onder de loupe Zullen de geremde John Buil en de voortvarende Marianne een compromis vinden Volgens Reuter schijnt het vast te staan, dat de Franse regering 20 Juni als de begindatum voor de onderhandelingen over het plan-Schu- man heeft gekozen. De uitnodigingen aan de respectievelijke laden, w.o. dus ook Nederland, zouden verzonden zijn. De houding van Engeland ondervindt critiek van de zijde der Coservatieven. Het is uiterst ge vaarlijk, aldus de woordvoerder, koud water te storten op een plan, dat de geestdrift opwekt van de Westelijke naties. De afwezigheid van Groot-Brittannië bij de onderhandelingen te Parijs zal het prestige en de invloed van dit land in Europa verzwakken. Het ziet er naar uit, dat de conserva- het Britse Lagerhuis, tieve oppositie na het reces, op 30 Juni, zal aandringen op een vroegtijdig debat over de houding der Labourregering, al ligt het niet in de bedoeling Labour over deze kwestie ten val te brengen. De Conservatieven vinden DAT B. en W. van Nijmegen een aan tal oude huizen in de binnenstad ter af braak willen kopen. DAT de aan- en afvoertroepen in de Generaal De Bons-kazerne te Grave op 1 Juli worden overgeplaatst naar Til burg. en Haarlem. DAT het 17.738 ton metende Paname se tankschip World Liberty, een der grootste tankers ter wereld, in Amster dam wordt gerepareerd. DAT de vereniging van leiders van openbare diensten en instellingen voor sociale zorg Woensdag in Leeuwarden vergadert. DAT in Hilversum een bijenschans met plaats voor 40 korven in gebruik is ge nomen, waarmee Het Gooi een beziens waardigheid rijker is geworden. DAT het Franse nis Emka vorige week in de haven van Terneuzen op een haven- dam voer en zonk, doch later werd ge licht. DAT het 6300 ton grote Finse ms Fin- tramer Zaterdag de eerste grote boot was, die de scheepswerf De Hoop te Lo- bith-Tolkamer na de oorlog heeft ge- DAT pastoor Mannaerts, die 30 jaar adviseur is van de 40-jarige R.K. bond van textielarbeiders en kleermakers St. Lambertus. benoemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT m.i.v. 1 Juli dagelijks van 6.40 tot 6.45 uur 's morgens een agrarisch bulletin (voornamelijk markt- en beursberich ten) over beide zenders wordt uitge zonden. DAT de Bond van administratief per soneel bij 's Rijks belastingen thans 160C leden telt en het secretariaat is geves tigd Wapenveldestraat 46, te Den Haag (J. v. d. Velde). DAT minister In 't Veld Zaterdag een •bijzondere bijeenkomst presideerde van de humanistische vereniging Humanitas, t.g.v. haar vijfjarig bestaan. DAT op de Goudsberg bij Lunteren (gem. Ede) een koepel, de Hessenhut. geopend als schuilplaats voor toeristen als uitkijkpunt. DAT J. Loonen uit Venray-Oostrum tot voorzitter van de Ned. coöperatieve zuivelfabrieken is benoemd. DAT J. A. J. Jansen Maneschijn, A.-R.- gedeputeerde van Zuid-Holland en oud burgemeester van Zwijndrecht, gisteren 70 jaar oud werd. DAT de twee „Schotse huizen" aan de kade van Veere Vrijdag als museum worden geopend door secretaris-generaal mr H. J. Reinink. DAT de bekende inbreker B.. die Don derdagnacht in Nieuwer-Amstel nog een flinke buit uit een villa had gestolen. Za terdagnacht is aangehouden. DAT aan de Rotterdamse raad is voor gesteld een school op te richten voor fijn- instrumentmakers en horlogemakers. het treurig, dat de Labourlieden geen formule konden vinden, Engeland stat stellende, aan de Parijse conferentie deel te nemen- Wij „Dominions" en slechts met aar zelende schreden de weg naar een fede ratief Europa zal gaan bewandelen. In officiële Franse kringen blijft timistisch gestemd ten aanziei komende besprekingen tusser landen. Parijs ziet 't „dagen" in Europa, als daadwerkelijk met de bouw van een Vertnigd Europa kan worden begonnen Het Franse enthousiasme neemt de Londense reserve gelukkig niet al te tragisch op. En de Britse regering zal, zoals gemeld, via een speciaal ingestelde „verblndingscommissie" van het verloop der besprekingen op de hoogte worden gehouden. Misschien, dat John Buil met ztjn federatieve schoenen aan, straks toch nog de gracieuse. voortvarende Ma rianne in de armen vliegt! Er- moet een „modus vivendi" gevon den worden om de Britten aan het plan- Schuman te lijmen. Voorshands acht de Britse regering het echter niet noodza kelijk. officieel op de jongste Franse nota te antwoorden- IEUGDSTORMLEIDER QUISPEL HOUDT 15 JAAR De R.v.C. heeft vanmorgen overee komstig de conclusie van de p.-f. het be roep van de 43-jarige C. Quispel uit Utrecht, vroeger stafleider van de Natio nale Jeugdstorm, verworpen. Hij houdt dus de 15 jaar. waartoe hij in Amsterdam was veroordeeld. Ove: poort fabriek geopend van de Amefa-fabrie- ken in Apeldoorn. Deskundigen uit Apeldoorn zijn al naar Zuid-Afrika trokken om de leiding te nemen. Niet onverdeeld De steun, welke minister Van Maarseveen uit kringen der K.V.P. ontvangt, is zeker niet onverdeeld. Wat dat betreft, zou men verkeerd doen, in dien men alleen op de Kamerfracties van de K.V.P. afging. Typerend is in dit verband wat het „Brabantse Nieuwsblad" schrijft. Dit blad is van oordeel, dat de heer Oud beter had kunnen zwijgen, omdat hij zelf over vloedig boter op het hoofd heeft. Maar het overige acht het blad de aan val op de heer Van Maarseveen „ver diend en meer dan verdiend". „Het heeft minder dan ooit zin." zo schrijft het blad, „om de tragische feiten nu ook nog in de windselen te leggen. De Indonesische politiek van minister Van Maarseveen, bewust zo gewild en bewust zo gevoerdis uitgelopen op een vol komen mislukking, dat erkennen nu zelfs diegenen in onze K.V.P.-fractie, die een jaar geleden niet bereid waren, een breken met dit kabinet goed te keuren". Ons dunkt, dat dit duidelijke taal is, maar dan is het ook door en door onge zond, dat men zulk een minister rustig laat zitten. Alsof er niets kwaads ge- Het blad meent voorts te weten, dat het in de bedoeling ligt om minister Schokking het departement van Justitie te geven en minister Van Maarseveen dat van Oorlog. En terugkomend op de heer Oud besluit het blad: „Erger dan hij faalde de verantwoordelijke man voor onze Indonesië-politiek, minister Van Maarseveen^ dezelfde die nu poogt, zich door de vlucht aan de verantwoordelijk heid te onttrekken. Wordt dr Hirschfeld opgevolgd door Lamping Wij vernemen, dat de ministerraad een beslissing heeft genomen ten aanzien van de persoon, die dr Hirschfeld zal opvol gen als hoge commissaris van Nederland in Indonesië. Aan de heer A. Th. Lam ping is thans verzocht dit ambt te aan- De heer Lamping is 57 jaar oud en sinds 1947 buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur van Nederland t De heer A. Th. Lamping, de Neder landse ambassadeur in India, die is aangezocht noor de functie van Hoge Commissaris in Indonesië als opvol' ger van dr Hirschfeld. Delhi. Van 1932 tot 1945 was hij direc teur van de handelsaccoorden en plaats vervanger van de directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Daarna was hij enige tijd te Londen gevolmachtigd mi nister en van 1946 tot 1947 Nederlands gezant te Boekarest. Rond Delit 200.000 personen doorgelicht Vrijdag zal het bevolkingsonderzoek op t.b.c. door de stichting Fotu. in het dis trict Delft zijn geëindidg. Er zullen dan omstreeks 200.000 personen onderzocht zijn, van wie dus kaarten en foto's in het archief van het centraal bureau aanwezig zullen zijn. Op 14 Juni begint het onderzoek in Wassenaar als eerste gemeente in het district Leiden. WEERBERICHT Iets meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en zonnig wear met zwakke tot matige wind :ussen Noord en Oost. In de kustprovincies iets minder warm .elders weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dmadas Zon (2J-20.55. M»an 1.10- 10.57 uur. 7 Juni L. K. v "j «JU,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1