Jlicuuio geibsche (Courant VIJF JAAR EMIGRATIE flmbon geeft het rood wit en blauw terug De eeuwenoude banden zijn verbroken Spoedig volledige vrijheid van handelen voor Duitsland Wist U Gedemobiliseerden uiten een ernstige klacht MAANDAG 15 MEI 1950 BUREAUX: Uogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58038. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; t 0.35 per week. AD VERTEN l'IËNi u.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8120 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanlvostict! Is gficfctrveti mga bert in tcgfieaspaet" De Ambon Broadcasting Company meldt, dat het K.N.I.L.-personeel op Ambon zich van het K.N.I.L. heeft afgescheiden met een militaire plech tigheid, waarbij aan kolonel Schotborch een Nederlandse vlag, een pistool en onderscheidingstekenen zijn aangeboden. In alle kampemen ten der Zuid-Molukken heeft men de driekleur gestreken en de Ambon- nese vlag gehesen als teken van afscheiding. Men heeft aan kolonel Schotborch verzocht, hiervan mededeling te doen aan Koningin Juliana en aan Prinses Wilhelmina. De correspondent van Aneta op Am- bon. de heer D. L. Pattiasina, seint via de „Kota Inten": De toestand na de pro clamatie is rustig. Het gehele KN.I.L. is overgegaan naar de republiek Maloekoe Selatan (Zuid Molukken). De bevolking en de troepen zijn vastbesloten, iedere invalspoging af te slaan. Na de procla matie heeft de R.I.S. alle economische, radiografische en scheepsverbindingen afigebroken. Het ministerie van voorlichting van de R.I.S. heeft beweringen verspreid van een moord op twee Nederlanders op Am- bon, dooh dit is onwaar evenals het be richt. dat er T.N.I. zou zijn geland op Ambon. Bovendien meldt de correspondent, dat de commissie-Van Hoogstraten, welke de missie-Schotborch vergezelde, in een conferentie met de Nederlanders op Am- bon niet de inhoud van haar instructie had medegedeeld, waardoor een misver stand is ontstaan, hetgeen tengevolge had, dat Nederlanders overhaast hun eigen dommen verkochten. De instructie van de commissie zou namelijk hebben inge houden, dat zij zich op de hoogte moest stellen of er gevaar aanwezig was voor het welzijn van de Nederlanders op Ambon. Pas daarna zouden de nodige maatregelen genomen kunnen worden De heer Van Hoogstraten aldus de correspondent stelde echter de Neder landers voor een voldongen feit zonder een onderzoek naar de plaatselijke toe stand te hebben ingesteld. Door deze ontactische werkwijze zouden tientallen gezinnen benadeeld zijn. Tenslotte heeft de heer Van Hoogstraten zijn mandaat overgegeven aan kolonel Schotborch. Deze heeiit de zaak overgenomen en de Nederlanders doen inschepen. Het ver trek van de Nederlanders is niet ver oorzaakt door gevaar, doch uitsluitend doordat de Nederlanders niet bestand zijn tegen het sagodieet, waartoe men moet overgaan tengevolge van de blok kade der R.I.S. Het hijsen van de vlag der republiek van de Zuid-Molukken werd bijgewoond door duizenden mensen, waarna het mo dern gewapende leger defileerde voor dc regeringspersonen. De Molukse vlag be staat uit vier verticale banen: Blauw, Eindelijk teruggevondenI NED. MEISJE LEEFDE ACHT JAAR ALS MALEIS KIND I Bertha de Hartogh, de thans 13 jaar j oude dochter van een Nederlands ser geant, is thans teruggevonden, aldus seint Ass. Press uit Singapore. Acht jaar geleden geraakte zij zoek en men had de zaak reecis als hopeloos opgegeven. Toen de Japanners in 1942 Java bezet ten. achtten Bertha's ouders het veili ger. het meisje aan een baboe te geven. 1 terwijl zij zelf gevangen genomen en ge- interneerd werden. Na hun bevrijding begonnen zij Ber tha te zoeken, maar alle pogingen waren tevergeefs. Tenslotte keerden zij naar Nederland terug. Bijna acht jaren lang heeft de blonde, blauwogige Bertha ais Maleis kind op Malakka geleefd. Zij droeg een sarong en leefde bij baboe Aminah in een dorpje van de staat Trengganu. Een ambtenaar raporteerde onlangs dat het blonde meisje wel eens Bertha zou kunnen zijn en spoedig werd I dit bevestigd. Bertha, die alleen Maleis spreekt en niet mes en vork kan gebrui ken, wil niet bij baboe Aminah weg en deze wil geen afstand doen van het kind. 1 Maar toch zal Bertha spoedig met de „Surriento" naar Nederland vertrekken en verzorgd worden door twee ver pleegsters. Nekkramp bij Marine in Hilversum Duizenden manschappen in quarantaine. De uit duizenden manschappen be staande bemanning van het marine- I opleidingskamp te Hilversum is sinds Zaterdag in quarantaine, omdat zich in het kamp een lioht geval van nekkramp heeft voorgedaan. De patiënt is naar het militair hospitaal in Utrecht overge bracht. Alle nodige geneeskundige maat regelen zijn getroffen. Een eerste steen" vol ballonnetjes Zaterdag is op het Midden-Damterrein in de hoofdstad de „eerste steen" gelegd voor het Oudhollandse marktplein, dat er wordt gebouwd i.v.m. het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat. Deze „Dam- stad" opent 14 Juni. Herauten en een stadomroeper kwamen er aan te pas, de politiekapel speelde en tot slot klapte de i bovenkant van de „steen" omhoog en ko zen een aantal ballonnetjes het lucht - ruim. Chef-instructeur J. F. A. Janssen ten grave gedragen De instructeurs van de Rijksluchtvaart school hebben Zaterdag het stoffelijk overschot van hun chef, J P. A. Jansen, die Maandag jl. bij een vliegtuigongeluk I om het leven is gekomen, op Zorgvliet te Amsterdam ten grave gedragen. In de honderden meters lange stoet liepen alle leerlingen mee. Aandrang op gezinshereniging op Nieuw-Guinea Namens de afdeling Ifar van de ver eniging ,.De Voortrekkers" is een tele gram gezonden aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer om aan te dringen op overzending van de in Indo nesië vertoevende gezinnen van ejnigran ten op Nieuw-Guinea. wit, groen en rood, symbolen van de zee, de reinheid, de sagopalmen en de moed. Het merkwaardige is, dat het Indone sische persbureau Aneta (dat op de han den van de R.I.S. is) zijn eigen corres pondent afvalt met de verklaring, dat „op diens mededelingen niet ten volle kan worden afgegaan". A.N.P. meldt, dat het optreden der commissie- Van Hoogstraten anders is geweest dan de heer Pattiasina heeft gemeld. Een telegram van de commissie van Europese burgers van Ambon, afkomstig van de „Kota Inten". hetwelk via Radio- Scheveningen aan A.N.P. gericht werd, bevat eveneens een tegenspraak van de bewering van Radio-Djakarta als /.ou den er op Ambon twee Nederlanders vermoord zijn. Op Ambon is geen schot gelost en de Europeanen zijp daar vol komen veilig. Levensgevaar ontstaat er pas, zodra na een landing van de T.N.I vijandelijkheden op Ambon uitbreken. De beweringen van Djakarta hebben op Ambon de gemoederen zeer verhit. Thans zijn alle Europeanen ingescheept op de „Kota Inten". Wij vernemen, dat 27 Nederlanders met 18 kinderen op Ambon zijn achtergeble ven. Zondagochtend zijn 230 Nederlanders uit Ambon ingescheept op de „Kota In ten" met bestemming Djakarta. Ook de gezinnen van twee Amerikaan se zendelingen zijn aan boord gegaan. De zendelingen zelf bleven achter. Naar wij van bevoegde zijde ni Den Haag vernemen, is er niets waar var bericht over moord op twee Nederlanders te Ambon. De missie-Schotborch en de heer Van Hoogstraten en de zijnen zijn met vliegtuig van Ambon naar Makassar te ruggekeerd. Op Hemelvaartsdag nog goedkope benzine Naar we vernemen, ligt het in de bedoeling, de benzineprijs a.s. Vrij dag te verhogen. Dit betekent dus, dat op Hemel vaartsdag nog met goedkope benzine gereden kan worden. Tribune op Groninger kermis ingestort Bezoekers tuimelden over elkaar heen; zes gewonden. Zaterdagavond stortte een tribune in een tent van de Groninger kermis in. Zes personen werden gewond, doch be hoefden niet in een ziekenhuis te wor den opgenomen. In de tent zou juist de vierde voorstelling beginnen. De tribune was geheel vol, maar was daar blijkbaar niet op berekend, want op een ogenblik dat het publiek luidruchtig van zijn enthousiasme deed blijken, zakte het houtwerk in elkaar. De bezoekers, die bovenaan zaten, kwamen op de voor hen zittenden terecht. Er ontstond een paniek en de tent, die 's morgens was goedge keurd. werd ontruimd. De exploitant kondigde aan, dat de tribune zou worden gerepareerd en dat de voorstellingen normaal zouden door gaan. Meisje maakte dodelijke val van 8 meter Hing te ver uit raam om naar wielerwedstrijd te kijken Gisteravond hing de 18-jarige dochter van de heer W. te Brussum te ver uit een raam van de tweede verdieping, om naar de ronde van Limburg te kijken. Van acht meter hoogte viel zij naar be neden. In zorgwekkende toestand werd zij naar een z.ekenhuis te Heerlen ver voerd, waar zij in de loop van de nacht is overleden. Nieuw-Guinea-commissie op stap De gemengde Nederlands-Indonesische commissie voor Nieuw-Guinea zal Woens dag a s. van Djakarta naar Hollandia ver trekken. Papare (republikeinse Iriaan) en Van Beuge zullen als adviseurs mede gaan. Van het uniesecretariaat reizen mede Moh. Jahja en mr Schols. i de wagens doodkist werd opgesteld. Hon- derdeh verdrongen zich in de tram om de laatste rit mee te maken. Fak keldragers en een harmonie die treurmuziek blies, gingen voorop. Dui zenden personen brachten langs de weg een laatste groet. Zo ging het naar Heerlen. Daar werd de doodkist verbrand, ten teken dat Kerkrade definitief van de tram afscheid had genomen. Vóór de begrafenis waren de con ducteurs en bestuurders met souve nirs overladen. Op een receptie van de Carnavalsvereniging kwamen velen condoleren. Een receptie-boek van behangselpapier completeerde de sfeer. De burgemeester sprak een lijkrede uit en gaf de verzekering, dat de tram kan rekenen op een waardige rustplaats in het oudheidkundig mu seum ter plaatse, als het haar niet zou bevallen bij haar nieuwe baas, de H.T.M. in Den Haag. Weer een oud-minister gearresteerd De oud-minister van onderwijs van Oost-Indonesië, Doko, is te Makassar aan gehouden. Meer dan 1300 Rijnlandse padvinders defileerden Zaterdagavond ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de N.P.V. (Foto N. van der Horst). Nederland wil daden van Europese Raad Vier resoluties aangenomen Het Latijnse realisme, het Franse ver nuft, de Engelse vasthoudendheid en de Duitse discipline, plus nog wat Neder landse durf en degelijkheid, kunnen als we maar energiek, doelbewust en saamhorig zijn een Europese synthese rmen, die tussen de Russische mystiek het Amerikaanse dynamisme zal staan Aldus schetste het kamerlid P. J. S. Ser- de voorzitter van de Nederlandse raad der T~uropese Beweging, het doe: van die beweging op een in Eindhoven gehouden bijeenkomst van de raad. Een stap vooruit op de weg naar het econo misch herstel noemde de heer Serrarens het plan van de Franse minister Schu- r een samenwerking tussen de Fganse en Duitse basis-industrieën De raad nam vier resoluties aan. De erste is gericht tot de openbare mening n verklaart, dat er nu al stappen moeten worden gedaan om een politiek gezag in te stellen, dat bevoegd is om een ge meenschappelijk beleid voor de staten leden van de Raad van Europa vast te stellen. Staten die al voor het tot stand komen van het Europese politieke gezag nauwere banden willen aanknopen, moe ten daartoe worden aangemoedigd door het scheppen van een federale organisa tie. Een resolutie van gelijke strekking is gericht tot de Staten-Generaal en de commissie voor de grondwetsherziening: Resolutie nummer drie doet een be roep op de Raad van Europa om een commissie van deskundigen in te stel len voor het vluchtelingenvraagstuk in Duitsland en Oostenrijk. De vierde reso lutie vraagt de assemblée te Straatsburg om. de deelnemende staten te verzoe ken. waar nodig, zo spoedig -mogelijk de grondwetten te wijzigen voor de over dracht van nationale souvereiniteit aan boven-nationale organen. In het presidium van de Ned. raad hebben thans de heer Serrarens zitting als vice-voorzitters prof. dr H. Brug- mans. mr J. Meynen. J. J. Vorrink. drs A. Korthals en mr dr J van Bruegen. De statuten van de raad zijn thans vastgesteld. Dr Hirschfeld blijft maar kort in Djakarta Dr Hirschfeld is Zaterdag van Schiphol aar Djakarta teruggekeerd. Hij zeide. Idat zijn verblijf als hoge [daar slechts kort zal zijn. Pas op met vuur/ Heidebrand deed munitie ontploffen Gistermiddag is ruim 20 ha van de Brunssumse heide in Limburg afgebrand Projectielen die nog in de heide lagen, ontploften. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd. Ook bij hotel De Viersprong aan de rijksstraatweg Apeldoorn-Voorthuizen zijn enige hectaren heide afgebrand. In beide gevallen geeft men het beruchte sigaretteneindje de schuld. Jongetje op zijn verjaardag verdronken Oude vrouw doodgereden Zaterdagmiddag is te Amsterdam een 7-jarig jongetje in de Nieuwe Vaart ge vallen en verdronken. Hij was die dag juist jarig. Te Balkbrug (Ov.) is een oude vrouw, de 64-j. E. van 't ZandDrogt, toen zij per fiets de weg overstak, door een per sonenauto aangereden en gedood. Uitvaart Limburgse tram Het leek'Zaterdag, of Kerkrade door een grote ramp was getroffen Aller wegen hingen de vlaggen halfstok. En geen wonder, want er werd „iemand" begraven, die nog lange tijd een gevoel van weemoed bij vele Limburgers zal achterlaten: de laatste tram van deze provincie verdween uit de straten van de oude mijnstad. Een lange stemmig geklede twaalf kransen n misbaar ophing wagen, terwijl ir de i met veel Spiegel der internationale politiek: De Aziatische conferentie te Sydney een „brug" met die van Londen De, uiterst belangrijke, conferentie der ,;Grote Drie" te Londen, die thans beëindigd is, werd gekenmerkt door analijse en constructie. De betekenis der besprekingen valt af te leiden uit de reacties, welke na de publicatie der verklaringen van de „Grote Drie" werden gewekt. Terwijl Moskou zijn bezorgdheid uit in critiek, geeft Bonn, bij monde van de West-Duitse kanselier, dr Adenauer, zijn vreugde te kennen, nu Duitsland zo spoedig mógelijk volledige vrijheid van handelen zal herkrijgen en in de Europese landengemeenschap zal worden opgeno men. Opnieuw werden strenge richtlijnen aangegeven, hoe het oorlogs gevaar te verminderen, waarbij de Sowjet-Unie gebrandmerkt werd als „de enige-militaristische en agressieve mogendheid ter wereld". Zuid-Oost-Azië zal worden gesteund in de strijd tegen de communisti- schehorden. Overbevolking van Europa zal worden tegengegaan, waar bij emigratie-mogelijkheden overwogen worden. De ontwikkeling van Afrika is een probleem van de eerste orde. De „Grote Drie" is het eens geworden over de grote lijnen van hun poiitiek in alle delen der wereld, en er zijn plan nen gemaakt voor nauwere coördinatie der gezamenlijke hulpbronnen. Het wordt als noodzakelijk beschouwd, de emigratie der Europese volkeren, in het bijzonder van Duitsland en Italië, te be vorderen. Een ding valt uit de „verkla ringen" af te leiden, dat de „Grote Drie" het Aziatisch probleem even belangrijk acht als het Europese. De economische ontwikkeling van Zuid-Oost-Azië moet terstond ter hand worden genomen, ter bevordering va nde algemene levensstan daard. teneinde het communistisch impe rialisme de kop in te drukken Gezamen lijk zal men pogingen in het werk stel- om het binnensmokkelen van wapens die gebieden te voorkomen. In ver band hiermede wijzen wij erop. dat van daag te Sydney de conferentie van het Britse Gemenebest is aangevangen, waar aan door afgevaardigden van Engeland. Canada. Ceylon, India. Nieuw-Zeeland, Pakistan wordt deelgenomen. Te dier gelegenheid heeft de Britse Commissaris- Generaal donald. gewe: conferentie e Londen. Hij heeft i Z.O.-Azië Malcolm Mac- n op de brug tussen deze die der „Grote Drie" te onderhoud met pre- Robert Mcnzies van Australië ge- chuwd voor een communistisch plan „om door Z.O. Azië door te dringen Indonesië". De oren van Dean Acheson zullen wel tuiten en Nederland „niets" meer! Vermoedelijk kan echter aan Frankrijk, Nederland en de Ver. Staten, die belangen hebben bij Koning Gustaaf in Zweden terug Koning -Gustaaf van Zweden is v< zijn verblijf aan de Franse Rivtèra Stockholm teruggekeerd. Indo-China. Indonesië en de Phillippiji worden verzocht, eveneens aan deze be sprekingen deel te nemen. Aldus de min. van Buitenl. Zaken van Nieuw-Zeeland. Immers het gevaar dreigt, dat de Sowpet- Unie Azië gebruikt als springplank tot wereldoverheersing. Zelfstandigheid van West-Duitsland Ten aanzien van Duitsland werd door de „Grote Drie", kort samengevat, volgende verklaard: Zolang het land twee delen gesplitst blijft, zullen de Westelijke mogendheden hun troepen Duitsland houden, echter meer als macht „ter verdediging van het West dan als een. die Duitsland in bedwang moet houden". West-Duitsland wordt ge leidelijk in de organisatie van West- Europa opgenomen, waarbij dan de Geallieerde controle langzaam i zeker verdwijnt. Het Westen blijft be reid met Rusland te onderhandelen ove: de hereniging van Duitsland, op grond slag van ..vrije verkiezingen". In de naast ie toekomst krijgt West-Duitsland weer een zelfstandige interne wetgeving en de Duitse consulaire dienst wordt gebreid. De herziening van het bezet tingsstatuut wordt bestudeerd en daarna kan dan de „staat van oorlog" met Duits land als beëindigd worden beschouwd. Een woordvoerder van her Britse min. van Buitenl. Zaken heeft erop gewezen, dat een aanval op West-Duitsland het gehele mechanisme van het Atlantisch Pact in beweging zou zetten. Ook op het gebied van buitenlandse zaken krijgt Bonn zelfstandiger bevoegdheden. Te Londen is het overleg met de ministers van de „Benelux", aldus Reuter, niet louter een formaliteit geweest. Dean Acheson verwacht, dat ook de Benelux „aankoop-missies" naar Berlijn zal den De „Grote Drie" zal later opnieuw bijeenkomen, vermoedelijk in New York. Een zeer geslaagde conferentie! DAT de bevelhebber van de Britse zeestrijdkrachten, Lord Fraser, Zaterdag de onderzeedienst in Rotterdam bezocht. DAT het met de Dundalk Bay terug gekomen 5e bataljon van 1 R.I. Zaterdag s. in Emmen officieel wordt ontvangen. DAT de burgemeesters d'Ailly van Amsterdam en Oud van Rotterdam Za terdag naar Oslo zijn gevlogen t.g.v. het 900-jarig bestaan van deze stad. DAT de Zaterdag in Haarlem gehou den algemene vergadering van de Hol landse Mij der Wetenschappen ge wijd was aan de pas voltooide uitgave van de „Oeuvres complètes de Christiaan Huygens", waaraan de maatschappij 65 jaar gewerkt heeft. DAT op 15 Augustus in Goirle (N.B.), aar de eerste vijf gijzelaars werden ge fusilleerd, een monument wordt onthuld. DAT pp 5 en 6 Juni op de Ernst Sil- lemhoeve (Lage Vuurscne» het inter kerkelijk contact in de arbeidskampen wordt besproken. DAT de op 5 December bij Castricum gezonken en thans leeggehaalde kust vaarder Sandbergen waarschijnlijk als verloren moet worden beschouwcï DAT de nog onbekende bestuurder van de personenauto GZ 4742 of GZ 4773 Zaterdagin de Sarphatistraat te Am sterdam een vierjarig jongetje zeer ern stig aanreed, en zich met grote snelheid verwijderde. DAT Zaterdag in Baarn het eerste Lutherse rusthuis voor ouden van da gen is geopend. DAT Zaterdag in Amsterdam de Ned. Vereniging voor bodemgezondheid is op gericht fsecr. J. H Koning, hoofd afd. beplantingen te Adam). DAT de 300 ton grote kustvaarder Gesina (voor een rederij in Zwartsluis) als het eerste in Meppel gebouwde zee schip te water is gelaten. DAT Meppel op 6 Juni automatische telefoon krijgt. DAT ook in Makkum, Grouw en Hee renveen oudheidkamers zullen worden ingericht. DAT de echtparen G. Timmermans Van Rosmalen te St. Michielsgestel en P. VlugTober te Hilversum resp. op 20 en 23 Mei 65 jaar zijn getrouwd. DAT de echtparen J. DijsHillebrand te Hilversum (21 Mei). K. Dijkstra—Po?: te Oude-Leye in Friesland hedeni en U. BrumsmaLoek te Heerenveen (mor gen) hun diamanten huwelijksfeest vie- DAT de 68-j. procuratiehouder Joh. van den Berg vandaag 50 jaren in dienst was van het Ruys-concern te Rotterdam. DAT H. van Delft, directeur van de Van Delft's fobrieken te Koog aan de Zaan zijn functie neerlegde en de zilve ren legpenning van de K. v. K. ontving. DAT J. Verhulst te Den Haag in het najaar wegens ziekte als voorzitter van de Kon. Ned. accordeon- en mond-ac- cordeonbond zal aftreden. DAT het verslag van de Stichting van de Landbouw over het derde wereld- bosbouwcongres te Helsinki is versche- DAT de Finse hoofdstad Helsingfors dit jaar 400 jaar bestaat en daarbij ook de Nederlander Hans van Sanden wordt herdacht, die de eerste burgemeester de zer stad was. DAT onze nieuwe ambassadeur in Rus land. baron F K. van Pallandt. Zaterdag zijn geloofsbrieven overhandigde aan de Sovjet-president Nicolas Sjvernik. DAT de 80-jarige Stoomvaart Mij. ..Nederland" te Amsterdam Zaterdag op haar receptie honderden bloemstukken en vele geschenken ontving. DAT de president van de internat, ver. van Skalclubs Zaterdagavond uit Ko penhagen 250 Ned. leden, die op Schip hol een reünie hielden, per telefoon toe sprak. Koningin en Prins naar Drentse olievelden De Koningin en de Prins, die op 1 en 2 Juni Drente bezoeken, worden op 1 Juni kwart over drie in Meppel verwacht. Zij zullen een krans leggen bq het oor logsmonument en de fabriek van Broca- en Stheeman bezoeken. Via Smilde gaat de tocht naar Assen Daar volgen ontvangst op het provinciehuis, een diner bij de Commissaris der Koningin en een receptie. De volgende dag gaat het Koninklijk paar naar het gemeente huis en na een korte rit door Assen naar Beilen (Domomélkpoederfabriek) en Emmen (lunch in het lyceum en bezoek aan het gebouw Opbouw). In Schoone- beek wordt de Ned aardolie-maatschap pij bezocht en via Coevorden, Hoogeveen (waar op het gemeentehuis de thee wordt gebruikt) en Zuidwolde keren Koningin en Prins naar Soestdijk terug, teruk. Prins Bernhard vloog gisteren terug Prins Bernhard is gisteren met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit New York naar Nederland vertrokken. Nadat hij de Hol land Fair geopend had, heeft hij enkele luohtbases bezocht, om een indruk te krijgen van de nieuwste opvattingen, vooral met het oog op Straalvliegtuigen. „De Holland Fair werd door het Amerikaanse publiek zeer gunstig ont vangen." zo verklaarde de Prins vooi zijn vertrek. De Prins is vanochtend op Schiphol aangekomen. Z.K-H. heeft een groot deel der reis in de cockpit doorgebracht onmiddellijk na aankomst per auto Soestdijk vertrokken. Levensbelang Wie de beschouwingen in de Staten- Generaal pleegt te volgen, moet wel getroffen worden door het s'-eeds weder keren van het internationale element bjj de besturing van het land. Bij de behan deling van de staatsdeelneming in 't uit breidingskapitaal voor de hoogovens, kwamen daarvan niet minder dan twee aspecten naar voren: de financiering zou bestaan uit Marshallgelden, terwijl het voorstel van de Franse minister Schuman het vormen van een Europese staal- pool, de economische politiek van dit be drijf wellicht radicaal zou beïnvloeden. Bij de behandeling van de nota over Duitsland en het bepalen van de politiek tegenover dit land, kwam de economische betekenis daarvan wel zeer naar voren. Bij de behandeling van de defensiebegro ting zal blijken, dat behalve de bondge nootschappen met de andere landen van het Atlantisch Pact, het Duitse probleem ook deze kwestie beïnvloedt. Vele wetten worden beheerst door overeenkomsten uit hoofde van de Benelux, andere door de verhouding met de thans vreemde mo gendheid Indonesië. Of het nu gaat om de benzine of de accijnzen op alcohol, over de pensioenen of de soldaten, het werk loosheidsprobleem of de emigratie, de handel op Indonesië of het vliegwezen, het vrachtautovervoer of de inpoldering van het IJsselmeer, fabrieks- en handels merken of een schilderij aan Canada ge schonken, overal komt het buitenlandse element naar voren. Begrippen als de integratie van Europa op economisch gebied, gezamenlijke de fensie e.d. nemen langzamerhand vorm ian en gaan leven. Het mag als bekend corden verondersteld, dat wie in deze liin doordenkt op groter spoed aandringt bij de realisatie van deze denkbeelden. Tot dezulken behoort minister Stikker, die uit hoofde van zijn functies verondersteld mag worden bijzonder goed op de hoogte te zijn. Ons land munt niet uit in wijsheid van buitenlands beleid en drijft veeleer mee op de stroom der gebeurtenissen dan dat het prijs stelt op het nemen van een ini tiatief. Dit ware overigens wel gewenst, doch om dit te bereiken is het niet vol doende. dat alleen de minister van Bui tenlandse Zaken goed georiënteerd is, maar ook de Staten-Generaal en de poli tieke partijen. Wij hebben niet de indruk, dat dit steeds het geval is. Gezien de tijd, die dringt, komt het ons wenselijk voor, dat bredere bevolkingsgroepen zich op de hoogte stellen van de buitenlandse pro blemen en toestanden. Dat is een levens- Slachtoffers Belgische mijnramp ter aarde besteld Door het overlijden van één der twee mijnwerkers, die in de mijn van Marie- mont-Bascoup in België werden gewond, is het aantal doden bij deze ramp tot 39 gestegen. Onder ontroerend medeleven van dui zenden mensen zijn Zaterdag zestien slachtoffers na een plechtige rouwdienst ter aarde besteld. Honderden kransen be dekten de lijkkisten en de omligggende grafperken. Onder de vele hoge autoritei ten, die van hun medeleven blijk gaven, bevond zich Konigin-moeder Elizabeth, die gistermiddag een bezoek heeft ge bracht aan de nabestaanden. Nederlands productieindex bedroeg in Maart 138 1938 100, 1947 94. 1948 113. 1949 126, Nov. 1949 141, Februari j.L Bepaalde onderwijsinrichtingen weigeren inschrijving Gebleken is, dat Nederlandse militairen, die in Indonesië gediend heb ben, hun studievoornemens verijdeld zien, doordat zij na hun terug keer uit Indonesië de leeftijdsgrenzen, welke voor toelating tot bepaal de onderwijsinrichtingen zijn vastgesteld verre hebben overschreden. Op grond hiervan wordt hun inschryving voor het studiejaar 1950-'5I geweigerd, daar er geen dispensatieregeling is getroffen voor hun geval Deze gedemobiliseerden verkeren toch reeds in een veel ongunstiger positie dan de personen, die niet naar Indonesië wor den uitgezonden. In verband hiermede hebben de hoofd besturen van de samenwerkende organi- Lie sprak met Gromyko Verblijf in Moskou zal langer duren Na reeds een onderhoud met Wisjins- ky te hebben gehad, meeft Trvgve Lie, de secretaris-generaal der V.N. Zater dag te Moskou een bespreking van ca. 1% uur gevoerd met Gromyko. de Rus sische plv minister van Buit. Zaken Uit goede bron verluidt, dat het verblijf van Lie in Moskou langer zal duren dan oorspronkelijk was beoogd. Jordanië verlaat vergadering van Arabische Liga saties Nationaal Thuisfront, Band N'eder- land-Indonesië, Bond Militairen uit Indië en de landelijke organisaties voor onze militairen overzee een telegram gezon den aan de minister van Onderw ijs met het verzoek om voor de gedemobiliseerde militairen, die in Indonesië gediend heb ben en overigens aan de toelatingseisen voldoen, algemene dispensatie te verlenen •an de leeftijdsgrenzen voor toelating tot iet eerste studiejaar van zeevaart-, ma- ministen- en soortgelijke scholen. Zij ver zoeken de leeftijdsgrenzen te stellen op minstens vier jaren boven de thans gel dende leeftijdsgrenzen, welk tijdvak on geveer de minimumduur is geweest van hun verblijf in militaire dienst overzee. Rood-China verzoekt Trygve Lie om verwijdering nationalisten uit V.N. De Chinese communistische minister van Buit. Zaken. Tsjou-en-Lai, heeft in een telegram aan Trigvy Lie, de verwij dering van de Chinees-nationalistische afgevaardigden uit de V.N. cn een aantal heeft Zaterdagavond de vergadering de politieke commissie van de Arabische Ligar verlaten, toen deze de kwestie de annexatie van Arabisch Palestina door Jordanië in bespreking had genomen. De Jordaanse minister van Buit. Zaken "erbon<1en organisaties geëist, zo meldt - - - et-persbureau Nieuw-China. Engelse reizigerstrein kwam in botsing met locomotief Zaterdagnacht is een reizigerstrein uit md. in tief. werden gewond van w WEERBERICHT Koude wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Koel en droog weer met overdag vooral in het Zuiden van het land perioden met zon neschijn. iOpgemaakt te 10 V.S. antwoorden Praag OPHEFFING TSJECHISCHE CON SULATEN IN AMERIKA GEVRAAGD Als antwoord op de eis van Praag, dat tweederde van het Amerikaanse ambas sadepersoneel Tsjechoslowakye zal ver laten. heeft de Amerikaanse regering Tsjechoslowakije verzocht zyn consulaten in Cleveland en Pittsburgh te sluiten en ongeveer 35 personen van zijn diploma tieke dienst in de V.S. terug te roepen. „Etruria" vrijgelaten De Noorse autoriteiten hebben de Brit se trawler „Etruria" vrijgelaten. 20.28. 17 Mei NJkL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1