r Een compleet ziekenhuis, 2 hospitaalkerkschepen en 23 tehuizen voor de vissers Leon Blum zei: Franse arbeider de slechtst gehuisveste Veertien kampen wachten de 60.000 repatriërenden NIEUWE LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG V MEI 1950 De zorg voor de vissers van Noorwegen Heeft Nederland één hospitaalkerkschip, „De Hoop", dat gedurende de haring vangst by de vloot biyft en naarmate de vis naar Zuidelijker oorden trekt, ook met de vloot In Zuidwaartse richting mee gaat, todat rij in het najaar in Dieppe haar ligplaats vindt, Noorwegen, dat een kust heeft, die vele malen langer is dan die van Nederland en bovendien wel een 100.000 vissers (dit ls tienmaal zoveel als Nederland), is in het bezit van twee hospitaalkerkschepen, van resp. 500 en 300 ton met 40 bedden. De exploitatie beru&t bij de vereniging „Den Indre Sjomannsmisjon" te Bergen Verder exploiteert die vereniging 23 aeemanahuizen en een compleet zieken huis, dat op IJsland gelegen is Aan boord van de hospitaalkerksohepen is in tegenstelling tot „De Hoop'' géén dokter aanwezig! Wel zijn er verpleeg sters. Dit kan gemakkelijk, omdat de vissersboten elke dag weer een haventje binnenlopen. Het aantal patiënten be draagt pl.m. 1300 per jaar. De ko6ten van deze grote organisatie worden gedekt door vrijwillige bedragen. Er siJn c.a. 2000 locale comité's over het gehele land verspreid. Het medeleven van het gehele Noorse volk met de vis sers is véél intenser dan dat in Neder land. Dit vormt wel een schrille tegen stelling tot Nederland, want „De Hoop' vaart voortdurend op de rand van eer financiële afgrond. De Noorse vereniging krijgt geen steun van de regering, wel een subsidie, mee de regering sledh'ts te kennen wil geven, dat zij daadwerkelijke belangstel ling heeft voor het prachtige werk de vereniging. De Noorse regering, de vissers en de vereniging zelf zijn mening, dat het werk indien de staat het overnam zou verambtelijken. Deze opvatting heeft men in Nederland óók ten aanzien van „De Hoop". EXen groot gemak voor de Noorse vereniging is, dat er prachsch slechts één kerk is, n.l. de Lutherse,terwijl er in Nederland helaas een kerkelijke ver deeldheid heerst Alle ziektegevallen, die zich op de schepen voordoen, worden aan de zieken fondsen opgegeven, die de daarvoor vastgestelde vergoedingen uitkeren aan de vereniging. De premies van de vissers zyn immers ontvangen, zodat het logisch is, dat het drijvende hospitaal dezelfde vergoedingen krygt als doktoren en hos- Ziekenfondsen geven - terecht - ver goeding voor de patiënten Na 17 jaar smetteloze vuilnisdienst Begaan met zijn lot, hebben ingi zetenen van Bebington Donderdag verzoekschrift met meer dan 1000 handtekeningen aan Koningin Elisa beth van Engeland gezonden, 01 vragen, of het ontslag van de 45-jarige Syndney Cooper kan worden ingetrok ken. Zoals bekend, kreeg hy dit, om dat hij als chauffeur van een vuilnis wagen achter de stoet van de Konin gin naar de toeschouwers zou hebben gebogen en de vorstelijke gebaren vi zijn auto uit, zou hebben nagedaan. In het verzoekschrift wordt gezegd, dat hoewel het optreden van Cooper indiscreet was, de straf te zwaa Er wordt voorts op gewezen, dat hy 8 kinderen heeft en een 17-jarige smetteloze staat by de gemeentelijke vuilnisdienst. pitalen op het vasteland. Dit Is in Neder land echter niet het geval! Bezien we, wat Noorwegen presteert op tiet gebied van geestelijke en medi sche zorg voor zijn vissers, dan hebben zeker wél een achterstand ij Van de oude naar de nieuwe aardappelen Ieder jaar zien wij de komst nieuwe aardappelen met verlangen tege moet. Dit is niet alleen het geval omdat zij een bijzondere lekkernij maar ook omdat de oude steeds minder 6makelij'k worden, hoe dichter de nadert. Zij hebben spruiten gevormd, hurt schil is dik en droog geworden dikwijls zijn de knollen zelf blauwachtig verkleurd. Bij het schoonmaken gaat telkens veel verloren. Helaas zijn de nieuwe aardappelen ii de begintijd nog te duur om geregeld ti worden gegeten. Wij zullen ons nog eer poos met de oude moeten behelpen er dan is het goed, dat wij de hulpmiddelen kennen om dit belangrijk onderdeel var ons warme maal nog zo smakelijk moge lijk op tafel te kunnen zetten. Zijn de aardappelen erg rimpelig, dan kan men ze eerst een nacht in water leggen: zij zijn dan de volgende dag ge makkelijker te schillen. Vervolgens kookt men ze in ruim water, giet ze tijdig af en stoomt ze droog. Het spreekt vanzelf, dat men deze bereiding alleen als nood maatregel moet toepassen. Zolang de aardappelen nog enigszins naar behoren zijn, koke men ze met zo weinig water, dat er weinig of niets behoeft te worden afgegoten. Daarmee bespaart men im mers niet alleen brandstof, maar ook voedingsstoffen, die anders met het af- gietwater worden weggegooid! Onder deze voedingsstoffen is ook het vitamine C. Een groot gedeelte van het jaar zijn de aardappelen onze 'belang rijkste v.itarnine-C leveraars. Tijdens het bewaren gaat echter hef vitamine C- gehalte achteruit, zodat oude aardappe len daarvan nog maar heel weinig be vatten. Daarom is het zo gewenst, in deze periode ter aanvulling veel rauwe groenten te gebruiken, in de vorm van sla of van stamppot' met rauwe groenten. Ongekookte groenten bevatten n.l. veel vitamines. Zo'n stamppot middel om de smaak Franse woningnood niet voor jaar 2000 voorbij Amerikaanse studenten jagen de huren omhoog (Van onze Parijse correspondent) TNE OORLOG raasde over Frankryk. Steden werden gebombardeerd/Hele streken lagen weken lang onder zwaar granaatvuur. Havenplaatsen werden met de grond geiyk gemaakt. Toen de kruitdamp nog nauweiyk» was opgetrokken begon men te herstellen een nieuwe huizen te bouwen, doch aanvankelyk stagneerde de wederopbouw op gebrek aan materialen. Toen er voldoende materialen waren, be gonnen de stakingen en nu men ook deze laatste ongeveer meester is, blijkt de financiering hopeloos In de war te liggen: een huis bouwen is de minst onvoor delige geldbelegging, welke men na lang en diep nadenken kan ontdekken. Een op de drie Franse gezinnen zoekt i werd. indien men 2000 als mijlpaal be- een huis of een woning, zodat er per schouwt. Er leven thans nog gezinnen maand twintigduizend nieuwe woningen met twaalf kinderen in een kamer te verbeteren. Met dat doel kan ook verwerken fot schotels, zoals stoof schotel, panvis-, kerrie- of jachtschotel, enz Tenslotte kunnen we af en toe de aardappelen in onze maaltijd eens ver vangen door rijst-, gort-, macaroni-, bami- of peulvruchtenschotels. Het spreekt vanzelf dat een groente (sla) hierbij niet mag ontbreken en ook be hoort zo'n maaltijd te worden aangevuld met een eiwitrijk gerecht: vlees, vis, ei. kaas of melk. (Het eiwit uit de peul vruchten alleen is nier voldoende). Recepten voor vier personen. Naai Goreng. 400 g rijst, 1 liter water, 1'50 g 'poulet, (1O0 g garnalen),*2 uien, koriander, sam bal, 1 dl olie, ('knoflook), bladselderij, zout, peper. De poulet met 1 liter water opzetten en 2 2^4 uur laten trekken. De rijst wassen, in een gietijzeren pan overdoen en in Vz dl olie lichtbruin fruiten. Daarna de bouillon, de koriander en het' zout toevoegen en de rijst gaarkoken. De uien schoonmaken en goudgeel fruiten; de uien aan de rijst toevoegen evenals het klejn gesneden vlees en de fijnge sneden knoflook. Het gerecht op smaak afmaken met sambal, peper en zout, des gewenst fijngehakte selderrij. Er op het laatste ogenblik de gewassen, met peper en zout bestrooide garnalen aan toevoe gen. Ook kan men nog een ei loskloppen, even in de koekenpan bakken, in reepjes snijden en door de nasi goreng roeren. Bami. 300 g mie. 200 k 300 g varkensvlees, olie, boter of margarine, 100 g garna len), 750 g groenten (kool, prei, peul tjes, selderij, sjalotjes), aroma, peper, zout, zeer weinig knoflook, soya of De mie gaar maken volgens gebruiks aanwijzing (óf 20 minuten koken, óf 3 uur weken in lauw water) en laten uitlekken. De olie, boter of margarine verhitten en hierin het in dobbelsteentjes gesneden vlees bruin en gaar braden. Op het laatst de sjalotjes, knoflook en andere fijngesnipperde groenten foevoegen en mee laten smoren tot de groenten bijna gaar zijn. De gaar- gekookte mie, zout, peper, aroma, soya «n/of ketjap toevoegen en de massa even goed door en door warm laten worden. Op het laatst de garnalen door de bami toeren. Men kan desgewenst by het op dienen een in reepjes gesneden omelette •rer het gerecht leggen. worden gebouwd, wil Frankrijk, de normale bevolkings; het jaar 2000 de woningellende hebben opgelost. Het woord woningellende mo- dit verband gerust gebruiken: vele woningen moeten kunstmatig wor den gestut om ineenstorten te voor komen. Tegen de muren leunen is in sommige gevallen gevaarlijk. Men woont overigens nog in bunkers, eigen gefabri ceerde huisjes, stallen en schuren. Maar maar eens 20.000 woningen per maand oftewel 240.000 per jaar! Monsieur Claudius Petit, de minister van Weder opbouw, die algemeen als optimist be kend staat, beweerde nog dezer dagen, dat het minstens nog tot 1954 zou duren, Frankrijk aan een dergelijke pro ductie toe zou zyn. Gemeubileerde kamer 100. Voorlopig wordt het woningprobleem met de dag moeilijker. Meer dan ze millioen Fransen leven in hotelkamer; Niets is winstgevender dan kamers ver huren. Een familie, welke nog een voor oorlogse huurprijs betaalt voor een au partement van zes kamers (uitstekend gemeubileerd) wilde gaan. Zij verhuurde gedurende de maand Augustus haar gemeubileerd ap partement aan een Amerikaans gezin er ontving daarvoor 60.000 fr. Hiervan heb Franse kennissen een maanc gratis vacantie gehouden en men hield nog ruimschoots voldoende over om huishuur te voldoen voor twaalf ma, den. Het is de Fransman een doorn het oog dat het vooral de vele buiten landers zijn en vooral de Amerikanen, die de huren omhoog drijven tot onge kende hoogte. De Amerikaanse studenten Parijs studeren onder de auspiciën van de bekende G.I. Bill of Rights krijgen een studietoelage, welke hoger is dan het salaris van een Frans M O. leraar. Derhalve kunnen ze krank- ige prijzen betalen voor een kamer tje. Tienduizend frs voor een enkele ge- een uitstekend meubileerde kamer, zonder al te veel de aardappelen comfort, is geen uitzondering Legatiepersoneel, ambtenaren van de Marshallhulp en een handvol andere be voorrechte buitenlanders huren iedere gemeubileerde flat voor de'neus van df Franse burgers weg, omdat zij soms al leen aan huishuur meer kunnen uit geven, dan een doorsnee Franse arts ver dient. In de New York Herald Tribune komt men herhaaldelijk advertenties tegen, die luiden als volgt: „American couple seeks comfortable apartment Paris. Will pay 60.000 monthly." Een Frans ingenieur moet al een buitenge woon goede baan hebben wil hij 60.000 fr. per maand verdienen. Is het wonder, dat Amerikaanse huurders bij de verhuur ders altijd voorkeur genieten? Is hei wonder dat hierdoor veel kwaad bloed wordt gezet? Bouwsubsidle en werkloze metselaars. In 1949 werden er bijna 50.000 wonin gen gebouwd (waaronder geen enkele geschikt voor grote gezinnen). Ook kwamen er 50.000 beschadigde woningen gereed, zodat de achterstand a-lleen in genoemd jaar 120 000 woningen groter VIVE LA 1UL1ETTE Het „Vive la Juliette" Klonk heel de Lichtstad door; Gargon en midinette, Jean, Louis, Ninon, Georgette, Zij jubelden in koor. De Franse „haute noblesse" N'était pas réservée; Le Comte et la Comtesse, Le Due et la Duchesse, Ze juichten allen mee. De krantenlezer smulde Van kiekjes uit Parijs, En menig neusje krulde Bij 't zien van zoveel hulde En zoveel eerbewijs. De blijken van verering Aan 't Vorstenpaar gewijd, Ze brengen, naast waardering, Ons naar ik meen dé lering, Hoe men ons volk ben^dt. Gré KempenSterkenburg. keukentje. De onlangs overleden Léon Bhim had ongetwijfeld gelijk, toen hij kort voor zijn dood schreef, dat de Franse arbeider de slechtst gehuisveste burger is inEuropa. Dit jaar hoopt men 130.000 woningen gereed te krijgen (nieuwe en beschadig de) en misschien dat men in 1954 240.000 woningen kan bouwen. Voorlopig lopen er nog metselaars en timmerlieden werk loos, omdat de 'bouwanimo gering blijft. Kort geleden heeft de regering beslo ten staatshypotheken toe te kennen met een looptijd van 65 jaar tegen geringe rente voor ten hoogste negentig percent der bouwkosten en nog wil het niet vlotten. Niets is evenwel meer communisme- verwekkend dan de woningellende. Sta tistisch is uitgemaakt, dat de meest felle communisten ep ook de meest felle sta kers worden gevormd door arbeiders, die onvoldoende zijn gehuisvest Ook de arbeidsproductiviteit neemt hierdoor volgens de Franse economen sterk af. Minister Petit wil nu nog verder gaan. Hij bestudeert momenteel een groots plan, dat met één slag het bouwen van huizen in Frankryk tot een uitstekend beleggingsobject moet maken. Volgens dit plan krijgt iedere bouwer per jaar en per vierkante meter een bonus van 500 fr. Deze bonus wordt verstrekt gedurende twintig jaar. Dit zou tevens een goede stimulans kunnen zijn in de richting van het huis voor het grote gezin. Zijn project zou de staat echter onge ler drie milliard kosten en waar dat geld vandaan moet komen, weet men voorlopig nog niet. Maar een kans maakt het zeker, want steeds groter wordt het aantal politici, die menen, dat de voor naamste Franse problemen voortspruiten uit de woningellende. Na de markt: „Ik zou best 'n klontje suiker lusten... en 17?" Koningin volgend jaar naar Scandinavië? Het A.N.P. verneemt in Parijs, dat het Koninklijk echtpaar volgend jaar be halve Engeland ook een of twee amdere Europese landen zal bezoeken. Er nog niet zijn beslist welke landen. Een bezoek aan een der Scandinavische ten in de loop van het volgend jaar wordt mogelijk geacht. In Parijs verluidt voorts, dat het be zoek aan Engeland waarschijnlijk i zomer van 1951 zal worden afgelegd. De Koningin zou de wens hebben uitgespro ken, zo spoedig mogelijk aan elk konink lijk gezin in Europa een bezoek te bren gen. WEST-DUITSLAND TOEGETREDEN De Bondsraad van de Westduitse repu bliek heeft de toetreding van West-Duits- land tot de Raad van Europa goedge keurd met 27 tegen 16 stemmen. Aanpassing zal het wachtwoord voor deze groep worden (Van een onzer verslaggevers) rN NEDERLAND worden op het ogenblik veertien kampen in orde gebracht, waar straks de uit Indonesië repatriërenden. die geen woning of onderdak elders mnnen vinden, worden ondergebracht. 0.a. zyn hierby de kampen Westerbork ught. Dat deze kampen inderdaad bevolkt zullen worden, staat wel vaat De stroom Nederland komenden vanuit Indonesië houdt aan. Waarby, we schreven het reeds eerder, een groep is, die slechts uiterst moeilyk hier ln het dageiyks le' het economische leven nog niet te spreken, Ingeschakeld zal kunnen worden, worden totaal nog dit jaar een Dat zij hierbij een beroep zal doen 'op het Nederlandse volk is vanzelfspre kend. Zowel materieel als moreel ls steun nodig. Het eerste kan door financiële bijdrage aan de Hulp aan repatrieerden. Het tweede zal slechts komen, wanneer door de twee groepen, die elkaar hier ontmoeten begrip voor eikaars moeilijkheden en eerbied voor eikaars persoonlijkheid gevonden wordt. De repatriërenden wacht een zware tyd; zy komen in een overbevolkt land, waar duizenden reeds jarenlang op een behoorlijke huisvesting wachten; waar de concurrentie op de arbeidsmarkt da gelijks toeneemt en waar klimaat en gewoonten totaal verschillen van hun vroeger milieu. Het Nederlandse volk krijgt hier een verantwoordelijkheid te dragen voor consequenties, die niet door zijn wil ont staan zijn. Het is een last. die echter niet te ontkomen is. Wie weigert mee te tor sen. onttrekt zich aan zyn eerste plicht van menselijkheid. Iedere gerepatrieerde is een mens, een mens, dat ontworteld en berooid zich een nieuwe weg tracht te banen. Wie beseft hoe zwaar en moeilyk dat pad is, zal zich niet aan hulpverlening kunnen onttrekken! Nieuwe aardappelen vrij goedkoop Drie tuinders voerden in Broek op Langendijk de eerste nieuwe aardappelen van de koude grond aan. De prijs belangrijk lager dan vorige week kasaardappelen werd betaald. De grote deden 63—65 cent per kilo, de kleine 46 55 cent. De omvangrijke aardappelinv beïnvloedt de prijs van onze nieuwe aardappelen. 60.000 mensen verwacht. Aan boord wordt reeds door middel van vragenlijs ten onderzocht wie over een onderdak Nederlancf beschikt. Via zes door gangshuizen worden de overigen elders ondergebracht. Voor wie geen woning oning te vinden is zijn de kam pen. De regering doet deze kampen in richten, doch reeds dan begint ook de taak van het particulier initiatief, dit maal in de figuur van de stichtingen „Nederland helpt Indië" en „Pelita", sa menwerkend in „Hulp aan gerepatrieer- den". De Nibeg, welke weliswaar geen financiële steun verleent, doch meer op treedt als behartiger der belangen van hen. die Indonesië verlieten zal hierby toch ook 'n taak blijven vinden. De „Hulp gerepatrieerden" dus zal daar waar volgens de richtlynen de regering niet kan helpen, de „plooien gladstrijken". Door nauwe samenwerking worden dou blures voorkomen. Echter zij wel op gemerkt, dat omgekeerd een steun door de H.A.G. uitgekeerd, niet afgetrokken wordt van eventuele gemeentelijke so ciale steun. Aanpassing. Het grote probleem blijft de aanpas sing aan het gewijzigde milieu. Voor lichting, die dikwijls zeer individueel gericht zal moeten zijn is noodzakelijk. Naar we vernemen, heeft de regering levrouw SpoorDijkema. die zulk prachtig werk IndertUd heeft gedaan voor zieke soldaten en hun familieleden, verzocht de leiding te willen nemen voor de organisatie van deze aanpassing. Mc- Spoor heeft zich hiertoe bereid verklaard en is haar oriënterende taak reeds begonnen. In Rotterdam practische artsenopleiding Het voorstel van B. en W. van Rotter dam om aceoord te gaan met de strekking van de concept-sVichtingsacte van stichting klinisch hoger onderwijs. Donderdag door de gemeenteraad genomen. Dat betekent, dat Rotterdam een oplei dingsinstituut voor medische doctorandi krijgt. De universiteiten hebben hun stemming met het plan betuigd, omdat uitbreiding van de medische studie drin gend noodzakelijk is. Toekomst gezocht voor Indologen De hoogleraren der Verenigde Facul teiten der Leidse universiteit hebben tezamen met de Indologen en vertegen woordigers van Unieziakn overleg ge pleegd over de gtudiemoeilijkheden der Indologen. Gebleken is dat ook de studie toelage voor bestuursambtenaren mei studieverlof is ingetrokken. De hoog leraren hebben voor de gerepatrieerden een studietoelage ontworpen met eer verlicht doctoraal examen vrye studie richting in de rechten, welke nascholing twee janen zal vergen. Voor Indologen met taalkundig candidaaitsexamen is een voorstel in de pen. De Indologen ziullen een delegatie naar de werkgeversbonden zenden. Homoeopathische artsen protesteren Het bestuur van de vereniging homoeopathische geneesheren heeft by de ministers Drees, Rutten en Joeke staatssecretaris Muntendam gepr teerd tegen uitlatingen in de brief het hoofdbestuur van de maatschappij bevordering der geneeskunst, waarin dit hoofdbestuur waarschuwde tegen het toekennen van een leerstoel in de homoeopathie. C.A.O. voor beambten metaalindustrie Na drie jaar onderhandelen is deze week een collectieve arbeidsovereen komst voor de beambten in de metaal industrie getekend namens drie werkge vers en negen werknemersorganisaties Het betreft hier 25.000 werknemers, be horend tot het administratief, technisch toezichthoudend personeel- De belangrijkste figuur in de nieuwe C A.O. is de instelling van een centrale Tiissie. die toezicht houdt, over ge schillen beslist en werkzaam is ter be vordering van de samenwerking tussen de organisaties en in de ondernemingen De CA.O. is twee jaar geldig. T.b.c.-patiënten kunnen 3 jaar ziekengeld krijgen T.b.c.-patiënten, die gehuwd of kost winner zijn en niet blijvend invalide worden geacht, kunnen in aanmerking komen voor een aanvullende uitkering ziekengeld ook na de wettelijke ter mijn (maximum een jaar), met ingapg 1 Mei 1950. De termijn wordt met hoogstens twee jaar verlengd, voor re kening van het prophylaxefonds. F-brigade komt naar huis 23 Mei vertrok uit Priok het troe penschip Hellenic Prince, dat door mo torstoring 14 dagen werd opgehouden. Aan boord zyn de 41e hulp-verband- plaats-afdeling en een detachement lucht strijdkrachten. De 41 Hupva behoort tot de F-brigade. De inscheping van de 3e divisie is voltooid en met de repatriëring de hierna volgende F-brigade (lich ting 1948) is dus begonnen. Daarna ko men nog de G- en de H-brigade. Snufjes in Dierenpark Wassenaar De collectie dieren van het dierenpark Wassenaar is ook dit jaar weer aanzien lijk uitgebreid. De directeur, de heer Louwman. is terecht niet weinig trots op zijn vyf schoensnavelooievaars, een zeer zeldzame soort Honderd jaar gele den waren ze al bekend, doch eerst in 1930 werden de eerste in de moerassen van de Nyl gevangen. Deze vijf ooie- jars hebben een eigen afdeling, waar onbewogen alles langs zich laten gaan. De tweede aanwinst op vogelgebied is de zeldzame secretarisvogel of steppe- gier. die zich graag voedt met slangen en hagedissen. De apen hebben er ook een paar soortgenoten bij gekregen en wel de rijkgekleurde Brazza-aap. die ndet gemakkelijk levend te vangen is, en de Gueresa-aap. zodat Wassenaar thans 76 apen herbergt in 31 soorten. PINKSTEREN „En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest." Hand. 2:4a. Het gaat op Pinksteren niet om de Pinkstertekenen, om het geluid als van een stormwind, de tintelende vuurvlam men en het spreken in vreemde talen. Het eigenlijke Pinksterwonder voltrekt zich in het bly vend-komen-wonen van God, de Heilige Geest, in het midden van Zyn Kerk op aarde. Wat op Pinksteren heeft plaats ge vonden was niet de eerste komst van die Geest in deze wereld. Reeds in de vroege morgenstond der schepping zweefde de Geest van God op de wateren. Dat ge schiedde. opdat Hu levenwekkend de heerlijkheid der aarde zou te voorschijn brengen en haar maken zou tot een woning voor de Almachtige. In den be ginne, dan strijdt de Heilige Geest met de chaos. Dan verandert Hij de vorm loosheid der aarde in de schoonste orde. Dan dringt Hij met Zijn leven en kracht in heel de aarde door. Dan wordt zij getooid met feestgewaad. Op haar groenen de bomen en bloeien de bloe men. Boven haar straalt de zon en tinte len de sterren. En de schoonste volheid van leven en glorie, door de Geest verwekt, wordt verleend aan de mens, in wie de schep ping haar hoogtepunt en rijkste ont plooiing bereikt. Deze mens is tussen schakel tussen hemel en aarde, want zijn lichaam is uit het stof geformeerd en tevens is hij van Gods geslacht. En in hem nu. die hemel en aarde in zich ver enigt, kiest God, de Heilige Geest, in heel bijzondere zin. Zijn woning, om door hem met al. wat geschapen is, de teerste gemeenschap te oefenen. Op welk een allerschrikkelykste wijze heeft echter de mens het hoge voorrecht van woonstede voor Gods Geest te zijn verzondigd. De beelddrager Gods werd zijn Schepper ongehoorzaam. Het kind stond tegen zijn Vader op. Sinds wij ons hart voor de ongerechtigheid openstel den moest in ons het licht wijken voor de duisternis, het leven vlieden voor de dood. Het werd in ons weer een chaos en in die chaos kon de Heilige Geest niet langer wonen. Wij dwongen Hem zo doende van ons heen te gaan. Om echt Pinksterfeest te vieren, om werkelijk grote blijdschap te kennen over de tweede komst van de Geest, zullen we eerst ootmoedig moeten be lijden. dat wij het eerste Pinksteren, het Pinksteren der schepping, hopeloos be dorven hebben. Het Evangelie van Han delingen 2 wordt pas echt Evangelie, blijde boodschap voor ons. als we heb ben ingezien, hoe ontzettend en funest het is, dat we de Heilige Geest. Die ons met God verenigt en ons deel geeft aan het ware leven en het waarachtig geluk, buiten de deur van ons hart hebben ge zet. Want dit Evangelie predikt ons de verrassende werkelijkheid, dat God met Zyn Geest tot de mens wil terugkeren, teruggekeerd is. Wat heeft God er niet voor overge had en ervoor willen doen, opdat dit weer mogelijk zou worden. Hy zendt daartoe Zijn geliefde Zoon in deze wereld. Die in een weg van lijden en sterven alles opruimt, wat God zou kun nen verhinderen om door Zijn Geest op nieuw met ons in het intiemste contact te treden. Onze schuld wordt verzoend, onze straf gedragen, onze zonde geboet. Maar nu kan dan ook op de Goede Vrijdag, op Pasen en Hemelvaart. Pink steren volgen. Nu is dan ook de scheids muur tussen God en zondaren wegge nomen en kan de Kerk, die Christus uit de macht des bozen heeft verlost, weer woning des Allerhoogsten zijn. Nu kan het Heilige der Heiligen van deze levende tempel vervuld worden met de Geest des Heren. Nu kan het geluid als van een geweldige gedreven wind Jeruzalem in beroering brengen en kunnen de tongen als van vuur schitteren boven de hoof den der discipelen. Nu komt de Geest. Nu keert God blijvend tot Zyn volk in. Ontvang Hem. Kerk van Jezus Chris- is met dankbare aanbidding. God geopenbaard in de Geest Inder daad. de verborgenheid der godzaligheid, waaraan het Pinksterfeest ons weer doet gedenken, is onuitsprekelijk groot! Katwijk aan Zee. J. G. van Ieperen. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Nederlandse bond tot bet redden van drenkelingen. Lezers schrijven ons GIJ, DIE DIT LEEST, MOET AMBON HELPEN Ambonnezen beschermden de vrouwenkampen tegen Soekarno Ds B v. d. Wallen. Hoofdstraat 248 te Sassenheim, die 16 jaren predikant Nederlands-Indië is geweest, waarvai jaar in de Molukken, en in die tijd de Ambonnezen goed heeft leren kennen waarderen, schrijft ons om.: De leiders van de Protestantse Kerk Indië hebben bewezen, een goede kijk te hebben op de ontwikkeling van dit eilandenrijk, toen zy besloten, verschil lende gebieden, waar de Protestantse Kerk werkzaam was. samen te bundelen i z.g. regionale Kerken. In 1934 stond zo de Minassische Protestantse Kerk en in 1935 de Molukse Protestantse Kerk. Sindsdien werden de kerkeraads- leden door de gemeenteleden gekozen. Deze kozen weer de leden van de classi- oale vergaderingen. De bevolking werd hierdoor mede verantwoordelijk en positief deel aan de leiding der Kerk. Hoe goed dit gezien was. bleek aanstonds bij de komst der Japanners: alle Neder landers werden geïnterneerd, maar de regionale kerken werkten door. tegen zware druk der Japanners in, die aarder werd naarmate de invloed van de groep Soekarno- Hatta (Mohamme daans) meer invloed kreeg en vooral in de Molukken gold het: Zij zijn Christe nen en daarom te veel aan Nederland verbonden. Van de ongeveer 500 góeroes (voorgangers) in de Molukken zyn o geveer 100 vermoord, vaak met vrou kinderen, omdat zij trouw bleven a< Christus, trouw aan Nederland, of liev HM. de Koningin omdat deze eve: een trouw Christin is en zij alleen wensten te leven en werken onder lei ding van en samen met een Christelijk volk, met een Christelijke Vorstin aan het hoofd. Na lang loven en bieden is de macht in de Japanners via de Nederlanders overgegaan aan de R.I.S., waarna alleen Djokja overblijft en Djokja is Mohamme daans. De uitbreiding van het Mohamme danisme is steeds gepaard gegaan met het zwaard: „Onderwerp het land en de bevolking voor de keus, wordt Mo hammedaan of sterf". Het moge dan in deze tijd niet zo openlijk geschieden. Ambon kent het Mohammedanisme van dichtbij. Het weet wat er nu wacht. Veel wordt er gezwaaid met de dood doener: „Er ia in Am-bon een normale stemming geweest", elk ingewijde weet, hoe een stemming op Ambon t liep: „Politik boesoek" (politiek is rot) zeiden de echte Ambonnezen. De enigen, die zich dik maakten by de verkiezingen, vormden de zeer kleine linkse meerder heid. Het goede deel stemde niet voor de politiek maar voor de kerkelijke colleges. Het resultaat was, dat de echte Chris tenen thuis bleven en alleen de linksen en Mohammedanen gingen stemmen. Dit verklaart, waarom de vertegenwoordigers der Amibonnezen te Makassar meren deels geen echte vertegenwoordigers van het Am-bonnese volk waren. Toen het te laat was, poogde men te voorkomen, dat men zou worden ingelijfd bij de R.I.S. Vertegenwoordigers gingen naar Neder land en werden ontvangen door H. M. de Koningin: het mocht niet baten. De Ambonnezen namen" de opneming m de RIS, al kreeg hun vertrouwen :n Nederland een enorme schok. Nu wordt Oost-Indonesië ingelijfd by Djokja. Dit is Ambon te veel en dit kleine volk. arm als het is met alleen een voeding van boomsago en misschien wat vis uit de zee. een volk van minder duizendtallen, dan Djokja millioenen telt. grijpt naar de wapens, het enige middel dat over bleef om zich zelf te blijven, om Chris tenen te blijven en zelf de verhoud.ng tot Nederland te bepalen; Nederland dat eeuwenlang zyn diensten aanvaardde en toen het er op aankwam dat Nederland zich zelf trouw zou betonen, de Ambon nezen wegtrapte naar de R.I.S. Toen de revolutie begon, waren het weer de Ambonnezen, die in samenwer king met de Mecadonezen, Indo-Euro peanen en een handjevol volbloed Neder landers de grote steden schoonveegden, de vrouwenkampen beschermden, toen deze werden aangevallen door de horden vam Soekarno en Hatta. Zonder wapens stonden zij tegenover een tien- of meer voudige overmacht. In hun grote trouw wierpen zy zich in de strijd, grepen met hun lege handen de wapens en verdre- ven deze horden. En deze Ambonnezen zouden wy nu weer in da steek laten? Dit mag niet, dit kan niet en dit zal niet God zal helpen, maar gebruikt steedg mensen in Zyn dienst Gij die dit leest moet helpen, omdat ge Nederlander

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3