„Toekomst van Suriname kan tegemoet worden gezien" met enige hoop NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 ZATERDAG 27 MEI 19SU fEEN TYPISCH 1E1DS Men heeft mij wel eens gevraagd niet een groep mensen, maar èens eer enkeling op de blauwe steen te zet ten. Ja ja, ik versta die wens wel.' En dan zou men het liefst willen, dat er het hele uitgebreide visitekaartje van de boosdoener bij gezet werd. Zodat iedereen tegen iedereen kan zeggen: Kijk ereis, zeg, daar staat die en die! Op de blauwe steen!" Och ja, leedvermaak is een plesan- te bezigheid. Een soort gezelschaps spel. Een leuk ganzenbord, met als maar eentje in de put, die er vandaag niet en eigenlijk nooit meer uitkomt. Een tak van sport, waarbij het hand- in-eigen-boezem-steken beslist ver boden is. fMaar, mijne vrienden, dit is niet de strekking van die blauwe steen van ons. Men herinnere zich mijn ope ningswoord: tot leringhe ende ver- maeck. Tot nut van 't algemeen, zoudt ge ook kunnen zeggen. Tot nut óók van die ganzenbordspeler. En van die geestelijke rheumaticus, die zijn hand ihaar niet ter hoogte van zijn boezem kan brengen. Laat u dat Voor gezegd zijn! Wie de schoen past, trekke hem aan. Ook al zit-ie wat krap. Of ietsjes te ruim. Doorgaans passen alle schoenen ons wel zo'n beetje; laten we eerlijk zijn. Bovenstaande wil natuurlijk niet zeggen, dat er nooit eens een eenzame figuur te prijken zal staan, op die blauwe steen, tussen de rails in de Breestraat. Och, dat zal heus wel eens gebeuren. En dan moet ge maar eens flink kijken. Want dan zal dat mannetje (of vrouwtje; wie weet?) een spiegel zijn. Niet om naar te kijken. Maar om er in te kijken. Zo dat we onszelf weerspiegeld zien. En het is al net als met die schoenen van daarnet: het moet al gek gaan, wan neer we onszelf niet weerspiegeld zien. Al zijn de contouren oók wat vervormd. En thans, brave Leijenaars, op naar de blauwe steen! Het spijt me zeer, maar er staat alweer een stelletje middenstanders. (Men bedenke: het zijn de beste vruchten, waaraan de wespen kna gen). Het is van alles wat. Er staat een loodgieter bij, een electricien, een timmerman, een metselaarzen smid, kortom, het zijn allen handwerkslie den, die ge wel eens aan huis ont-. biedt voor een of ander karweitje. Ik heb me laten influisteren (o, brave Christelijke Kruideniershond,. Afd. Leiden, hang 'toch niet zo aan dat woordje „fluisteren"3.) dat deze lieden een man wel een man, maar een woord geen woord achten. Ik zal u een voorbeeld geven. Er is bij u een kraan gesprongen en ge rent spoor slags loodgieterwaarts, die, de drei gende onheilen voorziend, de duurste van alle eden aflegt, dat hij over 5 jninuten bij u zal zijn. Welnu, mijne vrienden, ga dan op de terugweg jnaar gerust voor u en uw gezin bad pakken kopen, benevens een roei bootje en wat zwemgordels, want de man zal u met het gewoonste gezicht van de wereld ter hulpe snellen, als het water om zo te zeggen tegen de eolderbinten kabbelt. Drie jaar geleden belde de baljuw- se een smid op om de kachel te komen zetten. Mijne vrienden, hij moet nog komen. Wellicht, dat hij in tussen de honderdduizend getrokken heeft, en, als ons dat overkwam, gin gen wij óók geen kachels meer zetten. En geen blauwe stenen bevolken, en zo. Maar dat had hij toch wel even kunnen zeggen, dunkt me. Ziet, mijne vrienden, daar gaat het hier om. De sieraden van de blauwe steen, die ge thans voor u ziet, zijn lieden, die makkelijk beloven. Zon der de noodzaak van het nakomen in te zien. En zeg nu niet, dat dit overal wel gebeurt. Ik verzeker u. dat het in Leiden nogal bar is. Nogal erg bar, als u me volgen kunt. Men kan gerust spreken van „typisch Leids". Ik zal u nog een voorbeeld geven doch, laat ik het hierbij laten, want ik zie, dat het 10 voor 4 is, en ik be loofde vanmorgen aan de redactie uiterlijk 4 uur dit stukje in te leve ren. Ik zou het toch wel naar vinden, als ikzelf eveneens op die blauwe steen moest staan. Laat ik het, wat me zelf aangaat, voorlopig alleen bij het spiegelen houden.. Net als de rest van de brave Leijenaars. POENE: Tien moeilijke dingen be loven en nakomen subsidiair duizend strafregels: „Wir haben 's nicht ge- wollt!" BALJUW. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Van Es, Jasperse. Lahr, Van Leeuwen en Teeuwen en op Tweede Pinksterdag door de dokters Van Bockel, De Graaf, Kors, Meyboom en Veldhuizen, Welke apotheek? De dienst der apotheken wórdt Zaterdag 27 Mei 13 uur tot Maandag 29 Mei 8 uur waargenomen door: de Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschans- weg 4. tel 23553 en van Maandag 29 Méi 8 uur tot Zaterdag 3 Juni 8 uur door de Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18. tel- 20523 en de Doeza-Apótheek, Doezastr. 81, tel. 20313. Dr R. A. J. van Lier aanvaardde het hoogleraarschap ZELFBESTUUR, dat In 1950 aan Suriname is verleend, kan ook de weg banen voor een groter saamhorigheidsgevoel. Dit zelfbestuur is or demo cratische grondslag ingericht. Democratische vormen zijn gemengde vormen: zy irden zowel door oppositie als samenwerking bepaald. Doordat thans de verschil lende segmenten en hun representanten op het politieke veld zelfstandig zowel tegenover als naast elkaar worden geplaatst, ontstaat de mogelijkheid dat zjj in zicht verwerven in hun positie in één samenleving, die samenwerking noodzakelijk maakt. Zo kan het zich ontwikkelende politieke leven een verbindende factor wor den. Kan! Want het is juist gebrek aan solidariteit, dat de parlementaire demo cratie tot een onderneming met onzekere afloop maakt. Doch er is voorshands geen reden om de toekomst niet met enige hoop tegemoet te zien." de solidariteit. Het is vrij zeker, dat an het Westeij ontleende elementen eigen karakter zullen krygen. zodat het geen slaafse nabootsing het Westen. Leerstoel sociologie overzeese rijksdelen Tot deze conclusie kwam dr R. A. J. in Lier in zijn inaugurele rede „Ont wikkeling en karakter van de Westindi- maatschappij", gistermiddag uitge sproken bij de aanvaarding van het ambt buitengewoon hoogleraar in de socio logie en de cultuurkunde van Suriname n de Nederlandse Antillen aan de Rijks- nlversiteit te Leiden. Dr Van Lier schet- te aan de hand van de geschiedenis de maatschappijen, die door het optreden Europeanen overzee ontstonden, als segmentarlsch, waarvan de solidariteit ?er gering is. Bij de meeste handelingen orden de individuen geleid door voor stellingen, die zij bezitten als leden van hun segment. De sociale energie, die ont staat door een hecht groepsverband, ont- bréékt. Er komt niet veel tot stand, dat niet door de overheid wordt verricht. Deze stand is gegroeid ten gevolge van spanningen, die heersten tussen de mees- r. de negerslaaf en de blanke arbeiders. Het blanke segment was hiervan weer evenals dat der kleurlingen ver deeld in verschillende klassen. De eman cipatie in 1863 in de Nederlandse ko- "n ingevoerd bracht in de slaven- maatschappij grote sociale veranderingen stand. Het ras was geen beletsel meer belangrijke functies te vervullen en juist doordat zij in een dergelijke positie verkeerden, konden zij nu critiek uitoefe- op de blanke ambtenaren, die in meerderheid nog van een koloniale geest isvSoroordelen vervuld waren, aldus prof. Van Lier. De spanning tussen de groepen nam nóg meer toe. Het gebrek aan solidariteit is een ern stig beletsel voor de bouw van de West- indische gebieden. Er is echter overal begin van nationale sentimenten be speurbaar. Dr Van Lier behandelde uitgebreid de invloeden, die immigrerende volkeren op de bevolking hebben gehad, doch die toch ook ieder weer een aparte groep vormen: Hindostaanse, de Javaanse en de Chinese. Hierna behandelde de nieuwe hoogleraar de ontwikkeling van het par- zen, toen Nederland in 1946 de in leidende besprekingen begon, die to tegenwoordige staatkundige zelfstandig heid hebben geleid. De eenheid in de Surinaamse maat schappij komt voornamelijk tot stand door de Westerse bovenbouw: Neger- Engcls wordt door de meeste bewo gesproken en het Nederlands wordt he- schbdwtf als de taal van de personen met grotere1 kennis. Op deze basis komen de bevolkingsgroepen dichter by elkaar en schept men de mogelijkheid voor de groei ma wendde dr Van Lier zich tot de curatoren, de senaat en anderen, die hij dank zegde voor de samenwerking hulp, o.a. ook tot oud-minister Logemann die het initiatief nam voor het instellen tan de leerstoel voor de sociologie van 'erzeese rijksdelen. Zich tot de stu denten uit Suriname en de Nederlandse Antillen wendend, eindigde dr Van Lier ede aldys: „Alleen door het eigene als het andere te besturen, zult gij het Westindische gebied tot een werkelijk ei r geestelijk bezit kunnen maken. Ei een bezit hoop ik U mede te gevei als gij derwaarts vertrekt, om een volk og steéds de sporen draagt van eei tragisch verleden, bij te staan e den op zijn weg naar een bet „De Harmonie" biedt logiesgelegenheid R. A. M. v. d. Brink verdient hulde voor zijn streven De heer R. A. M. v. d. Brink, directeur /an „De Harmonie", heeft het loffelijk initiatief genomen om in zijn bedrijf ruimte yoor logies in te ruimen. Op de derde étage heeft hij in zeer korte tijd geriefelijke kamers met W.C., douche (en binnenkort telefoon) laten Duwen, waarin 14 bedden zijn geplaatst. Een ieder, die het tot stand gekomene gistermiddag bezichtigde, stond verbaasd /er het bereikte. Wethouder J. C. van Schaik roemde het streven van de heer Van den Brink. tien bedden mag dan geen overwel digende hoeveelheid zijn, zo zei spreker, maar in het schrijnend hotelruimtetekort dat Leiden kent, betekent het een meerdering met ruim 30 procent. Een overstelpend aantal bezoekers bloemstukken getuigde van de sympathie die de heer Van den Brink door zijn streven ongetwijfeld toekomt. Tijdens de lustrumdagen van de Universiteit komt hij reeds bedden tekort. Misschien hem dit nog tot verdere uitbreiding de logiesgelegenheid aan. Grofsmederij had in 1949 niet te klagen Er kan 6 procent- dividend worden uitgekeerd Het is de N.V. Kon. Grofsmederij te Leiden in 1949 gelukt de omzet belang rijk boven die van 1918 op te voeren. En. zo lezen we in het'jaarverslag, nien verwacht dat de omzet van 1950 zeker niet bij die van 1949 zal achterblijven. Het gebouwencomplex bleek'niet vol doende ruimte te bieden en daarom werd besloten tot het bouwen van een ni werkplaats op het fabrieksterrein in „De Waard". Het aandelenkapitaal moest doende met nominaal 1.000.000 worden uitgebreid. De bruto-winst bedroeg in 1949 968.139,60. tegenover 780.209.57 in 1948. Er kan 6 procent dividend worden gekeerd. Landdag Chr. Oranjeverenigingen Op 29 Juni a.s. houdt de Bónd Chr. Oranjeverenigingen in Nederland een lahddag te Ede De Tinvdelerclub zal een historisch openluchtspel „Heil van het Kampjaar" van Anion Gooien opvoeren. Verder vermeldt het gramma een rede van ds Van Andel Uit Den Haag, samenzang öl!v. mevr. Grim berg uit Rotterdam en muziek. „Sole Mio" misschien naar Bennebroek Het herstellingsoord, uitgaande van Leldse vereniging voor t.b.c^bestrydlng en thans gevestigd in het hotel „Sole Mio" te Noordwyk. zal waarschijnlijk naar Bennebroek verhuizen. Het bestuur der stichting heeft namelyk onderhan delingen aangeknoopt over aankoop de buitenplaats „Eikenrode" aldaar. In dien de plannen slagen, zal een en ander spoedig zijn beslag krygen. Dat is ook hard nodig, want „Sole Mip" is veel te klein geworden. De geruchten, dat herstellingsoord naar Hilversum zal hulzen, ztfn onjuist, i te lei- De heer C. F. Lardee 25 jaar kapper Veel waardering en bloemen De heer C. F. Lardee, De Genestet- straat 44, herdacht gisteren dat hij 25 jaar de mannen van baarden en tollig hoofdhaar heeft ontdaan. Vanzelf sprekend was hij omringd door een groot fcantal mensen, dat graag met hem dit feit herdacht. De heren J. Crama, B. Schouten e: Koolloos vertegenwoordigden de buurt vereniging „Haagwegkwartier". de heren "■V van Zonneveld, A. Simons en r V van Dijk de speeltuinvereniging .Westerkwartier" en mevr. C. P Brag- gnar-de Does en de heren W. F. Burg. H. Zunderman en C. Piena repre senteerden de P v.d.A.-fractie in de meenteraad,waarvan ook de jubilaris deel uitmaakt. Verder verschenen o.m receptie de heren H. van Wouden berg van.de P.v.d.A., M. I. Smit en W Kanbier namens de federatie van buurt verenigingen en A. Lasschuit van d( bond van speeltuinverenigingen. De jubilaris ontving ook vele schrif telijke gelukwensen en bloemen. Einduitvoering Toonkunst De Mij. voor Toonkunst houdt Maan dagavond- 5 -Jum out half-8: in- de- foyer Stadsgehoorzaal de jaarlijkse einduitvoering. „Ons Belang" in het rijk der orchideeën ,,By velen ontstaat het bijzondere orchideeën, doordat zij weten, dat de mooie bloemen in de winkels ook duur zijn", begon de heer G. Th. Odijk uit" Voorscholen zyn lezing in het Volkshuis voor de leden van de tuintjes- •ei-eniging van de woningbouwvereni ging ..Ons Belang". Voor een kweker ech ter. die dagelijks met deze bevallige schonen verkeert, ligt de zaak anders. Hij vindit -dit -alles gewoon, zoals iedere andere kweker van bomen of heesters. Omdat de'orcftideeënfamilies over de ge hete wereld verspreid liggen ook in laüd- vindt men verschillende soor- tracht de kweker de atmosfeer te scheppen, waarin de soort Inheems is. Veel soorten, die de kweker interesse van tropische oorsprong, zal dus zorgen voor een warme vochtige lucht in zijn kassen. Andere groeien epipitisch, hangende aan takken var bomen met luchtwortels, die een spons achtig weefsel hebben, waardoor ir korte tijd'veel water kan worden opge- i de wortel tevens wordt be schermd -tegen te felle zonnestralen. Men hééft opgemerkt, dat sommige soorten speciaal groeien waar de schimmel wezig is. die bij die soorten past. Het kweken ven planten uit zaad is alleen iegelijk door reincultuur, in een riele fles. De heer Odijk toonde aa hand van lantaarnplaatjes de grote schillen in vorm en groeiwijze. De heer Ouwerkerk ontving de RH. W -wisselbeker, beschikbaar gesteld voc de tuinwedstrijd 1949. Firma v. d. Voet gaat naar Zoeterw. weg De heer M.-v. d-. Voet (firma A. E. d. Voet en-Zn. aan de Morsweg) heeft de panden van de voormalige Zuid-Holland se Machinefabriek én Constructiewerk- plaats aan de Zoeterwoudseweg aange kocht. De nieuwe panden zullen op korte termijn worden betrokken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria A. A, dr v. C. Op dam en. A. J. Miltenburg; Wilhelmina J. dr v. R. C. van Vliet en M. C. van Meu- Martea W. dr v. G. A. Schellekens en Sloos; Johanna M. dr v. J. C. Zaayer G. van Wijhé; Catharina J. dr v. Peteri en C. Gordijn; Ellen N. dr v. van Dee en F. A. M. Mulder; Wim zn W. F. de Wolf en A. v. d. Zeeuw; Alida M". dr v'. P. J. J. Duindam en C. M. var Berge Henegouwen; Emma J. dr v. T dé Roode eri E. 'J. Hasselo;' Willem zn v H. W. van' Oosten en W. Slrrionis. OVERLEDEN: L. van Ruiten', wed. 76 jaar.' NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Eerste Pinksterdag. LEIDEN: Evang. Chr. Gemeenschap. 10 u. dhf V. d. Horst; 5.80 u. dhr Rozen- daal'. DeH-Haag. SASSENHEIM Chr. Geref. Gem, 10 en 5 uur ds Visser; Ned. Prot. Bond, 10.15 u. ds Van Wijhe, Amersfoort. Tweede Pinksterdag. LEIDEN: Evang. Chr. Gemeenschap, 10 u. dhrV. d. Vlis. Vlaardingen. SASSENHEIM., Oir. Geret Gem., 10 u. ds Viasér. - ZEVENTIG JAAR VROUWENSTUDIE EEN ACADEMISCH DOCUMENT Het is een vertrouwd gezicht gewor den, de lange rijen jonge mannen èn ven. die zich in de richting van de Universiteiten begeven. Het heeft even wel heel wat moeite, strijd en volhar ding gekost, vóór de vrouw in vroeger jaren tot gen hogeschool werd toege laten. Sinds lange tijd kende Nederland gegradueerde mannen de eerste v, die promoveerde was Aletta Hen- riette Jacobs. Dat was in 1879 aan de Rijksuniversiteit te Groningen, 71 jaar geleden. Het boek „Zeventig jaar Vrouwenstu- .e" van mr Marie C. van der Kolf, uit gegeven bij W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam, vermeldt uitvoerig de ont- kkelingsgang van die zware strijd, die jonge vrouwen ln den beginne heb ben moeten strijden, om als volwaardige studenten in de gemeenschap van demici te worden opgenomen. Het boek bevat een schat van statistische ge gevens, die men na uitvoerige enquêtes heeft samengesteld. Iedere faculteit wordt apart uitgeplozen tot in alle klei nigheden en daarbij heeft de schrijfster iedere faculteit de pionierster apart behandeld. Schrijfster behandelt voorts een aantal prominenten onder de vrouwelijke gradueerden en heeft zich ook de grote moeite getroost om op te sporen, of de vrouwelijke gegradueerden hun kennis de practijk hebben gebracht en z wélke functie. Een beknopt overzicht het Engels en een personenregister sluiten het werk, dat typografisch keu rig verzorgd is. af en maken het tot aardevol handboek voor iedereen, belang stelt in vrouwenstudie in bijzonder en het academische leven het algemeen. Emissie Nederlandsche Grof smederij De N.V. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden geeft voor 1 millioen gewone aandelen uit, koersende 110 pet., delend de winst na 1 Januari j.l., met claim op één nieuw voor twee oude aandelên >r uitbreiding der gebouwen, aanschaf i machines voor krukassenfabricage installatie voor de kettingfabriek. De afd. Leiden van de vereniging Chr. onderwijzers organiseert op 3 Juni excursie naar de duinen bij Noord- wijk. De heer G. Assies, bosbouwkundige te Noordwyk. zal iets over de moeilijk heden bij - het bebossen van de duin strook vertellen. GEMEENTE LEIDEN Oliiciële Publicaties INZAMELING HUISVUIL huisvuW worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmer: aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op Maandag worden, bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 1 Juni a s- De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettlngsdienst. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN VOOR VOORBEREIDEND L.O. (KLEUTERSCHOLEN) Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de Openbare scholen voor voorbe reidend l.o. (kleuterscholen) in het Elisa- bethshof, aan de Atjehstraat. aa: Cortestraat, aan de Paul Krugersi een de Maresingel en aan de Montessori school aan het Schuttersveld gelegen heid bestaat tot het doen inschrijven var leerlingen gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 4 jaar heb ben bereikt. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis": lo. dat tot en met 30 Juni 1950 ge legenheid bestaat tot inschrijving var nieuwe leerlingen, gedurende een kwar tier vóór de aanvang van elke. schooltijd a. de School voor uJ.o. aan de Pie- terskerkstraat; b. de Meisjesschool Breestraat; c. de School voor Voortgezet gewoon l.o. (ingang Oude Vest 35); d. de Opleidingsscholen voor Gymna sium en H.B.S, aan de Aalmarkt, de Kernstraat en de Lorentzkade: e. de Montessorischool aan het Schut tersveld; f. de Opleidingsscholen voor u.l.o. aan de Langebrug. de Rijnsburgersingel, de Maresingel, de Driftstraat en de Drie-Oótoberstraat; g. de o.l. scholen aan de Zuidsingel B en de Medusastraat; 2o. dat bij de inschrijving een boortebewijs moet worden getoond; 3o. dat de kinderen met uitzonde ring van die. waarvoor toelating tot de u.l.o.-scholen of tot de Schooi voor Voort gezet gewoon l.o. wordt gevraagd vóór 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaar moeten hebben bereikt. Oosters Genootschap in Nederland hield congres in Leiden Verscheidene sprekers voerden het woord Het dertiende congres van het Oosterslijkè ondèfwér'pen "behandelden. Des "mid- Genoótschap in Nederland werd de af- dags werd door de-firma Brill, waarmee gelopen dagen in het Oosters Instituuthet genootschap nauwe zakelijke contac- aan het Rapenburg gehouden, onder gro- tèn onderhoudt, een thee aangeboden óp te belangstelling van de leden. De huis- j de Nieuwe Rijn nr 2, waarna prof. houdelijke vergadering, die aan het Laroche nog een voordracht hield over de ontcijfering van het Hittiten-schrift. Gisteren, de laatste dag van het con gres, sprak de heer Dahl over Madagas car en Indonesië, dr C. Nooteboom over Sumatra en de vaart op de Indische Oceaan en dr K. H. E. de Jong Waarom oud-ambtenaren geen 5 pet toeslag? De her G- Wolters uit Den Haag vroeg zich in zijn openingswoord op de jaar vergadering van de alg. bond van gé- pensïonneerden (in Arnhem) af, 'waarom gepensionrieerde Overheidsdienaren niet even goed als de rentetrekkers een deva- luatiètóeslag van 5 procent krijgen. Het aantal leden van de bond is vorig j, sterk toegenomen, tot bijna 50.000, de helft van alle burgerlijk gepensionneer- den.-M. J. v. d Heuvel, oud-commissaris in Den Haag, werd' in het hoofdbestuur gekozen. Nieuwe verkeerswet komt spoedig Minister Spitzen woonde gisteren de opening bij van het tweede Beneluxcon- grès voor verkeer en toerisme, in Maas tricht. nl een korte toespraak deelde hij mede, dat de nieuwe verkeerswet bin nenkort zal worden ingediend. Drie raden opgeheven Blijkens een besluit, opgenomen in Staatsblad K 168, zijn de economische raad, de nijverheidsraad en de hoge raad van arbeid (de beide laatste werkten reeds lang niet'meer) opgheven, in ver band met de oprichting van de sociaal- economische raad. Vrijheid voor veehouderij in grensgebied Alle benalingen en uitvoeringsvoor schriften die on erond van de verorde ning grenscontrole vee 1946 voor het grensgebied in het Zuiden van ons land nog van kracht waren, zijn met ingang van morgen ingetrokken. Alleen stieren van S maanden en ouder of boven een gewicht van 2^0 kg moeten van een iden titeitsbewijs zijn voorzien. Eedsaflegaing in het Fries is mogelijk Wanneer de wet of een Koninklijk Be sluit' van een benaalde Nederlandse for mule of aanduidmg voorschrijft, is het niet geoorloofd deze door een overzet ting in het Fries te vervangen, aldus meènt de minister van Justitie a antwoord od een vraag van het Tweede Kamerlid mr J Algra (AR) Ten aart zien van de eedsformule echter verwijs- de.minister naar een arrest van de Hos: Raad Van 14 December 1923. dat perso nen, die de Nederlandse taal niet ver staan of sbreken. de formule mogen uit- ■wreken in de. taal. dié zii wel kennen Zii moet dan echter woordèlijk vertaald Amerikaanse diplomaten verlaten Ts jechosl owakij e nlgevolge de eis van de Tsjechoslo- waakse regering, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Praag 11 van de 24 Ame rikanen in regeringsdienst opdracht ge geven het land te verlaten. Bewegingsbeperking voor Roemeense diplomaten in V.S. De V.S. hebben strikte beperkingen van de bewegingsvrijheid der Roemeen se diplomaten te Washington afgekon digd. In de filmstudio's van de „Columbia Pictures Corporation" te Burbank heeft door het ontploffen van vaten met oplossingsmiddel gisteren een grote brand gewoed Een heel hüizertblok brandde tot de grond toe af- ■GLOBE SNIPPERS. eigenlijke congres vooraf ging. werd ge opend door de voorzitter, prof. dr J. H. Kramers. De gebruikelijke jaarstukken werden ter tafel gebracht en goedge keurd. De samenstelling van het bestuur, bestaande uit de hoogleraren Kramers, Berg, Krieger, Duwendak. en Böhl, myrrhe ln de literatuur en in de magie, i onderging geen wijziging. Een voorstelHet congres werd besloten met een ge-j de verjaarde rechtspersoonlijkheidnieenschappelijke lunch in „Het Gulden j het genootschap opnieuw aan te vra-1 Vlies", tijdens welke prof. Kramers de en van die gelegenheid gebruik 1edeelnemers dank zegde voor hun belang- maken om een kleine wijziging in de stellende aanwezigheid en de sprekers ;tatuten aan te brengen, werd aanvaard.voor hetgeen zij tijdens deze dagen heb-| Tijdens de rondvraag sprak prof dr J. jben geboden. Het volgende congres wordt Ph. Vogel er namens alle aanwezigen over twee iaar gehouden, andermaal in '-iin vreugde over uit, dat de voorzitter j beiden. i na een langdurige, ernstige ziekte, thans weer in zoverre hersteld was, dat hij dit congres kon leiden. Het eigenlijke congres werd bijge- oond door enige buitenlandse gasten, waaronder de heer G. Worcester uit Lon den, de heer O. Chr. Dahl uit Stavanger en nrof. E. Laroche van de universiteit te Straatsburg. Op de eerste middag van het congres werd door prof. dr J. Ph Vogel een voor dracht gehouden over de hamsa in de Indische literatuur, waarna dr A. A. Bake sprak over de anatomische opvat tingen der oud-Indische schrijvers ten aanzien van de constructie van het stem orgaan. De heer Worcester, die geduren de 35 jaar chef van de invoerrechten in de haven van Shanghai was, sprak op geestige wijze over Chinese jonken. Des avonds was er een ontvangst van de leden en hun echtgenoten benevens de gasten, tijdens welke bijeenkomst me vrouw L. M. C. Woltjesvan der Hoeven Leonard gedeelten voordroeg uit haar werk „Antar, een oud-Arabisch epos". De ochtend vah de tweede dag was ge wijd ^an de sectievergaderingen, waarin 75 JAAR Over enkele dagen zal Jacobus van der Vliet op het eiland Rozenburg het teer bijzondere feit beleven, dat hij 75 jaar in dienst is op het landbouw bedrijf van de familie Van Dorssen. De juiste datum is (nog) niet bekend. Vtin dér Vliet is als twaalfjarige jon gen in dienst getreden van de over grootvader van zijn tegenwoordige werkgevers, de gebroeders Van Dors sen. De 87-jarige verricht thans de lichte werkzaamheden op het land. Hij kreeg al eens eerder een onderschei ding wegens langdurig dienstverband en daarom hoopt de gemeente-secre tarie de juiste jubileumdatum nog uit de archieven op te kunnen diepen. vele sprekers evenzovele wetenschappe- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Ho.'t- kamp te Leiden: het fabrieksgebouw met terrein, ketel huis en machinerieën te Leiden aan de Zoeterwoudse weg 11 en aan de Vliet na afmijning tezamen in bod ƒ62.683. kopt-r de heer D. N. den Haan q.q. te Rijnsburg voor 63 783; het woonhuis Geregracht 36 te Leiden in bod ƒ2.900, koper de heer G. Bergers te Leiden voor ƒ2.900; de woonhuizen en erven te Oegstgeesr, Javastraat 32, 34, 36 en 38, in bod 15 550, koper de heer P. A. Rullmann te Oegst- geest voor 15.550; het herenhuis Noordeinde 52, in bod- 16.000, koper de heer P. A. de Wekker q.q. te Leiden voor 22.000; de percelen Oranjestraat 41, Nieuwe Rijn 97 te Leiden en De Kempenaerstraat 44 te Oegstgeest zijn uit de hand ver kocht; de percelen te Leiden Bilderdijkstraat 2, Oude Singel 62, Uiterste Gracht 154, 156, 160, Middelste Gracht,139/139a. Uiter ste Gracht 152, Middelste Gracht 143, 141, 137, 133 en de werkplaats met staalste den in de Waard zijn niet verkocht. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden: het herenhuis met tuin te Oegstgeest in het Wilhelminapark 16, genaamd „Jo- han Henri"; in bod ƒ16.000, koper de heer J; C. van der Graaf te Voorschoten voor ƒ16.000. K. en O. vierde eerste lustrum met opvoering van „Faust" Een verdienstelijk begin met een buitengewone avond afgesloten Om het vijfjarig bestaan v te vieren, werd gisteren een opvoering van de opera Faust" van Gounod de leden gegeven. Twee ejctra-trelnen brachten de duizenden belangstellenden tiaar Den Haag. De heer H. de Wilde, voorzitter van K. en O., was terecht in een blijde stem ming toen hij het podium van de grote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen betrad. De hulde, die de heer A. J. van der Pompe in ontvangst mocht nemen voor het veelomvattende voorbereidende werk, was ten volle ver- De opvoering mag als geheel bijzonder geslaagd worden genoemd..Chris Scheffer was als Faust in het begin te weinig over tuigend. Er was te weinig verschil tussen Faust vóór en na de metamorphose. Maar later gaf hy veel te genieten. Enkele hoogtepunten bereikte hij in de tuin- scéne en de gevangenisscène. Greet Koeman had het contrast tussen Margaretha, zoals Faust haar voor het eerst zag, en de zo zwaar getroffen jonge vrouw nog scherper kunnen stellen. De onschuldige Gretchen had nog serener kunnen zijn. Overigens gaf zij een in vocaal en dramatisch opzicht zeer ge slaagde vertolking. In de Juwelenana gaf zij een mooi staaltje van-haar zangkunst. Ook haar spel was prachtig op het mo ment. dat zij het'juwelenkistje ontdekte En ih' de gevangenisscène "was zij aan grijpend. Alle hulde voor Gerard Groot, die een' grandioze-" uitbeelding van Mephisto gaf Hij heeft ons onotvdefbroken geboeid en het zou moeilijk zijn in zijn creatie hoog tepunten aan te wijzen. Subliem was de scène, waarin hij het--gouden kalf be zong. Hier waren ook zijn tegenspelers prachtig. Jo van der Meent Was eèn uitstekende. Martha, Jos Burcksen een waardige Va- lentijri. Verder noemen wij nog Henk Angenent als Brander en Freda Nilsson als Sybrand. Koor en orkest o.l.v. Otto Glastra van Loon waren als geheel voortreffelijk, De kermis klonk wat styf, maar in de wals was de stemming er in. Prachtig was het ballet, waarin Maryska Doom> Miep Vleu- O- gels en Johanna Zuiver zich onderscheid: den. Veel leden van K en O., misschien wei de. meeste, hadden nog nooit een opera gezien. En men kan zich het ènthousias- me voorstellen-bij het ondergaan van dt veelheid van indrukken. Er behoeft dan ook niet de minste twijfel over te be staan. dat de trip naar Den Haag ge slaagd genoemd mag worden. Naar wij hopen zal er volgend jaar een mogelijk heid worden geschapen om de velen, die thans teleurgesteld zijn. in de gelegen heid te stellen ook. i Hennie Schouten. „Kleine Burcht" in gebruik genomen „t Raedthuys" hield op te bestaan Café ,,'t Raedthuys" bestaat niet me De heer J. van Leeuwen heeft het o gedoopt in „De kleine Burcht" en 1 gisteravond heropend. Met succes heeft de nieuwe exploitant verscheidene beteririgén in het pand laten aanbren gen en nog meerdere, o m. een verbin ding méf „Dén Burcht", staan op het program. Dat velen de officiële openings plechtigheid bijwoonden, behoeft nauwe lijks betoog. Vele fraaie bloemstukken gaven het geheel een feestelijk aanzien. Wie zag die mishandeling? e commissaris van polifie te Leiden verzoekt degenen die getuige waren van de mishandeling van een plm. 27-jarige w op 23 Mei j.l; te omstreeks 14 uur door een wielrijder; zich ten spoedigste te willen vervoegen aan het bureau van politie, afd. Recherche. Bedoelde vrouw liep ter hoogte van het Casino-theater bp de Hogewoerd op het trottoir met een kinderwagen. De wielrijder reed op het trottoir tegen de vrouw op, eront stond een woordenwisseling, waarop de an de vrouw in het gelaat sloeg. Het. ministercomité van de Raad m Europa zal 3 Juni in Parijs zijn vierde zitting beginnen. Geleerden in Californië hebben giste- j ren te Pasadena een nieuwe komeet waar genomen, die niet zichtbaar is voor het blote oog. Zij werd echter gefotografeerd door de 28 inch (ongeveer 71 cm) Schmidt-camera, die tien maal zo ver in het heelal doordringt als elk ander toe stel. De gemiddelde burger doet door- i gaans geen andere „ontdekkingen" dan er nog in zijn portemonnaie zit. Misschien dat deze nieuwe komeet het aanbreken van „nieuwe tijden" betekent, i Als het dan maar gunstiger zijn! Waren de tijden twintig /euwen geleden vredi ger? Geleerden van het Nationale Mu- m te Kopenhagen hebben op de heide Silkeborg (Jutland) een graf geopend, arin de stoffelijke resten zijn gevon- van een man uit het bronzen tijd perk. Het lichaam was door twintig en heen goed bewaard gebleven. De nog duidelijke gelaatstrekken waren die een Vreedzaam slapende mati, maar... de nek was echter een leren riem, die erop zou wijzen dat de man gewurgd of „symbolisch" gewurgd na zijn dood. En in een der voorsteden van Johannesburg is een inheemse vrouw overleden, die volgens een arts, die de lijkschouwing verrichtte wel 149 jaar 1 oud kan zijn geweest. Een rijke Ameri- kaansê uitgeefster, tevens vurig „wereld-, burgeres" wil het Italiaanse dorp Rocca Sinibaldi tot het eerste „dorp der wereld burgers" maken. Mevrouw Crosby woont op het 16e eeuwse, 230 kamers tellende kasteel, dat buiten op een heuvel ligt zij wil dat kasteel voor 15 millioen l lire kopen. Dat wordt dan het centraal hoofdkwartier van de beweging der we reldburgers! Om de muggenplaag in Antwerpen te bestrijden zal gebruik worden gemaakt van een hefschroefvlieg- tuig. Het vliegtuig zal ongeveer 30 ha per uur kunnen bestuiven met een in- sectendodend middel en er zal mee be gonnen worden boven de modderige lin keroever van de Schelde. Communisten steken het hoofd op Setijadjit gezien bij Soerabaja Volgens de bijzondere correspondent van A.N.P. in Djakarta verblijven velen der communisten, die in 1948 hadden deelgenomen aan de opstand te Madioen in de omgeving van Soerabaja, o.a. Setijadjit, vice-premier onder de commu nist Sjarifoeddin en een der voornaamste belhamels van de opstand. Bovendien heeft men moeilijkheden met de vele voormalige leden van de T.N.I. en benden, terwijl ook de T.N.I. zelf moeilijkheden oplevert, want zij wordt niet betaald en leeft op de bevol king, Het opperbevel te Djakarta heeft geen zegeenschap over de militaire gou verneur Soengkono (een der muiters van de Zeven Provinciën), die minder fraaie particuliere practijken uitoefent en die machteloos staat tegenover de terreur. Het opperbevel te Djakarta wil nu Soeng kono weg hebben, doch dit gaat niet ge makkelijk. Weer een optimistisch geluid De ve rtgenwo or dl ger van Indonesische handelsconcerns in Nederland, E Davis, verklaarde bij terugkeer van een reis naar Indonesië, dat de kansen op een gunstige economische ontwikkeling oo.k voor Nederland beter worden. Het' com munistische gevaar adïtte" hij zeer nil-' Voorlopig zyn weer de volgende ra- diotelegrammen naar Makassar toege staan: Antwoorden op na 25 dezer ont vangen telegrammen, bank- en scheep- vaarttekgrammen. De Indonesische 'hoge commissaris, mr Moh. Roem. heeft gisteren het Indisch; Instituut te Amsterdam bezocht voor oul-j tuurwetensdhappelijke besprekingen. Pandit Nehroe zal 7 Juni a.s. ie Dja-| karta aankomen, en 17 Juni Indonesië j verlaten. Chin.vertegenwoordiging moet in Juni geregeld zijn Sowj et-Unie heeft nog vertrouwen in V.N., aldus Lie Tijdens een persconferentie te Lake! Success heeft Trygve Lie, de secretaris-: generaal der V.N., die pas een bezoek; aan Moskou heeft gebracht, verklaard te geloven, dat de Sow jet-Unie nog ver-j trouwen had in de V N. Voorts zou zij de organisatie normaal willen zien func- tionneren. Lie ontvrensde zich echter I niet, dat de situatie zeer ernstig is. Een: spoedige overbrugging tussen Oost en West is noodzakelijk, want hoe langer de impasse duurt, des te ernstiger dè toe stand wordt. Lie gaf toe, dat er nog geen datum was vastgesteld voor een bijeen komst van de Veiligheidsraad over de kwestie van de Chinese vertegenwoordi ging in de VN. Hij voegde er aan toe,| dat deze kwestie in Juni of uiterlijk in' Juli moet worden geregeld. B. en W. van Noordwijk willen kamphotels verbieden B. en W. van Noordwyk zullen op de raadsvergadering van 31 Mei voorstellen ten aanzien van het kamperen maatre-i gelen te treffen, welke zij uit oen oog punt van openbare orde, zedelijkheid en gezondheid vereist achten. In verband met dit voorstel belegde dej plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid gisteravond een vergadering, waar hot raadslid Rippe het voorstel' kwalificeerde als het doelbewust toepas-1 sen van broodroof, omdat B. en W. de consequenties van hun voorstel niet aan vaarden. De voorgestelde opheffing n.L van de zgn. kamphotels in de Zuidduinen en op andere punten, is naar de meningf van .spreker niet billijk, omdat het be staande uitbreidingsplan voor Noordwijk' niet voorrict in de heroprichting van! kamphotels, kinderpensions e.d. elders in het dorp, terwijl bovendien van schade-, loosstëlling geen sprake is. De heer Rippe betoogde, dat het recht op vacantie juist in arbeiders- en mid-, denstandskringen is toegenomen. Ver wacht mag worden dat, wanneer de plan nen doorgaan, de opbrengsten in de grote hotels geenszins het verlies compenseren van gasten wier financiën slechts toe reikend zijn voor kamphotels. Vele neringdoenden en andere burgers uit Noordwijk hebben hun handtekening op lijsten gezet, die aan de Raad zullen worden gericht met het verzoek het voor stel te verwerpen. Mocht het men, zo zeide de heei raadsfractie van de P.v.d.A. niet schro-j men dit raadsbesluit bij de Kroon voor vernietiging of schorsing voor te dragen. tel worden aangeno-1

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2