Jlicutuc £ei}isrl)c (tfiwrant DUIZENDEN ZAGEN TWEE VLIEG TUIGEN IN ZEE VALLEN Twee korporaals-vlieger omgekomen Spanning rondom de haringrace vond vanmorgen hoogtepunt „Volgend jaar nemen we een watervliegtuig" „Het 01de Lantschap" vol geest drift over vorstelijk bezoek Assenaren defileerden op verlichte Ennk voor Koningin en Prins Wist U VRIJDAG 2 JUNI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie. Tel. 20408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN 1'lEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8134 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasttct! fs gtjrtleoen mgn hert in tegfjenspoet" HINDERPOLITIEK OP DE AUTOBAAN DRAMA VOOR SCHEVENINGEN (Van een onzer verslaggevers) De duizenden wandelaars en zonnebaders, die zich gisterenmiddag op de Boulevard en het strand van Scheveningen bevonden, zijn om half vier opgeschrikt door een verschrikkelijk vliegtuigongeluk. Zoals zo dik wijls waren tegen dat ogenblik een aantal vliegtuigen, ditmaal vier Fireflies van de Marine Luchtvaartdienst boven Scheveningen aan het oefenen. Voor de ogen der duizenden stortten opeens twee van deze vliegtuigen, nl. de K 80 en de K 84 in zee. Zij verdwenen terstond in de golven. De reactie by allen, die het ongeluk zagen gebeuren was er aanvankelijk een, die voortsproot uit angst voor eigen lijfsbehoud. Het had er alle schijn van, of een der vliegtuigen, de K 84 op het strand terecht zou komen. Vandaar, dat men honderden hevig verontruste moe ders naar de zeekant zag rennen om haar daar spelende kinderen in veiligheid te brengen. Het was niet nodig. De ongelukken hadden zich afgespeeld op een afstand van naar schatting een mijl van de kust en de vliegtuigen waren verdwenen in tien meter water. Twee vliegers, de korporaals-vlieger Jack Harold Verveer uit Utrecht en Ja cobus van Kleef uit Zuid-Scharwoude zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. Formatie verbreken Omstreeks drie uur waren de vlieg tuigen, die deel uitmaakten van een for matie van vier, voor een oefenvlucht van Valkenburg opgestegen. Boven Scheveningen draaide men, in formatie, een aantal bochten. Totdat de commandant van het escadrille, door te „waggelen", de formatie opdracht gaf Uiteen te gaan. In de regel worden dergelijke opdrach ten per radio gegeven, doch men neemt aan, dat de vliegtuigen geen gebruik van radio gemaakt hebben. Daardoor is het ook verklaarbaar, dat de commandant van het escadrille eerst later pp het verdwijnen van de twee ver ongelukte vliegtuigen opmerkzaam werd. Omziend zag hij een vuurbol op zee lig gen. Toen wij om half vier bij de haven aankwamen, was er niets meer te zien, dan een schare beangste mensen, die stonden uit te zien naar de plaats waar de machines in zee verdwenen waren. Een blinkende Mitchell van Valken burg vloog speurend boven de grijze zee. pe reddingsboot Arthur was uitgevaren. De zandzuiger Alanka poogde een spoor van de machines te vinden en trok een wit spoor van schuim boven de plek waar de K 80 in zee dook. Bovendien zagen wij nog de reddings boten van het luxe bad en "het volksbad, bemand met politieagenten en burgers, boven de plaats van de ramp rondvaren. Bovendien was de Sch 63 van Frank Vrolijk buiten. Deze logger lag juist voor Uitvaren gereed met 30 leerlingen van de Zesde klasse van de leerschool van Het Haagse Genootschap, die op excursie waren, aan boord, toen het ongeluk ge beurde. Zij is terstond uitgevaren. De concierge van de school, de heer Gouds waard, viste een kaart uit het water, af komstig van de K 84. Hij zag nog een tweede kaart en een trommeltje drijven, tnaar kon die niet meer bemachtigen. Ooggetuigen Er véél ooggetuigen. Een van hen, J. M. Markveld uit Den Haag, die juist op 'n golfbreker stond-toen het on geluk gebeurde, vertelde, dat hij de ma chines met elkaar in botsing zag komen. Straaljager in Twente neergestort Vanmiddag is een „Meteor"-straaljagei De straaljager is waarschijnlijk enige mijlen buiten het vliegveld in brand ge vlogen. De bemanning heeft nog ge tracht een noodlanding te maken, doch deze slaagde niet meer. De néergestorte straaljager is een me teor mark 7, een trainingstoestel met een plaats voor de instructeur eft een leerling. wBenzinebelasting. heeft grens van toelaatbare overschreden! Met de huidige benzinebelasting (56 Cent van iedere gulden) Is de grens van het toelaatbare overschreden, zo betoog de mr A. F. H. Jansen in zijn openings woord van het in Arnhem begonnen con gres van de Bovag, de bond van auto mobielhandelaren en garagehouders. De Bovag telt 5500 leden. In deze bedrijfs tak zijn 25.000 werknemers. „Het scheen een heel kleine botsing te zijn", aldus Markveld. „De vleugeltip van de ene machine raakte even de staart van de andere. Het was genoeg om brokstukken van beide machines in zee te doen storten. De K80, die het ernstigst toegetakeld scheen, viel lood recht, met een rookpluim warrelend ach ter haar staart, in het zeewater. Er ont stond een lichte ontploffing toen het vliegtuig het water raakte. Daarna rookte de, op het water brandende ben zine nog even. Toen was er niets meer te zien. Inmiddels was ook de K 84 in zee ver dwenen. Dit vliegtuig, dat eerst nog een bocht beschreef en waarvan men aanvankelijk meende, dat de piloot het macht zou krijgen, sloeg vrille en verdeen twee honderd meter benoorden de plek waar de K80 het water raakte dat was honderd meter buiten de haven in de as van de haven- Ook de heer A. J. Bruning Azn., die in de lichtwachterswoning woont, had soortgelijke waarnemingen gedaan. Op de plaats van de ramp Om kwart voor vier bevonden wij ons aan boord van de motorsloep „Mande line", waarmee schipper Arie v. d Toorn pleziertochtjes buitengaats pleegt te organiseren, op het woelige zeewater voor de Scheveningse haven. Daar was het, wat men dan noemt: de plaats van de ramp. We zijn al op vele van dergelijke onge luksplaatsen geweest. Nimmer heeft er een een zó diepe indruk op ons gemaakt als deze, waar totaal niets te zien was. Het viel niet te geloven, dat zich onder de oppervlakte van dit rusteloos dei nende water, dit vertrouwde grijze vlak voor de kust, de stoffelijke resten van twee jonge Nederlandse kerels bevonden, omgekomen in hun stuurloos neergeval len vliegtuigen. Het enig spoor bleek: ergens een olie- En daarin: een blokje hout en een stuk gevoerd zwart zeildoek, doorweekt van water. Dat was, tot dat moment, het enige dat restte van twee volledig uit geruste toestellen. De zee is hier tien meter diep. Wrakstukken op de bodem, worden door de stroom gegrepen en naar nog dieper water meegsleurd. Er zal waarschijnlijk, zo meende men aan boord van de „Mandeline" niet meer van de De slachtoffers Met de K-80 is omgekomen de kor poraal vlieger Jack Harold Verveer uit Utrecht. Hij werd 22 Mei 1927 in Semarang geboren. Met de K-84 kwam om de korpo raal vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid-Scharwoude Hij werd aldaar geboren op 17 Januari 1928. Beiden traden 3 Mei 1948 als leer ling onderofficiervlieger in dienst van de Marine luchtvaartdienst. Zij ont vingen hun opleiding op Woensdrecht en Gilze Rijen. Op 1 April 1950 wer den zij tot korporaal bevorderd. Beiden waren ongehuwd. Zowel de moeder van Verveer als die van Van Kleef is weduwe. verongelukte machines gevonden wor den, dan tot nu toe. Toch bleef de „Arthur" rondvaren; toch zette de „Blanka" haar onderzoek voort. Deze zandzuiger wierp een boei uit, om de vermoedelijke plek van on dergang aan te geven voor de scheep- Stuurman Keus liet de „Mandeline" draaien. Nog eenmaal voeren we in de lengte en breedte over de plek. Achter ons voer de „Arthur". Die had een tankje van een der machines opgevist. Aan boord van de reddingsboot zijn drie ambtenaren van de Rijkswaterstaat: Van der Zwan, Groen en Zeebal, die terstond opgestapt zijn om mee te zoeken. Er dreef nog iets op het water. Een valhelm? Het was bruin van kleur en rond. Het bleek een, vermoedelijk op het strand verloren voetbal te zijn. Die werd met moeite binnenboord gehaald.. Zij bleek nog lek te zijn ook! Overigens, geen spoor. De „Mandaline" voer naar de haven. Twee meeuwen, de fijne smalle wieken trillend gespannen, hingen boven het woelige water. Echte vliegers, die nimmer ongeluk ken kennen. „Die Scheveninget telt niet mee" (Van een onzer verslaggevers) De heerlijke, frisse morgen bracht in IJmuiden de nodige spanning. Naarmate de tijd vorderde, werd die spanning hoger en hoger. „Hü haalt het niet, hy haalt het wel", gonsde het langs de haven. „De Scheveninger ligt voor, er ligt een Vlaar- dinger aan de kop. De Karei Doorman Is toch te eerste. Er komen al gauw vier Vlaardingers naar hier". geruchten, geruchten. UgoU geen Groot enthousiasme voor de „Karei Doorman" (KW 227) Th. J- Idenhurg is herkozen als otz. van het Com. voor Stat. Classi-, ficatie der V.N. Brengt de ben. Je weet niet of ze een slag arm houden. Afwachten maar. De heer J. van Leeuwen, vader van schipper 'Willem en de man van rederij „Viking", zegt ons waar het op staat. Je kunt op hem aan, dat weten we. Het vorige jaar heeft dat bewezen. Maar de Schevenin ger? En is er een Vlaardinger op komst? Afwachten, afwachten maai-! „Hij haalt het vast niet", zegt een jong Katwüks meisje en ze pruilt er een beetje by- En dan komt het: „Maar ik vind het gemeen van de Scheveningers. Niet meevissen en toch jagen dat is niet eerlük". We kunnen bet wel aanvoelen. De Sch. 9 wordt enkel en alleen als vracht vaarder gebruikt. Wij in Katwijk nemen het volgend jaar een watervliegtuig. Zó uit de vleet aan boord van het vliegtuig en nog voor de middag van dezelfde dag is de haring op vliegveld Valkenburg. Dan behoeven ook niet zoveel Katwij- kers zo vroeg op de dag al wéér die autotocht naar IJmuiden te maken, die weg met zijn bijna weergaloos natuur schoon, maar ook met zijn duizend boch ten. 't Lijkt wel eèn Monte Carlo-raliye. Aardig vinden we dat: „Valkenburg onze haring-luchthaven", Nee, de stem ming is niet zo best, op deze morgen. IJmuiden kankert mee met Katwyk. Je kunt zeggen wat je wilt, die trawl-jager telt niet mee. Ze moesten hier in IJmui den hun medewerking niet willen geven! Laat die boot maar liggen tot de Karei Doorman gelost is! De heer J van Leeuwen blijft er nogal rustig onder, al heeft hij twee nachten niet veel geslapen. Hij is inmiddels met een groot gezelschap Katwykers gear riveerd: de bekende officiële personen, belangstellenden, natuurlijk weer man nen van de K.M.C. Er gaat op deze dag wat gebeuren, in IJmuiden en Katwijk. Want voor Katwijk blijft de 227: num mer één! En schipper Willem van Leeu wen zal op enthousiaste wijze worden binnengehaald. Met zijn 38 kantjes-plus- nog-wat-reserve-voor deze dag. En met muziek en vlaggen. DE VL. 83 EERSTE HARINGLOGGER Vanmorgen om half 12 is de VI. 83 „Cornelis" als eA-ste haringlogger bin nengekomen. De vangst bedroeg 21 kant jes. De kwaliteit was prima en de haring was groot van stuk. „Wel gefeliciteerd, Piet, je bent feite lijk de eerste," aldus begroette de eige naar van de Karei Doorman KW 227, de heer J. v. Leeuwen, de schipper van de 3 Cornèlis. Dat was voor de kust bij IJmuiden, toen dé VI 83 (schipper Piet Enden) als eerste werkelijke haring- logger na de Sch 9 en de Sch 6, beide trawlloggers, de haven van IJmuiden ging binnenvaren. De heer Van Leeuwen toonde daarmee sportief te zijn nu de Karei Doorman later binnenkwam dan verwacht werd. Met een bootje was een gezelschap Katwjjkers op uitnodiging van de Nieuwe Leidsche Courant uitgevaren, de „Karei Doorman" in volle zee te begroeten. Dat kon helaas pas tegen half één. Velen stapten op de „Karei Doorman" over en waren getuige van het enthousiasme, dat voor de Katwykers tot uiting kwam. Om kwart voor één lag de KW 227 gemeerd en vonden enkele kleine feestelijkheden plaats o.a. het aan bieden van een krans namens de K.M.C. De haring werd overgeladen op vracht auto's en in de loop van de middag in Katwijk afgeslagen. In Katwijk heerste grote vreugde. Op de verschillende ge beurtenissen daar komen we morgen terug. De haring is van prima kwaliteit, lekker mals en vet en van de juiste grootte. Vliegrampen in de V.S.: 12 mensen gedood Twee vliegtuigongelukken in Amerika hebben gisteren aan 12 perAinen het leven gekost. Op de luchtbasis Quonset op Rhode Island stortte een Amerikaans marine-vliegtuig neer, waarbij negen leden van de bemanning het leven lieten en twee personen werden gewond. Ver der is een B-29 bommenwerper tijdens een oefenvlucht nabij Dexter omlaag gestort. Hierbij werden drie mensen dood. De andere vier wisten zich met valschermen te redden. Londense taxichauffeurs in staking Als gevolg van een meningsverschil over e provisie zijn 400 taxi-chauffeurs te Londen vannacht in staking gegaan. Slechts 2300 man, die zelf taxi's bezitten, zullen blijven rijden. Een kleine benzinetank. Dat was het enige, dat de „Arthur" van de verongelukte Fireflies in zee voor Scheveningen vond. De „Blanka" wierp een boei in zee uit. PRINSES MARIJKE (Sch 9): 9.42 uur (Van een onzer verslaggevers) De trawllogger Prinses Marijke (SCH 9) legde om 9.42 uur te IJmuiden aan. Schipper W. Rog had 30 kantjes aan boord, van 9 loggers. De kwaliteit matig, de haring was nogal groot van stuk. Schipper Rog zei, dat de motoren niet op volle kracht hebben gedraaid. Het schip, met een 430 PK Werkspoor-motor, kan de 12% mijl halen, maar heeft die niet gevaren. Om 9.10 ontdekten we bij de semaphoor en logger, waarbij we nog enige hoop hadden, dat het de Karei Doorman Eilaciehet was de Marijke, zoals al spoedig bleek uit de kleur van het schip. Op de kade bestond grote belangstelling, niet velen waren enthousiast. De Sch 9 behoort aan rederij J. J. v. d. Toorn. Schipper Rog heeft een nek-aan-nek- ice gehad met de VI 83 (Cornelis). Ook de Sch 6 zat de 9 op de hielen. Reeds gisterochtend zou de Karei Doorman ge passeerd moeten zijn. Vanzelfsprekend hield iedere schipper zijn positie geheim. De haring werd met spoed op een •achtauto geladen, om te Scheveningen te worden afgeslagen. Japans stadje voor de helft afgebrand Het stadje Takasu in Noord-Japan, is gisteravond voor de helft afgebrand.- On geveer 80 Ohuizen gingen in vlammen op. Van het aantal slachtoffers is nog niets bekend, Gezondheidstoestand gen. Smuts minder Reuter meldt uit Pretoria, dat gene raal Smuts, die aan een longontsteking lijdende is, een minder goede nacht heeft gehad. Zijn toestand blijft aanleiding geven tot ongerustheid. Vele Drentenaren hebben de dag van hun leven meegemaakt: een handdruk, een vriendelyke groet van htm Koningin, een waarderend woord van de Prins der Nederlanden. Drente, deze kleine provincie met haar nyvere volk, heeft uitbundig feest gevierd, gisteren en vandaag. In het mooiste voorjaarsweer, dat er maar de bedenken valt, hebben Koningin en Prins hun eerste officiële bezoek aan Drente gebracht. De band tussen Vorstenhuis en volk, die al zo hecht is hoe vaak is dat ook nu weer gebleken is nog versterkt. •den de Ko ningin en de Prins op de gi incie en van de gemeente Meppel elkomd, nadat een welp bouter van de padvinders bloemen had den aangeboden. De Koningin begon haar bezoek met een krans te leggen in Wilhelminapaviljoen, bij het gedenk- in voor hen, die in bezettingstijd hun leven lieten voor de vrijheid. ps van de Brocapharm fabriek blies het Wilhelmus, toen he Vorstelijk Paar uit de auto stapte om eei lang deze fabriek te bezichtigen. De hoofddirecteur, de heer Noorduyn, bood H M., die beschermvrouwe is van de eniging voor de behartiging van de Nederlandse longlijders Davos, 25 kilogram para-amino-sallcyl- n, dat geldt voor een wondermid del bij de t.b.c.-bestryding. De hoeveel heid is ruim voldoende voor een dage lijkse behandeling van tien patiënten ge- lurende drie maanden en de waarde is :eker 2500. Ook andere praeparaten trokken de belangstelling der hoge bezoekers. De Prins vroeg naar het praeparaat 333, dat goed is bij opkomende verkoudheid. Hij overhandigde er meteen een aantal doos- i zijn •d in de fabriek geserveerd door enige meisjes in oude Drents* klederdracht. Eén costuum was 250 jaar oud. De Koningin vroeg de draagster lar allerlei bijzonderheden. De Koningin sprak op de inpakaf- deling een 35-jarige blinde inpakster aan en deze was daardoor totaal overbluft. De Koningin gaf haar een hand en vroeg vriendelijk: „Weet u nu, wie u een hand heeft gegeven?" Ze antwoordde: „Ik weet het, U bent het, Uwe Majesteit!" Na de thee: de tocht door versierd Meppel, langs erebogen en duizenden vlaggen, langs juichende en zingendi mensen, onder spandoeken door met di opschriften „Hulde aan het Vorsten huis" en „Welkom Majesteit". Bij de uit gang van de Brocadesfabrieken stonder vele óud-afbeiders opgesteld. De Ko- nirigin begroette zé zo vriéndelijk, dat ze er enigszins door uit het veld waren ge slagen en spontaan de Drentse groet brachten door met de vinger aan de pet tikken. Bloemen voor patiënt Aan de grens van de gemeente nan oningin en Prins afscheid. H.M. kri s aandenken een handgeweven St horster kleed en een „bissekist" met soorten drop voor de Prinsesjes, afkom stig van Brocafarm, cüe bovendien de burgemeester een chèque van ƒ1000 heeft aangeboden voor een of ander goed doel. De Koningin dankte voor de ont vangst, de overweldigende belangstelling en de fraaie versiering. Bovendien gaf zij de burgemeester opdracht, namens haar bloemen te brengen bij een inwoner van Meppel, die al jarenlang bed- De fotograaf van een groep Engelsen, die juist in Meppel was, kreeg een t vriendelijk knikje van de Vorstelijke gas ten, toen hij (tegen alle regels van protocol in) van vlakbij een foto maakte toen de koninklijke auto langzaam trok. Daarna ging Meppel navieren maskerades en openluchtconcerten, eerste Vorstelijke bezoek sinds Augustus 1913 is een gebeurtenis geweest! Padvindersgeschenken uit Assen ssen deed, wat enthousiasme betreft, r Meppel niet onder. In Kloosterveen ikte de hoofdstedelijke burgemeester Dreu zijn opwachting. Koningin en is reden door een erehaag van pad vinders en padvindsters. Enige meisjes Vioolgroep der padvindsters uit Assen boden zelfgemaakte geschenken de Pri alle cakeplankje, dat bij het kamperen Postzegels ten bate Wederopbouw verwoeste kerken De P.T.T. zal van 17 Juli—17 Septem- sr een byzondere postzegel uitgeven, elke met een byslag wordt verkocht ■n bate van de wederopbouw der in is land gedurende de oorlog verwoeste bijslag op de verkoop van deze post zegels zal worden verdeeld tussen de kerken, die in de oorlogsjaren samen werkten in het interkerkelijk overleg. DAT op 10 Juni in het R.A.I.-gebouw ta Amsterdam een internationale hon dententoonstelling wordt gehouden. DAT het telegraafverkeer met Oost- Indonesië is hersteld, behalve met Am- boina, Dobo, Geser, Larat, Namlea, Nei- rabanda, Piroe, Saparoea, Saumtaki, Tepa, lies, Babar, Toeal, Wahaai en Won- rel i- DAT de Blitar van de K.R.L. niet van daag, maar pas morgenmiddag met hoge functionarissen van het Indonesische ministerie van Financiën in Rotterdam aankomt DAT in Beetsterzwaag een openlucht theater wordt gebouwd. DAT Wageningen f 200.000 zal besteden voor de aanleg van industrieterreinen. DAT t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Staalwerken te Maastricht de president directeur, Bmile van Oppen, bevorderd is tot officier in de kroonorde van België- DAT de fa. Van Hattum en Blanke voort te Beverwijk voor f 923.850 een zuiveringsinstallatie voor rioolwater al daar zal bouwen. DAT het echtpaar P. v. d. Woude- Braaksma te St. Jacobiparochie Dinsdag 60 jaar is getrouwd. DAT in hoger beroep in Leeuwarden 10 maanden zonder aftrek werd geëist tegen de in Assen tot 8 maanden mét aftrek veroordeelde naaimachine-repa rateur, de oud-N.S B.'er Joh. K„ die zijn familieleden en ex-kampgenoten voor spiegelde, voor flinke bedragen hun vrijheid te kunnen bewerken. DAT een 40 jaar geleden verloren trouwring in Venray te voorschijn kwam om een asperge heen. DAT de 80-jarige W. v- d. Woude te, Hantumhuizen (Fr.) dezer dagen per boot een bezoek van vier maanden gaat brengen aan zijn zoon in de Ver. Staten. DAT Utrecht van 8 t.m. 15 Juli een feestweek houdt. DAT de R. v. B. de tot 5 Mei 1960 uitgesloten journalist H. J. Otto te Lei derdorp heeft ontzet tot Mei 1950 en hem een certificaat heeft verstrekt. DAT de Zeeuwse kreeften- en garna- lenvangst dit jaar zeer matig is. DAT de K.R.O. Zondagavond om tien voor twaalf commentaar geeft over de stand van zaken van de verkiezingen in België (Hilversum I). DAT de trein van Den Haag HS naar Scheveningen ingaande Maandag 's mor gens niet om half negen vertrekt en om 8.46 uur aankomt, doch resp. om 8.36 en 8.52 uur. wordt gebruikt om brood (of cake) te snijden. Prinses Beatrix kreeg zo'n plankje met Lieveheersbeestjes er in ge graveerd, en ook een zelfgemaakte hals ketting. In het plankje van Irene waren duifjes gesneden. Ook zij kreeg een hals ketting, evenals Margriet. Die ontving er een van witte en gele kraaltjes, die een schakel van margrieten vormen. Voor Marijke was er een zelfvervaardigde leg- puzzle. De padvinders schonken de Prins een bijzonder lange houtèn pijp. Voor het provinciehuis op de Brink vormden honderd man van het vierde infanteriedepót de erewacht. Het oud: lid van gedeputeerde staten, L. C. A. Franken, verwelkomde de Vorstelijke gasten en Edith Smallenbroek, het doch tertje van een'der gedeputeerden, over handigde bloemen. Het was inmiddels zes uur geworden. In de vergaderzaal van gedeputeerde stilten sprak de Commissaris der Ko ningin, mr dr R. H. baron De Vos Steenwyk, Drent in hart en nii Ons volk heeft in het Koningshuis de leiding gevonden, die het behoeft, zo zei hy. En hy besloot zyn toespraak met de bekende woorden uit Psalm 89: „Een koning is ons van Israels God gegev De statenleden werden aan de Ko ningin voorgesteld en ten huize va: Commissaris der Koningin werd de n tijd gebruikt. Brink fantastisch verlicht Om kwart voor negen betraden Ko ningin en Prins de Brink, het fraaie plein voor het oude Asser gemeentehuis. Een fantastisch schouwspel! Schijnwer pers verlichtten de stammen en hun rijke bladertooi, achter de groene gazons verdrongen zich de duizenden mensen in dichte rijen, om het défilé te zien, dat aan H.M. voorbij zou trekken. Daarach ter waren de straten verlicht in verschil lende kleuren. Op het bordes van het raadhuis zage Koningin en Prins het défilé: de motpi club Assen, padvinders, verpleegster sportslieden, wandelverenigingén enz. Er liépen vaak zeer kleinè jongens en meisjes tussen. Voor hen had de Koningin een speciale groet. De kin deren waren daarvan dikwijls zo onder de indruk, dat ze het hele défilé vergaten en spontaan bleven staan om deze indruk te verwerken. Een zanghulde van het Asser manner koor eindigde het feest met het Wilhel mus en een variatie op het „Lang zullen ze leven". De dag werd met een receptie in het gouvernementsgebouw besloten. Tijdens deze solrée bood men de Vorste lijke gasten een exemplaar aan van een werkje, getiteld „Voorouders van Ko ningin Juliana als stadhouders van Drente", geschreven door drs E. J. Werk man, rijksarchivaris in deze provincie. Hollandse week Deze week is een echt Hollandse week. Het is de week van vlagge tjesdag. Het is de week, waarop de vis- 'loot is uitgevaren en de week waar op de eerste „Hollandse nieuwe" Holland binnenvaart. Het is bovendien tot overmaat van vreugde voor velen de veek, waarop voor het eerst weer ook in de binnenwateren een aasje kan worden uitgeworpen. Er zullen niet vele weken te bedenken zijn, die meer Hollands zyn dan deze week van het visseizoen en Hol landse nieuwe. Het Hollands banket staat ons weer te wachten. Moeten we aan dit alles nog herinne ren? Na al hetgeen we in deze dagen reeds in ons blad geschreven hebben, stellig niet Maar'een ding willen we nog noemen, omdat men onze aandacht er voor heeft gevraagd. En dat ene ding is de „haringrit Vlaardingen", welke dit jaar op Zaterdag 1 Juli zal worden ge houden. Die haringrit wordt een sterrit voor auto's, motoren en voor de zich snel uit breidende schare dergenen, die zich op een „rywiel met hulpmotor" voortbewe gen. Al diegenen worden op 1 Juli in Vlaardingen verwacht. Hoe Vlaardingen zich dat precies indenkt, weten we niet, maar we hebben begrepen, dat het met de haring samenhangt, en dat Ijjkt ons wel voldoende. Haring smaakt overal lekker, maar ieder moet ze toch eens gegeten hebben in de plaats, waar ze „binnenvalt", in Katwyk (daar behoorde het binnenvallen immers te gebeuren, ook al gebeurt het in IJmuiden), in Scheveningen of in Vlaardingen. Men zal bemerken, dat ze in die plaatsen nog beter smaakt. Er is nog een reden, waarom we die haringrit eens willen noemen. Die reden is, dat hü op Zaterdag wordt gehouden. Er zyn nog te weinig van zulke verant woorde sportprestaties, waarmede de Zondag niet is gemoeid. Waarom dat zo is, dat zal wel een raadsel blijven. Maar gelukkig heeft nu en dan toch het gezond verstand en het goede inzicht de over hand. Zoals nu met deze haringrit, die men voor Zaterdag 1 Juli kan noteren. Er zit een goed stuk reclame in voor onze haring, overal waar die onze kusten nadert. Houtvesters nd. ieste, wel t ty- melden. De commissie, welke in Nederland de internationale organisatie F.A.O. verte genwoordigt, heeft tien plaatsen te ver geven aan houtvesters, zulks in het raam van de technische hulp welke wordt ver leend aan onontwikkelde gebieden. Nu is in Indonesië nog een aantal Nederlandse houtvesters, onder wie begrijpelijkerwijze grote belangstelling bestaat voor het vervullen van deze posten. Het blykt nu echter, dat de Nederland se regering zich verzet tegen de moge lijkheid voor deze mensen om naar die open plaatsen te solliciteren. Ze is waar- schynlyk weer eens bevreesd, de Indone sische regering voor het hoofd te stoten. Alsof ze op deze wyze die regering wer kelijk voor het hoofd zou stoten. En alsof die regering zelf haar niet bij voortduur voor het hoofd stoot. Wanneer onze regering een of meer van haar ambtenaren verhindert te sol liciteren, waarop komt dat anders neer dan op burgerdienstplicht? We vernemen thans, dat de houtves ters in Indonesië telegrafisch bij de com missie van de F.A.O. tegen deze houding van de Nederlandse regering hebben ge protesteerd. i H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard werd een e Meppel. r de gevallenen in het v Hoenderpest in Barneveld Gisteren is in het kippencentrum Bar neveld, waar het ene hoenderbedryf aan het andere grenst, een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd. Deskundigen troffen de nodige maatregelen. Het nieuws was er het gesprek van de dag. Ook in Westervoort iby Arnhem) is pseudo-vogelpest onder het pluimvee geconstateerd. Al het pluimvee van de landbouwer H. van Aken is afgemaakt. Gisteren is een Nederlandse delegatie van 12 leden te Londen besprekingen begonnen over de invoer van Nederlandse landbouwvoortbrengselen. WEERBERICHT Warm weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog, zonnig en warm weer met zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid-Oost (Opgemaakt te 10 i> ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4 25-20 52. Maan....-6.42,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1