Jlieuiue jTciftsrl) e (fourniil Djokja en R.I.S. smelten samen Explosie in Amerikaanse haven door meststoffen Installatie van het Uniehof Winkelpanden van de Bijenkorf en Kreymborg in de as gelegd Handen af van Midden Oosten, aldus Bevin en Acheson Wist U Onbewaakte overweg eiste twee mensenlevens ZATERDAG 20 MEI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN HEN: t 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 81?4 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken vStaat»a«tlc% h ffttblmt inga bert la Ugheospott" LAATSTE BRIEF UIT RUSLAND Grondwet schrijft algemene nationalisatie voor De R I S n de Republiek Indonesië (Djokja) zijn reeds tot overeenstemming ge- r de belangrijkste punten voor de vorming van de eenheidsstaat. De i de R.I.S. wordt afgeschaft, het parlement wordt samengevoegd met het werkcomité van het republikeinse parlement (het zg. KNIP), terwijl Soekarno, die president van de nieuwe staat wordt, nog een aantal leden kan benoemen. Het kabinet zal een parlementair karakter dragen. De esentiële bepalingen van de grond-1 en een Belgische waarnemer van de Unci, wet der republiek worden in de consti-1 Zowel de T.N.I. als het K.N.I.L. zijn ge- tutie van de RIS opgenomen, met name consigneerd en de handhaving der orde is de artikelen 27. 33 en 34, waarbij o.a. de opgedragen aan de samenwerkende Polisi algemene nationalisatie wordt voorge- jMiliter en de militaire politie, schreven. Deze correspondent seint verder, De' grondwet is natuurlijk voorlopig,^et telegraafkantoor te Makassar want er zal bij de wet een constituante afgelopen week nauwelijks heeft gewerkt worden benoemd. Op verkiezingen zal'fn dathij zün gegevens niet kan contro- het volk nog jaren moeten wachten, al- "eren- Hij wijst er voorts op, dat. voordat dus verklaarden de senatoren, die aan de j Z-®' £uei"illeros de aanval beginnen, conferentie deelnamen, aan Aneta. en uur ree<is in Makassar bekend Of de nieuwe combinatie RIS zal heten of RI is nog niet beslist. Soekarno zou heden 20 uur Djakartase tijd (1 uur 30 Nederlandse tjjd) een rede houden over de zenders van radio nasio- nal Indonesia. Nader wordt gemeld, dat de op te rich ten eenheidsstaat overeenkomstig de pro clamatie van 17 Augustus 1945 zal zijn. Art. 33 van de republikeinse grondwet bepaalt, dat land en water benevens de natuurlijke eigendommen en belangrijke productieorganen door de staat worden beheerd. De schietpartijen te Makassar Tegenstrijdige berichten komen binnen Het republikeinse persbureau Antara meldt volgens Ass. Press te Makassar dat de gevechten tussen de T.N.I. en het K.NJJL. te Makassar ernstige afmetingen hebben aangenomen. Tanks en mortieren worden gebruikt en de republiek zendt versterkingen uit Midden-Java. Volgens de couranten te Djakarta zyn er reeds drie kazernes afgebrand en de hospitalen «Un gevuld met slachtoffers. De buitengewone ernst der gebeurte nissen blijkt eveneens uit een bericht de correspondent van het „Alg. Hbl.", dat er aanvallen waren gedaan, hetzij door de T.N.I., hetzij door uit Java geïnfiltreerde benden op het kamp, waarin de demobili serende militairen van het K.N.I.L. be nevens hun vrouwen en .kinderen waren ondergebracht. Hierbij maakten de aan vallers gebruik van automatische wapens. Zij bezetten het kamp en schijnen enkele vrouwen naakt op straat te hebben zonden. Een bataljon van hét K.N.I.L. opende een tegenaanval, zuiverde het kamp en vervolgde de aanvallers in de straten van Makassar. Daarop trok het een veilig heidscordon om de kampen van hei K.N.I.L. Na deze gebeurtenissen werd de stem ming althans naar buiten rustig, doch ge spannen. De correspondent van Aneta te Soe- rabaja meldt, dat er thans te Makassar een regeling is getroffen, welke tot herstel van de normale toestanden kan leiden, na besprekingen tussen de staven van de T.N.I. en der Nederlanders tegenwoordigheid van een Amerikaanse De ongeregeldheden schijnen geen anti- Nederlands karakter te dragen, de bui tenlanders worden door beide partijen voorkomend behandeld De heer Drop is het enige burgerslachtoffer van de strijd geweest. Het huis van kolonel Schotborgh net kogels doorzeefd. Aanvallen zijn oorts gedaan op het hoofdkwartier met het K.N.I.L. en de kampementen. Er zijn in tegenspraak met de boven staande berichten, volgens deze corres pondent, ge enbranden gesticht in hel K.N.I.L.-kampement maar in kampongs in he-t Zuiden der stad. De schietpartijen begonnen Maandag, duurden Dinsdag de gehele morgen voort en na een pauze vi n uur de gehele nacht. Woensdag n en zij af. Uit bovenstaande berichten merkt mt wel. dat de berichtgeving nogal tegen strijdig is. De Unci weigerde Aneta iets mede te delen over haar rapporten betreffende de schuld aan deze strijd. FRANS-DUITS IJZER-HUWELIJK IN GEMEENSCHAP VAN GOEDEREN De vertegenwoordigers van de Neder landse Antillen en Suriname, de zaakge lastigden van België en Australië en vele andere hooggeplaatste personen waren aanwezig. Van het hof waren de Nederlandse leden voltallig, van de Indonesiërs zag men alleen mr dr Moesoema Atmadjah. De eerste spreker mr Van Maarseveen pleitte voor actief pessimisme, dat in het aangezicht van de moèilijkheden gelooft ln onzichtbare krachten. De breuk met het verleden mag niet leiden tot verder voortschrijdende verwijdering, zelfs niet Ramp te South Amboy Zes doden en honderden gewonden, terwiil enorme schade werd aangericht In de haven van het Amerikaanse plaatsje South Amboy op 50 km afstand van New York heeft zich gisteravond een ontzettende ontploffing voorgedaan, waar door 6 personen om het leven kwamen en enige honderden werden gewond. Tevens werd grote materiële schade veroorzaakt en de stad, waar electrlciteits- en tele foonlijnen door de ontploffing waren verbroken, werd door de politie afgezet, ter wijl het havengebied geheel moest worden ontruimd. De explosie werd veroorzaakt door het tot ontbranding komen van een bepaald soort meststof, de zelfde soort, waardoor drie jaar geleden een enorme brand ver oorzaakt werd in Texas City. Het schijnt dat kort na elkaar, vier met ammonium- nitraat geladen aken, die de haven zou den worden uitgesleept en niet meer aan de kade lagen, ontploft zijn. Een ooggetuige, die zelf ernstig gewond werd, verklaarde vlak voor de ontplof fing de vier boten te hebben gezien en toen de rook was opgetrokken, zag hij ze niet meer. Het is vrijwel zeker, dat de. in de nabijheid der plaats van de ramp gelegen fabriek van meststoffen nagenoeg geheel vermeld is. Volgens een later ontvangen Reuter- bericht werden in het plaatselijk zieken huis bijna honderd gewonden opgeno men, die voor het merendeel door rond vliegende glasscherven en stukken puin waren getroffen. De opgegeven cijfers van het aantal slachtoffers varieren van honderd tot driehonderd gewonden Van vele zijden wordt assistentie verleend om de ravage weer te ordenen. De Gouverneur van New Jersey gaf bevel tot het zenden van afdelingen leger en marine. De kazernes in de liggende steden zijn ter beschikking ge steld van de daklozen en vluchtelingen uit South Amboy. Het stadhuis en de scholen doen dienst als lazaretten voor de gewonden, die nog steeds met auto's van de brandweer worden aangebracht, want er is een groot tekort aan ambu lances. Om verder onheil te voorkomen, hebben de bewoners van het stadje op dracht gekregen, alle gaskraantjes te sluiten om het gevaar vor brand te ver minderen. Ook het station te South Am boy werd verwoest. Hij dacht, dat het Stalin was...l Volgens een andere lezing, zou de la ding uit munitie hebben bestaan, die moest worden overgeladen op van de Isbrandtsen-lijn voo overzee. De brandweer verklaarde, dat de explosie zich voordeed, terwijl bezig was met het overbrengen lading uit treinwagons MOGE DE ZON DER GERECHTIGHEID SCHIJNEN In de kleine rechtszaal van het Vredespaleis is het Uniehof van arbi trage geïnstalleerd. Aanwezig waren van het internationale gerechtshof de president en de vice-president, voorts waren er hoge Nederlandse rechterlijke ambtenaren. Van regeringszijde waren er de ministers Drees, Van Maarseveen, Spitzen, Teulings, Lieftinck, Joekes, Schok king, de staatssecretarissen, secretarissen-generaal, de vice-president van de Raad van State. Beide voorzitters der Kamers en vele Kamer leden waren eveneens verschenen. Van Indonesische zijde was er mr Moh. Roem., in het licht van zekere gebeurtenissen de souvereiniteitsoverdracht. Hij zelf 2 voor toenadering blijven strijden. Men moet zich daarbij keren tegen elke van onrecht, niet met heftigheid, die bittert, maar met waardigheid, respect afdwingt- Wij zullen moeten trachten ook die Nederlanders, die wel bereid, maar moeilijk geestelijk in staat zijn de souvereiniteitsoverdracht te aan vaarden, te overtuigen, dat hun gees tesgesteldheid wel verre van een terug keer van het verleden ook maar ge deeltelijk mogelijk te maken, slechts schaden kan aan wat er in de verhou ding tussen Nederland en Indonesië uit het verleden aan goeds is overge bleven, en thans tot nieuwe ontwikke ling kan komen, als Oost en West op basis van de nieuwe rechtsorde elkander de hand reiken. Indonesië en Nederland staan elkaar zeer na, in familiegeschil len moet de rechter bijzondere kwalitei ten hebben. Hjj moet zijn als een vader. Door de rechtspraak namens het Hoofd der Unie is men uit de sfeer van tegen strijdige belangen gebracht in die der synthese, aldus spr. die hoopte dat de zon der gerechtigheid op het pad van het hof zou stralen. Mr Roem verklaarde: Ter beoordeling van dè gebeurtenissen van na de souve reiniteitsoverdracht, is het niet voldoende de tekst van de overeenkomsten der Ronde Tafel-Conferentie aan te halen, doch rrien moet letten op hetgeen e keltfk leeft in de verhouding. De lijkheden en misstanden zijn slechts de liquidatie der oude verhouding en haar gevolgen, in dit licht is het reeds bereikte boven verwachting. Misschien moet het hof ook optreden bij de liquidatie van het oude stelsel en zijn uitspraak kan hard zijn voor de be trokken partij, maar het biedt grote gelijkheden. Het is een vorm van sar werking tussen Oost en West en kan de algemene vrede dichterbij brengen. Moge de Almachtige God het werk zegenen, aldus spr. De president mr dr J. Donner dankte de sprekers. Ook bij de beste verhouding zijn geschillen welhaast onvermijdelijk, zeide spr,, en dan is het zeker gepast, de hoop uit te spreken, dat de deelgenoten eg naar het hof zullen vinden. In het internationale leven is de gedachte dat het recht de verhoudingen moet be heersen, moeizaam tot ontwikkeling moeten komen. In de Unieverhouding is echter aanstonds van die gedachte blflk gegeven. Het internationale recht ver toont grote mate van onzekerheid. In de Unieverhouding is een vast richtsnoer gegeven. Een schone taak is het dienst baar te mogen zijn om de moeilykhe- te ondervangen in de verheven geest van Haar, ln wier nam wy recht spreken, zeide spr. Onze beide landen, die zoveel voor elkander kunnen zijn, daarin te dienen, beschouwen wij als voorrecht. God doe het in Zijn gunst welgélukken. Hierha sprak minister Van Maarse veen een kon slotwoord. hitte was enorm en vlammen sloegen wel 150 meter de lucht in. Een bootwerker maakte de opmerking: „Ik dacht dat Sta- gekomen". Verkeerschaos in Parijs De politie zette puntjes op de i's Gisteren heeft de millioenenstad Parijs één der grootste verkeersopstoppingen aller tijden beleefd. Oorzaak was een actie van duizend politieagenten, die om tot herziening van de lonen en pensioenen kracht bij te zetten, iedere politieverordening nauwgezet toepasten eindeloos hun notitieboekjes volschre-. ven met gegevens van „overtreders". Tragische tonelen in rechtzaal te Singapore Met schreeuwen en schoppen hebben de 13-jarige Bertha en haar Maleisè ver zorgster Aminah zich in de rechtszaal te Singapore verzet tegen de sociale wer kers. die het kind trachtten mede te n om het op de boot te brengen Nederland, op bevel van de presi dent C. M. Murray Anysley. Tenslotte droeg men Bertha in de auto, die haar naaf een verzorgingshuis bracht. Voor de rechtbank was Bertha Euro pees gekleed, doch aan de voeten, die nog niet aan schoenen gewend zijn, droeg zij Maleise sandalen. Hartstochtelijk gillend hadden Aminah en Bertha zich aan elkaar vastgeklemd, terwijl Aminah riep. dat zij zelfmoord zou plegen. Zij is thans in hoger beroep gegaan. Bertha vertrekt volgende boord van de „Surriento" 1 land. Naar Aminah vertelde, noemde zy Bertha Madra, d.w.z. licht van het hart en. dat zij Bertha inderdaad als zodanig beschouwde. Aminah is 42 jaar en heeft zelf geen kinderen. Haar man werkt nu in Indonesië. Bertha is als Mohamme- de I daanseo pgevoed en kent Maleis en Ara- de aken. Dejbisch. Neder- Vuurzee in Apeldoorn Schade op anderhalf millioen gulden geraamd Een brand, die zich met enorme snelheid uitbreidde, heeft vannacht ln de Hoofd straat te Apeldoorn drie grote winkelpanden waarvan twee het warenhuis De Bijenkorf vormden en het andere het kledingmagazijn Kreymborg volkomen In de as gelegd. De gebouwen waren drie verdiepingen hoog en samen 40 meter lang. De totale schade wordt geschat op anderhalf millioen gulden. Gebouwen en Inventaris waren verzekerd. Tegen elf uur ontdekte een passerende' soldaat vlammen in het achtergedeelte van de winkel van Kreymborg. Toen de brandweer arriveerde, had het vuur zich al aanzienlijk uitgebreid. Eerst was er onvoldoende waterdruk, later raakten de pompen in het water van de Grift door modder verstopt en intussen was het kle dingmagazijn een vuurzee geworden, waaruit kolkende vlammen aan alle kan ten loeiend ziqh een weg zochten. De geweldige hitte deed de etalage ruiten aan de overkant van de straat springen. Soms dreigde de vonkenregen zelfs over te slaan. Dat wist de brand weer te voorkomen, maar ondanks alle inspanning gelukte het niet aan de zij- Twee maanden geëist tegen nonchalante dokter Gaf maar attesten af zonder onderzoek in te stellen De twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en f1500 boete veranderen in 2 mnd. onvoorw. dat was gisteren voor het Amsterdamse Hof de eis in de zaak tegen de 57-jarige Utrechtse arts W. G„ die in zijn woonplaats was ver oordeeld wegens het opzettelijk en vals invullen van een attest voor as moeders, zoals het door de distributiedienst werd vereist, alsmede het ondertekenen van dit formulier. Een zekere juffrouw B. kwam elf maal bij deze arts en vroeg, steeds voor andere vrouwen, een attest. De p.-g. nam het de arts zeer kwalijk, dat hij geen onderzoek naar de juistheid van de verklaringen van de juffrouw had in gesteld en eenvoudig maar raak attesten had afgegeven. Hoenderstapel in Berkel en Roden rijs afgemaakt Bij de pluimveehouder Van der Burg in Berkel en Rodenrijs is hoenderpest geconstateerd. De hqenderstapel van 600 stuk* is afgemaakt. Waarschuwing aan Moskou Na afloop van de Londense conferentie hebben de ministers van Buit. Zaken, Dean Acheson en Bevin als „truit-dessert" nog twee belangrijke verklaringen afgelegd. Deze dient men te beschouwen als een waarschu wing aan de Sowjet-Unie, „de handen van het Midden-Oosten af te hou den". Het Atlantisch Pact krijgt de invloed, welke te vergelijken valt met die van een olievlek, want aan de regeringen van Griekenland, Turkije en Perzië wordt duidelijk gemaakt, dat de ontwikkeling van de gemeenschap der Pactlanden niet een soort „Atlantisch isolationisme" inhoudt. Voorts vestigen wij voor heden nog de aandacht op een verklaring van generaal Omar Bradley, luidende: „De Ver. Staten moeten hun defensie zodanig opbouwen, dat zij in staat zijn binnen enige jaren het hoofd te kunnen bieden aan een Russische aanval. Desnoods moet de buikriem nauwer gehaald ten bate van de uitgaven voor de defensie. Bevin heeft bijzondere aandacht voor In Detroit gaf de Amerikaanse staf- de veiligheid der landen als Griekenland Turkije en Perzië, wier onafhankelijk heid, integriteit en veiligheid moet wor den gehandhaafd. En alvorens zich in te schepen aan boord van de ..Britannic" legde Dean Acheson er de nadruk op. dat de positie van bepaalde landen wordt bestudeerd, landen die wel geen leden van de Noord-Atlantische Raad zijn, doch wier veiligheid een aangelegenheid van urgent belang voor de Atlantische gemeenschap is. De hier genoemde ge bieden zullen dan ook op hulpverlening kunnen blijven rekenen. Het w-as Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse staf chefs, die er op wees. dat de defensie zo moet worden ingericht, dat het arsenaal van de Westelijke wereld door een mo gelijke aanval op de Ver. Staten niet buiten werking gesteld kan worden. De bondgenoten van het Atlantisch Pact dienen zich voor te bereiden op een redelijke beveiliging van Europa tegen een snelle overrompeling. Derhalve moe ten de „mobilisatie plannen" op het eer ste waarschuwingssein uitgevoerd kun nen worden. waartse uitbreiding paal en perk te stel len. Het nieuwe gedeelte (hét meubel magazijn) van de Bijenkorf werd door de vlammen aangegrepen en ook dit pand werd een vuurzee gelijk. Een stortvloed bluswater vermocht niet de vlam- te beperken. Ook het volgende pand, het oudste deel van de Bijenkorf, ging Intussen waren de brandweren uit Apeldoorn, Uchel, Deventer en Arnhem S0 stralen in de strijd gekomen. Om lur was het laatste gebouw geheel ln vlammen opgegaan Hardnekkig door stonden toen nog vele brandhaarden alle r-aanvallen. Pas om twee uur wa* vuur bedwongen De kantoorboek handel van mevr. Wouters, tussen de oude en de nieuwe Byenkorf in, bleef behouden. De brand, die tot in wijde omtrek zicht baar was, deed een grote menigte samen stromen. Voor het eerst na 35 jaar: Sow jetschepen voor Engelse kust Schepen van alle nationaliteiten heb ben de laatste decennia Het Kanaal door kruist. maar Rusland was daarbij de laatste 35 jaar niet vertegenwoordigd Gisteren echter kreeg de parate kust wacht 7 vlaggen met de hamer en sikkel et vizier. Deze behoorden toe Rüssische trawlers, die van Donderdag op Vrijdagnacht ter hoogte van 't eiland Wight opdoken en spoedig daarna in de verdwenen. Later gingen zij in de monding van de rivier Helford voor anker. Hoewel de verschijning der Rus sische schepen samenvalt met de Maan- a.s. te beginnen Brits-Frans-Neder landse vlootoefeningen, noemt men ir Britse marinekringen het passeren der Sowjet-trawlers „louter toeval". Niette- houdt de Britse kustwacht de sche pen, die van de Oostzee naar de Zwarte Zee onderweg zijn. voortdurend In het oor. Een later AFP-bericht meldt, dat NOORS ZEEMAN WOU NIET TERUG EN SPRONG OVERBOORD Wij meldden al, dat op het Noorse s.s Toledo ter hoogte van Hoek van Holland id van de bemanning werd vermist. Het blijkt nu. dat hij niet overboord is gevallen, doch gesprongen, omdat hij niet Noorwegen terug wou. Hij zwom de kust en werd door de mare- chausée aangetroffen in het Engelse kamp te Hoek van Holland. Hij zal toch naar Noorwegen terug gaan. want hij zal ter beschikking van de Noorse consul worden gesteld. De eerrte twee van de zes Amerikaanse oorlogsschepen (fregatten), die naar Nederland zullen worden gezonden, de Rinehart en de Burrows, rullen binnen kort naar Nederland vertrekken. chef van de luchtmacht, Hoyt. S Van- denberg. te kennen, dat de Amerikaanse vliegtuigindustrie4ji zich tot het uiterste moeten inspannen om het potentieël van de luchtmacht op te voeren. In dit ver band vermelden wij nog. dat men er in kringen van de Amerikaanse marine? re kening mede houdt, dat de vloot van onderzeebootjagers aanmerkelijk zal worden versterkt, omdat, als gevolg van de Londense conferentie, op de Ver. Sta ten een grote verantwoordelijkheid rust. Zulks vooral met het oog op het open houden van de zeeroutes tussen de Ver Staten en hun Europese bondgenoten in een eventuele nieuwe „slag om de At lantische Oceaan". Nog steeds watersnood in Canada De Canadese stad Winnipeg wordt nog steeds door zware watersnood bedreigd Alle luchtvaartstations van de Canadese luchtmacht zijn gewaarschuwd hur vliegtuigen gereed te houden voor eer eventuele massale evacuatie-van de be volking. DAT de deelnemers aan de Amster damse FashionVeek (expositie van de confectie-industrie van 19—26 Mei) gis- door burg. d'Ailly ontvangen wer* DAT de- fruitprijzen deze winter lager zijn geweest dan in de andere winters a 1945 en soms zelfs beneden die van Dor-oorlog6e jaren. DAT in R'dam 3 jaar werd geëist te gen de 31-j. monteur F. van S. aldaar, ,e in Januari en Februari vijf auto's a een motorfiets heeft gestolen. DAT B. en _W. van Rotterdam hebben voorgesteld 160 woningen volgens het systeem Welschen in de Kleinpolder Oost neer te zetten. DAT aan de verzamelaarsloketten bin nenkort te koop zullen zijn de Suri naamse postzegels met toeslag voor de kankerbestrijding en een herdenkingsr zegel Republik Indonesia Serikat. DAT burg. d'Ailly" gisteren in het Am sterdamse Waaggebouw «en tentoonstel ling over wederopbouw en architectuur in de Sowjet-Unie opende. DAT de warme dagen van de t' week van Mei al vele coloradokevers uit hun winterslaap hebben gewekt DAT het personeel van de Mij De Betuwe (Tdel) het 65-jarig jubileum in diergaarde Blijdorp te Rotterdam vierde maaltijd met 1200 personen en de directeur, J. Kuypers, benoemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT het echtpaar D. Busch en J. Buschvan Bergen (resp. 84 en 82 jaar) te Oostzaan op Tweede Pinksterdag zijn "1-j. echtvereniging hoopt te vieren. DAT volgend jaar in Oostkapelle een rusthuis voor ouden van dagen zal wor den geopend. DAT de Ned. bond van oud-onder officieren op 9 en 10 Juni in Breda met buitenlandse gasten vergadert. DAT van 8 Juni tot 3 Augustus lr Utrecht (goud- en zilvermuseum) eer tentoonstelling wordt gehouden ovei „Het Nederlandse gouden volkssieraad" DAT de jaarvergadering van dl K.N.A.C. op 2 Juni in het Kurhaus te Scheveningen plaats vindt. DAT de Ned. kustvaarder Kaap Falga (378 ton), geladen met hout, op zandbank in de Sont liep en de ha- van Malmö is binnengesleept. DAT gisteren op het graf van wijlen de heer Edo Bergsma, oud-burgemeester van EnscheJe. een eenvoudig monument I Noord-Limburg sinds de faciliteiten is onthuld, hetwelk door de burgerij van familiebezoek, tot op een tiende is al- de stad werd aangeboden. genomen. DAT de nieuwe Braziliaanse gezant in Dén Haag, de heer Souza Leao, ongeve* 15 Juni wordt verwacht. DAT in het Bosscheveld te Maastricht sporen zijn gevonden van zgn. „hutkom- daterend uit het Donau-cultuur- tijdperk", ongeveer 3000 jaar v. Christus. DAT men ook in ons land een af deling wil oprichten van de internat, vereniging van pijprokers (leden o.m prof. Einstein, de Anglicaanse aartsbis schop van Canterbury en de acteur Dan ny Kayé). DAT minister Lieftinck op schriftelijke vragen van het Kamerlid Hofstra. (arb.) antwoordde, de M.v.A. over het wetsont werp assurantiebemiddelingsbedryf in de eerste helft van Juli ln te zullen zenden. DAT een Delftse optische industrie Röntgen-camera, de Odelca. heeft gecon strueerd met een lichtsterkte van 1 0.75, naar men ons meedeelde de grootste lichtsterkte ter wereld. DAT de Ned. Unie van speeRuinorga- msattes thans. 300 verenigingen omvat er ongeveer 250.000 kinderen in het gehele land van de straat houdt DAT het illegale grensverkeer Pleit beslecht Het pleit is beslecht Indonesië is va» een federatie een eenheidsstaat ge worden. Te Djakarta is het besluit geval len. De regeringen hebben ertoe besloten. Weliswaar moet de voorlopige volksver tegenwoordiging het besluit nog goed keuren, maar de uitslag hiervan ls niet twijfelachtig. al hetgeen wij reeds over deze kwestie hebben geschreven, verbinden r voor het ogenblik weinige commen- nïeer aan. Volstaan kan worden met erzekering, dat we deze ontwikke ling betreuren. En dat is niet maar een bezigheid van ons alleen. Het leedwezen ?r deze gang van zaken is, dunkt ons, Nederland algemeen. Ook Romme en i deel der socialisten hebben er uiting n gegeven. Hetgeen toch wel iets an ders is dan een kwestie van „geestesge steldheid". om te Bpreken in de termen minister Van Maarseveen. die thans blijkbaar aanleg voor psychologie bij zichzelf heeft ontdekt Ons oordeel kan geen ander blijven dan dat, gelet op de verscheidenheid onder de Indonesische volkeren, een federale staatsvorm het best zou stroken met hun aard en de beste waarborgen zou bevatten voor een gelukkige staat kundige toekomst. Nu aan Indonesië de eenheidsstaat is opgelegd, moet in de plaats van de gunstige verwachting wel de bezorgdheid treden. Caricatuur Zijn installatierede voor het Unie-Hof van arbitrage heeft minister v. Maar seveen gisteren ook willen gebruiken om bepaalde Nederlanders een reprimande toe te dienen. Het zij zo. Maar die repri mande kwam een beetje ln de lucht te hangen, omdat ze gebaseerd was op de wankele bodem van een caricatuur, welke de minister tekende. De minister zei. dat er Nederlanders zijn, die wel bereid zijn de overdracht van de souvereinlteit te aanvaarden, maar daartoe geestelijk moeilyk in staat zijn. Dat zou liggen aan hun geestesge steldheid, welke blijkbaar zou hunkeren naar een terugkeer van het verleden. Deze geestesgesteldheid, aldus de minis ter. is alleen maar schadelijk. Zonder hoop te hebben, dat het baten zal„ willen we nog wel eens verklaren, dat we niet alleen bereid .zijn, maar ons zelf ook nog wel geestelijk in staat ach ten de overdracht van de souvereiniteit te aanvaarden. De moeilijkheid ligt niet in de overdracht van de souvereiniteit als zodanig, maar in verschijnselen waarvan ze er voor en er na vergezeld ging. En al zal het wel aan onze „geestesge- stelheid" liggen, we willen wel toege ven. dat we daar de nodige moeite mes hebben. Doch dat moet de heer Van Maarseveen ons maar niet kwalijk Televisie Het echijnt ons een goed bqsluit toe van iiet bestuur der Ned. Chr. Radio Vereniging om de bekende radioman Gerard Hoek naar Amerika te zenden ten einde daar een studie te maken van de mogelijkheden der televisie. Het is een aanwijzing, dat de N.C.R.V. vooruit ziet en haar gedachten ook in de richting der televisie laat gaan. Destijds was de N.C.R.V. er vroeg genoeg bij om de geweldige betekenis der radio te onderkennen; daarvan worden thans ds \T-uchten geplukt. De reis van de heer Hoek naar Ame rika is een aanwijzing, dat men met be trekking tot de televisie al evenmin ach teraan wil komen en mogelijkheden voorbijzien. KAL VER STRAAT GAAT EEN MAAND FEESTVIEREN De feestelijkheden ter gelegenheid van het feit. dat de Amsterdamse Kalver- straat om en by de 500 jaar als winkel straat bestaat, zullen op 14 Juni worden geopend en tot half Juli duren. Bestelauto te Dubbeldam 40 m door trein meegesleurd Een jonge tuinder uit Dordrecht en zijn schoonmoeder zyn gistermiddag op slag gedood toen een trein de auto, waar- j zaten, op de onbewaakte overweg bij Dubbeldam greep en veertig meter meesleurde. De echtgenote van de tuin en hun m-jarig zoontje werden ernstig gewond; twee andere inzittenden kregen lichte verwondingen. Het ongeluk gebeurde omstreeks vier uur. De bestuurder van de. betreffende trein DordrechtBreda verklaarde, dat hy plotseling de kleine bestelauto op de overweg zag komen, nadat hij de wagen even tevoren aan de kant van de weg had zien staan en gedacht had dat de auto zou wachten tot de trein voorbij De gevolgen van de botsing waren ontzettend. De autobestuurder, de 25-jar. Dordtse tuinder L. Bollaard, en zijn 50-jarige schoonmoeder, mevr. de wed. De HaanVan Eek uit Dordrecht, die beiden in de cabine zaten, waren op slag dood. De vier personen die in de laad ruimte zaten, werden op de berm ge slingerd. Mevrouw Bollaard werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Haar lVi-jarig zoontje kreegt een schedelbasis- Voortgezette behandeling cassatie beroep Willy Lages De behandeling van het cassatie-be roep van Willy Lages. de voorm chef van de Sipo en SD. in Noord-Holland èn Utrecht, werd vanmorgen voor de Bijz. R. v. C. voortgezet. Na Maandag j.jl. 40 van de 41 cassatiemiddelen te he bebntoegelicht, besprak mr Veenstra vanmorgen het cassatiemiddel, dat zich tegen de strafmaat richt. Mr Veenstra verklaarde, dat de persoon van Lages in deze zaak is bedolven onder een berg van papieren, nl een uitvoerig juridisch betoog kwam hy tot de conclusie, dat Lages op grond van verschillende wets artikelen, nooit ter dood kon worden veroordeeld. Zelfs zou Lages als Duits politieman zijn plicht meerdere malen hebben verzaakt. De conclusie van de proc.-fiscaal wordt aangehouden. fractuur. De 75-jarige heer Vogels en de 5-jarige jongen Erpens, beiden eveneens uit Dordrecht, werden licht gewond. Zachterrustig voorjaars weer (Van onze weerkundige medewerker) Tengevolge van het optrekken van een regenstoring over Portugal en Zuid- Frankrijk naar het N. Oosten, draaide de wind meer naar Zuidelijke richtingen, whardoor het aanmerkelijk zachter is ge worden. Vandaag kan deze storing ook over ons land weer enige regen brengen, maar over zijn geheel genomen, zijn do vooruitzichten er voor de eerstvolgende dagen toch niet slechter op geworden, vooral ook omdat het zachter wordt, daar de koude Noordenwinden voorlopig heb ben afgedaan. Warm zomerweer, waar wy tot op heden nog maar heel weinig van geprofiteerd hebben, kunnen wy helaas nog niet in het vooruitzicht stel len. Maar met de winddraaiing naar het Zuiden gaan wij toch een stap in de goe de richting. WEERBERICHT Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacbl De Bilt: Wisselende be wol- king met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind erwegend uit richtingen ssen Zuid en West In de kustprovincies iets lagere temperaturen, elders wei nig verandering van tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Zondag: Zon 4 3820 35. Maan 037. Maandag: Zon 437—3037. 832—1.11. 34 Mei E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1