Jlieutuc £ciAsrljc GTourant ATLANTISCHE VERDEDIGING ONDER PERMANENTE LEIDING Plaatsvervangers der ministers in het nieuwe orgaan De schietpartijen te Makassar duren voort Aero Holland naast K.L.M. bestaanbaar, zegt commissie Albarda Wist U Twee Finse zeelieden bij een scheepsbrand omgekomen VRIIDAG 19 MEI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel 2U4U8. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 5R936. ABONNEMENTEN: t 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN 1'IEN: i 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting» Een en 'dertigste Jaargang No 8123 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,StaaUflstict! Is Qfkbteeen tngn httl in tcglieaspott" Duizenden trokken naar een Bondsdag Van „Londen 1950" begint de victorie.' Te Londen hebben de vertegenwoordigers der Pactlanden in enkele dagen historie gemaakt. Dit is de indruk van het krachtige, in kern achtige bewoordingen opgestelde document, dat als de „verklaring Londen 1950" zal voortleven. Onder de ogen van 250 verslaggevers, 25 fotografen en 4 rijen ambassadeurs en deskundigen, begaven de twaalf ministers van Buit. Zaken zich aan het eind der zitting van de Noord Atlantische Raad naar een ovale tafel in de muziekzaal van het Lancaster House te Londen, om hun slottoespraken te houden. En wij weten het nu: twaalf fiere, vastberaden landen bouwen een collectief verdedigingsstelsel op met de modernste wapenen. Al is men het over de verdeling van de financiële lasten niet eens, aan het eind der zit ting zei Acheson tegen Bevin: „Vriend Ernie, laten wij elkaar de hand drukken Wij herhalen: Er is te Londen historie gemaakt. Het besluit een collectieve, inter nationale militaire macht te vormen in plaats van de verdere ontwikkeling van zuiver nationale strijdmachten na te stre ven, is het hoogstbelangrijke resultaat dezer conferentie. Van de nationale sou- vereiniteit zal ongetwijfeld een zwaar offer worden gevraagd, aangezien geen der twaalf landen voortaan kan overgaan tot het zichzelf individueel uitrusten met defensieve bewapening. Wij leggen er nogmaals de nadruk op, Mr L. G. Kortenhorst schijnt in struisvogelpolitiek belang te stellen Kamer-voorzitter niet verwachten. Trouwens, vir Kortenhorst zou op zijn beurt nooit vermoeden, dat wij deze ondeugende draai konden geven aan zijn bezoek aan het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn... Amerika zal na 1952 met Europa samenwerken Ook Canada verklaart zich daartoe bereid. Blijkens een gemeenschappelijke ver klaring van de „Grote Drie" (Amerika, Engeland en Frankrijk) te Londen is men het thans eens geworden over de nood zakelijkheid een zeer nauwe economische samenwerking tot stand te brengen tus sen de Ver. St. en Canada enerzijde en de Europese Marshall-landen, verenigd in de Organisatie voor de Europese Economi sche Samenwerking anderzijds. De Ame rikaanse minister van buitenland se Zaken, Acheson. heeft evenals zijn Canadese ambtgenoot verklaard, dat Amerika's belangstelling voor Europa na afloop van het plan-Marshall in 1952 zal blijven voortbestaan. Acheson stelde een samenwerking voor, waarbij men gere geld de problemen zou bespreken. De ministers van Engeland en Frank rijk hebben na overleg met de voorzitter der O.E.E.S. de hoop uitgesproken, dat de O.E.E.S. Amerika en Canada zal uit nodigen om een werkovereenkomst tot stand te brengen. De Canadese premier St. Laurent heeft Donderdagavond in het Lagerhuis te Ot tawa verklaard, dat Canada een niet-of- ficieie samenwerking in het kader van de O.E.E.S. zal toejuichen. „Open riool" van Twente naar Groningen? Afvalwater van industrieën uitstekende bemesting De Rijkswaterstaat maakt studie van plannen voor de aanleg van een afvoer kanaal voor vuil water. Het kanaal zal lopen van Hengelo via Almelo, Coevor- den, Nieuw-Amsterdam en Ter Apel naar Nieuwe Schans en de Dollard. Men kan zich dit kanaal voorstellen als een groot open riool, dat echter hier en daar, ook om hygiënische redenen, overdekt zal moeten zijn. Men wil namelijk, dat het afvalwater van de zoutindustrie niet in het Twente-Rijnkanaal zal worden ge loosd, omdat het dan in het zoete IJssel- meer terecht komt. De verwachte uit breiding van de chemische industrie in het Oosten maakt het probleem urgent. Ook Breda heeft dergelijke moeilijk heden. Door afvalwater zou naar schat ting een oppervlakte van 1500 hectare grasland zo zwaar bemest kunnen den, dat er niet een of twee maal. i zelfs drie of vier maal per jaar zou kun nen worden gemaaid. Het tweejarig zoontje van de heer Snel te Heer-Hugowaard is in een sloot voor het ouderlijk huis verdronken. £ii nummer bestaat uit 10 pagina's dat het hier een „vredesoffensief" betreft. Immers duidelijk wordt verklaard, dat de lf vastbesloten zijn de vrijheid te verdedigen tegen elke dreiging van aggres ie, tenenide de geestelijke waarden Ie mens te waarborgen. Door het ge- 'ormde „eenheidsfront" wil men tevens Ie economische vooruitgang en de voor- poed van de bevolkingen der twaalf lan- len verzekeren. De aandacht verdient, lat zo spoedig mogeliik een „Atlantisch Opperbevel" zal worden gevormd, d: permanent te Londen bijeen zal zijn. Dit nieuwe orgaan wordt samengesteld lit plaatsvervangers der ministers Buit. Zaken. Zij zullen de economische militaire plannen der Pactlanden coördineren en naar middelen zoeken or een hechte defensie, zonder dat hier bij schade wordt berokkend aan de le- standaard. Voor de functie van voor r hiervan, worden de namen var Eisenhower, Lovett f vroeger Amerikaan: onder-minister van Defensie"), en die var Averell Harriman genoemd. Het „Atlan tische Oppercommando" met zijn perma^ secretariaat zal grote bevoegdheden krijgen. 0 De Amerikaanse min. van Buit. Zaken Dean Acheson, heeft de zitting besloten met de verklaring, dat het Westen slechts vrede wil, maar dat het tevens bereid i: de strijd aan te binden tegen welke aggressor ook. Gelukkig heeft het W< reeds belangrijke voortgang gemaakt in streven naar collectieve veiligheid, als bescherming bedoeld tegen het cöfti- munisme. In alphabetische volgorde hebben de twaalf afgevaardigden der Pactlanden geestdriftige woorden gewijd aan het be reikte resultaat. en een „valse toon" werd nergens vernomen. Hier was men broederlijk eens. Weliswaar werd te den niet de vrees geuit, .dat er direct oorlogsgevaar voor de deur staat, maar de situatie zou precair kunnen worden, indien men thans niet direct maatregelen om het gestoorde machtsevenwicht te herstellen. Vermelden wij nog. dat een raad vooi de Oceaan-scheepvaart zal worden opge richt. die het „poolen" der koopvaardij vloten. mocht een oorlog uitbreken, moet voorbereiden De Londense maatregelen betekenen niet. dat men zal nalaten te blijven streven naar een betere verstand houding tussen Oost en West. In Septem ber komen de ministers van de Atlanti sche Raad opnieuw bijeen, dit maal in de Ver. Staten, als de ministers der „Grote Drie" vergaderen. Europese betalingsunie dichterbij Na zijn terugkeer op Schiphol van de conferentie van ministers van buiten landse zaken der landen van het Atlan tische verdrag zeide minister- Stikker, optimistisch te zijn over de Europese be talingsunie. Hij meende, dat de door-hem met Cripps gevoerde besprekingen de oplossing hadden gebracht. Op een vraag jver het plan-Schuman zeide hy:_Ik zie Op 1 Juli de Benelux? Naar» A.N.P. van bevoegde zijde te Brussel verneemt, zal, zodra er in Juni nieuwe Belgische regering is tot stand gekomen, deze beraadslagen over de goedkeuring van de economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg. jnie zou dan op 1 Juli a..s. van kracht worden. Mocht die nieuwe rege ring niet tot stand 'komen, dan zal men oorunie met een maand moeten ver lengen. Sombere berichten over de Benelux Boterverbruik in België vier maal zq hoog als het onze „Sinds de laatste vergadering hebben mij bijna uitsluitend sombere berichten bereikt over de Benelux en de Europes jnwerking", zo zeide dr J. Linthor: Homan uit Groningen Woensdag i Utrecht tijdens de vergadering van d Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.). Op deze vergadering werd meegedeeld, dat de financiering verzekerd is van d plannen om het Ned. instituut voor zu elonderzoek over te plaatsen van Hoor laar Wagenlngen. In België wordt per hoofd der bevol king meer dan vier maal zoveel boter gegeten dan in Nederlapd. Naar de ning der vergadering kan door een goede propaganda de Ned. consumptie aam kelijk worden opgevoerd. Vrijer geldverkeer in België Volgens Ass. Press zullen binnenkort dollars, Zwitserse francs, Italiaanse lires en Duitse marken vrij tegen Belgische francs gekocht kunnen worden, ponden sterling en guldens niet. Het Noorse ms. Toledo heeft andere schepen verzocht uit te zien naar man, die waarschijnlijk in de buurt Hoek van Holland overboord Is gevallen. Minister Stikker zeer tevreden „Ik bid, dat wij niet zullen falen" Onze Nederlandse minister van Buit. Zaken. Mr D. U. Stiker. sprak bij de slotzitting van de Atlantische Raad, kort samengevat, als volgt: Hij wees op een keerpunt in de ontwikkeling der Atlan tische samenwerking. De snelle ontwik keling der West-Europese eenheid is één der fundamentele voorwaarden voor het behoud van onze democratische bescha- ing, alhoewel geenszins de enige. De unmaking van West-Europa zal een nuttige en onmisbare stap zijn naar het einddoel: De vestiging van een sterke Atlantische gemeenschap, een gemeen schap met eenheid van doel, eenheid van politiek en economisch streven en de wens om vrede en stabiliteit te be waren. Te Londen, aldus onze minister, heeft men duidelijk laten uitkomen, dat de Pactlanden voornemens zijn, de plan- te verwezenlijken voor de vorming een ..uniek stuk internationale ma chinerie". En hij besloot zijn rede mei .•oorden: „Ik bid, dat wij niet zul len falen". Auto uit Noordwijk botste tegen trammast Hagenaar gedood Gisteravond om half zeven is een per sonenauto. bestuurd door de 46-jarige J. K. B. uit Noordwijk a/Z op de Laan van Nieuw-Oost-Indië hoek. Juliana van Stolberglaan te Den Haag in voile vaart tegen een trammast opgebotst. De be stuurder en een der inzittenden, van 't H liepen enkele snjjwonden op, doch de derde inzittende, de 24-jarige Hagenaar J. A. van der G. kreeg een zware her senschudding. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal, waar hij in de loop van de avond is overleden. V.S. stellen ontwapening voor De V.S. hebben gisteren in de V.N. de instelling van' een internationaal bureau voorgesteld, dat controle zou moeten houden op de bewapening der landen. Minister Stikker tussen zijn collega's der andere mogendheden, tijdens de vergadering van de Noord-Atlantische Raad in Londen, zeer geestdriftig over de bereikte resultaten. Militaire waarnemers leggen de blaam op T.N.I. De Maandag begonnen schietpartijen te Makassar houden volgens te Djakarta ontvangen berichten nog steeds aan, aldus meldt Aneta heden. Radio-Makassar is sedert drie dagen uit de lucht. Bij een van de vecht partijen werd de Nederlandse controleur Drop zwaar gewond. Hij bevond zich in de omgeving van de sociëteit toen er geschoten werd tussen man schappen van het K.N.I.L. en de T.N.I. Hij zocht dekking in de sociëteit en werd zo ernstig getroffen, dat hij Woensdag overleed. Te Djakarta wordt voorlopig gemeld, dat er 9 man van het K.N.I.L. en 3 van de T.N.I. zijn gesneuveld. Het aantal ge wonden is meer dan 20. Kolonel Nasoe- tion, de chef staf van de T.N.I., en ko lonel Pareira van het K.N.I.L. zijn naar Makassar vertrokken. Volgens een correspondent van het „Alg. Hbl." is de stemming onder de Ne derlanders te Makassar zeer somber en men acht het niet uitgesloten, dat vrou wen en kinderen moeten worden weg gebracht. Omtrent de aanleiding is niet veel be- SCHEEPVAART KAN DEELNEMEN IN K.L.M.-KAPITAAL (Van een onzer verslaggevers) |een aantal dochtermaatschappijen voor Het verslag van de commissie Scheep- j afconderlüke lijnen, vaart-luchtvaart, die. onder leiding van1 m- Samenwerking tussen Scheepvaart, oud-minister Ir J. W. Albarda. zich bezig maatschappijen en de luchtvaartmaat- gehouden heeft met de vraag of er moge-1 schappij is mogelijk, als de rederijen met Ujkheid bestaat voor de Nederlandse ft e kapitalen gaan deelnemen in de scheepvaart, deel te nemen aan een inter- K L M. en een behoorlijke verteEenwoor- „ationaal opererende luchtvaart-maat- diglng:m de Ki.M.-leidmg krijgen, schappij, is vandaag verschenen. IV. Voor bepaalde intercontinentale lij- Het komt tot de volgende, voor de ont- "en. waarbij de scheepvaartmaatschap- wikkeling van de Nederlandse luchtvaart1 P«en in het bijzonder geïnteresseerd zijn. zeer belangrijke conclusies: de K L,M I. Voor de exploitatie vao vaste lijn-1eevormd kunnen worden, diensten is in Nederland géén plaats andere luchtvaartmaatschappij dan de K.L.M. II. Deze luchtvaartmaatschappij moet ongedeeld zijn en mag niet het karakter dragen van een concern, bestaande uit Als je personeelslid van de Wegenwacht bent, moet je van alle markten thuis zijn. En de wegenwachters, die Woensdag deelnamen aan de openingsrit, ter gelegenheid van de uitbreiding van de Wegenwacht in Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben tegelijk maar laten zien, dat ze hun mannetje staan, ook op andere gebieden dan die van gestrande auto's. Het „op gang" brengen van viervoeters levert evenmin moeilijkheden op als het nakijken van K.L.M. brengt zes ton goederen naar Holland Fair Het lijnvrachrvliegluig van de K.L.M. op de Noordatlantische route is Woens dagavond doorgevlogen naar Philadelphia, zes ton goederen voor de Holland Fair aan boord. De zending omvat o.m. glaswerk, kaas, Goudse pijpen, chocolade, ïrven. speelgoed, suikerwerk, kope- siervoorwerpen. metaalwaren en biscuits. Vragen over de Holland Fair Het Tweede Kamerlid Nederhorst (P. d. A.) heeft minister V. d. Brink de vraag gesteld of de organisatie van de Holland-fair te Philadelphia van Neder landse zijde niet zeer veel te wensen overgelaten heeft. Wegenwacht hielp 200.000 pechvogels Gele rijders nu ook In Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag heeft de Wegenwacht van de A.N.W.B., die in 1946 met zeven mo toren begon en er nu al meer dan hon derd heeft, waarmee totnogtoe ruim 200.000 pechgevallen (o.m. 2300 maal eer ste hulp bij aanrijdingen en 300 auto brandjes) werden behandeld, een nieuwe uitbreiding ondergaan. Thans worden ook de trajecten Breskens - Groede - Nieuwvliet - Sluis - Oostburg - Schoon- dijke - Breskens en Perkpolder - Hulst - Zaamslag - Driewegen - Zaamslag - Perkpolder bereden. Veertien burgemees ters uit Zeeuwsch-Vlaanderen maakten de openingstocht mee. K.L.M. scheepvaartmaatschappijen op voet van gelijkheid zijn vertegenwoordigd. V. Op het gebied van de wilde luchtvaart is voor luchtvaartonder nemingen naast de K.L.M. plaats. De beperkende bepalingen die bestonden ten aanzien van Aero Holland dienen te wor den opgeheven, zowel wat het gebruik van alle soorten vliegtuigen betreft als wat het te bestrijken gebied aangaat VI. Slechts op de Indië-route moeten de belangen van de K.L.M.. verkregen door pioniersarbeid, beschermd worden. Een Nederlandse wilde luchtvaartmaatschap pij mag daar niet komen. VII. Wilde luchtvaart mag zich in geen geval ontwikkelen tot vaste lijndienst. VIII. Er dient een permanente com missie voor luchtvaartaangelegenheden te komen, die de minister voortdurend van advies dient over vraagstukken als de, door de commissie behandelde. Goed nieuws voor Aero-Holland. Vooral voor een. reeds vrijwel onder gegane luchtvaartmaatschappij als Aero Holland is de uitspraak van de commis sie van grote betekenis. Zij zou. als zij nog actief aan het luchtverkeer deelnam, thans ook de beschikking kunnen krijgen over viermotorige toestellen en daardoor haar werkterrein dus ovefc de hele wereld, met uitzondering van de Indië- route, waarop de K.L.M. uit luchtvaart- politieke overwegingen alléén moet vliegen, kunnen uitstrekken. De commissie houdt zich in het eerste deel van haar rapport bezig met de houding scheepvaart-luchtvaart. Zij zet daarin uiteen, dat er aanvankelijk over eenstemming bestond tussen de K.L.M en de grote scheepvaartmaatschappijen, zowel wat deelneming in het kapitaal als vertegenwoordiging in de leiding aangaat, maar dat oppositie van de maat schappij Nederland en de Holland Amerika-Lijn die plannen doorkruiste. De verschillende standpunten zijn be kend. De scheepvaartmaatschappijen gin gen zó ver in hun eisen, dat zij zelfstan dige exploitatie van de door h-an reeds over zee bediende trajecten op Indonesië en Amerika voorstonden, met technische hulp van de K.L.M. De luchtvaartmaa! schappij stelde zich op het standpunt van de ongedeelde, uit één punt be stuurde luchtvaartmaatschappij, mede met het oog op de steeds moeilijker wordende internationale positie van de Nederlandse luchtvaart. De commissie heeft het KL.M.-stand- punt tot het hare gemaakt. Splitsing vac haar bedrijf in onafhankelijk van elkaar werkende lijnbedrijven zou haar renta biliteit verzwakken. DAT Hindelopen op 22 Augustus de viering van het 725-jarig bestaan begint. DAT de Britse ambassadeur en mevr. Nichols hun vijfdaags bezoek aan Amster dam Woensdag begonnen met een cock tailpartij in het Amstelhotel. DAT de groothandel in textielmachines en machine-onderdelen Johan Friesen dorp N.V. te Hengelo, Helmond en En schede morgen 75 jaar bestaat. DAT in de principiële zaak tegen de Sneker schoonheidsspecialist C. L. van U.. die wegens het toedienen van hormo nentabletten tegen haaruitval tot f600 boete was veroordeeld door de recht bank te Leeuwarden een nader onder zoek is gelast. DAT het Franse s.s. Hadrumete gisteren op de Schelde bij een botsing met de Franse trawler Vertprairial schade aan de voorsteven opliep. DAT de douanepost Retranchement m Zeeland tot 1 September is opengesteld. DAT mr J. Milius, de directeur van de Utrechtse Jaarbeurs, benoemd is tot rid der in het Franse legioen van eer, even als de heer J. v. d. Kieft, oud-directeur van Het Vrije Volk en voorz. van de Ned. Dagbladpers. DAT de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen in Terneuzen is verlaagd van 35 tot 20 procent, om sluiting der theaters te voorkomen. DAT de kapitale boerderij van de heer Leenders te Borgercompagnie (Gr.) gis teren is afgebrand, doordat een zesjarig jongetje spelenderwijs stroo in een schuur in brand had gestoken. DAT de vroegere Baarnse notaris mr dr A. E. Schouten. 74 jaar oud, in Hil versum is overleden. DAT 't overbelaste telefoonnet in Hil versum de komende maanden met dui zend nummers kan worden uitgebreid. DAT het kasteel museum Sijpesteyn te Nieuw-Loosdrecht (porcelein-collectie) gisteren is heropend. DAT gisteren op de Nijdamstra-slate te Irnsum (Fr.) een reünie werd gehouden van 200 leden van de families Vleer, Nij- dam en Nieuwdam. DAT de tournee van de poppententoon- stelling voor de Stichting 19401945 dit jaar is begonnen in Helmond. DAT ook de Bossche politie een mobi lofoonnet in gebruik heeft genomen en dit binnenkort met alle grote Brabantse steden het geval zal zijn. DAT het echtpaar T. Woudstra-Schip- pers te Tjalleberd 24 Mei 60 jaar is ge trouwd. DAT mr P. A. E. Renardel de Lavalette optreedt als tijdelijk zaakgelastigde te Bangkok. DAT t.g.v. de opening van het nieuwe gebouw voor de Ned. loodsen in Vlissin- gen twee gedenkboeken met namen van omgekomen en gepensionneerde lood sen zullen worden aangeboden. DAT in Eembrugge op de plaats vroeger het kasteel Huis ter Eem heeft gestaan (de ruïne er van verdween al in 1702). nog steeds oudheidkundige vond sten worden gedaan. DAT de psychiater dr A. M. W. Seve- rijnen gisteren tijdens de herdenking van het 50-jarig bestaan van het nationaal comité van instellingen voor zedelijke volksgezondheid in Utrecht de industria' lisatie een ramp voor de zedelijke volks gezondheid noemde. Dat dr B. 't Hooft uit Den Haag, advi serend lid van de Hollandse Maatschappij van landbouw, welke Mij gisteren in het Kurhaus te Schveningen vergaderde, be noemd is tot lid van verdienste. DAT minister Mansholt bij zijn bezoek op 25 Mei aan Walcheren 17 plaatsen zal bezoeken. DAT in Meerkerk (Z.-H.) vanmorgen de sinds 1899 gesloten kaasmarkt werd heropend. DAT Woensdag in het Feyenoordsta- dion te Rotterdam de generale repetitie plaats heeft van 't ganzenbordspel „wie wint de pot" en op Tweede Pinksterdag de uitvoering wordt gegeven. DAT op de vergadering van de „inter national shipping federation (int. orga nisatie van reders) op 1 en 2 Juni in Scheven!r.gen ook zal worden gesproken over de dreigende boycot van onder Pa namese vlag varende schepen. DAT in de komende maanden in totaal 90 Ned. landbouwdeskundigen op kosten van de E.C.A, studiereizen door de Ver. Staten zullen maken. Met het voorstel van een lid der com missie om van de K.L.M. een concern te maken, waarin de verschillende lijnen en diensten als afzonderlijk werkende maat schappijen zijn ingebracht heeft de com missie zich evenmin kunnen verenigen. Dat door deelneming van de scheep vaartmaatschappijen in het kapitaal van de K.LÜ. de medezeggenschap van de Regering in het gedrang zou komen ont kent de commissie. Die is vastgelegd in de luchtvaartwet, zegt zij. Wat de wilde luchtvaartmaatschap pijen betreft overwoog de commissie, dat voor een goede ontwikkeling van het Nederlandse luchtverkeer de vrijheid om overal heen te vliegen voor iedereen nodig is. Dit houdt in de vrijheid om vliegtuigen aan te schaffen van elke vorm en grootte, die wenselijk is. Uit breiding van het vervoersaanbod zal. naar de mening van de commissie, ver- voersscheppend werken. De nodige investeringen zijn geen ar gumenten tegen dit standpunt. Het is ongezond de K.L.M. een monopolistische positie te geven. Het Nederlandse aandeel in de wereld- luchtvaart moet zo groot mogelijk zijn. Afroming van vervoer geschiedt alleen ten nadele van buitenlandse ondernemin gen. Slechts ten aanzien van de Indië. route wordt het: hierboven genoemde voorbehoud gemaakt. De instelling van een permanente luchtvaartcommissie acht de commissie nodig om sneller zaken doen tussen mi nister en luchtvaart mogelijk te maken. „Nederland" niet enthou siast over conclusies Een woordvoerder van de Maatschap pij Nederland in Amsterdam, die zoals men weet grote belangen in Aero-Holland heeft, deelde ons heden mede, van me ning te zijn, dat geen rederij bereid is aandelen te nemen in de K.L.M. „Aan gezien", zo zeide hij, „er voor scheep vaartondernemingen rendabeler objecten zijn dan de luchtvaart". De opheffing van de commissie-Albar- da over de eventuele opheffing van de belemmeringen in de concessie van Aero- Holland komt twee jaar te laat De Stoomvaart Maatschappij Neder land voelt zich in het bijzonder getroffen door de opmerking van de commissie- Albarda, dat Aero-Holland en dus de maatschappij Nederland geen vracht en passagiers door de lucht naar Indonesië mag vervoeren. Zij beschouwt dat als de voor haar aangewezen route, waarop zij zeer oude rechten heeft. „Door deze uit spraak komt vast te staan", aldus deze officiële woordvoerder, „dat de K.L.M. op die lijn concurrentie vreest Het was juist de bedoeling op de Indië- route een concurrentiefactor in het leven Overigens is de opmerking over de wilde luchtvaart, op andere routes, naast de K.L.M. geen nieuws. Zij zal geen ge volgen hebben. Niemand zal. onder de huidige omstandigheden bereid zijn, in een dergelijke onderneming zijn geld te steken, aldus de officiële woordvoerder van de „Nederland" ten slotte. kend ofschoon ongetwijfeld de toestand op Ambon de achtergrond vormt. Een vertegenwoordiging van de Unci legt de schuld op de T.N.I. Militaire waarnemers beschuldigen de T.N.I. van beschietingen van de K.N.I. L.-kampemenien, waarbij het K.N.I.L. terugschiet indien het wordt aangeval len. Zü stellen de T.N.I. verantwoordelijk oor de huidige zeer ernstige toestand, aarby de militaire waarnemers consta teren, dat de T.N.I. niet in staat is of niet bereid, de orde en de rust te her- ellen. Ook zij zien de toestand som ber in. Gezant in Australië teruggeroepen De Nederlandse gezant in Canberra, da heer P. E. Teppema, zal in de eerste helft van Juli uit Australië vertrekken, daar hij teruggeroepen is. Omtrent zijn opvolger is nog niets bekend. Zoals men weet, is het gezantschap er onlangs tot .ambassade verheven. De heer J. L. Voute, eerste handels secretaris te Madrid, vertrekt binnenkort naar Nederland i.vjn. zijn overplaatsing naar Rio de Janeiro. Hij wordt opge volgd door de heer J. G. de Thouars. die al in Madrid werkzaam is. De heer D. W. baron van Lynden, tweede gezantschapssecretaris, zal deze week zijn werk ten departemente be ëindigen. Op 25 Mei gaat hij via Londen naar New York om er zijn nieuwe functie bij de Ned. vertegenwoordiging by de V.N. te aanvaarden. De heer Th. H. de Meester, oud-consul- generaal te Londen, is benoemd tot honorair consul-generaal te Genua. Jhr mr M. P. M. van Karnebeek, tijde lijk zaakgelastigde te Karachi, zal zijn post in Augustus definitief verlaten en komt met verlof naar Nederland. WEER MELKBROOD Sinds enkele dagen mogen de bakkers weer melk of melkpoeder in het brood verwerken. De beschikking, waarin dit wordt toegestaan, komt tegemoet aan een lang gekoesterde wens bij bakker en verbruikers. De prijs is uiteraard hoger dan van waterbrood. Toeslag ouden van dagen nog deze maand Met de uitbetaling van de 5 procent toeslag op de uitkeringen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening wordt deze maand begonnen. Eerst komen zij aan de beurt, die geen andere uitkering genieten; daarna doch dat zal wel Juni worden zij, die wél een andere rente trekken, zo meldt Trouw. De uitbetaling geschiedt met terugwerkende kracht tot 1 Januari. De minima bedragen f 2 voor gehuwden en f 1 voor ongehuwden. Koningin zal mevrouw Roosevelt ontvangen Mevrouw Roosevelt zal gedurende haar bezoek aan ons land door de Koningin worden ontvangen. Zoals bekend is, zal mevrouw Roosevelt, na begin Juni in Oslo de onthulling van een standbeeld van haar man te hebben bijgewoond, een reis door Europa maken. Op bed gerookt Poolse arbeider bij brand omgekomen Toen de brandweer vannacht in de Spijkerstraat te Arnhem een brand op de eerste verdieping van een huis had ge blust, vond men in de totaal uitgebrande kamer het gedeeltelijk verkoolde lijk van de 32-j. ongehuwde Poolse fabrieks arbeider Jozeph Pawlik. Vermoedelijk heeft de man. toen hij vannacht thuis kwam. op bed liggen roken, met het vermelde tragische gevolg. Sigaret oorzaak van drama in A'damse haven Een kleine brand op een Fins schip had gisteren in de Amsterdamse haven tot gevolg, dat twee zeelieden in de vlammen omkwamen cn een derde stig gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De brand brak in alle vroegte uit ie het manschappenverblijf van het onge veer 2000 ton grote Finse stoomschip Inkeri Nurminen, waarschijnlijk doordat een der zeelieden nonchalant een bran dende sigaret had weggeworpen. Tot grote ontsteltenis van de brandw mannen, die met zuurstofapparaten het verblijf binnendrongen, vonden zij er drie opvarenden, die met brandwonden Détails plan-Schuman bekend Thans zijn meerdere détails voor d uitwerking van het plan-Schuman be kend gemaakt. De landen, die deelne men zullen onderling verbonden zijn door een verdrag. Een supra-nationale autoriteit zal controle oefenen op de ge meenschappelijk geëxploiteerde Europese industrieën. Deze autoriteit zal bevoegd zijn om het aantal arbeidsuren vast te stellen, de staalproductie te regelen en een investeringspolitiek uit te werken. Superfort neergestort Op weg van Bermuda naar Engeland is een Amerikaans superfort bij een vlieg veld op de Azoren neergestort en in brand gevlogen. Zestien inzittenden kwa men om het leven. waren overdekt: de 21-jarige stoker J. F. Voltanen, de 21-jarige matroos M. F. Luukka en de 51-jarige matroos N. L Loytïnen. De eerste twee waren reeds overleden voor een arts hen kon helpen. Loytinen werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis gebracht. Een vierde op varende. die zich in de kajuit bevond, die hij door de rook niet meer durfde verlaten, kon door de brandweer wor den gered. De brand zelf was zeer onbetekenend en werd met een enkele straal geblust, Het is nog niet zeker of de slachtoffers in Finland of in Nederland zullen wor den begraven. De verslagenheid onder de rest van dc bemanning is zeer groot. Het schip, dat Zondag weer weg zou varen, was Woensdag leeg in Amsterdam gekomen om cokes te laden. WEERBERICHT J leis zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige wind. draaiend naar Zuide lijke richtingen. Vannacht flinke opklaringen, morgen overdag toenemende bewol king met later in het Zui den van het land plaatselijk enige regen. Iets zachter dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1