Jlicuiue UriltóriK (üimranl SAMENSMELTING DER FRANS-DUITSE ZWARE INDUSTRIE Adenauer gewaagt van een zeer grootmoedig gebaar Drie doden en vier gewonden na serenade voor demobilisant MINISTER SPITZEN LAAT DE BOEIEN RINKELEN Wist U Nederl. oorlogsschip naar Ambon WOENSDAG 10 MEI 1950 BUREAUX: f loge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 30408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; t 0.35 per week. ADVERTENTLBN: i 0.18 per millimeter (B*j contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8I1S DIRECTIE: I". DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUgtrasttct k myn hert in fegfjcnspoet" ERNSTIG BEROEP OP MOSKOU Verrassend plan van Schuman Ais woordvoerder der Franse regering heeft minister Schuman mede- doling gedaan van een constructief en stoutmoedig voorstel, dat een eerste positieve stap kan betekenen op de weg naar een Verenigd ^uropa. Het is een plan, dat Washington, Londen, de leiders van het Jlarehallplan en de kringen der Ver. Naties heeft verrast, omdat het de Frans-Duitse betrekkingen, vertroebeld door de Saarkwestie, aanzienlijk »ou kunnen verbeteren. Het Franse voorstel beoogt, de gehele Franse £n Duitse steenkool- en staalproductie te plaatsen onder een gemeen schappelijk bestuurslichaam en als het ware samen te smelten in een vpool", waartoe ook bijvoorbeeld Engeland, België, Nederland en Luxemburg zouden kunnen toetreden. Schuman gaf zelfs te kennen, dat 4e aldus geschapen „gemeenschappelijke productie" iedere oorlog tus sen Frankrijk en Duitsland onmogelijk moet maken. Glück aufl De Franse minister heeft er de nadruk Opgelegd, dat de wereldvrede niet ge handhaafd kan blijven, zonder dat de mogendheden zich grote krachtsinspan ningen getroosten. Het is zeer zeker waar, flat als dit plan wordt omgezet in een économische, maar ook politieke reali teit, Frankrijk de leiding neemt bij een, laten wij zeggen, „vredesstrategie" van grote allure. Immers de gezamenlijk verkregen pro ductie zou aan geheel de wereld worden éengeboden „als een bijdrage ter verho ging van het levenspeil en tot bevorde- Mng van de vrede". Hier hebben wij nu ééns te maken met een- daadwerkelijke poging tot „Integratie" en het voorstel betekent een belangrijke stap op weg daar een ware Europese federatie. In deze tijd van scepticisme, negativis me en felle critiek, doet dit Franse voor- Stel deugdl Het is de bedoeling, dat de beginselen van het genoemde „gezags orgaan" en de verplichtingen der deel nemende regeringen worden vastgelegd tp een verdrag. Aan de uitvoering zou •en scheidsrechter te pas moeten komen. Ook voorziet het plan in de benoeming Van een vertegenwoordiger der Ver. Na ties bij het gezagsorgaan, hetgeen ons Uiterst verstandig voorkomt in verband met de obstructie, die door Moskou wel tegen het voorstel zal worden gevoerd. Rekening zal worden gehouden met de bevoegdheden van het internationale Roerorgaan. Volgens Reuter, zal het plan a.s. Vrij dag door de „Grote Drie" te Londen den besproken. De internationale reacties zijn als volgt samen te vatten: Geanimeer de verbazing bij Washington, maar uiter aard enige reserve, omdat de „Grote Drie" het voorstel eerst nader moeten bestuderen. Maar het zou e zijn, als daardoor de vrije "uropa zou worden gestimuleerd de handelsbarrières verminderd worden. Tegen „kartellisering" zou echter het Congres bezwaren kunnen hebben. In beginsel juicht Londen het plan toe, aar het neemt voorshands een afwach tende houding aan. Adenauer te Bonn acht het plan van de grootste betekenis de gehele wereld en hij sprak v; „zeer grootmoedig gebaar jegens Duitsland". Na bespreking door het kabi net, zal het voorstel ten spoedigste as Bondsdag worden voorgelegd. Als ouds tonen de Socialisten, onder Schu macher, zich voorlopig gereserveerd. Rapport Woningwet! Niet alleen woningbouw verenigingen erkend Ook subsidie voor instellingen met beperkte winst. De staatscommisie-Van den Bergh. die (zoals wij gisteren in een deel onzer editie nog meldden) in plaats van de verouderde Woningwet 1901 een ruimte- wet en een nieuwe woningwet heeft voorgesteld, heeft in haar rapport ge adviseerd, om naast de woningbouw ver enigingen tevens een andere soort van erkende instellingen toe te laten, name lijk instellingen die werkzaam zijn op het gebied der volkshuisvesting, maar 6leehts eenb eperkte winst beogen. Deze instellingen zullen in aanmerking kun nen komen voor bepaalde financiële fa ciliteiten. zij het niet dn diezelfde mate als de woningbouwverenigingen, die uit sluitend in het belang der volkshuisves ting werken. Het ontwerp wil enige verordenende bevoegdheid zien toegekend aan de na tionale woningraad, gevormd uit ver tegenwoordigers van woningbouwver enigingen en gemeenten. De vaststelling van nj kswoningbouw- programma's, telkens geldend voor min stens één en hoogstens drie jaar, wordt in het ontwerp-woningwet verplioht ge stald. De ontworpen ruimtewet is bedoeld «oor omvangrijke plannen (landelijk, provinciaal en gemeentelijk). De commissie bepleit nog een herzie ning van de schadeloosstelling in de Onteigeningswet, zodat voortaan onder de werkelijke waarde, die voor vergoe- dign in aanmerking komt. niet meer de op speculatieve verwachtingen berus- tejvle surplus-waarde zal worden be grepen. Bij onteigening zal de schade loosstelling in beginsel worden bepaald volgens de maatstaf van de gebruiks- Dronken chauffeur reed paartje sloot in Marine-officier dood in auto aangetroffen Dezer dagen meldden we, dat de 29-j. :arrossierie-arbeider A. PI. te Montfoort met zijn verloofde te water is geraakt, aarna de man is overleden. Het is thans gebleken, dat het paartje door een dronken autobestuurder in de sloot is gereden. De verloofde, mej. A. van VI., die even eens in het water terechtkwam, kreeg een ernstige zenuwschok. Zij kroop zelf op de wal, maar doordat het aardedonker was, kon ze haar ver loofde niét vinden. Op haar hulpgeroep kwamen omwonenden toegesneld, die na enig zoeken de man vonden. Hij was be- wunsteloos en had een ernstige hoofd wonde. waaraan hij in het ziekenhuis te Utrecht is bezweken. De autobestuurder, de veekoper K. uit het naburige Willes- kop, was doorgereden maar werd nog de zelfde nacht door de politie gegrepen. Hij was nog onder de invloed van sterke drank en ontkende, iets met het ongeluk te maken te hebben. De auto was aan de voorzijde zwaar beschadigd. Op de Zeisterweg bij de Pyramide te Austerlitz vond men dezer dagen tegen 'n boom een zwaar beschadig de auto met het stoffelijk overschot van een marineofficier uit Rotter dam. Het lijk is naar Rusthof te Amersfoort vervoerd. Naar de oor zaak van het ongeluk wordt een on derzoek ingesteld. Te Zuilen is het tweejarig jongete A. M. van Mudde uit de Luit. Blomstraat, terwijl hij bloemen aan het zoeken was in een sloot geraakt en verdronken, gtnh. atH eetu Koning Leopold zal de volgende week door de Paus in audiëntie worden ont vangen en eveneens een bezoek brengen aan de president der Italiaanse republiek, Einaudi. „TE HUUR" In het Gooise dorp Laren staat een bordje, dat misschien wel het enige is in heel het land met het opschrift „Te huur". Het is geplaatst bij een onbewoond villaatje aan de Oude Naarderweg, net alsof er geen liefheb bers voor een woning meer zijn. Het zal er wel niet lang blijven staan. Guldensbiljetten met portret van Koningin Juliana Op de nieuwe muntbiljetten van een gulden, die binnenkort worden uitgege ven, is aan de voorzijde het portret van Koningin Juliana aangebracht, hetwelk aan de onderzijde wordt afgesloten door een ornament van oranjeappelen, waar boven de naam „Juliana" is gedrukt. De afmetingen van het muntbiljet zijn 60 x 114 mm. Het is vervaardigd van wit papier, waarin groene en paarse vezels afzonderlijk zichtbaar zijn. Garantiewet aan genomen De Eerste Kamer heeft vandaag, met alleen de A R.-stemmen tegen, azi $omen de Garantiewet voor Ned.-I efiïkLeooren. Koningin op expositie over Willem III Prinsesjes vergezelden haar De Koningin- heeft gistermiddag met de prinsesjes Beatrix en Irene in het rijksmuseum te Amsterdam de tentoon stelling „Koning-Stadhouder" bezocht. Zy vertoefde er anderhalf uur. De prin sesjes toonden vooral belangstelling voor een poppenhuis anno 1400. Voor de Ko ningin het museum verliet, dronk zij met haar dochters een kopje thee in het bezoekersrestaurant. De „Paets van Troostwijck" De Koningin heeft aan het onderzee- bootdeteotie- en beproevingsvaartuig He 1 (388 ton, bemanning van 21 koppen) de naam Paets van Troostwijck verleend. In verband met de natuurkundige proe ven die op dit schip worden verricht, is de naam van deze vermaarde natuur kundige (1752-1837) gekozen. Stoffelijke resten in Roosendaal door politie herkend De menselijke resten, die vorige \yeek bij het graven in een steegje te Roo sendaal werden ontdekt door de slagers- zoon Mbleken bij het onderzoek van de politie inderdaad die van de ver miste winkelier Driessen te zijn. Zoals men weet heeft een zekere De J., die wegens moord tot levenslang is veroordeeld, indertijd aan een celgenoot verteld, dat hij de moordenaar van Dries sen was. Bij het verhoor door de politie heeft hij dit echter steeds ontkend. 2000 kilometer rijwielpad Het net van de rijwielpaden in Neder land zal dit jaar 2000 kilometer lang worden. Dank zij jarenlange arbeid van vele particuliere verenigingen, gemeen ten en provincies en de propaganda van de ANWB zijn door deze paden belang rijke recreatiegebieden in bos en hei de toerist toegankelijk geworden. In verschillende delen van ons land- zijn nog grote plannen voor rijwielpaden in studie of ontwerp. In oorlog gingen honderden kilomters rijwielpad ge heel verloren. De heer C. Bezemer te Katwijk overleden In Katwijk aan Zee is op 05-j. leeftijd overleden de heer C. Bezemer, oud- hoofd van de ds R. P. A. Rutgersschool. In October 1911 kwam de heer Bezemer naar Katwijk. Hij was onderwijzer aan de Hervormde Scholen II en IV en werd later benoemd tot hootfd van de Her vormde Sohool III. Op 1 April 1950 ging hij met pensioen. De Katwijkse Her- vorbmde Gemeente heeft hij gediend als diaken, ouderling en voorlezer. Verder heeft de heer Bez-mer zitting gehad in verschillende colleges, zoals die voor de zending, het jeugdwerk en de collec tanten. De begrafenis windt plaats a-S. Zater dag op de Alg. Begraafplaats t« Katwijk. Vliegtuig van Prinses Elizabeth gedwongen te landen Prinses Elizabeth van Engeland is g teren na een lange vacantie bij haar echt genoot, prins Philip, op het eiland Malta de Middellandse Zee te hebben door gebracht, naar Engeland teruggevlogen. Het toestel, waarmee zij onderweg was Londen, zag zich echter boven Frankrijk door zwaar stormweer gedwon- naar Nice terug te vliegen, waar de prinses de nacht zou doorbrengen om vandaag de reis te vervolgen. Dakloze burgers van „Cameronia" in hotels WEDEROPBOUWKAMPEN NOG NIET GEREED Vandaag zijn, met het Engelse schip Cameronia ongeveer duizend burgers uit Indonesië in ons land aangekomen. Zij debarkeerden in Amsterdam. Voorzover er voor hen geen onderdak bij familieleden of elders te vinden was, zijn zij, door de repatriëringsdienst, on dergebracht in een drietal hotels. Een gedeelte ging naar De Hertekamp in Den Haag, anderen trokken naar Panorama Noordwijk, terwijl ook Seinpostduin Scheveningen gereed gemaakt werd de „daklozen" van de Cameronia voorlopig op te vangen. Voor 400 mannen, vrouwen en kinde- »n moest op die wijze plaats geschapen Zoals men weet. ligt het in de bedoe ling dat deze „daklozen" naar weder- opbouwkampen in Westerbork en Arn hem worden overgebracht. Tot op het ogenblik zijn die kampen voor het ver blijf van gezinnen echter nog niet inge richt. zodat met noodoplossingen genoe gen moest worden genomen. Men verwacht in officiële kringen i de loop van de komende weken de kampen gereed te krygen. Met hetzelfde schip arriveerden ook 350 militairen van het KNIL, de marine n de landmacht, Een vergiftigde bonbon voor zijn vrouw Tegen Bennekomse kruidenier 7 jaar gecist. Zeven jaar (ma.) is gisteren voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen de kruidenier Evert R. uit Bennekom. Deze wordt ervan beschuldigd te hebben getracht zijn 13 jaar oudere vrouw om het leven te brengen door haar te trac- teren op een bonbon, waarin hij arseni- kopersulphaat had verwerkt en door arsenicum in haar thee en koffie te menigen. De poging was niet gelukt, doordat de vrouw de bonbon niet ver trouwde en doordat zij de thee en kof fie, wegens de vieze smaak uitspuwde- Vonnis 23 Mei, Alweer een moord Gisterochtend overleed een vrouwe lijke employé van de Nationale Handels bank te Djakarta, die anderhalf uur voor het ingaan van de avondklok, dodelijk getroffen was door een salvo. 5 in een auto gezeten, naast de bestuurder, toen in een stille straat enige lieden een teken gaven om st houden. De bestuurder dacht, dat hij met aanranders te doen had en gaf vol gas. Op het kantoor van de militaire gouverneur was geen rapport van schietpartij ontvangen. De politie kon geen inlichtingen verschaffen. Wel heeft zij twee lieden gearresteerd onder ver denking van de moord op pater Mulder. Een hunner had de fiets van de pater in zijn bezit. Compleet fabriekspersoneel m Zaandam ziek Koperen bruiloft met onaangenaam Vermoedelijk door het onvoldoende raffineren van cacaoboter zijn de meeste arbeiders van de N V. Jan Schoemaker te Zaandam dezer dagen ziek geworden Zij krijgen wekelijks hun portie cacao boter mee naar huis als een welkome aanvulling van het vetrantsoen. Deze week is hun dat slecht bekomen, zij werden onpasselijk en kregen spier pijn. De volgende dag kon de fabriek pas uren later beginnen, omdat meeste arbeiders nog niet geheel beter waren Een van hen vierde zijn koperen bruiloft ©n zag al zijn ga6ten ziek den. Het leed is inmiddels alweer Auto reed op jongelui in, die achter muziekkorps liepen EEN VROLIJKE AVOND in het Brabantse Liempde, de verwel koming van een gerepatrieerde soldaat, is gisteren droef geëin digd doordat een personenauto op een stoet achter een muziekkorps inreed. Drie jongens werden op slag gedood, twee jongens en twee meisjes werden gewond. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Boxtel—Eindhoven. Het plaatselijke fan farekorps Concordia had juist een sere nade gebracht aan Cornelis de Laat, die gisteren met de Zuiderkruis als militair Indonesië terugkeerde. De harmonie bevond zich op de terugweg en mar cheerde gedeeltelijk op het fietspad, ge deeltelijk op de weg zelf. Voor en ach ter de stoet werden flambouwen mee gevoerd. Er aohteraan liepen vele jon gelui, die mee waren geweest naar het huis van De Laat. Een personenauto uit Boxtel, bestuurd door de reiziger H der K. uit Best, reed door nog onbekende oorzaak op de jon gelui in. De gevolgen waren verschrik kelijk. De 19-jarige monteur C- Saris, 'e 18-jarige klompenmaker C. van Has- DE EERSTE MEDICIJNEN kunnen worden verzonden. Als spon tane reactie op ons verzoek van gis teren ten behoeve van de bevolkin op Ambon enz. ontvingen ujü van morgen reeds aan onze loketten: van de heren: G. f 25.—; B. 5. K., v. d. H. en B. f I—; N.H.C. f 100 in totaal f 123. Wilt ook U meedoen, opdat er zo spoedig mogelijk medicijnen en voed sel (vooral kindervoedsel) kan wor den gezondenHartelijk dank. Giften kunt U afdragen aan onze loketten of op onze girorekening tenberg en de 18-jarige molenaar van Hal waren op slag dood. De 20-jarige Henrica van Mensvoort kreeg een hoofd wond en schaafwonden, de 19-jarige Henricus van der Velden een hersen schudding. de 17-jarige Maria van dei Vleuten brak haar been en haar 13- jarige broertje Henricus werd licht ge wond. De eerste drie gewonden werden naar een ziekenhuis in Eindhoven i gebracht. De overledenen kwamen grote gezinnen. De verslagenheid in het dorp groot. Tot na middernacht werd e straat nog druk gesproken over deze voor Liempde ongekend grote ramp. Aantal ondernemers wordt ingeperkt, eigen vervoer niet vrij meer ll/TINISTER SPITZEN heeft een ingrijpende wijziging ingediend op ■L'-L het wetsontwerp autovervoer goederen. Hij voert daarbij aan, dat het aantal ondernemingen voor goederenvervoer langs de weg te groot is en dat dit moet worden ingeperkt. Tevens wil hij handel en industrie niet onbeperkt vrijlaten in de keuze tussen eigen vervoer en beroepsvervoer. In de eerste plaats worden bepalingen gevoerd, waarbij de organen, die de vergunningen moeten verlenen, de plicht krijgen volgens door de minister te geven richtlijnen de ondernemers tot samen- erking te dwingen. Dit gaat op de volgende wijze. In nor male gevallen moet een aanvraag om vergunning eerst 40 dagen ter in- liggen. Uiterlijk 30 dagen daarna moet een openbare behandeling volgen. Maar geheel anders wordt de zaak, als artikel 15 wordt toegepast. Volgens dit artikel mogen de aanvragers, de perso- die bezwaren indienen of de com- e ambtshalve de zaak een jaar lang ophouden» als de commissie van mening "at er onder de ondernemers een neiging tot samenwerking bestaat. Tevens wordt er een hoofdambtenaar bénoemd om die samenwerking te bevor- a. Deze kan echter niet op eigen gezag handelen. commissie kan. de hoofdambtenaar gehoord, de vergunning nog een tweede ar aanhouden. De vergunning moet door de commis- e verlengd worden. Als de vergunning Amerikaanse dollars voor Indonesië Verschillende plannen zijn nu in de maak Amerika werkt thans plannen uit o Indonesië 11 millioen dollars econom sche hulp te verstrekken. Dit komt uit een fondsje van 100 millioen dollars voor hulp aan Zuidoost-Azië, hetwelk een restant vormt van de hulp, welke men oorspronkelijk voor China bestemd had. Ook zal Indonesië mede-genieten uit ?n fonds van 75 millioen dollar voor militaire hulp. Inmiddels heeft' de Indonesische am bassadeur te Washington 11 plannen in gediend voor de besteding van de 100 millioen dollar crediet. van de Expoit- Importbank voor aankoop van auto's, vliegtuigen, wegenbouw, spoorwegen, havens, electrisahe energie, posterijen, bos- en rijstbouw, visnetten en veeteelt. Als de scheepva artp 1 a nnen voltooid zijn, belopen de aanvragen zelfs reeds een groter bedrag, n.1. 137 imillioen. Tenslotte wordt er gewerkt aan plan nen om 5 millioendollar door Amerika verstrekt te besteden aan lichtwapenen. transportmiddelen en verbindingen der Indonesische politie. Oud-minister Binol gearresteerd slechts voor één jaar geldt, moet de aan vraag om verlenging reeds worden inge diend een maand na de verkrijging dier vergunning. Is de vergunning langer ian een jaar, dan moet men minstens een jaar tevoren de verlenging aanvra gen. De vergunning kan bovendien worden gewijzigd en ingetrokken in het alge een vervoerbelang. Deze bepalingen gelden voor geregeld 1 ongeregeld vervoer. De behandelende commissie kan haar werk overdragen aan een rijksinspecteur Beroep var. de beslissingen der com- issie is mogelijk op de Kroon, van de rijksinspecteur op de minister (met in schakeling van een adviserende beroeps commissie). Het eigen vervoer is evenals in het oorspronkelijk ontwerp gebonden aa.. inschrijving by de rijksinspecteur, die weigeren kan. wanneer het geen echt eigen vervoer betreft. Tevens wordt de bevoegdheid van de rijksinspecteur handhaafd om te weigeren uit het oog punt van algemeen vervoersbelang - belangen, die weigering noodzakelijk ken. moeten in de beschikking worden vermeld. De verplichte organisatie (voor eigen vervoer) is uit het wetsontwerp ve: Staat i beleg op Celebes Te Makassar is thans gearresteerd de Oost-Indonesische oud-minister van ciale Zaken, Binol. die op het punt stond naar New Delhi te reizen als secretaris van de R.I.S.-ambassade aldaar. Ver schillende andere arrestaties zijn ver richt, waaronder ditmaal geen Neder landers. Tevens is bekend gemaakt, dat ir geheel Celebes met inbegrip van d< Sangihe- en Talaud-eilanden, de staat van beleg is afgekondigd. DAT de in Leiden geboren 16-j. Izaak Klein uit de J. P. Heyestichting te Oos terbeek sedert Vrydag wordt vermist. DAT bij 600 telefoonabonnees in Dor drecht een bordje aan de deur zal ko- n te hangen met het opschrift „Hier nd melden". JAT de kolenproductie in Nederland in April 955.700 ton bedroeg tegen 1.103.100 ton in Maart. DAT de chef-inkoper van de Ver. Naties. F. A. Mapes, die een reis door Europa maakt i.vjn. de inrichting het nieuwe gebouw der V.N. in New York, deze week Philips en het R'dams bouwcentrum bezocht. DAT het echtpaar J. de Vries-War- tena te Lekkum (Fr.) vandaag 60 is getrouwd. DAT een half jaar werd geëist tegen de Maastrichtse winkelier H. V., die Januari dronken achter het stuur zat met een 100 km-vaart de wachtmeester M. J. Volleberg by Susteren doodreed. DAT in het waaggebouw te Dokkum dezer dagen een oudheidkamer wordt geopend. DAT de ministers Van Schaik en Van den Brink de overhandiging van de maquette yan „radio Anno Santo", het geschenk van R.-K, Nederland aan de Paus, volgende week zullen meemaken. DAT benoemd zijn tot ridder O. N. ir K. L. C. Bouman te Den Bosch en J. Paulussen, directeur van een melkfabriek te Bergeyk. DAT bij het Staatsdrukkerij- en geversbedrjjf is verschenen een door het CBS. bewerkte statistiek van de over heidsuitgaven in 1946 voor onderwijs, kunsten en wetenschap. Het resultaat van ingespannen ar beid: een prachtig huisje en een mooie tuin. Dit is het ideaal van ieder rechtgeaarde Leidse volks tuinder en daar voelt hij zich een tevreden slotheer. foto N. V. d. HORST Zó niet meer Tien jaar geleden, op een even stra lende Meidag als vandaag, over rompelde een uitnemend bewapende vtj- vaderland. Voor het eers- sinds meer dan honderd jaar ervoer Neder land aan den Ujve, wat oorlog was. Aller- het leger dat de vijand had te we- derstaan. Daarna ook de gehele bevol king, omdat we leven in een Uid van totalitaire oorlogen. Hard en drukkend de hand van de vijand. Zwaar en t ondragelijk was het leed, dat over ons land kwam. Niemand begeert het op maken. Een herhaling van de tiende Mei begeren wy niet. Daar ezen wy voor. Én terecht. Maar dan dienen we ook te zorgen, >orzover we dat als mensen en als Ne derlanders kunnen, dat zich zulk een drama niet herhalen kan; dan dienen w® staat te zijn, de eerste slagen behoor- k te kunnen afweren. En daar heeft het in 1940 aan ontbro ken. Er is g»VOChteu aan de grens, bij Mill, by Kornwerderzand, op de Grebhe- berg en op de Maasbruggen. Aan dapper heid heeft het niet ontbroken. In dat. op zicht konden we de Duitsers hebben. Maar waar het aan ontbrak was mate riaal en opleiding. Er waren soldaten, maar ze waren niet geoefend. Vyf en een halve maand had men voldoende gevon den. En in de mobilisatie liet men de sol daten stellingen graven, zoda: er voor oefenen weer geen tijd was. Zo ging een onervaren leger de oorlog in. Materiaal was er evenmin. Artillerie was er veel te weinig en bovendien was ze hopeloos verouderd. Ons pantseraf- weergeschut was modern, maar het wa ren maar enkele batterijen. Verder deden we het met de oude 6-veld. Luchtafweer geschut en vliegtuigen bezaten we nage noeg niet. evenmin als tanks of pantser wagens. En daarom kon het niet anders, of we moesten het afleggen tegen een tot de tanden gewapende tegenstander. Wanneer wij de les uit 1940 geieerd hebben, dan is er hoop dat een herhaling van 1940 voorkomen kan worden. Kan ons volk die kracht en die offers niet opbrengen, dan valt te vrezen, dat we nog eens weer een tiende Mei zullen be leven. Er is een mogelijkheid. Eendrachtig samenwerken binnenslands en met ande re mogendheden kan ons het apparaat verschaffen, dat we nodig hebben om onze vryheden zo nodig gewapender hand te verdedigen. Alleen by voldoende volkskracht kun- wy onder beding van Gods genada zeggen: „Zo niet i Fockema Andreae werkt samen met sultan van Djokja I7ERST THANS WORDT BEKEND GEMAAKT,'dat da misaie- Schotborch zich niet per vliegtuig naar Ambon heeft begeven doch op een schip der Koninklijke Marine. Schotborch wordt verge- zeld van enige stafofficieren en de reeds genoemde leden van het hoge commissariaat Van Hoogstraten en Deinse. De missie-Schotborch was voorbereid door mr Fockema Andreae in overleg met het kabinet van de Republik Indonesia Serikat en in het bijzonder met de minister van oorlog, de sultan van Djokja. Zij heeft op Ambon een order van ge neraal Buurman van Vreeden uitgevaar digd, die alle manschappen van het KNIL sommeert om zich in de kampe menten terug te trekken en zich onder militaire tucht te plaatsen, aldus neemt de ANP sultaten van deze ord. medegedeeld. De missi. er geen anti-Nederlar het eiland was aang< het hoge commii pondent zijn echter niet einde echter dat e stemming op zodat de Een tweehoeksconfe- rentie Op 16 dezer zullen de republiek van Djokja en de R.I.S. een conferentie hou den over de oprichting van de eenheids staat. Hatta wordt voorzitter. Tevoren zal de R I S de vertegenwoordigers van Oost- Indonesië. Oost-Sumatra en twee waar nemers van West-Borneo horen. Intussen hebben de Timorraad en de raad van zelfbestuurders van Timor zich uitgesproken voor aansluiting bij de re publiek. WEERBERICHT voorbereidingen kui wegbrenging der Nederlanders. Het kabinet van de RIS heeft de kwes- tie-Ambon geheel aan de sultan van Djokja overgelaten. Palar en Jamin terug gekeerd \-'.::C. De Indonesische delegatie naar Moskou. I -" -V waarvan Palar de leider en Jamin de voornaamste figuur is. keerde gisteravond 'J1 op Schiphol terug, maar liet niets bij zonders los. Palar wilde niet zeggen hoe groot de Sowjet-Russische ambassade te Djakarta zou worden en Jamin wijdde) de Russisch® schilder- en ballet-1 Donderdag: Zon 4 53-20,20. Maan 3 15- 114.27. 17 Mei N.M. Weinig bewolking Tot mopgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met weinig bewolking en meest matige Noordonjtel. w.nd. Ongeveer dezelfde tempera- Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1