IClicuuie geite ctfeGTfliiranl FRANSE NIET CONDITIES DOOR LONDEN AANVAARD Schommelen boven 4 km diepte Tegenvoorstel van Bevin houdt de deur nog open Wrakstuk van een der vermiste Fireflies gevonden Nederlander maakte kennis met Russische politiemethoden Vorstelijk Paar reed door de streek der Hunnebedden In de Schoonebeeker olieterreinen werd een proefboring bijgewoond Wist U ZATERDAG 3 JUNI 195» BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; Per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TiËNt 0.18 per millimeter <BU contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: L)r E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastlcft k gJjfblweo ngn tiert ia tegfjenspott" Een en dertigste Jaargang No 8133 ..Plan-Schuman" verwekt koorts t\E HOUDING VAN LONDEN inzake hel plan-Schuman werpt schaduw op het sublieme idee vnn aan r.. - J een federatief Europa. Gister- avond was de stemming te Parijs bepaald alarmerend. Immers Londen telefoneerde aan Parijs, dal het Britse kabinet had besloten, niet deel te nemen aan de onderhandelingen over de samensmelting der Europese 2ware industrieën. Dit besluit was in een spoedzitting van het Britse kabinet genomen. Echter is er toch weer sprake van een Engels tegen voorstel, waardoor de deur voor een vergelijk der twee standpunten nog openstaat. Zoals men weet, nemen ook Nederland, België, Luxemburg en Italië, alsmede na tuurlijk West-Duitsland aan de bespre kingen te Parijs deel, waartoe Frankrijk, met name minister Schuman het initia tief nam. De houding van Engeland heeft tengevolge gehad, dat de zes hiergenoem de landen hun gemeenschappelijke ver klaring, waarin de axioma's van 't plan- Schuman als „basis voor de onderhande lingen" worden aanvaard, nog maar lie ver 24 uur 'hebben vastgehouden. Wordt dus vanochtend een of andere „compromis-oplossing" uitgebroed, Enge land in staat stellende op daadwerkelijke wijze aan de conferentie deel te nemen, dan zal dus de ondertekening der ge meenschappelijke verklaring kunnen geschieden. Het zou, als reeds gezegd, geen gunstig symptoom zijn als de Fran se regering het plan-Schuman zou gaan aansnijden zonder de aanwezigheid van een speciale Britse politieke kok. Volgens Reuter heeft Engeland een ge heel nieuw plan voor de komende onder handelingen uiteengezet, dat Bevin in de kliniek, waar hij is opgenomen, zou heb ben opgesteld. Tevens verluidt, Frankrijk tenslotte bereid is om Enge land op een later tijdstip aan de confe rentie te doen deelnemen, indien Londen daartoe een speciale wens te kennen geeft. Elders in dit nummer, hebben wjj in 't Verklaarde Uitzicht uiteengezet, welke de Britse bezwaren hoofdzakelijk zijn. Londen voelt wel „iets" voor de Euro pese integratie-gedachte en federatie, maar past dit alles wel in de kraam van Labour? Natuurlijk zijn er behoudens de voordelen ook nadelen verbonden aan een op te richten „onafhankelijk gezags- De eerste vijfduizend gulden voor Ambon zijn ontvangen. 'Dat is in zo korte tijd een heel mooi bedrag. Dr Nikynluw vertelde deze week echter nog in een vraaggesprek voor de radio, dat de voedsel- en me- cijnpositie wel zeer precair is. Willen wy op korte termijn een flinke hoeveelheid goederen sturen, dan is veel geld nodig. Wie snel helpt, helpt dubbel. Mogen wy op u reke- Vandaag ontvingen wij. van: N.V. M.V. ƒ209—; A. J. B. 12.— Cor- resp. D. ter Aar ƒ10.83; R. de H„ R. A. D., Van K., allen f10.De J. ƒ7.—; A. J. v. B., E. v. T., Dames V., allen ƒ5.— F. L. ƒ3.—; W. F. de Z., mej. E. V., K. C., V. M., C. Sp.. fam. J. C., S. J. v. d. R„ allen ƒ2.50; mej. F. J. de W„ G. B„ belden ƒ1.—; W. P. ƒ1.50; G. M. M., H. V. d. G„ J. C. F.. P. G. W„ L. V.. mevr. S. J. v. L., allen 1.—. Totaal 5193.67. Alle gevers en geefsters hartelijk dank. Verdere giften graag aan onze Bureaux of op onze girorekening. Ambon eet niets anders dan sago Dr Nikilujuw, vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken in Nederland, deelt mede, bericht te hebben ontvangen, dat sedert 16 Mei j.l. op Am- bon het hoofdvoedsel. de sago, wordt gedistribueerd, een bewijs, dat de toe stand daar ernstig is. Men ziet desniette min op Ambon rustig de. consequenties onder ogen, In dit verband, heeft dr Niki- juluw zioh tot het Rode. Kruis te Genève gewend met het verzoek om spoedig be richt of het onderzoek naar de toestand gereed is en op welke wijze men de be volking der Zuid-Molukken kan - helpen. De minister van gezondheid der Zuid- Molukken telegrafeerde, dat dringend behoefte bestaat aan. suiker, melkpro ducten, verbandmiddelen en medicijnen. Twee jonge instructeurs kwamen in Twente om Het neerstorten van een straaljager van de L.S.K. bij het vliegveld Twente heeft zoals we gisteren in een deel onzer edities nog meldden het leven gekost aan twee instructeurs. Het zyn de reserve eerste It.-vlieger J. Bakker uit Barendrecht, 26 jaar oud, en de eerste lt.-vlieger waarnemer Dirk Boer uit Zegveld bij Woerden, 25 jaar oud. Bakker behaalde in 1943 zyn brevet in Engeland en diende o.m. in Indonesië; Boer kreeg zyn vlieger-opleiding in 1946 in Indonesië en was sinds enkele maanden instructeur. Het toestel kwam normaal binnenvlie gen voor een landing. Het landingsgestel was al uit toen de Meteor neerstortte en in brand vloog. De Inzittenden waren waarschijnlijk op slag dood. Dit is het tweede dodelijke ongeluk met een Nederlandse straaljager. Het eerste geschiedde op 6 Februari j.l. te Jelsum bij Leeuwarden, toen de vaandrig B. G. de Ruyter uit Breda om het leven kwam. Met hulpmotor naar Rome en terug (5000 km) De 63-jarige C. Hëhnekam uit Roosen daal heeft op een rijwiel met hulpmotor een reis heen en terug naar Rome ge maakt zonder dat het motortje de onder nemende pelgrim ooit in de steek liet.' De heer Hennekam legde 5029 km af (terug maakte hij een flinke omweg). De heenreis deed hij in 10 dagen, gemiddeld 830 km per dag. orgaan", waardoor aan souvereiniteit der respectieve landen wordt ingeboet Lon den is bevreesd, dat men het knollen voor citroenen zal verkopen Wü sluiten ons aan by de visie hoge Franse functionaris, die gisteren in Parijs verklaarde: „Het traditionele, Britse wantrouwen ten aanzien van een verenigd Europese vasteland is voors hands de Britse regering opnieuw te machtig gebleken". Dat de Engelse rege ring alsnog terugkome op de dwalingen haars weegs! Gemeenschappelijk communiqué Besprekingen vermoedelijk half Juni Reuter meldt uit Londen: Frankrijk heeft een nieuw voorstel in zake het plan-Schuman naar Londen ge zonden. hetwelk na bestudering onmid dellijk van commentaar werd voorzien en naar Parijs teruggestuurd. Van dit con tact zal het afhangen of Frankrijk niet zonder Engeland de onderhandelingen zal aanvangen. Neemt Engeland niet deel aan de conferentie, dan zal Parijs „van dag tot dag" Londen op de hoogte houden. Inmiddels werd door de 6 betrokken landen, Frankrijk, West-Duitsland, Bel gië, Italië, Luxemburg en Nederland de verklaring afgelegd en gepubliceerd, waarop wij hierboven doelden. Het be treffende communiqué luidt: „Gegrond op de beginselen van vrede, solidariteit, en economische en sociale vooruitgang In Europa, stellen genoemde landen zich als onmiddellijk doel voor ogen de samensmelting der steenkool-^en staal- producties, alsmede de instelling van een nieuwe hoge autoriteit, waarvan de be sluiten bindend zullen zijn. Gestreefd wordt naar het samenstellen van eén verdrag, dat ter ratificatie aan de parle menten zal worden voorggelegd". De Nederlandse regering juicht het initiatief van minister Schuman toe. maar zij acht zich evenmin als de andere regeringen bij voorbaat gebonden aan de uitvoering ervan, omdat de economische consequenties op dit ogenblik nog niet geheel zijn te overzien. Spoedig zullen vertegenwoordigers van de departemen- ten van Economische en Buitenlandse Zaken worden aangewezen voor Seei ng aan de besprekingen, die ver- moedeiyk 15 Juni te Parijs aanvangen. Nederlander pleegde nieuw soort oplichterij in Frankrijk In Straatsburg is de 30-jarige Neder lander B. Ph. H. gearresteerd wegéns een nieuw soort oplichterij. In adverten ties in de Parijse dagbladen beloofde hij een auto of een reis naar Rome aan de lezers, die het nummer zouden raden waarop de grote prijs van de nationale loterij zou vallen. Me nmoest dan 200 francs stroten voor een weldadigheids- werk, dat slechts in de verbeelding van H. bestond. Hij werd gearresteerd toen hij 1600 francs .kwam Gaan Prinsesjes tanden poetsen op muziek Wij dachten dat de kinderversjes-n wijze-lessen van Van Alphen echt voor de 19e eeuw waren. De man gisteren in Schiphol uit het Amerika- vhegtuig stapte, bewyst echter het tegen- desl. Het is Frank Luther, Amerika's „zingende" paedagoog". Hij tracht .'kleine kinderen met zijn liedjes enthousiast te maken voor de noodzakelijkheden levens. Midden in een Amsterdams taurant begint' hij onder het eten te gen Hij zingt met zijn diepe stem, hoe leuk het is je tanden te poetsen, je nagels uit te halen, je haar te kammen. met twee woorden te sprekenIn Gen- duizenden Amerikaanse gezinnen klinkt zijn stem dagelijks door de gramofoon en wordt op zijn wijsjes toilet gemaakt. Luther wil de Prins^sies enkele van -ü- platen aanbieden, opdat ook op het paleis Sosstdijk „het haarkammen er tandenpoetsen op muziek" zal doordrin gen. In één straat: geen wél marmer Twee winkeliers in dezelfde straat te Venlo zülllen resp. f 10.000 en f15 000 moeten betalen om hun pui te verande ren. De een had volgens het plan. dat door de schoonheidscommissie was goed gekeurd, zijn nieuwe pui moeten bedek ken met tufsteen, maar hij deed het met marmer. De ander had marmer moeten gebruiken, doch gebruikte zwarte strippen. De commissie heeft ge last de puibedekking te wijzigen. Een beroep op de gemeenteraad mocht niet NIEUWE MAATJES... en waren z ij ook maar goede maatjesI Triest en moeizaam werk op bergingsschip Texel Een bergingsploeg aan 'boord van de duiker, door de Koninklijke Marine gecharterde ..Texel"* van de rederij Doeksen heeft gisteren, zoals wy in een deel i editie nog konden melden, voor de kust van Scheveningen gezocht naar over blijfselen van de verongelukte Fireflies. Evèn na half drie werd door. de eerste Een duiker, die onder de zeespiegel voor de Scheveningse haven heeft ge speurd naar de wrakstukken van de twee verongelukte Fireflies, stapt aan boord van het bergingsvaartüig „Texel". Gistermiddag werden resten van een.der toestellen gevonden. ESPERANTIST VERDWAALDE IN WENEN Tengevolge van injectie enige dagen buiten kennis Een inwoner van Terneuzen, de 44- jarige Hjnwerker by de Spoorwegen P. C. Lammens, is dezer dagen ziek in zün woonplaats teruggekeerd, nadat hy in Wenen een week gevangen is gehouden door Russische autoriteiten. was op 15 Mei met andere Neder landers naar Salzburg gereisd om een congres van esperantisten bij te wonen. Na het congres, op de terugreis, bezocht het gezelschap Wenen. De heer Lammens is daar de anderen kwijtgeraakt. Hij Is het dwalen gegaan en werd zoals hy bij zijn terugkeer in Terneuzen mee deelde op een gegeven ogenblik door enige Russen bij zijn kraag gepakt De heer Lammens zegt, dat hy in een auto gezet en naar een gevangenis is ge bracht. Bij zijn arrestatie liep hij klap pen óp. waardoor enige van zijn tanden sneuvelden. De arrestant was zeer over- In de gevangenis, waar men hem heenbracht, hebben Russen de heer Lammens een injectie gegeven, waar door hy enige dagen buiten kennis is geweest. In het ziekenhuis van de gevangenis. waar fc-y enige dagen Ouders mengden zich in kinder ruzie: Delvenaar zwaar gewond Bij een vechtpartij in de Pieterstraat te Delft heeft A. v. d. K. dezer dagen een nierbloeding en een ribfractuur opgelo pen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het gevecht ontstond na een ruzie tussen kinderen, voor wie de ouders partij trok ken. Twee bewoners van de Pieterstraat, A. B. en zijn zoon L. J. B„ zijn gearres teerd. werd opgenomen (hij verbleef er in een kooi) werd. de gevangene op kunstmatige wyze weer tot bewust zijn" gebracht en toen verhoord. Men blek hém van spionnage te ver- Wenen. de heer J: H. C. Schouten, die door de an dere esperantisten van de verdwijning hun landgenoot op de hoogte was gebracht, slaagde er in de heer Lammens te verlossen. -Hij werd Maandag j.L vrij gelaten. Hij verblijft thans in een ziekenhuis. bootsman, de eerste vondst op ca 9 m diepte gemeld, en kort hierop lag het wrakstuk van een hoogteroer Velen aan het strand zullen in het fehc zonlicht op de glinsterende zee „Texel" met haar gele pijp hebben liggen, rustig, alsof zy zich niet bevont. op -de plaats waar zich een tragisch ön^ geluk hééftafgespeeld. Aan boord heerste echter geen rust. De verweerde handen der zeelui maak ten slangen, pompen en lijnen in een bootsman werd in het stijve duikers- pak geholpen en nadat de helm vastgeschroefd verdween hy langzaam onder de wateroppervlakte. Luchtbellen gaven de weg aan, die hy ovei bodem volgde. Op het dek van de „Texel" werden zijn bevindingen, die hy telefonisch door gaf, gespannen afgewacht. Lange tijd hoorde men niets dan de slagen van de luchtpomp, en zag men slechts de lucht bellen zich langzaam van het schip ver wijderen. Toen, plotseling, bleven zy op een afstand van ca 15 m op één plaats omhoog borrelen en ook de dikke rubber luchtslang werd niet verder gevierd. De duiker meldde de vondst van het eerste herkenbare wrakstuk, enkele meters lang Er werden gistermiddag geen andere ontdekkingen gedaan; het is niet gelijk dat de andere gedeelten van het vliegtuig reeds een eindweegs door de stroom zyn meegesleurd. Waar het wrak van het tweede vliegtuig ligt is nog niet bekend; de vuurtorenwachter van Sche veningen heeft echter direct na het on geval de plaatzen waar de toestellen in zee terechtkwamen zo nauwkeurig mo gelijk gemeten, en de resultaten door gegeven aan het Loodswezen te Rotter dam. Vandaag is bijeb^et zoeken voort gezet. Nader vernemen wij. -dat gisteravond nog enige tyd met schijnwerpers werd gewerkt. Een der duikers heeft een lyn vastgemaakt aan de staart van het vlieg tuig dat voor de haven in zee stortte. Men zal pogen dit gedeeltê vanmiddag aan boord te halen. Het is-wel gebleken dat deze machine goeddeels versplinterd Een opvarende van de Blanka deelde ons nog mede, dat het deze zandzuiger ii geweest, die de benzinetank heeft op gevist en niet de „Arthur",- zoals werd gemeld. V-olgens deze zegsman heeft de „Blanka" d. m. v. een sleepanker de plaats vastgesteld, waar het eerste toe- stortte. T-oen dit echter bleef haken en hierop een laag olie kwam boven dryven wierp men een boei uit. Eerste kersen in Tiel In Tiel zijn gisteren de eerste ker- •n aangevoerd door een- teler uit Varik. Een Amsterdamse frima kocht ze- Frankrijk eert vele Nederlanders Voor hulp aan militairen in oorlogstyd. Uit een onderzoek is gebleken, dat de hulp die Nederlanders in bezettingstijd aan Franse militairen, vooral aan ge vluchte krijgsgevangenen, hebben ge boden, veel omvangrijker is geweest dan men aanvankelijk meende. Eerst thans zijn alle Franse onderscheidingen, die hiervoor toegekend zullen worden, vastgesteld. Op 9 Juni zal de Franse generaal De Larminat te Apeldoorn een deel van deze onderscheidingen, n 1. 221 stuks, uitreiken. De overige zullen via de am bassade worden beschikbaar gesteld. In Apeldoorn worden o.m. 7 ridderkrui sen vap het Legioen van Eer uitgereikt. 5 posthuum zyn toegekend. In antwoord op het Poolse besluit, heeft Joegoslavië zyn ambassadeur te Warschau teruggeroepen. Alfred van Sprang begint vandaag op pagina 4 van ons Zondagsblad met een serie artikelen over zyn' reis naar Indonesië. Onge twijfeld zult U met genoegen' deze artikelen lezen want ze geven op vele punten een volkomen nieuw beeld van de toestand aldaar. Rechter maakte een fout Verrassende vrij spraak voor scheepskapitein Verdachte stond op z'n stuk en had succes Na een lange zitting, waarbij het Am sterdamse Hof talloze technische be schouwingen aanhoorde over de aanva ring van de gasbuis onder de Catharyne- brug te Haarlem op 19 Augustus 1949. teen het ontsnappende gas een meters hoge steekvlam verwekte, kwam er een onverwacht ene ongebruikelijk slot aan het proces tegon de 32-jarige Meepboot- kapitein E. W. van D. uit Wormerveer. De Haarlemse rechtbank had uitgespro ken: wel schuldig, maar niet strafbaar. Toen de procureur-generaal gisteren f50 boete had geëeist en de president al had meegedeeld, dat de uitspraak 14 dagen zou volgen, toen zelfs de laatste hamerslag gevallen was, merkte de ver dachte op. da-t een opgeroepen kroonge tuige niet verschenen was. En die getuige zou ook de schuld van de aanvaring kunnen hebben, betoogde de verdachte. De president had helemaal vergeten te vragen, of de verdachte bezwaar maakte tegen het niet verschijnen van deze ge tuige. De president drong er na de zitting tevergeefs op aan. dat ver dachte zou toestemmen de getuige niet te laten horen. Het Hof ging in raad kamer, maar ook daarna hield verdachte vol. Ten slotte onderbrak de president de argumentaties van de sleepboot kapitein met de woorden „U bent vryge- sproken". En verdachte zweeg. Philips werkt opnieuw voor V.N. Vyftig Róntgeninstallaties voor Frankryk besteld. De Unicef, het kindernoodfonds van de Verenigde Naties, heeft opnieuw een grote order geplaatst by Philips: het leveren van 50 complete Röntgeninstal- laties voor de t.b-c.-bestryding onder de Franse jeugd. Tezamen met de 140 al eerder door de Unicef bestelde toestellen vormt dit een opdracht, die vele arbei ders bij Philips weer voor lange tyd werk zal bezorgen en de deviezenpositie ten goede zjl komen. Voorlichting Prof. Romme zelf heeft het ontdekt. Hij vertelt ervan in „De Volkskrant". Onze ambassade in Parijs geeft een periodiek uit, die de Fransen voorlich ting wil ge-ven over Nederland en de Nederlanders. Een niet gemakkelijke taak. En voor het personeel van onze ambassade, voorzover het met de samen stelling van die periodiek is belast of zichzelf ermede heeft belast, blijkbaar ook een veel te moeilijke taak. Misschien daarom ook een taak, welke op beden kelijke wijze ten uitvoer wordt gelegd. Vandaar ook, dat het blad schijnt te krioelen van de fouten. Een van de minst erge is nog, dat prof. Gerbrandy „de leider van de Amti-Revolutionnairen" wordt genoemd. Van de bezettingstijd wordt gezegd, dat „de kerk niet in staat was, de noodzake lijke besliste weerstand te bieden"; het waren anderen, die een radicaal „neen" tegen het nationaal-socialisme moesten doen horen. Nu komt trouwens de aap duidelijker uit de mouw, want vervolgens wordt op gemerkt, dat die „anderen" een hernieu wingsbeweging in het leven hebben ge roepen, ..die in ruime mate heeft bijge dragen tot een verjonging van het poli tieke leven, al was het alleen maar door haar ontkenning van de stelling, dat het Christelijk geloof de Christenen zou dwingen, lid te worden van confessionele politieke partyen". Hieraan wordt dan nog toegevoegd, dat de stelling „de Chris ten in een Christelijke partij" „de poli tieke emancipatie heeft vertraagd". Wy nemen aan, dat het onvermogen om juist te citeren niet al te aanstekelijk heeft gewerkt, en we veronderstellen, dat het in dit blaadje van onze ambassade te Parys staat zoals prof. Romme het hier aanhaalt. Maar dan is het ook werkelijk heel erg. Deze voorlichting, welke aan het Franse volk gegeven wordt, is geen voorlichting meer. Om het anders t# zeggen: deze ..regeringsvoorlichting" is P.v.d.A.-voorlichting, want hier wordt voorlichting gegeven vanuit de visie van deze politieke partij. De P.v.d.A. heeft aangedrongen op teer invloed op het buitenlands beleid. Na deze en-ar ing zou men er by na hui verig van worden. Terecht vraagt prof. Romme. of -het alleen in Parys zo toegaal of dat dit geval er maar een uit vele is. Het antiwoord op die vraag interesseert ook ons wel een beetje. Tijdens het vorstelijk bezoek aan Beilen bood de 91-jarige weduwe Vredeveld gisteren Koningin Juliana een pop in Drentse klederdracht voorde Prinsesjes aan. Oud en nieuw Drente ALLE DRENTSE MENSEN zijn „bliede" om het bezoek van de Koningin en Prins Bernhard, zei burgemeester De Dreu van Assen gisteren, toen het vorstelijk Paar in het Gemeentehuis van de Drentse hoofdstad werd ontvangen. En de Drenten hebben die uitspraak onderstreept door te juichen en te. zwaaien, overal waar Koningin en Prins passeerden: in de prachtig versierde straten van steden en dorpen, of langs de land wegen, waar i.de haogdoorn bluit" en de brem feest viert in de fraaiste goudgele kleuren. men naar Exloo. Binnen een grasperk had een herder zich met rijn kudde op gesteld, een oranjestrik in de staf. In Emmen trok de stoet door de tuin en het park van het diaconessenhqis de Koningin groette patiënten en v pleegsters vriendeiyk. De stichting Op bouw Drente, die zich op sociaal-cultu reel terrein beweegt, wercl met een be zoek vereerd en in het Lyceum \yerd de koffiemaaltyd gebruikt. De weduwe van de Drentse schilder Dozy bood er H.M, een schilderij aan. In Assen schrééf de Koningin met de zelfde gouden pen waarmee ook Konin gin Wilhelmina en Prins Hendrik inder tijd hun handtekening plaatsten, in het gouden boek van de gemeente. Op weg naar Emmen passeerde de stoet o!m. „Licht en kracht", een inrich ting voor "géesteszieken! Patiënten en zusters brachtén hun groet. In de Domo, de grote Drentse coöperatieve melkfa briek, werden de Koningin melkproduc ten aangeboden. Na! een zanghulde reed DAT A. H. J. Lovink, voor zyn ver trek als ambassadeur naar Ottawa, op 9 Juni van 1012 en 35 uur op het dept. van B'uiténl. Zaken is te spreken. DAT "lr W. B. I, Hofman 25 jaar direc teur is van het Amsterdams vervoer- DAT in het Rotterdamse Beursrestau- rant op 21 en 22 Juni hét 15e binnen- scheepvaartcongres wórdt gehouden. DAT de in Kinderdijk gebouwde slib- zuiger Pierre Durepaire 12 Juni naar Frankryk zal vertrekken. - DAT twintig officieren-leerlingen van de Franse hogere intendance-school van 4 tot 11 Juni. ons land zullen bezoeken. DAT op het in Enschede gehouden biblotheekcongres mej.- G. F. Walkat- werd gekozen als opvolgster van de secretaris van de Ned. .ver. van biblio thecarissen. G. A., van Riemsdijk. DAT het echtpaar--H. Kraaijenhof Born te Putten 13 Juni .-60 jaar is ge- DAT het autobusstation in Apeldoorn zal worden verplaatst van de Mavkt (een km van het spoorwegstation) naar het Sophiapark, by het Stationsplein. Dat in Krommenie voor f 820.000 107 woningen zullen worden gebouwd. DAT over een oppervlakte van 6500 m2 van 17 tot 26 Juli in Den Bosch een' Benelux-bakkerstentoonstelling wordt gehouden en op 20 Juli 1500 bakkers aan een Brabantse koffiemaaltijd zullen aan zitten. DAT op de Britse oorlogskerkhoven in" ons land eenheidsvazen voor bloemen ter beschikking worden gesteld. DAT Apeldoorn voor f 100.000 nu ook het tweede deel heeft aangekocht van het Lierderbos te Beekbergen (60 ha) en men ook het laatste deel wil kopen om het bos te redden. DAT in Venlo-Blerick 112 woningen met verminderde rijksbijdrage zullen worden gebouwd. DAT Polygoon in opdracht van Gedep. Staten van Limburg een film heeft opge-. nomen van het koninklijk' bezoek aam deze provincie. DAT de vereniging tot Chr. verzorging van zenuwzieken dit maal een sluitende jaarrekening had en het sanatorium te Zeist steeds vol was. DAT het nieuwe preparaat T.T.P., om papier e.d. waterdicht te maken, niet is uitgevonden door de Delftenaar J. Kuv- per. doQh door Royal Dutch Chemical Works. DAT voor het loodswezen vyf afhaal- bootjes-in aanbouw zijn. bestemd voor Vlissingen 3), Rotterdam en IJmuiden. DAT op het strand, in Poortvliet 1000 coloradokevers werden gevangen. DAT aan 127 manschappen van de sfórmscHbol te Roosendaal de groene ba ret is uitgereikt, ten teken dat zy capa bel zijn om te dienen in de commando- D.AT^ook dit jaar. van 29 September tót 11 October, in Rotterdam de Femma, eenbeiurs voor .mode en huishouding, wordt gehoudén en de moeders er hun kinderen in -een bewaarplaats kunnen -achterlaten terWyl zij de 6tands bezich- tóg.en. Ook het verdere van de tocht gaf de hoge gasten een voort reffelyke indruk Drentes leven en streven. Midden door de turfstreek met haar afgravingen ging het langs hunnebedden en de vroe gere boöhutten der koeherders naar mo dern Drente. Schoonebeek. Koningin en Prins maak- n een tocht over de uitgestrekte olie- terreinen en wensten een proefboring van naby te zien. De Koningin liet zich niet weerhouden door het geraas der werktuigen en betrad ook het platform van de machines. In Coevorden werd de oudste ingeze tene, de byna 101-jarige opa Habers, aan de Koningin voorgesteld. En wat alleen by uitzondering voorkomt dat de Spoorwegen van de dienstregeling af- wyken gebeurde in Coevorden,-waar een trein voor een overweg eerbiedig stopte om de koninklijke stoet te- laten passeren. Een waardig besluit van de tocht was de pntvangst in Hoogeveen. Meer dan 3000 kinderen zongen Koningin en Prins toe en deze wuifden etxtra lang .en. har telijk terug. De tuinbouwver. Hooge veen, de koekbakker T. de Vries en de Om Barneveld te reddenj Vervoer pluimvee weer verboden Omdat in Barneveld hoenderpest Is uitgebroken, heeft minister Mansholt het vervoer van levend pluimvee ln ge heel Nederland met ingang van vandaag opnieuw verboden. Het besmette bedrijf in. Barneveld is een mestcentrum, dat zijn pluimvee alle delen van het land ontvangt is 't derde mestbedrijf in Nedc waarop de gevreesde vogelziekte coristateerd. Van het vervoerverbod is onth mogelijk. Van de dieren, die vei mogen worden, moeten dan echter staartveren worden afgesneden, zodat controle op de naleving van het verbod gemakkelijk uitgevoerd kan worden. Het vervoer van dood pluimvee, broed- eieren en andere delen van pluimvee, pluimveemest en verpakkingsmateriaal, in de grensstrook van 54 km diepte langs de Belgische grens was nog steeds verboden, zoals men weet. Amerikaanse ere-certificaten voor Nederlandse militairen In het oefencentrum van het Ameri kaanse leger te Grafenwoehr in Duits land zyn gisteren aan 122 militairen uit Denemarken. Noorwegen en Neder land ere-certificaten uitgereikt voor vaardigheid in het gebruik van Ameri kaanse infanteriewapens. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwe gend zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke veranderlijk# wind. (Opgemaakt te 10 u.) pottenbakker Mynssen boden producten "in. Omstreeks kwart voor zeven reed de stoet de avondzon tegemoet en was voor bij Nolde de grens van de provincie be reikt. H.M. verklaarde by het afscheid van de commissaris der Koningin de in druk te hebben gekregen, dat Drente een provincie is, die zeer sterk vooruitgaat en dat de bevolking bezield is met he< streven dit gewest nog veel intenser tot ontplooiing te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1