Jlicuwc jTci terli e(foumnl Bombardement op „Valkenburg" VISSEN WAREN OP EERSTE VISDAG TOTAAL IN DE WAR Karper beet op maden, paling op deeg Keizer Hirohito bestempeld als oorlogsmisdadiger Wist U Tegen autobedrijf in Jutphaas 832.000 boete geëist DONDERDAG 1 JUNI 1950 BUREAUX: fiogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 4nvU:n!^er maand; f 0.35 per week. AD VER TEM 1'IËNi 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8133 HOOFDKEuaCTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRIS TELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlct; Is ghebfettetx mgo bert la tegfjeaspocT De grote dag brak aan (Van1 onze. vis-reporter.) De nacht was licht door de maan, i glorieus in de hemel klom tussen tien elf gisteravond. Tinus van Helden uit Moercapelle, landarbeider; loodgieter Jan vain Soldt uit Scheveningen, de restaurateur van de „Willem Ruys", de accountant uit Voor- byrg, zij allen waren op dat moment al druk met hun hengelgerei in de i Tinus metterdaad. Die zocht z'n spul letjes bij elkaar, kneedde z'n deegje, sorteerde z'n maaien en trok te midder- Emigrantenschip de „Volendam" vertrok Op 16 Mei te 7 uur (enkele uren later dan hét plan was), gooide de „Volendam" van de Holland-Amerika Lyn de trossen los. Aan boord waren vele, vele honderden emigranten, op weg naar Canada, naar ijet grote avontuur. Onze reporter aan boord schreef de proloog en de enveloppe met z'n haastig betikte velletjes papier was wel zowat het laatste, dat nog aan wal ging. hacht de laarzen aan. Hij zei: „Tot gen" tegen moeder de vrouw, ging z op zijn fiets zitten en trapte naar karpervijver aan de spoorbaan bij Zeven huizen. Toen droomden de anderen nog. Tinus echter zegt: „Om een goed plaatsje te vinden moet je er vroeg bij zijn. Hij vond een mooi plaatsje. Tussen twee twijgbosjes ih de luwte van de spoorbaan. Het werd donkerder en mistiger, maar tegen drie uur, toen het uur „veilig" dus geslagen had, legde hij in. Het eerste uur was het beste. Zes vissen, karpers, brasems, enzovoort in het leefnet. Niet slecht, spr^k Tinus. Tegen die tijd was ook de rest dei- vissers uitgezwermd. Zij kwamen per autobus, met eigen auto's, op motoren en per fiets. En ze zaten werkelijk niet alleen aan die karpervijver bij Zéven huizen. Bij de molens van Leidschendam dobberden hun bootjes. Langs de Vliet bij Voorburg zaten ze in rijen naast elkaar in het gras. En de accountant uit Voorburg wierp zijn brood uit op het water van een sloot met brug bij Stompwijk. Langs een sloot trokken de eerste snoekers. Hengel ondèr de arm. Kilo-, meter na kilometer water en wei af speurend. Onbetrouwbaar goed. Het is raar met die visserij. De restau rateur van de „Willem RUys", neerge streken bij datzelfde Zevenhuizen van Tinus van Helden voornoemd, beklaagde zich bitter over de onbetrouwbaarheid Van de vis. Het kan zijn, dat het zich langdurig onthouden van de spijs der vissers hen hongerig gemaakt had. Het is ook mogelijk dat deze vissen-generatie minder ervaren is op het terrein der haakmenu's dan vorige geslachten brasem en karper, feit is dat menig visser vanochtend wonderbaarlijke erva ringen opdeed. Wie, geheel overeenkomstig de regel der kunst, met aardappel op karper viste, kwam tot de ontdekking dat die dieren het op dat aas niet deden. In strijd met elke vroegere ervaring beten zij uitslui tend op maden daar bij Zevenhuizen. En laat een karperaar op aardappel, nu paling vangen op dat aas! Een vis, die van oude tijden af; vrijwel alleen op wormen hapt! Nog een bijzonderheid: Van drie uur af deed alle soort vis het op alle soort Rusland kan Amerikaanse ijsbrekers nog niet teruggeven De Sowjet-Unie heeft de V.S. meege deeld, dat zij de Amerikaanse ijsbrekers- die Rusland ingevolge de leen- en pacht wet uiterlijk tot 30 Juni a.s. mag ge bruiken, niet voor November of Decern-, ber kan teruggeven met het oog op de toestand van het ijs in de Noordelijke^ De gezondheidstoestand van generaal Smuts Generaal Jan Smuts, die longontste king heeft, heeft een minder rustige nacht gehad. Zijn hart vertoont enig teken van zwakte, aldus zijn arts. Ook plan-Schuman voor de luchtvaart? De Franse minister van luchtvaart, Hederer, heeft voorgesteld, dat de West- Europese landen een gemeenschappelijk gezagsorgaan zullen instellen voor hun luchtdienstén op het Europese continent, op dezelfde wijze, als Sehuman onlangs heeft voorgesteld voor de Europese kolen- en staai-industrieën. Koning van Siam vliegt met K.L.M. De koning van Siam zal 5 Juni a.s. met de K.L.M. van Bangkok naar Genève vertrekken (met zijn gemalin en een ge volg van 20 personen) om zijn studie te voltooien. Sterrenwichelaars hebben het uur van zijn vertrek vastgesteld. Ex-wethouder Dijkhuis houdt 10 jaar De 37-jarige Rotterdammer J. F. P. Dijkhuis, die in bezettingstijd wethouder en secretaris van de N.S.B.-burgemeester is geweest, is vandaag in Haarlem we gens verraad tot 10 jaar veroordeeld. De R. v. C. had de zaak naar Haarlem wezen. Ook de eerste uitspraak luidde Emissie Van Wijk geslaagd Nagenoeg alle aandeelhouders vai Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. N.V. hebben gebruik ge maakt van hun inschrijvingsrecht bij de emissie van2,5 millioen gewone delen 2 pet. duister van de bodem op te zoeken en alle handboeken ten spijt, die bijten ge durende de ochtenduren hadden voor speld, was er ruimschoots gelegenheid bij het dromerig drijven van de dobber in de warmer wordende morgen het, alle liefhebberij ten spijt, toch node ont beerde slaapje te pakken. Waarom een man vist? Laat de accoun tant bij de brug in Stompwijk het u ver tellen: om de geest te verfrissen. De hele dag zit je in je werk. Jé droomt er 's nachts van. En je hebt je nog niet voor genomen om te gaan vissen, of je krijgt andere gedachten. Je moet je beraden op je deeg,'op de kwaliteit van je tuig, op je viswater en op je sport. Want je denkt wel es: inleggen, dobbertje nakijken, ophalen, afhalen, inleggen, maar zet dat maar uit uw hoofd. Vandaag vang niks, maar daarginds zit een knaap met een leefnet vol vis. En dat ligt niet aan het water en niet aan de wind, aart de kou noch aan de warmte, dat ligt aan jou viscapaciteiten. Dat is om zo te zeg gen een gave. En je moet de vis ook leren kennen. Dan weet je, dat het nu nog geen tijd voor zeelt is. Te koud voor zeelt. De zeelt is een luie vis. Die moet er echt plezier in hebben om te bijten. Laten we de zeelt dat pleziertje gun nen. Misschien heeft Tinus van Helden, de karperaar, een andere kijk op de zeelt. In ieder geval: de zeelt zelf had dat zeker. Want laat er nu vanochtend bij Zoetermeer een Leidenaar zitten, die niks dan zeelt vangt! Onbetrouwbaar volk: de vissen. Prinses Wilhelmina bij pottenbakker Zag r bezoek i Apeldoorn films Parys Prinses Wilhelmina bracht gisteren een onverwacht bezoek aan de potterie Den Weber in Apeldoorn. De Prinses toonde veel belangstelling en kocht enkele stuk ken aan. Zy bezichtigde ook de werkstuk ken van enkele andere Apeldoornse kun stenaars, welke in hetzelfde perceel zijn tentoongesteld. Na afloop woonde de Prinses in het Centraal theater een voorstelling bij, waarin reportages wer den vertoond, van de reis van Prins Bernhard en het koninklijk bezoek aan Parijs. KOFFIEBON 464 Bon 464 Algemeen is aangewezen voor het -kopen van 125 gram koffie. De bon kan morgen worden gebruikt en blijft geldig tot en met 17 Juli. Het rantsoen moet dienen voor zes weken: Op 13 Juli wordt de volgende bon aangewezen. Thans Sowjet-vissers in Deense wateren Na de verschijning van een Russische vissersvloot voor de Engelse kust twee weken geleden heeft thans de Deense kustwacht een aantal Russische trawlers waargenomen in het Skagerrak. In poli tieke kringen is men van mening, dat de aanwezigheid van de Sowjet-schepen, die in deze wateren zelden gezien worden, verband houdt met de a.s. Britse vloot- manoeuvres in het Skagerrak. Schoorsteenvegers uit een aantal grote steden zullen de komende drie maanden voor iedere geveegde schoorsteen vijf cent afdragen voor de kankerbestrijding. Zy willen hiermee de kankerbestrijding'helpen én zichzelf. Want zij hopen dat velen nu hun schoorsteen zullen laten vegen ter ontlasting van de zware wintermaanden. Hier ziet U 2 eollectrices van het Ned. Kankerïnstituut, die een schoorsteenveger volgden op het dak.- Het was de veger zelfs wel een dubbeltje per schoorsteen waard, wanneer hij steeds door twee van zulke lieftallige dames werd gehaald. Kippen van de weg als de Koningin voorbij komt! Vandaag begonnen^H.M. de Koningin 1 Prins Bernhard lïun tweedaags be zoek aan de provincie Drente. De rijks politie heeft het publiek verzocht, hon den, katten, kippen enz. vast te houden op de tijden dat het passeren var stoet'tijdens de rijtoer door de provincie kan worden verwacht. Men hoopt dus geen hinder te ondervinden van los lopende kippenstapels, grauwende hon- r zo al meer de stille wegen ten plattelande kenmerkt. Schatkamer onder het Goudse stadhuis 'Onder het gedeeltelijk gerestaureerde stadhuis van Gouda is een hal geopend, n schatkamer van Neder landse cultuur zou kunnen noemen: een verzameling aardewerkproducten, pijpen, kaarsen, voorwerpen van zilver en tin kaas. Men hoopt het 'betere souve- it in vele winkels wel te koop is, doch niet opvalt, onder de aandacht van toeristen te brengen. Men kan de schat kamer voorlopig alleen op kaasmarkt- dagen (Donderdags) bezichtigen. In Gouda weer beschuitjes met kaas Ook in de komende zomerdagen nullen bezoekers van Gouda op Donderdagmor- het Waaggebouw beschuitjes meti kaas kunnen eten. Over enkele weken is film over de kaasbereiding klaar; die wordt dan voor de bezoekers gedraaid. Trein greep auto: geen ruit kapot Gisteren werd een kleine personenauto uit Amsterdam op een onbewaakte c weg te Santpoort door een electrische trein uit Haarlem gegrepen. Het wagen tje raakte een treeplank van de trein, werd opzij geschoven en tussen de rails gezet. De drie inzittenden stapten ver bouwereerd doch ongedeerd uit de auto, zelfs geen ruit was gesneuveld. Rumoer om het plan- Schuman Frans-Britse overbrugging Zoals bekend, bestaan er meningsver schillen tussen Engeland en Frankrijk over de Britse deelname aan. de bespre kingen over het plan-Schuman. Am kringfen trachten nu de twee standpun ten te overbruggen. Verschillende nota' zijn over deze materie uitgéwisseld ei het ziet er naar uit. dat een compropiis tot stand komt. Een teer punt voor geland is, dat bij een eventuele sai smelting van de Europase zware dustrieën. de landen een gedeelte hun ner nationale souvGreiniteit zouden ten afstaan. Voorts vreest men, dat de i-1 Britse werkgelegenheid en de uitvoer nadeel van zullen ondervinden. Morgen accoord over betalingsunie Met het plan-Schuman is men er nog niet Waarnemers te Londen menen volgens Reuter, dat de bijeenkomst van de raad der Organisatie voor de Europese Eco nomische Samenwerking Vrijdag te Parijs een belangrijke vooruitgang zal constateren by de voorbereiding der Eu ropese betalingsunie, welke vooral te danken is aan het begrip voor Engelands bijzondere positie. Wat het plan-Schuman betreft, wordt het duidelijk, dat de Frans-Britse me ningsverschillen veel dieper zitten, dan men in Frankrijk wel wil geloven. Het wachten is nu of de nieuwe Franse nota opheldering zal brengen. Het plan Delesalle om ook de Frans-Duitse be langengemeenschap voor tarwe en vlees te vormen, wordt niet door de Franse regering gesteund, doch de Franse boe ren zijn er voor en de West-Duitse minis ter van landbouw heeft er zijn instem ming mede betuigd. De besprekingen over het plan-Schu- ïan zullen 15 dezer beginnen. Geen hulp na 1953, zegt Marshall Marshall heeft verklaard, dat in de omer 1953 het gehele Europese herstel programma afgewerkt moet zijn. „Wij kunnen niet eeuwig doorgaan met het aderlaten der Amerikaanse zeidë hij. R. T. C. KOSTTE 2% MILLIOEN De memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging der begroting voor Overzeese Gebiedsdelen deelt n dat de kosten van het houden der Ronde- Tafel-Conferentie ƒ2.517.000 hebben be- De gemaakte kosten omvatten: Reizen f 1.038.000, verblijf f902.000, uitrusting f120.000, representatie f 55000, secretariaat f225.000, vergaderzalen f35.000, publici- en perscentrum f63.500, telegraaf en telefoon f56 000. onvoorzien f25.000. In verband met de souvereiniteitsover- dracht is f 10,000 vereist, nl. f7000 voor verblijf van Indonesische gedelegeerden en f 3000 representatiekosten. Westerlings uitlevering op 10 Juni beslist De districtsrechter te Singapore heeft volgens Reuter bepaald, dat het verzoefc van Indonesië om Westerlings uitleve ring op 10 Juni a.s. in behandeling komt, De Indonesische vertegenwoordiger te Singapore deelt mede, dat, als Singapore Westerlings uitlevering weigert, Indone sië Westerlings berechting in Nederland zal verzoeken, of zijn uitlevering door Nederland. R.I.S.-grondwet verdwijnt In een persconferentie heeft de Indonesische mir lichting Mononoetoe medegedeeld, dat de nieuwe grondwet van de eenheidsstaat, die der republiek zal zijn met overneming van enkele goede punten uit de R.I.S. grondwet. De Unie met Nederland zal niet automatisch vervallen. NOG GEEN OPVOLGER VAN Dr HIRSCHFELD In vervolg op ons bericht van enige tijd geleden, dat dr Hirschfeld begin Augustus zijn ambt neerlegt, verneemt de Nwe Leidsche Crt, dat Dinsdag in de ministerraad over de opvolger van dr Hirschfeld gesproken werd, doch dat men nog geen beslissing genomen heeft. Dr Meijer Ranneft protesteert Ongegronde beschuldiging van Goedhart. In een open brief aan de voorzitter der Tweede Kamer heeft het lid van de Raad van State, dr J. W. Meijer Ranneft, ge protesteerd tegen uitlatingen van het Kamerlid Goedhart en minister Van Maarseveen, die hem er van beschuldi gen, dat hij generaal- Buurman van Vree den in een brief voor landverrader had uitgemaakt. Dr Meijer Ranneft wijst er op, dat hij de brief niet als lid van de Raad van State, doch als in Indië geboren Neder lander geschrevèh heeft en ontkent,» dat hij het woord landverrader heeft ge bruikt. Hij heeft slechts zijn pijnlijke verbazing uitgesproken over de toon, waarop de generaal zich richt tegen de soldaten, die zich aan de bevelen der Nederlandse overheid onttrokken heb ben. Voorts wees hij er op, dat deze man nen tegen hun wil buiten het Nederlands staatsverband zijn geplaatst, en dat er in Neurenberg generaals zijn opgehangen omdat zij zich beriepen op het „Befehl ist Befehl". Daar de regering zich tot de vice-pre sident van de Raad van State heeft ge wend met de mededeling, dat zij het op treden van de heer Meijer Ranneft af keurt, wil deze laatste daartegenover zijn eigen oordeel over de regering stellen. Hij verzoekt de voorzitter der Kamer om personen, die beledigende onwaar heid verspreiden, te willen weerhouden. Verdere bezuiniging in sigaren- industrie Kartelov er eenkomst opnieuw verlengd Een groot aantal sigarenfabrikanten heeft besloten de in de sigarenindustrie sedert Augustus 1949 van kracht zijnde kartelovereenkomst te verlengen tot 1 Januari 1951. Dit betekent, dat de fabri kanten aan afnemers slechts zullen leve ren onder rembours en tegen bepaalde vastgestelde handelskortingen. Ook het verbod tot het maken van individuele reclame wordt voorlopig gehandhaafd. Er zijn maatregelen in overweging o te komen tot vereenvoudiging van verpakking. Men hoopt nog op accyns- verlaging. Dan kan de toestand verbete ren en de sigaar in-de winkel goedkoper worden. De vrijheidslakkel doolde De New Yorkers wreven gisteravond hun ogen uit. Wat was er gebeurd? De fakkel van-het Vrijheidsbeeld, die over de haven van de stad licht ver spreidt, was door een electriciteits- storing uitgegaan. Het was de eerste maal sedert tien jaren, dat zulks voorviel. Hij en zijn generaals dienen voor militair gerechtshof gedaagd Berichten van het Russische persbureau Tass geven te kennen, dat de Sowjet-Unie desbetreffende nota's aan Engeland en de Ver. Staten opnieuw heeft voorgesteld i Keizer Hirohito en vier Japanse generaals voor een Internationaal gerechtshof te dagen. Misschien herinnert men zich, dat in vroegere nota's van Februari 1950 voorgesteld, een speciaal Internationaal gerechtshof samen te stellen, maar Moskou ontving hierop geen antwoord. Copieën der nieuwe Russische nota's zyn aangeboden aan verschillende landen, waartoe ook Nederland behoort. In deze nota's wordt door de Sowjets vastgesteld, dat de resultaten, van hel openbare proces voor een militair tribu naal të Chabarofsk, waarbij zich de Japanse oorlogsmisdadigers Yamada, Takahasj, Kajitsoeka en andere personen hadden te verantwoorden, tot e hulling" voerden. Heersende kringèn van J,apan, onder leiding van Keizer Hirohito, .zouden vele jaren lang in het geheim, voörbëïeidifi- geii hebben getroffen voor een bacterio logische oorlog. Dit wapen zou. zijn ge bruikt bij verschillende gelegenheden de aggressieve plannen uit te voeren zou dit wapen zijn toegepast in tegen de. Mongoolsche volksrepu bliek; in 1940 en 1942 in de oorlog tegen China en men acht het „bewezen", dat de bacteriologische expedities van hel Japanse* léger' een pest- en typhus- epidemie veroorzaakten. Speciaal Keizer Hirohito en zijn voornaamste adviserende generaals zouden hierbij de hand in het spel hebben gehad en vandaar dat Moskou hen zo spoedig mogelijk vierschaar wil dagen. Achter deze Russische beschuldiging zit natuurlijk veel meer. Gezien de ge hele Azië-politiek en de successen dei communisten in China, blijft het voor Pseudo-kippenpest geconstateerd Een 200 hoenders van het park van d heer Jelsma te Oeg3tgeest, zijn vanmoi >en gewelddadige dood gestorven. Er was pseudo-kippenpest geconstateerd en en nam het zekere voor het onzekere. Gold verklaart schuldig te zijn Harry Gold, de 39-jarige Amerikaanse bio-chemist, die ervan beschuldigd wordt het atoom-spionnage-complot van dr Klaus Fuchs te hebben medegewerkt, heeft tegenover de federale rechter wel verklaard, schuldig te zijn, doch dat hij de bedoeling heeft gehad, de V.S. schade te berokkenen Tito wil geen Oost en geen West Tijdens een rede te Prokuplje heeft maarschalk Tito opnieuw verklaard, dat Joegoslavië noch aan een Oostelijk noch een Westelijk blok wenst deel te ;n. Met betrekking tot de dollar leningen van de V.S. zeide hij, dat deze met winst zullen worden afgelost. Tito noemde Joegoslavië de „enige neutrale onafhankelijke staat die geen ver plichtingen jegens Oost of West heeft". Hatta is te Djakarta teruggekeerd i een reis naar Borneo, Makassar en Bali. DAT gisteren 2000 Nederlandse bede vaartgangers, onder wie 80 zieken, te .Lourdes zijn aangekomen. DAT het bouwen van een spoorweg tunnel bij het station te Eindhoven is gegund voor f397.7000 aan de fa. H. v. Heesewijk te Best. DAT het 115 man sterke Parijse poli- tiemuziekcorps gisteren in Arnhem is gearriveerd en vandaag optrad bij de opening van „Parijs in Arnhem." DAT in Leeuwarden opnieuw twee maal f300 boete werd geëist tegen de door de kantonrechter in' Sneek veroor deelde kapper C. L. A. van U„ die door een hormonen-inspuiting haaruitval trachtte te voorkomen. DAT een aantal bun-gemeesters uit onze Oostelijke provincies van 8 tot 10 Juni in Burgsteinfurt Duitse collega's zul len ontmoetèn. - DAT de eerste aanwinst van de H.A.L. na de oorlog, het ss. Diemerdijk, op 13 Juni van Schiedam uit de technische proeftocht begint en op 30 Juni uit Rot terdam de eerste reis naar New York. DAT de band NederlandIndonesië een fonds zal stichten tot steun aan zieke en invalide militairen in hospitalen. DAT de kleermakerij fa. B. M. Wil- lemars te Barneveld gisteren het hon derdjarig bestaan vierde en het praedi- caat hofleverancier ontving. DAT minister Rutten vandaag in Maastricht een tentoonsteling opende t.g.v. de Victor de Stuersherdenking (75 jaar monumentenzorg). DAT thans ook de alg. vergadering van de vereniging tot bevordering der homoeopathie heeft geprotesteerd tegen de opvatting, als zou een leerstoel in deze geneeswijze ongewenst zijn. DAT gisteren juist zes jaar na het bombardement van Roosendaal, waarbij 72 burgers werden gedood op de R-K. begraafplaats aldaar een oorlogsmonu ment is onthuld. DAT de R. v. B. voor de perszuivering de uitspraak heeft bevestigd, waarbij aan B. J. Eenhoorn te Amsterdam, tij dens de bezetting verbonden aan de radio-omroep, een certificaat van geen bezwaar is geweigerd. DAT de bedrijfsorganisaties van de wijnhandel en het restauratiebedrijf gis teren ook de Amsterdamse studenten een diner met wijn aanboden. DAT burgemeester Kolfschoten van Eindhoven in Juni Stockholm zal bezoe ken ter bestudering van de bestuurspro- blemen en de stedebouw. DAT blijkens een M. v. A. van minis-, ter Teulings wordt voorgesteld de sa menvoeging der gemeenten Werkendam en De Werken en Sleeuwijk te doen in gaan op 1 Oct. as. DAT blijkens een mededeling van de minister van Eeon. Zaken binnenkort tot de oprichting van een kogellager- fabriek (vermoedelijk in de prov Utrecht) zal worden overgegaan en waarschijnlijk voor eind 1951 in volledig bedrijf zal zijn. DAT de 50-jarige Bond voor' Staats- pensionnering thans 475 afdelingen met rond 200.000 leden telt. DAT de Zierikzeese bevolking als uitvloeisel van de viering van het 1100- jarig bestaan van de stad voortaan elk jaar op 10 en 11 Augustus de historische kleding van de feesten van vorig jaar zal aantrekken. DAT minister Mansholt zal spreken op de tentoonstelling van de bonden van oud-leerlingen in het landbouwonder wijs, die op 6 September op de Hoge Veluwe wordt gehouden. DAT het eerste, na de oorlog voor de H.A L. in Nederland gebouwde schip, het ss- Diemerdijk op 13 Juni van Schiedam uit de technische proeftocht begint en op 30 Juni uit Rotterdam de eerste reis naar New York. Washington een primaire voorwaarde Japan.te blijven steunen en er een tegen-, wicht, van te maken ten aanzien van bolsjewistisch China. In deze Sow jet nota's komt de tendenz tot uiting, de politiek van-Washington te devalueren. Groningse ,luidklok voor paleis Soestdijk - Tijdens het koninklijk- bezóëk aan de provincie Groningen (20 en 21 Juni) krijgen-de Koningin en de Prins in de klokkengieterij van de gebroeders Van Bergen; in Heiligerlee, een nieuwe lui klok aangeboden voor het paleis Soest- dyk. De oude klok werd door de Duitsers gerpofd. Met z'n zes en negentigen we vanochtend om de karpervijver bij Zevenhuizen. Zonnetje in de rug, vis in de vijver. Maar bijten Fregatten voor ons land overgenomen Van Kleffens: „Geen derde macht in Europa". Vandaag zijn de eerste twee Ameri kaanse oorlogsschepen, die volgens het Noordatlantische program voor militaire hulp ter beschikking van de Europese verdediging zijn gesteld, aan Nederland overgedragen. De plechtigheid op de marinewerf te Boston werd door vele autoriteiten bijgewoond. Ambassadeur Van Kleffens wees op de vlotte wijze, waarop in Nederland de Amerikaanse wapens werden gelost. Hij zei soms de indruk te hebben, dat er in de Ver. Staten te veel belang wordt ge hecht aan die stemmen in West-Europa, die tot afzijdigheid oproepen in het con flict tussen Oost en West. Maar de grote meerderheid beseft, dat wat isola- tionalisten een „derde macht" noemen, de practijk een „eerste zwakte" zou blijken. Kapitein ter zee jhr H. A. van Foreest, de Nederlandse marine-attaché, nam de schepen in ontvangst en installeerde jhr Van Geen en de heer" Saraber als com mandanten. Tenslotte dankte hij de Amerikaanse admiraals Thibaud en Berkey namens de regering. Bracht ministerie te hoge bedragen in rekening? Eeïi boete van f 832.000 is gisteren de economische politierechter te Utrecht geëist tegen de N.V. Jan Jongerius te Jutphaas. In het requisitoir, dat lli uui duurde, werd een lange lyst overtredin gen opgesomd en over het algemeen be wezen geacht. Mr J. C. van den Bergh, de Officier van Justitie, bracht hulde aan de op sporingsambtenaren, die zich „door wirwar van bedrog en schone praatjes hebben moeten heenworstelen." Hij be sloot zijn requisitoir met de opmerking, dat de NV. er niet gunstig voorstaat ten gevolge van een vonnis met een hoge boete wellicht zal moeten liquideren ..Maar dan heeft zij het er naar ge maakt." Volgens de ten laste legging heeft de N.V. tussen Juni 1946 en Augustus 1947, uit Voorburg op een brug onder Stompwijk. Al wat ge vangen? vroeg de melkknecht. Maar het was nog geen tijd voor zeelt. Verhoging loongrens invalidi teitswet De verhoging van de loongrens der invaliditeitswet geldt met terugwerken de kracht tot 1 Januari j.l. Met ingang van die datum moet men dus zegels plakken. V.S. opnieuw voor Griekse kinderen - op de bres De Amerikaanse regering heeft bü Trygve Lie. de secr.-gen. der V.N. op nieuw aangedrongen op de evacuatie v 19.000 Griekse kinderen, die gedurende de Griekse burgeroorlog door communis-1 tische opstandelingen zijn ontvoerd. hoofdzakelijk ten nadele van het verbin dingsbureau civiele autobedrijven (dat betekent ten nadele van het ministerie van Oorlog) te hoge bedragen in reke ning gebracht voor de reparatie van auto's en motorfietsen. De N.V. zou te hoge lonen aan de monteurs hebben be taald (dat waren politieke deliquenten), zij zouden lonen hebben gedeclareerd, die niet gedeclareerd mochten worden, zij zou reparatiekosten, van Ato-auto's ten onrechte aan het verbindingsbureau hebben berekertö, er zouden valse mate riaalbonnen zijn uitgeschreven, ander materiaal zou te duur berekend zijn. er zouden fictieve cylinder-voeringen voor motorblokken in rekening zijn gebracht, te hoge revisiekosten zijn gecalculeerd en ten slotte zouden er stukken, nodig voor de bewijsvoering, vernietigd zijn. De totale geldboete becijferde mr Van den Bergh naar de te hoog berekende bedragen, vermeerderd met een gelds bedrag als straf. Vervangende hechtenis werd niet geëist, omdat moeilijk uit te maken" is, wie dan zou moeten zitten- Wel werd publicatie van het vonnis in enige bladen geëist. De' Officier vestigde er nog de aandacht op, dat ook een aantal particulieren veel te hoge be dragen hebben moeten betalen. Na dit requisitoir, dat een voortzetting was van de behandeling van deze zaak, het laatst op 9 Mei j.l. werd het pleidooi van mr A. Quispel bepaald op 27 Juni. Verhoging der Marinebegroting Bij nota van wijziging wordt de Mari nebegroting met f 1.9 millioen verhoogd. Hierin zijn de kosten van de Marine in Nieuw-Guinea en de andere gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht, bene vens die van het verdrag tot onderlinge bijstand bij de verdediging, verwerkt. De regering rekent dit jaar op de terug keer van 1400 marinegezinnen. De baten uit de souvereiniteitsover dracht worden in de middelenwet ver- WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt" Droog weer. In de Zuidelyke helft van het land gedeeltelijk bewolkt, elders in het land overwe gend zonnig weer. Iets ho gere temperaturen. Meert matige wind utt Oostelijk» richtingen. (Opgemaakt om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1