Eens zal de Leidse Betuwe in bloei staan Chr. zangverenigingen vermeiden zich in statütenprobieem KUNST EN LETTEREN 0p 14 Mei gaat de Zomerdienst van de Spoorwegen in NIEUWE IHDSCHE COURANT I WOENSDAG 10 MEI 1980 jTEEN DAT IS DE METHODE En waarom zou ik voor deze keer niet ereis de bloedsporen van de blauwe steen vegen, er een aardig kleedje op leggen en er een net troon tje op plaatsen? Voila! Daar zit-ie dan, de brigadier van politie. En in hem, als U begrijpt wat ik bedoel, zitten daar al die man nen van de verkeerspolitie, die da genlang in touw zijn geweest om onze jongens en meisjes te toetsen op hun al of niet lady- en gentleman-zijn het verkeer. Het doet me deugd, dat ik ditmaal to'n groot deel van het blauwe corps uit de Zonneveldstraat in de hoogte kan steken. Want mettertijd zal ik ook eens een uitpikken, die zich min der gemakkelijk zal voelen, op die blauwe steen van ons. Brigadier Broom want zo hiet hij is een groot man in z'n vak. Ik heb hem ereis stiekem gade slagen, toen hij daar op de stille Ga- renmarkt, tussen de haardsteden van Thorbecke en Bilderdijk, z'n nummer tje weggaf. Een groot man, zeg ik. Omdat hij niet een uniform rond een harteloos karkas draagt, maar omdat achter dat jasje van 'm iets is dat warm en verstandig klopt. Ik, baljuw van Leiden, heb zo een tijdje staan te genieten, onder het uit bottende lommer van die goeie Ga- renmarkt. Het klinkt misschien gek, maar rond deze politieman stonden alleen maar brave Leidse zeunen er dochteren. En de Nurks, die per on geluk uit de Haarlemmerhout in onze ttad is verzeild geraakt en opmerkt, dat het nogal wiedes is, dat de stou- tertjes onder een hoedje waren te vangen, omdat ze per slot van reke ning examen aflegden, die Nurks, zeg \k, moet maar weer gauw terugkrui pen in z'n Camera Obscura, want hij weet er niets van. Brigadier Broom een man, waar geen kind vTJor bang hoeft te zijn, als het niets heeft uitge haald. Want, vrienden, ge weet net zc goed als ik, dat er politiewezens zijn waar ge 'm alt ij d voor knijpt. Toen ik een Gelders knaapje was, was er ook zo een. Toegegeven, ik was niet als het vee van de dichter Poot, dat tiooit kwaad noch onrecht deê. Maar er waren werkelijk wel momenten tnijn leven, dat ik hetzij per onge luk of niet beslist geen kwaad ge daan had. Maar als dan die Wiemers aan m'n horizon verscheen, gooide ik tubiet het roer om. Ik wil maar zeggen: Broom werkt op weg om de politie-agent tot „oom' Punt. En ik geloof, dat z'n onderge schikten dit van hem overgenomen hebben. De manier, waarop ze met de hope der stad omsprongen, was fè je van het het. Er werd gepraat, met de jon gens. Ze mochten zich uitspreken. Een opmerking maken. En dat is de methode. Daardoor wordt de affreuze afstand tussen hen en de politieman nen anders. Beter. Toegenegener, om zo te zeggen. In Amsterdam zijn ze al aardig op weg om de politie-agen tot „oom' te promoveren en het epitethon „deugniet" bij de jeugd weg te rade ren. Tot wederzijds genoegen. Zo moet het in Leiden ook wor den. Agent Jansen is heus niet alleen een bullebak. Hij is óók een doodge woon mens, die iets van een kind be grijpen kan. En Japie Hoormeier is, behalve een rakkertje, bovendien een leuke knul. Aan dit groeiproces heeft brigadier Broom meegeholpen. Hij heeft vast een heel stel heerlijke rakkers thuis. Daarom zie ik, baljuw van Leiden, in deze verkeers-examens tevens col leges van hoge allure in het mense lijke verkeer. En dat is nóg belang rijker. Leidenaars, hebt ge de brigadier 'allemaal goed gezien Stap er dan maar weer af, meneer Broom! GUNST: drie weken op vacantie met de beste motorfiets van het corps subsidiair een toegewijd hart van alle jonge peueraars. BALJUW Enquête Lèidse S. C. C. De Leidse Studenten-Contact-Oom- anissie stelt momenteel op verzoek van de Nederlandse Studentenraad een on derzoek in naar het aantal financieel .gedupeerde studenten, die uit Indonesië Ihun studietoelagen betrekken. Met deze gegevens toegerust wil de Nederlandse Studentenraad toy de autoriteiten op een voorziening voor de gedupeerden aan dringen. Leidenaars kochten 43.000 loten Groot succes voor Studenten- Sanatorium Dank zij de medewerking in het ge hele land en speciaal in Leiden, werd de loterij ten bate van het Ned. Studenten- Sanatorium een groot succes. Van de 3105 prijzen schonk de Leidse burgerij er 603, ter waarde van f 6000. Er werden in Leiden 43.000 loten verkocht van de 240.000. Op Maandag a.s. geeft het Re genboog-Cabaret een voorstelling, be doeld als hulde van het Leidse Werk comité voor hen, die zoveel gaven. Dan worden ook enige prijzen, die op Leidse loten vielen, uitgereikt. Zij. die de avond meemaken, kunnen deze uitreiking mo gelijk maken door tijdig de nummers van hun loten schriftelijk op te geven het comité, Rijnsburgerweg 161. Zy ~]x de voor- Privé-rijkjes van volkstuinkoningen (Van een onzer Bij de stinksloot, die eigenlijk Staag- sloot heet en de verbinding vormt tussen de Haarlemmervaart en de Zijl, lag in vroeger tijden een „veeput", een put, waarin dierlijke kadavers geworpen werden. Nu liggen daar in de grote stads- polder kleine paradijsjes: de volkstuin tjes. Daar voelt iedere amateur-tuinder zich koning op zijn eigen gebied. Daar kan men hem in zijn vrije tijd vinden. Daar vergeet hij de dagelijkse De „Zuiderkruis" heeft gisteren wet bodem gezet. Bij „De Vink" stapte e de bus om voor o een groot aantal militairen op Hollandse i groep uit Leiden en omgeving even uit e fotograaf te poseren. Foto MEYER Levendige voorjaarsvergadering van Leidse Ring De Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangverenigingen hield gisteravond zaal Mekel op de Hogewoerd de jaarsvergadering. Na met gebed de gadering geopend te hebben, sprak de voorzitter, de heer G. Goedhart, kort openingswoord. n van de belangrijkste agendapunten wel de behandeling van het i komen schrijven van het ringlid het Wassenaars Mannenkoor. Het Wasse- s Mannenkoor gaf in dit schrijver te kennen, dat het de handelwijze van de ringvoorzitter op de najaarsvergade ring van 15 November 1949 onrechtmatig achtte. De ringvoorzitter had op deze najaars vergadering bij het staken van de stem men inzake het voorstel tot aansluiting bij het Centraal Comité Vocaal Con- iwezen (VOCO) eigenmachtig de beslissing genomen, dat het voorstel dus geacht kon worden verworpen te zijn. Daar het ringreglement met geen enkele bepaling voorziet in de situatie ontstaan door de staking van stemmen, werd deze gedragslijn van de voorzitter onrecht matig geacht en wilde het Wassenaars Mannenkoor tevens die maatregelen ge- Vadervreugde Een Lei denaar mocht op 9 Februari van dit jaar vader worden. Groot was natuurlijk zijn vreugde hierover. Maar zó groot, dat hij vergat binnen drie dagen bij de burgerlijke stand aangifte te doen van de geboorte van zijn kind. Daarom moest de gelukkige vader voor de Leidse kantonrechter ver schijnen. Hij beriep zich er op, dat de arts hem niet had gewaarschuwd. Men wilde hiermee rekening houden en de eis luidde f 3 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak conform. troffen zien, die nodig zijn om een der gelijk besluit in de toekomst onmogelijk te maken. De heer J. M. Koenen lichtte de Was- naarse brief nog nader toe. Hij had zich na de najaarsvergadering nog tot het ringbestuur gewend met het verzoek de beslissing van de voorzitter te her roepen. Het ringbestuur beschikte hier over echter afwijzend. Als een vereni gingsreglement, aldus de heer Koenen, niet voorziet in een of andere kwestie, kan men zijn handelwijze laten bepa len door de regels van het algemene verenigingsgewoonterecht. Maar deze be slissing van de voorzitter is zelfs nog in strijd met de' verenigingszeden. Spr. achtte deze gang van zaken onrecht vaardig en wilde de kwestie in stemming gebracht zien. De voorzitter bracht in zijn repliek op de heer Koenen naar voren, dat in zijn 27-jarige periode van voorzitterschap zich een enkele maal een soortgelijke situatie had voorgedaan, waarin hij op dezelfde wijze besliste. Hoewel dus niet reglementair voorgeschreven, staat het dus wel va9t dat zijn handelwijze door de verenigingsusance wordt gedekt. Hierop gaven nog enkele leden hun visie op de zaak. Achter de onverkwik kelijke affaire kon tenslotte een punt gezet worden, doordat de heer Koenen zo sportief was en van een stemming, die zich over de handelwijze van de v zitter uitsprak, afzag. Een commissi! naar een voorziening in -de reglements leemte zoeken. Bij de bespreking over de openlucht concerten nam de Ring geen besluiten. De aangesloten zangverenigingen zullen onderling combinaties zoeken voo zangersavonden. Drs A. G. Honig medio 1951 naar Indonesië Ds W. Fijn van Draat te Overveen beroepen Voor opvolging van drs A. G. Honig, die medio 1951 voor de missionaire dienst naar Indonesië hoopt te vertrek ken, is in overleg met de deputaten voor de Zending onder de Chinezen en Oos terlingen in ons land voor de arbeid onder de studerende Oosterlingen dooi de Raad der Geref. Kerk van Leiden beroepen ds W. Fijn van Draat te Over- tevoren Geref. predikant te Mechelen en te Bandoeng. Indien deze predikant meent dit beroep te moeten emen, zal hij na vooropleiding per 1 Januari 1951 deze arbeid, aanvankelijk samenwerking met drs Honig, be ginnen. Zilveren acht voor jonge acht De heer W. Couwenberg, directeur van „In den Vergulden Turk", heeft een zil veren acht als wisseiprijs beschikbaar gesteld voor de winnaar van het nummer jonge acht tijdens de lustrumwedstrijden NJord op 19 en 20 Mei a.s. DE „OVERDEKTE" WEER SPOEDIG OPEN ar wij van de directie van de „Over dekte" vernemen zal de zweminrichting waarschijnlijk Zaterdag a.s. weer worden opengesteld. verslaggevers) zorgen. Het Noorden" en „Ons Ge noegen" heten al die privé-rijkjes bij elkaar, aan het einde van het Zwarte Pad en aan de Sumatrastraat. Toen we het ophaalbruggetje bij ..Ons Genoegen" overgingen en temidden van al die lentepracht waren, moesten wij onwillekeurig denken aan die versregels, waarin het leven van de landman bezon gen wordt als ..vredig vliedend". Ook het leven van de volkstuinder vliedt rustig henen, als hij met vrouw en kroost voor zijn eigengebouwde huisje zit. Het is een lust om te zien, met hoeveel toewijding de tuintjes zijn aangelegd. De één kan er meer geld in stekon dan de ander, niet iedereen heeft ook dezelfde opvattin, gen en het is misschien juist die bonte verscheidenheid, die een volkstuin zo aantrekkelijk maakt. Op ..Het Noorden" liggen een 140 en op „Ons Genoegen" een 165 van die tuintjes. In geheel Lei den zijn ongeveer 900 gelukkige bezitters van een volkstuintje, welk aantal in de oorlog opliep tot2500! De tuintjes zijn gemiddeld 300 m2 groot. Het is evenwel jammer, dat er geen nieuwe tuintjes meer toegewezen kunnen worden, erger zelfs: er zijn volkstuin ders, die hun tuintjes hebben moeten afstaan als gevolg van uibreidingsplan- In „Het Noorden" heeft de amateur fruitclub „Prof. ir Sprenger" langs de paden en in de tuinen nu eens niet de gebruikelijke populieren geplant, maar appelbomen. De boompjes zijn nog slechts een paar jaar oud en zullen het volgend jaar vruchten dragen, die geconsumeerd kunnen worden. Over een aantal jaren zullen zij groot zijn en dan belooft het daar de Leidse Betuwe te worden. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de leden van de Leidse Bond met ijver zul len werken aan hun liefhebberij, die tevens zo'n gezonde ontspanning is. maar de wieken van de molen, die de polder droog houdt, zullen nog heel wat om wentelingen moeten maken, vóór de tuinders kunnen rusten in de schaduw van een eigen appelboom, Tot zo lang doen de bejaarden onder de volkstuin ders het maar met de „oude-mannenhosk" „Ons Genoegen", hot lommerrijke hoekje, waar zij zo rustig over hun zelf gekweekte gewassen kunnen bomen BRIEF VAN WESTERLING 5 /I. ï+'tü&tAa ViOM. f ecyt-i****» rw», v „V/ ÏJ'/l O***""* Een onzer lezers schreef een brief aan Westerling, in de gevangenis van Singa pore. Westerling antwoordde hem in de Engelse taal en de vertaling laten hier volgen: CHANGI, 21 April 1950 Geachte Heer, Mijn beste dank voor Uw brief 9 Maart '50. Het doet iemand werkelijk goed te weten, dat mensen, mij volko men onbekend, mij toch als een vriend beschouwen. Om U de waarheid te zeg gen, verkeer ik onder omstandigheden, waarin een man zijn vrienden hard no dig heeft; het geeft hem de moed, tegen zijn moeilijkheden te vechten. Voor de meeste mensen eindigde, de oorlog in 1945, maar voor mij duurde hij tot 1950 en ik kan U wel zeggen, dat ik de laatste 10 jaren niets anders heb ge zien dan wolken en diepe duisternis; ik hoop van harte, dat ik te enigertijd hun zilveren rand zal kunnen zien; dat zal een grote dag zijn. Nogmaals dank voor alles en laat Uw broeders eens aan mij dénken. geheel de Uwe WESTERLING. K. en O. gaat eerste lustrumfeest vieren Opvoering van opera Faustin Den Haag K. en O. bestaat vijf jaar. Op 26 Mei zal het eerste lustrumfeest op waardige wijze worden gevierd Men is er ir slaa.gd een voorstelling, speciaal voc. inschrijvers, te organiseren van de opera „Faust" door de Nederlandse Opera in het gebouw voor K. en W. te Den Haag Een extra trein zal de belangstellenden regelrecht naar het station Staatsspoor brengen en ,na de voorstelling wacht weer een extra trein. Men hoopt op 2( Mei 2000 K. en O.-ers in het gebouw wel kom te kunnen heten. De burgemeester merkt in het jubi- ïeum-rjummer op. dat K. en O. niet meei is een proefneming Deze instelling if volwassen, heeft veel plannen voor dt toekomst en is bezield met het verlan gen om die plannen te verwezelijken. Wethouder J C. van Schaik zegt: door het werk van deze stichting is Leiden verrijkt met een stroom van culturele evenementen, waarvan we vóór 1940 nau welijks gedroomd hebben. Honderden, vele honderden Leidenaars hebben kunst leren zien en leren bewonderen. In het leven van vele mensen is door K. en O. een geestelijke verrijking ontstaan, waarvoor zij dankbaar zijn. De voorzitter, de heer H. de Wilde, gaat in het nummer uitvoerig de ge schiedenis van K en O. na. Ten slotte Vereniging voor schoolkindervoeding en -kleding nam afscheid van voorzitter De heer F. A. Schilthuizen was 52 jaar bestuurslid Het was geheel onverwachts, dat gis teravond de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, en wethouder J. C. van Schaik een bezoek brachten aan de ver gadering van de vereniging voor school kindervoeding eh -kleding. De voorzitter, de heer F. A. Schilthuizen Sr, voor wie dit bezoek eigenlijk bestemd was, stelde de tegenwoordigheid van B. en W. op hoge prijs en maakte van deze gelegen heid gebruik te danken voor de gemeen tesubsidie. waardoor men in staat werd gesteld het werk vol te houden. De burgemeester achtte het een bij zonderheid dat B. en W. op een vergade ring als deze waren vertegenwoordigd, maar het was dan ook de laatste, die de heer Schilthuizen presideerde. Hy heeft een stempel gedrukt op de vereniging, die tenslotte haast ondenkbaar is gewor den zonder zijn naam, Op bijna onover troffen wijze heeft hij zijn taak verricht en men mag dank aan God brengen dat Deze hem die taak op de schouders heeft gelegd. Het afscheid is niet zonder wee moed. Het werk was bU hem in goede handen en de burgemeester bracht na mens B. en W. de heer Schilthuizen dank voor zijn prestaties. De heer W. J. Nijholt ging als oudste bestuurslid In het kort het verloop der vereniging na. In de herfst van 1S93 ^verd een voorlopig comité in het leven geroepen om arme schoolkinderen eten erstrekken. 28 September 1S94 werd de vereniging opgericht en vanaf 4 Mei 1S9S heeft de heer Schilthuizen steeds zitting gehad in het bestuur, waari in 1935 tot voorzitter werd benoemd. In de loop der jaren heeft de vereniging grote veranderingen ondergaan. Na 1921 reikte men ook kleding en schoeisel uit. Namens het bestuur werd hierna be kend gemaakt dat de heer Schilthuizen tot ere-voorzitter was benoemd, wa hem een oorkonde en een boekwerk werden overhandigd. Mevr. Schilthuizen kreeg een bloemstuk. Haar echtgenoot bracht dank voor de toegewyde mede werking en in het bijzonder vooi aangeboden ere-voorzitterschap, v door hy dus aan de vereniging verbonden kan blijven. Mevr. C. Braggaar-de Does releveerde de zeer goede samenwerking die zij als gedelegeerde van de gemeente raad heeft mogen ondervinden en die haar het gevoel gaf zelf bestuurslid te zijn. Namens de hoofden der scholen sprak de heer G. Wilterdink, terwijl voorts nog het woord werd gevoerd door de heer Th. Bergers als oud-gedelegeer de van de gemeenteraad en de heer F. A. Schilthuizen Jr, die deze avond tot be stuurslid was gekozen. Uil het jaarverslag van de secretaresse, mej. N. G. Herfst bleek, dat in 1949 da gelijks eten werd verstrekt in het lokaal Pieterskerkgracht 11, terwijl er eind 1949 156 kinderen waren ingeschreven. er een grote hoeveelheid kleding uitgereikt. 7j \1950_ EEN BEETJE VRIENDELIJKER Cowriflht.P. I B. Bi. 6 Cop-ihog». dan het -programma van deze maand: Woensdag 17 Mei herdenking van René Descartes: Zaterdag 20 Mei bezoek aan tentoonstelling Chinese en Japanse prent- en schilderkunst in het rijksmu seum voor volkenkunde; Vrijdag 26 Mei: opvoering van „Faust". Wim Berkhemer draagt voor in „Irene" Vrijdagavond wordt in „Irene" te Oegstgeest een gemeenteavond gehou den. Het is een gelukkige gedachte ge weest van de Kerkera-ad der Ned. Herv. Gem. te Oegstgeest om aan het zakelijke oo-k het kunstzinnige te verbinden. Wim Berkhemer, die voor Oegstgeest geen onbekende meer is, want reeds tweemaal -gaf hij een voordrachtsavond in de Willem de Zwijgerkerk, zal deze avond voordragen de geschiedenis van Saul en David. Er zijn meer d-rachtskunstenaars, die Bijbelgedeelten op hun programma geplaatst hebben, maar met Wim Berkhemer is de zaak toch anders. Hij voelt zich niet alleen tot de Bijbelse verhalen aangetrokken, maar ziet het als zijn taak. deze verha len weer tot de mensen te doen spreken Hij draagt dus uitsluitend uit de Bijbel voor. Dit kan een hachelijke onderne ming zijn, wanneer n.L de tekst gebruikt wordt om eigen kunnen te demonstre ren. Bij Berkhemer is evenwel zo'n t gegevenheid aa-n de tekst, dat geen ogen blik de voordracht onzuiver wordt. We hopen, dat ieder die kan (alleen leden der Herv. Gem. van Oegstgeest) Vrijdagavond -naar „Irene" zal gaan. Concert Amsterdams Kamermuziek-gezelschap Het Amsterdams Kamermuziek Ge zelschap, toestaande uit de heren Piet Heuwekemeyer (viool), Piet Lamberts (viool), Koen van der Molen (altviool), Johan de Nobel (cello), Haakon Stotijn (hobo) en Bram de Wilde (clarinet) hebben gisteravond het concertseizoen van het Leids Academisch Kunstcen trum besloten met een Mozart-avond. Het zijn stuk voor stuk uitstekende kunstenaars, die technisch en muzikaal volkomen voor hun taak zijn berekend en zich geheel in dienst stellen van dt uit te voeren werken Hun Mozart- spel kenmerkte zich doOr een uitstekend stijlbegrip en dit intieme musiceren zou kleinere ruimte misschien nóg beter tot zij.n recht zijn gekomen. Maar het buitengewoon hartelijke en ten volle erdiende succes, dat zij oogstten, be- ,-ees hoezeer de toehoorders deze ver tolkingen op prijs stelden. Het programma was zeer interessant an samenstelling. Achtereenvolgens werden gespeeld een kwartet, een kwin- n trio, de beide eerste in com binatie met een blaasinstrument, respec tievelijk de hobo en de klarinet. Dat Mozart werken sohreef In deze zelden oorkomende combinaties had een spe ciale oorzaak. Het hobo-kwartet com poneerde hij voor de Mannheimse ho-1 boïst Friedrich Ramm. Het solistisch karakter der hobo-partij is onmisken-l Feestavond van de V.O.L.A. in „Den Burcht" Ledental moet groter worden De vereniging van oud-leerlingen der Leidse ambachtsschool-, de V.O.L.A., hield gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" een feestavond. De voor zitter, de heer J. P. Zwanenburg, heette speciaal welkom de directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes, de heer G. N. Meurs, die de toondi van. leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs vertegen woordigde, en de afgevaardigden van „Mathesis" en de vereniging van oud- leerlingen van deze instelling. Ondanks het feit, dat er geen buiten staanders in de zaal waren, wilde de heer Zwanenburg een- propagandistisch woordje sproken. De vereniging, die 22 jaar bestaat, telt namelijk slechts tweehonderd- leden en veertig donateurs. Dit achtte hij te weinig. Spr. deed dan ook een beroep op elk lid om minstens één nieuw lid1 te werven. Elke maand organiseert de VO.LA. een lezing of excursie en verder één keer per jaar een grote feestavond. In ieder geval is zij de organisatie om het contact tussen de oud-leerlingen onderling en tussen hen en de leraren der Ambachts school te bewaren. Het toneelgezelschap „Kunst en Ge noegen" te Oegstgeest had tot taak de avond te vullen Het deed dit met de opvoering van het door Henk Bakker geschreven sped-van-gein-en-nonsens „Fi'lmma-niaikken." Natuurlijk is er ge lachen om alle onzin, maar echte gees tigheid hebben we weer moeten mis sen. Wie veel stukken van Henk Bak ker ziet gaat op goede -gronden toch wel verlangen naar iet-s anders, Bovendien viel het spel van „Kunst en Genoegen" ons tegen. Men- kon niet op d-reef ko men. Ofschoon het tweede bedrijf toch meer gaf dan het eerste. Onze wens is, dat de V.O.L.A. op de eerstvolgende feestavond een volle zaal heeft! AANBESTEDING LEIDSE SPOORWEGWERKEN Voor de Nederlandse Spoorwegen werd te Utrecht aanbesteed het graven een bouwput voor het nieuwe stat gebouw te Leiden met aansluitende neldelen en het heien daarin van g pend betonnen palen. Er waren 19 Inschrijvingen. Laagste fa Nederhorst met f 47.900, hoogste J. Blok te Rotterdam met f 73.100. Gunning aan- gehoüden. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR D.V.V.-CONCOURS. De heer J. de Graaf, secretaris van de accordeonvereniging D V.V., deelde ons mee. dat het Z.K.H. Prins Bernhard heeft behaagd een prijs voor het door deze vereniging te organiseren con cours beschikbaar te stéllen. SPORT EN WEDSTRIJDEN Th. v. d. Oord Jr wint „Casa Cara"-toumooi De Leidenaar Th. v. d. Oord Jr. ia winnaar geworden van het „Casa Caira"- tournooi. Hij bleef een, vol punt voor op A. P. Poot, zijn ernstigste belager. I De wedstrijd heeft ten- volle jan zijn doel beantwoord. De schaakvereniging „Katwijk" vooral kan er met genoegen j op terugzien. Te hopen is, dat de be- j perkte plaatsruimte in Katwijk het tournooi volgend jaar niet in de weg zal staan. De uitslagen zijn: hoofdgroep: 8e ronde: A. Leenheer—Th. Admiraal 01; D. van Gelder—J. Koet Yz—Yz\ Th. Ad miraal—A. P. Poo'. Yz—Yz; T- v. d- Oord: Jr—A Leenheer 1—0; 9e ronde: A. P. Poot—Th. v. d. Oord Jr J. Koet Th Admiraal 01; P. BeddjnD. van Gelder Yz—Yz. Groep A: D. Hoek—D. Baalbergea 1—0, D. v. d. Plas—G. C. van 't Hof 0—1; H. J. BreukelmanJ. Turk 0— Groer D. Verdoes—Jac. de Mol 1—0; B. Slatius—J. Vlieland 1—0; F. HaasJ. de Mol 10. De eindstanden zijn: Hoofdgroep: 1. Th. van der Oord Jj\, 6 p.; 2. A. P. Poot, 5 p.; 3. J. Koet, 4 p.{ 4 en 5 D van Gelder en Th. Admiraal, beiden 514 p.; 6 en 7. P. Bedijm en E. H. van Galen, beiden 3 -p.; 8. A. Leenheer, 0 p. Groep A: 1. J. Turk, 4Yt p.; 2. en 3- H J. Breukelman en D Hoek, beiden 314 p; 4 G. C van 't Hcrf 2Yz p.: 5. D. Baalberge- 1 p.: 6, D. v. d. Plas, 0 p. Groep B: 1. D. Verdoes. 4 p.; 2. B. Slatius 3 p 3. cn 4. J. Vlieland en Jac. de Mol. beiden 2^4 P 5. en 6. J de Mol en F. Haas, beiden 1 p. Persoonl. damkampioen schap van Z.-Holland Het tournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Zuid-Holland, waarin verscheidene prominente spelers uitko men, wordt dit jaar georganiseerd door de Leidse Districts Dambond. De eerste ronde wordt Zaterdag 13 Mei a.s. te Lei den gespeeld in restaurant „De Valk", Stationsweg, hoek Morssingel. De ope ning zal geschieden om 4 uur. Er wordt vervolgens iedere week een ronde ge speeld. De 2e ronde te Leiden, de 3e, 6e en 7e ronde te Rotterdam, de 4e, 9e en 10e ronde te Den Haagi de 5e te Gouda en de 8e ronde te Dordrecht. Voor de eerste ronde zijn de volgende partijen vastgesteld: W. Heemskerk (Leiden)I. Laterveer (Leiden); W. de Jong (Ouderkerk a.d. IJssel)D. van Nugteren (Krimpen a.d. IJssel)A. J. Ivens (Den Haag)—H. van Zuilekom (Rotterdam); B. G. Grouwstra (Den Haag)—C. J. Pribe (Den Haag); G. J. Aarts (Rotterdam)W. Roozenburg (Rotterdam); A. Stuurman (Schiedam)— A. J. Bom (Den Haag). Voor de Leidse Districts Dambond ko men uit de heren W. Heemskerk (kam pioen 1950) en I. Laterveer (in de dis trictskampioenschappen). De heer W. Krom, die verleden jaar vierde is gewor den en gerechtigd is in de finale mee te spelen, kan wegens ziekte niet meedoen. De wedstrijdleiding is in handen van de heer A.Jesse. N.L.C.-wisselbeker voor W. Heemskerk de L.D.D.B. Hij mag daardoor de „Nieuwe Leidsche Courant"-wisselbeker een jaar in zijn bezit hebben. Deze beker zal hem op 20 Mei, vóór de aanvang van de tweede ronde om het persoonlijk dam kampioenschap van Zuid-Holland, wor den uitgereikt. L.D.C. wint nederlaagwedstrijden A.D.C. speelde gisteravond haar laatste nederlaag-wedstrijd tegen Damlust uit Gouda. Damlust won tenslotte met 1921. Daar L.D.C. uit Leiderdorp A.D.C. de gTOotste nederlaag toebracht (1624), komt de uitgeloofde beker in haar bezit. Het eerste tiental speelde tegen Dam lust met 1010 gelijk, terwijl het tweede met 9—11 van Damlust 2 verloor. Hollandia-roeiwedstiijden Voor de Hollandia-roeiwedstrijden, die de zeil- en roeivereniging „Hollandia" op 19 en 20 Mei a.s. te Alphen aan den Rijn organiseert, zijn reeds inschrijvingen voor 34 nummers binnengekomen. Onder de deelnemende verenigingen bevinden zich Gent en Paris. Het beloven zeer interessante wedstrijden te worden. Mor genmiddag vindt' de loting plaats. Reizigers, denkt aan gewijzigde vertrektijden I Met ingang van 14 Mei a.s. treedt de zomerdienstregeling van de Ned. Spoor wegen in werking. Door her gebruik meer gestroomlijnde electrische trei zullen de rijtijden op diverse trajecten aanzienlijk bekort worden. De treinen van de half-uurdienst AmsterdamDor drecht v.v. zullen beurtelings doorrijden naar en van Roosendaal en Eindhoven. Het baanvak LeidschendamVoorburg- Pijnacker is weer zoals vóór de oorlog: duibbelsporig en electrisch. Nog dit jaar, wanneer In October de winterdienst in gaat, zal ook de lijn LeidenWoerden geëlectrificeerd zijn. De Spoorwegen beschikken ttoans ovi 92.000 zitplaatsen in reizigerstreinen (c 17 Sept. 1944 162.000). Op 31 Dec. 1945, dus na de spoorwegstaking, waren er 43.000, zodat het aantal zitplaatsen al meer dan verdubeld is. De achterstand wordt geleidelijk minder, naarmate de tot 1952 lopende en alle bij de Neder landse industrie geplaatste orders, den afgeleverd. kenbaar en Haakon Stotyn gaf er voortreffelijke vertolking van. Het is bekendi, dat Mozart een grote voorliefde had voor de klarinet. De klank van dit instrument verbindt zich ook beter met de strijkers dan de hobo. Mozart bestemde dit clarinet-kwintet voor de clarinet-virtuoos Anton Stadler. De uitvoerenden gaven prachtig spel te genieten; vooral het Larghetto was su bliem. Het Divertimento In Es voor viool, alt viool en cello, dat we na de pauze hoor den, bevat mooie, melodieuze muziek, vol afwisseling en kleur Een spontaan applaus van de uitstekend bezette zaal gaf uiting aan de grote waardering voor de vertolking van dit werk. Het was een waardig besluit van de werkzaam heden van het L.A K. in dit studiejaar. Het prachtige werk, dat in de achter ons liggende jaren verricht is, zal wor den voortgezet. Het programma voor het volgende seizoen wekt hooggespannen verwachtingen. p. b. Lezing over rassen problemen Dr Clinton Knox, verbonden aan het Amerikaanse State Department, zal morgenavond om 7 45 uur in de Aca demie een voordracht houden over „Ra cial Problems." De spreker zal worden ingeleid door de Amerikaanse gast hoogleraar prof dr Perry Miller. De voordracht wordt gehouden onder aus piciën van de juridische faculteit. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna, d. v. E. Maarse- veen en A. Spanjer; Theodora J., d. v. G. Vuurpijl en T. M. Prins; Cornelia M., d. v. J. de Prie en K. A. v. Dam; Johnny D. Th„ z, v. D. C. Leenders en J. S. Snel; Nicolaas H„ z. v. P. C. Theunissen en D. G. Bekooy; Maria E., d. v. J. F. de Graaf en S. Hüsch. RIDDERORDEN ONTNOMEN. Bij Koninklijk Besluit is met toepas sing van de wet zuivering Nederlandse ridderorden 1946 ontnomen: het lidmaat schap van de orde van Oranje Nassau o.m. aan A W. Sijtihoff, geb. 7 Augus tus 1883; J. Zaalberg, geb- 10 October 1883 en mr R. N. de Ruyter van Steve- ninck, geb. 11 Augustus 1894. HAAGSE POLITIERECHTER Fraaie opvoeding! De stempelmaker W. D. uit Leiden had bij zijn werkgever enkele grammen goud gestolen dat hij moest bewerken. Hij durfde het goud zelf niet te verko pen, dat deed z'n vader voor hem. „En die begreep natuurlijk dat het ge stolen goud was", constateerde de rech ter. De jongeman wilde wat geld hebben het beoefenen van zijn liefhebbe- Omdat er reeds eerder moeilijk heden met verdachte waren geweest, eiste de Officier nu een maand gevan genisstraf, waartoe de rechter veroor deelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2