Jlicuwe geibsche Iftwrnnl De republiek komt terug, zegt Hatta Acheson zegt Frankrijk steun toe in Indo-China Vliegtuig bij het maken van een looping neergestort De 66-jarige president keert zich tegen „isolationisme" Wist U DINSDAG 9 MEI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ÊN: r 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8113 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTEE: F. DIEMER. CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoaslicft Is gfirbfrten mya hert ia legljenspoet" In Mei leggen alle vogeltjes een ei PREMIER ATTLEE NAAR FRANKRIJK Maai alleen voor vacanfie Voor het eerst sinds 1913 zal de Engel se premier. Clement Attlee, een bezoek brengen aan Frankrijk. Tijdens het Pink sterreces van het Engelse parlement, zal hij met zijn vrouw een vacantie van acht dagen in Frankrijk doorbrengen. De reis is strikt privé. Tijdens zijn afwezigheid zal Attlee door Morrison worden vervan- Duikbootmysterie in Amerikaanse wateren Stephen Young, een democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft verklaard, dat een Ameri kaans oorlogsschip mogelijk „een onbe kende onderzeeboot met dieptebommen tot zinken heeft gebracht". Hij voegde er aan toe, dat indiien het een Russische duikboot zou betreffen, een politiek van stilzwijgen in strijd zou zijn met de Russische tactiek. - De spooi'wegstaking in Finland, welke zes dagen heeft geduurd, is giste- s geëindigd. Oost-Indonesië krijgt kabinet pasklaar uit Djakarta TTATTA HEEFT THANS OPENLIJK VERKLAARD, dat de republiek de plaats zal innemen van de R.I.S. „De eenheidsstaat zal ko men," zei hij. Er is thans geen gebiedsdeel meer, dat het niet eens is met de grondbeginselen van een dergelijke staat. Zowel Oost-Indonesië als Oost-Sumatra hebben ingestemd met zijn grondbeginselen. Het enige wat ons nog te doen staat, is besprekingen te voeren over de beste manier om die staat tot stand te brengen. Wij zullen een repu bliek oprichten overeenkomstig de onafhankelijkheidsproclamatie van 17 Augustus 1945". De proclamaties van aansluiting by de republiek in verschillende delen van Oost-Indonesië beschouwde Hatta als „uitingen van de volkswil", doch hij zei- de, dat Oost-Indonesië zich als geheel •u moeten ontbinden en niet bü stuk- s en beetjes. Intussen heeft Putuhena een nieuw Oost-Indonesisch kabinet samengesteld, dat de rede van Hatta als programma aanneemt en dus niets anders te doen he-eft dan Oost-Indonesië te liquideren. Putuhena is Ambonnees en is dus klaar, biykelük gekozen met het oog op de Am- bonnese opstand. Het merkwaardige van het geval is, dat het kabinet in Djakarta werd samengesteld en dat de premier thans naar Makassar zal reizen, niet al leen doch in gezelschap van de minister van oorlog, de sultan van Djokjakarta. De wereldkampioen dammen, P. Roozenburg en de oud~wereldkampioen Raichenbach wilden voor één keer een spelletje opzetten onder bijzondere omstandigheden en zij deden dit in Ouwehand's Dierenpark te Rhenen. Nelly, de jonge chimpansee verrichtte daar op meesterlijke wijze de openingszet. Barrière voor „koude oorlog" Wordt Duitsland toch geleidelijk ingeschakeld bij Atlantische Gemeenschap T)AUL HOFFMAN, de administrateur van het Marshallplan, voelt voor de naakte waarheid: de „koude oorlog" moet op drie fron ten worden voortgezet, namelijk op economisch, politiek en informa- tief-propagandistisch terrein.-Zo zou ook, volgens hem, Indo-China spoedig verloren gaan, als de Ver. Staten niet di-astisoh ingrijpen. Zulks zal nu ook geschieden. Dean Acheson en de Franse minister Schuman zyn het er over eens geworden, dat er een noodtoestand in Indo-China heerst en een onmiddellijke actie noodzakelijk is, om deze toestand te verhelpen. Teneinde de verdere Sowjet-bedreiging af te wenden, krijgt Frankrijk van Amerika steun en de hulp zal-15 mil- lioen dollar bedragen. Congres slechts dan om een grotere bij drage verzoeken, als ook Frankrijk be- zelf „grotere offers" te breng Dit is het belangrijkste resultaat der voorbesprekingen tussen Dean Acheson en minister Schuman te Paijs. Deze 15 millioen dollar zullen genomen worden uit het reeds door het Congres aan Pre sident Truman toegezegde fonds van 75 millioen „voor hulp aan Aziatische lan den, bij hun verzet tegen communistische penetratie in het Oosten". De toewijzing aan Frankrijk betekent steun aan de ge bieden Vietnam, Cambodja en Laos. Te oordelen naar telegrammen van Reuter en Ass. Press, is Dean Acheson geen tegenstander van meer Amerikaanse hulp aan Indo-China, maar hij kan het Dader van moord te Naarden door jalouzie gedreven Liep al lang met het afschuwelijk plan rond. De 23-jax-ige Haarlemse ex-militair H. B., die Zondagavond de 20-jarige ver pleegster H. K. ut het Naax-dense diaco- nessenhuis heeft vermoord en daax-na zijn eigen polsslagader heeft dooi-gesneden, heeft in het ziekenhuis een volledige be kentenis afgelegd. Uit bi-ieven bleek, dat het motief een vei'blindende, ziekenlijke jalouzie was. Hij kende het meisje inder daad x-eeds voor hij naar Indonesië ver trok en meende thans dat zij zijn liefde niet beantwoordde en haar genegenheid ook aan anderen gaf Al enige tijd liep hij mét zijn afschuwelijk plan rond. Op de bewuste dag is hij naar Naai'den ge komen met de bedoeling het meisje van het leven te beroven. Wegwerken by IJmuiden di gegrepen Gistermorgen om kwart over tien zo wordt eerst thans gemeld wegwerker van de Ned. Spoorwegen bij de spoorbaan tussen het slation Velsen IJmuiden—Oost en de Velser spoorbrug door een trein geraakt en ernstig Dit ongeluk is vermoedelijk gezien door reizigers van de trein, die op dat moment uit Velsen naar Uitgeest vertrok. Geiui- worden verzocht zich met de politie te Velsen in verbinding te stellen. Hij bedoelt hiermede, dat de houding der Franse regering meer anti-communistisch zal zijn. Hij pleitte voor een minder lau- houding van sommige Pactlanden ten opzichte van de koude oorlog. Ook heeft de Amerikaanse mnister ge- ezen op de noodzakelijkheid, Duitsland geleidelijk in ie schakelen in de Atlan tische gemeenschap, zonder in dit stadium te dringen op de vorming van een West-Duits leger. De Franse minister Ro bert Schuman heeft erin toegestemd, Duitsland vrijwel volledige handelsbe voegdheid te verlenen in buitenlandse, politieke en economische aangelegenhe- De minister werden het eens over wijzigingen in het bezettingsstatuut, die zouden komen met een voorlopig vredesverdrag. Zoals men Weet, gaat Acheson vandaag naar Londen om het overleg in deze kwestie met zijn collega Bevin voort te zetten. Schuman zou als conditie gesteld hebben, dat de bezetting van en het toezicht op Duitsland moet blijven voortbestaan en dat een leger of herbewapening voor Duitsland voorlopig De aandacht vex-dient nog. dat de Turkse x-egering aan de vooravond der Londense conferentie, stappen heeft ge daan, opdat de Westelijke mogendheden hun verdedigingsstelsel tot de Middel landse Zee xxitbreiden. Hardy opnieuw vrij gesproken René Hardy, tijdens de oorlog een der hoofdfiguren uit de Franse verzetsbewe ging. is gisteren voor een militair tribu naal te Parijs voor de tweede maal vrij gesproken van de beschuldiging, als zou hij „verraad" hebben gepleegd. Direct na de uitspraak werd hij naar de gevangenis van Fresnes gebracht, om daar in vrijheid te worden gesteld. Tussen de V. S. en Pakistan zijn te New York. waar de Pakistaanse premier, Liaquat Ali Khan, zoals men weet, mo menteel verblijft, besprekingen begonnen handels- en vriendschapsver Geen Nederlandse troepen R.I.S. wil het niet; Nederland doet het niet Naar de Nwe Leidsche Crt. ver neemt van een officieel zegsman op het ministerie van Uniezaken, is het vol komen uitgesloten, dat Nederlandse troe pen tegen Ambon zullen worden gebruikt. Een dergelijk optreden kan alleen ge schieden op verzoek van de R.I.S. en me toestemming van de Nederlandse rege ring. De R.I.S. heeft het niet verzocht er zal het niet verzoeken omdat dit &en dui delijke demonstratie zou zijn van macht om de orde te handhaven. Zelfs al kwam een dergelijk verzoek van de R.I.S. dan zou de Nederlandse gering toch niet bewilligen, daar de op positie in het Nederlandse leger zo groot zou zijn, dat van een dergelijk optreden niets terecht zou komen. Ook op het Indonesische hoge commis sariaat is niets bekend omtrent plannen voor gebruik van Nederlandse troepen. Men acht dit uitgesloten. Het doel van de missie-Schotborgh, welke naar Ambon vertrok, is volgens A.N.P. te Djakarta, de manschappen var het K.N.I.L., die deelnemen aan de op stand. weder onder de discipline van hel Nederlandse leger te brengen. De missie zal de soldaten van het K.N.I.L. voc keus stellen, of terug naar de kampe menten of uit het K.N.I.L. gestoten te worden met alle gevolgen van dien. De Nederlandse regering wil door deze handelwijze aan de R.I.S. tonen, dat zij part noch deel wil hebben aan de ge beurtenissen op Ambon. Tot nader order worden in Nederland geen telegrammen aangenomen naar Am- boina, Dobo, Geserm Larat, Malea, Neira- banda, Piroe, Saparoea, Saumlaki, Teba de eilanden Babax-, Toëal, Wahaai en Wonreli. Het „Alg. Hbl." verneemt, dat ook Sa paroea geweigerd heeft dr Leimena te ontvangen- Schepen om Nederlanders te halen. Naar de Nwe Leidsche Crt. ver neemt, zal behalve de „Kota Inten" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de „The- dens" van de K.P.M. naar Ambon ver trekken om Nederlandei-s weg te halen, die het eiland vrijwillig verlaten willen. Er bevinden zich daar 215 Nederlanders onder wie gouvernementsambten; onderwijzers, predikanten, zendelingen, verplegers, personeel van instellingen, In Menado leeft men van de wind Het daerah-hoofd van «de Minahassa, die de aansluiting bij de republiek van Djokja heeft aangekondigd,- Tangkilisan, deelde te Makassar mede, dat Menado thans een militaire stad is onder com mando van majoor Soemoeal. De rijst- •aad van de stad is uitgeput, ver telde hij. doch voegde er optimistisch aan toe, dat de bevolking in de Japanse tijd wel geleerd heeft, het zonder rijst te stellen. Tegenactie in Oost-Sumatra Nadat pas een zg. „volkscongres" te Medan aangedrongen had op aansluiting Oost-Sumatra bij de republiek van Djokja, is er nu een congres van tegen standers samengeroepen. Van verschil lende zijden zijn resoluties binnengeko- tot handhaving van de staat Oost- Sumatra. Ozinga en Jiskoot in vrijheid Mr dr J. Ozinga, hoofdambtenaar van et ministerie van voorlichting der Republik Indonesia Serikat, die 19 Maart geari-esteerd werd onder de bewe ring, dat hij betrokken was in de staats greep van Westerling, is in vrijheid ge steld. evenais de heer Jiskoot, die tege lijkertijd met hem gevangen genomen jdrag. Jongeman met keu doodgeslagen Vechtpartij om een meisje in Oudenbosch Een twintigjarige betonwerker heeft tijdens een hevige ruzie om een meisje in een café te Oudenbosch de 22-jarige J- Sebregts doodgeslagen. De dader heeft en bekentenis afgelegd. S. kreeg ruzie met de betonwerker, P. an T„ over een zestienjarig meisje, dat enige tijd omgang met S. heeft gehad. Op een gegeven ogenblik werd S. door enkele cafébezoekers aangevallen. Hij kreeg klappen met 'n biljartstok, o.a. op zijn hoofd en overleed later ten gevolge de verwondingen- De politie heeft, velen verhoord te hebben kunnen vaststellen, dat V-an T. de noodlottige slagers aan S. heeft toegebracht. IJscomannen lieten zich door E.V.C, bepraten En staan nu (ook figuuriyk) op straat, Jamin heeft de ijscentrale in Amster dam gesloten, omdat de vijftien venters, die al jaren lang 15 procent van de ver koop zelf mogen houden en daar volgens hun eigen woorden wel bij voeren, na langdurig aandringen van de E.V C. een hoger loon hebben bedongen. De venters hebben de directie thans laten weten, dat zij met 15 pet. toch accoord- gaan en zich niets meer van de E.V.C. zullen aan trekken. De directie zou deze mede deling vandaag bespreken. Minister Van Maarseveen en Justitie Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heeft minister Van Maarse veen het interxmaat van Justitie reeds aanvaard. Minister Wijers is zo ziek, dat hij zelfs niet in staat is, afscheid te nemen van zijn ambtenaren. W oonwagenbewoner met zeis doodgestoken Droevige afloop van vete in kamp in De Peel Een woonwagenbewoner heeft dezer dagen in De Peel tijdens een ruzie de 39-jarige koopman Johan Roncen met een zeis aangevallen en hem zo ernstig verwond, dat hij enkele uren daarna in het ziekenhuis is overleden. Dit is het droevig einde van een serie vechtpartijen, die in het kamp Kronen berg te Sevenum de laatste tijd veelvul dig voorkwamen. Roncen was met de dader, de 21-jarige W. J,. te voren nog r.aar enkele café s geweest. In het kamp laaide de ruzie spoedig op. Ronsen gooide met een bijl naar J., die even later terug kwam met een zeis en daarmee Ron cen te lijf ging. Deze werd. in het boven lichaam geraakt en in de longen gesne den. Hij was vader van éiïige kinderen. De dader is geari-esteerd. Het kam>p is gisteren door de meeste wagens in al lerijl verlaten. Aanleiding tot de ruzie was het feit, dat een groep der bewoners het er niet mee eens was. dat een hunner, de 41- jarige koopman van Edoor de recht bank te Roermond op 4 April werd vrij gesproken van een poging tot doodslag. Reeds bij de behandeling van deze zaak werden tussen beide getuigende partijen ettelijke bedreigingen geuit Ramp voor Rijksluchtvaartschool CHEF-INSTRUCTEUR I. F. A. JANSEN OM HET LEVEN GEKOMEN DE CHEF-INSTRUCTEUR van de rijksluchtvaartschool, J. F. A. Jansen, is gistermiddag in een Harvard boven Alphen en Riel (N.-B.) in botsing gekomen met een ander vliegtuig, naar beneden gestort en omgekomen. Ons land verliest in hem een zeer bekwaam en gezien vlieger. De heer Jansen was van Gilze Rijen opgestegen met de instructeurs Slag en Haye van de R L S- Terwijl zij samen looping maakten. raakte de propeller het rechter toestel de rechtervleu- van de Harvard van de heer Jansen. Deze vleugelhelft knapte af en het toe- iel, van een hoogte van duizend Het kwam bij het gehucht [brug onderste boven neer en boorde zich een meter in de grond. Er brak brand uit. maar het toestel ver brandde niet geheel. De heer Jansen, die op slag dood is geweest, heeft geen enkele brandwond. Men vermoedt dat hij getracht heeft, zich per parachute te redden, zoals hij ook in de Meidagen 1940 op enkele dagen na 10 jaar ge leden zün vernielde militaire toestel verliet. De kap was van de Harvard af x de riemen waren losgegespt. De bestuurder van het toestel dat de botsing veroorzaakte, slaagde Gilze Rijen te landen met een bescha digde vleugel en schroef.- Hij was geheel overstjxur. De heer Jansen maakte met de instruc teurs Slag en Haye oefeningen in hel escadrille-vliegen met het oog op de- wedstrijden. Oorspronke lijk bestond de ploeg van de R L.S., na Truman was jarig.../ „Een derde wereldoorlog wordt niet geheel uitgevochten op buitenlandse bodem" IV/"IE TRUMAN ZIET met zijn doordringende ogen, het scherpe pro- fiel en het fleurige dasje, zou hem zeker geen 66 jaar geven. Hij beschikt nog Qver een vurig politiek élan, dat menig jongere ten voorbeeld strekt. Hij heeft zijn verjaardag in het Midden-Westen van Amerika gevierd in een speciale trein, die voor een rondreis van 10.000 km uit Washington vertrokken is. Vanuit de trein houdt hij zijn vex-kiezingsredevoeringen tot de inwoners der plaatsen die hij passeert. Zo sprak hij te Galesbury (Illinois) en Lincoln (Nebraska) over de critieke buitenlandse toestand, keerde zich scherp tegen de isolationisten en overal waar Trumans trein stopte, stonden de heer lijkste verjaardagstaarten voor hem gereed. Echter, de President past op zijn.... „lijn"! De tournee van de President dient men :e beschouwen als de opening van een :ampagne, om stemmen te winnen voor de democratische partij bij de herfstver- DAT enige zakenlieden uit Philadel phia t.g.v. de Holland Fair op uitnodi ging van de American Businessmen's Club te Amsterdam in ons land vertoe- DAT Th. de Brouwer-, die met pensioen is gegaan, als voorzitter van de Kath. Bouwvakax'beidersbond is opgevolgd door G. A. Collignon, tot heden tweede voor zitter. DAT de oox-zaak van het vliegongeluk met de PH-UBZ op 11 November jl., te Eindhoven, waarbij de leerling-vlieger E. Verspoor om het leven kwam, volgens de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst niet meer is vast te stellen de Raad voor de luchtvaart 5 Juni uitspraak doet DAT de 52-j. „V-man" N. L. Labey uit Maastricht, die in België ter dood is ver oordeeld, doch naar Nederland vluchtte, het Amstex-damse B.G. 8 jaar (m.a.) tegen zich hoorde eisen. DAT de K. v. K. voor Noord-Holland een adres aan de Tweede Kamer by wyze van compromis dezelfde regeling de omzetbelasting als België bezit, heeft voorgesteld, nl. handhaving van het huidige stelsel met vrüstelling van de laatste transactie (van kleinhande- ar aan verbruiker). DAT D. R. Caruth is benoemd tot Ned. consul te Belfast. kiezingen voor 't Congres. De Presidei heeft de volgende punten naar voren gi bracht: de besluiten, die Amerika en zij bondgenoten in de komende maanden zulien nemen, beslissen of een derde Wi reldoorlog al dan niet onvermijdelijk is. Helaas spelen de isolationisten i Amerika de Sowjet-Unie in de kaart. In mers dezelfde mensen die nu weer boto- DAT men zich voor de reünie van het korps politietroepen (1 Juli in Utrecht en Nieuwersluis) ;ot 15 Mei kan opgeven by de opperwachtmeester der Kon. ma- rechaussée Veldhuis te Nieuwersluis. DAT ds G. Bos op 10 Mei de herden kingsrede zal uitspreken op de erebe graafplaats te Bloemendaal, daar min. Joekes die dag in de Kamerzittingen aan wezig moet zyn. DAT de veerstoomboot Hoofding. Van Elzingen (Maassluis—Rozenbui-g) in de vier maanden, waarin zü tot motorveer boot wordt omgebouwd, wordt vervan gen door de Gorinchem 1. DAT zekere J. van de B. is gearres teerd, die een Eindhovense koopman by Weert een willekeurige wei met koeien toonde en de dieren „verkocht" voor f2600, waarvan hü f2000 vooruit ont ving. DAT de blinde sigarenwinkelier D. Fx-ies uit Aalten een proef heeft genomen schrikt door het geloei van de brand- met de verkoop van doosjes en kistjes weersirene. Menige Grollenaar wipte zijn sigaren met een prüs- en merkstrook in bed Ult en de straat op om te zien. waa: braille-schrift. de rode haan in het oude vestingsla dj i DAT de tunnelbouw in het station te aan }?et ^rfai5n, plagen. maar nergens Zwolle uit bezuinigings-overwegingen ,1 ?5ai? bekennen. Wa; was het ge niet doorgaat. ^'a De brandweerlieden wilden eens DAT 64.000 sigaretten zyn gestolen uit vikenbxig" en Brt-gr* SS «SSST "e AChlïrt>Ur!- f tez.jn. Men i, J. toen OP het idee gekomen, dt een brand- DAT medio Augustus in Reuver een weerman wel door het geratel van een fabriek voor stalen roostervloeren van [wekker, maar niet door het sirenegeloei de N.V. Vic van Thiel en Co. wordt ge-jheen kan slapenDe bus vertrok"geeii minuut te laat. lationistische politiek geld zouden bespa ren, hebben dit ook na de eerste wereld oorlog beweerdoorlog beweerd en ons juist In de tweede wereldoorlog gestort De derde wereldoorlog zal uitbreken als de Ver. Staten hun bondgenoten i steek laten. Hij waarschuwde, dat volgende wereldoorlog niet geheel op bui tenlandse bodem zou worden uitgevoch ten en dat de buitenlandse situatie zeer zeker précair was. Voorkomen moet wor den. dat de communisten zich meester makne van de rest van de wereld! OMDAT EEN WEKKER NIET HIELP Groenlo werd deze dagen 's morgens kwart over vier uit haar slaap opge- opend. het verongelukken van instructeur Ben der, uit Jansen, Slag en Lambermont en in deze samenstelling verwierf zij vorig jaar de Ypenburg-coupe. Lamber mont moet op medisch advies rust hou den en werd vervangen door Have. Chef-instructeur Jansen, wiens stoffe lijk overschot naar zijn woonplaats Til burg is overgebracht, was gehuwd er had een zoontje. Voor de oorlog was hij' marconist bij het A.N.P. en nadien sergeant-vlieger. In de Meidagen var 1940 trok hij keer op keer de lucht in om de Duitsers boven Ypenburg te be stoken. Onlangs werd hij hiervoox derscheiden. Na de oorlog kwam hü bij de R.L.S. Hij maakte' enkele oei Enkele uren, nadat hij tijdens de be handeling van een vliegongeluk voor de Raad voor de Luchtvaart als ge tuige optrad, werd chef-instructeur J. F. H. Jansen zelf het slachtoffer van een vliegtuigbotsing. Een foto van de verongelukte vlieger. ■luchten met Beechcrafts en leidde on langs de rondvlucht boven Nederland t-g v. het feit dat de honderdste leerling vlieger zijn brevet ontving. Enkele uren voor het ongeluk gebeurde, was de heer Jansen nog te Den Haag getuige voor de raad van de luchtvaart opgetreden In verband met een dodelijk liegongeluk, dat aan een van de leerlin- ;en van Gilze-Ryen was overkomen. Deze maand nieuws over de sigarenindustrie Diepgaand onderzoek, ook in België De betrokken ministers hopen aan het eind van deze maand definitief hun standpunt over de moeilijkheden in de sigarenindustrie te kunnen bepalen, zo deelt de vakgroep sigarenindustrie mede Een delegatie van werknemers en werk gevers heeft gisteren opnieuw een lang durig onderhoud met de ministers Lief- tinck en Van den Brink gevoerd. He diepgaande interperatementale onder zoek, dat over deze kwestie is ingesteld, zal de komende weken worden voort ge- 7pi on ook zai contact worden opgeno- de Belgische instanties. De in dustrie ziet nl. als enige mogelijkheid tot verbetering een drastische accijnsver laging. Honderd nazaten op saffieren huwelijksfeest Acht kinderen, 42 klein- en 63 achter kleinkinderen maakten gisteren in Fijn aart het zeventigjarig bruiloftsfeest mee het echtpaar Blokland. Ook de 86- '.an£? .Zl|s{er en de 84-jarige broer van Qe 9o-jarige bruidegom (de bruid is 93) hadden het feest niet willen missen. Jongen bij het zeilen op het Sneekermeer verdronken zeilen op het Sneekermeer is de 14-j H. Ligthart verdronken. Hij voer met zijn vriend, de 15-j. R. Veenstra. in kleine jol en nam bij het paviljoen diens zuster en een vriendinnetje aan boord. Door de wind is het bootje bij Herezij 1 omgeslagen. Henny Veenstra be reikte na 300 meter zwemmen de wal en haar broer redde het andere meisje. De jonge Ligthart verdronk, hoewel hxj goed kon zwemmen. De Frans-Canadese industrie stad Rimouski aan de St. Lawren- :e-rivier in Quebec werd Zaterdag door een felle brand gedeeltelijk noest. Negenhonderd huizen en peboutoen werden in as gelegd, duizenden mensen werden dakloos a acht inwoners vonden de dood i de vlammen. Waarom niet In een artikel, dat prof. Romme onder de titel „Politieke idealen" „De Volkskrant" publiceert, komt hij spreken in Indonesië. „De opheffing van tuur van Indonesië", wij die opheffing i voltrekken. de federale struc- schrijft hij, „zoals i dit stadium zich uiteraard met grote bezorgdheid". Hij vraagt zich, blijkbaar bekommerd af. of de gave van de vrijheid, aan Indonesië geschonken, ginds door en voor de volken wel ver werkt zal worden tot wezenlijke vrij heid. Prof. Romme voegt daar nog een op merking aan toe, een opmerking welke we niet helemaal begrxjpea: Hu zegt: „Wij schrijven in dit verband n:et al leen niet over Nieuw-Guinea, wij den ken daaraan ook niet. Nieuw-Guinea is een zaak op zichzelf, die allerhande fa cetten heeft, maar geen verbinding met het belang der Unie". Moeten wij hieruit nu afleiden, dat wij bij het letten op de ontwikkeling in Indonesië niet ook eens onze gedach ten naar Nieuw-Guinea mogen laten gaan? We zouden veeleer menen, dat de gang van zaken in Indonesië sinds, de o-'erdracht van de souvereiniteit daar toe toch wel in het bijzonder verplicht. Bij alle andere motieven welke Neder land reeds heeft, mag Nederland bij het bezien van Nieuw-Guinea en zijn ver plichtingen daaraan toch wel degelijk in rekening brengen de wijze waarop in Indonesië sinds de overdi'acht van de souvereiniteit met deelstaten en rechten van minderheden wordt omgesprongen, We hebben in dit opzicht nu enige er varing. Bezorgd Ook het orgaan van de P.v.d.A. „Het Vrije Volk" is nu toch wel kortweg bezorgd over de gang van zaken in Indo nesië. Het erkent, dat het met de Ver enigde Staten van Indonesië gedaan is, bespeurt in de afbraak van de fede- geen uiting van de volkswiL Een volksstemming is er niet geweest. Mis schien komt die volksstemming nog. alg de unificatie in kannen en kruiken is en misschien zullen de volken van Indonesië zich dan neei-leggen bij de bestaande toe stand. Maar. zo schrijft het blad. daarmee zal dan niet zijn uitgemaakt, dat zij de unificatie verkiezen boven het federalis me en daarmee is de garantie nog niet gegeven voor de beste en meest doel matige oplossing. Met andere woorden: een volksstemming heeft onder die om standigheden wei heel weinig waarde. Iets dat wy steeds hebben beweerd. De bezorgdheid van dit socialistische blad heeft nog accent gekregen door de mededelingen, welke het socialistische Kamerlid v. d. Kieft na zyn thuiskomst uit Indonesië heeft gedaan. Ook hij ver mag met de beste wil ter wereld niet het optimisme van sommige regeringsperso on te delen. Romme bezorgd: de P.v.d.A. bezorgd: wij hebben zo het gevoel, dat minister van Maarseveen met zijn onverdroten op- imisme op een heel klein eilandje komt Eindelijk lente 1 (Van onze weerkundige medewerker) We kunnen gelukkig na de vele regen m koude een optimistisch geluid laten horen. Er is droge en warme luch% naar ons land onderweg. Het krachtige hoge- druk-gebied (1030 millibar) dat al bijna een week boven Scandinavië heerst, komt de laatste vier en twintig uur via Duitsland naar ons land. Dat betekent dat er reeds morgen een algemene ver betering verwacht mag worden, daar het warmere luchtfront reeds boren Dene- an N.W. Duitsland werd gesig naleerd. Deze verbetering zal ongetwij feld door allen worden toegejuicht, daar niemand nog naar regen of koude ver langt. Het is mogelijk, dat er morgen reeds temperaturen van 20 graden C. Kunnen worden genoteerd. IETS WARMER Tot niorgenavi I De Bilt: In de i.„m rll vroe. ge ochtend plaatselijk mist. Ov.rigrns bijna ov.rai droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige Oost.-lijke wind en iets hogere middag- temperatuur. (Opgemaakt ta ■wacht ZON EN MAAN ensdag: Zon 4,55—20 18 3.04—13.12 uur. 17 Mei N-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1